Thomas More
Paylaşım:
Thomas More

Yazar Hakkında:

Thomas More, 1478’de Londra’da doğdu. Canterbury Başpiskoposu Kardinal John Morton’un himayesine girdi. 1496’da, iki yıldır eğitim gördüğü Oxford’dan ayrılıp Lincoln’s Inn’de hukuk eğitimi almak üzere Londra’ya gitti. Dört yıl boyunca okulun bitişiğinde bir manastırda keşişlerle yaşadı. Yirmi bir yaşında avukat olarak Londra Barosu’na kaydoldu.

1499’da tanıştığı Hollandalı yazar Erasmus’la aralarında sıkı bir dostluk başladı. Öyle ki Erasmus, 1509’da basılan Deliliğe Övgü adlı eserini Thomas More’a adadı. 

Kralın mutlak hâkimiyetini eleştirdiği için VII. Henry’nin öfkesini çeken More, uzun bir seyahate çıktı. 1509’da, VIII. Henry tahta çıkınca ülkesine döndü. 

1521’de hazine bakanı yardımcısı oldu ve şövalye unvanı aldı. Nisan 1523’te Avam Kamarası’nda sözcü seçildi. 1525’te Lancaster Düklüğü yöneticiliğine atanan More, böylece Kuzey İngiltere’nin büyük bölümünün yargı ve yönetiminde söz sahibi oldu. 

Protestanlığa getirdiği eleştiriler nedeniyle VIII. Henry ile ters düştü. 1531’de krala bağlılık yemini etmeyi reddetti, bir yıl sonra da görevlerinden ayrıldı. 1533’te tutuklandı. 6 Temmuz 1535’te boynu vuruldu. Ölümünden 400 yıl sonra, 1935’te Papa XI. Pius tarafından “aziz” ilan edildi.

More’un 1513-1518 arasında Latince ve İngilizce yazdığı History of King Richard III (Kral III. Richard’ın Tarihi) İngiliz tarih yazıcılığının ilk başyapıtıydı. Ona asıl ününü sağlayan eseri Ütopya’yı ise Mayıs 1515’te bir İngiliz-Felemenk ticaret antlaşmasını gözden geçirme görevi sırasında yazdı ve Aralık 1516’da yayımladı. Kurgusal bir adada geçen ve ideal toplumu tasvir eden Ütopya, yazıldığı günden beri pek çok felsefe ve düşünce akımına, sanat eserine ve siyasi harekete ilham kaynağı oldu. 

Doğan Kitap Tarafından Yayımlanan Eserleri:

  • Doğan Holding
  • Doğan Kitap
Doğan Yayınları Copyright © 2022 | Tasarım ve Uygulama: Carbon Interaktif