Etkinlikler

Ali Kırca İmza Günü

29 Kasım 2014, 15.00 - D&R Meydan AVM
 

Ali Kırca İmza Günü

06 Aralık 2014, 15.00 - D&R Marmara Forum AVM
 

Ali Kırca İmza Günü

13 Aralık 2014, 15.00 - D&R Ankara Taurus
 

Yüzbaşının Oğlu

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

27 Mayıs’ın karanlık günlerinde yasak ve imkânsız bir aşkın hikâyesi.

Ayağında yüksek ökçeli iskarpinler yok bu kez, terlik giymiş. Bana doğru dönünce göğüsleri çarpıyor gözüme. Sutyenden fışkıracakmış gibi duruyorlar…

Birden ani bir kararla, neredeyse koşarcasına geliyor yanıma, koltuğa bırakıyor kendini. Yanı başımda kalbinin atışlarını duyuyorum. Genç bir kızın kalbi gibi çarpıyor diyeceğim ama emin değilim bundan. Genç bir kız kalbinin çarpışını o ana dek ne duydum ne hissettim. Peki, ne olacak şimdi? Aklında ne var? Sorular zihnimde geçit töreni yaparken elini başıma götürüp saçlarımı okşamaya başlıyor. Sonra, belki de bir şey demiş olmak için, “Saçların uzamış” diyor. Bununla da yetinmeyip, “Benimkilerden daha uzun” diye fısıldıyor kulağıma ve öbür eliyle omzumdan tutup kendine doğru çekiyor beni. Derken dudaklarımız birleşiyor.

Nedim Gürsel’in çok tartışılacak, çok ses getirecek yapıtlarından biri. Ve hiç kuşkusuz en pervasızı…

Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyan bir ergen. Lakabı Yüzbaşının Oğlu. Babası 27 Mayıs’ın karanlık atmosferinde ismi Asan Hasan’a çıkmış bir asker. Sıra arkadaşları Beyoğlu’nun batakhanelerinde, arka sokaklarında cinselliği keşfederken o kendini yasak bir aşkın kucağında, en yakın arkadaşının annesinin kollarında buluyor…Bu tek sesli ama çok katmanlı romanda yasak bir aşk yok yalnızca. Bir yaşlı adam geçmişiyle ve otoriteyle hesaplaşıyor. Toplumsal tabularla kurumları kökünden sarsarak. Baskıyla özgürlük ikilemi arasında sıkışıp kalmış insanın dramını anlatırken, okuru hem Anadolu’nun kışla kentlerinde hem eski Beyoğlu’nun büyülü dünyasında dolaştırıyor. Yüzbaşının Oğlu alaycı ve son derece samimi, sivri dilli bir roman.

 
Nedim Gürsel
Nedim Gürsel

Yazar Hakkında

Nedim Gürsel 1951’de Gaziantep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı bölümünü bitirdi; aynı üniversitede Nâzım Hikmet ve Aragon üzerine Prof. Etiemble’ın yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat doktorası yaptı. Halen CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir. Edebiyatın hemen her dalında ürün veren Nedim Gürsel’in kitapları Fransa başta olmak üzere yirmi beş ülkede yayımlandı, bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynandı. Yazar DAAD adlı kurumun davetlisi olarak bir yıl Berlin’de kaldı; Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı, belgeseller çekildi. Nedim Gürsel’in aldığı ulusal ve uluslararası ödüller şunlardır:Türk Dil Kurumu Ödülü (1976), Abdi İpekçi Barış Ödülü (1986), Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986), Haldun Taner Öykü Ödülü (1987), Struga Altın Plaket Ödülü (1992), Radio France Internationale Öykü Ödülü (1992), France-Turquie Ödülü (2004), Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı (2004), Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009), Türkiye Yayıncılar Birliği İfade Özgürlüğü Ödülü (2009), Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012), Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

latin amerika edebiyatı yahudi bilim insanları ibrani kutlukhan perker osmanlı gezi iskenderiye aslan anne çocuk uzay milliyet 1908 devrimi rekabet tiyatro hacı bektaş veli onat kutlar macera cinler ergenekon spiritüel roman edebiyat kadınlar donka ego yahudi fotoğraf kasaba kan cinayet nedim şener korucu köyü gogol musevi kan içiciler gabriel garcia marquez anlatı komünist siyonizm soykırım soruşturma hindistan referans tevrat laik manyak cafer nuriye akman türk bestseller cezaevi comala kasabası berlin hapishane feminizm çalışan kadınlar soner yalçın ahmet şık deloitte tasavvuf devrim kolera zombi serenad işkence iş dünyası kahire aşk ve macera sultan otel tolstoy naziler tarikat bektaşilik kâhin örgüt hayal oğlak şehbal deprem reis ikizler venedik nazlı ılıcak atatürk delil idam antoloji roman kahramanı 1960 ihtilali öykü acı felsefe maeve binchy anne stasi yahudiye kimlik sakkara hayal kırıklığı suç bedeviler özgürlük nâzım hikmet kastelli tüccar vaat edilmiş topraklar mısır futbol boğa tehlike istanbul fidel castro oyun lezzet ali albayrak vampir çocuk dili ilişki izak babel akrep gerilim hanefi avcı küba devrimi matematik facebook dna kapo sufilik balık israil dönmeler akp şiir çocuk şiddeti kapancı papaz cep kitap ölüler fanlo yaşar nabi nayır hrant dink polis puşkin istihbarat yaşlı nick yay hırs kemikliler adres fethullah gülen bağdat firavun başak mitologya şiddet islam terazi stavrogin meksika sırrı bektaş ingilizce selanik melek sabri uzun allah dede hz. ali istanbul üniversitesi şeytan islamiyet kanada mübin koç londra türklük göç çehov başkalarının kokusu beslenme müzik doris day kapatılma romantik komedi ecinniler anı astroloji fetih trakya çocuk bakımı brezilya lokanta tarih aksiyon küba osmanlı imparatorluğu tkp izmir yalnızlık maya kerime nadir köpekbalığı erkek arkadaş kehanet ekonomi bir olmak siyaset dublin kurtuluş korsan kitap struma pedro parama oda schubert doğu perinçek mitoloji zeka masal dar’a durmak cellat mezarlığı sinema şiva vahası anna karenina italya kurşun stalin dişi televizyon necip hablemitoğlu banker kastelli intikam aile ilişkileri hacıbektaş cıa mafya ajanda fehiman büyük iskender parti mutfak memet fuat kimlik çatışması komplo teorisi aşiret mübadele hitler türk sineması stiletto yazar aydınlık berlin duvarı operasyon yemek özal emniyet’te fethullahçı örgütlenme hallacı mansur dostoyevski vedat oğuz atay yılmaz güney liman etki ajanları yengeç hayatın anlamı parmak izi kıskançlık aşk kadın haldun taner erich auerbach çevre koruma mimesis pir dağ ihanet azınlık anneler ve kızları türkiye kız arkadaş katil mizah ege keşanlı ali destanı uyuşturucu kürtaj burçlar kova hayvan hakları kaçış kanser mekan ergen kızlar jack mektup gözyaşı yoksulluk dışarısı porno gülbang musa kadın erkek ilişkileri
 
Yüzbaşının Oğlu

ISBN: 978-605-09-1823-6
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ocak 2014
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL