Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

akrep selanik mitologya maeve binchy roman gülbang fethullah gülen türk azınlık necip hablemitoğlu küba devrimi kadınlar anne çocuk çehov kemikliler çocuk dili futbol maya tasavvuf musa kurşun kasaba kanser ahmet şık sabri uzun vampir istanbul 1960 ihtilali dönmeler delil suç romantik komedi matematik fehiman sufilik mekan oğuz atay referans kerime nadir cinayet bestseller ajanda memet fuat masal komünist fanlo antoloji roman kahramanı mafya uyuşturucu soykırım otel mektup türklük hacı bektaş veli hacıbektaş serenad ali albayrak ergenekon mübin islam kova kimlik dar’a durmak yemek jack trakya ölüler dişi erich auerbach hz. ali operasyon müzik osmanlı atatürk tüccar ikizler berlin duvarı tarikat iş dünyası ibrani rekabet çocuk şiddeti başak tolstoy ingilizce berlin dağ ekonomi ihanet izak babel boğa doğu perinçek hitler feminizm nazlı ılıcak mitoloji bedeviler korucu köyü iskenderiye tevrat gogol sultan cellat mezarlığı papaz fotoğraf balık kaçış gezi özgürlük komplo teorisi aşk ve macera şiir istihbarat kan içiciler vaat edilmiş topraklar istanbul üniversitesi kapo ego cinler kurtuluş italya puşkin tiyatro londra milliyet hayatın anlamı kehanet astroloji laik hırs gerilim lezzet yaşar nabi nayır terazi kan yalnızlık allah comala kasabası onat kutlar bir olmak mübadele başkalarının kokusu kıskançlık israil öykü deprem emniyet’te fethullahçı örgütlenme türk sineması osmanlı imparatorluğu melek işkence şiddet kahire donka korsan kitap liman brezilya şiva vahası edebiyat anı oğlak nedim şener çevre koruma adres anlatı kadın erkek ilişkileri cezaevi kadın ege erkek arkadaş macera anna karenina kâhin mizah devrim naziler dışarısı stiletto hindistan doris day acı dostoyevski hayal kırıklığı gabriel garcia marquez sırrı bektaş televizyon yahudi bilim insanları uzay yılmaz güney kutlukhan perker sinema kız arkadaş firavun tehlike kanada çocuk bakımı ergen kızlar kolera struma dublin zombi pedro parama kapatılma kürtaj schubert kimlik çatışması özal mutfak intikam şeytan küba hayal çalışan kadınlar oyun ilişki 1908 devrimi şehbal pir yoksulluk deloitte göç ecinniler aşk siyonizm anne oda tarih aksiyon bektaşilik hanefi avcı kapancı mimesis stasi parti hrant dink banker kastelli sakkara bağdat burçlar aşiret stalin facebook yengeç cıa yazar islamiyet türkiye meksika katil anneler ve kızları cep kitap dede yaşlı nick büyük iskender fetih akp musevi haldun taner hapishane etki ajanları keşanlı ali destanı latin amerika edebiyatı fidel castro mısır nuriye akman gözyaşı spiritüel aydınlık aslan yahudi zeka parmak izi yay idam köpekbalığı manyak cafer soruşturma kastelli koç hallacı mansur polis aile ilişkileri siyaset dna hayvan hakları tkp lokanta izmir reis örgüt vedat soner yalçın stavrogin venedik porno nâzım hikmet felsefe beslenme yahudiye
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL