Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

anlatı onat kutlar kimlik çatışması operasyon fanlo kaçış londra kadın boğa balık bestseller yılmaz güney papaz nazlı ılıcak koç hacıbektaş otel naziler özgürlük azınlık aslan kapancı ego mafya soykırım dişi doğu perinçek oyun aydınlık yazar mitoloji ecinniler necip hablemitoğlu facebook ergenekon schubert mektup dağ mübin izak babel ahmet şık milliyet cinayet öykü fetih kan tehlike işkence tkp mübadele ilişki şiir iskenderiye türk sineması kan içiciler deloitte kurşun anna karenina serenad izmir vedat reis nedim şener acı çocuk bakımı yaşar nabi nayır şiddet tolstoy ergen kızlar idam ihanet islamiyet hapishane mutfak cezaevi hırs anı sırrı bektaş korucu köyü siyonizm kapo çevre koruma fotoğraf hayvan hakları 1960 ihtilali nâzım hikmet hacı bektaş veli soner yalçın kız arkadaş ingilizce sultan burçlar 1908 devrimi selanik kova cinler brezilya terazi komünist feminizm ege mekan bedeviler berlin şehbal müzik mitologya hrant dink örgüt tasavvuf delil özal dışarısı ikizler donka hallacı mansur struma küba istanbul beslenme stalin çocuk dili ali albayrak kutlukhan perker deprem yemek hayatın anlamı pir sinema keşanlı ali destanı şeytan çocuk şiddeti mimesis rekabet mizah hindistan aşk italya allah istihbarat uzay komplo teorisi parti stavrogin türk tarikat ölüler kürtaj kadınlar kolera bektaşilik aşiret kanada edebiyat futbol küba devrimi firavun zombi kimlik polis bağdat cıa vaat edilmiş topraklar osmanlı imparatorluğu anneler ve kızları çehov iş dünyası yay osmanlı kapatılma laik kıskançlık romantik komedi dar’a durmak gabriel garcia marquez kadın erkek ilişkileri aşk ve macera kahire dostoyevski trakya doris day stasi soruşturma tevrat korsan kitap mısır macera oğuz atay zeka israil tarih fethullah gülen bir olmak türklük melek latin amerika edebiyatı lezzet kurtuluş istanbul üniversitesi fidel castro siyaset cellat mezarlığı yalnızlık sakkara büyük iskender kehanet roman dna felsefe yahudi bilim insanları dede erkek arkadaş maeve binchy antoloji akp musa gözyaşı yahudi yahudiye hz. ali hanefi avcı suç hayal kırıklığı dönmeler türkiye astroloji comala kasabası gülbang meksika sufilik anne çocuk referans yengeç televizyon kastelli oğlak emniyet’te fethullahçı örgütlenme liman akrep ajanda tüccar cep kitap yaşlı nick parmak izi kemikliler masal göç puşkin musevi yoksulluk aksiyon çalışan kadınlar intikam gezi anne kasaba venedik nuriye akman gerilim oda hayal hitler gogol başkalarının kokusu etki ajanları sabri uzun porno erich auerbach vampir pedro parama manyak cafer roman kahramanı kerime nadir köpekbalığı kanser memet fuat stiletto haldun taner şiva vahası lokanta katil matematik başak spiritüel banker kastelli dublin devrim jack ibrani tiyatro islam fehiman berlin duvarı kâhin ekonomi adres uyuşturucu aile ilişkileri maya atatürk
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL