Etkinlikler

Nermin Bezmen İmza Günü

28 Kasım 2018, 19.00 - D&R İzmir Agora
 
Doğan Kitap, Doğan Holding ve Egmont Holding ortak markasıdır.

Rus Devlet Arşivlerinden

100 Belgede Ermeni Meselesi

Kitap Hakkında:

Rus devlet arşivlerinden Ermeni meselesine ve soykırım iddialarına bakış.
Çarlık Rusyası, 1915 Kafkas Cephesi öncesi ve sonrasında konuyla yakından ilgili ve taraftı. Hatta Mehmet Perinçek’e göre olayların finansörü ve kışkırtıcısı da Çarlık Rusyası’ydı.
Kitap Moskova’daki devlet arşivinden Rus, Ermeni, Azeri, Gürcü belgeleri ve kayıtlarıyla konuya farklı bir bakış kazandırıyor.
Perinçek kitapta her şeyin 1876 Bulgar ayaklanmasından sonra başladığını, Rusların, bu ayaklanmayı örnek alarak Ermenileri örgütleyip harekete geçmeleri için kışkırttığını savunuyor.
Perinçek’e göre, ilk saldırıları gerçekleşiren Ermenilerin, Türk birliklerinin misilleme (isyanı bastırma) yapmalarını sağladıktan sonra, muhtemelen ağır kayıplar verileceği öngörülmüş ve bu yolla seslerini dünyaya duyuracakları konusunda Ermeni çeteleri Rusya’dan destek görmüştü.
Bu yolla Ermeniler dünya kamuoyunun yardımı ve baskısıyla bağımsızlık ilan etmelerinin mümkün olduğuna inandırılmışlardı.
Hatta bu durumu halka Ermeni yazarlar aracılığıyla duyurmuşlar ve Ermenilere yönelik genel ayaklanma çağrısı yapmışlardı.
Mehmet Perinçek'in kitabında, şu anda Ermenistan’da yasak olan ve Avrupa kütüphanelerinden toplatılan kitaplardan da alıntılar var.
1918’de Taşnak Ermenistan'ın ilanından sonra Ermenilerin içeride büyük etnik temizlik yaptıklarına dair kayıtlara da ver veriliyor Yüz Belgede Ermeni Meselesi’nde.

 
Mehmet  Perinçek
Mehmet Perinçek

Yazar Hakkında

Dr. Mehmet Perinçek, 1978’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2005-2006 öğretim yılında Moskova Uluslararası İlişkiler Devlet Enstitüsü’nde, 2010-2011 öğretim yılında Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü’nde misafir araştırma görevlisi olarak çalıştı. On beş seneyi aşkın zamandır Rus-Sovyet devlet arşivlerinde “Türk-Sovyet İlişkileri” ve “Ermeni Meselesi” üzerine araştırmalar yapıyor. Bu konular üzerine birçok makalesi ve kitabı var. “Sovyet Arşiv Belgelerinin Işığında Türk-Sovyet Askeri İlişkileri: Doğu Cephesi (1919-1922)” başlıklı doktora tezini yazdı.


 
Paylaşım
 
 
 
 
 
100 Belgede Ermeni Meselesi

ISBN: 978-975-293-558-7
Sayfa Sayısı: 228
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mart 2007
2. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL

SATIN AL
D&R Idefix Kitap Yurdu Hepsi Burada Pandora