Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

cinler dublin aslan boğa şiir 1908 devrimi siyaset ölüler londra akp aşiret ego necip hablemitoğlu gezi hanefi avcı anne çocuk kapatılma koç kadın terazi soner yalçın istihbarat büyük iskender yalnızlık trakya çocuk bakımı başak katil kan içiciler berlin polis hapishane oyun mutfak kutlukhan perker istanbul yoksulluk gabriel garcia marquez israil müzik struma dostoyevski balık suç istanbul üniversitesi anna karenina delil brezilya anneler ve kızları yay operasyon laik aksiyon kolera özgürlük bedeviler anlatı oda erkek arkadaş mısır sultan sakkara keşanlı ali destanı deloitte mektup kapo matematik 1960 ihtilali ergenekon hayvan hakları gülbang sırrı bektaş mübadele soruşturma yemek işkence kaçış nâzım hikmet aşk ve macera küba bektaşilik dişi şiva vahası onat kutlar türk yazar hrant dink ecinniler spiritüel şehbal nazlı ılıcak hacıbektaş cıa berlin duvarı stalin kova donka çevre koruma ikizler şiddet milliyet romantik komedi lezzet erich auerbach burçlar antoloji musevi naziler kanser çocuk dili ahmet şık stiletto aydınlık ingilizce hayal kırıklığı yahudi bilim insanları hayatın anlamı kimlik hz. ali meksika otel dede tkp televizyon osmanlı imparatorluğu kapancı fotoğraf ali albayrak hayal dışarısı sabri uzun özal azınlık ergen kızlar uyuşturucu tiyatro fidel castro oğuz atay dönmeler göç türk sineması roman rekabet mitologya vedat köpekbalığı hitler islamiyet anı edebiyat pir çehov intikam felsefe schubert futbol allah bir olmak şeytan soykırım lokanta nuriye akman emniyet’te fethullahçı örgütlenme siyonizm reis masal devrim selanik haldun taner örgüt kadınlar izmir uzay ajanda nedim şener islam izak babel serenad venedik kan iskenderiye akrep zombi beslenme melek kâhin tolstoy yengeç sinema memet fuat tarih tüccar doğu perinçek mitoloji mekan maya maeve binchy etki ajanları banker kastelli korucu köyü adres kimlik çatışması anne cep kitap dar’a durmak feminizm gerilim yaşlı nick parmak izi çalışan kadınlar türkiye hallacı mansur ilişki referans vaat edilmiş topraklar ekonomi yaşar nabi nayır fetih kanada papaz yılmaz güney ihanet öykü fethullah gülen acı iş dünyası puşkin aşk zeka stavrogin latin amerika edebiyatı mafya tevrat kehanet macera ege tehlike deprem stasi astroloji kerime nadir porno türklük cinayet manyak cafer hacı bektaş veli kürtaj mimesis mübin başkalarının kokusu sufilik comala kasabası italya hırs kastelli roman kahramanı bestseller hindistan fehiman kız arkadaş pedro parama bağdat aile ilişkileri cezaevi osmanlı jack parti mizah korsan kitap kadın erkek ilişkileri ibrani idam dağ doris day kahire tasavvuf yahudi kıskançlık oğlak yahudiye vampir komünist liman küba devrimi fanlo cellat mezarlığı kurşun kemikliler komplo teorisi dna kurtuluş musa facebook kasaba gogol atatürk tarikat gözyaşı firavun çocuk şiddeti
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL