Metin Olmak

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Bir futbolcunun yaşamı ve daha ötesi...


Samsunspor, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Milli Takım’ın ünlü orta saha oyuncusu, futbol yaşamının son yıllarını Yunanistan’da geçiren, şimdilerde televizyonda futbol yorumculuğu yapan Tümer Metin’in Zonguldak’ta geçen çocukluk günlerinden itibaren yaşamının kendi kaleminden anlatımı.
Kitabın “Metin Olmak” şeklindeki adı, üç farklı duyguya gönderme yapıyor. Birincisi, Tümer Metin’in soyadından hareketle “kendisi olmak” anlamı taşıyor. İkincisi, Tümer’in çocukluğundan beri hayranı olduğu, onun gibi olmak istediği Beşiktaşlı efsane futbolcu Metin Tekin gibi olmak amacı... Üçüncüsü de “metin”, yani sağlam, sağduyulu, sabırlı olmak durumu.
Maçlardan, kamplardan, çoğu ilk kez dile getirilen ilginç anılar aktaran Fatih Terim’den Lucescu’ya, Daum’dan Tigana ve Del Bosque’ye kadar teknik adamlara, Tümer Metin’in birlikte top koşturduğu onlarca futbolcuya kadar çok sayıda portreyi de içeren kitap, ülkemizde bir futbolcunun kendisinin kaleme aldığı ilk anı kitabı olma özelliği taşıyor.

Kitaptan:

“2006 yılında Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra herkes benim hikâyemi kendince yorumlayarak anlattığında, yazmaya karar verdim. O dönem susmamı gerektiriyordu. Hiçbir yerde konuşmadım; hiç kimseye konuşmadım. Bir gün profesyonel olarak futbol oynamayı bıraktığımda, kendi ağzımdan kendi hikâyemi yayımlama kararıyla... Bugüne kadar susmamı sağlayan, motive edici bir karar oldu bu. Sabah uyanıp gazeteyi açıp, kendimle ilgili bir haber okuduğumda, televizyonda birisinin benim hakkımda konuştuğunu gördüğümde ya da restoranda yemek yerken yan masadaki sohbette adımı duyduğumda susup her seferinde kâğıda kaleme sarıldım. O gazeteciyle ya da yan masadaki kişiyle konuşur gibi yazdım…
Kelimelerin benim hayatımda her zaman önemli yeri olmuştur. Daha Zonguldak’tan dışarı hiç çıkmamış futbol aşığı bir ergen olduğum yaşlarda, odamın duvarları Yusuf Hayaloğlu, Rudyard Kipling şiirleri ve okuyup etkilendiğim yazılarla kaplıydı. O kelimeleri, bir gün kendimi anlatırken kullanacağımı, yazmaya başlayana kadar düşünmemiştim. Önce transferi kendi kelimelerimle yazdım. Sonra ara ara günlük tutar gibi Fenerbahçe’deki günlerimi, yaşadıklarımı, anılarımı yazdım. Sonra Yunanistan’a gittim. Üç buçuk yıl yalnız kaldım. Kelimelerim İngilizceye döndü. Türkçeyi, düşünmek dışında sadece yazmak için kullandım. Daha çok yazdım. Gurbeti yazdım. Yunanistan günlerimi yazdım. Gurbette Beşiktaş maçlarını izlerken, her şeyin çubuklu forma ve Metin Tekin hayaliyle başladığı günleri yazdım.
En sonunda, 2001’de Beşiktaş’a, 2006’da Fenerbahçe’ye gidişimi ya da Yunanistan günlerimi anlatabilmem için, önce, benim nereden geldiğimi anlatmam gerektiğine karar verdim. Bu yüzden de 14 Ekim 1974’ten başladım yazmaya…”


“Kulağıma eğilip, “Neden bu kadar sivrisin? Neden bu kadar farklılaşıyorsun? Biraz daha ortalama adamı oynasana, ortalama adam olsana” dedi. Beni biliyor, tanıyordu. Ortalama olmazsam, sahip olduklarımı kaybedeceğimi düşünüyordu. Bulunduğun yerin ve konumun tadını çıkart, diyordu. Kendince haklıydı belki de ama O’na “Hocam o zaman ben, ben olamam ki” dedim. Ki olamazdım da... Ortalama adamı oynayamazdım, tutamazdım kendimi… Sürekli kendimi kendim gibi olmaktan alıkoyarak başarılı olamazdım.”

