Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

anne kürtaj edebiyat 1960 ihtilali komünist idam banker kastelli başkalarının kokusu dublin roman kahramanı dönmeler masal delil oğlak suç hayal ekonomi bir olmak hırs acı anneler ve kızları referans çalışan kadınlar ego mutfak nedim şener struma soykırım osmanlı rekabet uyuşturucu örgüt selanik özal aslan maya italya bektaşilik yalnızlık donka sultan mafya ölüler hindistan gülbang emniyet’te fethullahçı örgütlenme ingilizce azınlık şeytan stavrogin boğa firavun fanlo kehanet çevre koruma berlin kapatılma matematik hayvan hakları anlatı gezi kerime nadir serenad doris day sakkara cinayet mekan tarih felsefe kıskançlık vaat edilmiş topraklar istanbul nâzım hikmet nuriye akman öykü mübin dar’a durmak hacıbektaş deloitte cellat mezarlığı latin amerika edebiyatı devrim operasyon futbol macera musevi parmak izi uzay fidel castro dağ astroloji büyük iskender iskenderiye mübadele atatürk komplo teorisi fehiman kadın erkek ilişkileri koç türk sineması yemek hitler ege kutlukhan perker oğuz atay anna karenina venedik memet fuat dostoyevski küba kaçış akrep yahudi bilim insanları keşanlı ali destanı reis başak küba devrimi vedat 1908 devrimi gerilim ahmet şık aile ilişkileri stasi kanser tolstoy comala kasabası katil kimlik stalin mısır londra kadın feminizm stiletto dişi kimlik çatışması doğu perinçek musa kurşun ergenekon papaz islam lokanta kahire tehlike şiddet bestseller kurtuluş naziler kanada fethullah gülen maeve binchy hayatın anlamı korsan kitap ilişki roman tüccar mektup ecinniler kız arkadaş laik iş dünyası cinler otel anne çocuk ihanet dna yılmaz güney kova mimesis kadınlar jack türklük intikam puşkin zeka kan içiciler soruşturma hayal kırıklığı cep kitap tasavvuf kapo şehbal berlin duvarı parti lezzet allah işkence akp istihbarat istanbul üniversitesi antoloji tkp hz. ali dede yengeç kan siyonizm oyun brezilya hallacı mansur sinema oda israil terazi spiritüel milliyet hrant dink aksiyon korucu köyü televizyon ali albayrak kasaba çocuk dili balık göç mizah yay trakya necip hablemitoğlu ajanda aşiret liman hapishane mitoloji izak babel tevrat yahudi çehov tiyatro romantik komedi nazlı ılıcak sufilik kapancı köpekbalığı erkek arkadaş yahudiye yaşar nabi nayır vampir sabri uzun aşk ve macera mitologya şiva vahası deprem sırrı bektaş meksika ibrani schubert facebook özgürlük beslenme kâhin çocuk şiddeti yoksulluk gogol fetih hacı bektaş veli aydınlık gözyaşı ergen kızlar müzik izmir cıa türkiye zombi kastelli pir hanefi avcı anı yazar aşk pedro parama islamiyet burçlar onat kutlar haldun taner ikizler kolera polis osmanlı imparatorluğu melek yaşlı nick cezaevi şiir porno etki ajanları türk bağdat fotoğraf soner yalçın bedeviler tarikat erich auerbach manyak cafer adres siyaset kemikliler çocuk bakımı gabriel garcia marquez dışarısı
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL