Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

milliyet kan içiciler antoloji mübin hayatın anlamı kurşun öykü hrant dink keşanlı ali destanı idam rekabet hapishane maya selanik nuriye akman latin amerika edebiyatı oda feminizm katil hayal kırıklığı aslan kurtuluş kaçış dağ tarih tüccar porno dışarısı kutlukhan perker korsan kitap kova mizah israil soruşturma parmak izi yahudiye banker kastelli bir olmak türk büyük iskender komplo teorisi etki ajanları kerime nadir çocuk şiddeti kehanet dişi gülbang kapatılma şeytan tasavvuf televizyon yengeç naziler fethullah gülen anna karenina aydınlık brezilya küba otel comala kasabası pir kapancı kemikliler gabriel garcia marquez özal istanbul üniversitesi akrep kız arkadaş kanser necip hablemitoğlu tolstoy oğuz atay stavrogin kadınlar hayvan hakları türk sineması gezi siyaset schubert liman ecinniler mafya fehiman dublin doğu perinçek astroloji çevre koruma oyun kadın korucu köyü fanlo bağdat zombi mekan atatürk puşkin maeve binchy gerilim yahudi firavun islamiyet hırs başak mitologya cinler erich auerbach meksika osmanlı imparatorluğu macera ingilizce oğlak tiyatro akp polis berlin matematik iş dünyası şiva vahası hacı bektaş veli ikizler mitoloji musevi ahmet şık hitler izak babel beslenme donka deloitte cezaevi sufilik yoksulluk suç tkp laik edebiyat kimlik çatışması sakkara struma memet fuat ölüler ilişki özgürlük hanefi avcı stiletto melek cellat mezarlığı trakya tevrat spiritüel italya mektup kolera devrim hz. ali delil anlatı roman operasyon kürtaj doris day dostoyevski anne tehlike 1908 devrimi fotoğraf yemek zeka berlin duvarı soner yalçın çocuk bakımı lokanta nâzım hikmet çalışan kadınlar ege koç musa yazar cep kitap türkiye stalin felsefe müzik istihbarat yaşlı nick kimlik komünist sinema fetih anı kanada aile ilişkileri yalnızlık vedat papaz adres dönmeler vaat edilmiş topraklar izmir yay hindistan allah referans örgüt uzay anne çocuk jack siyonizm gogol köpekbalığı küba devrimi bedeviler parti sultan londra anneler ve kızları ergenekon lezzet şiir göç stasi cinayet osmanlı futbol burçlar soykırım şehbal bektaşilik haldun taner kahire kâhin kıskançlık mutfak ihanet cıa başkalarının kokusu venedik nazlı ılıcak türklük emniyet’te fethullahçı örgütlenme şiddet hayal ekonomi aşiret serenad ajanda kasaba pedro parama çehov deprem ibrani çocuk dili ali albayrak tarikat aşk aksiyon kastelli masal kadın erkek ilişkileri mübadele mimesis azınlık işkence mısır sabri uzun fidel castro romantik komedi ego dna onat kutlar yaşar nabi nayır yahudi bilim insanları intikam ergen kızlar istanbul aşk ve macera reis vampir islam terazi dar’a durmak kapo bestseller 1960 ihtilali gözyaşı hacıbektaş kan roman kahramanı uyuşturucu iskenderiye facebook acı dede boğa sırrı bektaş manyak cafer yılmaz güney balık erkek arkadaş nedim şener hallacı mansur
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL