Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

bağdat mübadele tarih hayal kırıklığı fetih memet fuat komplo teorisi 1960 ihtilali brezilya şiir naziler papaz cıa cellat mezarlığı selanik dar’a durmak sufilik kehanet izmir aşk ve macera suç otel lokanta hayvan hakları jack banker kastelli islamiyet gerilim allah oğuz atay iskenderiye gabriel garcia marquez hırs hacıbektaş mübin berlin kurşun mutfak zeka soykırım aslan hz. ali osmanlı imparatorluğu küba terazi yalnızlık uyuşturucu deloitte schubert kapo porno kasaba onat kutlar türk sineması soruşturma cinayet delil anlatı fehiman laik aydınlık kız arkadaş azınlık televizyon mitologya tasavvuf mısır tarikat bir olmak boğa comala kasabası vedat oyun çocuk şiddeti izak babel örgüt yemek anna karenina siyaset firavun edebiyat yaşlı nick sultan korucu köyü italya şeytan oğlak kerime nadir dublin şiva vahası sabri uzun parti struma erkek arkadaş operasyon cezaevi stalin reis siyonizm vampir ikizler pedro parama hindistan gülbang lezzet doğu perinçek dna çocuk bakımı parmak izi referans bestseller akrep yengeç musa ihanet macera berlin duvarı hacı bektaş veli anı venedik ergen kızlar trakya puşkin fethullah gülen kürtaj çehov serenad kan tkp pir oda yahudi bilim insanları istihbarat mekan latin amerika edebiyatı spiritüel türk büyük iskender aşk balık masal etki ajanları kadın ibrani dişi meksika kadınlar gözyaşı tolstoy tüccar ege roman atatürk kıskançlık milliyet fanlo doris day katil ilişki kolera stavrogin köpekbalığı müzik dönmeler antoloji türklük dostoyevski kurtuluş kapancı nuriye akman burçlar hayatın anlamı astroloji yazar kastelli kaçış aile ilişkileri kimlik başkalarının kokusu cinler yılmaz güney istanbul üniversitesi mizah şehbal devrim özgürlük kapatılma deprem beslenme ingilizce israil donka sinema özal tiyatro melek yahudi küba devrimi yay cep kitap polis hapishane kimlik çatışması ecinniler kâhin nedim şener işkence keşanlı ali destanı musevi gezi uzay dışarısı erich auerbach mektup rekabet acı manyak cafer bedeviler türkiye yoksulluk kahire dede ergenekon akp tevrat başak anne ölüler göç felsefe hanefi avcı anneler ve kızları mitoloji maya liman öykü adres bektaşilik futbol koç aşiret hitler hrant dink stiletto yaşar nabi nayır kova feminizm 1908 devrimi islam gogol intikam kemikliler ajanda dağ şiddet emniyet’te fethullahçı örgütlenme vaat edilmiş topraklar londra iş dünyası fidel castro kadın erkek ilişkileri kutlukhan perker facebook sakkara necip hablemitoğlu komünist kanser fotoğraf anne çocuk sırrı bektaş çocuk dili mimesis idam osmanlı ahmet şık ali albayrak yahudiye tehlike kan içiciler soner yalçın haldun taner ego mafya nâzım hikmet kanada ekonomi romantik komedi zombi çevre koruma roman kahramanı aksiyon maeve binchy stasi nazlı ılıcak hayal istanbul korsan kitap matematik çalışan kadınlar hallacı mansur
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL