Metin Olmak

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Bir futbolcunun yaşamı ve daha ötesi...


Samsunspor, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Milli Takım’ın ünlü orta saha oyuncusu, futbol yaşamının son yıllarını Yunanistan’da geçiren, şimdilerde televizyonda futbol yorumculuğu yapan Tümer Metin’in Zonguldak’ta geçen çocukluk günlerinden itibaren yaşamının kendi kaleminden anlatımı.
Kitabın “Metin Olmak” şeklindeki adı, üç farklı duyguya gönderme yapıyor. Birincisi, Tümer Metin’in soyadından hareketle “kendisi olmak” anlamı taşıyor. İkincisi, Tümer’in çocukluğundan beri hayranı olduğu, onun gibi olmak istediği Beşiktaşlı efsane futbolcu Metin Tekin gibi olmak amacı... Üçüncüsü de “metin”, yani sağlam, sağduyulu, sabırlı olmak durumu.
Maçlardan, kamplardan, çoğu ilk kez dile getirilen ilginç anılar aktaran Fatih Terim’den Lucescu’ya, Daum’dan Tigana ve Del Bosque’ye kadar teknik adamlara, Tümer Metin’in birlikte top koşturduğu onlarca futbolcuya kadar çok sayıda portreyi de içeren kitap, ülkemizde bir futbolcunun kendisinin kaleme aldığı ilk anı kitabı olma özelliği taşıyor.

Kitaptan:

“2006 yılında Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra herkes benim hikâyemi kendince yorumlayarak anlattığında, yazmaya karar verdim. O dönem susmamı gerektiriyordu. Hiçbir yerde konuşmadım; hiç kimseye konuşmadım. Bir gün profesyonel olarak futbol oynamayı bıraktığımda, kendi ağzımdan kendi hikâyemi yayımlama kararıyla... Bugüne kadar susmamı sağlayan, motive edici bir karar oldu bu. Sabah uyanıp gazeteyi açıp, kendimle ilgili bir haber okuduğumda, televizyonda birisinin benim hakkımda konuştuğunu gördüğümde ya da restoranda yemek yerken yan masadaki sohbette adımı duyduğumda susup her seferinde kâğıda kaleme sarıldım. O gazeteciyle ya da yan masadaki kişiyle konuşur gibi yazdım…
Kelimelerin benim hayatımda her zaman önemli yeri olmuştur. Daha Zonguldak’tan dışarı hiç çıkmamış futbol aşığı bir ergen olduğum yaşlarda, odamın duvarları Yusuf Hayaloğlu, Rudyard Kipling şiirleri ve okuyup etkilendiğim yazılarla kaplıydı. O kelimeleri, bir gün kendimi anlatırken kullanacağımı, yazmaya başlayana kadar düşünmemiştim. Önce transferi kendi kelimelerimle yazdım. Sonra ara ara günlük tutar gibi Fenerbahçe’deki günlerimi, yaşadıklarımı, anılarımı yazdım. Sonra Yunanistan’a gittim. Üç buçuk yıl yalnız kaldım. Kelimelerim İngilizceye döndü. Türkçeyi, düşünmek dışında sadece yazmak için kullandım. Daha çok yazdım. Gurbeti yazdım. Yunanistan günlerimi yazdım. Gurbette Beşiktaş maçlarını izlerken, her şeyin çubuklu forma ve Metin Tekin hayaliyle başladığı günleri yazdım.
En sonunda, 2001’de Beşiktaş’a, 2006’da Fenerbahçe’ye gidişimi ya da Yunanistan günlerimi anlatabilmem için, önce, benim nereden geldiğimi anlatmam gerektiğine karar verdim. Bu yüzden de 14 Ekim 1974’ten başladım yazmaya…”


“Kulağıma eğilip, “Neden bu kadar sivrisin? Neden bu kadar farklılaşıyorsun? Biraz daha ortalama adamı oynasana, ortalama adam olsana” dedi. Beni biliyor, tanıyordu. Ortalama olmazsam, sahip olduklarımı kaybedeceğimi düşünüyordu. Bulunduğun yerin ve konumun tadını çıkart, diyordu. Kendince haklıydı belki de ama O’na “Hocam o zaman ben, ben olamam ki” dedim. Ki olamazdım da... Ortalama adamı oynayamazdım, tutamazdım kendimi… Sürekli kendimi kendim gibi olmaktan alıkoyarak başarılı olamazdım.”

 

Yazar Hakkında

14 Ekim 1974’te Zonguldak-Kozlu’da dünyaya gelen Tümer Metin, sırasıyla Doğanspor, Zonguldakspor ve Samsunspor’da forma giydikten sonra çocukluk hayallerini süsleyen Beşiktaş’a transfer oldu. Beşiktaş yıllarında sıra dışı bir futbolcu kimliği çizen Tümer Metin, beş yıl Beşiktaş’ta top koşturduktan sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final oynayan milli takımın da kadrosunda bulunan Metin, Fenerbahçe’nin ardından Yunanistan’ın Larisa takımına transfer oldu ve faal futbol yaşamını bu takımda noktaladı. Tümer Metin halen futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

şeytan özal idam vampir hindistan uyuşturucu tolstoy kürtaj yaşar nabi nayır nedim şener balık hayal kırıklığı anna karenina feminizm mısır selanik tehlike gözyaşı kemikliler osmanlı nazlı ılıcak tasavvuf felsefe roman kahramanı mitologya stasi kastelli ego şiir kadın erkek ilişkileri ibrani katil oğuz atay ihanet hayatın anlamı kapatılma deprem allah kahire berlin beslenme küba puşkin manyak cafer zombi ali albayrak çocuk bakımı türk osmanlı imparatorluğu hayal dişi ekonomi 1960 ihtilali laik stiletto trakya edebiyat kutlukhan perker hallacı mansur kadın ege futbol dede azınlık brezilya pir gerilim çocuk dili hırs deloitte öykü ergenekon latin amerika edebiyatı aşk ve macera mizah acı yahudi bilim insanları aşk komplo teorisi akrep hapishane yengeç ikizler anı serenad vedat jack korsan kitap tüccar kova fanlo pedro parama dostoyevski kanada fotoğraf sakkara islam comala kasabası otel lezzet ergen kızlar sinema bir olmak aile ilişkileri aydınlık cinayet işkence hacıbektaş dağ kimlik çatışması londra parmak izi kan içiciler sabri uzun erich auerbach kolera musa çevre koruma mübin facebook berlin duvarı hz. ali kurtuluş hitler müzik romantik komedi cıa memet fuat koç tkp mimesis kasaba mekan reis donka yemek struma iskenderiye 1908 devrimi istanbul üniversitesi çocuk şiddeti türkiye papaz banker kastelli gabriel garcia marquez özgürlük dönmeler şehbal anneler ve kızları gezi bağdat dar’a durmak dublin türk sineması erkek arkadaş çehov göç kehanet nâzım hikmet yahudi hacı bektaş veli türklük bestseller etki ajanları keşanlı ali destanı gogol yahudiye ahmet şık vaat edilmiş topraklar tarih referans onat kutlar küba devrimi matematik yaşlı nick yalnızlık başkalarının kokusu kapancı kadınlar yoksulluk bedeviler sultan kimlik televizyon mutfak suç ajanda hanefi avcı tevrat boğa soner yalçın atatürk aşiret roman burçlar lokanta anlatı mafya mitoloji doris day şiddet fidel castro rekabet delil fehiman terazi meksika firavun venedik kanser uzay oğlak israil dışarısı başak mübadele cezaevi sırrı bektaş soruşturma cellat mezarlığı astroloji çalışan kadınlar naziler tarikat islamiyet dna siyonizm yazar intikam iş dünyası stavrogin schubert akp ilişki fethullah gülen polis zeka cinler izak babel kerime nadir aslan kan necip hablemitoğlu korucu köyü antoloji emniyet’te fethullahçı örgütlenme yay adres macera izmir ecinniler porno kıskançlık kız arkadaş doğu perinçek örgüt milliyet gülbang oda hrant dink istihbarat haldun taner mektup anne devrim büyük iskender tiyatro kurşun bektaşilik sufilik ölüler hayvan hakları kâhin kapo kaçış anne çocuk komünist maeve binchy musevi parti stalin maya masal oyun siyaset şiva vahası yılmaz güney fetih spiritüel ingilizce nuriye akman istanbul cep kitap köpekbalığı melek liman aksiyon italya soykırım operasyon
 
Metin Olmak

ISBN: 978-605-09-1455-9
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mayıs 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 17.00 TL