Med-Cezir

Kitap Hakkında:

“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
Ali Çolak

 
Elif Şafak
Elif Şafak

Yazar Hakkında

Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med­Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı.

Doğan Kitap tarafından 2009 Martı’nda yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010), İngiltere’ye göç etmiş Türkiyeli bir ailenin dramını anlattığı İskender (2011), yine gazete yazılarından derlediği Şemspare (2012) ve yeni romanı Ustam ve Ben (2013) Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri kırk bir dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin Random House, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

www.elifsafak.com.tr

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

iskenderiye burçlar milliyet stalin londra korsan kitap masal anne çocuk 1960 ihtilali anı etki ajanları italya katil aydınlık mafya ihanet gülbang kurtuluş devrim roman dede banker kastelli romantik komedi kâhin macera siyonizm cellat mezarlığı meksika yaşlı nick sinema kimlik çatışması allah acı akrep bestseller lokanta memet fuat kaçış reis örgüt deloitte büyük iskender kanada kapatılma siyaset comala kasabası müzik latin amerika edebiyatı kapo kutlukhan perker vampir başak dönmeler cıa gerilim puşkin erkek arkadaş soruşturma mekan ilişki parmak izi kehanet hallacı mansur şehbal struma stavrogin dar’a durmak brezilya hz. ali dişi uyuşturucu nuriye akman sabri uzun türkiye 1908 devrimi yengeç oda beslenme kemikliler polis aile ilişkileri astroloji ergenekon türklük hayal kırıklığı rekabet şiva vahası osmanlı imparatorluğu fanlo öykü feminizm suç yahudiye yay çehov referans edebiyat hindistan ergen kızlar yemek serenad işkence azınlık mutfak zeka dağ mizah musevi hitler küba devrimi boğa sultan fethullah gülen çalışan kadınlar bektaşilik osmanlı tarih tolstoy emniyet’te fethullahçı örgütlenme şiir çevre koruma aşk ve macera komünist spiritüel pir türk korucu köyü fotoğraf kadınlar gözyaşı hacıbektaş kan tiyatro özgürlük kanser yazar anneler ve kızları sufilik facebook erich auerbach bağdat kadın oyun vedat hayvan hakları mitoloji ölüler donka roman kahramanı komplo teorisi islamiyet cinler vaat edilmiş topraklar ingilizce ekonomi cep kitap terazi islam uzay stasi bir olmak maeve binchy küba koç yahudi necip hablemitoğlu kıskançlık tevrat dublin hayal mitologya pedro parama oğuz atay doris day hrant dink çocuk dili maya izmir soykırım ege delil yaşar nabi nayır keşanlı ali destanı kimlik köpekbalığı israil doğu perinçek kolera hapishane kova ibrani cinayet fidel castro liman şiddet akp aşiret türk sineması oğlak atatürk felsefe yahudi bilim insanları istihbarat yalnızlık adres matematik zombi musa fetih idam sakkara hacı bektaş veli berlin duvarı berlin hanefi avcı şeytan balık tkp tüccar dna firavun kerime nadir çocuk bakımı trakya manyak cafer kız arkadaş ikizler soner yalçın naziler yoksulluk hayatın anlamı iş dünyası kapancı laik cezaevi anlatı hırs başkalarının kokusu selanik parti gabriel garcia marquez yılmaz güney schubert bedeviler ajanda ahmet şık mimesis nazlı ılıcak anna karenina kadın erkek ilişkileri anne sırrı bektaş özal jack porno operasyon nedim şener kurşun istanbul futbol deprem melek fehiman kastelli ecinniler antoloji lezzet kahire mübadele tehlike stiletto venedik haldun taner tarikat gezi çocuk şiddeti tasavvuf dışarısı onat kutlar aşk mektup kasaba aslan ali albayrak nâzım hikmet dostoyevski göç istanbul üniversitesi intikam papaz aksiyon mısır izak babel ego televizyon otel gogol mübin kürtaj kan içiciler
 
Med-Cezir

ISBN: 978-605-111-602-0
Sayfa Sayısı: 280
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 21.00 TL