Türkçe Sevmek

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler

Çeviren: Deniz Çifci Valente

Kitap Hakkında:

Farklı kültürlerden 32 kadın aynı kültürün büyüsüne kapılıyorlar: Türk kültürünün. Çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelip, etkilenip, buraya yerleşen ya da hayatlarının bir dönemini burada geçiren kadınlar bunlar. İçlerinde öğretmenler, arkeologlar, barış gönüllüleri hatta misyoner bile var. Anastasia Ashmann ve Jennifer Eaton Gökmen de onlardan... Onlar da "Türkçe Sevmek"te hikâyesini okuyacağınız birçok kadın gibi gönüllerini birer Türk erkeğine kaptırmışlar. Ve şu anda Türkiye’de yaşıyorlar.
Türkiye’nin kendine özgü koşullarına alışmakta zorluk çeken kadınların, Türkiye’deki insan sıcaklığı ya da özel hayata şans tanımayan o birliktelik duygusunun, doğal güzelliklerin, yardımseverliğin, din ve cinsellik konusundaki farklı değer yargılarının, Türkiye’ye özgü, yabancıların gözüyle farklı, ne varsa her şeyin toplamı bu kitap. İnsana, kadına dair bir kitap. Belki de bir büyüyü anlatıyor. Türkiye’nin yabancılar üzerinde yarattığı büyüyü. Eksileri, artılarıyla çekici bir ülkeyi onu yakından ama uzaktan yaşayan kadınların gözüyle anlatıyor. Sonra o kadınların o ülkeye iyice yaklaşması, nerdeyse o ülkeden olması giriyor devreye. Bu ilginç hikâyeleri okurken, bu ülkeyi bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacaksınız. Onlar, Türkiye’nin kanlarına girdiğini söylüyorlar. Büyülü bir yerde yaşadığımızı hatırlamanın tam zamanıdır belki de, ne dersiniz?

 
Anastasia M.  Ashman
Anastasia M. Ashman

Yazar Hakkında

Kaliforniya’nın Berkeley kentinde doğdu. Klasik Yunanca, Roma ve Yakındoğu mimarîsi eğitimi aldı. New York, Los Angeles kentlerinin medya ve eğlence dünyasında eleştirmenlik yaptı. Türkiye hayranları için yayımlanan "Cornucopia" dergisinin yanı sıra "Dow Jones’ Far Eastern Economic Review" ve "The Asian Wall Street Journal" için de yazılar yazıyor. Şu anda Türk eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor ve "Berkeley to Byzantium: The Reorientation of a West Coast Adventuress" adlı bir kitap üzerinde çalışıyor.

Jennifer  Eaton Gökmen
Jennifer Eaton Gökmen

Yazar Hakkında

Michigan’da doğdu. Western Michigan Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık ve İngiliz Edebiyatı dallarında lisans diploması aldı. Yazarlık hayatı "İstanbull..." adlı mizah dergisinde başladı. İstanbul’da aylık olarak yayımlanan kent rehberi "Time Out İstanbul"a düzenli katkıda bulunmanın yanı sıra, Türkiye’de başından geçen sayısız macerayı şu sıralarda "Midwest Goes Middle East: Adventures of a Drama Queen Abroad" adlı bir kitapta topluyor. Son altı yıldır Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği ve her yaz iki yüz etnik dansçı ve müzikçiyi bir araya getiren Yıllık Halk Dansları Festivali’nde uluslararası koordinatör olarak görev yapıyor. Türk eşiyle İstanbul’da yaşıyor.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

stavrogin cinayet berlin duvarı parmak izi dna ergenekon ego yalnızlık hapishane tasavvuf burçlar emniyet’te fethullahçı örgütlenme venedik devrim büyük iskender serenad dışarısı sufilik berlin tehlike özal tevrat allah struma dişi gezi komplo teorisi kadın televizyon acı ilişki italya operasyon kürtaj kaçış maya komünist anne çocuk zeka melek göç bir olmak çocuk bakımı naziler roman kahramanı mitoloji erich auerbach atatürk ihanet başak haldun taner çocuk dili azınlık hanefi avcı fidel castro soykırım akp zombi kan ikizler istanbul üniversitesi futbol uyuşturucu şehbal bestseller yaşlı nick mısır gülbang çevre koruma stiletto kurşun hitler iskenderiye parti aydınlık cellat mezarlığı siyaset ingilizce şiva vahası astroloji musa cep kitap osmanlı imparatorluğu müzik kanada çalışan kadınlar vedat aşiret onat kutlar mübin hayal akrep türk tolstoy hacıbektaş öykü milliyet oda 1960 ihtilali soruşturma hallacı mansur fethullah gülen izmir aşk ve macera korucu köyü sinema küba masal lezzet osmanlı dublin iş dünyası gabriel garcia marquez anneler ve kızları lokanta dar’a durmak islam kapatılma londra tüccar uzay kanser şiddet banker kastelli örgüt delil mutfak beslenme kıskançlık yılmaz güney ecinniler cinler kasaba antoloji fotoğraf memet fuat brezilya yahudi bilim insanları latin amerika edebiyatı balık gerilim dostoyevski tarih cezaevi mitologya roman ölüler ajanda suç boğa romantik komedi izak babel bedeviler gogol feminizm siyonizm fetih yoksulluk ibrani erkek arkadaş yazar donka hz. ali kâhin tkp hırs koç pir comala kasabası türklük nuriye akman oğuz atay anı kapo kolera doğu perinçek şeytan soner yalçın mübadele macera aksiyon küba devrimi dede yemek anlatı aile ilişkileri hayal kırıklığı türkiye istanbul deloitte stalin şiir hayvan hakları ahmet şık laik yahudi doris day mimesis fanlo mizah manyak cafer referans fehiman kahire nedim şener kimlik çatışması mekan kan içiciler aslan tarikat keşanlı ali destanı başkalarının kokusu mafya deprem dönmeler adres ege dağ çocuk şiddeti kerime nadir köpekbalığı kutlukhan perker trakya rekabet katil necip hablemitoğlu edebiyat facebook anne kadınlar istihbarat cıa schubert kemikliler stasi gözyaşı kimlik yengeç vampir tiyatro korsan kitap hayatın anlamı musevi nâzım hikmet porno anna karenina mektup kız arkadaş israil vaat edilmiş topraklar kehanet puşkin bağdat çehov islamiyet ergen kızlar otel matematik nazlı ılıcak oyun reis sakkara hindistan ekonomi sultan hrant dink yaşar nabi nayır meksika maeve binchy jack bektaşilik polis kadın erkek ilişkileri oğlak aşk türk sineması kastelli etki ajanları ali albayrak kova hacı bektaş veli intikam idam pedro parama firavun özgürlük kapancı 1908 devrimi sabri uzun spiritüel işkence liman terazi yay selanik felsefe papaz yahudiye kurtuluş sırrı bektaş
 
Türkçe Sevmek

Orijinal adı ve dili:
Tales from the Expat Harem
İngilizce
ISBN: 978-975-293-381-1
Sayfa Sayısı: 368
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2005
2. Baskı: Kasım 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL