Etkinlikler

Nermin Bezmen İmza Günü

28 Kasım 2018, 19.00 - D&R İzmir Agora
 
Doğan Kitap, Doğan Holding ve Egmont Holding ortak markasıdır.

Üç İktidar Üç Hayal Kırıklığı

Kitap Hakkında:

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz usta gazeteci ve oyun yazarı Recep Bilginer gazetecilik ve siyaset hayatını içeren anılarını "Üç İktidar Üç Hayal Kırıklığı" başlığı altında toplamıştı. Ne yazık ki, kitabı elinde tutamadan hayata veda etti. Dolayısıyla "Üç İktidar Üç Hayal Kırıklığı" biz Doğan Kitap ailesi için biraz burukluk taşıyor.
Acımızı bir yana bırakırsak… Kitabı üç ana bölüm halinde değerlendirmek gerekiyor. Birinci bölümde yazar edebiyatçılıktan gazeteciliğe geçişini anlatıyor. Tekparti döneminin kapanışı, yeni bir partinin ülke politikasına girişi… İkinci bölüm ise bu partinin iktidara gelmesiyle başlıyor. CHP’nin sert muhalefeti, DP iktidarının doğruları, yanlışları, o dönemde ülkede esen hava… Üçüncü bölüm ise 1960 ihtilalini kendine milat olarak kabul ediyor ve askerî yönetim altında yaşananları aktarıyor. Edebiyatçı, gazeteci ve siyasetçi bir kişiliğin gözünden aktarılan bu anılar Türkiye tarihi için büyük bir önem taşıyor elbette. Basın dünyasının içyüzünü, siyaset hayatının çalkantılarını daha keskin bir gözle görmek ve yetkin bir kalemden okumak ülkenin yakın tarihini değerlendirmek isteyen okurlar için büyük bir kazanç olacaktır. Bilginer’in yaşadıkları bu ülkenin yaşadıkları ne de olsa…

 
Recep  Bilginer
Recep Bilginer

Yazar Hakkında

1922’de Adana’da doğdu. "Ekspres", "Son Havadis" ve "Vatan" gazetelerinde çalıştı. "Akın", "Hakikati Tasvir" gazetelerini, "Düşünce" ve "Yeniçağ" dergilerini yayımladı. 1950-1955 arasında İstanbul Şehir Meclisi Daimî Encümeni’nde üyelik ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde kırk yıl süreyle genel sekreterlik ve başkan yardımcılığı yaptı. Ölümüne değin Milletlerarası Tiyatro Enstitüsü Türkiye İcra Komitesi genel sekreteri olan Bilginer, aynı zamanda Tiyatro Yazarları Derneği başkanıydı. Edebiyata şiirle başlayan Recep Bilginer tiyatro oyunları da yazdı. 1982’de televizyon dizisi olarak filme çekilen "Parkta Bir Sonbahar Günüydü" (1976); İlhan İskender En Başarılı Oyun Yazarı Armağanı’nı kazandığı "Utanç Dünyası" ve 1980 TDK Tiyatro Ödülü’nü ve İlme Hizmet Vakfı Yunus Emre Büyük Ödülü’nü aldığı "Yunus Emre" oyunu sahnelenen çok sayıdaki oyunlarından birkaçıdır. Yazılarından seçmeleri "Zenginler Hükümeti" adıyla yayımladı. "İnsan Bir Düşüncedir", "Yüreğini Sıcak Tut", "Hapiste Bir Gazeteci", "Eşrefoğulları", "Manas Destanı" diğer yapıtlarının başlıcalarıdır. "Bir Zamanlar" adlı bir de şiir kitabı vardır. Yazar 2005 yılının haziran ayında hayata veda etti.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
 
 
 
Üç İktidar Üç Hayal Kırıklığı

ISBN: 978-975-293-344-6
Sayfa Sayısı: 320
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Temmuz 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 17.00 TL

Bu kitabın baskısı tükenmiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.

SATIN AL
D&R Idefix Kitap Yurdu Hepsi Burada Pandora