Med-Cezir

Kitap Hakkında:

“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
Ali Çolak

 
Elif Şafak
Elif Şafak

Yazar Hakkında

Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med­Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı.

Doğan Kitap tarafından 2009 Martı’nda yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010), İngiltere’ye göç etmiş Türkiyeli bir ailenin dramını anlattığı İskender (2011), yine gazete yazılarından derlediği Şemspare (2012) ve yeni romanı Ustam ve Ben (2013) Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri kırk bir dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin Random House, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

www.elifsafak.com.tr

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

pir sinema tevrat ölüler hz. ali koç tolstoy puşkin uyuşturucu nazlı ılıcak islam kasaba öykü reis yay köpekbalığı parmak izi yahudiye dostoyevski türk özal ingilizce melek burçlar hitler laik boğa stavrogin anne bir olmak mafya kehanet hacı bektaş veli naziler adres komplo teorisi şiva vahası cıa çocuk şiddeti papaz tarih islamiyet fanlo ekonomi ikizler aydınlık mısır fetih anlatı soruşturma istanbul lezzet tasavvuf istihbarat tkp bektaşilik kapo izak babel kanada akrep anı necip hablemitoğlu intikam iş dünyası selanik matematik roman kahramanı azınlık mitoloji istanbul üniversitesi lokanta struma gabriel garcia marquez porno televizyon kemikliler kurşun türk sineması anne çocuk ego katil iskenderiye zombi küba devrimi kova banker kastelli başak idam dişi bestseller ergen kızlar liman şiddet suç şiir musa kıskançlık dar’a durmak gezi kadın dede kurtuluş mitologya facebook aile ilişkileri berlin referans kadınlar fehiman sufilik jack ilişki ege spiritüel maeve binchy hanefi avcı polis trakya futbol kan parti bedeviler erkek arkadaş çocuk bakımı kolera kapancı romantik komedi yaşar nabi nayır musevi hrant dink sırrı bektaş kastelli rekabet oğuz atay vedat memet fuat edebiyat osmanlı imparatorluğu mübadele yalnızlık kanser macera brezilya tüccar anna karenina cep kitap anneler ve kızları oda şehbal emniyet’te fethullahçı örgütlenme türklük ali albayrak deloitte oyun kadın erkek ilişkileri atatürk aşk ve macera kutlukhan perker venedik siyaset mimesis latin amerika edebiyatı kapatılma çocuk dili kahire kimlik yahudi bilim insanları soykırım hacıbektaş cinayet schubert gogol aksiyon küba onat kutlar sakkara meksika tiyatro hayal kırıklığı donka aslan yaşlı nick başkalarının kokusu çehov sabri uzun cellat mezarlığı izmir kürtaj kerime nadir hallacı mansur deprem göç yemek soner yalçın allah hırs doğu perinçek milliyet devrim nâzım hikmet müzik 1908 devrimi mektup cezaevi vaat edilmiş topraklar terazi çalışan kadınlar operasyon özgürlük gerilim büyük iskender stiletto komünist mübin hindistan haldun taner firavun beslenme israil pedro parama ibrani yoksulluk gözyaşı gülbang roman aşk yılmaz güney türkiye korucu köyü tarikat astroloji 1960 ihtilali oğlak nuriye akman ajanda kâhin italya londra serenad uzay korsan kitap dna feminizm dublin işkence felsefe otel bağdat kız arkadaş dağ zeka aşiret maya fidel castro çevre koruma sultan fotoğraf şeytan cinler mekan hapishane comala kasabası tehlike etki ajanları fethullah gülen ecinniler ergenekon stasi antoloji akp dışarısı hayal yazar acı yengeç hayatın anlamı mizah masal dönmeler kimlik çatışması kaçış kan içiciler siyonizm ihanet vampir doris day berlin duvarı manyak cafer keşanlı ali destanı yahudi örgüt balık stalin nedim şener ahmet şık hayvan hakları delil erich auerbach osmanlı mutfak
 
Med-Cezir

ISBN: 978-605-111-602-0
Sayfa Sayısı: 280
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 21.00 TL