Sisle Gelen Yolcu

Çeviren: Tankut Gökçe
 
Sisle Gelen Yolcu Videosu

Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

 
Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe Grangé

Yazar Hakkında

1961’de Fransa’da doğdu. Çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Paris-Magazine için bilimsel röportajlar hazırladı. Bütün dünyada ve Türkiye’de aylarcamçok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı ve Sisle Gelen Yolcu adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

balık beslenme mektup tarih istanbul üniversitesi fethullah gülen delil dostoyevski gogol kutlukhan perker parti bedeviler acı dönmeler ekonomi çocuk bakımı terazi kürtaj hayatın anlamı ali albayrak cıa hayal yay aşk ve macera londra anna karenina adres uyuşturucu roman romantik komedi ilişki mafya feminizm kadın idam ege tasavvuf mısır italya hayal kırıklığı donka suç otel futbol banker kastelli felsefe bir olmak aydınlık türkiye gezi istanbul boğa bestseller struma naziler göç hz. ali anne latin amerika edebiyatı aile ilişkileri türk sineması fidel castro keşanlı ali destanı devrim ego kâhin reis şeytan yoksulluk kehanet musa fanlo sufilik necip hablemitoğlu lezzet hacıbektaş mitologya anı tarikat cep kitap hrant dink memet fuat korsan kitap dar’a durmak nazlı ılıcak ölüler 1960 ihtilali tkp akrep çocuk dili korucu köyü anne çocuk referans lokanta ihanet büyük iskender roman kahramanı yemek zeka uzay örgüt ergenekon nâzım hikmet kimlik hanefi avcı kimlik çatışması başkalarının kokusu türk aslan yazar kastelli özgürlük kova kurşun pedro parama türklük osmanlı islam mutfak koç soner yalçın astroloji deloitte oda israil siyonizm papaz özal televizyon kanser liman intikam tevrat pir ingilizce allah vaat edilmiş topraklar yaşlı nick ecinniler yahudi bilim insanları cezaevi aksiyon kıskançlık onat kutlar anneler ve kızları operasyon kapancı doris day anlatı çocuk şiddeti spiritüel ergen kızlar dublin gözyaşı dişi cinler aşk mizah fehiman stasi hayvan hakları nedim şener parmak izi facebook kemikliler schubert küba ajanda stavrogin tolstoy dede kanada köpekbalığı müzik mitoloji hitler azınlık hırs siyaset haldun taner polis kahire antoloji sabri uzun soruşturma nuriye akman kapo doğu perinçek etki ajanları hindistan kan içiciler berlin mimesis yılmaz güney matematik laik porno aşiret şiir kan selanik mübin yaşar nabi nayır deprem yengeç maeve binchy iskenderiye yalnızlık kerime nadir oğuz atay gülbang oyun comala kasabası kurtuluş edebiyat berlin duvarı maya cellat mezarlığı zombi dağ iş dünyası sırrı bektaş cinayet başak islamiyet milliyet sultan küba devrimi kaçış soykırım fetih çevre koruma manyak cafer hallacı mansur komünist trakya tiyatro erkek arkadaş serenad rekabet 1908 devrimi yahudiye stiletto atatürk puşkin vedat kadın erkek ilişkileri kasaba kolera osmanlı imparatorluğu akp hapishane brezilya gerilim şehbal oğlak dna işkence fotoğraf hacı bektaş veli sakkara sinema venedik tehlike erich auerbach tüccar kadınlar çalışan kadınlar firavun ibrani katil şiddet mübadele emniyet’te fethullahçı örgütlenme kapatılma vampir jack melek kız arkadaş dışarısı musevi masal yahudi gabriel garcia marquez bektaşilik izak babel izmir şiva vahası komplo teorisi ikizler stalin öykü mekan çehov meksika burçlar ahmet şık bağdat macera istihbarat
 
Sisle Gelen Yolcu

Orijinal adı ve dili:
Le Passager
Fransızca
ISBN: 978-605-09-0714-8
Sayfa Sayısı: 680
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2012
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 35.00 TL