Sis ve Gece

Kitap Hakkında:

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

aslan musa hacıbektaş aile ilişkileri hindistan kasaba vampir kolera mizah naziler yahudiye berlin macera tasavvuf kıskançlık ergen kızlar papaz nedim şener istihbarat firavun hz. ali istanbul üniversitesi berlin duvarı erich auerbach oğuz atay soykırım nâzım hikmet başkalarının kokusu kapo mübin komünist kimlik çatışması aşk ve macera iş dünyası işkence siyonizm deprem nazlı ılıcak küba devrimi gezi kâhin adres fehiman puşkin kemikliler musevi atatürk hrant dink kapancı mimesis ecinniler çevre koruma televizyon jack sufilik anne çocuk kadınlar osmanlı imparatorluğu çocuk şiddeti cep kitap kehanet yaşlı nick hanefi avcı bağdat hapishane ergenekon sakkara başak comala kasabası necip hablemitoğlu göç gabriel garcia marquez tevrat gerilim hırs oyun kadın köpekbalığı cıa antoloji feminizm londra ege kurtuluş mektup dişi bedeviler çalışan kadınlar roman kahramanı cezaevi suç islamiyet fidel castro gülbang siyaset italya tehlike kimlik komplo teorisi futbol anı islam şiddet bestseller ikizler örgüt hayal kırıklığı yahudi sırrı bektaş özgürlük beslenme romantik komedi türk sineması kerime nadir yoksulluk keşanlı ali destanı ego kanser anne çehov tüccar balık koç 1960 ihtilali kurşun banker kastelli stavrogin donka trakya mutfak kadın erkek ilişkileri hacı bektaş veli fotoğraf operasyon masal kürtaj dağ acı mübadele terazi kanada aydınlık oda mekan onat kutlar gözyaşı ajanda latin amerika edebiyatı burçlar izmir yalnızlık kız arkadaş fethullah gülen israil yahudi bilim insanları parmak izi kapatılma parti ahmet şık tiyatro aksiyon mitoloji öykü anlatı şiva vahası anna karenina vedat kaçış maeve binchy türk soner yalçın sultan mafya struma felsefe brezilya dublin azınlık zombi uyuşturucu dede facebook tarikat erkek arkadaş tarih mitologya serenad yay cinayet dar’a durmak korucu köyü meksika dönmeler hayvan hakları manyak cafer hayatın anlamı idam vaat edilmiş topraklar dna haldun taner iskenderiye porno gogol fetih stalin dostoyevski çocuk dili kahire kutlukhan perker hayal pedro parama matematik ilişki yemek edebiyat hallacı mansur doris day laik ihanet dışarısı nuriye akman spiritüel şehbal liman otel aşk çocuk bakımı anneler ve kızları cinler doğu perinçek sinema rekabet şiir bektaşilik zeka tolstoy intikam lezzet kan soruşturma pir akrep istanbul yengeç venedik izak babel referans akp oğlak deloitte devrim boğa etki ajanları schubert kan içiciler polis özal selanik yaşar nabi nayır ali albayrak ekonomi reis 1908 devrimi küba yazar ibrani müzik kastelli ölüler katil hitler roman uzay tkp bir olmak milliyet yılmaz güney türklük osmanlı mısır stasi fanlo kova ingilizce astroloji lokanta şeytan sabri uzun maya cellat mezarlığı allah melek emniyet’te fethullahçı örgütlenme korsan kitap stiletto aşiret memet fuat delil büyük iskender türkiye
 
Sis ve Gece

ISBN: 978-975-991-721-0
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 13.00 TL