Sis ve Gece

Kitap Hakkında:

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

berlin duvarı necip hablemitoğlu maya kan içiciler donka anna karenina tolstoy beslenme kanada kadın erkek ilişkileri londra küba devrimi çehov fidel castro kan nedim şener referans aslan hacıbektaş yaşar nabi nayır başak siyonizm kapo iskenderiye hanefi avcı otel kerime nadir ihanet bedeviler brezilya özal 1960 ihtilali sinema dede atatürk istanbul aşk gogol zeka izmir örgüt tarih tehlike ergenekon gerilim kimlik çatışması laik anı dna romantik komedi stasi masal dağ vampir papaz soner yalçın parti başkalarının kokusu tarikat roman kahramanı komünist tiyatro italya struma dostoyevski schubert reis istanbul üniversitesi işkence ego soykırım edebiyat mektup kadınlar comala kasabası banker kastelli aile ilişkileri cıa onat kutlar musa spiritüel anne çocuk kız arkadaş stalin oyun mübin latin amerika edebiyatı suç lokanta milliyet dublin çocuk dili istihbarat aksiyon ikizler osmanlı imparatorluğu zombi müzik komplo teorisi cinler kova mizah erkek arkadaş soruşturma çevre koruma nuriye akman futbol uzay 1908 devrimi kasaba acı aşiret çocuk şiddeti ege meksika adres küba emniyet’te fethullahçı örgütlenme türk sineması devrim intikam lezzet hitler kapancı türkiye parmak izi mitoloji türklük yahudi bilim insanları trakya gabriel garcia marquez hayvan hakları vaat edilmiş topraklar firavun köpekbalığı stavrogin anlatı pir melek ibrani rekabet yay cezaevi doğu perinçek kadın kutlukhan perker anneler ve kızları özgürlük hayal koç fetih oda mısır terazi dönmeler uyuşturucu erich auerbach hrant dink kastelli facebook sırrı bektaş mutfak yalnızlık kapatılma maeve binchy şiva vahası cinayet çalışan kadınlar ingilizce nazlı ılıcak macera mimesis porno sabri uzun delil selanik etki ajanları kıskançlık serenad korucu köyü fehiman göç şiddet oğuz atay gülbang izak babel stiletto matematik polis kurtuluş ergen kızlar deloitte felsefe mafya hz. ali yazar fethullah gülen aşk ve macera katil musevi keşanlı ali destanı doris day ajanda ölüler tkp fotoğraf bektaşilik tüccar osmanlı allah operasyon nâzım hikmet oğlak sultan burçlar ilişki cellat mezarlığı feminizm islamiyet yoksulluk hacı bektaş veli şeytan sufilik bağdat yahudiye hayatın anlamı israil astroloji ekonomi gezi yaşlı nick vedat kemikliler kaçış siyaset berlin akp aydınlık puşkin hayal kırıklığı anne pedro parama mekan hapishane haldun taner mitologya şehbal ahmet şık türk balık venedik fanlo şiir deprem kahire yemek bir olmak bestseller naziler dar’a durmak mübadele memet fuat kolera jack kanser yılmaz güney cep kitap kimlik ali albayrak akrep manyak cafer yengeç kâhin televizyon islam hırs roman sakkara kehanet kurşun boğa dışarısı öykü korsan kitap azınlık idam kürtaj tasavvuf hindistan antoloji liman ecinniler çocuk bakımı dişi gözyaşı yahudi hallacı mansur büyük iskender tevrat iş dünyası
 
Sis ve Gece

ISBN: 978-975-991-721-0
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 13.00 TL