Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

köpekbalığı mitologya mısır gözyaşı keşanlı ali destanı beslenme soykırım nuriye akman uyuşturucu osmanlı imparatorluğu haldun taner vedat mübadele kolera siyonizm lezzet yengeç yahudi bilim insanları anneler ve kızları futbol mektup oğuz atay oda başkalarının kokusu şiir kan burçlar deprem kutlukhan perker dışarısı acı kız arkadaş operasyon hacıbektaş felsefe pedro parama memet fuat stiletto çocuk dili kıskançlık mitoloji korsan kitap kimlik çatışması kerime nadir göç hindistan aşiret türkiye zombi oğlak intikam lokanta şiddet anna karenina çevre koruma şeytan otel özgürlük boğa anlatı dönmeler türk sineması liman fanlo kürtaj ahmet şık hrant dink zeka kapo selanik kimlik yemek kadın mübin rekabet latin amerika edebiyatı matematik naziler ali albayrak dar’a durmak bestseller struma kurtuluş cinler emniyet’te fethullahçı örgütlenme delil dublin gezi nazlı ılıcak yahudi berlin duvarı nedim şener dişi porno papaz erkek arkadaş anı stasi sabri uzun tehlike italya hayvan hakları deloitte idam kurşun manyak cafer meksika aksiyon büyük iskender nâzım hikmet schubert küba devrimi comala kasabası mizah firavun fetih aydınlık dede polis kasaba yaşar nabi nayır ege berlin koç israil katil kadın erkek ilişkileri tarikat erich auerbach islamiyet hayal hz. ali çehov donka örgüt referans gerilim dna kastelli ego macera müzik akp komünist maeve binchy melek maya masal istanbul reis kaçış ihanet musevi çocuk bakımı televizyon kan içiciler cıa tevrat kanada korucu köyü uzay tkp fehiman hallacı mansur izak babel kapancı ikizler soruşturma roman kahramanı jack yazar fethullah gülen facebook yılmaz güney mimesis ibrani ekonomi kemikliler atatürk anne çocuk bektaşilik hacı bektaş veli iş dünyası onat kutlar aile ilişkileri musa 1960 ihtilali hanefi avcı aşk ve macera sultan çalışan kadınlar yalnızlık gogol işkence londra islam iskenderiye mafya izmir kanser yoksulluk soner yalçın komplo teorisi kova doğu perinçek laik hayal kırıklığı dostoyevski kahire ingilizce feminizm balık roman ecinniler akrep trakya cezaevi fidel castro edebiyat aşk şehbal sakkara aslan milliyet 1908 devrimi romantik komedi öykü tarih kadınlar osmanlı ölüler hitler vaat edilmiş topraklar özal doris day puşkin brezilya parmak izi oyun tolstoy allah antoloji stavrogin tüccar bağdat kehanet venedik yaşlı nick etki ajanları mekan şiva vahası yay kapatılma azınlık parti astroloji gülbang ajanda suç türklük vampir spiritüel cinayet hırs necip hablemitoğlu fotoğraf anne küba serenad pir ilişki tasavvuf sufilik istanbul üniversitesi stalin tiyatro ergenekon hapishane bir olmak başak cep kitap siyaset gabriel garcia marquez yahudiye mutfak sinema banker kastelli ergen kızlar kâhin adres terazi bedeviler dağ sırrı bektaş hayatın anlamı cellat mezarlığı istihbarat devrim çocuk şiddeti türk
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL