Metin Olmak

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Bir futbolcunun yaşamı ve daha ötesi...


Samsunspor, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Milli Takım’ın ünlü orta saha oyuncusu, futbol yaşamının son yıllarını Yunanistan’da geçiren, şimdilerde televizyonda futbol yorumculuğu yapan Tümer Metin’in Zonguldak’ta geçen çocukluk günlerinden itibaren yaşamının kendi kaleminden anlatımı.
Kitabın “Metin Olmak” şeklindeki adı, üç farklı duyguya gönderme yapıyor. Birincisi, Tümer Metin’in soyadından hareketle “kendisi olmak” anlamı taşıyor. İkincisi, Tümer’in çocukluğundan beri hayranı olduğu, onun gibi olmak istediği Beşiktaşlı efsane futbolcu Metin Tekin gibi olmak amacı... Üçüncüsü de “metin”, yani sağlam, sağduyulu, sabırlı olmak durumu.
Maçlardan, kamplardan, çoğu ilk kez dile getirilen ilginç anılar aktaran Fatih Terim’den Lucescu’ya, Daum’dan Tigana ve Del Bosque’ye kadar teknik adamlara, Tümer Metin’in birlikte top koşturduğu onlarca futbolcuya kadar çok sayıda portreyi de içeren kitap, ülkemizde bir futbolcunun kendisinin kaleme aldığı ilk anı kitabı olma özelliği taşıyor.

Kitaptan:

“2006 yılında Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra herkes benim hikâyemi kendince yorumlayarak anlattığında, yazmaya karar verdim. O dönem susmamı gerektiriyordu. Hiçbir yerde konuşmadım; hiç kimseye konuşmadım. Bir gün profesyonel olarak futbol oynamayı bıraktığımda, kendi ağzımdan kendi hikâyemi yayımlama kararıyla... Bugüne kadar susmamı sağlayan, motive edici bir karar oldu bu. Sabah uyanıp gazeteyi açıp, kendimle ilgili bir haber okuduğumda, televizyonda birisinin benim hakkımda konuştuğunu gördüğümde ya da restoranda yemek yerken yan masadaki sohbette adımı duyduğumda susup her seferinde kâğıda kaleme sarıldım. O gazeteciyle ya da yan masadaki kişiyle konuşur gibi yazdım…
Kelimelerin benim hayatımda her zaman önemli yeri olmuştur. Daha Zonguldak’tan dışarı hiç çıkmamış futbol aşığı bir ergen olduğum yaşlarda, odamın duvarları Yusuf Hayaloğlu, Rudyard Kipling şiirleri ve okuyup etkilendiğim yazılarla kaplıydı. O kelimeleri, bir gün kendimi anlatırken kullanacağımı, yazmaya başlayana kadar düşünmemiştim. Önce transferi kendi kelimelerimle yazdım. Sonra ara ara günlük tutar gibi Fenerbahçe’deki günlerimi, yaşadıklarımı, anılarımı yazdım. Sonra Yunanistan’a gittim. Üç buçuk yıl yalnız kaldım. Kelimelerim İngilizceye döndü. Türkçeyi, düşünmek dışında sadece yazmak için kullandım. Daha çok yazdım. Gurbeti yazdım. Yunanistan günlerimi yazdım. Gurbette Beşiktaş maçlarını izlerken, her şeyin çubuklu forma ve Metin Tekin hayaliyle başladığı günleri yazdım.
En sonunda, 2001’de Beşiktaş’a, 2006’da Fenerbahçe’ye gidişimi ya da Yunanistan günlerimi anlatabilmem için, önce, benim nereden geldiğimi anlatmam gerektiğine karar verdim. Bu yüzden de 14 Ekim 1974’ten başladım yazmaya…”


“Kulağıma eğilip, “Neden bu kadar sivrisin? Neden bu kadar farklılaşıyorsun? Biraz daha ortalama adamı oynasana, ortalama adam olsana” dedi. Beni biliyor, tanıyordu. Ortalama olmazsam, sahip olduklarımı kaybedeceğimi düşünüyordu. Bulunduğun yerin ve konumun tadını çıkart, diyordu. Kendince haklıydı belki de ama O’na “Hocam o zaman ben, ben olamam ki” dedim. Ki olamazdım da... Ortalama adamı oynayamazdım, tutamazdım kendimi… Sürekli kendimi kendim gibi olmaktan alıkoyarak başarılı olamazdım.”

 

Yazar Hakkında

14 Ekim 1974’te Zonguldak-Kozlu’da dünyaya gelen Tümer Metin, sırasıyla Doğanspor, Zonguldakspor ve Samsunspor’da forma giydikten sonra çocukluk hayallerini süsleyen Beşiktaş’a transfer oldu. Beşiktaş yıllarında sıra dışı bir futbolcu kimliği çizen Tümer Metin, beş yıl Beşiktaş’ta top koşturduktan sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final oynayan milli takımın da kadrosunda bulunan Metin, Fenerbahçe’nin ardından Yunanistan’ın Larisa takımına transfer oldu ve faal futbol yaşamını bu takımda noktaladı. Tümer Metin halen futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

büyük iskender istihbarat dublin tkp gabriel garcia marquez schubert siyonizm hayatın anlamı 1908 devrimi aksiyon çevre koruma stasi fanlo sabri uzun yengeç mutfak masal meksika bektaşilik ingilizce 1960 ihtilali islam comala kasabası suç uzay firavun doğu perinçek anne çocuk acı izak babel göç antoloji nuriye akman kurşun manyak cafer operasyon cep kitap zombi hz. ali kan yazar kasaba kanser tarikat tehlike serenad deprem roman ege vedat polis cıa brezilya iskenderiye nâzım hikmet dışarısı kova kahire islamiyet osmanlı imparatorluğu macera anneler ve kızları struma kemikliler türk israil soykırım memet fuat yaşlı nick ali albayrak kimlik tiyatro katil kerime nadir aşiret kaçış jack dostoyevski başkalarının kokusu vaat edilmiş topraklar dar’a durmak köpekbalığı berlin idam naziler türk sineması nazlı ılıcak aşk ve macera kolera hapishane kadın erkek ilişkileri ecinniler edebiyat yalnızlık delil dişi şiva vahası mısır iş dünyası kanada kürtaj sultan sakkara oyun şehbal öykü gözyaşı anı hrant dink oda oğlak matematik mafya hırs liman soner yalçın stiletto mübadele sırrı bektaş yahudiye mekan komünist kutlukhan perker anna karenina aile ilişkileri dönmeler dna hayal kırıklığı örgüt mitologya hallacı mansur korsan kitap bedeviler zeka akp sinema referans cinler allah korucu köyü futbol küba devrimi haldun taner atatürk ahmet şık yahudi fetih mübin cellat mezarlığı lokanta ekonomi mitoloji astroloji gezi spiritüel yemek tolstoy kıskançlık akrep deloitte berlin duvarı kapatılma stavrogin kehanet ibrani hitler mizah kastelli ikizler şiir gerilim fehiman musa aşk venedik italya çocuk bakımı sufilik kadın yahudi bilim insanları yaşar nabi nayır koç gülbang pedro parama dede hacı bektaş veli yay onat kutlar kimlik çatışması bağdat roman kahramanı dağ bir olmak romantik komedi özal uyuşturucu mimesis boğa siyaset pir adres fethullah gülen melek çocuk şiddeti küba londra müzik balık milliyet maya istanbul kurtuluş ilişki ölüler latin amerika edebiyatı etki ajanları keşanlı ali destanı osmanlı stalin ihanet nedim şener hacıbektaş izmir felsefe tevrat hayvan hakları hayal lezzet burçlar televizyon devrim laik kan içiciler anne türkiye komplo teorisi parmak izi aslan yılmaz güney aydınlık yoksulluk kapo selanik tasavvuf doris day musevi ajanda vampir anlatı özgürlük rekabet kâhin facebook tarih reis fotoğraf ergen kızlar kapancı istanbul üniversitesi hindistan ego çocuk dili intikam terazi tüccar cinayet çehov parti necip hablemitoğlu şeytan başak bestseller fidel castro cezaevi çalışan kadınlar banker kastelli oğuz atay beslenme donka kadınlar kız arkadaş puşkin maeve binchy trakya porno gogol şiddet soruşturma erkek arkadaş feminizm türklük hanefi avcı azınlık erich auerbach papaz ergenekon işkence emniyet’te fethullahçı örgütlenme otel mektup
 
Metin Olmak

ISBN: 978-605-09-1455-9
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mayıs 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 17.00 TL