Ali Kocatepe
Paylaşım:
Ali Kocatepe

Yazar Hakkında:

Ali Kocatepe, 25 Şubat 1947’de İzmir’in Alsancak semtinde doğdu. Gazi İlkokulu, Özel Türk Koleji, İzmir Atatürk Lisesi ve Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu’nu bitirdi.

On yedi yaşından itibaren müzik dünyamızda besteci, söz yazarı, yorumcu ve yapımcı olarak yüzlerce şarkıya ve albüme imza attı. 300’den fazla şarkı besteledi ve söz yazdı. Çok sayıda plak, kaset ve CD’si; 2006’da 26 şarkısından oluşan bir Tribute albümü yayınlandı. İlk plağını 1968 yılında doldurdu. 1973 yılında İstanbul’a yerleşerek kendi yapım firması Bir Numara Plakçılık’ı kurdu. Birçok ulusal ve uluslararası yarışmada ödül aldı. İki müzikal besteledi: Şen Sazın Bülbülleri - Medya Medya Nereye.

TRT’nin en eski müzik prodüktörlerindendir. Birçok televizyon programında sunuculuk ve uzun yıllar futbol ve Formula- 1 spikerliği yaptı. Yıllarca müzik meslek birliklerinde (Mesam, Müyorbir) ve sivil toplum örgütlerinde (Lions, Rotary) üyelik, yöneticilik ve başkanlık görevi üstlendi. “Yeşiller Partisi” kurucuları arasında yer aldı, bir dönem “Şişli Belediyesi Meclis Üyeliği” yaptı. Birçok gazete ve dergide makaleler yazdı. 1981–1988 yılları arasında Gelişim Yayınları’nda Erkekçe dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlendi. 1989–1992 arasında Anadolu Yayıncılık Genel Müdürlüğü; 1993–1994 arasında Show Radyo Yayın Yönetmenliği görevlerinde bulundu. Galatasaray Kulübü divan kurulu üyesidir.

1985’te evlendiği Aysun Kocatepe ile sahne çalışmalarını ve kendi şirketlerinde müzik yapımcılığını sürdürüyor. 1990 doğumlu İlkyaz adında bir kızları var.

2011’de Hey Gidi Dünya Hey adlı bir anı ve biyografi kitabı yayınlandı. 2014 yılında 50. sanat yılı kutlamaları için Açıkhava Tiyatrosu ve Zorlu PSM’de verdiği konserler büyük ilgi topladı. Yıllardır müzik yorumcusu eşi Aysun Kocatepe’yle birlikte “Şiirler Şarkı Söyler”, “Nerden Geldi Bu İlham Perileri”, “Seferberlikten Cumhuriyete”, “Bu Memleket Hepimizin”, “Sabahattin Ali” ve “Nazım Hikmet Şarkıları” konserleriyle sahne çalışmalarına devam ediyorlar.

Doğan Kitap Tarafından Yayımlanan Eserleri:

  • Doğan Holding
  • Doğan Kitap
Doğan Yayınları Copyright © 2022 | Tasarım ve Uygulama: Carbon Interaktif