Etkinlikler

Ali Kırca İmza Günü

29 Kasım 2014, 15.00 - D&R Meydan AVM
 

Ali Kırca İmza Günü

06 Aralık 2014, 15.00 - D&R Marmara Forum AVM
 

Ali Kırca İmza Günü

13 Aralık 2014, 15.00 - D&R Ankara Taurus
 

Metin Olmak

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Bir futbolcunun yaşamı ve daha ötesi...


Samsunspor, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Milli Takım’ın ünlü orta saha oyuncusu, futbol yaşamının son yıllarını Yunanistan’da geçiren, şimdilerde televizyonda futbol yorumculuğu yapan Tümer Metin’in Zonguldak’ta geçen çocukluk günlerinden itibaren yaşamının kendi kaleminden anlatımı.
Kitabın “Metin Olmak” şeklindeki adı, üç farklı duyguya gönderme yapıyor. Birincisi, Tümer Metin’in soyadından hareketle “kendisi olmak” anlamı taşıyor. İkincisi, Tümer’in çocukluğundan beri hayranı olduğu, onun gibi olmak istediği Beşiktaşlı efsane futbolcu Metin Tekin gibi olmak amacı... Üçüncüsü de “metin”, yani sağlam, sağduyulu, sabırlı olmak durumu.
Maçlardan, kamplardan, çoğu ilk kez dile getirilen ilginç anılar aktaran Fatih Terim’den Lucescu’ya, Daum’dan Tigana ve Del Bosque’ye kadar teknik adamlara, Tümer Metin’in birlikte top koşturduğu onlarca futbolcuya kadar çok sayıda portreyi de içeren kitap, ülkemizde bir futbolcunun kendisinin kaleme aldığı ilk anı kitabı olma özelliği taşıyor.

Kitaptan:

“2006 yılında Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra herkes benim hikâyemi kendince yorumlayarak anlattığında, yazmaya karar verdim. O dönem susmamı gerektiriyordu. Hiçbir yerde konuşmadım; hiç kimseye konuşmadım. Bir gün profesyonel olarak futbol oynamayı bıraktığımda, kendi ağzımdan kendi hikâyemi yayımlama kararıyla... Bugüne kadar susmamı sağlayan, motive edici bir karar oldu bu. Sabah uyanıp gazeteyi açıp, kendimle ilgili bir haber okuduğumda, televizyonda birisinin benim hakkımda konuştuğunu gördüğümde ya da restoranda yemek yerken yan masadaki sohbette adımı duyduğumda susup her seferinde kâğıda kaleme sarıldım. O gazeteciyle ya da yan masadaki kişiyle konuşur gibi yazdım…
Kelimelerin benim hayatımda her zaman önemli yeri olmuştur. Daha Zonguldak’tan dışarı hiç çıkmamış futbol aşığı bir ergen olduğum yaşlarda, odamın duvarları Yusuf Hayaloğlu, Rudyard Kipling şiirleri ve okuyup etkilendiğim yazılarla kaplıydı. O kelimeleri, bir gün kendimi anlatırken kullanacağımı, yazmaya başlayana kadar düşünmemiştim. Önce transferi kendi kelimelerimle yazdım. Sonra ara ara günlük tutar gibi Fenerbahçe’deki günlerimi, yaşadıklarımı, anılarımı yazdım. Sonra Yunanistan’a gittim. Üç buçuk yıl yalnız kaldım. Kelimelerim İngilizceye döndü. Türkçeyi, düşünmek dışında sadece yazmak için kullandım. Daha çok yazdım. Gurbeti yazdım. Yunanistan günlerimi yazdım. Gurbette Beşiktaş maçlarını izlerken, her şeyin çubuklu forma ve Metin Tekin hayaliyle başladığı günleri yazdım.
En sonunda, 2001’de Beşiktaş’a, 2006’da Fenerbahçe’ye gidişimi ya da Yunanistan günlerimi anlatabilmem için, önce, benim nereden geldiğimi anlatmam gerektiğine karar verdim. Bu yüzden de 14 Ekim 1974’ten başladım yazmaya…”


“Kulağıma eğilip, “Neden bu kadar sivrisin? Neden bu kadar farklılaşıyorsun? Biraz daha ortalama adamı oynasana, ortalama adam olsana” dedi. Beni biliyor, tanıyordu. Ortalama olmazsam, sahip olduklarımı kaybedeceğimi düşünüyordu. Bulunduğun yerin ve konumun tadını çıkart, diyordu. Kendince haklıydı belki de ama O’na “Hocam o zaman ben, ben olamam ki” dedim. Ki olamazdım da... Ortalama adamı oynayamazdım, tutamazdım kendimi… Sürekli kendimi kendim gibi olmaktan alıkoyarak başarılı olamazdım.”

 

Yazar Hakkında

14 Ekim 1974’te Zonguldak-Kozlu’da dünyaya gelen Tümer Metin, sırasıyla Doğanspor, Zonguldakspor ve Samsunspor’da forma giydikten sonra çocukluk hayallerini süsleyen Beşiktaş’a transfer oldu. Beşiktaş yıllarında sıra dışı bir futbolcu kimliği çizen Tümer Metin, beş yıl Beşiktaş’ta top koşturduktan sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final oynayan milli takımın da kadrosunda bulunan Metin, Fenerbahçe’nin ardından Yunanistan’ın Larisa takımına transfer oldu ve faal futbol yaşamını bu takımda noktaladı. Tümer Metin halen futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

yalnızlık aslan deprem aile ilişkileri kova tehlike tkp operasyon stavrogin yay izmir melek kahire aşk bağdat gezi mübadele zeka idam dostoyevski şiddet ego sultan dışarısı korsan kitap gabriel garcia marquez dişi akrep gogol çocuk bakımı ikizler gözyaşı erkek arkadaş yahudi jack şiva vahası gülbang memet fuat polis intikam atatürk islam tevrat tasavvuf maeve binchy milliyet oğuz atay komplo teorisi kanada mübin sırrı bektaş vedat rekabet facebook anı kimlik soner yalçın çevre koruma nazlı ılıcak fidel castro astroloji türklük allah matematik öykü cellat mezarlığı çocuk şiddeti göç hitler yahudi bilim insanları tüccar emniyet’te fethullahçı örgütlenme boğa pir hacı bektaş veli romantik komedi kan içiciler hayal kırıklığı burçlar mizah onat kutlar acı uzay kurtuluş parti hayal roman ahmet şık gerilim lokanta başak italya özgürlük cep kitap yazar pedro parama aksiyon kapatılma vampir dağ anne çocuk cinayet beslenme bedeviler ölüler doris day mitoloji kadınlar 1960 ihtilali mısır mektup küba devrimi liman koç türk sineması stasi meksika banker kastelli fehiman trakya ergen kızlar hacıbektaş devrim kız arkadaş kıskançlık ibrani istanbul üniversitesi kehanet soruşturma uyuşturucu balık hırs işkence oda macera kan feminizm başkalarının kokusu hindistan berlin berlin duvarı ihanet kadın dublin nuriye akman mimesis adres mekan kemikliler mitologya mutfak erich auerbach donka fetih siyonizm kaçış kerime nadir kolera stalin anna karenina ilişki fanlo çalışan kadınlar latin amerika edebiyatı ali albayrak deloitte ecinniler dna otel komünist cezaevi istanbul aşiret dönmeler etki ajanları parmak izi özal azınlık porno anlatı ergenekon roman kahramanı türkiye televizyon hayvan hakları nâzım hikmet referans türk kasaba kastelli kimlik çatışması yılmaz güney oyun laik çocuk dili istihbarat terazi sinema aşk ve macera çehov kürtaj londra venedik puşkin suç doğu perinçek struma yoksulluk kapo maya futbol masal büyük iskender dede 1908 devrimi katil iş dünyası küba anne yahudiye edebiyat naziler yengeç tolstoy hz. ali mafya islamiyet bir olmak kâhin tiyatro örgüt tarih hanefi avcı papaz hrant dink israil kanser antoloji hapishane musevi korucu köyü brezilya oğlak ingilizce kutlukhan perker stiletto keşanlı ali destanı müzik tarikat bestseller şiir kadın erkek ilişkileri haldun taner serenad dar’a durmak yaşar nabi nayır cıa felsefe zombi comala kasabası musa spiritüel sakkara yemek fotoğraf hayatın anlamı aydınlık necip hablemitoğlu hallacı mansur ekonomi sufilik cinler iskenderiye lezzet sabri uzun şeytan osmanlı izak babel reis yaşlı nick nedim şener ajanda firavun anneler ve kızları osmanlı imparatorluğu soykırım bektaşilik vaat edilmiş topraklar köpekbalığı ege fethullah gülen siyaset manyak cafer kapancı schubert kurşun akp selanik şehbal delil
 
Metin Olmak

ISBN: 978-605-09-1455-9
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mayıs 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 17.00 TL