Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

yoksulluk ergen kızlar yengeç mafya yahudi yahudiye izmir anne dostoyevski deloitte kâhin nazlı ılıcak mimesis özal 1960 ihtilali balık tkp stalin serenad kıskançlık istanbul üniversitesi yemek futbol mübin hayvan hakları edebiyat oyun uyuşturucu erkek arkadaş ikizler iş dünyası comala kasabası trakya mektup bağdat islam islamiyet berlin büyük iskender anne çocuk musa izak babel ahmet şık ergenekon pedro parama türk tehlike nâzım hikmet felsefe fethullah gülen aile ilişkileri polis stiletto hayal osmanlı imparatorluğu kanser tevrat hayal kırıklığı bir olmak parti cıa nuriye akman köpekbalığı yalnızlık kadınlar gözyaşı hitler aşk ve macera kastelli soner yalçın hacı bektaş veli ege çocuk şiddeti spiritüel beslenme oğlak sultan roman israil örgüt intikam allah soykırım sufilik kapatılma komünist osmanlı çocuk bakımı fehiman latin amerika edebiyatı stavrogin dağ anneler ve kızları tüccar hindistan mutfak operasyon delil hacıbektaş idam çocuk dili gezi acı fidel castro akp dışarısı etki ajanları korsan kitap kürtaj manyak cafer kurtuluş stasi yaşar nabi nayır küba işkence tasavvuf donka dede koç şiva vahası porno dönmeler bestseller antoloji ingilizce mısır 1908 devrimi puşkin akrep vaat edilmiş topraklar ecinniler siyonizm papaz dar’a durmak anlatı maeve binchy atatürk hayatın anlamı anı kerime nadir başkalarının kokusu ego zeka venedik burçlar yay yazar otel korucu köyü hapishane naziler ihanet ölüler fotoğraf maya ilişki gülbang özgürlük oğuz atay dna bedeviler yaşlı nick firavun cep kitap brezilya tarikat yahudi bilim insanları adres kutlukhan perker memet fuat şiir reis mizah göç televizyon aksiyon gabriel garcia marquez kan içiciler referans nedim şener astroloji erich auerbach hz. ali kasaba liman müzik şiddet çalışan kadınlar kadın gogol komplo teorisi lezzet kurşun cezaevi kehanet çehov kanada mekan hallacı mansur devrim schubert roman kahramanı sinema boğa ajanda istanbul macera kemikliler kan türk sineması bektaşilik doğu perinçek haldun taner fetih kapo kimlik çatışması uzay istihbarat facebook struma kahire italya romantik komedi şeytan ibrani meksika kız arkadaş yılmaz güney türklük tiyatro zombi azınlık oda cellat mezarlığı soruşturma doris day terazi vedat kadın erkek ilişkileri feminizm deprem londra katil matematik pir aslan fanlo kova sakkara mitoloji küba devrimi sırrı bektaş aşiret ekonomi selanik aydınlık cinayet banker kastelli şehbal kaçış lokanta emniyet’te fethullahçı örgütlenme necip hablemitoğlu kolera dişi cinler melek kimlik rekabet parmak izi musevi jack öykü kapancı hrant dink dublin berlin duvarı keşanlı ali destanı vampir tolstoy mübadele hanefi avcı ali albayrak türkiye başak sabri uzun çevre koruma milliyet iskenderiye masal onat kutlar aşk anna karenina laik tarih mitologya gerilim suç siyaset hırs
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL