Sisle Gelen Yolcu

Çeviren: Tankut Gökçe
 
Sisle Gelen Yolcu Videosu

Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

 
Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe Grangé

Yazar Hakkında

1961’de Fransa’da doğdu. Çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Paris-Magazine için bilimsel röportajlar hazırladı. Bütün dünyada ve Türkiye’de aylarcamçok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı ve Sisle Gelen Yolcu adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

oğlak aşiret katil kimlik çatışması tiyatro şiir tarih boğa erich auerbach hindistan puşkin mitologya küba devrimi özgürlük erkek arkadaş ergen kızlar haldun taner aşk ve macera kastelli hayal kırıklığı sultan başak gözyaşı oyun schubert ekonomi tkp tolstoy mimesis manyak cafer özal hapishane ingilizce oğuz atay çehov istanbul üniversitesi roman kahramanı izmir dublin kerime nadir siyaset astroloji başkalarının kokusu yazar edebiyat israil fidel castro vampir yahudiye kurtuluş bestseller melek azınlık mısır maya matematik cinler çalışan kadınlar şiddet keşanlı ali destanı televizyon sabri uzun felsefe anne çocuk reis aslan maeve binchy yengeç zombi uzay brezilya mutfak ihanet tarikat işkence dna fanlo kan örgüt idam ibrani nuriye akman bağdat dostoyevski kasaba hrant dink gezi emniyet’te fethullahçı örgütlenme selanik türklük hacıbektaş müzik ilişki mektup ege islamiyet intikam feminizm porno liman gabriel garcia marquez musevi memet fuat kimlik atatürk dışarısı türkiye parti komplo teorisi nedim şener italya kapo osmanlı musa kolera polis hz. ali siyonizm onat kutlar iskenderiye hayal çocuk dili deloitte stiletto spiritüel hırs çevre koruma naziler masal dişi ego tüccar çocuk bakımı devrim berlin cellat mezarlığı kürtaj yoksulluk vedat soruşturma etki ajanları nâzım hikmet bedeviler hitler mekan sakkara korsan kitap akrep laik çocuk şiddeti macera kıskançlık şeytan stalin allah pedro parama meksika romantik komedi doğu perinçek istihbarat anne anneler ve kızları kanada ali albayrak milliyet tevrat rekabet hacı bektaş veli kadın erkek ilişkileri yahudi nazlı ılıcak kadın oda necip hablemitoğlu kanser anna karenina dağ tehlike uyuşturucu gerilim korucu köyü kemikliler trakya ergenekon iş dünyası beslenme hayvan hakları aşk kapancı delil lokanta ajanda aksiyon akp banker kastelli fetih referans köpekbalığı ahmet şık adres latin amerika edebiyatı istanbul roman sufilik islam yaşlı nick gogol otel kadınlar koç ölüler hallacı mansur osmanlı imparatorluğu berlin duvarı londra ikizler firavun deprem bir olmak komünist tasavvuf mübin mizah izak babel acı ecinniler göç 1960 ihtilali öykü fethullah gülen stasi kutlukhan perker sırrı bektaş kurşun serenad mitoloji jack stavrogin türk soykırım vaat edilmiş topraklar yılmaz güney kız arkadaş kehanet yalnızlık kaçış struma küba aile ilişkileri doris day operasyon terazi papaz kan içiciler yemek 1908 devrimi fotoğraf anı sinema comala kasabası futbol fehiman aydınlık cinayet burçlar şiva vahası dar’a durmak hanefi avcı venedik kova kâhin zeka dönmeler türk sineması donka antoloji kapatılma balık pir gülbang hayatın anlamı facebook kahire soner yalçın dede yaşar nabi nayır anlatı büyük iskender mübadele mafya bektaşilik yay cıa cep kitap yahudi bilim insanları parmak izi şehbal lezzet suç cezaevi
 
Sisle Gelen Yolcu

Orijinal adı ve dili:
Le Passager
Fransızca
ISBN: 978-605-09-0714-8
Sayfa Sayısı: 680
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2012
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 35.00 TL