Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

şehbal yahudiye terazi fehiman vedat mafya kehanet aile ilişkileri dönmeler mimesis ajanda hindistan gezi dede izmir gerilim dostoyevski stasi operasyon reis sinema fanlo kanser yemek antoloji yalnızlık ekonomi oğlak laik kahire ölüler komplo teorisi ikizler kız arkadaş anneler ve kızları çocuk dili haldun taner özal kürtaj puşkin soruşturma türkiye hayal kırıklığı başkalarının kokusu israil oyun kıskançlık trakya ergen kızlar fetih yılmaz güney katil bektaşilik rekabet maeve binchy allah örgüt yengeç onat kutlar kadın tehlike sakkara istanbul üniversitesi büyük iskender tkp hrant dink şiddet intikam islamiyet iskenderiye masal otel aslan facebook banker kastelli kimlik çatışması fidel castro tolstoy siyaset hırs donka ilişki bağdat romantik komedi schubert gülbang gabriel garcia marquez hanefi avcı mübin ecinniler aşk ve macera kurtuluş kova gözyaşı struma tiyatro comala kasabası berlin duvarı astroloji keşanlı ali destanı balık bedeviler soykırım çocuk bakımı aşk yaşar nabi nayır jack yahudi kapancı mektup roman soner yalçın memet fuat idam necip hablemitoğlu siyonizm firavun küba nuriye akman hz. ali kadınlar cellat mezarlığı zeka kaçış tüccar kâhin mitologya mısır kastelli ihanet fethullah gülen manyak cafer anne çocuk osmanlı imparatorluğu selanik sırrı bektaş özgürlük müzik stalin kemikliler kerime nadir ege hayal mutfak başak televizyon adres ingilizce beslenme parmak izi venedik atatürk vampir felsefe yay maya boğa türklük anna karenina cezaevi islam matematik oda delil musa mizah kan kasaba meksika dişi kapo mübadele çocuk şiddeti aksiyon oğuz atay doris day ergenekon kutlukhan perker serenad anne latin amerika edebiyatı pir komünist hacıbektaş nâzım hikmet sufilik erkek arkadaş lokanta şiir nedim şener ali albayrak erich auerbach milliyet italya suç bestseller lezzet osmanlı yazar istanbul anlatı köpekbalığı kimlik mekan iş dünyası pedro parama izak babel türk 1960 ihtilali referans sabri uzun feminizm çalışan kadınlar öykü aydınlık emniyet’te fethullahçı örgütlenme tarih futbol mitoloji parti acı tevrat naziler macera şeytan akp bir olmak zombi fotoğraf çevre koruma musevi berlin cıa ibrani dışarısı dar’a durmak devrim stavrogin brezilya kan içiciler yaşlı nick çehov dublin nazlı ılıcak liman küba devrimi hitler yoksulluk hallacı mansur istihbarat dna cinler kapatılma papaz vaat edilmiş topraklar kadın erkek ilişkileri koç şiva vahası göç doğu perinçek türk sineması gogol porno spiritüel deprem polis aşiret londra hacı bektaş veli tasavvuf etki ajanları cinayet işkence korsan kitap uzay kurşun ego stiletto roman kahramanı deloitte tarikat yahudi bilim insanları kolera anı edebiyat melek cep kitap hapishane uyuşturucu 1908 devrimi hayvan hakları akrep burçlar ahmet şık sultan korucu köyü kanada azınlık hayatın anlamı dağ
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL