Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

bestseller komünist oyun aslan başak firavun şiva vahası büyük iskender dostoyevski papaz sabri uzun italya şiddet yay türkiye ikizler kurtuluş cinayet kanada sufilik akp yaşar nabi nayır islam zeka ego nuriye akman çehov hayatın anlamı kimlik macera felsefe hayal kırıklığı selanik venedik nazlı ılıcak deloitte anne öykü yılmaz güney londra mitoloji beslenme kâhin osmanlı cıa kadın aydınlık başkalarının kokusu tarikat fehiman jack hırs kız arkadaş anı siyonizm koç vedat nâzım hikmet yaşlı nick melek dar’a durmak polis çalışan kadınlar israil ingilizce allah stiletto kan oğuz atay keşanlı ali destanı kutlukhan perker kanser izmir boğa ahmet şık mektup bağdat maya mutfak çocuk dili izak babel sultan adres brezilya katil anneler ve kızları meksika hallacı mansur anne çocuk korucu köyü latin amerika edebiyatı hacı bektaş veli acı oda 1908 devrimi liman fidel castro aşk ve macera banker kastelli bir olmak deprem köpekbalığı yahudiye terazi antoloji örgüt cinler şeytan otel aksiyon islamiyet hz. ali uzay kemikliler ergenekon ölüler 1960 ihtilali idam delil musa yazar özgürlük mitologya kastelli ecinniler gözyaşı facebook doris day tkp gerilim televizyon hrant dink çocuk bakımı türklük küba doğu perinçek ergen kızlar comala kasabası stavrogin yahudi bilim insanları trakya hindistan mübin musevi müzik komplo teorisi soykırım dönmeler berlin serenad kadın erkek ilişkileri manyak cafer futbol istanbul vampir aile ilişkileri sırrı bektaş kapancı vaat edilmiş topraklar naziler stasi onat kutlar şehbal kapatılma yengeç kahire dublin ibrani necip hablemitoğlu tüccar azınlık devrim korsan kitap ajanda cep kitap dişi nedim şener hanefi avcı göç gabriel garcia marquez referans schubert çocuk şiddeti mübadele intikam fetih anna karenina erkek arkadaş hayvan hakları dağ oğlak fanlo dede kapo fotoğraf istanbul üniversitesi memet fuat tolstoy uyuşturucu pedro parama dna astroloji aşiret ilişki ihanet kadınlar küba devrimi mimesis pir reis özal atatürk yahudi laik hayal cezaevi mısır tarih donka bedeviler osmanlı imparatorluğu erich auerbach operasyon tehlike lokanta ege balık haldun taner sakkara struma gezi kürtaj zombi gogol maeve binchy kehanet masal etki ajanları kova mekan anlatı gülbang kasaba siyaset parmak izi lezzet parti matematik yoksulluk tiyatro yemek spiritüel kan içiciler kolera türk feminizm istihbarat mafya akrep aşk porno suç soruşturma rekabet kurşun hitler soner yalçın tasavvuf emniyet’te fethullahçı örgütlenme ekonomi cellat mezarlığı roman kahramanı kaçış şiir edebiyat çevre koruma stalin tevrat kimlik çatışması işkence hapishane kerime nadir roman dışarısı berlin duvarı puşkin fethullah gülen iş dünyası romantik komedi ali albayrak bektaşilik yalnızlık hacıbektaş kıskançlık türk sineması milliyet burçlar mizah sinema iskenderiye
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL