Sisle Gelen Yolcu

Çeviren: Tankut Gökçe
 
Sisle Gelen Yolcu Videosu

Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

 
Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe Grangé

Yazar Hakkında

1961’de Fransa’da doğdu. Çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Paris-Magazine için bilimsel röportajlar hazırladı. Bütün dünyada ve Türkiye’de aylarcamçok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı ve Sisle Gelen Yolcu adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

çalışan kadınlar kova tiyatro beslenme vaat edilmiş topraklar jack nâzım hikmet deprem soykırım gülbang gabriel garcia marquez kurtuluş aydınlık dar’a durmak kıskançlık tarih kadın kız arkadaş firavun erich auerbach edebiyat islamiyet zeka reis komünist tevrat yazar keşanlı ali destanı özal brezilya onat kutlar kimlik çatışması aşk ve macera tasavvuf ecinniler roman ergen kızlar istanbul üniversitesi sultan porno bir olmak referans anne 1960 ihtilali cıa papaz ölüler kehanet yahudiye ajanda kan içiciler bedeviler antoloji bektaşilik anna karenina cellat mezarlığı kolera bağdat siyonizm cinayet musevi soruşturma çocuk dili lezzet musa uyuşturucu schubert şiir dağ mekan puşkin vampir struma otel mimesis berlin duvarı stavrogin ego meksika aşk ihanet devrim banker kastelli şiva vahası ahmet şık dönmeler trakya intikam kadınlar emniyet’te fethullahçı örgütlenme gezi suç stalin tolstoy londra akp uzay doris day korucu köyü fidel castro adres katil hayvan hakları cinler stasi özgürlük yemek komplo teorisi yaşar nabi nayır mafya roman kahramanı balık müzik dişi etki ajanları boğa polis kanser feminizm yahudi hayal yengeç dışarısı hindistan mektup spiritüel köpekbalığı soner yalçın sabri uzun donka liman dostoyevski türk kutlukhan perker cep kitap kemikliler oyun kürtaj comala kasabası operasyon osmanlı sufilik mitoloji selanik tarikat hırs fetih ekonomi zombi küba ilişki sırrı bektaş hanefi avcı küba devrimi tkp azınlık ikizler hitler anı aslan manyak cafer kerime nadir mısır kadın erkek ilişkileri vedat türklük hrant dink siyaset lokanta allah doğu perinçek şehbal hallacı mansur matematik italya yaşlı nick iskenderiye izak babel israil anlatı başak necip hablemitoğlu deloitte gerilim dede örgüt anne çocuk ibrani atatürk astroloji maeve binchy kan kapatılma fethullah gülen başkalarının kokusu delil milliyet nedim şener göç çocuk şiddeti yahudi bilim insanları islam kapo öykü ali albayrak 1908 devrimi hacı bektaş veli istihbarat ingilizce nuriye akman kimlik kaçış felsefe fanlo fotoğraf kasaba televizyon türk sineması terazi fehiman ergenekon hayatın anlamı tehlike sinema hayal kırıklığı iş dünyası masal koç berlin mübadele işkence anneler ve kızları izmir türkiye oda gogol gözyaşı idam oğuz atay parmak izi kahire facebook çocuk bakımı laik kanada hz. ali aile ilişkileri yalnızlık kastelli çehov mutfak parti acı akrep korsan kitap venedik hacıbektaş şiddet büyük iskender aşiret ege oğlak tüccar burçlar erkek arkadaş hapishane kâhin istanbul serenad yoksulluk mitologya romantik komedi nazlı ılıcak naziler melek çevre koruma sakkara rekabet kurşun mizah cezaevi osmanlı imparatorluğu dublin dna macera mübin latin amerika edebiyatı futbol memet fuat haldun taner stiletto bestseller yılmaz güney pir maya şeytan kapancı yay pedro parama aksiyon
 
Sisle Gelen Yolcu

Orijinal adı ve dili:
Le Passager
Fransızca
ISBN: 978-605-09-0714-8
Sayfa Sayısı: 680
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2012
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 35.00 TL