Metin Olmak

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Bir futbolcunun yaşamı ve daha ötesi...


Samsunspor, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Milli Takım’ın ünlü orta saha oyuncusu, futbol yaşamının son yıllarını Yunanistan’da geçiren, şimdilerde televizyonda futbol yorumculuğu yapan Tümer Metin’in Zonguldak’ta geçen çocukluk günlerinden itibaren yaşamının kendi kaleminden anlatımı.
Kitabın “Metin Olmak” şeklindeki adı, üç farklı duyguya gönderme yapıyor. Birincisi, Tümer Metin’in soyadından hareketle “kendisi olmak” anlamı taşıyor. İkincisi, Tümer’in çocukluğundan beri hayranı olduğu, onun gibi olmak istediği Beşiktaşlı efsane futbolcu Metin Tekin gibi olmak amacı... Üçüncüsü de “metin”, yani sağlam, sağduyulu, sabırlı olmak durumu.
Maçlardan, kamplardan, çoğu ilk kez dile getirilen ilginç anılar aktaran Fatih Terim’den Lucescu’ya, Daum’dan Tigana ve Del Bosque’ye kadar teknik adamlara, Tümer Metin’in birlikte top koşturduğu onlarca futbolcuya kadar çok sayıda portreyi de içeren kitap, ülkemizde bir futbolcunun kendisinin kaleme aldığı ilk anı kitabı olma özelliği taşıyor.

Kitaptan:

“2006 yılında Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra herkes benim hikâyemi kendince yorumlayarak anlattığında, yazmaya karar verdim. O dönem susmamı gerektiriyordu. Hiçbir yerde konuşmadım; hiç kimseye konuşmadım. Bir gün profesyonel olarak futbol oynamayı bıraktığımda, kendi ağzımdan kendi hikâyemi yayımlama kararıyla... Bugüne kadar susmamı sağlayan, motive edici bir karar oldu bu. Sabah uyanıp gazeteyi açıp, kendimle ilgili bir haber okuduğumda, televizyonda birisinin benim hakkımda konuştuğunu gördüğümde ya da restoranda yemek yerken yan masadaki sohbette adımı duyduğumda susup her seferinde kâğıda kaleme sarıldım. O gazeteciyle ya da yan masadaki kişiyle konuşur gibi yazdım…
Kelimelerin benim hayatımda her zaman önemli yeri olmuştur. Daha Zonguldak’tan dışarı hiç çıkmamış futbol aşığı bir ergen olduğum yaşlarda, odamın duvarları Yusuf Hayaloğlu, Rudyard Kipling şiirleri ve okuyup etkilendiğim yazılarla kaplıydı. O kelimeleri, bir gün kendimi anlatırken kullanacağımı, yazmaya başlayana kadar düşünmemiştim. Önce transferi kendi kelimelerimle yazdım. Sonra ara ara günlük tutar gibi Fenerbahçe’deki günlerimi, yaşadıklarımı, anılarımı yazdım. Sonra Yunanistan’a gittim. Üç buçuk yıl yalnız kaldım. Kelimelerim İngilizceye döndü. Türkçeyi, düşünmek dışında sadece yazmak için kullandım. Daha çok yazdım. Gurbeti yazdım. Yunanistan günlerimi yazdım. Gurbette Beşiktaş maçlarını izlerken, her şeyin çubuklu forma ve Metin Tekin hayaliyle başladığı günleri yazdım.
En sonunda, 2001’de Beşiktaş’a, 2006’da Fenerbahçe’ye gidişimi ya da Yunanistan günlerimi anlatabilmem için, önce, benim nereden geldiğimi anlatmam gerektiğine karar verdim. Bu yüzden de 14 Ekim 1974’ten başladım yazmaya…”


“Kulağıma eğilip, “Neden bu kadar sivrisin? Neden bu kadar farklılaşıyorsun? Biraz daha ortalama adamı oynasana, ortalama adam olsana” dedi. Beni biliyor, tanıyordu. Ortalama olmazsam, sahip olduklarımı kaybedeceğimi düşünüyordu. Bulunduğun yerin ve konumun tadını çıkart, diyordu. Kendince haklıydı belki de ama O’na “Hocam o zaman ben, ben olamam ki” dedim. Ki olamazdım da... Ortalama adamı oynayamazdım, tutamazdım kendimi… Sürekli kendimi kendim gibi olmaktan alıkoyarak başarılı olamazdım.”

 

Yazar Hakkında

14 Ekim 1974’te Zonguldak-Kozlu’da dünyaya gelen Tümer Metin, sırasıyla Doğanspor, Zonguldakspor ve Samsunspor’da forma giydikten sonra çocukluk hayallerini süsleyen Beşiktaş’a transfer oldu. Beşiktaş yıllarında sıra dışı bir futbolcu kimliği çizen Tümer Metin, beş yıl Beşiktaş’ta top koşturduktan sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final oynayan milli takımın da kadrosunda bulunan Metin, Fenerbahçe’nin ardından Yunanistan’ın Larisa takımına transfer oldu ve faal futbol yaşamını bu takımda noktaladı. Tümer Metin halen futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

hapishane kaçış kadın felsefe kız arkadaş bedeviler boğa haldun taner yahudi bilim insanları nuriye akman allah azınlık musevi mektup hz. ali masal fehiman göç islamiyet spiritüel cıa çevre koruma fotoğraf mafya aşiret uzay etki ajanları memet fuat kimlik çatışması edebiyat kadınlar tüccar doğu perinçek sırrı bektaş ergen kızlar çocuk şiddeti struma kapancı antoloji dede musa kimlik nâzım hikmet roman istanbul küba devrimi mübadele romantik komedi kutlukhan perker kasaba kemikliler doris day parmak izi sabri uzun kurşun kapatılma serenad dönmeler sinema akrep gezi vampir kova türk hayal kırıklığı fidel castro fethullah gülen özal osmanlı zombi soruşturma tolstoy aşk ve macera mısır hayal aile ilişkileri nedim şener mutfak kehanet vaat edilmiş topraklar sufilik yaşlı nick sultan liman ölüler cezaevi deprem operasyon cinayet soykırım laik dışarısı dişi izmir çocuk dili stalin erich auerbach lezzet cinler rekabet kapo mizah yazar hırs ahmet şık komünist köpekbalığı korsan kitap jack gülbang korucu köyü stavrogin suç tarih 1908 devrimi maeve binchy otel hitler intikam hanefi avcı akp gabriel garcia marquez türklük katil astroloji istanbul üniversitesi ege anne kanser televizyon türk sineması özgürlük milliyet puşkin siyonizm tasavvuf oyun burçlar kan hayvan hakları kahire gogol büyük iskender dar’a durmak kan içiciler ajanda müzik yay şeytan kürtaj mitologya ecinniler fetih iskenderiye latin amerika edebiyatı aksiyon brezilya comala kasabası yahudiye anı koç roman kahramanı parti selanik porno şiddet islam dna yaşar nabi nayır hallacı mansur oğuz atay oğlak ingilizce çehov iş dünyası polis aydınlık oda onat kutlar ego kadın erkek ilişkileri kurtuluş feminizm gerilim hacıbektaş ikizler şiva vahası zeka donka istihbarat naziler kıskançlık vedat cellat mezarlığı ergenekon hrant dink papaz siyaset terazi delil manyak cafer tarikat ilişki küba aslan ekonomi hayatın anlamı kastelli ihanet fanlo mübin pir facebook lokanta örgüt erkek arkadaş devrim öykü anlatı ibrani idam venedik futbol tehlike atatürk deloitte keşanlı ali destanı yalnızlık reis tkp kolera aşk şehbal çocuk bakımı dostoyevski firavun melek banker kastelli maya şiir stasi bağdat referans adres izak babel matematik emniyet’te fethullahçı örgütlenme mekan 1960 ihtilali yahudi balık schubert mitoloji yemek pedro parama dublin ali albayrak acı bektaşilik beslenme kanada işkence necip hablemitoğlu trakya yoksulluk cep kitap komplo teorisi israil başak yengeç gözyaşı tevrat kerime nadir dağ mimesis osmanlı imparatorluğu nazlı ılıcak bir olmak londra anna karenina hindistan tiyatro yılmaz güney kâhin başkalarının kokusu soner yalçın çalışan kadınlar stiletto italya meksika hacı bektaş veli sakkara anne çocuk macera bestseller türkiye anneler ve kızları uyuşturucu berlin berlin duvarı
 
Metin Olmak

ISBN: 978-605-09-1455-9
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mayıs 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 17.00 TL