Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kapancı lezzet stalin astroloji katil siyonizm hindistan yaşar nabi nayır comala kasabası akrep bir olmak facebook gogol korsan kitap reis suç dublin oda haldun taner doris day boğa ekonomi roman kahramanı işkence kıskançlık ilişki örgüt hanefi avcı brezilya kemikliler manyak cafer aşk tasavvuf mafya italya struma otel gerilim tolstoy stiletto bedeviler erkek arkadaş keşanlı ali destanı hallacı mansur türk nâzım hikmet aşk ve macera intikam istihbarat feminizm gözyaşı kan içiciler çocuk bakımı soruşturma emniyet’te fethullahçı örgütlenme oyun köpekbalığı kapatılma ergenekon sufilik allah kolera hayal kanada türklük musa göç ibrani musevi özgürlük gabriel garcia marquez vaat edilmiş topraklar cep kitap kadın osmanlı imparatorluğu yemek dna sultan islamiyet schubert aşiret türk sineması yazar etki ajanları naziler aydınlık mekan anı ege yılmaz güney nedim şener latin amerika edebiyatı dostoyevski ego anne osmanlı deloitte çalışan kadınlar kadınlar polis dar’a durmak ölüler hırs rekabet ajanda idam fethullah gülen mimesis uyuşturucu ingilizce tevrat kimlik çatışması kutlukhan perker spiritüel maya cellat mezarlığı şiva vahası cinayet komünist şiddet kimlik jack kan masal aslan fetih yalnızlık islam hitler izmir kurşun izak babel yahudi devrim berlin duvarı uzay lokanta donka nazlı ılıcak gülbang dönmeler cezaevi bağdat doğu perinçek türkiye sakkara trakya 1960 ihtilali hacı bektaş veli macera komplo teorisi siyaset matematik ergen kızlar büyük iskender banker kastelli kova balık çevre koruma yoksulluk tüccar beslenme berlin koç kız arkadaş israil zombi yaşlı nick 1908 devrimi selanik sabri uzun ahmet şık puşkin gezi anne çocuk venedik küba devrimi hz. ali romantik komedi ihanet hayal kırıklığı istanbul üniversitesi yay kürtaj iskenderiye antoloji korucu köyü erich auerbach soykırım nuriye akman mübin akp mübadele fanlo pedro parama bestseller kehanet terazi cıa mitologya delil mitoloji mektup parmak izi vedat firavun pir tiyatro porno anlatı milliyet kâhin parti yahudi bilim insanları aksiyon çocuk dili müzik öykü cinler azınlık londra küba soner yalçın anna karenina kasaba şeytan onat kutlar maeve binchy mizah dışarısı ali albayrak hacıbektaş felsefe hrant dink oğuz atay ecinniler futbol oğlak fidel castro fotoğraf aile ilişkileri vampir tkp stavrogin laik çocuk şiddeti sırrı bektaş mutfak tehlike ikizler tarikat meksika tarih fehiman başak yahudiye televizyon kurtuluş mısır hayvan hakları roman kanser kahire anneler ve kızları yengeç adres sinema acı referans başkalarının kokusu necip hablemitoğlu deprem kastelli hayatın anlamı operasyon şiir dede kapo papaz zeka hapishane melek liman dişi iş dünyası istanbul bektaşilik kadın erkek ilişkileri özal dağ stasi serenad kaçış kerime nadir burçlar atatürk çehov şehbal edebiyat memet fuat
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL