Med-Cezir

Kitap Hakkında:

“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
Ali Çolak

 
Elif Şafak
Elif Şafak

Yazar Hakkında

Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med-Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı. Doğan Kitap tarafından 2009’da yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010), İngiltere'ye göç etmiş Türkiyeli bir ailenin dramını anlattığı İskender (2011), yine gazete yazılarından derlediği Şemspare (2012) ve yeni romanı Ustam ve Ben 2013 yılında Doğan Kitap tarafından yayımlandı. 2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri otuz dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

lokanta kız arkadaş 1908 devrimi aşk ve macera küba delil liman yoksulluk facebook oğuz atay dağ ege başak gülbang hrant dink istihbarat fetih sırrı bektaş tarikat ali albayrak cezaevi musevi struma hacı bektaş veli hz. ali dostoyevski erich auerbach tarih beslenme kimlik çatışması koç kanada yazar hayal kırıklığı kadın küba devrimi brezilya stavrogin aşk yay ekonomi hacıbektaş dede gözyaşı dişi çalışan kadınlar devrim kıskançlık mutfak pir mitoloji bağdat başkalarının kokusu kapatılma mitologya balık tüccar hayal schubert mısır yılmaz güney çocuk dili cep kitap rekabet jack soruşturma hayvan hakları şeytan mübin öykü masal çocuk şiddeti ikizler kadınlar lezzet oda ilişki mizah kehanet fidel castro anneler ve kızları cıa felsefe fehiman berlin islam etki ajanları fotoğraf memet fuat dışarısı iskenderiye tevrat azınlık yaşar nabi nayır türklük dna yahudiye özgürlük mektup romantik komedi vedat cellat mezarlığı kasaba kutlukhan perker kadın erkek ilişkileri gogol islamiyet spiritüel hallacı mansur ergenekon referans uyuşturucu sufilik kurtuluş suç allah ihanet banker kastelli nazlı ılıcak kürtaj selanik istanbul atatürk televizyon necip hablemitoğlu hanefi avcı sakkara istanbul üniversitesi roman aslan çocuk bakımı doris day berlin duvarı venedik onat kutlar bestseller izak babel hapishane terazi kimlik edebiyat stalin melek naziler trakya ölüler dönmeler londra nâzım hikmet yahudi bilim insanları deprem köpekbalığı aydınlık comala kasabası fanlo operasyon ibrani kâhin 1960 ihtilali firavun kanser maya izmir zeka meksika kemikliler kova astroloji büyük iskender mafya kan içiciler puşkin milliyet aşiret hayatın anlamı boğa akrep adres hırs siyonizm cinayet aksiyon çevre koruma haldun taner hitler intikam hindistan bedeviler stasi mübadele kan latin amerika edebiyatı manyak cafer laik türkiye türk sineması polis şiddet osmanlı korsan kitap kaçış uzay sultan ego tehlike işkence iş dünyası şiir soner yalçın ingilizce komünist katil futbol israil nedim şener türk şiva vahası deloitte gabriel garcia marquez anne erkek arkadaş mekan soykırım ergen kızlar cinler papaz donka mimesis şehbal italya ajanda ecinniler kerime nadir çehov maeve binchy anı müzik ahmet şık dar’a durmak akp bektaşilik burçlar macera serenad pedro parama kurşun siyaset kastelli parmak izi kapancı acı aile ilişkileri keşanlı ali destanı anne çocuk anlatı göç nuriye akman matematik oğlak parti sabri uzun otel kahire yahudi yaşlı nick musa örgüt özal yemek antoloji emniyet’te fethullahçı örgütlenme bir olmak yalnızlık anna karenina tiyatro fethullah gülen osmanlı imparatorluğu idam korucu köyü sinema vaat edilmiş topraklar tasavvuf tolstoy doğu perinçek dublin gerilim kolera tkp reis vampir gezi feminizm yengeç porno roman kahramanı kapo stiletto zombi komplo teorisi oyun
 
Med-Cezir

ISBN: 978-605-111-602-0
Sayfa Sayısı: 280
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 21.00 TL