Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

komplo teorisi deprem nazlı ılıcak cezaevi 1960 ihtilali lezzet çocuk şiddeti porno burçlar istanbul üniversitesi nâzım hikmet aşk ve macera aydınlık trakya kıskançlık lokanta matematik maya stavrogin kanser stiletto hallacı mansur beslenme yalnızlık mafya naziler yay aşk milliyet gerilim boğa tiyatro anlatı küba devrimi çocuk dili televizyon papaz necip hablemitoğlu özal başak iskenderiye dostoyevski haldun taner bedeviler yoksulluk laik nuriye akman anneler ve kızları ingilizce hz. ali soruşturma hayatın anlamı kova musa deloitte yahudi delil korucu köyü idam adres mısır müzik etki ajanları balık hacı bektaş veli ergenekon mitoloji selanik uzay dişi acı islam kimlik çevre koruma kastelli sakkara firavun hacıbektaş yengeç korsan kitap polis spiritüel vaat edilmiş topraklar memet fuat azınlık fetih kolera 1908 devrimi dna atatürk cep kitap ecinniler şeytan italya hayal kırıklığı hayal sufilik ahmet şık kadın vampir roman zombi edebiyat tarih ege roman kahramanı doğu perinçek mektup tarikat onat kutlar oyun facebook cellat mezarlığı maeve binchy londra serenad masal musevi dede kehanet çocuk bakımı islamiyet izmir brezilya gülbang mimesis dar’a durmak donka ihanet meksika ilişki banker kastelli yazar ekonomi sultan bektaşilik gözyaşı ajanda comala kasabası futbol astroloji oğlak tasavvuf anna karenina reis operasyon ikizler terazi kâhin türk gogol anne hrant dink yemek jack çalışan kadınlar erkek arkadaş pedro parama gezi hayvan hakları kız arkadaş dağ mitologya dublin kadınlar bir olmak melek tevrat kapo emniyet’te fethullahçı örgütlenme kürtaj siyonizm devrim kapancı yaşar nabi nayır kutlukhan perker kanada mekan öykü struma berlin duvarı tolstoy zeka felsefe siyaset osmanlı imparatorluğu işkence keşanlı ali destanı kapatılma otel kan şiir şiddet kadın erkek ilişkileri hitler kerime nadir örgüt ergen kızlar mizah komünist aşiret referans kimlik çatışması soykırım stasi fehiman ali albayrak mutfak kahire başkalarının kokusu yahudiye kemikliler gabriel garcia marquez bağdat kurtuluş hindistan yılmaz güney fethullah gülen antoloji cıa puşkin akp osmanlı sırrı bektaş erich auerbach büyük iskender macera intikam dönmeler suç akrep türklük çehov fanlo ego şiva vahası latin amerika edebiyatı ölüler feminizm vedat soner yalçın ibrani özgürlük parti tüccar göç uyuşturucu aslan koç anı dışarısı allah kurşun mübin türkiye tehlike pir aile ilişkileri istanbul kasaba katil liman türk sineması bestseller köpekbalığı hırs tkp oda cinler sabri uzun aksiyon oğuz atay manyak cafer kan içiciler kaçış mübadele nedim şener hanefi avcı rekabet küba hapishane istihbarat berlin şehbal venedik stalin fotoğraf fidel castro yaşlı nick romantik komedi cinayet israil anne çocuk yahudi bilim insanları izak babel sinema doris day schubert parmak izi iş dünyası
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL