Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

zombi akrep astroloji sultan adres polis kehanet nedim şener korucu köyü hacı bektaş veli italya ergenekon terazi londra hrant dink küba devrimi izmir stasi milliyet meksika boğa stavrogin tasavvuf uyuşturucu kasaba lokanta comala kasabası mitoloji anna karenina pir tkp bir olmak fidel castro gabriel garcia marquez allah yemek melek aşiret futbol kastelli edebiyat tehlike intikam maya oda dostoyevski sakkara papaz fethullah gülen mekan yengeç türklük tiyatro suç anne siyaset cıa yalnızlık jack tevrat kâhin hapishane islamiyet firavun mutfak facebook şiva vahası soner yalçın referans anı hırs cinayet vaat edilmiş topraklar kemikliler hitler yoksulluk osmanlı imparatorluğu fanlo kapo şiir mafya izak babel yay kapancı küba yaşlı nick balık kurşun aslan türk türk sineması antoloji banker kastelli televizyon sinema dağ aile ilişkileri feminizm deprem mübadele mübin dışarısı vampir hayal kırıklığı maeve binchy dar’a durmak soykırım 1960 ihtilali ilişki donka doğu perinçek kanser idam romantik komedi beslenme özal kapatılma selanik kurtuluş ajanda hallacı mansur 1908 devrimi ingilizce fetih göç burçlar şeytan iskenderiye çocuk şiddeti istanbul gözyaşı gezi oğuz atay haldun taner yahudi stiletto manyak cafer tüccar dede hacıbektaş örgüt kürtaj tolstoy hayatın anlamı doris day aydınlık memet fuat komünist struma emniyet’te fethullahçı örgütlenme ali albayrak nazlı ılıcak berlin duvarı yahudi bilim insanları ibrani iş dünyası kan necip hablemitoğlu şehbal nâzım hikmet musevi koç ege serenad başak ecinniler çevre koruma kan içiciler parti gogol mizah ikizler mısır israil nuriye akman cellat mezarlığı spiritüel devrim sırrı bektaş azınlık çocuk bakımı ego yaşar nabi nayır erich auerbach kadın erkek ilişkileri yazar özgürlük brezilya korsan kitap büyük iskender çehov naziler kimlik ahmet şık liman rekabet zeka kadınlar akp kadın çalışan kadınlar anne çocuk köpekbalığı vedat kutlukhan perker hayvan hakları aşk ve macera kerime nadir anlatı keşanlı ali destanı trakya macera kahire istihbarat matematik hz. ali mitologya ekonomi onat kutlar tarih fotoğraf parmak izi oyun hayal otel cep kitap dna etki ajanları sabri uzun öykü müzik bağdat uzay dişi reis atatürk hindistan felsefe siyonizm cinler anneler ve kızları berlin schubert sufilik yahudiye islam kaçış porno puşkin mimesis venedik roman kahramanı delil musa cezaevi kimlik çatışması masal fehiman işkence gerilim mektup kıskançlık bedeviler bektaşilik ölüler kova başkalarının kokusu dönmeler ergen kızlar pedro parama deloitte stalin ihanet istanbul üniversitesi kız arkadaş operasyon kolera osmanlı tarikat türkiye katil çocuk dili oğlak lezzet aşk şiddet bestseller yılmaz güney laik soruşturma dublin latin amerika edebiyatı roman kanada acı komplo teorisi gülbang erkek arkadaş aksiyon hanefi avcı
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL