Memduh Karakullukçu
Paylaşım:
Memduh Karakullukçu

Yazar Hakkında:

Memduh Karakullukçu, Moderatör: 1970 Trabzon doğumludur. Robert Lisesi (1987), Massachusetts Institute of Technology (M.I.T.), Elektrik Mühendisliği (BS- 1991) ve Ekonomi (BS-1991), London School of Economics (LSE), Finans (MSc-1992) ve Columbia Üniversitesi, Hukuk Bölümleri (JD-2000) mezunudur.

Karakullukçu kariyerini öğrenme, anlama, düşünmeyi sevenleri bulup birlikte düşünme ve hayal ettiği farklı kurumları, sistemleri kurma içgüdüleri etrafında şekillendirmifltir. 

20’li yaşlarında Londra’da uluslararası finans sektöründe çalışmış, LSE’de öğretim görevlisi olarak kurumsal finans ve türev piyasalar üzerine dersler vermiş, kamu borçlanmasıyla ilgili araştırmalar yapmıfltır.

30 yaşında hukuk eğitimini tamamlayıp New York barosuna kaydını yaptırmasının ertesinde ülkesine dönmüştür. İstanbul Teknik Üniversitesinde (İTÜ) Rektör Danışmanı ve öğretim görevlisi olarak çalışmış (2001-2006), lisans seviyesinde “teknoloji, hukuk ve siyaset” ve “küresel makroekonomi ve siyaset” konulu dersler tasarlamış ve vermiştir.  Bu dönemde İstanbul’un ilk teknoloji ekosistemi olan İTÜ ARI Teknokent’in Kurucu Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştür (2002-2006). 

2009 yılında ikinci kurum oluşturma sürecine başlamış, Türkiye’nin, küresel gündemin tartışıldığı platformlarda daha etkin temsil edilmesi amacıyla kurulan Global İlişkiler Forumu’nun (GİF) Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği (2009-…) ve Kuruluğ Başkanlığı (2009-2019) görevlerini üstlenmiştir.  Gençlere yönelik kurduğu programları bu dönemde GİF çatısı altında yürütmüş, uluslararası toplantılarda teknoloji, ekonomi, siyaset arakesitinde 60’ın üzerinde konuşma yapmıştır.

Karakullukçu, farklı alanlarda üç yeni kurumun oluşması için emek vermeye, gençlerle birlikte düşünmeye ve uluslararası platformlarda küresel gündemle ilgili katkı yapmaya devam etmektedir.   

Doğan Kitap Tarafından Yayımlanan Eserleri:

  • Doğan Holding
  • Doğan Kitap
Doğan Yayınları Copyright © 2022 | Tasarım ve Uygulama: Carbon Interaktif