Etkinlikler

Hüseyin Yayman

Yazar

Hüseyin Yayman, Hatay’da doğdu. Orta öğrenimini Hatay’da tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde “Türkiye’nin Yönetim Sorunları ve Yeni Yönetim Paradigması” başlıklı teziyle tamamladı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde “Türkiye’nin İdari Reform Tarihi” başlıklı teziyle kamu yönetimi ve siyaset bilimi alanında pekiyi derecesiyle doktor unvanını aldı. Alanında ilk eser olan bu çalışma daha sonra kitap olarak basıldı.

Hüseyin Yayman, doktorasını tamamladıktan sonra bir süre ANAR araştırma şirketinde ve SETA Vakfı’nda danışman/araştırmacı olarak çalıştı. SETA Vakfı Yayınları tarafından birçok analizi ve eseri yayımlandı. Seçim ve propaganda konusunda AK Parti AR-GE Başkanlığı’nın düzenlediği toplantılarda konuşmacı olarak bulundu. Siyaset Akademisi programında Türkiye’nin Demokrasi Tarihi ve 2023 Türkiye Hedefi konularında konferanslar verdi.

Türk siyasal hayatı alanında akademik kariyer yapan Hüseyin Yayman, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde uzun yıllar öğretim üyesi olarak çalıştı. Akademik ve bilimsel dergilerde çok sayıda siyasal analizi yayımlandı. Yayman, “muhafazakârlık, AK Parti, milliyetçilik, Türkiye’nin toplumsal yapısı, Kürt sorunu” alanlarında akademik/bilimsel çalışmalarına devam etmektedir.

Üniversitedeki akademik çalışmaları yanında farklı gazetelerde siyasal analizler yazan Hüseyin Yayman, Hürriyet gazetesinde kısa bir süre köşe yazarlığı yaptıktan sonra Vatan gazetesine geçti. Yayman, çözüm süreci kapsamında başlatılan Akil İnsanlar Heyeti’nde yer aldı. TRT, NTV, Ülke TV, Habertürk ve CNNTÜRK televizyonlarında yorumculuk yaptı.

25. Dönem AK Parti İstanbul Vekili olan Hüseyin Yayman, halen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

 
Paylaşım
 
 
 
 
Hüseyin Yayman