Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

şiddet soner yalçın 1908 devrimi ergenekon hrant dink cinler vaat edilmiş topraklar aile ilişkileri stalin yaşar nabi nayır antoloji aydınlık köpekbalığı struma ingilizce anne roman liman mutfak porno ergen kızlar doris day yay başkalarının kokusu islam jack felsefe mübin aşk ve macera kaçış mitoloji kadın yemek çehov türklük musa nâzım hikmet kastelli tasavvuf özal müzik ahmet şık dostoyevski gerilim bedeviler tkp referans nazlı ılıcak yahudi bilim insanları izak babel bektaşilik aksiyon kova kâhin fethullah gülen maeve binchy zombi cinayet türkiye brezilya sinema komplo teorisi mektup berlin israil hayal kırıklığı latin amerika edebiyatı stiletto şiir tarih aslan masal erkek arkadaş nedim şener bestseller kahire hallacı mansur parmak izi gözyaşı hırs ege edebiyat dar’a durmak ihanet komünist zeka hacı bektaş veli laik azınlık emniyet’te fethullahçı örgütlenme italya adres akp göç mafya iskenderiye ecinniler vedat gabriel garcia marquez sufilik ikizler rekabet çalışan kadınlar nuriye akman vampir dublin cep kitap donka gogol memet fuat yılmaz güney ilişki anlatı kapatılma balık mimesis beslenme hz. ali fotoğraf şiva vahası kerime nadir katil venedik dişi delil kutlukhan perker ekonomi dışarısı sabri uzun polis kıskançlık feminizm cezaevi gülbang bağdat istanbul üniversitesi sultan acı stasi mizah operasyon papaz etki ajanları oğlak londra özgürlük hacıbektaş akrep korsan kitap dönmeler otel musevi istanbul melek kan içiciler osmanlı erich auerbach futbol hayal mübadele haldun taner anı ego yaşlı nick kolera başak izmir mısır terazi islamiyet fehiman macera suç çocuk dili korucu köyü işkence allah selanik berlin duvarı stavrogin öykü yalnızlık deloitte kız arkadaş örgüt devrim serenad türk sineması tiyatro hitler kasaba puşkin parti çocuk şiddeti ibrani comala kasabası fetih ali albayrak boğa anneler ve kızları soruşturma bir olmak yahudi meksika sırrı bektaş kapancı hapishane atatürk oda dna istihbarat kimlik çatışması fidel castro sakkara intikam burçlar yoksulluk şehbal hanefi avcı keşanlı ali destanı hayvan hakları hindistan uzay manyak cafer tüccar iş dünyası roman kahramanı tolstoy schubert 1960 ihtilali firavun cellat mezarlığı oyun pir gezi banker kastelli aşiret çevre koruma spiritüel oğuz atay onat kutlar kehanet büyük iskender tarikat kapo ölüler lezzet yazar cıa şeytan anne çocuk kürtaj kurşun astroloji maya idam kimlik aşk siyonizm tevrat anna karenina hayatın anlamı yengeç osmanlı imparatorluğu romantik komedi dağ küba çocuk bakımı facebook reis milliyet lokanta yahudiye uyuşturucu kan soykırım matematik naziler kurtuluş kanser fanlo trakya televizyon deprem kadın erkek ilişkileri mekan kadınlar siyaset ajanda koç türk doğu perinçek kemikliler küba devrimi dede necip hablemitoğlu tehlike pedro parama kanada mitologya
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL