Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

türkiye kolera müzik etki ajanları ali albayrak fethullah gülen ecinniler parmak izi hindistan comala kasabası dostoyevski vaat edilmiş topraklar küba devrimi katil hacıbektaş stavrogin lokanta yoksulluk istanbul üniversitesi vedat sufilik aksiyon işkence mitologya izmir ego maya göç kanada melek kimlik sabri uzun nazlı ılıcak mutfak firavun dar’a durmak hapishane oğlak kutlukhan perker terazi atatürk nedim şener kıskançlık deloitte schubert kadınlar şiddet milliyet stiletto pir kadın erkek ilişkileri trakya mısır stasi roman kahramanı aile ilişkileri iş dünyası keşanlı ali destanı musa yahudi kız arkadaş fotoğraf kadın anneler ve kızları anne şehbal tehlike hitler gülbang cezaevi kürtaj rekabet matematik meksika referans naziler kasaba nâzım hikmet mektup hallacı mansur kimlik çatışması ibrani donka mekan komünist zombi manyak cafer küba mizah kurşun musevi oğuz atay mübin yemek ikizler yaşlı nick macera polis futbol anna karenina tarikat cinler tiyatro felsefe soner yalçın islam hırs necip hablemitoğlu uyuşturucu bestseller yahudiye emniyet’te fethullahçı örgütlenme bedeviler nuriye akman sakkara uzay pedro parama fetih dışarısı idam hanefi avcı şeytan doğu perinçek adres hz. ali yalnızlık yahudi bilim insanları hayal kehanet masal çalışan kadınlar gözyaşı doris day başak sinema korsan kitap tevrat liman 1960 ihtilali örgüt londra zeka kan içiciler venedik feminizm özal dede istihbarat mübadele fanlo dna israil sırrı bektaş komplo teorisi facebook anlatı brezilya akrep parti vampir kapancı memet fuat beslenme jack struma gabriel garcia marquez tkp kâhin kemikliler kurtuluş şiir tarih sultan kaçış kova iskenderiye puşkin kapo erkek arkadaş akp gerilim berlin duvarı dağ türk sineması mafya soykırım hayatın anlamı maeve binchy türklük ekonomi otel anne çocuk çevre koruma islamiyet siyaset operasyon istanbul gezi italya büyük iskender romantik komedi onat kutlar kastelli gogol aşk aydınlık tüccar izak babel dişi çocuk şiddeti kerime nadir ingilizce televizyon lezzet ergenekon ahmet şık ege boğa mitoloji yay berlin fidel castro oda selanik papaz kapatılma yılmaz güney hacı bektaş veli hayvan hakları devrim siyonizm ilişki dönmeler tasavvuf çocuk bakımı hayal kırıklığı yaşar nabi nayır 1908 devrimi osmanlı latin amerika edebiyatı allah osmanlı imparatorluğu cinayet cep kitap ihanet cellat mezarlığı banker kastelli dublin tolstoy intikam bağdat roman haldun taner edebiyat suç kahire türk yazar soruşturma şiva vahası spiritüel oyun ergen kızlar öykü yengeç delil kanser aslan stalin acı kan reis hrant dink ajanda aşiret çocuk dili çehov laik cıa azınlık astroloji porno antoloji serenad bektaşilik özgürlük köpekbalığı deprem başkalarının kokusu bir olmak mimesis burçlar anı aşk ve macera fehiman ölüler erich auerbach koç korucu köyü balık
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL