Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

nedim şener gözyaşı soruşturma porno balık örgüt dışarısı hanefi avcı ingilizce tehlike selanik türk sineması hacıbektaş oda ego ecinniler yay lezzet sabri uzun işkence schubert kerime nadir tevrat deprem futbol bağdat bedeviler kanser ergen kızlar yaşlı nick çalışan kadınlar roman kahramanı gezi polis kahire göç tarih dostoyevski istihbarat hayatın anlamı manyak cafer anne çocuk çevre koruma maya anlatı ikizler korsan kitap komünist stalin venedik yengeç astroloji boğa devrim ölüler hayvan hakları stasi mimesis dublin milliyet operasyon gabriel garcia marquez anneler ve kızları çocuk şiddeti islamiyet oğlak hrant dink fanlo nuriye akman kâhin donka kimlik çatışması ajanda sakkara kurşun masal dönmeler mizah doris day kapo oğuz atay gülbang kemikliler pir hacı bektaş veli türklük siyonizm 1960 ihtilali sırrı bektaş kapatılma şiir katil vampir hayal kadınlar romantik komedi kız arkadaş kadın büyük iskender erkek arkadaş papaz azınlık referans firavun fehiman oyun tarikat puşkin laik hayal kırıklığı kaçış akrep mitologya ihanet lokanta müzik banker kastelli kan içiciler serenad antoloji beslenme fotoğraf dişi başkalarının kokusu memet fuat yılmaz güney naziler fidel castro türk mutfak hırs keşanlı ali destanı özal tolstoy kadın erkek ilişkileri trakya ibrani soykırım ekonomi çocuk bakımı spiritüel izak babel cinayet brezilya parti küba stavrogin matematik aile ilişkileri etki ajanları gerilim akp meksika roman anı hindistan comala kasabası reis vedat kan pedro parama bektaşilik cep kitap şiva vahası italya tiyatro necip hablemitoğlu yalnızlık kimlik yazar ahmet şık aslan musa küba devrimi yaşar nabi nayır kurtuluş mitoloji ergenekon facebook yahudi bilim insanları bir olmak berlin duvarı liman hitler anne özgürlük komplo teorisi felsefe cinler intikam hz. ali öykü emniyet’te fethullahçı örgütlenme aksiyon acı dna deloitte köpekbalığı rekabet kıskançlık kasaba tkp kürtaj uzay şiddet kutlukhan perker hapishane edebiyat cezaevi terazi adres sufilik televizyon melek kolera izmir latin amerika edebiyatı cıa mekan yoksulluk zeka iş dünyası stiletto anna karenina korucu köyü burçlar suç idam aşiret fetih otel mübadele gogol vaat edilmiş topraklar fethullah gülen doğu perinçek kanada yemek erich auerbach yahudiye sultan başak nâzım hikmet ilişki aşk istanbul yahudi musevi şeytan tüccar mafya çehov nazlı ılıcak aşk ve macera cellat mezarlığı dar’a durmak aydınlık zombi kapancı delil tasavvuf sinema islam bestseller hallacı mansur berlin soner yalçın struma türkiye dağ onat kutlar macera ali albayrak feminizm mübin ege kastelli istanbul üniversitesi atatürk parmak izi jack maeve binchy 1908 devrimi kova uyuşturucu mısır mektup siyaset kehanet londra osmanlı şehbal koç haldun taner dede iskenderiye allah osmanlı imparatorluğu çocuk dili israil
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL