Metin Olmak

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Bir futbolcunun yaşamı ve daha ötesi...


Samsunspor, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Milli Takım’ın ünlü orta saha oyuncusu, futbol yaşamının son yıllarını Yunanistan’da geçiren, şimdilerde televizyonda futbol yorumculuğu yapan Tümer Metin’in Zonguldak’ta geçen çocukluk günlerinden itibaren yaşamının kendi kaleminden anlatımı.
Kitabın “Metin Olmak” şeklindeki adı, üç farklı duyguya gönderme yapıyor. Birincisi, Tümer Metin’in soyadından hareketle “kendisi olmak” anlamı taşıyor. İkincisi, Tümer’in çocukluğundan beri hayranı olduğu, onun gibi olmak istediği Beşiktaşlı efsane futbolcu Metin Tekin gibi olmak amacı... Üçüncüsü de “metin”, yani sağlam, sağduyulu, sabırlı olmak durumu.
Maçlardan, kamplardan, çoğu ilk kez dile getirilen ilginç anılar aktaran Fatih Terim’den Lucescu’ya, Daum’dan Tigana ve Del Bosque’ye kadar teknik adamlara, Tümer Metin’in birlikte top koşturduğu onlarca futbolcuya kadar çok sayıda portreyi de içeren kitap, ülkemizde bir futbolcunun kendisinin kaleme aldığı ilk anı kitabı olma özelliği taşıyor.

Kitaptan:

“2006 yılında Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra herkes benim hikâyemi kendince yorumlayarak anlattığında, yazmaya karar verdim. O dönem susmamı gerektiriyordu. Hiçbir yerde konuşmadım; hiç kimseye konuşmadım. Bir gün profesyonel olarak futbol oynamayı bıraktığımda, kendi ağzımdan kendi hikâyemi yayımlama kararıyla... Bugüne kadar susmamı sağlayan, motive edici bir karar oldu bu. Sabah uyanıp gazeteyi açıp, kendimle ilgili bir haber okuduğumda, televizyonda birisinin benim hakkımda konuştuğunu gördüğümde ya da restoranda yemek yerken yan masadaki sohbette adımı duyduğumda susup her seferinde kâğıda kaleme sarıldım. O gazeteciyle ya da yan masadaki kişiyle konuşur gibi yazdım…
Kelimelerin benim hayatımda her zaman önemli yeri olmuştur. Daha Zonguldak’tan dışarı hiç çıkmamış futbol aşığı bir ergen olduğum yaşlarda, odamın duvarları Yusuf Hayaloğlu, Rudyard Kipling şiirleri ve okuyup etkilendiğim yazılarla kaplıydı. O kelimeleri, bir gün kendimi anlatırken kullanacağımı, yazmaya başlayana kadar düşünmemiştim. Önce transferi kendi kelimelerimle yazdım. Sonra ara ara günlük tutar gibi Fenerbahçe’deki günlerimi, yaşadıklarımı, anılarımı yazdım. Sonra Yunanistan’a gittim. Üç buçuk yıl yalnız kaldım. Kelimelerim İngilizceye döndü. Türkçeyi, düşünmek dışında sadece yazmak için kullandım. Daha çok yazdım. Gurbeti yazdım. Yunanistan günlerimi yazdım. Gurbette Beşiktaş maçlarını izlerken, her şeyin çubuklu forma ve Metin Tekin hayaliyle başladığı günleri yazdım.
En sonunda, 2001’de Beşiktaş’a, 2006’da Fenerbahçe’ye gidişimi ya da Yunanistan günlerimi anlatabilmem için, önce, benim nereden geldiğimi anlatmam gerektiğine karar verdim. Bu yüzden de 14 Ekim 1974’ten başladım yazmaya…”


“Kulağıma eğilip, “Neden bu kadar sivrisin? Neden bu kadar farklılaşıyorsun? Biraz daha ortalama adamı oynasana, ortalama adam olsana” dedi. Beni biliyor, tanıyordu. Ortalama olmazsam, sahip olduklarımı kaybedeceğimi düşünüyordu. Bulunduğun yerin ve konumun tadını çıkart, diyordu. Kendince haklıydı belki de ama O’na “Hocam o zaman ben, ben olamam ki” dedim. Ki olamazdım da... Ortalama adamı oynayamazdım, tutamazdım kendimi… Sürekli kendimi kendim gibi olmaktan alıkoyarak başarılı olamazdım.”

