Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

hindistan hacıbektaş kan içiciler ego şehbal referans erkek arkadaş memet fuat hapishane donka futbol dışarısı parti kan roman cellat mezarlığı hanefi avcı delil kastelli tehlike ahmet şık ekonomi emniyet’te fethullahçı örgütlenme israil ölüler aşk dublin kaçış mısır uyuşturucu yaşlı nick ilişki hırs hrant dink berlin duvarı aşk ve macera kasaba kolera sufilik kanser şiir kapo ibrani meksika londra deprem hitler gezi korucu köyü 1960 ihtilali lokanta kapatılma onat kutlar çocuk şiddeti aksiyon şiva vahası etki ajanları kürtaj hz. ali gabriel garcia marquez cep kitap yaşar nabi nayır anlatı büyük iskender reis izmir spiritüel venedik türkiye hayatın anlamı gözyaşı mübadele kız arkadaş tarih aile ilişkileri dağ tarikat aslan felsefe sabri uzun polis oyun çehov adres parmak izi vaat edilmiş topraklar nedim şener kadınlar schubert maeve binchy osmanlı imparatorluğu sultan gerilim zombi milliyet vampir hacı bektaş veli serenad keşanlı ali destanı necip hablemitoğlu ecinniler bağdat maya aydınlık haldun taner kerime nadir feminizm islamiyet bektaşilik kadın laik mektup yahudi bilim insanları ingilizce ajanda istanbul berlin yay edebiyat kâhin köpekbalığı ergen kızlar intikam tasavvuf komplo teorisi bestseller papaz terazi anı masal astroloji devrim bir olmak ihanet kanada dişi kahire cinayet cıa yemek çocuk dili dna matematik boğa dar’a durmak oğlak azınlık iskenderiye istihbarat tevrat oda rekabet osmanlı mekan türk sineması porno şeytan cezaevi televizyon yahudi dönmeler pedro parama akp nuriye akman doğu perinçek ali albayrak aşiret anneler ve kızları korsan kitap kehanet fehiman antoloji tiyatro mizah mitoloji vedat istanbul üniversitesi beslenme macera otel dostoyevski kadın erkek ilişkileri özal soner yalçın sakkara romantik komedi doris day trakya operasyon türklük soruşturma idam kurtuluş melek jack dede roman kahramanı şiddet siyonizm yalnızlık kova cinler acı naziler hallacı mansur tolstoy bedeviler sırrı bektaş kurşun özgürlük koç firavun comala kasabası suç sinema yoksulluk tüccar stavrogin yahudiye deloitte anne italya müzik izak babel mutfak yengeç kıskançlık çevre koruma fethullah gülen ergenekon tkp ege kutlukhan perker banker kastelli facebook stalin stiletto işkence kemikliler fotoğraf siyaset nazlı ılıcak nâzım hikmet erich auerbach başak zeka türk islam fanlo gogol stasi ikizler lezzet hayvan hakları pir liman atatürk fidel castro fetih anne çocuk kimlik çatışması mimesis soykırım küba anna karenina öykü iş dünyası manyak cafer yazar oğuz atay kapancı allah mübin mafya hayal küba devrimi puşkin katil burçlar selanik mitologya struma komünist 1908 devrimi göç kimlik gülbang akrep örgüt latin amerika edebiyatı balık uzay yılmaz güney brezilya çocuk bakımı hayal kırıklığı musevi musa çalışan kadınlar başkalarının kokusu
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL