Sis ve Gece

Kitap Hakkında:

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kova kehanet nâzım hikmet yahudi bilim insanları başak porno azınlık stalin kapatılma cellat mezarlığı meksika islam parmak izi erich auerbach kadın erkek ilişkileri oğlak mısır kadın manyak cafer hayal hz. ali uyuşturucu ingilizce aksiyon gabriel garcia marquez dar’a durmak jack gülbang musevi kanser çehov hayatın anlamı dişi acı futbol cıa özal sultan macera allah hacı bektaş veli operasyon beslenme vedat mübin mutfak dede anne çocuk ergenekon türk sineması fidel castro hacıbektaş emniyet’te fethullahçı örgütlenme mübadele atatürk bedeviler şehbal göç astroloji kahire bir olmak suç pedro parama burçlar mimesis reis gerilim kimlik çatışması bestseller balık facebook yalnızlık akrep masal idam romantik komedi sinema tasavvuf ekonomi anı polis 1908 devrimi kolera uzay ihanet donka anne iskenderiye puşkin türklük kız arkadaş mizah oyun zeka ergen kızlar çocuk şiddeti erkek arkadaş islamiyet öykü özgürlük banker kastelli kapancı ahmet şık stavrogin yoksulluk parti mitologya oğuz atay 1960 ihtilali kutlukhan perker dağ serenad mekan işkence sabri uzun hayvan hakları terazi ecinniler kimlik aile ilişkileri cinler tehlike stiletto vampir tarih çocuk bakımı roman kahramanı mektup venedik küba devrimi mitoloji örgüt maeve binchy komplo teorisi yaşar nabi nayır hitler aşk ve macera cezaevi büyük iskender fethullah gülen memet fuat fotoğraf lokanta milliyet türk yahudi etki ajanları papaz laik maya kıskançlık sufilik şiir türkiye hallacı mansur pir cep kitap akp istihbarat hanefi avcı hırs yazar kemikliler çocuk dili matematik bağdat feminizm fetih referans hindistan ege tarikat firavun hapishane soykırım edebiyat yemek izak babel kapo delil ajanda aşk bektaşilik yaşlı nick fanlo ibrani nazlı ılıcak soner yalçın dna boğa kaçış dublin latin amerika edebiyatı katil keşanlı ali destanı tolstoy dışarısı trakya selanik küba aydınlık korucu köyü ali albayrak aslan yahudiye brezilya rekabet anlatı kasaba kastelli başkalarının kokusu kerime nadir onat kutlar ikizler kadınlar lezzet deloitte gezi müzik ölüler doğu perinçek necip hablemitoğlu israil komünist haldun taner nuriye akman antoloji hayal kırıklığı kurşun devrim mafya adres kan musa intikam berlin hrant dink yengeç osmanlı imparatorluğu roman anna karenina spiritüel aşiret naziler dönmeler cinayet tüccar ego berlin duvarı sırrı bektaş gözyaşı kan içiciler ilişki köpekbalığı yay siyonizm çevre koruma nedim şener zombi melek kurtuluş yılmaz güney istanbul iş dünyası gogol kürtaj tiyatro izmir otel tkp şeytan deprem felsefe sakkara vaat edilmiş topraklar televizyon anneler ve kızları şiva vahası soruşturma koç kanada oda struma kâhin italya schubert fehiman istanbul üniversitesi çalışan kadınlar osmanlı doris day comala kasabası korsan kitap siyaset dostoyevski stasi şiddet tevrat londra liman
 
Sis ve Gece

ISBN: 978-975-991-721-0
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 13.00 TL