Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

nazlı ılıcak kurşun ahmet şık tasavvuf oda küba devrimi ekonomi antoloji şeytan mısır futbol 1960 ihtilali yahudi nâzım hikmet fotoğraf cep kitap edebiyat brezilya dişi hapishane naziler osmanlı imparatorluğu istihbarat manyak cafer facebook vaat edilmiş topraklar hz. ali stiletto hrant dink cezaevi bedeviler reis kimlik çatışması macera türkiye boğa aksiyon operasyon musevi hayvan hakları acı anı gülbang özal zeka milliyet uzay memet fuat hayatın anlamı soykırım stalin ikizler mekan mektup anne çocuk kolera cellat mezarlığı aşk yaşlı nick aşiret koç maeve binchy nuriye akman mutfak adres çocuk bakımı jack türklük müzik struma matematik trakya şehbal hayal kırıklığı polis istanbul üniversitesi kız arkadaş gezi ergenekon oğuz atay necip hablemitoğlu dönmeler aslan londra fethullah gülen yoksulluk nedim şener yalnızlık işkence deprem katil yengeç hayal siyaset felsefe kıskançlık dna islamiyet anne hanefi avcı yılmaz güney comala kasabası vampir mübadele yahudi bilim insanları kova dostoyevski kutlukhan perker korsan kitap berlin duvarı gerilim roman çocuk dili otel aşk ve macera liman dublin terazi porno suç hacı bektaş veli başak fetih onat kutlar schubert maya kan öykü kerime nadir serenad intikam kemikliler erich auerbach yaşar nabi nayır kadın erkek ilişkileri banker kastelli referans komplo teorisi ilişki kimlik ihanet örgüt kasaba fehiman yazar köpekbalığı stasi izmir parti cıa kapancı erkek arkadaş romantik komedi atatürk kahire hindistan kehanet tarikat laik sufilik parmak izi kadın sinema şiddet feminizm firavun tkp burçlar oyun mitologya komünist venedik kanada istanbul cinler kâhin kastelli kurtuluş küba bir olmak mitoloji meksika hitler ölüler vedat tevrat ecinniler zombi kapatılma fidel castro astroloji idam devrim kan içiciler akp tarih özgürlük ajanda dar’a durmak şiir göç türk sineması mimesis akrep spiritüel donka lezzet italya sırrı bektaş bağdat iskenderiye hallacı mansur izak babel haldun taner bestseller türk emniyet’te fethullahçı örgütlenme mübin gabriel garcia marquez beslenme bektaşilik fanlo tüccar sabri uzun keşanlı ali destanı tehlike papaz mafya islam sultan doris day hacıbektaş ego soruşturma yahudiye deloitte sakkara kürtaj ali albayrak uyuşturucu ingilizce siyonizm ergen kızlar selanik başkalarının kokusu dışarısı cinayet çevre koruma melek allah kapo azınlık latin amerika edebiyatı kanser anna karenina pedro parama ibrani rekabet israil balık mizah lokanta doğu perinçek tolstoy çocuk şiddeti iş dünyası dağ 1908 devrimi dede yemek aydınlık yay televizyon anneler ve kızları osmanlı stavrogin kaçış çalışan kadınlar korucu köyü masal gözyaşı aile ilişkileri anlatı pir berlin büyük iskender hırs gogol çehov roman kahramanı şiva vahası musa kadınlar puşkin soner yalçın delil ege etki ajanları tiyatro oğlak
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL