Sis ve Gece

Kitap Hakkında:

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

ali albayrak boğa adres manyak cafer ergenekon tevrat polis dostoyevski donka çehov tasavvuf ölüler fidel castro yazar maeve binchy anlatı yahudiye atatürk anne çocuk koç hz. ali deloitte struma dar’a durmak astroloji şiir liman facebook cinler vedat onat kutlar gerilim kastelli matematik şehbal comala kasabası uzay çevre koruma yay kapancı dublin mafya tarikat özgürlük macera laik milliyet müzik mekan akrep dışarısı terazi edebiyat oda selanik musa hrant dink ege mektup intikam başak emniyet’te fethullahçı örgütlenme öykü ego delil izmir aydınlık kürtaj komünist oğuz atay pir tarih anna karenina brezilya porno israil suç deprem maya tiyatro kaçış tolstoy pedro parama venedik hanefi avcı antoloji kasaba doris day televizyon başkalarının kokusu hitler trakya soykırım kurşun hacıbektaş soner yalçın türkiye anne ihanet istihbarat tehlike dağ mitologya puşkin kapo berlin duvarı kan içiciler çocuk bakımı kâhin islam yılmaz güney sırrı bektaş 1908 devrimi erich auerbach reis ecinniler izak babel ibrani küba yalnızlık schubert ingilizce korsan kitap serenad zeka fotoğraf tkp hayal osmanlı kanser şiva vahası kutlukhan perker aile ilişkileri mimesis devrim sinema istanbul üniversitesi balık yengeç osmanlı imparatorluğu burçlar istanbul erkek arkadaş rekabet aşk ve macera hırs operasyon aşk hapishane türk lokanta fetih ahmet şık şiddet hayal kırıklığı aşiret gabriel garcia marquez zombi melek anı kurtuluş nuriye akman gezi latin amerika edebiyatı feminizm mizah bağdat katil stalin kolera mübadele nedim şener italya vampir idam masal aksiyon kan allah aslan kız arkadaş fehiman komplo teorisi sufilik mübin hayatın anlamı yoksulluk gogol çocuk şiddeti keşanlı ali destanı futbol türk sineması cellat mezarlığı özal vaat edilmiş topraklar iş dünyası doğu perinçek büyük iskender etki ajanları 1960 ihtilali bestseller kadın erkek ilişkileri tüccar kemikliler kehanet londra mitoloji mısır roman işkence roman kahramanı nazlı ılıcak göç dişi ergen kızlar referans dna kimlik çatışması yemek hallacı mansur siyaset bektaşilik örgüt jack papaz kahire cıa ekonomi ajanda sabri uzun lezzet gülbang otel soruşturma meksika yaşlı nick sakkara fanlo kova parti bedeviler parmak izi stavrogin romantik komedi siyonizm kıskançlık hindistan naziler beslenme oyun islamiyet şeytan bir olmak felsefe gözyaşı küba devrimi stiletto iskenderiye kapatılma kerime nadir uyuşturucu haldun taner korucu köyü berlin hayvan hakları ikizler banker kastelli yahudi bilim insanları dede necip hablemitoğlu firavun çalışan kadınlar spiritüel sultan kanada yaşar nabi nayır kadın kimlik fethullah gülen cezaevi nâzım hikmet cep kitap köpekbalığı kadınlar oğlak stasi azınlık acı mutfak cinayet türklük memet fuat yahudi çocuk dili akp ilişki dönmeler hacı bektaş veli musevi anneler ve kızları
 
Sis ve Gece

ISBN: 978-975-991-721-0
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 13.00 TL