Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

adres kapatılma kanada yahudi oğlak dağ pir memet fuat televizyon türkiye acı örgüt hallacı mansur yaşar nabi nayır ego istihbarat kimlik çatışması osmanlı aslan referans ajanda cezaevi sakkara kova erkek arkadaş macera kanser mimesis yahudi bilim insanları hayal kırıklığı küba devrimi dar’a durmak romantik komedi kan şeytan cinayet kahire şiddet anneler ve kızları meksika stasi soykırım spiritüel aile ilişkileri akp maeve binchy erich auerbach deloitte kaçış şehbal haldun taner sufilik yengeç kerime nadir türk ecinniler aşiret futbol korucu köyü cellat mezarlığı soner yalçın öykü kurşun bestseller başak kehanet nuriye akman müzik hanefi avcı stavrogin 1908 devrimi çocuk dili hacı bektaş veli zeka serenad jack idam ege soruşturma reis ergenekon tolstoy intikam fanlo lezzet vampir hacıbektaş mitoloji banker kastelli sabri uzun musa emniyet’te fethullahçı örgütlenme masal çehov islamiyet suç stalin oğuz atay keşanlı ali destanı kastelli tarih yaşlı nick türk sineması latin amerika edebiyatı hayatın anlamı firavun yay devrim oda göç dönmeler kadınlar katil mitologya sırrı bektaş schubert kadın erkek ilişkileri ikizler tkp yılmaz güney fetih onat kutlar çevre koruma hapishane çalışan kadınlar aşk sultan işkence siyonizm mizah komplo teorisi edebiyat mafya pedro parama cinler cep kitap ingilizce ergen kızlar izak babel hitler nâzım hikmet dna büyük iskender beslenme anı çocuk şiddeti stiletto felsefe yemek sinema manyak cafer mutfak dostoyevski berlin fotoğraf delil burçlar kemikliler musevi comala kasabası kan içiciler atatürk osmanlı imparatorluğu operasyon balık izmir dışarısı anlatı astroloji fehiman fethullah gülen porno laik trakya dişi polis hayvan hakları nedim şener tehlike necip hablemitoğlu aksiyon şiva vahası otel anna karenina liman maya ibrani kurtuluş anne hrant dink bedeviler kolera mektup şiir istanbul üniversitesi antoloji italya yahudiye hindistan melek aydınlık parti korsan kitap londra deprem rekabet 1960 ihtilali tiyatro terazi roman iş dünyası nazlı ılıcak mısır kâhin gogol akrep ihanet ahmet şık köpekbalığı çocuk bakımı kadın tevrat yoksulluk mübadele kimlik lokanta ilişki komünist kürtaj tüccar başkalarının kokusu dede doris day uzay naziler israil kız arkadaş gabriel garcia marquez brezilya facebook küba özgürlük iskenderiye ölüler bağdat vaat edilmiş topraklar dublin yalnızlık yazar uyuşturucu anne çocuk türklük azınlık vedat fidel castro siyaset allah kapancı kasaba istanbul kutlukhan perker etki ajanları gülbang mübin boğa islam gözyaşı feminizm mekan doğu perinçek venedik papaz özal aşk ve macera koç oyun ali albayrak gerilim donka matematik roman kahramanı milliyet hayal berlin duvarı gezi parmak izi hz. ali kıskançlık zombi ekonomi bektaşilik tarikat cıa tasavvuf hırs selanik puşkin bir olmak kapo struma
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL