Sisle Gelen Yolcu

Çeviren: Tankut Gökçe
 
Sisle Gelen Yolcu Videosu

Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

 
Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe Grangé

Yazar Hakkında

1961’de Fransa’da doğdu. Çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Paris-Magazine için bilimsel röportajlar hazırladı. Bütün dünyada ve Türkiye’de aylarcamçok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı ve Sisle Gelen Yolcu adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

mektup ajanda göç zombi dublin banker kastelli tarikat jack vedat berlin maya koç yay kâhin dna kadın türk sineması çocuk şiddeti selanik anna karenina boğa stavrogin müzik bestseller ego milliyet burçlar çevre koruma emniyet’te fethullahçı örgütlenme devrim katil terazi bağdat kürtaj kutlukhan perker mekan osmanlı imparatorluğu hayatın anlamı büyük iskender fidel castro porno islam feminizm özal haldun taner erkek arkadaş anneler ve kızları anne çocuk dostoyevski hacıbektaş naziler izmir suç musa aşiret istanbul londra otel bedeviler sufilik musevi hindistan ecinniler erich auerbach soykırım ikizler küba devrimi hrant dink gözyaşı korucu köyü rekabet kimlik çatışması tarih memet fuat türklük hacı bektaş veli şehbal ergen kızlar öykü dişi oğlak onat kutlar ahmet şık comala kasabası nâzım hikmet hallacı mansur nazlı ılıcak nuriye akman puşkin istihbarat gerilim manyak cafer aydınlık mutfak latin amerika edebiyatı kolera parmak izi melek yaşar nabi nayır macera siyaset fehiman roman kahramanı osmanlı donka idam ekonomi spiritüel tüccar parti etki ajanları tkp yazar başkalarının kokusu cıa deloitte uyuşturucu gabriel garcia marquez kahire türk tasavvuf laik sırrı bektaş antoloji yalnızlık ibrani mübadele allah yoksulluk kapo beslenme bir olmak izak babel uzay kurşun şiir pedro parama aile ilişkileri anne pir kastelli doğu perinçek masal küba kerime nadir kimlik matematik lezzet gezi mizah kemikliler 1908 devrimi oda operasyon mimesis anlatı firavun islamiyet israil aksiyon felsefe serenad delil dönmeler romantik komedi özgürlük örgüt anı hayal hayal kırıklığı işkence yengeç kan yaşlı nick kaçış ilişki sakkara komplo teorisi struma hz. ali ölüler vampir edebiyat televizyon kanser kapatılma siyonizm gogol cinler kadın erkek ilişkileri mübin sabri uzun dışarısı futbol stiletto italya oğuz atay akp necip hablemitoğlu mitologya komünist kan içiciler liman balık akrep stasi şeytan doris day brezilya tehlike cinayet yemek cezaevi istanbul üniversitesi yahudiye dağ hitler vaat edilmiş topraklar venedik bektaşilik fethullah gülen cep kitap schubert yahudi çocuk dili kıskançlık ege deprem çocuk bakımı trakya astroloji referans şiva vahası acı ali albayrak türkiye kız arkadaş iş dünyası aslan soruşturma fanlo kehanet intikam roman tolstoy tiyatro hapishane fotoğraf berlin duvarı keşanlı ali destanı mısır meksika şiddet kurtuluş facebook sinema ingilizce lokanta çalışan kadınlar kanada yahudi bilim insanları atatürk korsan kitap soner yalçın fetih kadınlar köpekbalığı stalin cellat mezarlığı iskenderiye dar’a durmak yılmaz güney kasaba aşk kapancı mitoloji ergenekon papaz kova hayvan hakları mafya azınlık ihanet 1960 ihtilali dede maeve binchy polis sultan nedim şener aşk ve macera tevrat adres zeka başak gülbang hırs hanefi avcı çehov oyun reis
 
Sisle Gelen Yolcu

Orijinal adı ve dili:
Le Passager
Fransızca
ISBN: 978-605-09-0714-8
Sayfa Sayısı: 680
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2012
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 35.00 TL