Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

aslan yahudi bilim insanları aşk ve macera anne çocuk kehanet antoloji anne berlin duvarı sabri uzun atatürk istanbul üniversitesi kürtaj dar’a durmak türkiye türklük mektup tehlike hayatın anlamı zeka donka ihanet kova sinema stavrogin göç soruşturma brezilya kanada hindistan astroloji kahire musa tasavvuf türk sineması delil latin amerika edebiyatı dostoyevski stasi mübadele kanser ergenekon komplo teorisi osmanlı aşiret suç keşanlı ali destanı hırs gabriel garcia marquez ahmet şık hayal kırıklığı naziler siyaset deprem musevi çocuk şiddeti şehbal müzik başak dna matematik kâhin hanefi avcı selanik mutfak banker kastelli çehov kadın uzay otel edebiyat referans kemikliler fetih özal berlin kan küba azınlık bestseller vedat kapancı beslenme şiir küba devrimi adres struma hallacı mansur kerime nadir kadın erkek ilişkileri türk hitler başkalarının kokusu onat kutlar kan içiciler cezaevi puşkin feminizm ekonomi kimlik mitoloji kolera ege terazi comala kasabası hz. ali tkp dönmeler tüccar intikam operasyon doğu perinçek izak babel komünist bektaşilik israil soner yalçın sakkara özgürlük 1960 ihtilali iskenderiye fotoğraf köpekbalığı siyonizm yılmaz güney sırrı bektaş firavun memet fuat cep kitap etki ajanları cinler maya erich auerbach stiletto örgüt ilişki ali albayrak öykü vampir akrep venedik felsefe şiddet yaşlı nick hapishane nazlı ılıcak çocuk bakımı gezi kapo yengeç dağ kadınlar islamiyet kutlukhan perker anneler ve kızları pedro parama ecinniler anı oyun gogol masal manyak cafer tarih ibrani katil tiyatro cellat mezarlığı tevrat spiritüel 1908 devrimi yalnızlık anlatı tolstoy dişi iş dünyası anna karenina dede londra cinayet ingilizce yemek hacıbektaş kapatılma hrant dink yahudi aile ilişkileri stalin kıskançlık aksiyon laik gülbang deloitte rekabet ikizler fehiman liman fanlo çocuk dili cıa televizyon aydınlık reis ego roman akp milliyet korsan kitap jack acı parmak izi maeve binchy bağdat çevre koruma yoksulluk tarikat parti oğuz atay nuriye akman doris day kız arkadaş gözyaşı mübin serenad işkence büyük iskender bir olmak trakya hayal bedeviler mizah sultan ergen kızlar erkek arkadaş hacı bektaş veli porno fidel castro osmanlı imparatorluğu schubert şeytan oda idam aşk gerilim lezzet mısır meksika çalışan kadınlar devrim zombi haldun taner yahudiye papaz macera lokanta pir mafya ajanda nâzım hikmet polis nedim şener italya boğa futbol soykırım yay romantik komedi yaşar nabi nayır allah koç melek istihbarat necip hablemitoğlu emniyet’te fethullahçı örgütlenme kurşun kastelli kasaba dublin oğlak yazar kurtuluş mitologya burçlar uyuşturucu vaat edilmiş topraklar mimesis balık roman kahramanı dışarısı facebook ölüler istanbul kimlik çatışması mekan izmir hayvan hakları kaçış fethullah gülen sufilik korucu köyü şiva vahası islam
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL