Charlotte Brontё
Paylaşım:
Charlotte Brontё

Yazar Hakkında:

Charlotte Brontë, 19. yüzyıl İngiliz edebiyatının en önemli yazarlarındandır.1816’da İngiltere’nin sanayi kenti Bradford yakınındaki

Thornton’da, rahip Patrick Bront. ile Maria’nın altı çocuğundanüçüncüsü olarak doğdu. Aile 1820’de Yorkshire kırsalına taşındı.

Maria 1821’de ölünce, kardeşleri teyzeleri büyüttü. 1824’te Charlotteile Emily, yatılı bir kız okuluna, ablaları Maria ve Elizabeth’in yanınagittiler ama iki abla da veremden öldü. İki kardeş Yorkshire’a dönüpkalan eğitimlerini evde tamamladılar. çok zengin olmayan aileninsanat ve edebiyatla dolu yaşamı, erkek kardeşleri Branwell’le beraberCharlotte, Emily ve Anne Bront.’nin hayal güçlerini canlı tuttu.Yazmayı ve resim yapmayı çok seven Charlotte, 1831’de öğretmenokuluna gitti, daha sonra mürebbiye olarak çalıştı. 1841’de işi bırakıpEmily’yle eğitim için Brüksel’e gitti. çok geçmeden Yorkshire’a dönüpyazmaya odaklandı. İlk romanı Profesör birkaç kez reddedildiktensonra kaleme aldığı Jane Eyre, takma bir isimle 1847’de yayımlandı.Emily Bronte’nin Uğultulu Tepeler, Anne Bronte’nin Agnes Greyromanları da takma isimlerle yayımlandı.Jane Eyre, çok sevildi ve yazarının kimliği merak konusu oldu.1848’de Charlotte Bront., romanın yazarı olduğunu açıkladı ve döneminedebiyat çevrelerinde kendine yer buldu. O ikinci romanıShirley üzerinde çalışırken, kardeşleri Branwell, Emily ve Anne sırayla öldüler. Charlotte Bront., ailesinin altı çocuğundan otuzlu yaşlarınıgörebilen tek kişi oldu. Shirley 1849’da yayımlandı. Villette’i(1853) kaleme aldıktan sonra evlenen Charlotte Bront., hamileliğisırasında geçirdiği bir rahatsızlık sonucu 1855’te hayatını kaybetti.Profesör ölümünden sonra yayımlandı. Bront. kardeşlerin romanlarıbirer klasik haline geldi. özellikle Jane Eyre hemen tüm dünya dillerine çevrildi, defalarca sinema ve televizyona uyarlandı ve feministedebiyat incelemelerinin konusu oldu.

Doğan Kitap Tarafından Yayımlanan Eserleri:

  • Doğan Holding
  • Doğan Kitap
Doğan Yayınları Copyright © 2022 | Tasarım ve Uygulama: Carbon Interaktif