Mehmet Tanberk
Paylaşım:
Mehmet Tanberk

Yazar Hakkında:

Mehmet Tanberk, edebiyatçı bir aileden gelmektedir. Büyük dedesi, Tanzimat döneminin gazeteci, roman ve tiyatro yazarı Ahmed Midhat Efendi’dir. 

İstanbul İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra iş hayatına atılan Mehmet Tanberk, bazı büyük şirketlerde ve meslek kuruluşlarında üst düzey yöneticilik yaptı. Emekli olduktan sonra 1998 yılında, Türkiye’nin önde gelen fotoğraf sanatçılarından Ersin Alok ile beraber Anadolu uygarlıklarını sembollerle tanıtan Melting Pot of Civilizations isimli kitabın hazırlanmasına katkıda bulundu. Ayrıca, yurtiçinde ve yurtdışında, mesleki ve kültürel konularda düzenlenen pek çok konferansa konuşmacı olarak katılmıştır.

Emekliyken, Sydney’de yaşayan kızının yanında kaldığı bir dönemde, 60 sene boyunca oluşturduğu tarih, din, felsefe, fotoğrafçılık ve diğer güzel sanatlarla ilgili birikimlerini ve dünyanın dört bir yanına yaptığı seyahatlerinden edindiği deneyimlerini paylaşmak amacıyla bir roman yazmaya karar vermiş, bu romanı iki roman ve bir referans kitabı takip etmiştir. 

Bir Anadolu sevdalısı olarak, uzun süre üyesi olduğu sosyal yardım kuruluşunda, Türkiye’yi tanıtmak, Anadolu’yu ve tarihini anlatmak üzere birkaç proje hazırlamıştır. Önyargıların Ötesindeki Türkiye kitabının içeriğini o esnada oluşturmuştur.

 

Doğan Kitap Tarafından Yayımlanan Eserleri:

  • Doğan Holding
  • Doğan Kitap
Doğan Yayınları Copyright © 2022 | Tasarım ve Uygulama: Carbon Interaktif