Etkinlikler

Nazlı Eray İmza Günü

07 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Doğu Yücel İmza Günü

07 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Cüneyt Ülsever İmza Günü

08 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Mario Levi İmza Günü

08 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Ali Kırca İmza Günü

08 Mart 2015, 15.00 - D&R Ankara Tunalı
 

Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

pedro parama lokanta uzay maya müzik kastelli sultan polis gogol kaçış tehlike roman kasaba nâzım hikmet cezaevi dağ facebook ekonomi küba yahudi bilim insanları fehiman soruşturma donka nuriye akman feminizm mimesis kürtaj hacıbektaş soykırım ecinniler yemek necip hablemitoğlu hayal bektaşilik tasavvuf stiletto türk sineması cinler kanser cıa mısır tarikat puşkin istihbarat islamiyet liman sakkara milliyet yahudiye stasi küba devrimi gerilim erkek arkadaş acı ibrani anne çocuk selanik aile ilişkileri aydınlık burçlar tkp siyaset sırrı bektaş ilişki şehbal emniyet’te fethullahçı örgütlenme şiddet şeytan gülbang roman kahramanı kadın erkek ilişkileri azınlık köpekbalığı hanefi avcı romantik komedi öykü cep kitap yazar mektup mübin ihanet manyak cafer memet fuat kimlik londra atatürk ege ergenekon yahudi sabri uzun venedik örgüt devrim çalışan kadınlar fethullah gülen fanlo maeve binchy porno balık kıskançlık schubert mübadele akp kadınlar tevrat rekabet deprem operasyon anneler ve kızları meksika spiritüel suç struma kova mitologya vampir katil koç astroloji latin amerika edebiyatı matematik banker kastelli otel göç cellat mezarlığı doğu perinçek mitoloji mutfak yengeç stalin istanbul kapo aslan komünist kapancı kadın naziler italya türkiye gezi kehanet mizah soner yalçın antoloji iskenderiye hacı bektaş veli masal kerime nadir cinayet kan içiciler oğlak aşk musa hapishane yaşlı nick çocuk bakımı dönmeler özal stavrogin hitler izak babel zombi ahmet şık başkalarının kokusu firavun dişi vaat edilmiş topraklar korucu köyü osmanlı vedat başak yaşar nabi nayır nazlı ılıcak sinema tüccar hz. ali dışarısı serenad etki ajanları beslenme anlatı aksiyon kurtuluş gözyaşı televizyon hindistan comala kasabası reis kanada referans istanbul üniversitesi intikam bir olmak iş dünyası büyük iskender hayvan hakları ego anna karenina kolera bestseller izmir ölüler adres idam tiyatro türk brezilya parmak izi deloitte felsefe çocuk şiddeti hırs parti edebiyat uyuşturucu siyonizm macera 1960 ihtilali akrep bağdat aşiret zeka gabriel garcia marquez kahire dar’a durmak bedeviler kurşun çehov fotoğraf haldun taner boğa aşk ve macera oda jack fetih dostoyevski berlin sufilik onat kutlar mafya kapatılma oyun doris day dna yoksulluk delil ingilizce laik pir şiir lezzet terazi musevi dublin papaz anne melek ergen kızlar ajanda erich auerbach kan keşanlı ali destanı mekan kız arkadaş hrant dink kimlik çatışması hayal kırıklığı hallacı mansur yay tarih türklük futbol hayatın anlamı allah oğuz atay özgürlük fidel castro kâhin 1908 devrimi israil çocuk dili ikizler komplo teorisi nedim şener kemikliler korsan kitap ali albayrak yalnızlık osmanlı imparatorluğu yılmaz güney kutlukhan perker trakya çevre koruma berlin duvarı dede anı işkence islam tolstoy şiva vahası
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL