Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

ego mimesis naziler sinema acı türklük şiddet fanlo yoksulluk kapancı felsefe otel katil trakya erkek arkadaş sufilik cıa atatürk kastelli kapatılma boğa kan hanefi avcı hayatın anlamı onat kutlar serenad lokanta deloitte mübin struma sabri uzun puşkin aşk memet fuat keşanlı ali destanı ajanda ergen kızlar hırs küba devrimi kolera cellat mezarlığı yemek stasi gülbang mübadele stalin cezaevi ingilizce oğlak aşk ve macera akrep ölüler izmir vaat edilmiş topraklar dede gabriel garcia marquez kürtaj kasaba papaz komplo teorisi mısır sultan mitoloji soykırım kahire cinler başkalarının kokusu iskenderiye emniyet’te fethullahçı örgütlenme doris day haldun taner mektup köpekbalığı kehanet kova firavun adres mutfak operasyon ibrani aksiyon istanbul tarikat kadın izak babel fehiman donka burçlar koç dönmeler hallacı mansur örgüt anlatı kâhin şiva vahası berlin balık mekan yaşlı nick macera öykü ihanet anneler ve kızları kadınlar yazar kutlukhan perker devrim gözyaşı korucu köyü iş dünyası korsan kitap yaşar nabi nayır dağ istihbarat dişi etki ajanları ali albayrak 1960 ihtilali idam aile ilişkileri ege hayvan hakları hayal göç berlin duvarı mafya hz. ali maeve binchy yengeç stavrogin nâzım hikmet kemikliler erich auerbach referans anne çocuk doğu perinçek hacı bektaş veli spiritüel yalnızlık matematik çocuk şiddeti komünist bedeviler yahudiye manyak cafer türk hapishane parmak izi tkp anı kimlik kıskançlık gerilim soner yalçın jack islamiyet tevrat ekonomi televizyon kanser stiletto musa osmanlı nuriye akman yay dostoyevski tehlike beslenme parti bağdat cinayet londra meksika necip hablemitoğlu şehbal uzay reis hrant dink yahudi bilim insanları hacıbektaş facebook osmanlı imparatorluğu latin amerika edebiyatı kapo bir olmak şeytan özgürlük yahudi selanik cep kitap hitler pir bektaşilik kurtuluş özal başak aslan zombi vedat kan içiciler fetih intikam hayal kırıklığı tarih hindistan feminizm gogol ikizler siyaset antoloji israil kadın erkek ilişkileri işkence schubert küba soruşturma kız arkadaş kurşun kanada nedim şener anna karenina vampir terazi uyuşturucu laik mizah çocuk bakımı fidel castro kaçış şiir büyük iskender suç anne aydınlık nazlı ılıcak pedro parama dar’a durmak futbol porno islam ilişki venedik oğuz atay kerime nadir müzik 1908 devrimi edebiyat mitologya türkiye romantik komedi bestseller tüccar tiyatro rekabet musevi türk sineması dublin roman comala kasabası italya dna zeka çocuk dili azınlık polis istanbul üniversitesi tasavvuf milliyet tolstoy sırrı bektaş lezzet roman kahramanı delil sakkara fotoğraf allah ergenekon gezi yılmaz güney maya ahmet şık dışarısı ecinniler kimlik çatışması masal siyonizm çevre koruma oyun melek brezilya fethullah gülen çehov deprem oda banker kastelli çalışan kadınlar liman astroloji aşiret akp
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL