Sis ve Gece

Kitap Hakkında:

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

ikizler mektup kıskançlık yay katil allah kâhin naziler adres iskenderiye şiir kapo futbol suç onat kutlar feminizm şeytan dostoyevski idam fetih kürtaj gözyaşı musevi örgüt koç yaşar nabi nayır ölüler istanbul meksika anna karenina türkiye boğa anne çocuk trakya manyak cafer facebook ege kimlik çatışması yalnızlık oğuz atay soner yalçın ali albayrak brezilya gezi haldun taner hindistan liman ahmet şık burçlar acı istanbul üniversitesi hayal kan aslan gerilim soykırım 1960 ihtilali anneler ve kızları işkence astroloji hallacı mansur dna hapishane vedat çevre koruma tolstoy iş dünyası stalin nazlı ılıcak londra hayal kırıklığı yahudi korucu köyü devrim hz. ali müzik kerime nadir aşk ve macera maeve binchy stavrogin kapatılma puşkin kan içiciler kurtuluş nâzım hikmet çocuk şiddeti oda nedim şener bağdat parmak izi zeka mısır berlin duvarı tiyatro yahudiye türk sineması anı bestseller istihbarat sabri uzun maya erich auerbach cellat mezarlığı atatürk vaat edilmiş topraklar latin amerika edebiyatı televizyon sufilik çehov musa cıa islam melek tasavvuf hitler felsefe rekabet mitoloji aşiret mafya şiva vahası tehlike yengeç mizah fanlo kastelli kahire doris day firavun referans necip hablemitoğlu serenad balık hacıbektaş dönmeler özal beslenme sırrı bektaş keşanlı ali destanı kurşun mutfak mübadele aksiyon selanik komünist kapancı fehiman küba siyonizm mübin 1908 devrimi türklük yazar dublin kadın erkek ilişkileri soruşturma cep kitap aydınlık dişi zombi fotoğraf deloitte kova bir olmak erkek arkadaş sakkara kadınlar osmanlı imparatorluğu tevrat reis cinayet memet fuat gülbang etki ajanları lezzet ecinniler spiritüel anne kemikliler yılmaz güney fidel castro gogol comala kasabası kız arkadaş başak kaçış izmir aile ilişkileri tarih ajanda sinema oyun küba devrimi ego emniyet’te fethullahçı örgütlenme ibrani yemek hanefi avcı ilişki siyaset kanser korsan kitap operasyon öykü cezaevi bedeviler sultan antoloji intikam doğu perinçek lokanta yaşlı nick ergenekon ingilizce başkalarının kokusu venedik bektaşilik kasaba kehanet terazi roman nuriye akman oğlak dışarısı izak babel mitologya özgürlük göç matematik macera türk israil tkp porno kanada berlin jack dağ dede polis pedro parama stiletto ihanet dar’a durmak tarikat yoksulluk hayatın anlamı parti italya mekan edebiyat otel fethullah gülen aşk ekonomi büyük iskender anlatı vampir çocuk dili donka çocuk bakımı deprem şiddet hrant dink hayvan hakları hacı bektaş veli şehbal köpekbalığı ergen kızlar struma islamiyet mimesis roman kahramanı akp osmanlı kadın stasi milliyet kutlukhan perker masal hırs delil kolera cinler akrep banker kastelli tüccar pir yahudi bilim insanları uzay gabriel garcia marquez papaz schubert komplo teorisi kimlik romantik komedi azınlık uyuşturucu çalışan kadınlar laik
 
Sis ve Gece

ISBN: 978-975-991-721-0
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 13.00 TL