Esra Banguoğlu Oğut
Paylaşım:
Esra Banguoğlu Oğut

Yazar Hakkında:

Tezgâhtarlıktan, muazzam bir bereket ve başarıya, kalp kırıklığından masal gibi bir ilişkiye, değersizlik algısından yaşam amacını bulmaya giden yol şöyle başladı:

Esra Banguoğlu Oğut, öğrencilik yıllarında, ağır depresyon ve genel olarak hayatını amaçsız görme eğilimindeyken, hocası Gurmukh Kaur Khalsa sayesinde Kundalini Yoga ile tanıştı. Çok kısa sürede tüm sorunlarının üstesinden gelen Esra, Kundalini Yoga’ya âşık oldu ve “Kundalini Yoga Hocalık Sertifikası”nı aldı.

2002 yılında Kundalini Yoga’yı ilk defa Türkiye’ye getiren Esra, birçok sertifikalı Kundalini Yoga hocası yetişmesini ve Kundalini Yoga’nın Türkiye’nin önde gelen yoga merkezlerinde öğretilmeye başlamasını sağladı.

2007 yılında ise eşi Aykut Oğut ile beraber, Darel Rutherford’dan aldıkları yaşam koçluğu eğitiminin ardından, dönüşen hayatları sayesinde yine Türkiye’de bu akımı bir ikili olarak başlattılar.

Aykut Oğut’un Evrenden Torpilim Var kitabıyla daha da çok kitleye ulaşan, beraber yazdıkları Bu Egoları Şişirsek De Mi Saklasak? kitabı ile takip eden bu süreç, 2016 yılında oluşturdukları Yaşam Koçluğu Sertifika programıyla devam etmektedir.  Çift, 2016 yılında bilinç dönüşümü hakkında New York’a Birleşmiş Milletler’in kadınların güçlenmesi kulvarında konuşmacı olarak davet edilmiştir. Bunun yanı sıra, gerçek bir yaşam koçunun nasıl olması gerektiğinin en canlı örneklerinden biri olan Esra, birebir yaşam koçluğu seansları ve Kundalini Yoga Eğitmenlik Sertifikası da vermektedir.

İlk İngilizce kitabı Money Does Grow on Trees (Sen Varsan Bereket Var), 2021 yılında Amerika’da yayımlanarak uluslararası ödül aldı. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Esra, daha sonra da UCLA Üniversitesi Film ve Televizyon Bölümü’nü bitirmiştir.

Doğan Kitap Tarafından Yayımlanan Eserleri:

  • Doğan Holding
  • Doğan Kitap
Doğan Yayınları Copyright © 2022 | Tasarım ve Uygulama: Carbon Interaktif