 

Yazar Hakkında

14 Ekim 1974’te Zonguldak-Kozlu’da dünyaya gelen Tümer Metin, sırasıyla Doğanspor, Zonguldakspor ve Samsunspor’da forma giydikten sonra çocukluk hayallerini süsleyen Beşiktaş’a transfer oldu. Beşiktaş yıllarında sıra dışı bir futbolcu kimliği çizen Tümer Metin, beş yıl Beşiktaş’ta top koşturduktan sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final oynayan milli takımın da kadrosunda bulunan Metin, Fenerbahçe’nin ardından Yunanistan’ın Larisa takımına transfer oldu ve faal futbol yaşamını bu takımda noktaladı. Tümer Metin halen futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

sinema başkalarının kokusu küba dişi parmak izi kanser hırs lezzet maeve binchy felsefe mektup hrant dink balık anne berlin duvarı futbol hz. ali terazi 1960 ihtilali boğa hayvan hakları beslenme kan içiciler zombi kürtaj devrim tehlike dönmeler spiritüel burçlar aksiyon sabri uzun kaçış necip hablemitoğlu göç kerime nadir londra cep kitap uzay kanada donka kadın erkek ilişkileri bağdat fetih hanefi avcı doğu perinçek iskenderiye antoloji ölüler osmanlı korsan kitap aşk ve macera yahudi oda katil ali albayrak ilişki meksika gözyaşı roman kahramanı dostoyevski şiva vahası ihanet kehanet romantik komedi azınlık büyük iskender italya hallacı mansur çevre koruma başak feminizm musa çocuk bakımı ergenekon adres hayatın anlamı örgüt musevi milliyet kahire yahudi bilim insanları akrep aile ilişkileri nedim şener sırrı bektaş çalışan kadınlar oğuz atay kapancı trakya yahudiye osmanlı imparatorluğu brezilya izak babel suç hacıbektaş dublin matematik bektaşilik yaşar nabi nayır öykü naziler kız arkadaş televizyon siyonizm doris day akp hayal nâzım hikmet kâhin ecinniler özal tevrat keşanlı ali destanı köpekbalığı fanlo idam yay cinayet bedeviler vedat kasaba emniyet’te fethullahçı örgütlenme küba devrimi puşkin jack şeytan haldun taner memet fuat roman sakkara anneler ve kızları korucu köyü oyun özgürlük tüccar kimlik çatışması kapatılma polis dede dar’a durmak mitologya yazar türk acı kolera manyak cafer masal edebiyat stavrogin pir fidel castro selanik tasavvuf soner yalçın izmir latin amerika edebiyatı iş dünyası rekabet kemikliler tiyatro stasi yılmaz güney istihbarat pedro parama türklük hacı bektaş veli erich auerbach yalnızlık fehiman serenad ahmet şık venedik 1908 devrimi anı soykırım cıa ikizler kimlik komplo teorisi melek ingilizce comala kasabası türk sineması ekonomi gabriel garcia marquez ajanda hitler siyaset soruşturma gerilim allah deloitte dışarısı bestseller liman mutfak aşk kova astroloji kadın islamiyet şehbal dna sultan etki ajanları reis papaz uyuşturucu çehov islam delil çocuk dili stalin cellat mezarlığı sufilik israil mübadele aslan mekan lokanta schubert mısır firavun struma aşiret anlatı mitoloji vampir cezaevi bir olmak facebook oğlak istanbul komünist erkek arkadaş deprem gogol maya nazlı ılıcak porno mimesis stiletto hayal kırıklığı cinler ege yoksulluk mafya aydınlık referans şiir gülbang tolstoy mübin fethullah gülen işkence kurşun otel zeka anne çocuk tarih tkp laik kapo ergen kızlar ego kastelli hapishane intikam yengeç yaşlı nick kadınlar koç türkiye müzik istanbul üniversitesi çocuk şiddeti onat kutlar nuriye akman mizah banker kastelli dağ anna karenina gezi berlin kan parti kurtuluş kıskançlık atatürk ibrani operasyon fotoğraf hindistan yemek tarikat şiddet kutlukhan perker macera vaat edilmiş topraklar
 
Metin Olmak

ISBN: 978-605-09-1455-9
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mayıs 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 17.00 TL