Berat Beran
Paylaşım:
Berat Beran

Yazar Hakkında:

Berat Beran, 1946 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlköğretim eğitimini tamamladıktan sonra ortaokul ve liseyi Maarif Koleji’nde okudu. Lise sonrası Nişantaşı Özel Eczacılık Yüksek Okulu’nu kazanan Beran, üniversiteye gitmeden önce evlendi ve üniversiteyi evli olarak tamamladı. Üniversite mezuniyeti sonrası Diyarbakır’a döndü ve Diyarbakır’da açtığı eczanesinde eczacılık mesleğini yedi yıl sürdürdükten sonra 1980’de İstanbul’a geldi. 

Doğduğu topraklara olan hayranlığını dile getirdiği şiirler ve öyküler yazan Berat Beran, ilk öykü kitabı olan, çocukluğunu ve eczanesini anlattığı Henek’i yazdı. Henek kitabı çok beğenilince iş hayatıyla beraber yazma serüvenine de devam etti. Ardından Henek 2’yi ve ilk romanını kaleme aldı. Kitaplarını geniş çevresiyle paylaşmak için, uzun yıllar baskısını kendi yapıp hem eş-dost çevresine hem de mesleği gereğince sahip olduğu geniş doktor-eczacı çevresine dağıttı. 

Torununun dünyaya gelmesiyle ona yazdığı şiiri ve Diyarbakır’a duyduğu özlemi kaleme aldığı şiiri çok beğenilince Asmin adlı bir şiir kitabı yayınladı. Sanayici kimliğiyle duayen konumuna gelen Beran, yaşam öyküsüyle de ilgi odağı olunca Nenem Babam ve Ben isimli biyografi kitabı Doğan Kitap tarafından yayımlandı. 

Şimdi, yine doğduğu topraklarda asırlardır devam eden kan davalarının toplum üzerindeki etkilerini sosyolojik olarak ele aldığı Kadim Topraklarda Bedel adlı romanı okuyucuyla buluşuyor. 

İlaç sektöründe duayen bir sanayici olan Berat Beran evlidir, dört çocuğu ve dört torunu vardır. İlaç sektörünün ve Türkiye’nin önemli yerli üreticilerinden olan Berko İlaç’ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak aktif iş hayatına devam etmektedir. 

Doğan Kitap Tarafından Yayımlanan Eserleri:

  • Doğan Holding
  • Doğan Kitap
Doğan Yayınları Copyright © 2022 | Tasarım ve Uygulama: Carbon Interaktif