Etkinlikler

Doğan Kitap, Doğan Holding ve Egmont Holding ortak markasıdır.

Çankaya Özel Kalemini Anımsarken

Kitap Hakkında:


Çankaya Köşkü'nde Atatürk ve İnönü'yle 17 yıl…


Haldun Derin, Atatürk'ün Kalem-i Mahsusası'nda memuriyet hayatına başladı. İsmet İnönü’nün kalem-i mahsus müdürü oldu. Derin, bu göreve Celal Bayar cumhurbaşkanı olduktan bir yıl sonra veda etti. Bu dönemde yaşadıklarını kendine has eğlenceli üslubuyla, yer yer anekdotlarla süsleyerek çok özel ayrıntılarıyla kaleme aldı.


Haldun Derin anılarında Atatürk’ün son yıllarını, Çankaya’nın dillere destan sofralarını, “mutat zevat”ı, Nutuk’un yazılma sürecini, İnönü’nün İkinci Dünya Savaşı sırasında sergilediği ustalıklı diplomasiyi, demokrasiye geçiş sancılarını, İnönü-Bayar çekişmesini anlatıyor.


2004’te aramızdan ayrılan Haldun Derin’in tarihçi Cemil Koçak tarafından yayına hazırlanan hatıratı, az bilinen bir döneme içeriden bakıyor.


Haldun Derin yalnızca gördüklerini, duyduklarını, bildiklerini ya da gözlemlerini aktarmakla ve bütün bunların yanında, 1930’lu ve 1940’lı yılların “kaptan köşkü”nden haberler vermekle kalmıyor; bunu yaparken güzelim Türkçesiyle bize edebî değerde bir eser sunuyor. Okuyucular; eminim, anıların lezzeti ile üslubun güzelliği arasında gidip geleceklerdir!


                                                                                                                      Cemil Koçak


 

Yazar Hakkında

Haldun Derin 1912’de İstanbul’da doğdu. Robert Kolej’i, ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1933’te Çankaya’da Atatürk’ün Kalem-i Mahsusası’nda şifre ikinci kâtibi olarak memuriyet hayatına başladı. 1945 yılında İsmet İnönü’nün kalem-i mahsus müdürü oldu. Derin bu göreve Celal Bayar cumhurbaşkanı olduktan bir yıl sonra veda etti (1951). Aynı yıl Başbakanlık Umumi Murakabe Heyeti Danışmanı olan Derin 1973 yılına kadar devletin çeşitli kademelerinde bürokrat olarak görev yaptı. 2004 yılında aramızdan ayrılan Derin, Adam Smith, George Orwell ve Shakespeare gibi pek çok yazarın eserini de Türkçeye kazandırmıştır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
 
 
 
Çankaya Özel Kalemini Anımsarken

ISBN: 978-605-09-4186-9
Sayfa Sayısı: 384
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mart 2017
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 32.00 TL

SATIN AL
D&R Idefix Kitap Yurdu Hepsi Burada Pandora