Sisle Gelen Yolcu

Çeviren: Tankut Gökçe
 
Sisle Gelen Yolcu Videosu

Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

 
Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe Grangé

Yazar Hakkında

1961’de Fransa’da doğdu. Çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Paris-Magazine için bilimsel röportajlar hazırladı. Bütün dünyada ve Türkiye’de aylarcamçok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı ve Sisle Gelen Yolcu adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

fehiman dublin izak babel azınlık hallacı mansur öykü tolstoy doğu perinçek burçlar aile ilişkileri beslenme dişi hrant dink kapancı tarih işkence cezaevi anne futbol deprem stasi yoksulluk necip hablemitoğlu matematik iskenderiye aşiret parti comala kasabası fethullah gülen sabri uzun kutlukhan perker kerime nadir anı çevre koruma firavun anne çocuk kahire referans felsefe stiletto vampir serenad spiritüel kimlik çatışması erich auerbach tüccar şiir hindistan anneler ve kızları korucu köyü venedik özgürlük hayvan hakları 1960 ihtilali ali albayrak kehanet londra örgüt bir olmak istanbul mübin fidel castro zeka roman kahramanı banker kastelli kıskançlık struma hayal kırıklığı schubert papaz polis reis doris day musevi yahudi kurtuluş hayatın anlamı sufilik stavrogin müzik gezi tevrat hitler yengeç hapishane kemikliler melek kadınlar mafya kürtaj feminizm türk sineması fetih dışarısı osmanlı maya masal dar’a durmak aşk ve macera katil hacı bektaş veli şehbal adres hz. ali naziler pir atatürk keşanlı ali destanı devrim jack rekabet çalışan kadınlar gözyaşı fotoğraf oğlak israil kanada erkek arkadaş otel astroloji ingilizce kadın erkek ilişkileri intikam çocuk dili akrep mitologya boğa dede puşkin facebook kova ekonomi zombi osmanlı imparatorluğu romantik komedi türkiye köpekbalığı pedro parama kimlik aydınlık gabriel garcia marquez musa 1908 devrimi islam çocuk bakımı yaşlı nick gogol vedat ölüler ajanda kurşun komünist bektaşilik ihanet latin amerika edebiyatı gerilim laik hanefi avcı lezzet donka dna türklük milliyet nuriye akman aslan uyuşturucu bedeviler korsan kitap sırrı bektaş onat kutlar başak kaçış yaşar nabi nayır roman berlin duvarı antoloji çocuk şiddeti manyak cafer aksiyon göç kapo ergen kızlar sinema yahudiye parmak izi fanlo yılmaz güney mizah soykırım gülbang memet fuat nâzım hikmet yazar kâhin ibrani balık anlatı kastelli operasyon soruşturma türk sultan tkp yahudi bilim insanları mutfak terazi stalin suç oda uzay küba devrimi cellat mezarlığı meksika delil edebiyat siyaset büyük iskender tiyatro brezilya sakkara televizyon mübadele acı ikizler şiddet mektup emniyet’te fethullahçı örgütlenme mimesis maeve binchy selanik kanser kan nedim şener ahmet şık dostoyevski cinler macera haldun taner tarikat kan içiciler yalnızlık islamiyet oğuz atay vaat edilmiş topraklar aşk kapatılma kadın izmir özal ecinniler trakya ergenekon deloitte tehlike cıa nazlı ılıcak allah hayal dağ cep kitap akp kız arkadaş etki ajanları lokanta tasavvuf porno dönmeler çehov mekan idam mitoloji kolera ilişki ego koç kasaba mısır ege soner yalçın komplo teorisi anna karenina istanbul üniversitesi berlin yemek bestseller oyun küba şiva vahası hırs liman siyonizm yay hacıbektaş istihbarat iş dünyası bağdat cinayet şeytan italya başkalarının kokusu
 
Sisle Gelen Yolcu

Orijinal adı ve dili:
Le Passager
Fransızca
ISBN: 978-605-09-0714-8
Sayfa Sayısı: 680
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2012
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 35.00 TL