 

Yazar Hakkında

14 Ekim 1974’te Zonguldak-Kozlu’da dünyaya gelen Tümer Metin, sırasıyla Doğanspor, Zonguldakspor ve Samsunspor’da forma giydikten sonra çocukluk hayallerini süsleyen Beşiktaş’a transfer oldu. Beşiktaş yıllarında sıra dışı bir futbolcu kimliği çizen Tümer Metin, beş yıl Beşiktaş’ta top koşturduktan sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final oynayan milli takımın da kadrosunda bulunan Metin, Fenerbahçe’nin ardından Yunanistan’ın Larisa takımına transfer oldu ve faal futbol yaşamını bu takımda noktaladı. Tümer Metin halen futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

pedro parama cellat mezarlığı azınlık korucu köyü tolstoy büyük iskender köpekbalığı nedim şener tkp spiritüel islam aşk ve macera uzay pir kurşun mekan dna yılmaz güney aşk cinler emniyet’te fethullahçı örgütlenme cinayet hayatın anlamı hrant dink naziler hırs yahudiye bedeviler anı oğlak anneler ve kızları stasi trakya müzik çocuk şiddeti televizyon şiddet maeve binchy yoksulluk kapo sultan yay ali albayrak futbol banker kastelli aydınlık anne başak kapatılma deprem uyuşturucu hacı bektaş veli kapancı istanbul üniversitesi çocuk dili cep kitap mübadele ölüler kerime nadir hanefi avcı hapishane kadın stavrogin comala kasabası mutfak yalnızlık facebook kastelli kürtaj meksika firavun tehlike londra jack keşanlı ali destanı 1960 ihtilali sakkara balık yahudi bektaşilik osmanlı imparatorluğu fehiman atatürk memet fuat nazlı ılıcak lezzet aşiret melek anne çocuk ege etki ajanları stalin kimlik çatışması ikizler kız arkadaş küba devrimi beslenme necip hablemitoğlu yemek koç haldun taner schubert berlin duvarı stiletto mimesis iş dünyası başkalarının kokusu serenad kanada kolera katil tüccar vaat edilmiş topraklar istihbarat intikam hacıbektaş akrep mitoloji anna karenina selanik macera mübin ekonomi brezilya kanser mafya edebiyat gogol aile ilişkileri kemikliler kaçış adres boğa türk sineması tiyatro roman kahramanı berlin yahudi bilim insanları şiir lokanta kahire otel göç şeytan parti bir olmak hindistan kıskançlık suç izmir kadın erkek ilişkileri soykırım özal feminizm milliyet fanlo 1908 devrimi kan içiciler parmak izi tevrat sırrı bektaş cıa şehbal kasaba ibrani iskenderiye allah ergen kızlar israil terazi musa yaşar nabi nayır tarih onat kutlar operasyon ego kurtuluş papaz hayvan hakları fotoğraf liman sinema ajanda türk hallacı mansur kimlik akp matematik gözyaşı bestseller hitler fetih yengeç istanbul soruşturma çevre koruma mitologya küba dostoyevski bağdat antoloji kadınlar masal kan sabri uzun latin amerika edebiyatı kova gezi osmanlı referans gülbang romantik komedi korsan kitap yaşlı nick ecinniler işkence donka manyak cafer felsefe reis sufilik zeka kâhin ergenekon türklük özgürlük musevi mısır kutlukhan perker kehanet çocuk bakımı fidel castro dede anlatı nuriye akman puşkin porno islamiyet roman doğu perinçek vampir dönmeler dişi cezaevi örgüt ingilizce çehov siyonizm deloitte vedat struma soner yalçın devrim komünist ihanet oda delil dar’a durmak komplo teorisi tarikat hayal yazar italya dublin aslan gabriel garcia marquez tasavvuf maya aksiyon mektup acı erkek arkadaş hayal kırıklığı oğuz atay ahmet şık laik venedik mizah polis türkiye dışarısı oyun zombi ilişki idam doris day dağ şiva vahası rekabet izak babel siyaset burçlar astroloji çalışan kadınlar erich auerbach hz. ali gerilim fethullah gülen nâzım hikmet öykü
 
Metin Olmak

ISBN: 978-605-09-1455-9
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Mayıs 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 17.00 TL