Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

osmanlı oyun göç türkiye kahire yalnızlık sufilik mektup kimlik devrim etki ajanları 1960 ihtilali kıskançlık yaşar nabi nayır ikizler parti çocuk şiddeti akp sultan korucu köyü fetih kurşun nazlı ılıcak yoksulluk tasavvuf ege romantik komedi soruşturma spiritüel başkalarının kokusu çalışan kadınlar tolstoy hayal ego yazar hayvan hakları gabriel garcia marquez dede kan içiciler roman aslan kan özgürlük şiva vahası acı cezaevi bedeviler gülbang aksiyon 1908 devrimi ajanda iskenderiye akrep vaat edilmiş topraklar yengeç tüccar tevrat allah banker kastelli cıa latin amerika edebiyatı trakya donka pedro parama hayatın anlamı futbol brezilya yahudiye anna karenina fotoğraf hapishane boğa parmak izi musevi hrant dink kastelli roman kahramanı sırrı bektaş oğuz atay cinler dostoyevski doris day müzik hitler fanlo italya mimesis burçlar astroloji şehbal struma cellat mezarlığı hindistan maya erich auerbach bağdat anne soykırım uzay doğu perinçek kanser kapatılma atatürk zombi uyuşturucu dönmeler deloitte sabri uzun yılmaz güney yahudi izak babel yay gezi meksika schubert deprem anneler ve kızları ilişki terazi firavun papaz lezzet ergenekon komplo teorisi laik tiyatro milliyet dışarısı erkek arkadaş ecinniler operasyon şeytan kapancı şiddet melek mizah kerime nadir örgüt soner yalçın fidel castro kadın matematik kasaba venedik komünist istanbul berlin duvarı dar’a durmak vampir comala kasabası antoloji kanada vedat mübin hz. ali kimlik çatışması yahudi bilim insanları gerilim ali albayrak kova mitoloji kaçış kürtaj çocuk dili ingilizce necip hablemitoğlu memet fuat osmanlı imparatorluğu musa otel suç şiir kâhin feminizm ölüler kurtuluş stavrogin tkp sakkara anı hacı bektaş veli lokanta bestseller beslenme cinayet öykü siyaset işkence zeka nâzım hikmet gogol türklük aşk jack ahmet şık stasi cep kitap küba televizyon aşk ve macera israil kemikliler ibrani küba devrimi istanbul üniversitesi yaşlı nick kapo korsan kitap dna delil mafya ekonomi katil anlatı kadınlar istihbarat tarikat dublin türk sineması emniyet’te fethullahçı örgütlenme rekabet maeve binchy oda tarih hallacı mansur bir olmak izmir referans çevre koruma büyük iskender iş dünyası mekan balık fehiman azınlık mübadele oğlak stiletto özal pir tehlike mısır kutlukhan perker aydınlık dağ ergen kızlar hırs ihanet çocuk bakımı facebook hacıbektaş kadın erkek ilişkileri fethullah gülen mitologya stalin felsefe sinema hanefi avcı kehanet haldun taner anne çocuk çehov manyak cafer edebiyat islam macera serenad siyonizm puşkin berlin dişi islamiyet keşanlı ali destanı yemek liman nedim şener başak bektaşilik aşiret masal türk londra köpekbalığı adres porno koç onat kutlar kolera gözyaşı intikam naziler polis mutfak aile ilişkileri hayal kırıklığı kız arkadaş selanik reis nuriye akman idam
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL