Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

rekabet tarikat cinler banker kastelli şiva vahası cezaevi oğuz atay memet fuat yaşlı nick doris day ihanet nazlı ılıcak donka zombi referans dostoyevski feminizm kimlik çatışması ölüler göç köpekbalığı kemikliler ego özal kadın erkek ilişkileri mısır puşkin kurtuluş hayal macera liman mitoloji felsefe matematik islamiyet şiddet fehiman kahire selanik bestseller zeka berlin duvarı operasyon kanada gabriel garcia marquez çocuk dili dar’a durmak oğlak parmak izi tasavvuf komünist aydınlık londra doğu perinçek pedro parama ege komplo teorisi iş dünyası örgüt istanbul üniversitesi siyaset musa serenad kürtaj trakya çocuk şiddeti tehlike lezzet cinayet anlatı masal emniyet’te fethullahçı örgütlenme ergen kızlar sakkara sırrı bektaş küba devrimi kadınlar gerilim islam tolstoy dna nedim şener tüccar facebook delil acı siyonizm deprem kapo boğa mafya atatürk özgürlük anne hırs erkek arkadaş hayatın anlamı ergenekon istanbul pir gogol venedik mizah gözyaşı yay yahudi polis uyuşturucu maeve binchy katil dublin idam cıa oda kolera mitologya romantik komedi tevrat işkence uzay otel comala kasabası kova bedeviler televizyon yoksulluk anne çocuk türk sineması porno hayvan hakları israil 1960 ihtilali beslenme bağdat milliyet başak mekan tkp soner yalçın ecinniler musevi hapishane suç terazi koç 1908 devrimi jack hindistan yahudiye futbol hrant dink akrep dede ahmet şık aşk türk kadın çehov yaşar nabi nayır papaz fotoğraf iskenderiye anneler ve kızları maya aslan kerime nadir roman struma nuriye akman yazar etki ajanları spiritüel aşiret ajanda yahudi bilim insanları sabri uzun gezi çocuk bakımı vedat türkiye çalışan kadınlar stavrogin soruşturma kasaba mübin kıskançlık stiletto aksiyon izak babel kan içiciler mutfak naziler intikam berlin hanefi avcı hz. ali ibrani stasi anı necip hablemitoğlu kutlukhan perker stalin kaçış nâzım hikmet hacı bektaş veli cep kitap manyak cafer balık allah dağ hacıbektaş fidel castro ingilizce anna karenina korucu köyü astroloji başkalarının kokusu devrim tarih bir olmak yalnızlık şeytan öykü ali albayrak istihbarat adres ikizler haldun taner kehanet kan hayal kırıklığı kapatılma oyun hallacı mansur erich auerbach fanlo brezilya kapancı keşanlı ali destanı kastelli küba gülbang kız arkadaş hitler parti ilişki melek schubert burçlar mübadele çevre koruma antoloji yılmaz güney sinema italya bektaşilik fetih vampir soykırım akp laik aile ilişkileri ekonomi vaat edilmiş topraklar edebiyat mimesis meksika kanser şiir dışarısı sultan dişi izmir cellat mezarlığı mektup yemek fethullah gülen tiyatro osmanlı imparatorluğu azınlık roman kahramanı deloitte kimlik reis lokanta latin amerika edebiyatı büyük iskender firavun dönmeler türklük onat kutlar aşk ve macera yengeç korsan kitap sufilik osmanlı şehbal kâhin kurşun müzik
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL