Yeşim Temel Özcan
Paylaşım:
Yeşim Temel Özcan

Yazar Hakkında:

Diyetisyen Yeşim Temel Özcan Samsun’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Antalya’da tamamladı. 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1995-1997 yılları arasında Antalya Nutra Slim zayıflama merkezinde çalıştı. Ardından 1997-2011 yılları arasında kendi kliniğini kurdu. Bu yıllarda eşzamanlı olarak Isparta Diyaliz Merkezi’ne de danışmanlık verdi. 2011 yılında Antalya’dan İstanbul’a taşındı. 2012-2017 yılları arasında Dr. Osman Şenel’le birlikte longevity alanında çalıştı.

2014 ve 2015 yıllarında psikolojinin sinir sistemi üzerinden bağışıklık sistemiyle etkileşerek tüm vücuda etkisini ve hastalıkların oluşum mekanizmalarını ve tedavi yaklaşımını inceleyen Psikonöroimmünoloji (PNI) eğitimi aldı.

2014-2015 yılları arasında Kalkınma Ajansı’nın otizmli çocuklar için desteklediği Gedik Üniversitesi’nin “Aktifim Toplumun İçindeyim” projesinin diyetisyenliğini yürüttü. Bu sırada GAPS (Bağırsak ve Psikoloji Sendromu) sertifika programına katıldı ve GAPS Terapisti unvanını almaya hak kazandı.

Diyetisyen olarak otuz yıllık mesleki tecrübesi bulunan Yeşim Temel Özcan; Türkiye Diyetisyenler Derneği, Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği ile Türk Kardiyoloji Derneği üyesidir. Türkiye’nin bağırsak terapisi alanında çalışan ve bu alanda uzmanlaşmış ilk diyetisyeni olan Yeşim Temel Özcan, halen İstanbul-Suadiye’deki kendi kliniği “Yeşim Temel Özcan Beslenme Danışmanlığı”nda danışan görüyor. Aynı zamanda Memorial Sağlık Grubu bünyesinde Memorial Wellness Kliniği Beslenme ve Diyet Bölümü’nü Doç. Dr. Gökhan Özışık ile uzun süre yöneten Yeşim Temel Özcan, pek çok kurumsal firmaya ekibiyle kurumsal beslenme danışmanlığı veriyor. Prof. Dr. Mehmet Mahir Atasoy ile kurdukları Fonksiyonel Tıp Eğitim Platformu’nda halen bilim kurulu üyesi olan Yeşim Temel Özcan, fonksiyonel beslenme konusunda da sürekli eğitimler ve seminerler veriyor. 2024 yılı itibarıyla tam 8 ayrı diyetisyen grubundan binlerce diyetisyen ve yüzlerce hekim ile eczacıya eğitim vermiştir. Eğitimlerle birlikte pek çok sivil toplum kuruluşuna gönüllü olarak destek veren Yeşim Temel Özcan, halen aktif olarak söyleşilere devam ediyor. Bunların yanı sıra pek çok televizyon programına konuk olarak katılmış ve ayrıca 2022-2023 yıllarında kendisine ait 17 bölümlük “Doğal Olarak” isminde bir beslenme programı yayınlamıştır.

Yeşim Temel Özcan, sanatçı Reha Özcan ile evli olup Rüya ve Rüzgar’ın annesidir.

Doğan Kitap Tarafından Yayımlanan Eserleri:

  • Doğan Holding
  • Doğan Kitap
Doğan Yayınları Copyright © 2022 | Tasarım ve Uygulama: Carbon Interaktif