Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

polis schubert zombi melek nâzım hikmet kasaba etki ajanları cinler tehlike çehov küba büyük iskender doğu perinçek aydınlık mimesis dar’a durmak hrant dink dostoyevski hayvan hakları keşanlı ali destanı parti aşk firavun sufilik sultan stiletto papaz korsan kitap nuriye akman kolera islamiyet tolstoy müzik musevi anlatı burçlar kürtaj tasavvuf gözyaşı antoloji islam kan içiciler başkalarının kokusu lezzet mektup kastelli vampir maeve binchy istanbul üniversitesi siyonizm hacıbektaş türk sineması tkp osmanlı hacı bektaş veli türk türklük hz. ali dna atatürk dublin aşiret bedeviler struma öykü pedro parama intikam hayal kırıklığı feminizm dönmeler mitoloji pir kapo ajanda vaat edilmiş topraklar osmanlı imparatorluğu kıskançlık yengeç beslenme yemek ergen kızlar nedim şener kadınlar kaçış erkek arkadaş anı mutfak stalin reis anne erich auerbach referans yalnızlık uzay rekabet çalışan kadınlar mafya akrep parmak izi aksiyon yoksulluk israil kanada aile ilişkileri kadın macera gerilim komplo teorisi 1960 ihtilali allah astroloji kâhin cellat mezarlığı akp stavrogin sabri uzun edebiyat haldun taner lokanta soner yalçın örgüt göç felsefe cinayet ahmet şık oyun mısır operasyon istihbarat ergenekon devrim donka ecinniler kurtuluş tevrat özal tarih hayatın anlamı cep kitap sinema gogol oda ingilizce hapishane dışarısı aslan şiir vedat laik fidel castro cıa kadın erkek ilişkileri liman porno şiva vahası siyaset türkiye otel ege ölüler mizah fetih zeka tiyatro soruşturma deloitte roman meksika anne çocuk tarikat televizyon yazar manyak cafer ilişki şiddet romantik komedi hallacı mansur maya cezaevi idam stasi delil matematik iş dünyası kehanet işkence serenad başak musa kutlukhan perker iskenderiye tüccar deprem milliyet yahudiye izak babel çocuk bakımı yaşar nabi nayır comala kasabası sırrı bektaş futbol ihanet gezi londra aşk ve macera kurşun ibrani mitologya küba devrimi mübadele şeytan berlin duvarı hayal terazi ali albayrak özgürlük bir olmak sakkara hindistan fethullah gülen italya venedik emniyet’te fethullahçı örgütlenme kan komünist yılmaz güney fotoğraf balık izmir kız arkadaş kemikliler jack yay katil ego boğa yaşlı nick kapancı şehbal uyuşturucu hanefi avcı puşkin yahudi bilim insanları nazlı ılıcak naziler fanlo bestseller trakya bağdat oğlak anna karenina selanik roman kahramanı korucu köyü dede kerime nadir azınlık masal ikizler 1908 devrimi çocuk şiddeti adres doris day facebook kova mekan çocuk dili gülbang çevre koruma acı kahire koç bektaşilik oğuz atay memet fuat anneler ve kızları dişi fehiman mübin yahudi spiritüel hitler necip hablemitoğlu gabriel garcia marquez kimlik çatışması kapatılma brezilya banker kastelli kanser istanbul onat kutlar suç hırs köpekbalığı berlin ekonomi kimlik dağ soykırım latin amerika edebiyatı
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL