Halil Cibran
Paylaşım:
Halil Cibran

Yazar Hakkında:

Lübnan asıllı Amerikalı felsefe yazarı, romancı, mistik şair ve ressam (6 Ocak 1883 Lübnan-10 Nisan 1931 New York) olan Halil Cibran, on iki yaşındayken ailesiyle birlikte göçtüğü Boston’dan, üç sonra annesinin isteği üzerine eğitim için Lübnan’a döndü ve Maruni Kilisesi’ne bağlı al-Hikme’ye girdi, Arapçasını geliştirdi. 1903’te yeniden döndüğü Boston’da, bir Arap göçmen gazetesi olan el-Muhacir’de ilk edebi denemelerini yayımlandı. 

Resim bilgisini geliştirmek için 1908-1910 tarihleri arasında Paris’te kaldıktan sonra 1912’de New York’a yerleşti ve Arapça ve İngilizce edebi denemeler, öyküler yazmaya ve resim yapmaya koyuldu. Lübnan göçmenleriyle etkili bir edebiyat kulübü kurdu. 

Halil Cibran’ın edebi çalışmaları ve resimleri onun dinsel ve mistik iç dünyasını yansıtır; aşk, ölüm, doğa, yurt özlemi gibi konuları işler. Ermiş˛ (The Prophet), Kum ve Köpük (Sand and Foam) Kırık Kanatlar (The Broken Vings), Ermişin Bahçesi (The Garden of the Prophet), vasiyeti üzerine Lübnan’da gömülen Cibran’ın önemli yapıtları arasındadır.

Doğan Kitap Tarafından Yayımlanan Eserleri:

  • Doğan Holding
  • Doğan Kitap
Doğan Yayınları Copyright © 2022 | Tasarım ve Uygulama: Carbon Interaktif