Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

nazlı ılıcak romantik komedi cep kitap rekabet firavun kan içiciler fethullah gülen oğlak dağ fidel castro liman erkek arkadaş astroloji kova fetih mizah komplo teorisi anneler ve kızları dostoyevski devrim hayatın anlamı intikam tarih gogol berlin duvarı iş dünyası pedro parama hapishane anlatı stavrogin yengeç venedik aşk kaçış istanbul üniversitesi bir olmak türkiye 1908 devrimi yaşlı nick osmanlı imparatorluğu necip hablemitoğlu aslan musa kimlik çatışması ajanda tehlike soner yalçın sufilik struma roman kahramanı gezi oğuz atay ergen kızlar sultan bağdat komünist dede futbol adres serenad şiva vahası izmir tolstoy yoksulluk israil lokanta matematik hayvan hakları akrep spiritüel ego aşk ve macera balık deloitte kapancı siyonizm mitologya özal masal gabriel garcia marquez kehanet ihanet çalışan kadınlar kanser idam nâzım hikmet schubert tiyatro yay kız arkadaş yahudi bilim insanları işkence burçlar zombi allah bedeviler çevre koruma kutlukhan perker antoloji referans tasavvuf iskenderiye türk sineması doğu perinçek hrant dink kurtuluş trakya yahudi gözyaşı boğa donka polis sinema kapo soruşturma 1960 ihtilali cıa dışarısı kurşun yalnızlık gülbang katil çocuk şiddeti anna karenina yemek papaz aşiret mekan felsefe aydınlık vedat izak babel istanbul kürtaj tevrat laik mübin islamiyet kerime nadir memet fuat kâhin göç mimesis türk korsan kitap doris day ali albayrak özgürlük hanefi avcı terazi otel hayal kırıklığı edebiyat selanik kasaba stasi çehov sakkara mübadele italya musevi pir ergenekon nuriye akman dublin ecinniler cinayet siyaset şiir mısır vampir şeytan bektaşilik macera cezaevi şehbal manyak cafer ahmet şık hırs londra sırrı bektaş osmanlı meksika jack bestseller acı kadın erkek ilişkileri parmak izi kadın başkalarının kokusu oyun ibrani emniyet’te fethullahçı örgütlenme aksiyon örgüt küba devrimi hacı bektaş veli maya ölüler comala kasabası berlin beslenme ege şiddet öykü çocuk bakımı roman koç gerilim mitoloji cinler latin amerika edebiyatı hallacı mansur kıskançlık onat kutlar kolera deprem sabri uzun atatürk reis küba dna dişi yaşar nabi nayır ilişki fehiman anne yahudiye lezzet kan oda stalin etki ajanları uzay haldun taner tkp yılmaz güney banker kastelli islam kastelli hayal ingilizce mutfak maeve binchy zeka hacıbektaş kimlik brezilya müzik naziler suç dar’a durmak milliyet puşkin ikizler ekonomi keşanlı ali destanı hz. ali tarikat azınlık dönmeler nedim şener delil tüccar facebook fanlo kadınlar cellat mezarlığı mafya akp vaat edilmiş topraklar melek anı hitler başak erich auerbach korucu köyü parti fotoğraf köpekbalığı anne çocuk stiletto operasyon istihbarat feminizm aile ilişkileri türklük kanada çocuk dili kemikliler soykırım uyuşturucu kahire televizyon porno büyük iskender mektup kapatılma hindistan yazar
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL