Metin Olmak

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Bir futbolcunun yaşamı ve daha ötesi...


Samsunspor, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Milli Takım’ın ünlü orta saha oyuncusu, futbol yaşamının son yıllarını Yunanistan’da geçiren, şimdilerde televizyonda futbol yorumculuğu yapan Tümer Metin’in Zonguldak’ta geçen çocukluk günlerinden itibaren yaşamının kendi kaleminden anlatımı.
Kitabın “Metin Olmak” şeklindeki adı, üç farklı duyguya gönderme yapıyor. Birincisi, Tümer Metin’in soyadından hareketle “kendisi olmak” anlamı taşıyor. İkincisi, Tümer’in çocukluğundan beri hayranı olduğu, onun gibi olmak istediği Beşiktaşlı efsane futbolcu Metin Tekin gibi olmak amacı... Üçüncüsü de “metin”, yani sağlam, sağduyulu, sabırlı olmak durumu.
Maçlardan, kamplardan, çoğu ilk kez dile getirilen ilginç anılar aktaran Fatih Terim’den Lucescu’ya, Daum’dan Tigana ve Del Bosque’ye kadar teknik adamlara, Tümer Metin’in birlikte top koşturduğu onlarca futbolcuya kadar çok sayıda portreyi de içeren kitap, ülkemizde bir futbolcunun kendisinin kaleme aldığı ilk anı kitabı olma özelliği taşıyor.

Kitaptan:

“2006 yılında Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra herkes benim hikâyemi kendince yorumlayarak anlattığında, yazmaya karar verdim. O dönem susmamı gerektiriyordu. Hiçbir yerde konuşmadım; hiç kimseye konuşmadım. Bir gün profesyonel olarak futbol oynamayı bıraktığımda, kendi ağzımdan kendi hikâyemi yayımlama kararıyla... Bugüne kadar susmamı sağlayan, motive edici bir karar oldu bu. Sabah uyanıp gazeteyi açıp, kendimle ilgili bir haber okuduğumda, televizyonda birisinin benim hakkımda konuştuğunu gördüğümde ya da restoranda yemek yerken yan masadaki sohbette adımı duyduğumda susup her seferinde kâğıda kaleme sarıldım. O gazeteciyle ya da yan masadaki kişiyle konuşur gibi yazdım…
Kelimelerin benim hayatımda her zaman önemli yeri olmuştur. Daha Zonguldak’tan dışarı hiç çıkmamış futbol aşığı bir ergen olduğum yaşlarda, odamın duvarları Yusuf Hayaloğlu, Rudyard Kipling şiirleri ve okuyup etkilendiğim yazılarla kaplıydı. O kelimeleri, bir gün kendimi anlatırken kullanacağımı, yazmaya başlayana kadar düşünmemiştim. Önce transferi kendi kelimelerimle yazdım. Sonra ara ara günlük tutar gibi Fenerbahçe’deki günlerimi, yaşadıklarımı, anılarımı yazdım. Sonra Yunanistan’a gittim. Üç buçuk yıl yalnız kaldım. Kelimelerim İngilizceye döndü. Türkçeyi, düşünmek dışında sadece yazmak için kullandım. Daha çok yazdım. Gurbeti yazdım. Yunanistan günlerimi yazdım. Gurbette Beşiktaş maçlarını izlerken, her şeyin çubuklu forma ve Metin Tekin hayaliyle başladığı günleri yazdım.
En sonunda, 2001’de Beşiktaş’a, 2006’da Fenerbahçe’ye gidişimi ya da Yunanistan günlerimi anlatabilmem için, önce, benim nereden geldiğimi anlatmam gerektiğine karar verdim. Bu yüzden de 14 Ekim 1974’ten başladım yazmaya…”


“Kulağıma eğilip, “Neden bu kadar sivrisin? Neden bu kadar farklılaşıyorsun? Biraz daha ortalama adamı oynasana, ortalama adam olsana” dedi. Beni biliyor, tanıyordu. Ortalama olmazsam, sahip olduklarımı kaybedeceğimi düşünüyordu. Bulunduğun yerin ve konumun tadını çıkart, diyordu. Kendince haklıydı belki de ama O’na “Hocam o zaman ben, ben olamam ki” dedim. Ki olamazdım da... Ortalama adamı oynayamazdım, tutamazdım kendimi… Sürekli kendimi kendim gibi olmaktan alıkoyarak başarılı olamazdım.”

 

Yazar Hakkında

14 Ekim 1974’te Zonguldak-Kozlu’da dünyaya gelen Tümer Metin, sırasıyla Doğanspor, Zonguldakspor ve Samsunspor’da forma giydikten sonra çocukluk hayallerini süsleyen Beşiktaş’a transfer oldu. Beşiktaş yıllarında sıra dışı bir futbolcu kimliği çizen Tümer Metin, beş yıl Beşiktaş’ta top koşturduktan sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final oynayan milli takımın da kadrosunda bulunan Metin, Fenerbahçe’nin ardından Yunanistan’ın Larisa takımına transfer oldu ve faal futbol yaşamını bu takımda noktaladı. Tümer Metin halen futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kutlukhan perker meksika hapishane oyun masal mekan donka musa deloitte nuriye akman hayal kasaba stasi ecinniler ikizler kova ihanet facebook mimesis fidel castro katil iş dünyası musevi doris day oğuz atay fehiman naziler rekabet astroloji mısır kerime nadir uyuşturucu idam burçlar tarikat gezi stalin kehanet komünist anı tasavvuf osmanlı imparatorluğu memet fuat londra feminizm haldun taner hrant dink istanbul üniversitesi tarih deprem emniyet’te fethullahçı örgütlenme referans sakkara anlatı oda zombi korucu köyü antoloji oğlak ergen kızlar aksiyon roman hacı bektaş veli yaşlı nick izak babel reis kadınlar delil tolstoy mizah islam parmak izi gülbang vampir sufilik çevre koruma şiir hz. ali ege bektaşilik matematik hitler yay korsan kitap hayal kırıklığı başak türklük intikam koç özgürlük acı aslan türk hayatın anlamı mitoloji lokanta pedro parama kıskançlık komplo teorisi yemek vaat edilmiş topraklar dublin ingilizce akrep adres erkek arkadaş kimlik çatışması parti büyük iskender yahudi bilim insanları hayvan hakları azınlık sırrı bektaş romantik komedi kanser stavrogin aşk şiddet jack terazi liman operasyon erich auerbach dağ çocuk dili futbol banker kastelli 1960 ihtilali allah gözyaşı venedik siyaset nâzım hikmet kadın erkek ilişkileri nazlı ılıcak hanefi avcı çocuk bakımı tkp köpekbalığı aşk ve macera spiritüel yoksulluk osmanlı polis nedim şener ilişki hallacı mansur suç balık sultan brezilya mutfak fotoğraf kâhin kolera öykü hacıbektaş yahudi etki ajanları mübin anne stiletto cep kitap kapancı kapatılma firavun uzay kurşun gogol dede boğa macera aile ilişkileri serenad cinler mafya hindistan kemikliler latin amerika edebiyatı roman kahramanı çalışan kadınlar dişi şeytan berlin duvarı cezaevi kahire küba cellat mezarlığı dostoyevski comala kasabası atatürk bir olmak şehbal yazar ego israil mektup bedeviler 1908 devrimi tüccar yılmaz güney bağdat pir ergenekon gerilim fethullah gülen kaçış dar’a durmak sabri uzun italya soner yalçın ali albayrak aşiret tevrat tehlike soykırım porno televizyon aydınlık bestseller puşkin felsefe şiva vahası soruşturma laik struma kapo kanada mitologya mübadele fanlo ölüler kimlik yalnızlık kürtaj trakya milliyet akp türkiye kadın istanbul onat kutlar manyak cafer anne çocuk hırs küba devrimi papaz çocuk şiddeti kız arkadaş maeve binchy fetih edebiyat keşanlı ali destanı kastelli ahmet şık beslenme gabriel garcia marquez müzik dönmeler selanik türk sineması otel cıa tiyatro melek maya yahudiye vedat istihbarat lezzet özal islamiyet ibrani anneler ve kızları çehov doğu perinçek anna karenina cinayet schubert göç başkalarının kokusu yaşar nabi nayır ekonomi izmir dışarısı dna siyonizm zeka kurtuluş işkence örgüt necip hablemitoğlu berlin kan içiciler sinema kan devrim yengeç iskenderiye ajanda
 
Metin Olmak

ISBN: 978-605-09-1455-9
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mayıs 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 17.00 TL