Sis ve Gece

Kitap Hakkında:

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

türk sineması sabri uzun ergenekon uzay ali albayrak fotoğraf tasavvuf allah oda stasi tarih musa kan parti firavun laik anna karenina bağdat selanik macera korsan kitap doğu perinçek beslenme şehbal stiletto mitoloji hırs müzik kanser küba devrimi kurşun aşk gülbang çocuk bakımı ergen kızlar anı futbol kova yahudi bilim insanları kız arkadaş fanlo burçlar yoksulluk başkalarının kokusu sinema azınlık sufilik hitler dede puşkin tevrat kehanet suç fehiman öykü romantik komedi zombi anne çocuk fidel castro 1908 devrimi bestseller siyonizm tehlike büyük iskender türklük yılmaz güney yaşar nabi nayır reis yazar tiyatro izak babel mizah kolera akrep idam vampir mimesis yaşlı nick soruşturma yalnızlık kanada gabriel garcia marquez brezilya italya işkence tkp pir ihanet kürtaj 1960 ihtilali çehov mafya operasyon istanbul üniversitesi gözyaşı oyun hrant dink kimlik çatışması kapatılma vedat şiva vahası dışarısı dna korucu köyü islam hz. ali anne aydınlık matematik hayal iş dünyası hacıbektaş özal fethullah gülen haldun taner milliyet ahmet şık çalışan kadınlar venedik lezzet bir olmak intikam hayal kırıklığı hanefi avcı ilişki başak cep kitap edebiyat türk sakkara dağ cinler stavrogin ekonomi onat kutlar struma hacı bektaş veli astroloji boğa dar’a durmak parmak izi otel kasaba erkek arkadaş hapishane emniyet’te fethullahçı örgütlenme roman mübadele mısır uyuşturucu yengeç dostoyevski kahire mitologya kurtuluş deprem spiritüel erich auerbach terazi latin amerika edebiyatı siyaset kadınlar kerime nadir serenad kaçış musevi keşanlı ali destanı comala kasabası kadın erkek ilişkileri stalin donka izmir yay schubert tolstoy sultan felsefe aslan feminizm hallacı mansur anneler ve kızları berlin duvarı lokanta göç cellat mezarlığı sırrı bektaş çevre koruma liman porno çocuk dili osmanlı imparatorluğu kadın şeytan istihbarat mübin gogol fetih komplo teorisi maya akp jack masal ecinniler polis naziler nuriye akman melek zeka ajanda devrim tarikat özgürlük mutfak referans delil roman kahramanı bedeviler soykırım gezi rekabet çocuk şiddeti manyak cafer katil ikizler cinayet cıa israil gerilim bektaşilik aile ilişkileri kimlik kastelli ölüler anlatı atatürk aşk ve macera dişi kapo dublin hindistan facebook kapancı doris day kıskançlık nedim şener ego oğuz atay yemek maeve binchy soner yalçın hayatın anlamı londra kemikliler ibrani şiir nâzım hikmet yahudi kâhin memet fuat istanbul balık komünist kan içiciler trakya necip hablemitoğlu islamiyet vaat edilmiş topraklar örgüt ege mekan cezaevi mektup nazlı ılıcak televizyon osmanlı papaz koç dönmeler küba adres acı tüccar oğlak pedro parama hayvan hakları ingilizce antoloji köpekbalığı iskenderiye berlin türkiye etki ajanları şiddet aşiret aksiyon yahudiye deloitte banker kastelli meksika kutlukhan perker
 
Sis ve Gece

ISBN: 978-975-991-721-0
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 13.00 TL