Med-Cezir

Kitap Hakkında:

“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
Ali Çolak

 
Elif Şafak
Elif Şafak

Yazar Hakkında

Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med­Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı.

Doğan Kitap tarafından 2009 Martı’nda yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010), İngiltere’ye göç etmiş Türkiyeli bir ailenin dramını anlattığı İskender (2011), yine gazete yazılarından derlediği Şemspare (2012) ve yeni romanı Ustam ve Ben (2013) Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri kırk bir dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin Random House, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

www.elifsafak.com.tr

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

hacı bektaş veli kadınlar kan allah papaz kız arkadaş 1908 devrimi kapancı kasaba işkence öykü doris day kadın erkek ilişkileri erkek arkadaş gülbang futbol tolstoy osmanlı imparatorluğu dişi anneler ve kızları gerilim fanlo musevi ikizler aşk özgürlük kimlik gogol tkp şeytan roman kahramanı fetih mübin pedro parama aydınlık çocuk dili anna karenina italya tarih yoksulluk trakya soykırım aile ilişkileri köpekbalığı soner yalçın porno dublin yalnızlık göç gezi sırrı bektaş antoloji polis brezilya korsan kitap osmanlı sultan fethullah gülen aksiyon yay hayal gözyaşı nâzım hikmet hitler keşanlı ali destanı fehiman islamiyet çocuk bakımı örgüt kutlukhan perker emniyet’te fethullahçı örgütlenme anlatı vaat edilmiş topraklar deloitte erich auerbach tehlike feminizm hallacı mansur cinayet beslenme suç facebook sufilik mizah başak mitoloji kâhin roman kapo referans matematik cıa deprem 1960 ihtilali bedeviler kerime nadir hacıbektaş kadın kıskançlık parmak izi anne çocuk yahudi bilim insanları mısır reis oğlak islam otel ahmet şık mafya bir olmak nazlı ılıcak cezaevi yengeç milliyet meksika tasavvuf türklük liman pir kanser ibrani iskenderiye atatürk istihbarat kurtuluş ihanet hapishane soruşturma tüccar ergenekon struma kahire koç ali albayrak büyük iskender oda romantik komedi jack istanbul üniversitesi yahudiye şiddet donka vedat kan içiciler yemek ekonomi kürtaj kolera anne tevrat doğu perinçek sinema delil boğa hayvan hakları ego hayatın anlamı vampir bağdat spiritüel memet fuat selanik başkalarının kokusu serenad mübadele çocuk şiddeti nedim şener cinler gabriel garcia marquez kurşun tarikat parti ecinniler comala kasabası türkiye stiletto yaşar nabi nayır yahudi felsefe türk sineması anı sakkara operasyon korucu köyü melek fidel castro dar’a durmak sabri uzun londra dışarısı haldun taner siyaset dostoyevski kova izmir bektaşilik katil tiyatro türk azınlık zombi balık mektup dede şehbal fotoğraf oğuz atay kemikliler müzik devrim necip hablemitoğlu berlin izak babel çevre koruma israil istanbul hz. ali ölüler firavun stasi onat kutlar rekabet ilişki uyuşturucu aşk ve macera terazi edebiyat kanada mimesis komünist cep kitap laik dağ hrant dink kastelli bestseller yaşlı nick etki ajanları macera siyonizm komplo teorisi manyak cafer kaçış ajanda küba kehanet cellat mezarlığı mutfak acı yılmaz güney çehov mitologya kapatılma mekan oyun idam şiir kimlik çatışması hırs astroloji zeka maya banker kastelli aslan adres ergen kızlar hayal kırıklığı lezzet maeve binchy televizyon dönmeler latin amerika edebiyatı aşiret stavrogin puşkin yazar küba devrimi uzay lokanta dna çalışan kadınlar iş dünyası stalin berlin duvarı özal ege akp şiva vahası burçlar nuriye akman venedik hindistan naziler schubert musa hanefi avcı masal intikam ingilizce akrep
 
Med-Cezir

ISBN: 978-605-111-602-0
Sayfa Sayısı: 280
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 21.00 TL