Metin Olmak

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Bir futbolcunun yaşamı ve daha ötesi...


Samsunspor, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Milli Takım’ın ünlü orta saha oyuncusu, futbol yaşamının son yıllarını Yunanistan’da geçiren, şimdilerde televizyonda futbol yorumculuğu yapan Tümer Metin’in Zonguldak’ta geçen çocukluk günlerinden itibaren yaşamının kendi kaleminden anlatımı.
Kitabın “Metin Olmak” şeklindeki adı, üç farklı duyguya gönderme yapıyor. Birincisi, Tümer Metin’in soyadından hareketle “kendisi olmak” anlamı taşıyor. İkincisi, Tümer’in çocukluğundan beri hayranı olduğu, onun gibi olmak istediği Beşiktaşlı efsane futbolcu Metin Tekin gibi olmak amacı... Üçüncüsü de “metin”, yani sağlam, sağduyulu, sabırlı olmak durumu.
Maçlardan, kamplardan, çoğu ilk kez dile getirilen ilginç anılar aktaran Fatih Terim’den Lucescu’ya, Daum’dan Tigana ve Del Bosque’ye kadar teknik adamlara, Tümer Metin’in birlikte top koşturduğu onlarca futbolcuya kadar çok sayıda portreyi de içeren kitap, ülkemizde bir futbolcunun kendisinin kaleme aldığı ilk anı kitabı olma özelliği taşıyor.

Kitaptan:

“2006 yılında Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra herkes benim hikâyemi kendince yorumlayarak anlattığında, yazmaya karar verdim. O dönem susmamı gerektiriyordu. Hiçbir yerde konuşmadım; hiç kimseye konuşmadım. Bir gün profesyonel olarak futbol oynamayı bıraktığımda, kendi ağzımdan kendi hikâyemi yayımlama kararıyla... Bugüne kadar susmamı sağlayan, motive edici bir karar oldu bu. Sabah uyanıp gazeteyi açıp, kendimle ilgili bir haber okuduğumda, televizyonda birisinin benim hakkımda konuştuğunu gördüğümde ya da restoranda yemek yerken yan masadaki sohbette adımı duyduğumda susup her seferinde kâğıda kaleme sarıldım. O gazeteciyle ya da yan masadaki kişiyle konuşur gibi yazdım…
Kelimelerin benim hayatımda her zaman önemli yeri olmuştur. Daha Zonguldak’tan dışarı hiç çıkmamış futbol aşığı bir ergen olduğum yaşlarda, odamın duvarları Yusuf Hayaloğlu, Rudyard Kipling şiirleri ve okuyup etkilendiğim yazılarla kaplıydı. O kelimeleri, bir gün kendimi anlatırken kullanacağımı, yazmaya başlayana kadar düşünmemiştim. Önce transferi kendi kelimelerimle yazdım. Sonra ara ara günlük tutar gibi Fenerbahçe’deki günlerimi, yaşadıklarımı, anılarımı yazdım. Sonra Yunanistan’a gittim. Üç buçuk yıl yalnız kaldım. Kelimelerim İngilizceye döndü. Türkçeyi, düşünmek dışında sadece yazmak için kullandım. Daha çok yazdım. Gurbeti yazdım. Yunanistan günlerimi yazdım. Gurbette Beşiktaş maçlarını izlerken, her şeyin çubuklu forma ve Metin Tekin hayaliyle başladığı günleri yazdım.
En sonunda, 2001’de Beşiktaş’a, 2006’da Fenerbahçe’ye gidişimi ya da Yunanistan günlerimi anlatabilmem için, önce, benim nereden geldiğimi anlatmam gerektiğine karar verdim. Bu yüzden de 14 Ekim 1974’ten başladım yazmaya…”


“Kulağıma eğilip, “Neden bu kadar sivrisin? Neden bu kadar farklılaşıyorsun? Biraz daha ortalama adamı oynasana, ortalama adam olsana” dedi. Beni biliyor, tanıyordu. Ortalama olmazsam, sahip olduklarımı kaybedeceğimi düşünüyordu. Bulunduğun yerin ve konumun tadını çıkart, diyordu. Kendince haklıydı belki de ama O’na “Hocam o zaman ben, ben olamam ki” dedim. Ki olamazdım da... Ortalama adamı oynayamazdım, tutamazdım kendimi… Sürekli kendimi kendim gibi olmaktan alıkoyarak başarılı olamazdım.”

