Esra Oflaz
Paylaşım:
Esra Oflaz

Yazar Hakkında:

Esra Oflaz (Güvenkaya) İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra, New York Üniversitesi’nde Uluslararası İş ve Finans eğitimi aldı. 1992’de New York’ta okurken kariyerine “Cesur ve Güzel” dizisinin dünya dağıtımını yapan New World International şirketinde stajyer olarak başladı. 1993’te Türkiye’ye döndüğünde, aile şirketlerinde çalışırken yabancı tematik TV kanallarının Türkiye’de yeniden iletişiminin yasallaştırılması, tanıtımı ve yerelleştirilmesi konusunda uzmanlaşmaya karar verdi. Öncelikle National Geographic, Eurosport, RTL, Sat 1, Travel, MTV, VH1, Euronews ve Pro 7 kanallarının da içinde bulunduğu pek çok yabancı TV kanalının temsilciliğini yaptı. Temsilcilikleri sonrasında Nickelodeon kanalının yayın lisansı haklarını aldı ve 2005’te Nickelodeon Turkey kanalının lansmanını yaptı. Aynı yıl, Pan-European spor kanalı Eurosport kanalının Türkçe Prodüksiyon lansmanı takip etti. 2006’da MTV’nin Türkiye’deki lisans vericisi olarak MTV Türkiye kanalını kurdu. 2008-2009 yıllarında, Türkiye’nin MTV Avrupa Müzik Ödülleri yarışmasına katılmasını sağladı. Emre Aydın ve ardından da Manga grubu hayran kitlesinin oylarıyla birincilik ödüllerini kazandı. Bu yarışma sayesinde, Türk sanatçılar Avrupa’da duyulma ve Beyoncé, Katy Perry, Paul McCartney vb gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaşma şansı yakaladılar.

Oflaz, 2005-2010 yılları arasında, Nickeledeon, Eurosport ve MTV Türkiye adına yurt dışı ve yurt içi pek çok başarı ödülüyle tanıştı.

2008’in Temmuz ayında “Sinema TV” olarak adlandırılan payTV sinema kanallarının ortağı oldu. 2009’da BBC HD ve BBC Knowledge kanallarını Türkiye’ye tanıttı ve yerelleştirilmiş sürümlerinin lansmanını yaptı.

2009’da “Sci-Tech TV” adlı Türkiye’nin ilk yerel bilim ve teknoloji kanalını, 2012’de, çocuklara yönelik Kidz TV kanalını kurdu. Nisan 2016 tarihinde A&E Networks JV ortağı olarak Türkiye’nin ilk kadın odaklı kanalı olan Lifetime Turkey kanalının lansmanını yaptı. Aynı yıl “Hollywoodreporter Entertainment Power 100” kapsamında “Hollywood Güçlü Kadınları” ödüllerine davet edildi ve Lifetime Türkiye’yi temsil etti. Ekim 2017 ve 2018’de Variety Güçlü Kadınlar ödül törenine davet edildi.  Mart 2018’de kadınları güçlendiren sosyal sorumluluk TV programı “Senin Mucizen”in Lifetime Türkiye ekranlarında lansmanını yaptı. 

Ocak 2019’da aile dramasını ve 18 yaşındayken araba kazasıyla geçirdiği ölüme yakın tecrübeyi kaleme aldığı ilk kitabı Geçit-Hikâyem ve Ötesi yayımlandı ve çok satanlar listesinde haftalarca yer aldı.

Esra Oflaz 17 senedir, çocuklar, gençler ve kadınlar adına pek çok sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmiştir. Ayrıca pek çok dernek ve vakfı da desteklemektedir.

Halen MCD Life Medya Başkanı olarak görev yapmakta ve İstanbul, Londra ve Bodrum arasında yaşamaktadır.

Doğan Kitap Tarafından Yayımlanan Eserleri:

  • Doğan Holding
  • Doğan Kitap
Doğan Yayınları Copyright © 2022 | Tasarım ve Uygulama: Carbon Interaktif