Metin Olmak

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Bir futbolcunun yaşamı ve daha ötesi...


Samsunspor, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Milli Takım’ın ünlü orta saha oyuncusu, futbol yaşamının son yıllarını Yunanistan’da geçiren, şimdilerde televizyonda futbol yorumculuğu yapan Tümer Metin’in Zonguldak’ta geçen çocukluk günlerinden itibaren yaşamının kendi kaleminden anlatımı.
Kitabın “Metin Olmak” şeklindeki adı, üç farklı duyguya gönderme yapıyor. Birincisi, Tümer Metin’in soyadından hareketle “kendisi olmak” anlamı taşıyor. İkincisi, Tümer’in çocukluğundan beri hayranı olduğu, onun gibi olmak istediği Beşiktaşlı efsane futbolcu Metin Tekin gibi olmak amacı... Üçüncüsü de “metin”, yani sağlam, sağduyulu, sabırlı olmak durumu.
Maçlardan, kamplardan, çoğu ilk kez dile getirilen ilginç anılar aktaran Fatih Terim’den Lucescu’ya, Daum’dan Tigana ve Del Bosque’ye kadar teknik adamlara, Tümer Metin’in birlikte top koşturduğu onlarca futbolcuya kadar çok sayıda portreyi de içeren kitap, ülkemizde bir futbolcunun kendisinin kaleme aldığı ilk anı kitabı olma özelliği taşıyor.

Kitaptan:

“2006 yılında Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra herkes benim hikâyemi kendince yorumlayarak anlattığında, yazmaya karar verdim. O dönem susmamı gerektiriyordu. Hiçbir yerde konuşmadım; hiç kimseye konuşmadım. Bir gün profesyonel olarak futbol oynamayı bıraktığımda, kendi ağzımdan kendi hikâyemi yayımlama kararıyla... Bugüne kadar susmamı sağlayan, motive edici bir karar oldu bu. Sabah uyanıp gazeteyi açıp, kendimle ilgili bir haber okuduğumda, televizyonda birisinin benim hakkımda konuştuğunu gördüğümde ya da restoranda yemek yerken yan masadaki sohbette adımı duyduğumda susup her seferinde kâğıda kaleme sarıldım. O gazeteciyle ya da yan masadaki kişiyle konuşur gibi yazdım…
Kelimelerin benim hayatımda her zaman önemli yeri olmuştur. Daha Zonguldak’tan dışarı hiç çıkmamış futbol aşığı bir ergen olduğum yaşlarda, odamın duvarları Yusuf Hayaloğlu, Rudyard Kipling şiirleri ve okuyup etkilendiğim yazılarla kaplıydı. O kelimeleri, bir gün kendimi anlatırken kullanacağımı, yazmaya başlayana kadar düşünmemiştim. Önce transferi kendi kelimelerimle yazdım. Sonra ara ara günlük tutar gibi Fenerbahçe’deki günlerimi, yaşadıklarımı, anılarımı yazdım. Sonra Yunanistan’a gittim. Üç buçuk yıl yalnız kaldım. Kelimelerim İngilizceye döndü. Türkçeyi, düşünmek dışında sadece yazmak için kullandım. Daha çok yazdım. Gurbeti yazdım. Yunanistan günlerimi yazdım. Gurbette Beşiktaş maçlarını izlerken, her şeyin çubuklu forma ve Metin Tekin hayaliyle başladığı günleri yazdım.
En sonunda, 2001’de Beşiktaş’a, 2006’da Fenerbahçe’ye gidişimi ya da Yunanistan günlerimi anlatabilmem için, önce, benim nereden geldiğimi anlatmam gerektiğine karar verdim. Bu yüzden de 14 Ekim 1974’ten başladım yazmaya…”


“Kulağıma eğilip, “Neden bu kadar sivrisin? Neden bu kadar farklılaşıyorsun? Biraz daha ortalama adamı oynasana, ortalama adam olsana” dedi. Beni biliyor, tanıyordu. Ortalama olmazsam, sahip olduklarımı kaybedeceğimi düşünüyordu. Bulunduğun yerin ve konumun tadını çıkart, diyordu. Kendince haklıydı belki de ama O’na “Hocam o zaman ben, ben olamam ki” dedim. Ki olamazdım da... Ortalama adamı oynayamazdım, tutamazdım kendimi… Sürekli kendimi kendim gibi olmaktan alıkoyarak başarılı olamazdım.”

 

Yazar Hakkında

14 Ekim 1974’te Zonguldak-Kozlu’da dünyaya gelen Tümer Metin, sırasıyla Doğanspor, Zonguldakspor ve Samsunspor’da forma giydikten sonra çocukluk hayallerini süsleyen Beşiktaş’a transfer oldu. Beşiktaş yıllarında sıra dışı bir futbolcu kimliği çizen Tümer Metin, beş yıl Beşiktaş’ta top koşturduktan sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final oynayan milli takımın da kadrosunda bulunan Metin, Fenerbahçe’nin ardından Yunanistan’ın Larisa takımına transfer oldu ve faal futbol yaşamını bu takımda noktaladı. Tümer Metin halen futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

matematik tarikat yemek kutlukhan perker kürtaj melek dönmeler mısır roman nedim şener dostoyevski yahudi stiletto laik uyuşturucu musevi ekonomi berlin hayal kırıklığı roman kahramanı jack sırrı bektaş çocuk bakımı allah idam kehanet emniyet’te fethullahçı örgütlenme sufilik tolstoy kadın erkek ilişkileri hanefi avcı osmanlı imparatorluğu kadınlar oyun keşanlı ali destanı mitologya mutfak sabri uzun dede anne atatürk tehlike nâzım hikmet terazi necip hablemitoğlu porno londra hallacı mansur küba devrimi çalışan kadınlar ingilizce aşk köpekbalığı kova çevre koruma donka ikizler ecinniler ajanda kanada bir olmak 1960 ihtilali göç anneler ve kızları cep kitap erkek arkadaş komplo teorisi referans gezi gogol cezaevi kıskançlık kasaba mübadele osmanlı ilişki uzay anne çocuk hacı bektaş veli hrant dink türk yahudi bilim insanları istihbarat kapo sinema intikam türklük operasyon gözyaşı soner yalçın koç kurşun banker kastelli kahire struma şiva vahası musa rekabet kapatılma yay kastelli stalin fehiman kâhin vedat anlatı ahmet şık başak romantik komedi boğa müzik televizyon bestseller yoksulluk maeve binchy doğu perinçek özal nazlı ılıcak islamiyet etki ajanları yaşar nabi nayır stavrogin iş dünyası ibrani burçlar liman firavun aşiret edebiyat mektup tüccar cellat mezarlığı yazar kadın izak babel yahudiye fetih gabriel garcia marquez bağdat dna adres yengeç komünist hayatın anlamı kanser spiritüel delil dişi deprem ego hırs sultan cıa dublin memet fuat balık kan içiciler kimlik şiir beslenme reis deloitte pedro parama erich auerbach oğlak zombi dışarısı başkalarının kokusu hindistan facebook oğuz atay çehov serenad comala kasabası tevrat kan kapancı polis işkence trakya bedeviler tiyatro hz. ali azınlık zeka brezilya türk sineması selanik tarih izmir schubert otel devrim akrep aşk ve macera küba israil latin amerika edebiyatı dağ ergenekon tkp ihanet manyak cafer italya gülbang fotoğraf astroloji çocuk dili katil soruşturma mübin akp kerime nadir siyonizm suç maya mimesis felsefe lokanta bektaşilik vampir masal anna karenina haldun taner fethullah gülen cinayet istanbul üniversitesi dar’a durmak mitoloji kolera hitler feminizm yılmaz güney hapishane şeytan çocuk şiddeti kurtuluş sakkara ege korsan kitap korucu köyü istanbul şehbal yalnızlık islam kız arkadaş anı mafya venedik tasavvuf aslan puşkin hayvan hakları ölüler stasi berlin duvarı futbol parti mizah iskenderiye kimlik çatışması vaat edilmiş topraklar öykü pir milliyet papaz şiddet ali albayrak 1908 devrimi nuriye akman meksika parmak izi aile ilişkileri gerilim özgürlük onat kutlar lezzet antoloji macera aydınlık kemikliler doris day aksiyon fanlo kaçış acı hayal soykırım ergen kızlar oda mekan örgüt fidel castro yaşlı nick türkiye naziler siyaset büyük iskender hacıbektaş cinler
 
Metin Olmak

ISBN: 978-605-09-1455-9
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mayıs 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 17.00 TL