Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kadınlar mimesis tevrat çocuk bakımı mitoloji çalışan kadınlar feminizm dublin tiyatro cinler ali albayrak berlin kolera nedim şener hindistan yoksulluk burçlar cezaevi izmir tehlike pir beslenme osmanlı imparatorluğu roman türk sineması mübadele dişi türk kahire roman kahramanı küba devrimi manyak cafer işkence kurtuluş yahudiye mutfak anna karenina erich auerbach comala kasabası iskenderiye stavrogin jack soykırım nuriye akman tarikat cellat mezarlığı öykü yay brezilya aile ilişkileri ergenekon adres musa mektup kapancı ege cinayet akrep hayal özal donka siyonizm ibrani hz. ali stasi maya hallacı mansur mekan aşiret şiir suç sultan doris day başak keşanlı ali destanı etki ajanları allah cep kitap uzay göç antoloji hrant dink küba gözyaşı macera nazlı ılıcak azınlık laik ihanet başkalarının kokusu mübin atatürk fanlo ecinniler edebiyat kapatılma tkp tüccar gabriel garcia marquez korsan kitap facebook mısır dar’a durmak türkiye balık bir olmak aslan hayal kırıklığı boğa kemikliler porno ölüler parti yahudi bilim insanları siyaset anı erkek arkadaş hırs intikam kimlik oyun onat kutlar zombi kova kan kastelli şiddet türklük hanefi avcı italya lezzet delil çehov aydınlık operasyon iş dünyası kaçış vedat anne çocuk ajanda yengeç spiritüel maeve binchy dönmeler yaşar nabi nayır müzik pedro parama büyük iskender schubert fidel castro osmanlı örgüt anne dağ katil futbol tasavvuf astroloji yazar kurşun puşkin acı mitologya polis bedeviler ekonomi istanbul üniversitesi tolstoy necip hablemitoğlu ahmet şık dede ergen kızlar hayvan hakları soruşturma zeka papaz meksika liman doğu perinçek referans firavun gülbang naziler fotoğraf yılmaz güney kerime nadir oda televizyon selanik masal anlatı hayatın anlamı kıskançlık koç yaşlı nick çevre koruma kadın kasaba ilişki sufilik emniyet’te fethullahçı örgütlenme deloitte stiletto gezi mafya londra köpekbalığı özgürlük vampir kürtaj hitler 1908 devrimi hapishane berlin duvarı memet fuat yahudi uyuşturucu kadın erkek ilişkileri terazi islam bektaşilik çocuk dili nâzım hikmet istanbul banker kastelli musevi kanada tarih fehiman dostoyevski romantik komedi oğlak gerilim korucu köyü şiva vahası dışarısı şehbal struma aşk şeytan ego fetih sinema gogol idam devrim çocuk şiddeti soner yalçın ingilizce kız arkadaş komünist kan içiciler bağdat akp sakkara melek izak babel felsefe venedik ikizler reis 1960 ihtilali deprem bestseller fethullah gülen matematik trakya sabri uzun yemek yalnızlık hacıbektaş sırrı bektaş serenad rekabet cıa hacı bektaş veli oğuz atay komplo teorisi israil stalin kapo latin amerika edebiyatı lokanta haldun taner kanser kutlukhan perker aşk ve macera anneler ve kızları islamiyet milliyet dna otel mizah kimlik çatışması vaat edilmiş topraklar istihbarat aksiyon kâhin kehanet parmak izi
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL