Sisle Gelen Yolcu

Çeviren: Tankut Gökçe
 
Sisle Gelen Yolcu Videosu

Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

 
Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe Grangé

Yazar Hakkında

1961’de Fransa’da doğdu. Çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Paris-Magazine için bilimsel röportajlar hazırladı. Bütün dünyada ve Türkiye’de aylarcamçok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı ve Sisle Gelen Yolcu adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

aşk kaçış latin amerika edebiyatı çocuk şiddeti italya kapancı kadın hacıbektaş kapo anneler ve kızları kan içiciler spiritüel parti azınlık kapatılma bağdat yahudiye ölüler selanik macera hapishane tevrat kolera ecinniler mısır yazar antoloji hitler londra doğu perinçek soner yalçın şiir mitologya reis gogol aşk ve macera komplo teorisi fehiman gülbang ekonomi kanser intikam dede israil boğa keşanlı ali destanı kova burçlar berlin duvarı cep kitap papaz stiletto beslenme anlatı soykırım edebiyat rekabet ergen kızlar kimlik çatışması kan kurtuluş yılmaz güney aile ilişkileri kıskançlık tiyatro zeka pir delil atatürk kız arkadaş stalin struma çalışan kadınlar şiva vahası izak babel hacı bektaş veli aslan yaşlı nick cinler göç istanbul üniversitesi yay ibrani yengeç berlin fidel castro lezzet devrim işkence cıa referans puşkin roman kahramanı fanlo dublin islam uyuşturucu anı tarikat tolstoy kurşun 1908 devrimi osmanlı imparatorluğu mübin hayal kırıklığı soruşturma bir olmak anna karenina cinayet islamiyet dar’a durmak sinema katil donka jack ikizler türk ilişki iskenderiye erkek arkadaş küba kâhin kasaba sırrı bektaş akrep ergenekon stasi ege türklük melek terazi büyük iskender doris day hayatın anlamı başak örgüt hırs mekan felsefe türk sineması anne çocuk istihbarat romantik komedi iş dünyası parmak izi korsan kitap pedro parama yoksulluk acı tarih adres kimlik ali albayrak ahmet şık allah memet fuat mafya bektaşilik nâzım hikmet laik firavun özal anne yahudi köpekbalığı fetih meksika kadınlar gerilim zombi müzik mübadele cezaevi siyaset şiddet dna hanefi avcı fethullah gülen çehov manyak cafer musa maeve binchy serenad mimesis yaşar nabi nayır koç venedik gabriel garcia marquez ingilizce aşiret kerime nadir ego şeytan hayal mutfak bedeviler milliyet ajanda lokanta deloitte facebook gözyaşı feminizm oğlak kutlukhan perker dönmeler operasyon osmanlı akp çocuk bakımı çocuk dili matematik tüccar haldun taner hz. ali aydınlık çevre koruma stavrogin kehanet comala kasabası küba devrimi dağ oda sakkara istanbul futbol deprem kemikliler kahire fotoğraf roman idam siyonizm astroloji türkiye suç dostoyevski vedat liman tehlike sultan maya etki ajanları dışarısı dişi kanada hallacı mansur schubert cellat mezarlığı hayvan hakları emniyet’te fethullahçı örgütlenme kastelli kürtaj izmir polis trakya naziler özgürlük necip hablemitoğlu tasavvuf vaat edilmiş topraklar yemek mektup nuriye akman oğuz atay şehbal banker kastelli bestseller 1960 ihtilali sufilik oyun korucu köyü kadın erkek ilişkileri nazlı ılıcak porno erich auerbach hindistan tkp masal komünist onat kutlar otel yahudi bilim insanları öykü nedim şener yalnızlık balık mizah başkalarının kokusu aksiyon hrant dink uzay vampir sabri uzun musevi mitoloji televizyon brezilya gezi ihanet
 
Sisle Gelen Yolcu

Orijinal adı ve dili:
Le Passager
Fransızca
ISBN: 978-605-09-0714-8
Sayfa Sayısı: 680
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2012
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 35.00 TL