Etkinlikler

Doğan Kitap, Doğan Holding ve Egmont Holding ortak markasıdır.

Perdeyi Aralarken

Kitap Hakkında:


Bir "monşer"in hatıratı


Dış politika ne hamaset ne sahte kahramanlık kaldırır…

Diplomasi hesap işidir…

"Mon cher" kuşağının son temsilcilerinden diplomat Yalım Eralp, Amerika'da, Yunanistan’da, İtalya'da, Belçika’da, Hindistan’da ve Avusturya’da görev yaptı… Birleşmiş Milletler, NATO, AGİT gibi uluslararası kurumlarda Türkiye’yi temsil etti… Çok taraflı diplomasinin daha çok daha zevkli ve öğretici olduğunu keşfetti; her soruna farklı açılardan bakmayı öğrendi.

Meslek hayatı boyunca Türkiye’nin Kıbrıs’tan Türk-Ermeni ilişkilerine, Türk-Yunan çekişmelerinden Kürt sorununa, aidiyet sorunundan politikacıların hamasi yaklaşımlarına kadar pek çok konuda bitmek bilmeyen dertlerine de uzlaşma ve çözüm çerçevesinde bakmayı tercih etti.

Bu kitapta acısıyla tatlısıyla, hezimetiyle galibiyetiyle Türk dış politikasının panoramasını çizen Yalım Eralp, bugünü anlamak isteyenler için geçmişin perdesini aralıyor…


1965’te BM’deki Kıbrıs yenilgisi karşısında Çağlayangil kendini nasıl savundu?

Bülent Ecevit, AET ile ilişkileri neden dondurdu?

Amerikan silah ambargosu nasıl kaldırıldı?

Doğan Güreş, hangi gerekçeyle görev süresinin uzatılmasını istedi?

Leyla Zana’nın Nobel Ödülü alması nasıl engellendi?

Tansu Çiller Kürt sorununun çözümünü neden askere havale etti?

Kardak krizinin perde arkasında neler yaşandı?

Yılmaz ve Çiller neden birleşemedi?

Türkiye’nin dış politikası nereye gidiyor?


 

Yazar Hakkında


Yalım Eralp, 1939 yılında İstanbul’da doğdu. Liseyi New York’ta bitirdikten sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi ve 1962 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başladı. New York’ta Birleşmiş Milletler’de, Yunanistan’da, Roma NATO Savunma Koleji’nde ve Brüksel NATO Türk Delegasyonu’nda çeşitli görevlerde bulundu. Washington Türkiye Büyükelçiliği’nde müsteşar ve elçi müsteşar olarak görev yaptı. 1983-87 yıllarında Ankara’da Dışişleri Sözcülüğü, 1987-91 arasında Hindistan’da büyükelçilik yaptı.

Eralp 1991-1996 arasında Başbakan Yılmaz ve Başbakan Çiller’e danışmanlık yaparken Dışişleri’nde NATO İşleri Genel Müdürlüğü’nü yürüttü. 1996-2000 yılları arasında Viyana’da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı nezdinde Türkiye’yi temsil etti.

2000 yılı Eylül ayında emekli oldu.  16 yıl CNNTürk’te dış politika konularında yorumculuk, Milliyet,  Habertürk, Tercüman gazetelerimde köşe yazarlığı yaptı. Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nda (TESEV) danışmanlık yaptı.  Halen Kültür Üniversitesi’nde diplomasi dersleri vermektedir. Aynı üniversitede Global Eğilimler Düşünce Merkezi Danışma Kurulu’ndadır. Halen Türk-Yunan Dostluk Derneği Defne/ Daphne’nin eşbaşkanlığını yapan Yalım Eralp, İngilizce ve Fransızca biliyor.


Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
 
 
 
Perdeyi Aralarken

ISBN: 978-605-09-4105-0
Sayfa Sayısı: 288
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mart 2017
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 28.00 TL

SATIN AL
D&R Idefix Kitap Yurdu Hepsi Burada Pandora