Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

deloitte türkiye kaçış nazlı ılıcak aksiyon kadınlar kurtuluş ali albayrak ekonomi ilişki ibrani kahire lezzet tolstoy dışarısı işkence hrant dink felsefe idam hacı bektaş veli ingilizce dna delil sırrı bektaş italya gözyaşı kastelli sinema ergen kızlar liman mizah izmir otel spiritüel hayal kırıklığı kız arkadaş hindistan ölüler jack beslenme bağdat aşk yengeç suç kasaba lokanta uzay iskenderiye porno parti pir özgürlük kan manyak cafer kanada başkalarının kokusu şiddet maya macera osmanlı trakya öykü stasi fanlo hallacı mansur cezaevi osmanlı imparatorluğu nedim şener gezi cinler aslan ikizler anne puşkin tiyatro firavun köpekbalığı dede korsan kitap zeka cinayet adres kıskançlık terazi haldun taner memet fuat tarih mimesis milliyet yay vampir mutfak erich auerbach kova hayatın anlamı soykırım tasavvuf sakkara mitologya ahmet şık koç onat kutlar feminizm nuriye akman erkek arkadaş bestseller kimlik soner yalçın anna karenina antoloji kerime nadir maeve binchy futbol dağ keşanlı ali destanı mübin devrim 1960 ihtilali edebiyat islamiyet hz. ali dişi tarikat özal brezilya sabri uzun yazar selanik hapishane melek yalnızlık dublin kemikliler doğu perinçek yahudiye kapo başak uyuşturucu zombi masal oyun tehlike anlatı romantik komedi sufilik intikam dar’a durmak ihanet akrep schubert hayvan hakları çocuk dili bedeviler atatürk meksika mafya acı şehbal ergenekon kutlukhan perker çocuk bakımı hırs gerilim aşiret çehov stavrogin burçlar serenad kürtaj doris day necip hablemitoğlu fethullah gülen laik stiletto ego banker kastelli yemek türk allah islam türk sineması hanefi avcı papaz hayal azınlık gülbang yaşlı nick kadın londra televizyon izak babel stalin etki ajanları roman küba devrimi cep kitap hitler korucu köyü mekan 1908 devrimi struma küba anneler ve kızları comala kasabası şeytan aydınlık aşk ve macera anne çocuk fidel castro siyaset berlin duvarı deprem fotoğraf tkp gogol fetih israil dostoyevski reis roman kahramanı referans siyonizm ege büyük iskender naziler ajanda donka istanbul üniversitesi venedik astroloji oğlak komplo teorisi yahudi bilim insanları parmak izi bir olmak şiir komünist kapatılma örgüt berlin anı vedat musevi aile ilişkileri göç bektaşilik gabriel garcia marquez türklük rekabet müzik hacıbektaş çevre koruma sultan emniyet’te fethullahçı örgütlenme yoksulluk tevrat boğa cıa kurşun cellat mezarlığı yahudi şiva vahası kâhin soruşturma ecinniler kanser istihbarat kapancı kehanet mitoloji fehiman akp oğuz atay mektup latin amerika edebiyatı katil çocuk şiddeti kimlik çatışması iş dünyası oda kan içiciler balık facebook tüccar çalışan kadınlar musa mısır vaat edilmiş topraklar istanbul nâzım hikmet matematik polis mübadele yılmaz güney kadın erkek ilişkileri operasyon yaşar nabi nayır pedro parama dönmeler kolera
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL