Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

hallacı mansur polis kapatılma uyuşturucu doris day anne oğuz atay sırrı bektaş çocuk dili istanbul aşiret başak gezi nazlı ılıcak atatürk ikizler romantik komedi ergen kızlar büyük iskender cinayet tiyatro onat kutlar türk berlin gogol başkalarının kokusu zombi kürtaj iş dünyası islamiyet kadın erkek ilişkileri şiva vahası burçlar lezzet türkiye istihbarat bağdat musevi dişi tarih londra allah kahire nâzım hikmet kerime nadir yemek otel bir olmak futbol oyun porno banker kastelli erich auerbach hrant dink ajanda venedik kimlik çatışması tasavvuf felsefe erkek arkadaş islam akp mübin liman tarikat çocuk şiddeti roman kadınlar tüccar kanada ali albayrak anneler ve kızları parti hapishane 1960 ihtilali türklük cellat mezarlığı fethullah gülen tehlike kemikliler cezaevi vedat beslenme aşk korucu köyü doğu perinçek siyaset kasaba mimesis milliyet hayal kırıklığı özgürlük jack yaşar nabi nayır nuriye akman hz. ali sabri uzun musa operasyon deprem bektaşilik antoloji melek öykü referans parmak izi izmir pir hitler fidel castro mübadele uzay fotoğraf ihanet papaz deloitte delil hırs kehanet laik tolstoy kurşun dışarısı necip hablemitoğlu astroloji sufilik aile ilişkileri çehov özal çocuk bakımı cinler mitologya yay dönmeler fetih dostoyevski tkp masal kanser televizyon mizah feminizm manyak cafer oda aslan yahudi bilim insanları israil kız arkadaş kadın kan içiciler anne çocuk kaçış ekonomi memet fuat roman kahramanı istanbul üniversitesi stavrogin hacı bektaş veli terazi tevrat nedim şener naziler balık çevre koruma facebook hayal kıskançlık hayvan hakları acı soruşturma yahudi ilişki zeka yahudiye ege siyonizm hayatın anlamı komplo teorisi kâhin yalnızlık matematik struma spiritüel intikam rekabet yazar köpekbalığı ingilizce aksiyon anna karenina mitoloji schubert suç sultan dna soykırım işkence 1908 devrimi yılmaz güney devrim göç yaşlı nick soner yalçın yoksulluk kan hanefi avcı vaat edilmiş topraklar iskenderiye yengeç anı çalışan kadınlar kova kutlukhan perker ergenekon küba devrimi dar’a durmak fehiman latin amerika edebiyatı osmanlı komünist keşanlı ali destanı azınlık örgüt ibrani şehbal trakya kimlik ecinniler idam pedro parama akrep şiir türk sineması lokanta küba aşk ve macera anlatı gülbang gabriel garcia marquez sinema stiletto mutfak şiddet izak babel sakkara selanik donka koç aydınlık osmanlı imparatorluğu mısır cep kitap dağ kolera stalin kapo oğlak macera edebiyat dede italya dublin kastelli hacıbektaş mekan emniyet’te fethullahçı örgütlenme maya haldun taner cıa katil maeve binchy meksika reis ahmet şık ego firavun şeytan hindistan serenad stasi vampir boğa gözyaşı mafya puşkin bestseller fanlo kurtuluş comala kasabası adres mektup berlin duvarı korsan kitap etki ajanları müzik gerilim bedeviler brezilya ölüler kapancı
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL