Asım Kibar
Paylaşım:
Asım Kibar

Yazar Hakkında:

Asım Kibar, 14 Ağustos 1932’de Kayseri’de doğdu. Öğrenimini Kayseri Lisesi’nde tamamladı. İş hayatı, çok erken yaşta başladı. Okula giderken, aynı zamanda babası Ali Kibar’ın, Kayseri’nin ünlü Kazancılar Çarşısı’ndaki kumaş mağazasında da boş zamanlarını değerlendirdi; ticareti, bu aile tezgâhında bütün ayrıntılarıyla öğrendi.

1964 yılında, hissedarları arasında bulunduğu, Kayseri’nin ilk özel sektör tekstil fabrikalarından Orta Anadolu Mensucat Fabrikası’nın Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Bir süre sonra da, fabrikanın fiilen İcra Kurulu Başkanlığı’nı yaptı.

1971’de, özellikle çocuklarının donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlanması için, evini ve işini İstanbul’a taşıdı. Ancak, İstanbul’da tekstil yaşamına veda ederek, metal ticareti ve sanayisine yöneldi.

İstanbul’un Karaköy semtindeki Perşembe Pazarı’nda kurmuş olduğu ilk ticari şirketinden sonra, Assan Demir ve Sac Sanayii A.Ş. şirketini kurarak, sanayiye ilk adımını attı.

Avrupa ülkelerinden demir-çelik ithalatına başladı.

1978 yılından itibaren metal sanayisindeki fabrika kuruluşları birbirini izledi. 1984 yılında da Kibar Holding A.Ş. doğdu.

İstanbul’da yarım asır önce başlayan iş yaşamını holding çatısı altında sürdürürken, özellikle sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinde dünyaya açıldı.

Asım Kibar, bugün binlerce kişiye ulaşan Kibar Grubu’nun Onursal Başkanı olarak çalışma hayatını sürdürüyor.

Doğan Kitap Tarafından Yayımlanan Eserleri:

  • Doğan Holding
  • Doğan Kitap
Doğan Yayınları Copyright © 2022 | Tasarım ve Uygulama: Carbon Interaktif