Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

örgüt osmanlı imparatorluğu uyuşturucu haldun taner soykırım kolera şeytan emniyet’te fethullahçı örgütlenme yaşlı nick lokanta hitler anneler ve kızları fehiman kastelli allah yazar ingilizce kasaba mitoloji kapo müzik başkalarının kokusu keşanlı ali destanı serenad cep kitap yahudi bilim insanları kemikliler porno dağ oğlak dönmeler hacıbektaş mektup delil zeka katil anlatı mısır anı ihanet ölüler çehov 1960 ihtilali devrim hindistan ali albayrak stasi ergenekon dublin mimesis kapatılma macera balık memet fuat özgürlük gabriel garcia marquez cıa kimlik çatışması kıskançlık banker kastelli sinema çocuk şiddeti tarikat aslan tehlike tarih nazlı ılıcak roman sırrı bektaş hallacı mansur anne hz. ali suç dede kadınlar anna karenina dna erkek arkadaş hayal kırıklığı şiddet reis cinler aydınlık istihbarat melek yengeç polis manyak cafer kova nuriye akman maeve binchy referans türk sineması zombi sufilik sabri uzun aile ilişkileri comala kasabası gülbang aksiyon yemek trakya otel kurtuluş gogol futbol türkiye etki ajanları çevre koruma hapishane feminizm anne çocuk işkence kan içiciler tkp kerime nadir ergen kızlar yılmaz güney gözyaşı hrant dink mitologya selanik kapancı onat kutlar dışarısı küba kurşun stalin küba devrimi kaçış komünist ajanda venedik hayvan hakları bedeviler atatürk köpekbalığı vaat edilmiş topraklar şiva vahası brezilya dar’a durmak dişi izak babel struma roman kahramanı akrep özal puşkin ilişki israil doris day çocuk dili ecinniler başak erich auerbach fanlo tasavvuf 1908 devrimi fotoğraf yahudi pedro parama fidel castro oda cinayet türklük hacı bektaş veli soruşturma yoksulluk rekabet fethullah gülen tiyatro terazi mübin papaz meksika romantik komedi çalışan kadınlar liman cellat mezarlığı facebook dostoyevski cezaevi kehanet yahudiye televizyon musevi tevrat masal acı ahmet şık kimlik istanbul üniversitesi berlin bir olmak aşk ve macera burçlar şehbal izmir koç oyun oğuz atay gezi yaşar nabi nayır kutlukhan perker operasyon adres kan komplo teorisi islamiyet necip hablemitoğlu italya parmak izi kanser donka nedim şener istanbul şiir soner yalçın berlin duvarı schubert maya stavrogin islam pir mafya göç firavun kız arkadaş osmanlı ego boğa mutfak mizah idam bestseller musa gerilim korucu köyü sakkara beslenme edebiyat ekonomi ikizler türk vampir akp hayatın anlamı büyük iskender astroloji jack milliyet öykü naziler bektaşilik kanada bağdat iş dünyası aşiret kadın aşk tolstoy laik mekan sultan azınlık intikam vedat doğu perinçek hayal parti uzay deloitte kadın erkek ilişkileri iskenderiye tüccar lezzet stiletto yalnızlık hırs deprem nâzım hikmet londra felsefe mübadele matematik kahire yay ibrani kürtaj siyaset hanefi avcı kâhin korsan kitap ege fetih siyonizm antoloji spiritüel latin amerika edebiyatı çocuk bakımı
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL