Metin Olmak

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Bir futbolcunun yaşamı ve daha ötesi...


Samsunspor, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Milli Takım’ın ünlü orta saha oyuncusu, futbol yaşamının son yıllarını Yunanistan’da geçiren, şimdilerde televizyonda futbol yorumculuğu yapan Tümer Metin’in Zonguldak’ta geçen çocukluk günlerinden itibaren yaşamının kendi kaleminden anlatımı.
Kitabın “Metin Olmak” şeklindeki adı, üç farklı duyguya gönderme yapıyor. Birincisi, Tümer Metin’in soyadından hareketle “kendisi olmak” anlamı taşıyor. İkincisi, Tümer’in çocukluğundan beri hayranı olduğu, onun gibi olmak istediği Beşiktaşlı efsane futbolcu Metin Tekin gibi olmak amacı... Üçüncüsü de “metin”, yani sağlam, sağduyulu, sabırlı olmak durumu.
Maçlardan, kamplardan, çoğu ilk kez dile getirilen ilginç anılar aktaran Fatih Terim’den Lucescu’ya, Daum’dan Tigana ve Del Bosque’ye kadar teknik adamlara, Tümer Metin’in birlikte top koşturduğu onlarca futbolcuya kadar çok sayıda portreyi de içeren kitap, ülkemizde bir futbolcunun kendisinin kaleme aldığı ilk anı kitabı olma özelliği taşıyor.

Kitaptan:

“2006 yılında Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra herkes benim hikâyemi kendince yorumlayarak anlattığında, yazmaya karar verdim. O dönem susmamı gerektiriyordu. Hiçbir yerde konuşmadım; hiç kimseye konuşmadım. Bir gün profesyonel olarak futbol oynamayı bıraktığımda, kendi ağzımdan kendi hikâyemi yayımlama kararıyla... Bugüne kadar susmamı sağlayan, motive edici bir karar oldu bu. Sabah uyanıp gazeteyi açıp, kendimle ilgili bir haber okuduğumda, televizyonda birisinin benim hakkımda konuştuğunu gördüğümde ya da restoranda yemek yerken yan masadaki sohbette adımı duyduğumda susup her seferinde kâğıda kaleme sarıldım. O gazeteciyle ya da yan masadaki kişiyle konuşur gibi yazdım…
Kelimelerin benim hayatımda her zaman önemli yeri olmuştur. Daha Zonguldak’tan dışarı hiç çıkmamış futbol aşığı bir ergen olduğum yaşlarda, odamın duvarları Yusuf Hayaloğlu, Rudyard Kipling şiirleri ve okuyup etkilendiğim yazılarla kaplıydı. O kelimeleri, bir gün kendimi anlatırken kullanacağımı, yazmaya başlayana kadar düşünmemiştim. Önce transferi kendi kelimelerimle yazdım. Sonra ara ara günlük tutar gibi Fenerbahçe’deki günlerimi, yaşadıklarımı, anılarımı yazdım. Sonra Yunanistan’a gittim. Üç buçuk yıl yalnız kaldım. Kelimelerim İngilizceye döndü. Türkçeyi, düşünmek dışında sadece yazmak için kullandım. Daha çok yazdım. Gurbeti yazdım. Yunanistan günlerimi yazdım. Gurbette Beşiktaş maçlarını izlerken, her şeyin çubuklu forma ve Metin Tekin hayaliyle başladığı günleri yazdım.
En sonunda, 2001’de Beşiktaş’a, 2006’da Fenerbahçe’ye gidişimi ya da Yunanistan günlerimi anlatabilmem için, önce, benim nereden geldiğimi anlatmam gerektiğine karar verdim. Bu yüzden de 14 Ekim 1974’ten başladım yazmaya…”


“Kulağıma eğilip, “Neden bu kadar sivrisin? Neden bu kadar farklılaşıyorsun? Biraz daha ortalama adamı oynasana, ortalama adam olsana” dedi. Beni biliyor, tanıyordu. Ortalama olmazsam, sahip olduklarımı kaybedeceğimi düşünüyordu. Bulunduğun yerin ve konumun tadını çıkart, diyordu. Kendince haklıydı belki de ama O’na “Hocam o zaman ben, ben olamam ki” dedim. Ki olamazdım da... Ortalama adamı oynayamazdım, tutamazdım kendimi… Sürekli kendimi kendim gibi olmaktan alıkoyarak başarılı olamazdım.”

 

Yazar Hakkında

14 Ekim 1974’te Zonguldak-Kozlu’da dünyaya gelen Tümer Metin, sırasıyla Doğanspor, Zonguldakspor ve Samsunspor’da forma giydikten sonra çocukluk hayallerini süsleyen Beşiktaş’a transfer oldu. Beşiktaş yıllarında sıra dışı bir futbolcu kimliği çizen Tümer Metin, beş yıl Beşiktaş’ta top koşturduktan sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final oynayan milli takımın da kadrosunda bulunan Metin, Fenerbahçe’nin ardından Yunanistan’ın Larisa takımına transfer oldu ve faal futbol yaşamını bu takımda noktaladı. Tümer Metin halen futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

vedat terazi ihanet atatürk lokanta dışarısı katil kadınlar facebook deprem venedik naziler mitoloji fethullah gülen gerilim mısır masal kurtuluş istihbarat zombi tüccar yay aşiret vampir şiir kehanet fanlo manyak cafer türklük fehiman küba devrimi yahudi bilim insanları çehov oda kimlik çatışması ilişki sufilik beslenme kâhin hayal büyük iskender mübin antoloji hacıbektaş nedim şener serenad bestseller kova başkalarının kokusu dublin çevre koruma tkp dna hallacı mansur selanik parmak izi anı etki ajanları ege hindistan köpekbalığı kemikliler yılmaz güney yahudi hacı bektaş veli allah melek tarikat hayatın anlamı komplo teorisi struma futbol çalışan kadınlar müzik gabriel garcia marquez yalnızlık kan içiciler şiva vahası devrim ingilizce astroloji akrep fetih balık mizah feminizm brezilya felsefe laik cep kitap ecinniler koç siyaset aydınlık sinema çocuk dili kapancı ibrani kadın anna karenina hitler cellat mezarlığı sultan fidel castro kasaba 1960 ihtilali suç donka schubert kız arkadaş tevrat uzay çocuk şiddeti otel gülbang nuriye akman ergenekon hırs kahire anneler ve kızları boğa oğlak musa kapatılma edebiyat soykırım yaşlı nick yengeç firavun maya kolera yemek sakkara adres islam referans tiyatro bektaşilik kastelli parti memet fuat aşk ve macera özgürlük intikam kürtaj izmir mektup ergen kızlar fotoğraf göç lezzet hanefi avcı kanada tasavvuf stavrogin akp cinayet mafya dönmeler ekonomi onat kutlar anlatı pir berlin duvarı mübadele türk sineması kerime nadir komünist mitologya bir olmak londra deloitte macera romantik komedi dostoyevski keşanlı ali destanı çocuk bakımı tolstoy bedeviler korucu köyü oyun türkiye cinler musevi reis şeytan hz. ali soner yalçın yahudiye doğu perinçek rekabet banker kastelli anne idam dağ aile ilişkileri operasyon kadın erkek ilişkileri 1908 devrimi kaçış gogol korsan kitap mimesis sabri uzun latin amerika edebiyatı iş dünyası stasi emniyet’te fethullahçı örgütlenme aşk işkence yazar kurşun başak polis öykü istanbul bağdat dede kanser televizyon delil islamiyet milliyet ali albayrak ölüler italya ajanda özal cezaevi burçlar trakya stiletto tarih erkek arkadaş berlin hrant dink ikizler azınlık kutlukhan perker soruşturma şehbal hayal kırıklığı israil izak babel anne çocuk türk porno erich auerbach spiritüel yaşar nabi nayır roman kahramanı comala kasabası kıskançlık doris day ahmet şık sırrı bektaş gezi osmanlı imparatorluğu dişi kapo tehlike gözyaşı uyuşturucu iskenderiye papaz aksiyon mutfak vaat edilmiş topraklar liman ego nazlı ılıcak şiddet haldun taner yoksulluk küba nâzım hikmet acı roman hapishane osmanlı istanbul üniversitesi meksika dar’a durmak matematik stalin cıa necip hablemitoğlu puşkin maeve binchy siyonizm aslan örgüt kimlik zeka oğuz atay mekan hayvan hakları kan jack pedro parama
 
Metin Olmak

ISBN: 978-605-09-1455-9
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mayıs 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 17.00 TL