Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

anneler ve kızları türklük latin amerika edebiyatı türk sineması ego cinler sakkara firavun akrep dublin cinayet hz. ali ergen kızlar ibrani soykırım komünist türkiye parmak izi cellat mezarlığı feminizm dostoyevski sinema gözyaşı brezilya ahmet şık fehiman liman ingilizce kadın erkek ilişkileri sabri uzun küba kahire hapishane osmanlı çehov pedro parama pir futbol yılmaz güney sufilik gülbang memet fuat çocuk dili masal venedik kanser yengeç tevrat edebiyat sultan iş dünyası tolstoy zombi kehanet maya stalin türk selanik soruşturma tasavvuf dönmeler mimesis mitoloji hindistan istihbarat islam serenad allah yemek dışarısı osmanlı imparatorluğu erkek arkadaş hitler aşk ve macera astroloji korsan kitap cezaevi 1960 ihtilali mübin yaşar nabi nayır melek bektaşilik reis terazi hallacı mansur mitologya tüccar azınlık siyonizm schubert referans kurşun erich auerbach öykü tarih örgüt lokanta tiyatro fanlo uzay bestseller mafya tarikat mekan doris day tehlike doğu perinçek müzik puşkin istanbul üniversitesi zeka nedim şener uyuşturucu boğa londra deloitte deprem delil papaz kemikliler oyun kadınlar macera berlin duvarı fethullah gülen anı kolera şiva vahası mektup korucu köyü comala kasabası izmir çevre koruma hrant dink cıa kapatılma maeve binchy küba devrimi islamiyet sırrı bektaş israil idam haldun taner ali albayrak ikizler stavrogin operasyon koç onat kutlar şehbal kaçış kerime nadir dna komplo teorisi kız arkadaş oda naziler nazlı ılıcak musevi felsefe vedat televizyon tkp istanbul dişi siyaset yalnızlık etki ajanları yahudi vampir şiddet kanada 1908 devrimi musa kan roman kahramanı kürtaj aydınlık hayvan hakları anna karenina iskenderiye köpekbalığı acı özgürlük parti işkence kova ilişki ekonomi ihanet hacıbektaş italya berlin kapancı bağdat lezzet aksiyon hayatın anlamı cep kitap ecinniler oğuz atay başak rekabet kan içiciler balık kadın kâhin matematik gabriel garcia marquez kasaba anlatı ölüler şiir ege gezi bir olmak dağ roman aslan vaat edilmiş topraklar gogol laik intikam devrim kıskançlık izak babel katil kimlik hanefi avcı soner yalçın emniyet’te fethullahçı örgütlenme yaşlı nick adres facebook suç dede çocuk bakımı porno mizah atatürk stasi kutlukhan perker otel özal aşk çalışan kadınlar struma jack nâzım hikmet ergenekon burçlar büyük iskender stiletto yay keşanlı ali destanı aile ilişkileri bedeviler kastelli fidel castro aşiret antoloji spiritüel gerilim mutfak beslenme yahudi bilim insanları hırs başkalarının kokusu yoksulluk banker kastelli çocuk şiddeti mısır kurtuluş mübadele polis yahudiye göç nuriye akman hayal manyak cafer donka dar’a durmak kimlik çatışması anne çocuk romantik komedi akp milliyet anne kapo hayal kırıklığı necip hablemitoğlu yazar şeytan fetih hacı bektaş veli ajanda oğlak fotoğraf trakya meksika
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL