Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

serenad maeve binchy mafya erich auerbach balık mitoloji musa mübadele vaat edilmiş topraklar özgürlük struma puşkin berlin duvarı kadın pedro parama dar’a durmak başkalarının kokusu yaşar nabi nayır ergenekon oda zeka siyonizm referans stavrogin ali albayrak anna karenina aşk ve macera ahmet şık maya özal gezi keşanlı ali destanı azınlık meksika türk iş dünyası kan hz. ali kimlik dostoyevski aile ilişkileri dişi fetih komünist kaçış schubert idam memet fuat anı bestseller kimlik çatışması lezzet oğuz atay latin amerika edebiyatı fehiman donka soykırım uzay çalışan kadınlar gözyaşı şiva vahası papaz parmak izi doğu perinçek ingilizce mektup yılmaz güney manyak cafer venedik tkp islamiyet türklük ihanet hitler kurşun çocuk dili polis osmanlı matematik naziler parti siyaset nedim şener laik akp hanefi avcı hindistan akrep gülbang köpekbalığı tarikat sinema ergen kızlar yahudi 1960 ihtilali büyük iskender ege tiyatro kıskançlık italya deprem kehanet mekan başak ibrani kurtuluş bir olmak fotoğraf ecinniler tolstoy bağdat cezaevi dublin hapishane çocuk bakımı liman oğlak brezilya suç delil roman musevi izmir şiddet firavun soruşturma futbol edebiyat pir feminizm anneler ve kızları burçlar aşiret emniyet’te fethullahçı örgütlenme küba adres hırs zombi fanlo mitologya mısır çehov kadın erkek ilişkileri şeytan londra sakkara sufilik komplo teorisi yazar stiletto cep kitap kız arkadaş trakya 1908 devrimi hacıbektaş yahudiye kutlukhan perker onat kutlar korucu köyü kapancı facebook fidel castro spiritüel vedat işkence bedeviler doris day nazlı ılıcak şiir cıa cellat mezarlığı devrim macera kasaba gabriel garcia marquez hallacı mansur roman kahramanı uyuşturucu aşk operasyon vampir dağ rekabet kan içiciler örgüt osmanlı imparatorluğu jack ajanda haldun taner mutfak hacı bektaş veli ego soner yalçın beslenme nâzım hikmet bektaşilik fethullah gülen sultan dışarısı oyun mübin etki ajanları kova kanada kapatılma kadınlar gogol yalnızlık ilişki küba devrimi tüccar terazi comala kasabası kastelli yemek şehbal tehlike masal stasi reis antoloji ekonomi katil kâhin tevrat izak babel mimesis anne banker kastelli nuriye akman istanbul dna yoksulluk televizyon çocuk şiddeti kahire atatürk koç türk sineması anne çocuk istihbarat yengeç hayvan hakları deloitte kolera cinayet iskenderiye öykü melek yaşlı nick stalin türkiye kerime nadir aslan mizah kürtaj ikizler selanik istanbul üniversitesi otel dede hayal kırıklığı anlatı astroloji allah kapo cinler aksiyon berlin hayal korsan kitap erkek arkadaş gerilim dönmeler müzik ölüler intikam göç hrant dink felsefe kemikliler yay milliyet tasavvuf yahudi bilim insanları sabri uzun çevre koruma lokanta necip hablemitoğlu aydınlık porno boğa hayatın anlamı kanser tarih acı israil romantik komedi islam sırrı bektaş
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL