Sis ve Gece

Kitap Hakkında:

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mine’yle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Mine’nin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.
"Sis ve Gece"de okur, bu arayış boyunca Sedat’la birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbul’un Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.
Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbul’un tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder "Sis ve Gece". Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Maria’nın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.
"Sis ve Gece"de, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

dublin aydınlık fetih cezaevi göç kova çevre koruma liman dostoyevski anna karenina yazar melek 1908 devrimi mimesis zeka acı yaşlı nick şiir londra köpekbalığı devrim operasyon cıa başkalarının kokusu siyonizm ergen kızlar izmir musevi istihbarat astroloji kemikliler aile ilişkileri türk sineması sufilik yemek osmanlı anne tarih istanbul üniversitesi mizah gerilim sultan anneler ve kızları mısır reis edebiyat berlin duvarı stiletto sakkara kan kan içiciler pir gabriel garcia marquez delil intikam facebook kehanet tarikat maeve binchy hanefi avcı komünist idam anlatı başak kapo bedeviler nuriye akman emniyet’te fethullahçı örgütlenme israil ingilizce keşanlı ali destanı kurşun burçlar nedim şener akrep tehlike iş dünyası suç çalışan kadınlar vampir örgüt venedik çocuk bakımı deprem nazlı ılıcak lezzet latin amerika edebiyatı milliyet şeytan komplo teorisi haldun taner ahmet şık cinayet donka bağdat müzik çocuk dili stavrogin aslan banker kastelli yengeç mektup comala kasabası gözyaşı tolstoy memet fuat zombi dışarısı küba devrimi tevrat nâzım hikmet yahudiye otel polis dede gezi kimlik roman kahramanı berlin allah kahire ege spiritüel parmak izi soykırım balık boğa bektaşilik dna yay kaçış ergenekon cep kitap uzay tasavvuf islam gogol fethullah gülen sinema puşkin struma yahudi bilim insanları dişi ilişki mübin antoloji şehbal oyun ali albayrak hacı bektaş veli laik çehov mitoloji kıskançlık hayal kırıklığı kadınlar türkiye küba erkek arkadaş kanser 1960 ihtilali islamiyet ibrani dönmeler tüccar macera serenad matematik mekan fotoğraf referans trakya selanik dağ cinler işkence yaşar nabi nayır stalin futbol oğuz atay şiva vahası kapatılma hayatın anlamı hacıbektaş katil kadın erkek ilişkileri ecinniler kastelli lokanta kadın onat kutlar romantik komedi hallacı mansur firavun necip hablemitoğlu porno doris day hz. ali ego mitologya kürtaj atatürk şiddet stasi çocuk şiddeti feminizm oda dar’a durmak jack soruşturma bir olmak kâhin oğlak mafya bestseller adres vedat kanada italya tkp brezilya kolera doğu perinçek papaz azınlık koç türk felsefe korucu köyü deloitte etki ajanları mutfak mübadele cellat mezarlığı maya rekabet masal hitler aşk ve macera roman kurtuluş erich auerbach ikizler sabri uzun yalnızlık iskenderiye gülbang hindistan ihanet öykü anı anne çocuk kerime nadir kasaba aşiret meksika soner yalçın tiyatro ajanda özal hapishane yoksulluk aşk pedro parama hayvan hakları fanlo schubert ölüler terazi yahudi izak babel musa uyuşturucu televizyon kimlik çatışması yılmaz güney aksiyon kapancı hırs hrant dink ekonomi istanbul türklük sırrı bektaş kutlukhan perker fehiman naziler beslenme hayal siyaset parti kız arkadaş osmanlı imparatorluğu özgürlük vaat edilmiş topraklar manyak cafer korsan kitap büyük iskender fidel castro akp
 
Sis ve Gece

ISBN: 978-975-991-721-0
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Nisan 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 13.00 TL