Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

ölüler mafya memet fuat astroloji burçlar comala kasabası cinayet kadınlar kan içiciler hrant dink rekabet kapatılma jack ibrani çevre koruma kadın erkek ilişkileri osmanlı emniyet’te fethullahçı örgütlenme dışarısı ergen kızlar tevrat öykü milliyet kâhin yengeç atatürk aydınlık kapancı istihbarat ikizler dna etki ajanları bir olmak berlin soykırım mutfak hacıbektaş mübin futbol lezzet kan necip hablemitoğlu kadın kurşun küba devrimi yahudi laik sabri uzun gezi akrep melek hapishane aslan schubert başak erkek arkadaş türklük musa cezaevi cellat mezarlığı küba iskenderiye şehbal maya yaşar nabi nayır istanbul üniversitesi oyun büyük iskender azınlık anna karenina tarikat fidel castro kahire polis fehiman mitoloji yazar işkence felsefe özgürlük korucu köyü fetih yaşlı nick ergenekon gabriel garcia marquez keşanlı ali destanı kemikliler israil struma musevi örgüt tkp ilişki terazi oğuz atay bestseller tüccar nâzım hikmet nazlı ılıcak sakkara anne çocuk kehanet operasyon türk hayal kırıklığı hitler gözyaşı parti aşk ve macera şiir televizyon stiletto erich auerbach balık yılmaz güney cep kitap 1908 devrimi gerilim yahudiye yay porno doğu perinçek sinema latin amerika edebiyatı otel kimlik çatışması kıskançlık mimesis dublin hayatın anlamı koç stavrogin antoloji mübadele deloitte hanefi avcı sultan aşiret oğlak çocuk dili spiritüel onat kutlar referans kastelli berlin duvarı manyak cafer brezilya islam nuriye akman yahudi bilim insanları romantik komedi soner yalçın kimlik dar’a durmak köpekbalığı fethullah gülen pir komünist mekan liman hırs özal çocuk şiddeti delil çocuk bakımı cinler deprem macera ali albayrak hayal uzay italya reis aksiyon aile ilişkileri roman kahramanı hacı bektaş veli mitologya gülbang naziler hz. ali kova adres selanik vaat edilmiş topraklar lokanta edebiyat müzik islamiyet tehlike facebook dişi banker kastelli ahmet şık mısır iş dünyası cıa kanser korsan kitap parmak izi soruşturma stalin kapo zeka göç şiddet kürtaj siyonizm allah izmir hayvan hakları dağ gogol anı oda yalnızlık devrim katil kerime nadir ege ingilizce fotoğraf ekonomi idam sufilik dede uyuşturucu osmanlı imparatorluğu kanada tiyatro vedat papaz ego firavun siyaset hallacı mansur dönmeler çehov intikam şeytan suç hindistan doris day sırrı bektaş mektup dostoyevski venedik vampir beslenme ecinniler zombi ajanda komplo teorisi aşk masal nedim şener kolera mizah haldun taner kurtuluş matematik çalışan kadınlar kutlukhan perker puşkin bağdat başkalarının kokusu şiva vahası izak babel acı anlatı kaçış akp meksika tolstoy kasaba pedro parama boğa feminizm tasavvuf bektaşilik maeve binchy stasi fanlo roman istanbul trakya ihanet türk sineması anne donka 1960 ihtilali serenad anneler ve kızları kız arkadaş türkiye londra bedeviler tarih yoksulluk yemek
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL