Etkinlikler

Doğan Kitap, Doğan Holding ve Egmont Holding ortak markasıdır.

Yeni Yüzyıl, Kürtler ve Bağımsızlık

Kitap Hakkında:

Şerife’nin bulunduğu odanın duvarları çökmüştü. Ama sanki çöken duvar değil, Hüseyin’in başına yıkılmış koskoca bir dünyaydı. Kadın yerdeydi. Parçalanan araçlardan yükselen alevlerin cehennemi andıran sıcaklığı Hüseyin’in yüzünü yalıyordu. Kucağına aldığı Şerife’yi, yanında beliren iki kişinin yardımıyla dışarı çıkardı. Avazı çıktığı kadar bağırarak ambulans arıyordu. Şerife’yi, bulundukları yere yanaşan bir minibüsün arka koltuğuna yatırdılar. Hüseyin, kadının başını kucağına aldı. Şerife bütün gücünü toplayıp toz duman içinde kalmış kirpiklerinin arasından kızıla dönmüş gözlerle Hüseyin’e baktı ve zor duyulur bir sesle, “Aşkım, nefes alamıyorum” dedi.


Orhan Miroğlu’nun Kürt meselesi üzerine yazılmış son kitabı, Yeni Yüzyıl, Kürtler ve Bağımsızlık siyasi mülahazalar bir yana, merkezinde büyük acıların yer aldığı bir tarih anlatısı, bir yüzyıl sancısı...

 

Yazar Hakkında

Orhan Miroğlu, Mardin, Keferhuvar’da (Gelinkaya) doğdu. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.12 Eylül 1980 askeri darbesinde tutuklandı ve 1988 yılına kadar Diyarbakır Cezaevi’nde tutuklu kaldı. 1992 yılında Kürt aydın ve yazar Musa Anter’e düzenlenen suikasttan yaralı olarak kurtuldu. 2013-2015 yılları arasında Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün Tarih ve Toplumsal Hafıza Koordinatörlüğü’nü yaptı. AK Parti’den 25. ve 26. Dönem Mardin Milletvekili seçildi. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Asil Üyesi olan Miroğlu, aynı zamanda Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesidir. Halen Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi İnceleme Alt Komisyonu Başkanlığı’nı yürütmektedir. Çeşitli gazetelerde uzun süre “Yüzleşme” adını verdiği köşesinde yazılar yazan Orhan Miroğlu’nun tarih ve toplumsal hafıza üzerine, ayrıca anı türünde kaleme alınmış kitapları bulunmaktadır. Miroğlu’nun yayımlanmış kitapları şunlardır: Her Şey Bitti Ana’ya Söyleyin, Ona Zarfsız Kuşlar Gönderin, Dijwar-Onlara Dair Her Şey, Çapraz Ateşte İki Halk: Türkler ve Kürtler, Barışa Dair Bir Hikâyemiz Olsun, Affet Bizi Marin, Hevsel Bahçesinde Bir Dut Ağacı, Kuşatmadan İnfaza Musa Anter Cinayeti, Silahları Gömmek, Ölümden Kalıma-Diyarbakır Cezaevi’nden Mektuplar.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
 
 
 
Yeni Yüzyıl, Kürtler ve Bağımsızlık

ISBN: 978-605-09-4886-8
Sayfa Sayısı: 888
Ebat: 13.6×21 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2018
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 49.00 TL

SATIN AL
D&R Idefix Kitap Yurdu Hepsi Burada Pandora