Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kapancı şiir kadın bedeviler katil erich auerbach dublin dede cellat mezarlığı roman stiletto anı pir referans terazi çehov anna karenina dağ deloitte komünist komplo teorisi stalin venedik yoksulluk aşiret sufilik küba ahmet şık şiva vahası musa doris day acı oyun zombi kastelli vedat delil çocuk bakımı kanada mekan dönmeler laik ölüler fethullah gülen tevrat hanefi avcı kıskançlık etki ajanları hapishane yemek liman hz. ali matematik anlatı lezzet dna 1960 ihtilali idam romantik komedi hallacı mansur köpekbalığı türk sineması yengeç tehlike emniyet’te fethullahçı örgütlenme kadınlar tasavvuf reis hayal hacı bektaş veli özal manyak cafer hayatın anlamı gülbang iskenderiye mafya kurşun bağdat çalışan kadınlar brezilya polis istihbarat devrim stavrogin osmanlı imparatorluğu edebiyat maya aksiyon kasaba izak babel ergenekon ekonomi müzik otel bestseller yılmaz güney oda hitler suç aslan spiritüel cıa boğa intikam mitoloji kimlik çatışması latin amerika edebiyatı bir olmak cep kitap mutfak mimesis aşk mübadele hacıbektaş vaat edilmiş topraklar kolera doğu perinçek uyuşturucu balık rekabet mitologya mısır çocuk şiddeti kürtaj yazar şiddet yay futbol anne korucu köyü hayvan hakları özgürlük sinema porno macera astroloji atatürk akrep fanlo berlin banker kastelli meksika cinayet uzay soykırım türklük islamiyet antoloji kız arkadaş izmir 1908 devrimi feminizm zeka necip hablemitoğlu siyaset türk kaçış yahudi kâhin yahudi bilim insanları işkence allah milliyet küba devrimi gogol lokanta gabriel garcia marquez pedro parama sakkara israil tarikat büyük iskender fetih struma sırrı bektaş beslenme oğuz atay televizyon aşk ve macera kanser sultan gözyaşı selanik kova hayal kırıklığı schubert türkiye soruşturma nuriye akman kerime nadir kehanet tarih parmak izi facebook burçlar tolstoy soner yalçın koç akp ikizler oğlak puşkin başak dışarısı jack azınlık anneler ve kızları dostoyevski stasi tkp fotoğraf cezaevi nâzım hikmet iş dünyası naziler anne çocuk papaz başkalarının kokusu keşanlı ali destanı parti ege erkek arkadaş kutlukhan perker maeve binchy bektaşilik firavun trakya kimlik istanbul öykü şeytan sabri uzun göç aile ilişkileri çocuk dili ego ecinniler ingilizce operasyon kan içiciler kapatılma nedim şener donka örgüt haldun taner yaşar nabi nayır fidel castro islam musevi fehiman osmanlı italya comala kasabası gerilim çevre koruma ihanet vampir kurtuluş deprem korsan kitap kahire hindistan masal aydınlık melek memet fuat hırs mektup şehbal ali albayrak felsefe mizah ilişki yaşlı nick kan siyonizm tüccar ajanda londra ergen kızlar yahudiye kadın erkek ilişkileri gezi onat kutlar kemikliler kapo dişi dar’a durmak berlin duvarı roman kahramanı tiyatro istanbul üniversitesi nazlı ılıcak yalnızlık mübin adres serenad hrant dink ibrani cinler
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL