Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

doğu perinçek sırrı bektaş cinler şiddet masal kasaba hapishane necip hablemitoğlu islam hitler referans musa gülbang yazar struma sabri uzun uzay hacıbektaş mafya ego dişi polis fidel castro pedro parama dönmeler akp 1908 devrimi maya tarikat maeve binchy kadınlar ikizler çalışan kadınlar vaat edilmiş topraklar hz. ali rekabet yahudi bilim insanları kadın acı çocuk dili çehov kehanet çevre koruma comala kasabası türkiye edebiyat brezilya ahmet şık türk sineması kız arkadaş memet fuat cep kitap kürtaj bektaşilik hanefi avcı kapo liman yemek kurşun boğa korsan kitap roman siyonizm oda etki ajanları terazi istihbarat vampir vedat köpekbalığı kova stasi ajanda kastelli kan içiciler fetih kimlik çatışması cezaevi mizah osmanlı imparatorluğu kadın erkek ilişkileri öykü ihanet komünist oyun aşk hayvan hakları göç feminizm berlin banker kastelli müzik suç otel yoksulluk izmir kemikliler lokanta bağdat hindistan schubert zombi korucu köyü mimesis mektup tehlike kapatılma nuriye akman bestseller sinema anna karenina tüccar oğlak nedim şener milliyet porno kutlukhan perker mübadele gogol istanbul üniversitesi osmanlı nâzım hikmet zeka dna aşk ve macera koç izak babel ege şeytan iskenderiye burçlar soruşturma yengeç anne operasyon beslenme venedik facebook gözyaşı aşiret mübin oğuz atay kıskançlık tasavvuf melek stalin iş dünyası parti mutfak londra islamiyet kahire azınlık ergen kızlar stavrogin firavun başkalarının kokusu örgüt özgürlük allah işkence bedeviler dostoyevski tiyatro parmak izi papaz futbol çocuk bakımı mısır hrant dink kanada mitoloji berlin duvarı başak akrep kolera yaşar nabi nayır dışarısı siyaset meksika onat kutlar yaşlı nick gezi özal dar’a durmak trakya ölüler atatürk ecinniler anı ingilizce komplo teorisi televizyon kapancı dublin doris day tkp laik fotoğraf romantik komedi pir jack cıa dede sakkara kan latin amerika edebiyatı türk ali albayrak keşanlı ali destanı matematik şiva vahası aile ilişkileri stiletto dağ yahudi mekan çocuk şiddeti türklük idam ibrani sufilik hayal puşkin tarih hayatın anlamı musevi balık gabriel garcia marquez manyak cafer naziler büyük iskender yılmaz güney istanbul haldun taner tevrat katil aydınlık tolstoy soykırım kurtuluş kanser hırs nazlı ılıcak hacı bektaş veli adres yahudiye erkek arkadaş macera kerime nadir anlatı fehiman spiritüel soner yalçın emniyet’te fethullahçı örgütlenme gerilim antoloji astroloji devrim delil italya felsefe mitologya ergenekon selanik fethullah gülen israil fanlo hallacı mansur şiir reis roman kahramanı cinayet yay cellat mezarlığı aslan erich auerbach anneler ve kızları ekonomi hayal kırıklığı donka anne çocuk aksiyon 1960 ihtilali yalnızlık deprem bir olmak serenad küba sultan kâhin deloitte intikam ilişki şehbal lezzet uyuşturucu küba devrimi kaçış kimlik
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL