Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

müzik kadınlar stavrogin emniyet’te fethullahçı örgütlenme koç büyük iskender çalışan kadınlar devrim mizah anna karenina kurtuluş erkek arkadaş lokanta tasavvuf jack türk ecinniler 1960 ihtilali ihanet macera sufilik dostoyevski hitler musevi struma roman hırs çocuk bakımı kova hayvan hakları ilişki donka uzay şiir liman mutfak ajanda anne çocuk çocuk şiddeti dede küba devrimi beslenme azınlık meksika cinler astroloji zeka türklük televizyon memet fuat mektup ego iş dünyası vedat stiletto şiddet maya oğuz atay gezi berlin ahmet şık pedro parama kadın cıa gözyaşı maeve binchy kapatılma polis kimlik başak romantik komedi banker kastelli selanik göç melek dönmeler israil gülbang masal ali albayrak kürtaj örgüt berlin duvarı tüccar idam tarih oda dna katil sırrı bektaş bedeviler parmak izi bir olmak papaz çocuk dili ibrani iskenderiye ege atatürk komünist bektaşilik islam başkalarının kokusu necip hablemitoğlu mimesis dublin italya soruşturma akp venedik ergenekon fanlo hanefi avcı kan içiciler naziler yaşlı nick balık işkence cep kitap ergen kızlar siyonizm boğa fidel castro istihbarat feminizm mafya özgürlük hindistan porno aydınlık uyuşturucu trakya tkp fehiman oyun kutlukhan perker etki ajanları doğu perinçek öykü musa türkiye puşkin sultan yoksulluk suç hacıbektaş kehanet felsefe hayatın anlamı sabri uzun vaat edilmiş topraklar şeytan gabriel garcia marquez nuriye akman şiva vahası yalnızlık delil izak babel sakkara cinayet kolera facebook şehbal kanada vampir kapo pir cezaevi akrep dişi spiritüel firavun tarikat yahudiye matematik soykırım kurşun haldun taner ölüler kerime nadir erich auerbach soner yalçın terazi mitologya hacı bektaş veli çehov antoloji yazar deprem tolstoy osmanlı imparatorluğu intikam fotoğraf mitoloji mekan kapancı korsan kitap hapishane schubert operasyon yahudi tiyatro sinema aslan izmir oğlak otel aşk ve macera bağdat stasi anlatı kadın erkek ilişkileri futbol ikizler kasaba parti mübadele milliyet hayal kırıklığı özal komplo teorisi kız arkadaş kastelli köpekbalığı siyaset gerilim hallacı mansur edebiyat kemikliler nedim şener comala kasabası latin amerika edebiyatı küba kahire fetih istanbul üniversitesi islamiyet allah aksiyon hz. ali türk sineması ingilizce referans reis kimlik çatışması mübin yahudi bilim insanları dağ bestseller stalin acı 1908 devrimi londra dışarısı doris day lezzet yemek tevrat aşk roman kahramanı çevre koruma yay gogol cellat mezarlığı anneler ve kızları fethullah gülen kaçış anne osmanlı kanser kan ekonomi rekabet brezilya tehlike hrant dink manyak cafer dar’a durmak deloitte burçlar aşiret onat kutlar nâzım hikmet aile ilişkileri kâhin nazlı ılıcak laik serenad hayal istanbul yılmaz güney yengeç korucu köyü anı mısır adres keşanlı ali destanı yaşar nabi nayır zombi kıskançlık
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL