Sisle Gelen Yolcu

Çeviren: Tankut Gökçe
 
Sisle Gelen Yolcu Videosu

Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

 
Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe Grangé

Yazar Hakkında

1961’de Fransa’da doğdu. Çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Paris-Magazine için bilimsel röportajlar hazırladı. Bütün dünyada ve Türkiye’de aylarcamçok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı ve Sisle Gelen Yolcu adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

manyak cafer emniyet’te fethullahçı örgütlenme fanlo büyük iskender korucu köyü şeytan başkalarının kokusu mitologya selanik çalışan kadınlar bir olmak akp yoksulluk mektup bestseller sabri uzun şiddet mısır hitler erich auerbach kimlik matematik uzay londra laik anı roman kahramanı dar’a durmak şiva vahası yemek özal küba beslenme futbol kahire mimesis ikizler kız arkadaş aydınlık cellat mezarlığı şehbal oda deprem nâzım hikmet hacı bektaş veli ilişki erkek arkadaş osmanlı imparatorluğu lezzet başak ihanet astroloji tolstoy hırs keşanlı ali destanı istanbul üniversitesi macera hayal kırıklığı çocuk şiddeti nazlı ılıcak felsefe allah gözyaşı edebiyat sufilik tkp atatürk yaşar nabi nayır türk sineması ekonomi ahmet şık gabriel garcia marquez televizyon ergenekon azınlık donka mutfak berlin duvarı antoloji kapancı masal dna nedim şener kapo facebook fotoğraf latin amerika edebiyatı hacıbektaş hallacı mansur oğuz atay aşiret puşkin nuriye akman çehov kova ergen kızlar pedro parama yazar kolera yay dublin akrep yalnızlık cinler tasavvuf gerilim doris day italya tehlike mekan örgüt yahudi bilim insanları firavun dostoyevski tarih anne banker kastelli reis kehanet çevre koruma papaz yılmaz güney türkiye deloitte sultan katil struma osmanlı ege musa comala kasabası kadın köpekbalığı maya milliyet aile ilişkileri hayvan hakları bağdat meksika melek fetih yengeç kıskançlık gogol çocuk bakımı serenad ecinniler islamiyet kasaba türk idam onat kutlar ölüler israil gülbang soykırım otel kapatılma stavrogin dede kan yaşlı nick stiletto sakkara acı oğlak soner yalçın jack gezi iş dünyası anneler ve kızları komünist öykü ajanda bektaşilik fethullah gülen yahudi hapishane mitoloji stasi anne çocuk operasyon çocuk dili cep kitap ibrani izak babel hayatın anlamı kimlik çatışması aksiyon vedat 1908 devrimi kutlukhan perker parti porno necip hablemitoğlu brezilya tarikat spiritüel kadınlar işkence kastelli rekabet kerime nadir siyonizm roman ingilizce feminizm venedik zeka balık kâhin liman doğu perinçek intikam kan içiciler kürtaj polis cıa mafya uyuşturucu küba devrimi siyaset mübin fehiman vaat edilmiş topraklar kurtuluş pir haldun taner sırrı bektaş kanser schubert devrim referans boğa anlatı anna karenina türklük stalin tiyatro koç mübadele aşk ve macera burçlar islam oyun hayal romantik komedi vampir hrant dink kaçış dışarısı göç komplo teorisi bedeviler özgürlük zombi terazi parmak izi trakya delil korsan kitap maeve binchy dağ sinema aslan naziler memet fuat hindistan iskenderiye yahudiye izmir etki ajanları cinayet musevi kemikliler hanefi avcı tevrat hz. ali ego aşk soruşturma berlin kanada istanbul şiir 1960 ihtilali kurşun ali albayrak dönmeler suç adres müzik lokanta istihbarat dişi mizah fidel castro kadın erkek ilişkileri tüccar cezaevi
 
Sisle Gelen Yolcu

Orijinal adı ve dili:
Le Passager
Fransızca
ISBN: 978-605-09-0714-8
Sayfa Sayısı: 680
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2012
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 35.00 TL