Etkinlikler

Nazlı Eray İmza Günü

07 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Doğu Yücel İmza Günü

07 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Cüneyt Ülsever İmza Günü

08 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Mario Levi İmza Günü

08 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Ali Kırca İmza Günü

08 Mart 2015, 15.00 - D&R Ankara Tunalı
 

Metin Olmak

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Bir futbolcunun yaşamı ve daha ötesi...


Samsunspor, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Milli Takım’ın ünlü orta saha oyuncusu, futbol yaşamının son yıllarını Yunanistan’da geçiren, şimdilerde televizyonda futbol yorumculuğu yapan Tümer Metin’in Zonguldak’ta geçen çocukluk günlerinden itibaren yaşamının kendi kaleminden anlatımı.
Kitabın “Metin Olmak” şeklindeki adı, üç farklı duyguya gönderme yapıyor. Birincisi, Tümer Metin’in soyadından hareketle “kendisi olmak” anlamı taşıyor. İkincisi, Tümer’in çocukluğundan beri hayranı olduğu, onun gibi olmak istediği Beşiktaşlı efsane futbolcu Metin Tekin gibi olmak amacı... Üçüncüsü de “metin”, yani sağlam, sağduyulu, sabırlı olmak durumu.
Maçlardan, kamplardan, çoğu ilk kez dile getirilen ilginç anılar aktaran Fatih Terim’den Lucescu’ya, Daum’dan Tigana ve Del Bosque’ye kadar teknik adamlara, Tümer Metin’in birlikte top koşturduğu onlarca futbolcuya kadar çok sayıda portreyi de içeren kitap, ülkemizde bir futbolcunun kendisinin kaleme aldığı ilk anı kitabı olma özelliği taşıyor.

Kitaptan:

“2006 yılında Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra herkes benim hikâyemi kendince yorumlayarak anlattığında, yazmaya karar verdim. O dönem susmamı gerektiriyordu. Hiçbir yerde konuşmadım; hiç kimseye konuşmadım. Bir gün profesyonel olarak futbol oynamayı bıraktığımda, kendi ağzımdan kendi hikâyemi yayımlama kararıyla... Bugüne kadar susmamı sağlayan, motive edici bir karar oldu bu. Sabah uyanıp gazeteyi açıp, kendimle ilgili bir haber okuduğumda, televizyonda birisinin benim hakkımda konuştuğunu gördüğümde ya da restoranda yemek yerken yan masadaki sohbette adımı duyduğumda susup her seferinde kâğıda kaleme sarıldım. O gazeteciyle ya da yan masadaki kişiyle konuşur gibi yazdım…
Kelimelerin benim hayatımda her zaman önemli yeri olmuştur. Daha Zonguldak’tan dışarı hiç çıkmamış futbol aşığı bir ergen olduğum yaşlarda, odamın duvarları Yusuf Hayaloğlu, Rudyard Kipling şiirleri ve okuyup etkilendiğim yazılarla kaplıydı. O kelimeleri, bir gün kendimi anlatırken kullanacağımı, yazmaya başlayana kadar düşünmemiştim. Önce transferi kendi kelimelerimle yazdım. Sonra ara ara günlük tutar gibi Fenerbahçe’deki günlerimi, yaşadıklarımı, anılarımı yazdım. Sonra Yunanistan’a gittim. Üç buçuk yıl yalnız kaldım. Kelimelerim İngilizceye döndü. Türkçeyi, düşünmek dışında sadece yazmak için kullandım. Daha çok yazdım. Gurbeti yazdım. Yunanistan günlerimi yazdım. Gurbette Beşiktaş maçlarını izlerken, her şeyin çubuklu forma ve Metin Tekin hayaliyle başladığı günleri yazdım.
En sonunda, 2001’de Beşiktaş’a, 2006’da Fenerbahçe’ye gidişimi ya da Yunanistan günlerimi anlatabilmem için, önce, benim nereden geldiğimi anlatmam gerektiğine karar verdim. Bu yüzden de 14 Ekim 1974’ten başladım yazmaya…”


“Kulağıma eğilip, “Neden bu kadar sivrisin? Neden bu kadar farklılaşıyorsun? Biraz daha ortalama adamı oynasana, ortalama adam olsana” dedi. Beni biliyor, tanıyordu. Ortalama olmazsam, sahip olduklarımı kaybedeceğimi düşünüyordu. Bulunduğun yerin ve konumun tadını çıkart, diyordu. Kendince haklıydı belki de ama O’na “Hocam o zaman ben, ben olamam ki” dedim. Ki olamazdım da... Ortalama adamı oynayamazdım, tutamazdım kendimi… Sürekli kendimi kendim gibi olmaktan alıkoyarak başarılı olamazdım.”

 

Yazar Hakkında

14 Ekim 1974’te Zonguldak-Kozlu’da dünyaya gelen Tümer Metin, sırasıyla Doğanspor, Zonguldakspor ve Samsunspor’da forma giydikten sonra çocukluk hayallerini süsleyen Beşiktaş’a transfer oldu. Beşiktaş yıllarında sıra dışı bir futbolcu kimliği çizen Tümer Metin, beş yıl Beşiktaş’ta top koşturduktan sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final oynayan milli takımın da kadrosunda bulunan Metin, Fenerbahçe’nin ardından Yunanistan’ın Larisa takımına transfer oldu ve faal futbol yaşamını bu takımda noktaladı. Tümer Metin halen futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

lokanta çocuk şiddeti çehov nuriye akman dublin koç onat kutlar haldun taner cezaevi anna karenina deprem işkence bedeviler yaşar nabi nayır akp musa ibrani türk sultan kan içiciler dağ zeka masal yahudi dar’a durmak venedik matematik nazlı ılıcak melek komplo teorisi soykırım nedim şener yahudi bilim insanları kimlik çatışması boğa romantik komedi gezi korsan kitap memet fuat türklük brezilya trakya soner yalçın erkek arkadaş anne bestseller pir kasaba köpekbalığı korucu köyü roman kahramanı yazar vaat edilmiş topraklar sinema hanefi avcı ikizler spiritüel ergenekon otel oda azınlık cep kitap ajanda idam burçlar rekabet struma kolera naziler ekonomi yahudiye hayatın anlamı cinayet roman futbol suç kurtuluş edebiyat tarih kanser türkiye tiyatro stiletto mısır kadın erkek ilişkileri pedro parama oyun sufilik hitler küba devrimi facebook istanbul üniversitesi aksiyon lezzet başkalarının kokusu anlatı gülbang antoloji iskenderiye öykü zombi mektup gabriel garcia marquez fehiman fethullah gülen kadın şeytan ölüler hz. ali osmanlı şiva vahası doğu perinçek küba manyak cafer kürtaj hrant dink allah astroloji büyük iskender islam izmir hayal kırıklığı mimesis reis hapishane tüccar intikam kıskançlık acı terazi kehanet cellat mezarlığı kemikliler serenad banker kastelli oğlak aşk jack aslan çevre koruma berlin duvarı kadınlar sakkara comala kasabası yalnızlık tasavvuf fotoğraf müzik mizah dostoyevski operasyon çalışan kadınlar aile ilişkileri schubert tevrat gözyaşı aşiret cıa liman siyonizm parti berlin mutfak hacı bektaş veli yılmaz güney bir olmak kastelli yemek oğuz atay başak hayal kapo emniyet’te fethullahçı örgütlenme stalin vampir bektaşilik israil selanik dede musevi yay ergen kızlar çocuk dili ecinniler felsefe islamiyet feminizm fanlo dışarısı mafya milliyet donka hacıbektaş vedat özal kurşun gogol kan beslenme kutlukhan perker özgürlük ingilizce aşk ve macera cinler devrim iş dünyası londra televizyon katil tolstoy erich auerbach akrep uzay yengeç osmanlı imparatorluğu adres ego hayvan hakları mübin örgüt gerilim kahire tkp kapatılma fidel castro 1908 devrimi kimlik kanada stavrogin izak babel latin amerika edebiyatı tarikat yaşlı nick ihanet firavun delil necip hablemitoğlu türk sineması soruşturma komünist papaz mekan bağdat puşkin dişi hallacı mansur aydınlık siyaset anneler ve kızları dönmeler fetih mitologya deloitte kız arkadaş şiir mitoloji ahmet şık balık parmak izi istihbarat ege dna atatürk anı kova hindistan keşanlı ali destanı çocuk bakımı uyuşturucu şehbal kerime nadir tehlike kâhin meksika referans sırrı bektaş göç porno 1960 ihtilali etki ajanları ali albayrak yoksulluk polis italya laik şiddet stasi kapancı sabri uzun macera ilişki doris day maeve binchy mübadele kaçış istanbul hırs nâzım hikmet maya anne çocuk
 
Metin Olmak

ISBN: 978-605-09-1455-9
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mayıs 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 17.00 TL