Sis ve Gece

Kitap Hakkında:

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

israil siyonizm sultan yemek istanbul üniversitesi bağdat uzay yoksulluk balık sakkara kanada gözyaşı kolera özal tarikat nazlı ılıcak islamiyet kutlukhan perker stasi pir liman öykü dublin osmanlı imparatorluğu gülbang kehanet hacıbektaş çocuk şiddeti kâhin anneler ve kızları dostoyevski izak babel akp tehlike italya küba cıa ergen kızlar kerime nadir mutfak zombi firavun tasavvuf mizah başkalarının kokusu kadın hallacı mansur fehiman mitoloji kürtaj yahudi bilim insanları kaçış müzik şehbal sufilik aksiyon delil dede çevre koruma cinayet aşiret oda jack facebook kimlik çatışması komünist parmak izi aile ilişkileri acı uyuşturucu bir olmak idam kurtuluş lokanta kız arkadaş türklük sırrı bektaş anlatı otel istihbarat mitologya polis emniyet’te fethullahçı örgütlenme hayal fidel castro milliyet papaz referans parti cezaevi tkp tolstoy yahudiye türkiye aslan vaat edilmiş topraklar atatürk gezi vampir yılmaz güney şiddet erich auerbach yaşlı nick ingilizce tarih keşanlı ali destanı dağ koç dönmeler macera işkence ecinniler yay türk sineması dışarısı fetih cinler gerilim iskenderiye intikam hapishane ihanet serenad anne çocuk spiritüel bedeviler islam ikizler porno trakya venedik büyük iskender beslenme onat kutlar matematik stalin berlin duvarı operasyon selanik kadın erkek ilişkileri brezilya felsefe anı meksika erkek arkadaş türk edebiyat şeytan kadınlar kova memet fuat yaşar nabi nayır maya izmir aşk ve macera gabriel garcia marquez kahire boğa özgürlük schubert ego kapo şiva vahası tüccar küba devrimi hanefi avcı reis terazi kapancı sinema ölüler korucu köyü sabri uzun deloitte lezzet tiyatro kan içiciler masal comala kasabası struma kıskançlık roman hayvan hakları kastelli mübin korsan kitap mektup köpekbalığı puşkin dna futbol 1908 devrimi ergenekon şiir kanser yengeç katil cep kitap roman kahramanı londra feminizm hindistan banker kastelli komplo teorisi hayatın anlamı necip hablemitoğlu mısır oyun doğu perinçek bestseller iş dünyası vedat berlin kemikliler hacı bektaş veli aşk astroloji 1960 ihtilali yalnızlık kurşun nâzım hikmet siyaset dar’a durmak yahudi stavrogin hz. ali mimesis mübadele manyak cafer soruşturma laik kapatılma adres ilişki musevi örgüt ege maeve binchy akrep suç ahmet şık nuriye akman kan anne kasaba hrant dink latin amerika edebiyatı etki ajanları antoloji televizyon istanbul mekan zeka melek fanlo donka tevrat ajanda başak çalışan kadınlar oğuz atay devrim naziler azınlık çocuk dili aydınlık rekabet anna karenina yazar cellat mezarlığı mafya stiletto doris day bektaşilik göç ekonomi hayal kırıklığı soner yalçın pedro parama fotoğraf gogol osmanlı ibrani çocuk bakımı allah fethullah gülen burçlar kimlik deprem soykırım hırs nedim şener ali albayrak musa dişi çehov haldun taner oğlak hitler romantik komedi
 
Sis ve Gece

ISBN: 978-975-991-721-0
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 13.00 TL