Med-Cezir

Kitap Hakkında:

“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
Ali Çolak

 
Elif Şafak
Elif Şafak

Yazar Hakkında

Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med­Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı.

Doğan Kitap tarafından 2009 Martı’nda yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010), İngiltere’ye göç etmiş Türkiyeli bir ailenin dramını anlattığı İskender (2011), yine gazete yazılarından derlediği Şemspare (2012) ve yeni romanı Ustam ve Ben (2013) Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri kırk bir dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin Random House, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

www.elifsafak.com.tr

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

katil edebiyat kutlukhan perker papaz şiir hrant dink firavun naziler islam aşk ve macera londra dar’a durmak mübin bağdat kaçış haldun taner macera kimlik küba devrimi gülbang mizah stiletto polis komplo teorisi vampir özal kapancı oyun struma dağ izmir porno kahire hırs türkiye osmanlı imparatorluğu hitler tüccar işkence roman hallacı mansur sufilik deprem musa hz. ali erich auerbach atatürk ergenekon onat kutlar dede hindistan pedro parama fanlo ilişki kan fotoğraf erkek arkadaş hayvan hakları dişi bedeviler puşkin allah ajanda aşk mitoloji iş dünyası akrep köpekbalığı izak babel milliyet aydınlık yahudi bilim insanları mitologya manyak cafer bestseller kürtaj ali albayrak etki ajanları tevrat gezi kurtuluş tehlike nuriye akman kadın erkek ilişkileri ibrani otel kerime nadir tarih kemikliler hayatın anlamı brezilya özgürlük şiddet laik kimlik çatışması soruşturma matematik koç doğu perinçek şeytan donka siyaset aksiyon parmak izi tiyatro yahudi stalin türk venedik türk sineması kadınlar latin amerika edebiyatı azınlık yemek hayal kırıklığı kova rekabet 1960 ihtilali çalışan kadınlar çevre koruma hayal vedat selanik ikizler dublin hacı bektaş veli çocuk dili şehbal kanser schubert banker kastelli italya sakkara islamiyet başak futbol ölüler antoloji ego istihbarat tkp beslenme musevi aile ilişkileri yoksulluk sabri uzun siyonizm fidel castro anneler ve kızları cellat mezarlığı romantik komedi kâhin mübadele felsefe memet fuat anlatı anı aşiret mimesis müzik iskenderiye çehov cıa nâzım hikmet yahudiye zombi astroloji sinema gözyaşı cezaevi hanefi avcı feminizm mektup zeka berlin duvarı operasyon kan içiciler gabriel garcia marquez televizyon suç yalnızlık facebook yazar ecinniler uzay şiva vahası keşanlı ali destanı korsan kitap dna maya oda tarikat cinayet burçlar jack ahmet şık gogol küba ege anne çocuk ergen kızlar cep kitap devrim oğuz atay ihanet kadın sırrı bektaş israil reis balık kurşun soner yalçın trakya necip hablemitoğlu ingilizce stasi anne masal örgüt fethullah gülen kız arkadaş referans comala kasabası çocuk bakımı kolera melek kapatılma gerilim hapishane bektaşilik türklük çocuk şiddeti kastelli soykırım yaşar nabi nayır yaşlı nick parti adres mısır doris day tasavvuf mutfak nedim şener fetih öykü lezzet kehanet stavrogin başkalarının kokusu emniyet’te fethullahçı örgütlenme tolstoy intikam serenad hacıbektaş kasaba ekonomi uyuşturucu yay korucu köyü delil istanbul berlin deloitte maeve binchy mafya terazi boğa liman pir sultan idam osmanlı vaat edilmiş topraklar bir olmak nazlı ılıcak dışarısı komünist fehiman kanada lokanta göç oğlak spiritüel meksika yengeç aslan mekan yılmaz güney acı kapo 1908 devrimi roman kahramanı istanbul üniversitesi dostoyevski kıskançlık akp büyük iskender cinler dönmeler anna karenina
 
Med-Cezir

ISBN: 978-605-111-602-0
Sayfa Sayısı: 280
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 21.00 TL