Med-Cezir

Kitap Hakkında:

“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
Ali Çolak

 
Elif Şafak
Elif Şafak

Yazar Hakkında

Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med­Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı.

Doğan Kitap tarafından 2009 Martı’nda yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010), İngiltere’ye göç etmiş Türkiyeli bir ailenin dramını anlattığı İskender (2011), yine gazete yazılarından derlediği Şemspare (2012) ve yeni romanı Ustam ve Ben (2013) Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri kırk bir dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin Random House, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

www.elifsafak.com.tr

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

tasavvuf şehbal mimesis yahudi akp çevre koruma comala kasabası lokanta korsan kitap örgüt sultan boğa sinema yemek beslenme kurşun kastelli kâhin emniyet’te fethullahçı örgütlenme aşiret çocuk şiddeti zombi anneler ve kızları kadınlar puşkin ölüler işkence romantik komedi dağ maya laik trakya köpekbalığı gezi kutlukhan perker adres necip hablemitoğlu anlatı burçlar feminizm oğuz atay gogol schubert korucu köyü tolstoy devrim banker kastelli brezilya soykırım gerilim koç macera ikizler deloitte çalışan kadınlar lezzet siyonizm türkiye gözyaşı erkek arkadaş küba devrimi ergenekon firavun manyak cafer bedeviler yay masal sabri uzun fanlo meksika cezaevi pir donka acı nazlı ılıcak kahire kürtaj çehov kurtuluş kanser kan suç sırrı bektaş vaat edilmiş topraklar iş dünyası mitoloji mizah bir olmak mübadele mutfak referans londra papaz hırs hapishane tarikat kapancı kan içiciler kıskançlık melek operasyon doğu perinçek roman kahramanı dar’a durmak yazar cellat mezarlığı erich auerbach anne yahudiye parti ilişki fidel castro yalnızlık bektaşilik liman soner yalçın aydınlık kimlik türk sineması kehanet terazi öykü berlin duvarı felsefe ergen kızlar izak babel fetih ibrani yaşar nabi nayır küba hrant dink doris day dönmeler nâzım hikmet hayal kırıklığı stalin dişi musevi stasi aşk ve macera uyuşturucu fethullah gülen oğlak mübin allah delil uzay spiritüel başkalarının kokusu tevrat özal osmanlı imparatorluğu katil dede naziler hindistan ajanda cep kitap vampir türklük kanada aile ilişkileri ihanet fehiman tehlike intikam islam çocuk dili kız arkadaş siyaset parmak izi etki ajanları maeve binchy türk osmanlı akrep berlin çocuk bakımı astroloji musa futbol gabriel garcia marquez balık venedik dışarısı onat kutlar oda şiir ege yahudi bilim insanları hz. ali dublin islamiyet porno kasaba aksiyon kimlik çatışması başak hacıbektaş fotoğraf anı latin amerika edebiyatı nuriye akman hacı bektaş veli kemikliler hitler mektup azınlık komplo teorisi israil milliyet cıa şeytan zeka tüccar kadın dna roman aslan ahmet şık ego özgürlük sufilik rekabet büyük iskender struma şiva vahası ekonomi televizyon kapo memet fuat tiyatro bağdat aşk kaçış kapatılma mafya ecinniler cinayet istanbul hanefi avcı hayvan hakları kerime nadir stavrogin bestseller pedro parama italya dostoyevski tarih yılmaz güney haldun taner matematik hayal soruşturma antoloji otel vedat polis istihbarat jack kadın erkek ilişkileri mısır stiletto istanbul üniversitesi tkp edebiyat hayatın anlamı deprem reis müzik şiddet serenad facebook yoksulluk 1960 ihtilali sakkara komünist anna karenina selanik kova anne çocuk idam mekan kolera izmir cinler gülbang 1908 devrimi hallacı mansur oyun keşanlı ali destanı ali albayrak iskenderiye nedim şener yengeç atatürk ingilizce mitologya göç yaşlı nick
 
Med-Cezir

ISBN: 978-605-111-602-0
Sayfa Sayısı: 280
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 21.00 TL