Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

hrant dink liman hz. ali ecinniler soner yalçın kadınlar pedro parama göç hayal kırıklığı aşk operasyon türklük gabriel garcia marquez kolera komünist italya iş dünyası yaşar nabi nayır erkek arkadaş onat kutlar ikizler acı oyun şiva vahası suç bedeviler referans kutlukhan perker hayatın anlamı tiyatro trakya yılmaz güney anlatı nazlı ılıcak tkp balık allah vampir stalin beslenme serenad burçlar intikam çocuk dili aksiyon oğuz atay başkalarının kokusu stasi tolstoy şiir firavun ege özal hacıbektaş yahudi aslan hanefi avcı selanik kapatılma ölüler berlin nuriye akman soruşturma uyuşturucu yalnızlık büyük iskender papaz bağdat tarikat cep kitap devrim lezzet zombi 1908 devrimi sabri uzun kimlik çatışması cinayet fehiman osmanlı imparatorluğu facebook kâhin islamiyet kasaba nâzım hikmet gerilim ego melek öykü kıskançlık spiritüel özgürlük felsefe doğu perinçek brezilya çevre koruma laik izak babel cellat mezarlığı çocuk bakımı mizah hırs osmanlı örgüt kimlik kapancı astroloji yengeç türkiye ergenekon tevrat fidel castro parmak izi hacı bektaş veli uzay dna dede struma 1960 ihtilali londra israil porno yemek çocuk şiddeti köpekbalığı yazar aile ilişkileri fotoğraf anne ekonomi feminizm izmir vaat edilmiş topraklar kaçış pir jack şehbal donka ilişki mafya kanser antoloji deloitte tarih türk sineması anı erich auerbach bestseller gogol berlin duvarı aşk ve macera nedim şener yay koç deprem hitler iskenderiye oda akrep cinler dışarısı şeytan tasavvuf manyak cafer mutfak mısır kastelli korucu köyü soykırım işkence dar’a durmak müzik matematik delil akp atatürk şiddet vedat aşiret sinema korsan kitap masal kanada hapishane sırrı bektaş siyonizm roman kahramanı fetih ali albayrak kova venedik mitologya necip hablemitoğlu hayvan hakları gözyaşı kan içiciler stavrogin bektaşilik yahudi bilim insanları maya mübin schubert yoksulluk ingilizce meksika kapo türk mitoloji etki ajanları banker kastelli kan dostoyevski islam macera mimesis memet fuat siyaset kurtuluş istanbul anne çocuk gülbang doris day haldun taner kemikliler kadın erkek ilişkileri roman puşkin adres bir olmak katil rekabet tehlike anneler ve kızları cıa istihbarat polis emniyet’te fethullahçı örgütlenme tüccar dişi anna karenina istanbul üniversitesi musa hallacı mansur kürtaj sultan yaşlı nick edebiyat musevi fanlo yahudiye stiletto milliyet latin amerika edebiyatı başak keşanlı ali destanı kerime nadir çehov hayal ahmet şık mübadele zeka naziler otel azınlık reis lokanta mekan dublin futbol ihanet kurşun parti romantik komedi fethullah gülen hindistan boğa oğlak ajanda dağ kız arkadaş komplo teorisi kadın çalışan kadınlar aydınlık televizyon comala kasabası küba idam sakkara dönmeler terazi kahire sufilik cezaevi ibrani maeve binchy gezi ergen kızlar mektup kehanet küba devrimi
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL