Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

çehov tarih romantik komedi brezilya nedim şener kâhin mübin uzay sinema özal kastelli kapancı sultan aşiret italya şiddet melek cep kitap oda türk sineması selanik yahudiye balık comala kasabası idam feminizm anna karenina dönmeler vaat edilmiş topraklar naziler başak dağ 1908 devrimi struma fetih deprem papaz kadın erkek ilişkileri maya hindistan cellat mezarlığı antoloji facebook fotoğraf soner yalçın anlatı kahire kimlik çatışması terazi hırs musa ego onat kutlar ölüler edebiyat göç liman kova acı 1960 ihtilali korsan kitap hapishane yahudi stalin kapatılma tiyatro soruşturma manyak cafer londra aksiyon fanlo mitoloji siyonizm cinayet donka aslan çevre koruma çocuk şiddeti erich auerbach sabri uzun kanada yaşar nabi nayır çalışan kadınlar stiletto delil ikizler ingilizce anne latin amerika edebiyatı astroloji matematik cıa ahmet şık kerime nadir hanefi avcı korucu köyü dede yengeç tkp ibrani soykırım anne çocuk kan içiciler otel roman kahramanı aşk ve macera sırrı bektaş mizah banker kastelli kürtaj pir iş dünyası osmanlı imparatorluğu nazlı ılıcak örgüt deloitte şehbal haldun taner türk kurtuluş aydınlık kemikliler şiir hz. ali emniyet’te fethullahçı örgütlenme köpekbalığı sakkara işkence oğuz atay erkek arkadaş tarikat yoksulluk anı anneler ve kızları kutlukhan perker gerilim israil puşkin serenad tevrat bedeviler doris day hrant dink berlin stasi islam mektup cezaevi laik hitler izmir büyük iskender ecinniler allah gabriel garcia marquez türklük akrep mekan hayal kırıklığı ege mutfak azınlık tüccar yahudi bilim insanları yılmaz güney tehlike zombi beslenme rekabet atatürk kıskançlık kurşun kaçış kolera gözyaşı şiva vahası berlin duvarı oyun ergen kızlar dostoyevski cinler kapo venedik katil adres necip hablemitoğlu macera hayvan hakları başkalarının kokusu roman reis bağdat meksika boğa dışarısı memet fuat televizyon mafya dar’a durmak nuriye akman dublin vampir zeka etki ajanları yemek jack mitologya küba istihbarat istanbul üniversitesi kehanet gezi küba devrimi komünist masal yalnızlık koç gogol kan pedro parama ilişki vedat maeve binchy tasavvuf ihanet firavun kimlik şeytan istanbul doğu perinçek siyaset öykü devrim lokanta hayatın anlamı osmanlı akp ekonomi aşk burçlar uyuşturucu referans kanser fethullah gülen aile ilişkileri yazar mimesis lezzet parmak izi polis çocuk dili kadın tolstoy hallacı mansur ergenekon sufilik yay hacıbektaş nâzım hikmet trakya ajanda intikam islamiyet fidel castro mısır bir olmak özgürlük porno izak babel bektaşilik keşanlı ali destanı iskenderiye spiritüel çocuk bakımı kız arkadaş felsefe türkiye schubert kadınlar hacı bektaş veli yaşlı nick parti dna musevi komplo teorisi suç müzik dişi hayal futbol bestseller mübadele operasyon gülbang kasaba stavrogin milliyet oğlak fehiman ali albayrak
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL