Sis ve Gece

Kitap Hakkında:

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

sakkara burçlar iskenderiye gerilim yay feminizm müzik fethullah gülen hindistan öykü nuriye akman rekabet osmanlı necip hablemitoğlu tehlike donka istanbul üniversitesi küba onat kutlar yalnızlık jack sabri uzun melek astroloji oda kürtaj çocuk dili yoksulluk mimesis gogol dostoyevski gabriel garcia marquez mitologya kemikliler dublin berlin duvarı çehov bedeviler tüccar nazlı ılıcak polis dna mübadele istihbarat ihanet hırs stiletto ergenekon kurtuluş ego aksiyon kadınlar puşkin örgüt aşk idam mizah dede tasavvuf çevre koruma uyuşturucu azınlık soykırım kâhin yaşlı nick brezilya bir olmak zeka cellat mezarlığı başkalarının kokusu ege ergen kızlar ingilizce stavrogin kahire anne çocuk hayvan hakları ikizler parti izak babel comala kasabası boğa türklük komünist otel cinayet roman kahramanı oyun büyük iskender hacıbektaş dağ reis emniyet’te fethullahçı örgütlenme musa fidel castro kutlukhan perker maeve binchy allah atatürk anne berlin doris day şiddet fotoğraf anneler ve kızları ajanda yengeç hanefi avcı komplo teorisi türkiye bağdat milliyet türk sinema cezaevi doğu perinçek anı memet fuat kanada etki ajanları korsan kitap selanik lokanta sufilik kanser şiva vahası hitler kadın erkek ilişkileri gülbang kasaba hrant dink kapo yazar başak antoloji kan içiciler erkek arkadaş hapishane parmak izi suç bektaşilik soruşturma felsefe maya dişi romantik komedi latin amerika edebiyatı devrim delil ecinniler osmanlı imparatorluğu intikam dönmeler siyonizm nâzım hikmet porno akrep serenad pir spiritüel akp naziler cinler meksika hallacı mansur vampir ekonomi laik sırrı bektaş macera kan soner yalçın çalışan kadınlar anlatı televizyon ahmet şık aşk ve macera vaat edilmiş topraklar haldun taner hayal aile ilişkileri katil 1960 ihtilali ölüler lezzet fehiman kova kaçış çocuk şiddeti çocuk bakımı acı kadın adres manyak cafer kurşun struma köpekbalığı facebook dışarısı futbol kimlik çatışması kehanet referans cep kitap mitoloji iş dünyası şeytan hayatın anlamı hayal kırıklığı kimlik tevrat pedro parama venedik ibrani kıskançlık cıa trakya izmir keşanlı ali destanı islam tiyatro anna karenina zombi ilişki aydınlık roman beslenme fanlo kapancı istanbul şiir israil matematik yılmaz güney siyaset hacı bektaş veli aşiret vedat özgürlük balık stalin ali albayrak koç kız arkadaş yaşar nabi nayır banker kastelli islamiyet tolstoy fetih kolera masal tkp terazi gözyaşı sultan mektup yahudi bilim insanları kerime nadir oğuz atay tarikat mübin yahudi mutfak uzay deprem aslan italya yemek papaz türk sineması işkence dar’a durmak mafya kapatılma bestseller operasyon oğlak yahudiye schubert liman mısır gezi göç deloitte korucu köyü özal tarih nedim şener şehbal küba devrimi firavun hz. ali 1908 devrimi musevi stasi erich auerbach edebiyat londra kastelli mekan
 
Sis ve Gece

ISBN: 978-975-991-721-0
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 13.00 TL