Etkinlikler

Ali Kırca İmza Günü

29 Kasım 2014, 15.00 - D&R Meydan AVM
 

Ali Kırca İmza Günü

06 Aralık 2014, 15.00 - D&R Marmara Forum AVM
 

Ali Kırca İmza Günü

13 Aralık 2014, 15.00 - D&R Ankara Taurus
 

Sisle Gelen Yolcu

Çeviren: Tankut Gökçe
 
Sisle Gelen Yolcu Videosu

Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

 
Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe Grangé

Yazar Hakkında

1961’de Fransa’da doğdu. Çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Paris-Magazine için bilimsel röportajlar hazırladı. Bütün dünyada ve Türkiye’de aylarcamçok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı ve Sisle Gelen Yolcu adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

aile ilişkileri dede venedik operasyon milliyet bektaşilik türkiye lezzet referans liman şehbal anneler ve kızları pedro parama tarikat spiritüel tarih allah emniyet’te fethullahçı örgütlenme kahire struma komplo teorisi musevi hayatın anlamı koç nedim şener kapatılma çehov burçlar bedeviler manyak cafer stiletto gözyaşı lokanta nuriye akman islam antoloji istanbul siyaset özgürlük hayvan hakları akp jack erich auerbach necip hablemitoğlu istihbarat kadınlar zombi hitler berlin yaşar nabi nayır maya ege hallacı mansur cep kitap kapo çevre koruma oda tolstoy tasavvuf nâzım hikmet iskenderiye mekan başak devrim işkence vampir porno türk şiva vahası hanefi avcı fetih yahudiye dar’a durmak ecinniler adres gerilim hrant dink macera ergen kızlar cinler puşkin yalnızlık stalin onat kutlar edebiyat mimesis osmanlı imparatorluğu vaat edilmiş topraklar kıskançlık roman izak babel anna karenina feminizm kutlukhan perker kehanet ölüler 1908 devrimi kaçış cinayet kapancı uzay gogol şeytan kanada tevrat italya bağdat ego hacıbektaş azınlık oyun hayal korucu köyü banker kastelli aydınlık haldun taner maeve binchy iş dünyası soner yalçın comala kasabası göç ingilizce çocuk şiddeti rekabet doris day kerime nadir felsefe kimlik kan istanbul üniversitesi müzik sabri uzun yazar hacı bektaş veli beslenme terazi dışarısı schubert londra kadın şiir yay öykü kan içiciler intikam dişi polis kâhin kanser stavrogin acı otel mizah yemek akrep boğa bir olmak aşk yahudi bilim insanları fehiman bestseller islamiyet sultan nazlı ılıcak mübadele kurtuluş gülbang erkek arkadaş yaşlı nick çalışan kadınlar papaz deloitte büyük iskender çocuk bakımı yılmaz güney kimlik çatışması yoksulluk televizyon soruşturma memet fuat tiyatro ihanet türk sineması berlin duvarı suç naziler futbol izmir kurşun masal parmak izi köpekbalığı gabriel garcia marquez mısır kastelli kız arkadaş ibrani türklük cezaevi deprem 1960 ihtilali mektup küba devrimi uyuşturucu kürtaj fotoğraf mübin osmanlı aşk ve macera delil melek komünist hırs özal kasaba fethullah gülen tehlike hz. ali cellat mezarlığı aksiyon hapishane romantik komedi sinema katil şiddet gezi israil dna ekonomi dostoyevski hayal kırıklığı kemikliler tüccar fidel castro firavun stasi etki ajanları vedat keşanlı ali destanı ergenekon mafya mitoloji aşiret soykırım anne çocuk brezilya cıa selanik anı ilişki sakkara tkp kadın erkek ilişkileri kova balık zeka astroloji doğu perinçek oğlak latin amerika edebiyatı çocuk dili yahudi dublin örgüt ali albayrak meksika küba ahmet şık sırrı bektaş parti donka laik mutfak trakya siyonizm atatürk başkalarının kokusu musa yengeç dönmeler sufilik facebook mitologya matematik kolera serenad aslan ikizler anne oğuz atay idam hindistan anlatı korsan kitap dağ ajanda reis roman kahramanı pir fanlo
 
Sisle Gelen Yolcu

Orijinal adı ve dili:
Le Passager
Fransızca
ISBN: 978-605-09-0714-8
Sayfa Sayısı: 680
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2012
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 35.00 TL