Sis ve Gece

Kitap Hakkında:

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

korsan kitap anne çocuk kadınlar bestseller kıskançlık manyak cafer sufilik yengeç kova intikam dişi kasaba kürtaj anneler ve kızları şiva vahası erkek arkadaş tehlike mübadele çehov türklük özgürlük dostoyevski roman kahramanı küba devrimi idam mektup rekabet maeve binchy tüccar ingilizce comala kasabası hrant dink yılmaz güney yalnızlık dağ hayvan hakları cezaevi kadın erkek ilişkileri örgüt akp dede nedim şener ahmet şık terazi ikizler boğa romantik komedi kahire oğlak firavun parti atatürk milliyet necip hablemitoğlu stasi fetih kız arkadaş göç liman şiddet zeka tarih hitler televizyon osmanlı cellat mezarlığı köpekbalığı kehanet hırs istanbul aile ilişkileri kutlukhan perker fanlo antoloji fehiman berlin hindistan haldun taner ajanda ekonomi vaat edilmiş topraklar vedat kan selanik tolstoy dar’a durmak israil mizah hanefi avcı balık stiletto latin amerika edebiyatı korucu köyü devrim jack dönmeler şeytan çocuk şiddeti sinema istanbul üniversitesi yoksulluk soruşturma kapancı doris day felsefe hayatın anlamı kurtuluş pedro parama futbol fotoğraf ali albayrak bedeviler mutfak ilişki mekan doğu perinçek türkiye ego yahudi bilim insanları özal işkence çalışan kadınlar büyük iskender çocuk bakımı polis ihanet musa mimesis hacı bektaş veli kemikliler yemek anna karenina naziler bağdat papaz yay 1960 ihtilali ege tarikat kastelli gözyaşı islamiyet dublin türk sineması gezi aslan porno nazlı ılıcak donka kimlik kimlik çatışması hz. ali azınlık dışarısı adres sabri uzun astroloji struma mafya hayal ergenekon tevrat izmir puşkin yaşlı nick lezzet memet fuat uyuşturucu kâhin etki ajanları anlatı aydınlık brezilya oğuz atay feminizm emniyet’te fethullahçı örgütlenme nâzım hikmet koç suç iskenderiye lokanta trakya öykü aşk çevre koruma aşk ve macera burçlar fidel castro ergen kızlar kanada komplo teorisi oda oyun anne izak babel musevi londra gabriel garcia marquez ecinniler kaçış cinayet kapatılma ölüler tasavvuf italya serenad bektaşilik 1908 devrimi onat kutlar kerime nadir müzik vampir yahudiye venedik melek küba roman gülbang kadın islam mısır kurşun berlin duvarı banker kastelli bir olmak cep kitap fethullah gülen pir cinler sırrı bektaş sakkara hapishane aşiret zombi kapo soner yalçın komünist hacıbektaş aksiyon akrep hayal kırıklığı facebook schubert iş dünyası parmak izi siyaset beslenme başak kanser yahudi hallacı mansur soykırım katil spiritüel meksika şehbal siyonizm mitologya cıa mübin kan içiciler stavrogin osmanlı imparatorluğu yaşar nabi nayır gerilim çocuk dili kolera laik sultan maya anı stalin ibrani keşanlı ali destanı gogol otel referans erich auerbach mitoloji reis edebiyat istihbarat acı matematik türk uzay operasyon deprem deloitte delil tkp başkalarının kokusu yazar masal şiir nuriye akman dna tiyatro macera allah
 
Sis ve Gece

ISBN: 978-975-991-721-0
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 13.00 TL