Med-Cezir

Kitap Hakkında:

“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
Ali Çolak

 
Elif Şafak
Elif Şafak

Yazar Hakkında

Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med­Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı.

Doğan Kitap tarafından 2009 Martı’nda yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010), İngiltere’ye göç etmiş Türkiyeli bir ailenin dramını anlattığı İskender (2011), yine gazete yazılarından derlediği Şemspare (2012) ve yeni romanı Ustam ve Ben (2013) Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri kırk bir dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin Random House, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

www.elifsafak.com.tr

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

futbol mübadele 1908 devrimi yemek anna karenina kadın mektup ihanet iskenderiye dönmeler korucu köyü kadın erkek ilişkileri gülbang mimesis kâhin ergenekon boğa çevre koruma aşk ve macera vaat edilmiş topraklar çalışan kadınlar cinler maeve binchy zeka ajanda delil komünist izmir sırrı bektaş bir olmak 1960 ihtilali aslan türk sineması çocuk dili yahudi bilim insanları referans hacı bektaş veli tkp çocuk şiddeti allah trakya fethullah gülen jack hırs balık stasi etki ajanları hindistan otel papaz iş dünyası kadınlar mitoloji kimlik çatışması oğuz atay roman şiddet pedro parama ecinniler akrep gerilim tüccar berlin fidel castro berlin duvarı kurşun sultan kapo cezaevi parmak izi türklük felsefe beslenme ego bedeviler siyonizm özal cellat mezarlığı azınlık londra istanbul nedim şener tarih türk aile ilişkileri çehov facebook gabriel garcia marquez hrant dink brezilya sabri uzun firavun dar’a durmak devrim hallacı mansur köpekbalığı özgürlük aşk necip hablemitoğlu polis örgüt intikam acı kastelli başkalarının kokusu kapatılma emniyet’te fethullahçı örgütlenme televizyon kahire dublin ibrani mısır dostoyevski komplo teorisi pir kemikliler doğu perinçek işkence fotoğraf hz. ali gözyaşı hayvan hakları macera sakkara deloitte anne çocuk tevrat kapancı şehbal cinayet banker kastelli koç yengeç astroloji melek tehlike masal meksika yaşar nabi nayır tasavvuf adres hanefi avcı kıskançlık istihbarat büyük iskender deprem tiyatro fetih yazar lezzet reis stavrogin uyuşturucu nazlı ılıcak yay fehiman spiritüel kasaba hitler antoloji milliyet küba göç manyak cafer puşkin vedat comala kasabası uzay akp ege yalnızlık aşiret ergen kızlar venedik kurtuluş ingilizce mitologya ali albayrak yılmaz güney laik erich auerbach kan struma kolera kerime nadir soykırım müzik hayal kırıklığı onat kutlar islam gogol latin amerika edebiyatı kanada stiletto selanik yahudiye şiva vahası liman stalin terazi mizah anne aydınlık sinema tarikat memet fuat yoksulluk suç yahudi hayal ahmet şık ikizler musevi yaşlı nick aksiyon dağ serenad bestseller anlatı başak mutfak zombi dede anneler ve kızları roman kahramanı vampir hayatın anlamı keşanlı ali destanı romantik komedi atatürk maya şiir haldun taner cep kitap şeytan nâzım hikmet edebiyat türkiye tolstoy anı kaçış operasyon soruşturma kova feminizm ölüler cıa kimlik soner yalçın ilişki sufilik oda dışarısı islamiyet kehanet korsan kitap osmanlı gezi parti mafya kutlukhan perker kız arkadaş öykü katil rekabet istanbul üniversitesi bektaşilik doris day fanlo porno kan içiciler schubert kanser lokanta izak babel musa küba devrimi mübin nuriye akman idam dna hapishane donka kürtaj mekan dişi oyun burçlar naziler ekonomi siyaset bağdat oğlak hacıbektaş italya matematik çocuk bakımı erkek arkadaş osmanlı imparatorluğu israil
 
Med-Cezir

ISBN: 978-605-111-602-0
Sayfa Sayısı: 280
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 21.00 TL