Sisle Gelen Yolcu

Çeviren: Tankut Gökçe
 
Sisle Gelen Yolcu Videosu

Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

 
Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe Grangé

Yazar Hakkında

1961’de Fransa’da doğdu. Çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Paris-Magazine için bilimsel röportajlar hazırladı. Bütün dünyada ve Türkiye’de aylarcamçok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı ve Sisle Gelen Yolcu adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

vaat edilmiş topraklar tiyatro kadın erkek ilişkileri başak porno tevrat adres balık mitoloji bektaşilik polis ingilizce gülbang zombi feminizm nâzım hikmet yoksulluk berlin vedat fethullah gülen bedeviler aşk ve macera sufilik dişi aile ilişkileri anneler ve kızları kutlukhan perker devrim izmir selanik sinema şiva vahası mitologya matematik yaşlı nick operasyon tolstoy bağdat tüccar çocuk şiddeti televizyon kadınlar koç kız arkadaş sakkara erich auerbach hayal dostoyevski struma nuriye akman dede ikizler sultan parmak izi musa fanlo tarikat romantik komedi kolera ego ölüler çocuk dili kapo maya pir referans kapatılma öykü milliyet erkek arkadaş parti islamiyet musevi azınlık yay kâhin roman kahramanı venedik antoloji dublin italya kerime nadir izak babel ilişki dar’a durmak roman kehanet hayatın anlamı ergen kızlar komünist şeytan iş dünyası siyonizm etki ajanları istihbarat anna karenina stasi oda haldun taner onat kutlar ali albayrak istanbul üniversitesi mimesis necip hablemitoğlu çehov yazar doğu perinçek stalin hayvan hakları yahudiye brezilya uyuşturucu hanefi avcı mekan dna latin amerika edebiyatı oğuz atay hırs trakya şiir reis maeve binchy nedim şener işkence burçlar boğa cep kitap kıskançlık allah firavun kanada küba oyun fotoğraf mutfak özal yaşar nabi nayır nazlı ılıcak sabri uzun islam gogol ekonomi mafya akp puşkin fetih komplo teorisi deloitte yengeç cıa rekabet hacı bektaş veli siyaset oğlak kasaba ajanda soner yalçın yemek bestseller lezzet akrep delil bir olmak şehbal gabriel garcia marquez tarih idam beslenme cezaevi astroloji 1960 ihtilali mizah gerilim cinayet zeka hacıbektaş ibrani lokanta terazi cinler donka kimlik mübin küba devrimi ege tehlike kastelli melek hrant dink köpekbalığı stiletto sırrı bektaş kemikliler aşiret hayal kırıklığı türklük kova stavrogin büyük iskender israil ihanet schubert yahudi mübadele tkp liman serenad soykırım hz. ali anlatı intikam uzay göç türk atatürk mısır katil suç acı londra anne felsefe çocuk bakımı gözyaşı comala kasabası papaz başkalarının kokusu çevre koruma özgürlük hitler macera kan içiciler aşk 1908 devrimi türk sineması soruşturma ecinniler kahire yahudi bilim insanları aslan kanser şiddet türkiye kaçış kurtuluş çalışan kadınlar otel osmanlı imparatorluğu yılmaz güney keşanlı ali destanı kapancı kimlik çatışması berlin duvarı deprem emniyet’te fethullahçı örgütlenme aksiyon ahmet şık korucu köyü hindistan futbol hapishane naziler ergenekon osmanlı manyak cafer memet fuat iskenderiye dağ tasavvuf korsan kitap müzik anı istanbul cellat mezarlığı masal pedro parama fehiman edebiyat facebook dönmeler jack gezi fidel castro banker kastelli dışarısı meksika laik yalnızlık doris day mektup anne çocuk kurşun aydınlık kürtaj hallacı mansur kan örgüt spiritüel kadın vampir
 
Sisle Gelen Yolcu

Orijinal adı ve dili:
Le Passager
Fransızca
ISBN: 978-605-09-0714-8
Sayfa Sayısı: 680
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2012
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 35.00 TL