Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

musa cinayet koç stalin feminizm hindistan ekonomi selanik anna karenina musevi idam fotoğraf kasaba dublin atatürk yalnızlık istihbarat mısır müzik osmanlı imparatorluğu kurtuluş allah oda vampir zombi küba devrimi aşiret deprem şiir sakkara meksika büyük iskender dişi laik porno pir kolera korucu köyü köpekbalığı sultan pedro parama tarih aydınlık tolstoy göç hacıbektaş kapo boğa fidel castro kürtaj mutfak türklük puşkin dönmeler tasavvuf gülbang kastelli hallacı mansur küba şiva vahası işkence kehanet uzay kova kanser bir olmak parti hitler fetih izmir yahudi bilim insanları masal türk sineması futbol örgüt anne mekan korsan kitap tarikat istanbul başkalarının kokusu astroloji onat kutlar şeytan anneler ve kızları soykırım kâhin brezilya hrant dink mafya mübin vedat berlin duvarı şehbal ihanet kadınlar siyaset kimlik çatışması mübadele kahire kimlik komplo teorisi spiritüel ecinniler sufilik etki ajanları sırrı bektaş özgürlük donka memet fuat matematik fehiman londra kemikliler gabriel garcia marquez tkp ergen kızlar çevre koruma bağdat gezi acı televizyon venedik jack soruşturma dışarısı istanbul üniversitesi tüccar yazar sinema beslenme anı erkek arkadaş kapatılma papaz çalışan kadınlar serenad hanefi avcı ölüler ilişki nedim şener struma izak babel komünist terazi devrim ego israil parmak izi melek tiyatro hacı bektaş veli zeka hayatın anlamı keşanlı ali destanı ali albayrak erich auerbach emniyet’te fethullahçı örgütlenme iskenderiye oğuz atay nazlı ılıcak yaşlı nick ikizler cezaevi italya stiletto cellat mezarlığı yemek mizah akp kıskançlık yahudi roman kahramanı mektup kanada ege akrep yahudiye stasi islamiyet dağ kız arkadaş hayvan hakları tevrat bestseller nâzım hikmet çocuk bakımı hz. ali dar’a durmak fethullah gülen başak kurşun mitologya azınlık tehlike gözyaşı dna çehov edebiyat aşk doğu perinçek türkiye doris day yaşar nabi nayır gerilim hapishane roman dostoyevski necip hablemitoğlu yengeç aslan haldun taner kan içiciler ajanda yılmaz güney islam dede liman gogol firavun nuriye akman aile ilişkileri reis 1960 ihtilali maeve binchy macera bedeviler çocuk dili naziler otel schubert aksiyon oyun milliyet berlin banker kastelli iş dünyası lezzet soner yalçın ingilizce latin amerika edebiyatı antoloji polis vaat edilmiş topraklar yay lokanta bektaşilik oğlak operasyon hayal kadın erkek ilişkileri romantik komedi comala kasabası anne çocuk yoksulluk kapancı referans cıa intikam özal 1908 devrimi şiddet rekabet osmanlı ergenekon hayal kırıklığı türk ahmet şık adres burçlar katil kutlukhan perker felsefe deloitte suç siyonizm sabri uzun mitoloji facebook stavrogin delil kadın aşk ve macera manyak cafer cep kitap mimesis balık anlatı çocuk şiddeti kerime nadir uyuşturucu cinler maya kan trakya fanlo ibrani öykü kaçış hırs
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL