Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

stiletto korsan kitap berlin oyun operasyon stavrogin anı hayal hanefi avcı mimesis porno hayatın anlamı cinler venedik ahmet şık köpekbalığı sakkara emniyet’te fethullahçı örgütlenme kapatılma şiir pir şiddet kadınlar ergenekon cinayet nedim şener iş dünyası roman kahramanı fidel castro macera gogol hayal kırıklığı rekabet schubert comala kasabası deloitte puşkin müzik bağdat allah gözyaşı çocuk şiddeti ali albayrak mitologya kapo aile ilişkileri ibrani oda musevi hz. ali deprem hapishane ege edebiyat donka memet fuat stasi istanbul üniversitesi londra berlin duvarı intikam dışarısı vedat tkp hacı bektaş veli burçlar mitoloji devrim maeve binchy komünist siyaset boğa kahire tarikat kapancı şehbal ekonomi oğlak akrep parti ikizler büyük iskender erich auerbach dar’a durmak bedeviler feminizm hindistan soner yalçın brezilya mekan antoloji yahudi melek terazi kemikliler serenad otel bektaşilik necip hablemitoğlu musa dönmeler küba devrimi kimlik çatışması hallacı mansur anlatı ingilizce aşk ve macera banker kastelli nuriye akman dna facebook astroloji anne kutlukhan perker çevre koruma aslan izak babel istihbarat tasavvuf kadın erkek ilişkileri beslenme çocuk dili türkiye kasaba meksika nâzım hikmet kerime nadir hacıbektaş felsefe tevrat spiritüel dublin haldun taner fehiman yengeç osmanlı imparatorluğu doğu perinçek onat kutlar ecinniler kan dişi kadın mısır jack akp uzay roman aşiret cellat mezarlığı etki ajanları türk sineması gezi gabriel garcia marquez çalışan kadınlar mübadele kurşun yemek izmir referans struma balık yoksulluk yaşar nabi nayır özal aydınlık çocuk bakımı dağ hrant dink yahudiye futbol acı mektup mutfak kürtaj israil osmanlı fetih idam romantik komedi ilişki yazar ölüler kan içiciler hayvan hakları keşanlı ali destanı matematik milliyet delil mübin fethullah gülen nazlı ılıcak türk bir olmak öykü hitler fotoğraf papaz kimlik italya islamiyet vampir ajanda sufilik 1908 devrimi tarih televizyon zombi laik kehanet 1960 ihtilali maya örgüt anneler ve kızları kova fanlo şeytan dostoyevski kolera liman firavun dede yılmaz güney yalnızlık komplo teorisi başkalarının kokusu lokanta manyak cafer sırrı bektaş türklük kanser mizah zeka istanbul korucu köyü adres şiva vahası erkek arkadaş soykırım sultan gerilim özgürlük yahudi bilim insanları yay siyonizm hırs stalin latin amerika edebiyatı tehlike ihanet tüccar masal kaçış anne çocuk parmak izi trakya kıskançlık koç çehov kurtuluş kâhin aşk bestseller kız arkadaş selanik göç aksiyon mafya soruşturma anna karenina polis işkence gülbang vaat edilmiş topraklar ergen kızlar reis uyuşturucu cıa başak cezaevi suç kastelli sabri uzun lezzet islam ego oğuz atay tolstoy atatürk azınlık katil tiyatro cep kitap pedro parama küba doris day iskenderiye yaşlı nick sinema kanada naziler
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL