Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

suç papaz fidel castro maeve binchy hayal kırıklığı devrim etki ajanları latin amerika edebiyatı gogol cıa soykırım sabri uzun kolera keşanlı ali destanı hitler acı yahudi bilim insanları mafya reis emniyet’te fethullahçı örgütlenme romantik komedi azınlık aşk gerilim kan içiciler stiletto dublin mutfak istanbul üniversitesi anne hindistan struma puşkin aile ilişkileri parmak izi kimlik çatışması istanbul operasyon yoksulluk doğu perinçek berlin duvarı işkence şiddet siyonizm nuriye akman sinema öykü adres aşiret selanik iş dünyası matematik kapatılma kanser yalnızlık akp intikam milliyet hapishane balık fanlo izmir ego kürtaj atatürk gülbang haldun taner oda mübin kova beslenme hanefi avcı gözyaşı tüccar kehanet terazi sırrı bektaş londra mektup gabriel garcia marquez bektaşilik parti kan kasaba yengeç tarih hacı bektaş veli bestseller jack kutlukhan perker manyak cafer pedro parama çevre koruma sakkara ingilizce trakya tevrat anneler ve kızları macera anlatı küba katil anne çocuk donka istihbarat yahudiye tiyatro komünist serenad ahmet şık başkalarının kokusu meksika idam çalışan kadınlar çocuk şiddeti berlin akrep hayatın anlamı mitologya 1960 ihtilali antoloji italya stasi köpekbalığı roman sufilik dışarısı edebiyat hayal kastelli kahire firavun facebook zombi mimesis lezzet küba devrimi şiva vahası hırs memet fuat şiir israil islam osmanlı imparatorluğu çehov yaşlı nick ölüler aksiyon hrant dink zeka fetih kerime nadir boğa vedat cinayet izak babel kaçış islamiyet futbol tolstoy porno türklük kadın erkek ilişkileri rekabet kapancı yahudi koç feminizm naziler kemikliler dönmeler necip hablemitoğlu hallacı mansur delil örgüt nâzım hikmet liman mekan fehiman mitoloji soruşturma televizyon 1908 devrimi müzik kimlik göç cezaevi schubert yaşar nabi nayır dede türk sineması brezilya ekonomi yay laik vampir ergenekon ali albayrak roman kahramanı dağ deloitte polis felsefe ege otel büyük iskender kıskançlık stavrogin aşk ve macera iskenderiye fotoğraf comala kasabası özgürlük hacıbektaş başak aydınlık şeytan nedim şener gezi hz. ali musa şehbal dostoyevski ajanda erkek arkadaş melek dar’a durmak bağdat kurtuluş anı mizah osmanlı yazar yılmaz güney kâhin çocuk dili astroloji türk onat kutlar musevi kadın referans vaat edilmiş topraklar özal kurşun cellat mezarlığı korucu köyü dişi allah pir çocuk bakımı oyun burçlar ilişki mübadele deprem aslan cinler tehlike oğuz atay kanada venedik tasavvuf tkp bedeviler ibrani fethullah gülen doris day kız arkadaş soner yalçın mısır lokanta ecinniler stalin dna ikizler bir olmak uyuşturucu anna karenina cep kitap oğlak nazlı ılıcak banker kastelli sultan hayvan hakları korsan kitap yemek ergen kızlar maya masal kadınlar erich auerbach kapo tarikat türkiye spiritüel siyaset ihanet komplo teorisi uzay
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL