Sisle Gelen Yolcu

Çeviren: Tankut Gökçe
 
Sisle Gelen Yolcu Videosu

Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

 
Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe Grangé

Yazar Hakkında

1961’de Fransa’da doğdu. Çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Paris-Magazine için bilimsel röportajlar hazırladı. Bütün dünyada ve Türkiye’de aylarcamçok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı ve Sisle Gelen Yolcu adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kapatılma laik çocuk şiddeti iş dünyası tehlike zeka gabriel garcia marquez devrim osmanlı haldun taner çehov facebook ikizler anlatı bir olmak ecinniler dede necip hablemitoğlu hacıbektaş kan koç izmir delil yılmaz güney suç fanlo kapo mizah yay aşk ekonomi aslan korsan kitap mitoloji başkalarının kokusu tevrat anna karenina türklük ege siyonizm polis roman matematik memet fuat başak lezzet kimlik çatışması kutlukhan perker gogol istanbul futbol komplo teorisi pir kahire emniyet’te fethullahçı örgütlenme dar’a durmak felsefe balık kadın erkek ilişkileri kürtaj mitologya anı korucu köyü onat kutlar gerilim komünist kehanet macera lokanta aksiyon ergen kızlar yazar çalışan kadınlar mafya dağ naziler yalnızlık parmak izi hırs maya örgüt ihanet aşiret selanik aile ilişkileri tolstoy maeve binchy musevi yahudi hapishane nuriye akman dişi pedro parama anne mübin gözyaşı nâzım hikmet vaat edilmiş topraklar oda televizyon oğuz atay mısır köpekbalığı kaçış stiletto cep kitap hayvan hakları ego antoloji anneler ve kızları italya mektup sinema bedeviler mutfak özal londra katil kurtuluş şehbal cinayet tarih 1908 devrimi melek azınlık sabri uzun latin amerika edebiyatı erich auerbach siyaset sufilik fotoğraf kurşun allah astroloji bektaşilik vampir müzik yoksulluk etki ajanları dublin bestseller spiritüel cinler istanbul üniversitesi çocuk bakımı berlin kastelli feminizm gezi kimlik zombi trakya şiir tasavvuf ahmet şık firavun oğlak dönmeler uyuşturucu banker kastelli küba devrimi fehiman masal schubert kasaba cıa stavrogin sırrı bektaş vedat osmanlı imparatorluğu reis deprem romantik komedi struma gülbang yahudi bilim insanları hallacı mansur yaşar nabi nayır çevre koruma nedim şener türk anne çocuk adres erkek arkadaş kemikliler yengeç mimesis burçlar referans edebiyat cellat mezarlığı akrep parti işkence ali albayrak bağdat tkp mekan ingilizce türk sineması dışarısı tarikat kıskançlık kâhin soruşturma sakkara hanefi avcı nazlı ılıcak stasi roman kahramanı şiddet musa comala kasabası fetih kova oyun ölüler deloitte operasyon türkiye küba istihbarat öykü hayal kırıklığı ajanda atatürk ilişki terazi kanada izak babel islam kanser ibrani aydınlık büyük iskender islamiyet yaşlı nick ergenekon yahudiye kadın otel boğa brezilya kız arkadaş hayal stalin kerime nadir hacı bektaş veli israil göç kapancı doris day kan içiciler özgürlük yemek meksika intikam şeytan milliyet 1960 ihtilali aşk ve macera hrant dink idam soner yalçın soykırım papaz berlin duvarı keşanlı ali destanı hitler doğu perinçek hayatın anlamı dostoyevski uzay manyak cafer tüccar akp tiyatro dna porno donka puşkin mübadele fidel castro rekabet hz. ali acı venedik jack şiva vahası fethullah gülen kolera beslenme kadınlar liman serenad hindistan iskenderiye sultan çocuk dili cezaevi
 
Sisle Gelen Yolcu

Orijinal adı ve dili:
Le Passager
Fransızca
ISBN: 978-605-09-0714-8
Sayfa Sayısı: 680
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2012
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 35.00 TL