 

Yazar Hakkında

14 Ekim 1974’te Zonguldak-Kozlu’da dünyaya gelen Tümer Metin, sırasıyla Doğanspor, Zonguldakspor ve Samsunspor’da forma giydikten sonra çocukluk hayallerini süsleyen Beşiktaş’a transfer oldu. Beşiktaş yıllarında sıra dışı bir futbolcu kimliği çizen Tümer Metin, beş yıl Beşiktaş’ta top koşturduktan sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final oynayan milli takımın da kadrosunda bulunan Metin, Fenerbahçe’nin ardından Yunanistan’ın Larisa takımına transfer oldu ve faal futbol yaşamını bu takımda noktaladı. Tümer Metin halen futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kanser dostoyevski ingilizce islam keşanlı ali destanı kurtuluş ikizler mutfak jack deprem türklük yaşar nabi nayır puşkin cellat mezarlığı tiyatro melek polis roman kahramanı antoloji matematik ali albayrak iskenderiye delil anneler ve kızları hacıbektaş 1908 devrimi meksika cinler çocuk bakımı sufilik aşk ve macera korucu köyü hz. ali onat kutlar hayal kırıklığı şeytan gogol gezi gerilim komünist iş dünyası korsan kitap hallacı mansur devrim doğu perinçek firavun yahudi bilim insanları fotoğraf lezzet kemikliler çocuk dili dışarısı venedik latin amerika edebiyatı tolstoy idam hanefi avcı yay balık beslenme ecinniler brezilya tkp israil manyak cafer gözyaşı kasaba ekonomi göç aşiret otel dönmeler sabri uzun aşk papaz stavrogin yahudi ajanda işkence anne doris day mekan soykırım kapatılma mimesis suç allah cep kitap yengeç şiva vahası koç anna karenina küba devrimi pedro parama necip hablemitoğlu oyun yalnızlık küba aksiyon donka stalin hacı bektaş veli erich auerbach mitologya komplo teorisi osmanlı şiddet referans musevi tasavvuf hindistan stiletto facebook mübadele serenad pir acı berlin kadınlar mübin istanbul üniversitesi sinema sakkara mafya çevre koruma dişi türk sineması istanbul kimlik maya selanik schubert masal romantik komedi kastelli stasi ihanet oda boğa reis rekabet yazar izak babel kan 1960 ihtilali vedat büyük iskender şiir cıa ölüler köpekbalığı ege fehiman uyuşturucu aydınlık siyaset hapishane kıskançlık tüccar oğlak akp banker kastelli gülbang özal parmak izi etki ajanları yılmaz güney türkiye nâzım hikmet erkek arkadaş türk roman musa dar’a durmak intikam vaat edilmiş topraklar cezaevi terazi kutlukhan perker struma laik porno dede cinayet mektup uzay mizah vampir başkalarının kokusu aile ilişkileri operasyon yemek dna astroloji istihbarat dublin hayatın anlamı naziler ahmet şık anne çocuk kadın spiritüel nazlı ılıcak kaçış anı memet fuat bedeviler fetih kova kız arkadaş hayvan hakları kapancı şehbal ergen kızlar çehov dağ tevrat akrep haldun taner edebiyat katil bir olmak trakya televizyon islamiyet soruşturma emniyet’te fethullahçı örgütlenme hayal felsefe nedim şener oğuz atay tehlike anlatı çocuk şiddeti yaşlı nick kapo tarikat gabriel garcia marquez örgüt tarih kâhin bestseller ibrani özgürlük kahire burçlar mısır sultan feminizm ego zombi londra kehanet kadın erkek ilişkileri kolera atatürk deloitte hırs kan içiciler futbol öykü macera italya hitler bağdat başak milliyet adres osmanlı imparatorluğu müzik yoksulluk maeve binchy kimlik çatışması fanlo berlin duvarı bektaşilik parti izmir ergenekon lokanta mitoloji liman aslan kanada fethullah gülen comala kasabası kerime nadir soner yalçın kürtaj siyonizm sırrı bektaş ilişki kurşun zeka nuriye akman azınlık fidel castro yahudiye hrant dink çalışan kadınlar
 
Metin Olmak

ISBN: 978-605-09-1455-9
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mayıs 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 17.00 TL