Sis ve Gece

Kitap Hakkında:

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

gerilim izak babel intikam kadın pir romantik komedi iskenderiye kaçış çevre koruma 1960 ihtilali sabri uzun stavrogin tevrat jack vedat futbol aşiret dostoyevski yahudi türklük gülbang çalışan kadınlar mitologya macera tehlike hz. ali kürtaj mekan şiir hallacı mansur vaat edilmiş topraklar otel kapancı katil berlin cıa şiva vahası islamiyet pedro parama çocuk şiddeti donka istanbul üniversitesi türk kastelli hacı bektaş veli kolera şehbal mimesis devrim parti 1908 devrimi tasavvuf mısır berlin duvarı dağ fidel castro hayatın anlamı ali albayrak koç küba kerime nadir manyak cafer gezi fethullah gülen cezaevi doris day masal çocuk bakımı başkalarının kokusu londra mutfak necip hablemitoğlu anneler ve kızları porno zeka ajanda tolstoy delil kadın erkek ilişkileri ibrani cinler liman musa firavun kova kanser iş dünyası nedim şener mitoloji yahudi bilim insanları nazlı ılıcak melek adres türk sineması hırs gabriel garcia marquez yazar ölüler köpekbalığı deprem acı aksiyon ikizler lezzet stalin komplo teorisi oda siyaset soner yalçın etki ajanları edebiyat kehanet siyonizm reis aşk ve macera uyuşturucu kıskançlık parmak izi istihbarat dublin erich auerbach hayvan hakları küba devrimi akp yemek suç idam oğuz atay mafya işkence ilişki hrant dink haldun taner kanada maya erkek arkadaş laik başak meksika tüccar polis kadınlar mübin azınlık yay yılmaz güney kan kimlik kimlik çatışması akrep ecinniler fotoğraf burçlar hapishane aşk roman televizyon operasyon yaşar nabi nayır israil balık gözyaşı vampir oğlak aile ilişkileri kız arkadaş mizah uzay venedik terazi osmanlı ergen kızlar ingilizce dişi puşkin facebook rekabet schubert dar’a durmak antoloji sinema kan içiciler oyun keşanlı ali destanı kutlukhan perker banker kastelli atatürk lokanta kasaba yalnızlık öykü memet fuat yengeç kâhin islam hacıbektaş ego fetih matematik aydınlık papaz büyük iskender cinayet cellat mezarlığı comala kasabası deloitte türkiye struma bağdat hindistan italya mübadele şeytan dönmeler kemikliler onat kutlar ergenekon gogol maeve binchy latin amerika edebiyatı spiritüel sırrı bektaş emniyet’te fethullahçı örgütlenme allah ekonomi çehov izmir dede anne korucu köyü müzik beslenme osmanlı imparatorluğu tiyatro anne çocuk doğu perinçek yaşlı nick kapo felsefe cep kitap komünist ege çocuk dili tarih referans dna boğa kahire feminizm hayal kırıklığı hitler anı anlatı bestseller tarikat aslan bektaşilik özgürlük tkp roman kahramanı nâzım hikmet selanik yahudiye kurtuluş nuriye akman ihanet şiddet stiletto soykırım anna karenina sultan özal göç sufilik milliyet hanefi avcı soruşturma musevi bedeviler fanlo hayal fehiman korsan kitap trakya ahmet şık kurşun naziler dışarısı astroloji istanbul sakkara zombi brezilya mektup örgüt serenad kapatılma stasi yoksulluk bir olmak
 
Sis ve Gece

ISBN: 978-975-991-721-0
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 13.00 TL