Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

hanefi avcı kimlik yaşar nabi nayır küba dişi suç doğu perinçek dede atatürk venedik sabri uzun akp ali albayrak tiyatro bektaşilik ajanda korucu köyü korsan kitap kolera çevre koruma serenad bestseller kaçış siyonizm tkp kanada anne hırs anne çocuk hayvan hakları katil doris day hitler anı sakkara kapo spiritüel izak babel tarikat deloitte ibrani mitologya soruşturma örgüt ahmet şık mübadele zombi manyak cafer stiletto oda küba devrimi naziler ego öykü yalnızlık koç hapishane porno dağ yengeç istanbul istanbul üniversitesi roman kahramanı tüccar berlin ekonomi oğuz atay musevi kastelli facebook bağdat roman kadınlar dostoyevski istihbarat işkence kutlukhan perker ihanet londra akrep bir olmak başkalarının kokusu iskenderiye gogol dışarısı kova yay haldun taner ege boğa anlatı anneler ve kızları şiir masal aşk ve macera nuriye akman hayal burçlar hindistan dublin gülbang stasi iş dünyası etki ajanları liman ilişki matematik sultan brezilya soner yalçın kahire aslan ecinniler islamiyet fanlo gabriel garcia marquez yahudi referans yahudi bilim insanları yoksulluk türk israil keşanlı ali destanı aksiyon hayal kırıklığı vampir kimlik çatışması anna karenina türklük hacıbektaş şiddet özgürlük yemek kıskançlık stavrogin maya aşiret feminizm aydınlık kemikliler mektup kurtuluş dna ikizler nazlı ılıcak memet fuat adres macera tarih şehbal hallacı mansur reis türkiye nâzım hikmet siyaset idam delil sufilik ergen kızlar sinema köpekbalığı mimesis cıa zeka edebiyat cellat mezarlığı banker kastelli komünist acı islam yaşlı nick terazi sırrı bektaş kan içiciler kâhin hayatın anlamı papaz trakya büyük iskender cinler kadın göç lezzet kehanet kan gerilim parti başak erkek arkadaş oyun osmanlı futbol hrant dink pedro parama özal fotoğraf cinayet polis osmanlı imparatorluğu cep kitap kurşun lokanta mübin comala kasabası kürtaj astroloji ergenekon yazar mısır kapatılma dönmeler mitoloji vaat edilmiş topraklar gezi intikam italya antoloji tevrat çocuk bakımı necip hablemitoğlu melek uzay kerime nadir azınlık laik erich auerbach tehlike türk sineması soykırım selanik dar’a durmak izmir allah tasavvuf nedim şener bedeviler çalışan kadınlar tolstoy şeytan 1908 devrimi parmak izi oğlak felsefe beslenme fetih meksika firavun berlin duvarı rekabet fethullah gülen devrim mekan balık struma puşkin milliyet mizah operasyon televizyon 1960 ihtilali fehiman gözyaşı mafya schubert maeve binchy çocuk dili müzik cezaevi musa yılmaz güney latin amerika edebiyatı ölüler kadın erkek ilişkileri vedat onat kutlar deprem pir aile ilişkileri şiva vahası çocuk şiddeti donka stalin romantik komedi hacı bektaş veli komplo teorisi aşk uyuşturucu otel kapancı hz. ali fidel castro ingilizce mutfak kanser çehov kasaba jack emniyet’te fethullahçı örgütlenme kız arkadaş yahudiye
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL