Metin Olmak

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Bir futbolcunun yaşamı ve daha ötesi...


Samsunspor, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Milli Takım’ın ünlü orta saha oyuncusu, futbol yaşamının son yıllarını Yunanistan’da geçiren, şimdilerde televizyonda futbol yorumculuğu yapan Tümer Metin’in Zonguldak’ta geçen çocukluk günlerinden itibaren yaşamının kendi kaleminden anlatımı.
Kitabın “Metin Olmak” şeklindeki adı, üç farklı duyguya gönderme yapıyor. Birincisi, Tümer Metin’in soyadından hareketle “kendisi olmak” anlamı taşıyor. İkincisi, Tümer’in çocukluğundan beri hayranı olduğu, onun gibi olmak istediği Beşiktaşlı efsane futbolcu Metin Tekin gibi olmak amacı... Üçüncüsü de “metin”, yani sağlam, sağduyulu, sabırlı olmak durumu.
Maçlardan, kamplardan, çoğu ilk kez dile getirilen ilginç anılar aktaran Fatih Terim’den Lucescu’ya, Daum’dan Tigana ve Del Bosque’ye kadar teknik adamlara, Tümer Metin’in birlikte top koşturduğu onlarca futbolcuya kadar çok sayıda portreyi de içeren kitap, ülkemizde bir futbolcunun kendisinin kaleme aldığı ilk anı kitabı olma özelliği taşıyor.

Kitaptan:

“2006 yılında Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra herkes benim hikâyemi kendince yorumlayarak anlattığında, yazmaya karar verdim. O dönem susmamı gerektiriyordu. Hiçbir yerde konuşmadım; hiç kimseye konuşmadım. Bir gün profesyonel olarak futbol oynamayı bıraktığımda, kendi ağzımdan kendi hikâyemi yayımlama kararıyla... Bugüne kadar susmamı sağlayan, motive edici bir karar oldu bu. Sabah uyanıp gazeteyi açıp, kendimle ilgili bir haber okuduğumda, televizyonda birisinin benim hakkımda konuştuğunu gördüğümde ya da restoranda yemek yerken yan masadaki sohbette adımı duyduğumda susup her seferinde kâğıda kaleme sarıldım. O gazeteciyle ya da yan masadaki kişiyle konuşur gibi yazdım…
Kelimelerin benim hayatımda her zaman önemli yeri olmuştur. Daha Zonguldak’tan dışarı hiç çıkmamış futbol aşığı bir ergen olduğum yaşlarda, odamın duvarları Yusuf Hayaloğlu, Rudyard Kipling şiirleri ve okuyup etkilendiğim yazılarla kaplıydı. O kelimeleri, bir gün kendimi anlatırken kullanacağımı, yazmaya başlayana kadar düşünmemiştim. Önce transferi kendi kelimelerimle yazdım. Sonra ara ara günlük tutar gibi Fenerbahçe’deki günlerimi, yaşadıklarımı, anılarımı yazdım. Sonra Yunanistan’a gittim. Üç buçuk yıl yalnız kaldım. Kelimelerim İngilizceye döndü. Türkçeyi, düşünmek dışında sadece yazmak için kullandım. Daha çok yazdım. Gurbeti yazdım. Yunanistan günlerimi yazdım. Gurbette Beşiktaş maçlarını izlerken, her şeyin çubuklu forma ve Metin Tekin hayaliyle başladığı günleri yazdım.
En sonunda, 2001’de Beşiktaş’a, 2006’da Fenerbahçe’ye gidişimi ya da Yunanistan günlerimi anlatabilmem için, önce, benim nereden geldiğimi anlatmam gerektiğine karar verdim. Bu yüzden de 14 Ekim 1974’ten başladım yazmaya…”


“Kulağıma eğilip, “Neden bu kadar sivrisin? Neden bu kadar farklılaşıyorsun? Biraz daha ortalama adamı oynasana, ortalama adam olsana” dedi. Beni biliyor, tanıyordu. Ortalama olmazsam, sahip olduklarımı kaybedeceğimi düşünüyordu. Bulunduğun yerin ve konumun tadını çıkart, diyordu. Kendince haklıydı belki de ama O’na “Hocam o zaman ben, ben olamam ki” dedim. Ki olamazdım da... Ortalama adamı oynayamazdım, tutamazdım kendimi… Sürekli kendimi kendim gibi olmaktan alıkoyarak başarılı olamazdım.”

 

Yazar Hakkında

14 Ekim 1974’te Zonguldak-Kozlu’da dünyaya gelen Tümer Metin, sırasıyla Doğanspor, Zonguldakspor ve Samsunspor’da forma giydikten sonra çocukluk hayallerini süsleyen Beşiktaş’a transfer oldu. Beşiktaş yıllarında sıra dışı bir futbolcu kimliği çizen Tümer Metin, beş yıl Beşiktaş’ta top koşturduktan sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final oynayan milli takımın da kadrosunda bulunan Metin, Fenerbahçe’nin ardından Yunanistan’ın Larisa takımına transfer oldu ve faal futbol yaşamını bu takımda noktaladı. Tümer Metin halen futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

lokanta iskenderiye hayal yahudi müzik kadın göç zeka tasavvuf tolstoy gabriel garcia marquez ikizler siyonizm gülbang örgüt gogol vampir mitoloji cezaevi hayal kırıklığı yahudi bilim insanları kan içiciler gerilim fehiman kan koç fidel castro ingilizce ölüler ecinniler kadın erkek ilişkileri selanik emniyet’te fethullahçı örgütlenme büyük iskender keşanlı ali destanı mekan köpekbalığı şeytan berlin duvarı uyuşturucu mafya feminizm çocuk bakımı kız arkadaş türkiye kasaba aile ilişkileri musevi hırs şiir anna karenina istihbarat trakya astroloji roman mizah yazar soner yalçın dede dublin referans latin amerika edebiyatı çocuk dili papaz kehanet hindistan fethullah gülen nâzım hikmet ergenekon kıskançlık kutlukhan perker maeve binchy cellat mezarlığı doğu perinçek cep kitap türk sineması stalin polis oyun etki ajanları beslenme masal mimesis hacı bektaş veli deloitte istanbul küba spiritüel banker kastelli hallacı mansur oğuz atay onat kutlar devrim mutfak tkp ajanda anlatı milliyet aydınlık osmanlı imparatorluğu hayatın anlamı puşkin memet fuat korucu köyü yoksulluk kapo yemek aksiyon reis ahmet şık otel cinler anne gözyaşı yaşar nabi nayır kimlik bir olmak komplo teorisi suç laik kastelli erkek arkadaş stavrogin ege idam venedik hacıbektaş 1960 ihtilali meksika kimlik çatışması başkalarının kokusu ibrani ego bedeviler şiva vahası aslan anne çocuk necip hablemitoğlu kadınlar akrep islamiyet parmak izi atatürk zombi stasi mektup bektaşilik israil türklük kurtuluş ekonomi adres uzay işkence iş dünyası özgürlük dönmeler sufilik sırrı bektaş izak babel stiletto kolera çevre koruma dna aşiret tevrat anneler ve kızları ali albayrak hapishane tarih katil deprem hanefi avcı cinayet mübin ihanet antoloji futbol pir jack şehbal islam burçlar kanser doris day erich auerbach yengeç hitler fotoğraf kapatılma haldun taner firavun yaşlı nick çehov şiddet allah osmanlı oğlak pedro parama comala kasabası roman kahramanı ilişki akp melek bestseller komünist dişi edebiyat hrant dink kâhin hayvan hakları boğa donka kurşun izmir kova yılmaz güney schubert anı acı tüccar dostoyevski vaat edilmiş topraklar manyak cafer londra soruşturma musa berlin türk serenad çocuk şiddeti facebook gezi dağ kapancı mitologya delil kemikliler mübadele felsefe fanlo lezzet kaçış italya siyaset dar’a durmak liman porno intikam matematik nedim şener aşk istanbul üniversitesi aşk ve macera yalnızlık korsan kitap cıa televizyon romantik komedi kahire çalışan kadınlar tarikat mısır kerime nadir sultan struma 1908 devrimi sabri uzun ergen kızlar azınlık operasyon öykü sakkara fetih parti vedat nazlı ılıcak tiyatro bağdat hz. ali dışarısı oda yahudiye sinema soykırım macera nuriye akman maya brezilya tehlike rekabet küba devrimi yay özal kürtaj başak naziler terazi balık kanada
 
Metin Olmak

ISBN: 978-605-09-1455-9
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mayıs 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 17.00 TL