Med-Cezir

Kitap Hakkında:

“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
Ali Çolak

 
Elif Şafak
Elif Şafak

Yazar Hakkında

Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med-Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı. Doğan Kitap tarafından 2009’da yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010), İngiltere'ye göç etmiş Türkiyeli bir ailenin dramını anlattığı İskender (2011), yine gazete yazılarından derlediği Şemspare (2012) ve yeni romanı Ustam ve Ben 2013 yılında Doğan Kitap tarafından yayımlandı. 2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri otuz dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

komünist özal venedik dostoyevski cezaevi mekan uzay ingilizce kemikliler hırs tüccar hindistan kastelli dönmeler yahudiye mısır mitoloji schubert ege yılmaz güney şiddet yaşar nabi nayır anlatı dişi oğlak naziler dağ istanbul soykırım maya kanser yazar sufilik hacıbektaş porno papaz intikam maeve binchy büyük iskender kanada televizyon türk sineması şiir siyaset hz. ali kahire ekonomi çevre koruma latin amerika edebiyatı milliyet rekabet emniyet’te fethullahçı örgütlenme yaşlı nick küba devrimi siyonizm iş dünyası israil lokanta tasavvuf mizah keşanlı ali destanı bestseller feminizm astroloji bektaşilik cellat mezarlığı ali albayrak hitler dar’a durmak oğuz atay puşkin sakkara firavun kova gogol beslenme ahmet şık göç anna karenina tarikat hapishane tehlike futbol islamiyet vampir italya doğu perinçek kadın comala kasabası parmak izi stasi yengeç hanefi avcı delil korucu köyü fidel castro mutfak gerilim kurtuluş fotoğraf musa brezilya kimlik çatışması ergenekon anne çocuk akp mimesis kürtaj fehiman katil operasyon sırrı bektaş musevi referans matematik otel felsefe işkence adres köpekbalığı stiletto küba oda anneler ve kızları gezi kimlik reis kasaba aile ilişkileri ecinniler kadın erkek ilişkileri şehbal başkalarının kokusu ergen kızlar macera polis mübadele sabri uzun uyuşturucu etki ajanları serenad sultan kolera şeytan fethullah gülen vaat edilmiş topraklar aşk ve macera cep kitap kan ilişki selanik tiyatro doris day parti atatürk istanbul üniversitesi stalin donka yoksulluk özgürlük cinler türklük manyak cafer kan içiciler nuriye akman pedro parama aşiret idam islam aksiyon öykü hayal kırıklığı gülbang azınlık bir olmak çocuk bakımı ibrani deprem kız arkadaş oyun devrim ihanet haldun taner hrant dink hayatın anlamı jack banker kastelli müzik aşk yalnızlık bedeviler nazlı ılıcak dublin melek kapo ikizler memet fuat struma laik aslan gabriel garcia marquez türk facebook dede hacı bektaş veli ölüler fanlo fetih nedim şener cinayet kâhin kerime nadir anı londra gözyaşı deloitte pir berlin başak yay kadınlar burçlar kehanet kurşun tevrat kıskançlık tkp mitologya izmir cıa komplo teorisi tolstoy türkiye iskenderiye yahudi bilim insanları anne necip hablemitoğlu spiritüel mafya dna soner yalçın mübin dışarısı mektup çocuk dili ego berlin duvarı roman istihbarat romantik komedi vedat osmanlı imparatorluğu çehov şiva vahası akrep stavrogin balık izak babel boğa hallacı mansur allah çalışan kadınlar erkek arkadaş bağdat zeka meksika erich auerbach koç tarih soruşturma acı hayvan hakları korsan kitap suç zombi edebiyat örgüt çocuk şiddeti terazi masal osmanlı 1960 ihtilali yemek ajanda sinema kapatılma 1908 devrimi nâzım hikmet kaçış yahudi aydınlık trakya kapancı liman roman kahramanı antoloji onat kutlar hayal lezzet kutlukhan perker
 
Med-Cezir

ISBN: 978-605-111-602-0
Sayfa Sayısı: 280
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 21.00 TL