Sis ve Gece

Kitap Hakkında:

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

banker kastelli türkiye şeytan yılmaz güney ihanet ajanda türk sineması yay hacıbektaş pedro parama osmanlı idam ölüler meksika nazlı ılıcak deprem şiddet masal fethullah gülen istanbul üniversitesi soykırım hindistan parti hitler acı istihbarat yoksulluk çocuk bakımı sultan mizah şiir mitologya feminizm hz. ali vaat edilmiş topraklar korsan kitap doğu perinçek rekabet dna mısır romantik komedi liman stavrogin papaz spiritüel aile ilişkileri serenad kanser gerilim hayatın anlamı yahudiye hrant dink zombi anneler ve kızları yalnızlık lokanta kapancı soner yalçın ekonomi aşk ve macera yahudi bilim insanları struma ahmet şık kürtaj venedik kan içiciler kadın roman aydınlık akrep kâhin allah hayal kırıklığı soruşturma cıa reis zeka balık anı gezi katil 1960 ihtilali burçlar kemikliler tarikat anlatı gogol emniyet’te fethullahçı örgütlenme milliyet manyak cafer bağdat mübadele kurşun gabriel garcia marquez etki ajanları puşkin kapo gözyaşı berlin aşk tüccar anne çocuk kastelli kimlik çatışması felsefe başkalarının kokusu stiletto cezaevi matematik laik kehanet delil hallacı mansur bir olmak dede kutlukhan perker ego mektup musa parmak izi ali albayrak intikam cinler televizyon tarih naziler örgüt mimesis boğa kasaba futbol otel cellat mezarlığı memet fuat suç koç cinayet nedim şener selanik siyonizm başak aslan adres özgürlük gülbang istanbul fotoğraf lezzet ergenekon astroloji ingilizce terazi vampir yaşlı nick çocuk şiddeti dostoyevski comala kasabası islamiyet londra azınlık köpekbalığı mutfak hırs kıskançlık küba devrimi latin amerika edebiyatı doris day komünist kız arkadaş kaçış dışarısı fehiman tkp atatürk schubert çevre koruma stasi oda hayvan hakları kan kanada aksiyon dublin korucu köyü onat kutlar tolstoy referans berlin duvarı mafya edebiyat fidel castro türklük tiyatro ergen kızlar hayal kova donka ilişki nuriye akman yahudi dönmeler operasyon facebook tehlike şiva vahası iskenderiye izmir sırrı bektaş kahire ikizler polis siyaset kadın erkek ilişkileri uyuşturucu ege cep kitap islam yazar sufilik tasavvuf kerime nadir anne ecinniler maya anna karenina yengeç dar’a durmak vedat tevrat fanlo akp bedeviler haldun taner sakkara israil çocuk dili öykü aşiret bestseller mekan oyun jack izak babel uzay dişi çehov sinema iş dünyası ibrani kolera melek osmanlı imparatorluğu 1908 devrimi göç kapatılma yemek kurtuluş pir özal bektaşilik şehbal deloitte yaşar nabi nayır dağ porno işkence antoloji brezilya büyük iskender komplo teorisi devrim italya erich auerbach hacı bektaş veli stalin oğlak mitoloji sabri uzun nâzım hikmet küba macera hanefi avcı erkek arkadaş roman kahramanı müzik mübin fetih keşanlı ali destanı türk maeve binchy kimlik necip hablemitoğlu hapishane beslenme çalışan kadınlar oğuz atay firavun kadınlar trakya musevi
 
Sis ve Gece

ISBN: 978-975-991-721-0
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 13.00 TL