Med-Cezir

Kitap Hakkında:

“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
Ali Çolak

 
Elif Şafak
Elif Şafak

Yazar Hakkında

Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med-Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı. Doğan Kitap tarafından 2009’da yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010), İngiltere'ye göç etmiş Türkiyeli bir ailenin dramını anlattığı İskender (2011), yine gazete yazılarından derlediği Şemspare (2012) ve yeni romanı Ustam ve Ben 2013 yılında Doğan Kitap tarafından yayımlandı. 2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri otuz dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

özal sakkara komünist kan comala kasabası tarikat kıskançlık hanefi avcı oyun gabriel garcia marquez facebook necip hablemitoğlu özgürlük mısır felsefe ege azınlık köpekbalığı idam anneler ve kızları tehlike israil izmir kerime nadir nedim şener tiyatro kimlik aslan bektaşilik işkence kastelli ahmet şık balık schubert başkalarının kokusu kimlik çatışması çocuk şiddeti reis vampir dostoyevski dişi antoloji stavrogin roman masal operasyon küba oda komplo teorisi mitoloji türkiye vaat edilmiş topraklar kanada uzay kolera mimesis kapo şeytan hacıbektaş başak romantik komedi kürtaj liman anne çocuk matematik osmanlı maya parti dar’a durmak kâhin ihanet stiletto puşkin kadın erkek ilişkileri cinayet sinema küba devrimi yalnızlık laik emniyet’te fethullahçı örgütlenme yazar hindistan hacı bektaş veli mafya zeka şiddet hz. ali şehbal selanik stalin izak babel fehiman soruşturma donka aile ilişkileri maeve binchy venedik kadın futbol italya soykırım ikizler cinler burçlar nâzım hikmet berlin cellat mezarlığı fidel castro oğuz atay rekabet oğlak islamiyet feminizm aşk ve macera istanbul üniversitesi hırs istanbul gerilim akrep yaşar nabi nayır şiva vahası mektup soner yalçın gezi macera kova trakya lezzet dede mutfak aşk kanser yemek yoksulluk kapancı roman kahramanı ego aydınlık musa nuriye akman uyuşturucu kutlukhan perker islam ibrani zombi çocuk bakımı tüccar intikam cezaevi kehanet bedeviler hayal erich auerbach sabri uzun ecinniler yılmaz güney mekan türklük nazlı ılıcak tevrat kapatılma kız arkadaş yahudi fetih haldun taner istihbarat delil kadınlar referans musevi kahire hitler dna örgüt sufilik ekonomi pedro parama dışarısı hayatın anlamı hayvan hakları 1960 ihtilali stasi parmak izi hallacı mansur kaçış manyak cafer anlatı ölüler onat kutlar kurtuluş ilişki televizyon dönmeler iş dünyası türk sineması keşanlı ali destanı anne şiir 1908 devrimi aksiyon türk yahudiye katil memet fuat gözyaşı hrant dink kurşun fethullah gülen edebiyat gülbang ergen kızlar fotoğraf fanlo çocuk dili hapishane gogol firavun yaşlı nick kan içiciler büyük iskender ingilizce otel brezilya papaz iskenderiye çalışan kadınlar londra ajanda tasavvuf koç doris day ali albayrak melek çehov bağdat anna karenina cıa etki ajanları anı osmanlı imparatorluğu aşiret suç vedat tarih yengeç erkek arkadaş mizah dağ kemikliler tolstoy adres sırrı bektaş hayal kırıklığı terazi mitologya jack çevre koruma atatürk meksika siyonizm polis banker kastelli serenad mübin struma naziler acı tkp dublin siyaset sultan yay ergenekon korucu köyü boğa korsan kitap mübadele beslenme deloitte latin amerika edebiyatı doğu perinçek akp yahudi bilim insanları spiritüel pir milliyet porno devrim deprem lokanta allah berlin duvarı bestseller cep kitap öykü müzik kasaba astroloji göç bir olmak
 
Med-Cezir

ISBN: 978-605-111-602-0
Sayfa Sayısı: 280
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 21.00 TL