Sisle Gelen Yolcu

Çeviren: Tankut Gökçe
 
Sisle Gelen Yolcu Videosu

Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

 
Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe Grangé

Yazar Hakkında

1961’de Fransa’da doğdu. Çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Paris-Magazine için bilimsel röportajlar hazırladı. Bütün dünyada ve Türkiye’de aylarcamçok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı ve Sisle Gelen Yolcu adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

tüccar ergen kızlar doris day mafya sırrı bektaş gogol adres türklük osmanlı ajanda banker kastelli küba devrimi berlin kız arkadaş stavrogin puşkin zeka dışarısı mısır nedim şener donka islamiyet stiletto suç feminizm rekabet soruşturma kerime nadir yaşlı nick akrep doğu perinçek şiva vahası kurşun nâzım hikmet latin amerika edebiyatı schubert koç başkalarının kokusu papaz hayal acı dağ delil siyaset hayal kırıklığı kaçış dostoyevski gözyaşı mutfak uyuşturucu kehanet kutlukhan perker komplo teorisi cinayet soykırım gabriel garcia marquez naziler korucu köyü işkence laik soner yalçın kapo sakkara gezi aile ilişkileri atatürk mekan deprem mitologya kolera müzik özal devrim pir firavun iş dünyası istihbarat kapancı fethullah gülen macera necip hablemitoğlu örgüt fetih yazar beslenme kadın erkek ilişkileri azınlık gerilim deloitte milliyet türk idam hz. ali boğa hacı bektaş veli anne çocuk ibrani hapishane lokanta izmir onat kutlar ihanet sinema korsan kitap şeytan jack kastelli kıskançlık tasavvuf israil masal antoloji dar’a durmak akp stalin balık dede aksiyon yalnızlık dönmeler ölüler vampir serenad zombi siyonizm sufilik ego tarih fotoğraf hallacı mansur yahudiye memet fuat çocuk bakımı futbol tiyatro tolstoy burçlar erkek arkadaş anna karenina aydınlık struma nuriye akman maeve binchy bestseller yahudi bilim insanları facebook kasaba kemikliler astroloji yılmaz güney cellat mezarlığı oyun polis şiir etki ajanları yahudi hacıbektaş iskenderiye çocuk şiddeti trakya londra pedro parama vedat fanlo dişi hanefi avcı istanbul oda mimesis italya roman allah istanbul üniversitesi reis ilişki hitler türk sineması 1960 ihtilali tkp dna cinler meksika yemek kâhin çehov kadın bedeviler tehlike tevrat anne kapatılma kürtaj roman kahramanı referans kanada çocuk dili ege venedik fidel castro bir olmak nazlı ılıcak kanser tarikat stasi otel şehbal ahmet şık ali albayrak katil cep kitap aşk hayvan hakları berlin duvarı hindistan islam öykü ekonomi aşiret comala kasabası hayatın anlamı çevre koruma ingilizce bektaşilik izak babel romantik komedi kova uzay büyük iskender özgürlük spiritüel maya oğlak çalışan kadınlar köpekbalığı aşk ve macera hrant dink parmak izi melek selanik yoksulluk anlatı kadınlar parti porno brezilya intikam vaat edilmiş topraklar oğuz atay osmanlı imparatorluğu lezzet felsefe kimlik liman yay mübadele küba mitoloji aslan göç anneler ve kızları kahire bağdat operasyon matematik televizyon emniyet’te fethullahçı örgütlenme türkiye musa mübin gülbang edebiyat başak hırs ikizler terazi fehiman kurtuluş ecinniler kan içiciler yaşar nabi nayır yengeç sultan sabri uzun anı manyak cafer mizah erich auerbach musevi kimlik çatışması ergenekon dublin şiddet haldun taner keşanlı ali destanı cezaevi 1908 devrimi komünist cıa kan mektup
 
Sisle Gelen Yolcu

Orijinal adı ve dili:
Le Passager
Fransızca
ISBN: 978-605-09-0714-8
Sayfa Sayısı: 680
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2012
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 35.00 TL