Sis ve Gece

Kitap Hakkında:

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kerime nadir azınlık anlatı kahire manyak cafer kastelli hallacı mansur tevrat bestseller anne çocuk kolera kanser mekan yahudiye edebiyat istanbul üniversitesi roman kahramanı çocuk dili schubert pir deprem roman necip hablemitoğlu şeytan feminizm felsefe onat kutlar tkp sakkara matematik ego intikam vampir donka dostoyevski cep kitap suç mizah dağ fehiman referans serenad özgürlük gogol latin amerika edebiyatı tolstoy papaz oğlak korucu köyü doğu perinçek yalnızlık tehlike gezi aşiret kaçış kapatılma ergenekon vaat edilmiş topraklar kehanet soner yalçın aile ilişkileri yahudi bilim insanları ikizler dna israil melek koç struma liman tasavvuf milliyet komplo teorisi fotoğraf allah stiletto devrim kan ekonomi cellat mezarlığı kimlik çatışması hapishane dede nazlı ılıcak gülbang akp oyun kadın erkek ilişkileri selanik türklük tüccar venedik reis fidel castro cinayet göç istihbarat parti osmanlı hayatın anlamı bektaşilik mimesis yazar müzik türk sineması etki ajanları iş dünyası aydınlık anneler ve kızları otel öykü sabri uzun banker kastelli islamiyet aşk ve macera stasi büyük iskender kapo mitologya çehov anı laik siyaset mafya cıa uyuşturucu katil terazi ölüler yoksulluk memet fuat futbol çocuk şiddeti jack aşk kemikliler zeka hayvan hakları cinler italya comala kasabası kıskançlık polis bağdat meksika izmir yay yengeç aslan başak nedim şener ibrani 1908 devrimi erich auerbach çocuk bakımı spiritüel köpekbalığı kasaba yaşlı nick şiva vahası hacı bektaş veli televizyon naziler ahmet şık acı dar’a durmak 1960 ihtilali hindistan lokanta sırrı bektaş kız arkadaş sinema korsan kitap rekabet puşkin stavrogin kadın çevre koruma emniyet’te fethullahçı örgütlenme mısır nuriye akman ajanda ergen kızlar burçlar balık dublin islam başkalarının kokusu delil bir olmak ingilizce hz. ali kova brezilya adres dönmeler masal musa kanada siyonizm beslenme kurşun türk parmak izi dışarısı firavun kurtuluş yahudi anna karenina facebook mübin nâzım hikmet maya aksiyon özal oğuz atay anne şehbal uzay pedro parama ecinniler yılmaz güney istanbul idam deloitte berlin kadınlar trakya keşanlı ali destanı mutfak sufilik yemek işkence ali albayrak mübadele operasyon şiir haldun taner hanefi avcı astroloji tarikat osmanlı imparatorluğu hacıbektaş örgüt romantik komedi antoloji hitler fethullah gülen berlin duvarı atatürk bedeviler musevi boğa tarih porno izak babel ilişki mektup akrep vedat fetih kutlukhan perker küba devrimi komünist lezzet hayal kırıklığı iskenderiye ege şiddet kan içiciler maeve binchy kürtaj soykırım gerilim ihanet küba stalin gözyaşı dişi gabriel garcia marquez sultan mitoloji soruşturma zombi tiyatro cezaevi kâhin erkek arkadaş hırs hayal kimlik oda yaşar nabi nayır doris day çalışan kadınlar hrant dink kapancı türkiye macera fanlo londra
 
Sis ve Gece

ISBN: 978-975-991-721-0
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 13.00 TL