Sis ve Gece

Kitap Hakkında:

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

stiletto macera komünist istanbul üniversitesi oğlak kanada firavun sinema dışarısı kutlukhan perker beslenme nazlı ılıcak stasi kerime nadir hırs cezaevi türk sineması jack hz. ali sabri uzun yalnızlık kimlik çatışması erich auerbach siyonizm suç kız arkadaş vedat gabriel garcia marquez banker kastelli sırrı bektaş etki ajanları israil zeka keşanlı ali destanı çalışan kadınlar comala kasabası mimesis hacı bektaş veli kaçış çehov mitologya küba devrimi hayatın anlamı yengeç pir ihanet cellat mezarlığı sultan kasaba boğa kıskançlık ahmet şık fotoğraf dna kürtaj özal hacıbektaş kurşun kadınlar nedim şener tehlike operasyon mübadele naziler memet fuat latin amerika edebiyatı kan içiciler tüccar katil yazar yahudi vampir tarikat struma serenad edebiyat meksika gülbang stavrogin mübin bağdat parmak izi ilişki romantik komedi yaşlı nick iş dünyası kan mitoloji kolera felsefe dublin yahudi bilim insanları melek göç cep kitap musevi tevrat osmanlı imparatorluğu roman kahramanı mısır manyak cafer mutfak intikam kapancı ikizler hindistan necip hablemitoğlu liman tiyatro oyun iskenderiye doris day aksiyon kimlik korsan kitap kemikliler kadın erkek ilişkileri özgürlük musa başak yoksulluk anne bektaşilik şehbal islam hayal kırıklığı oğuz atay soykırım dişi referans fethullah gülen şiddet puşkin fetih aşk cinler köpekbalığı rekabet istanbul balık ajanda örgüt aslan ergenekon büyük iskender atatürk zombi komplo teorisi venedik türkiye kapo erkek arkadaş milliyet devrim brezilya televizyon dar’a durmak hayvan hakları maya ekonomi ecinniler sufilik trakya dede parti çocuk dili ego hapishane yılmaz güney emniyet’te fethullahçı örgütlenme masal fehiman başkalarının kokusu müzik facebook delil gözyaşı italya laik allah antoloji tkp cinayet mektup akp hallacı mansur anı schubert stalin anlatı ibrani soner yalçın berlin yaşar nabi nayır lezzet bir olmak hayal öykü idam dağ şiva vahası ali albayrak tolstoy kurtuluş feminizm vaat edilmiş topraklar ege haldun taner izmir fanlo kova selanik hitler kehanet 1960 ihtilali bedeviler reis osmanlı deprem berlin duvarı uzay anna karenina uyuşturucu roman papaz nâzım hikmet yemek porno korucu köyü işkence tasavvuf türk kanser donka hrant dink otel aşk ve macera yay terazi kapatılma oda aşiret aile ilişkileri futbol gogol acı onat kutlar bestseller aydınlık türklük şeytan polis anneler ve kızları dostoyevski gezi mekan çevre koruma anne çocuk 1908 devrimi ergen kızlar sakkara spiritüel şiir mafya çocuk bakımı kâhin deloitte islamiyet astroloji küba koç izak babel matematik adres kahire dönmeler siyaset maeve binchy cıa çocuk şiddeti yahudiye mizah kastelli gerilim azınlık fidel castro nuriye akman soruşturma burçlar akrep hanefi avcı doğu perinçek pedro parama ingilizce kadın ölüler istihbarat lokanta tarih londra
 
Sis ve Gece

ISBN: 978-975-991-721-0
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 13.00 TL