Sisle Gelen Yolcu

Çeviren: Tankut Gökçe
 
Sisle Gelen Yolcu Videosu

Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

 
Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe Grangé

Yazar Hakkında

1961’de Fransa’da doğdu. Çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Paris-Magazine için bilimsel röportajlar hazırladı. Bütün dünyada ve Türkiye’de aylarcamçok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı ve Sisle Gelen Yolcu adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kahire ibrani şiva vahası memet fuat matematik dönmeler deprem cellat mezarlığı hindistan katil nedim şener adres sinema cep kitap jack bektaşilik emniyet’te fethullahçı örgütlenme kadınlar vampir oğuz atay gülbang mübin kutlukhan perker dna bestseller hayvan hakları deloitte anlatı dostoyevski tolstoy venedik donka sabri uzun ikizler yahudi bilim insanları yoksulluk aşk ve macera çocuk dili necip hablemitoğlu kanada parmak izi yahudiye istanbul üniversitesi brezilya yengeç doğu perinçek ihanet hitler osmanlı lezzet kan içiciler operasyon soykırım nâzım hikmet aksiyon porno kürtaj kemikliler hallacı mansur hrant dink sakkara hapishane berlin hayatın anlamı nazlı ılıcak aşk zeka burçlar ahmet şık struma başak terazi yaşlı nick türkiye ege oğlak müzik anne çocuk islam tüccar siyonizm dışarısı tehlike kerime nadir kurşun yaşar nabi nayır astroloji kâhin özgürlük ecinniler azınlık schubert suç aslan korsan kitap sırrı bektaş türk fehiman otel çalışan kadınlar ölüler polis islamiyet dişi anı meksika uzay oda tkp 1908 devrimi osmanlı imparatorluğu stiletto kastelli anneler ve kızları cıa fanlo macera stavrogin gözyaşı stasi kapancı aile ilişkileri masal manyak cafer kolera fetih devrim haldun taner ergenekon firavun hayal soruşturma kova mutfak mısır mitologya şiir iş dünyası delil komplo teorisi tarikat israil dede özal hayal kırıklığı kan parti onat kutlar hz. ali komünist hanefi avcı korucu köyü akrep yazar kapatılma balık melek romantik komedi kız arkadaş kimlik çatışması comala kasabası rekabet kapo idam ilişki siyaset beslenme milliyet musevi tevrat dublin kasaba uyuşturucu ekonomi çocuk şiddeti izak babel maya antoloji cinayet şeytan italya türklük çocuk bakımı koç öykü başkalarının kokusu berlin duvarı aşiret etki ajanları mitoloji puşkin ingilizce trakya pedro parama göç feminizm acı kadın referans mektup edebiyat roman kahramanı hırs vedat cezaevi büyük iskender gogol kadın erkek ilişkileri ergen kızlar işkence cinler yalnızlık köpekbalığı aydınlık kanser latin amerika edebiyatı kıskançlık bir olmak yemek liman küba devrimi oyun şehbal londra anna karenina maeve binchy istihbarat televizyon ego naziler fidel castro papaz kurtuluş erkek arkadaş örgüt izmir mizah türk sineması hacı bektaş veli şiddet mübadele banker kastelli sultan reis gerilim stalin mimesis pir hacıbektaş akp küba selanik tiyatro facebook dağ spiritüel intikam lokanta laik gabriel garcia marquez tasavvuf sufilik allah çehov kaçış ali albayrak boğa felsefe anne erich auerbach fethullah gülen roman musa mekan çevre koruma istanbul atatürk vaat edilmiş topraklar doris day iskenderiye bağdat gezi nuriye akman tarih serenad kehanet futbol bedeviler kimlik mafya fotoğraf yahudi keşanlı ali destanı 1960 ihtilali ajanda zombi yay soner yalçın yılmaz güney dar’a durmak
 
Sisle Gelen Yolcu

Orijinal adı ve dili:
Le Passager
Fransızca
ISBN: 978-605-09-0714-8
Sayfa Sayısı: 680
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2012
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 35.00 TL