Sisle Gelen Yolcu

Çeviren: Tankut Gökçe
 
Sisle Gelen Yolcu Videosu

Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

 
Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe Grangé

Yazar Hakkında

1961’de Fransa’da doğdu. Çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Paris-Magazine için bilimsel röportajlar hazırladı. Bütün dünyada ve Türkiye’de aylarcamçok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı ve Sisle Gelen Yolcu adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

korsan kitap kasaba dostoyevski kahire kutlukhan perker kimlik çatışması cıa stasi memet fuat kapatılma sakkara anne çocuk yahudi bilim insanları hindistan donka pir ergen kızlar allah dar’a durmak laik nuriye akman aydınlık gülbang kastelli izmir suç sabri uzun kan içiciler polis özgürlük aşk ve macera soykırım tasavvuf sultan firavun balık mısır öykü londra soner yalçın gabriel garcia marquez vampir dişi hırs uzay mübin hapishane yılmaz güney maya maeve binchy milliyet ego istanbul cinler şiddet kova yazar ecinniler berlin duvarı roman ibrani feminizm doris day burçlar anı beslenme hacı bektaş veli osmanlı vedat edebiyat mübadele papaz islamiyet schubert necip hablemitoğlu anne deprem çocuk bakımı stiletto referans yalnızlık fethullah gülen mutfak mafya hz. ali kürtaj ergenekon izak babel dağ musevi tarih delil istihbarat türkiye müzik iş dünyası hayal kırıklığı haldun taner struma gezi parmak izi akp berlin kolera mizah parti kan komünist göç futbol ali albayrak ekonomi italya yaşar nabi nayır aşk türk sineması stalin otel hallacı mansur mektup kız arkadaş kâhin anna karenina atatürk sırrı bektaş iskenderiye mekan zeka kanada koç etki ajanları büyük iskender mitologya brezilya hrant dink erkek arkadaş aşiret hitler ajanda banker kastelli devrim çehov dublin facebook zombi trakya kadınlar siyaset dönmeler çocuk şiddeti istanbul üniversitesi yoksulluk kıskançlık antoloji boğa kapancı yay hayatın anlamı şehbal selanik tarikat çocuk dili latin amerika edebiyatı intikam azınlık ahmet şık fotoğraf keşanlı ali destanı dışarısı işkence ingilizce meksika ikizler cezaevi hayvan hakları emniyet’te fethullahçı örgütlenme romantik komedi matematik comala kasabası nazlı ılıcak oğlak kaçış venedik aksiyon tolstoy naziler puşkin melek kapo idam şeytan başak bektaşilik fehiman uyuşturucu reis israil vaat edilmiş topraklar çalışan kadınlar türk nâzım hikmet felsefe çevre koruma cinayet hanefi avcı akrep rekabet tkp cep kitap türklük aslan doğu perinçek operasyon şiir anlatı mitoloji küba erich auerbach acı televizyon gogol yahudiye örgüt oda yemek fanlo tehlike başkalarının kokusu sufilik macera dna masal oğuz atay cellat mezarlığı bağdat onat kutlar mimesis jack ilişki osmanlı imparatorluğu kerime nadir yaşlı nick deloitte adres kurtuluş tiyatro stavrogin bestseller porno kadın köpekbalığı islam küba devrimi tüccar terazi korucu köyü kemikliler dede oyun spiritüel yahudi astroloji tevrat 1960 ihtilali gözyaşı kanser hayal serenad şiva vahası roman kahramanı lokanta kurşun siyonizm kehanet bedeviler katil ölüler gerilim yengeç ihanet sinema anneler ve kızları komplo teorisi aile ilişkileri 1908 devrimi musa pedro parama lezzet hacıbektaş özal fetih soruşturma nedim şener bir olmak liman kadın erkek ilişkileri manyak cafer kimlik ege fidel castro
 
Sisle Gelen Yolcu

Orijinal adı ve dili:
Le Passager
Fransızca
ISBN: 978-605-09-0714-8
Sayfa Sayısı: 680
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2012
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 35.00 TL