Med-Cezir

Kitap Hakkında:

“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
Ali Çolak

 
Elif Şafak
Elif Şafak

Yazar Hakkında

Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med-Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı. Doğan Kitap tarafından 2009’da yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010), İngiltere'ye göç etmiş Türkiyeli bir ailenin dramını anlattığı İskender (2011), yine gazete yazılarından derlediği Şemspare (2012) ve yeni romanı Ustam ve Ben 2013 yılında Doğan Kitap tarafından yayımlandı. 2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri otuz dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kerime nadir venedik ölüler yılmaz güney 1908 devrimi roman kahramanı dostoyevski sakkara mektup cıa pedro parama tkp kahire mekan osmanlı fetih ihanet yahudi bilim insanları liman aşk vampir felsefe başkalarının kokusu memet fuat köpekbalığı meksika islam spiritüel rekabet örgüt delil aslan antoloji tarih yay kimlik çatışması türkiye aşk ve macera mitoloji berlin duvarı türklük uzay oyun suç azınlık tolstoy cinayet etki ajanları terazi oğlak başak musevi banker kastelli soner yalçın hacıbektaş haldun taner ingilizce kadın erkek ilişkileri mafya istihbarat hırs küba yemek maya şiir serenad stavrogin ali albayrak sırrı bektaş kan ikizler italya mısır soruşturma milliyet erkek arkadaş mizah hayvan hakları kaçış çocuk şiddeti struma özal dublin vaat edilmiş topraklar necip hablemitoğlu comala kasabası iş dünyası ecinniler idam zeka facebook donka kimlik puşkin göç korucu köyü nedim şener lezzet uyuşturucu edebiyat yaşar nabi nayır türk hayatın anlamı yaşlı nick islamiyet gülbang roman doris day ajanda ilişki şiva vahası anne operasyon oda selanik bir olmak lokanta müzik hayal anlatı sabri uzun porno hz. ali yalnızlık küba devrimi adres keşanlı ali destanı kürtaj özgürlük stasi şeytan macera ahmet şık allah maeve binchy stalin intikam izak babel hitler sultan kapatılma feminizm aşiret vedat katil balık otel kıskançlık hrant dink cinler aydınlık deloitte kova kâhin astroloji kanada hayal kırıklığı kehanet hacı bektaş veli papaz sufilik yahudiye ibrani mitologya bedeviler mimesis kız arkadaş romantik komedi mutfak bektaşilik öykü israil matematik komünist gerilim istanbul tarikat onat kutlar fotoğraf yoksulluk aksiyon çevre koruma nazlı ılıcak doğu perinçek brezilya berlin nuriye akman ergenekon nâzım hikmet aile ilişkileri siyonizm soykırım yengeç dişi deprem çehov bağdat kastelli bestseller sinema şiddet kurşun burçlar gabriel garcia marquez hallacı mansur futbol cellat mezarlığı şehbal oğuz atay çocuk dili atatürk kanser parti anna karenina tehlike kurtuluş kasaba yahudi melek dışarısı izmir cezaevi mübadele çalışan kadınlar büyük iskender iskenderiye akrep kapancı kutlukhan perker ergen kızlar dönmeler işkence emniyet’te fethullahçı örgütlenme latin amerika edebiyatı stiletto hapishane gogol pir parmak izi fanlo çocuk bakımı anı kapo dede firavun tüccar zombi siyaset kolera komplo teorisi gözyaşı hanefi avcı akp trakya boğa kadınlar naziler londra fidel castro dar’a durmak yazar kan içiciler türk sineması reis fethullah gülen ego jack anne çocuk tevrat schubert musa tasavvuf masal osmanlı imparatorluğu fehiman televizyon cep kitap ekonomi 1960 ihtilali dna laik anneler ve kızları ege kadın kemikliler istanbul üniversitesi dağ korsan kitap mübin referans tiyatro beslenme devrim acı hindistan erich auerbach koç manyak cafer gezi polis
 
Med-Cezir

ISBN: 978-605-111-602-0
Sayfa Sayısı: 280
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 21.00 TL