Etkinlikler

Doğan Kitap, Doğan Holding ve Egmont Holding ortak markasıdır.

Şa Şa Şa'dan Çapkın Kız'a: Müstesna Yayınlar

Kitap Hakkında:


Şa Şa Şa'dan Çapkın Kız'a basın tarihimizde müstesna yayınlarla yapılan renkli bir yolculuk…


Tanzimat'tan Cumhuriyet yıllarına Türkiye'de basının çok renkli bir tarihi var. Gazanfer İbar, Şa Şa Şa’dan Çapkın Kız’a: Müstesna Yayınlar’da kırk yıldır topladığı, çoğunluğu Arap harfli, Latin harfli, Ermeni harfli Türkçe ve Karamanlıca yayınlardan oluşan nadide dergileri tanıtıyor. Bu renkli tarihi tüm canlılığıyla ortaya koyuyor.

Şa Şa Şa, Şut, Kırmızı Beyaz gibi spor dergileri, Çapkın Kız, Bıldırcın ve Piliç gibi ilk erotik dergiler, Les Masques, Reflector gibi sinema, varyete dergileri, İstanbul’un kendine has semt gazeteleri, Milli Mücadele sırasında yayımlanmış az bilinen İstanbul’a Doğru ve İzmir’e Doğru dergileri, 1950’de yayımlanan Nâzım Hikmet dergisi... İhap Hulusi, Münif Fehim ve Ramiz Gökçe gibi çizimleri veya karikatürleriyle yayın hayatımıza damgasını vurmuş sanatçıların portreleri ve daha niceleri...


Şa Şa Şa’dan Çapkın Kız’a müstesna yayınlarla basın tarihimizde hoş bir seyahat...

 

Yazar Hakkında

Gazanfer İbar Robert Kolej, ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi'nde eğitim gördü; doktorasını Pennsylvania State University'de yaptı. Kitap başta olmak üzere her türlü belge ve görsel malzemeye ilgi duyuyor ve yıllardır belirli konularda koleksiyonlar yapıyor. Anadolulu Hemşehrilerimiz-Karamanlılar ve Yunan Harfli Türkçe, Unilever Türkiye Tarihi ve History of Unilever Turkey adlı kitapların yazarı. Atlas Tarih dergisi başta olmak üzere Simurg Kitap Kokusu, Collection, Skylife ve Marketing Türkiye dergilerinde, Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde pek çok makalesi yayımlandı.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
 
 
 
Şa Şa Şa'dan Çapkın Kız'a: Müstesna Yayınlar

ISBN: 978-605-09-4118-0
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mart 2017
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 29.00 TL

SATIN AL
D&R Idefix Kitap Yurdu Hepsi Burada Pandora