Blogcu Anne- Elif Doğan

Yazar

Blogcu Anne Elif Doğan 1976’da Mersin’de doğdu. Babasının okuduğu ilkokuldan, amcasının bitirdiği Tarsus Amerikan Koleji’nden mezun oldu.

Gönlü öğretmenlikte olsa da o zamanlar pek popüler bir bölüm olan işletmeyi tercih ederek Marmara Üniversitesi’ne giriş yaptı. Üniversiteden sonra, liseden beri birlikte olduğu sevgilisinin ardından Amerika’ya gidebilmek için düğün dernek evlenerek kapağı taze gelin olarak okyanus ötesine attı. Hiç de severek okumadığı işletme lisansı yetmezmiş gibi “Belki akademisyen olurum” düşüncesiyle Baltimore Üniversitesi’nde işletme üzerine yüksek lisans yaptı. Bundan da ders almayan Doğan, neyse ki doktoradan reddedildiği noktada “Ben zaten işletmeyi hiç sevmemiştim” diyerek kendine daha “insan ve fayda odaklı” bir yol çizdi.

Yaklaşık beş sene Amerika’da çeşitli sivil toplum örgütlerinde çalıştı. 2006’da oğlu Deniz’in doğumunun ardından Türkiye’ye döndü. Anne olmasıyla birlikte profesyonel hayata geçici bir süreliğine ara verdi. Bir süre sonra “sadece birisinin annesi” olmanın ona yetmediğini, “Bugün sadece kendin için ne yaptın?” sorusunun yanıtının “Hiçbir şey” olduğu her gün bunalıma biraz daha yaklaştığını fark etti. O günün akşamında “Anneliği hem severim, hem söylenirim” diyerek blog yazmaya başladı.

2010’da oğlu Derin’in de aralarına katılmasıyla çok çocuklu hayata geçiş yaptı. Türkiye’deki profesyonel hayatın annelikle el ele gitmediğini gördüğünden çalışma hayatına dönme kararını bir kez daha erteledi. Blog yazmayı ne kadar çok sevdiğini fark ettiği noktada bu kadar çok emek harcadığı ve manevi doyum sağladığı bir uğraşı işi olarak benimsemeye karar verdi.

“Annelik her zaman tozpembe değil” temasıyla çıktığı yolda 2009 Nisanı’ndan beri anne olmanın iniş-çıkışlarını da paylaşan Elif Doğan, Türkiye’nin en çok okunan anne bloglarından BlogcuAnne.com’un yazarı. Çeşitli toplumsal konulara gösterdiği hassasiyetle de tanınan Blogcu Anne, blogunun yanı sıra farklı platformlarda yazılar yazıyor, panellere konuşmacı olarak katılıyor.

 
Paylaşım
 
 
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
 

Etiket Bulutu

macera cinayet acı anneler ve kızları nedim şener laik hacı bektaş veli anna karenina onat kutlar otel manyak cafer ekonomi antoloji mutfak müzik ego feminizm örgüt struma balık koç tolstoy islamiyet komplo teorisi özal dağ romantik komedi çocuk şiddeti dostoyevski soykırım vampir kapatılma erich auerbach comala kasabası futbol aksiyon yahudiye yemek başak roman hırs trakya rekabet yaşlı nick maeve binchy tiyatro kan pir kaçış hapishane mimesis londra schubert kastelli yoksulluk mübin tarikat deprem fetih katil porno gabriel garcia marquez çevre koruma selanik kimlik çatışması anne çocuk firavun nâzım hikmet hayatın anlamı parmak izi memet fuat gözyaşı kanser polis bir olmak çocuk dili hacıbektaş dede serenad brezilya anne korucu köyü tarih gerilim 1908 devrimi meksika sultan anlatı kapo yaşar nabi nayır ergen kızlar milliyet dublin küba devrimi hitler şeytan boğa cinler yazar mafya ilişki fotoğraf venedik musa liman kimlik musevi beslenme lokanta emniyet’te fethullahçı örgütlenme italya ihanet fehiman dna spiritüel gogol jack aşiret türk sineması çalışan kadınlar şiva vahası cellat mezarlığı yılmaz güney iş dünyası tkp mizah ahmet şık kutlukhan perker oğlak kıskançlık cıa dışarısı türklük kova aşk ve macera pedro parama banker kastelli tasavvuf ecinniler suç izmir oyun anı istanbul üniversitesi oda akp tüccar sabri uzun dişi kadın haldun taner televizyon büyük iskender mısır kasaba aile ilişkileri erkek arkadaş bedeviler yahudi tevrat astroloji kurşun şehbal sırrı bektaş soruşturma stalin devrim necip hablemitoğlu göç cep kitap latin amerika edebiyatı şiddet mitoloji mitologya delil bağdat hayvan hakları hrant dink deloitte islam hz. ali özgürlük operasyon çehov masal papaz vedat doğu perinçek ali albayrak gezi kolera doris day şiir soner yalçın vaat edilmiş topraklar ajanda terazi yalnızlık kız arkadaş hallacı mansur burçlar aydınlık kanada siyaset fanlo stasi küba melek ölüler berlin duvarı mübadele facebook bestseller sinema mektup kadınlar kehanet matematik hindistan kemikliler türkiye berlin oğuz atay başkalarının kokusu kahire puşkin sufilik ingilizce naziler stiletto mekan dönmeler korsan kitap adres aslan idam komünist kerime nadir yahudi bilim insanları kapancı sakkara parti işkence istanbul ege akrep bektaşilik 1960 ihtilali israil fethullah gülen stavrogin cezaevi izak babel köpekbalığı uyuşturucu atatürk hanefi avcı türk maya keşanlı ali destanı siyonizm nuriye akman çocuk bakımı zombi felsefe ikizler zeka aşk lezzet allah uzay iskenderiye kurtuluş istihbarat hayal kırıklığı etki ajanları kan içiciler osmanlı yengeç fidel castro referans azınlık ergenekon intikam donka gülbang hayal reis kürtaj tehlike ibrani osmanlı imparatorluğu kadın erkek ilişkileri öykü nazlı ılıcak edebiyat roman kahramanı kâhin yay dar’a durmak
Blogcu Anne- Elif Doğan