Med-Cezir

Kitap Hakkında:

“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
Ali Çolak

 
Elif Şafak
Elif Şafak

Yazar Hakkında

Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med-Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı. Doğan Kitap tarafından 2009’da yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010), İngiltere'ye göç etmiş Türkiyeli bir ailenin dramını anlattığı İskender (2011), yine gazete yazılarından derlediği Şemspare (2012) ve yeni romanı Ustam ve Ben 2013 yılında Doğan Kitap tarafından yayımlandı. 2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri otuz dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

şiddet tevrat aile ilişkileri ekonomi porno rekabet mutfak feminizm ibrani cep kitap parmak izi hayvan hakları mitologya dede trakya bektaşilik pir aşk ve macera suç akp struma islamiyet deloitte tehlike vampir kahire kehanet siyaset oğlak manyak cafer akrep aksiyon iş dünyası ali albayrak cezaevi özgürlük cinler antoloji bestseller schubert ikizler melek kapancı kan çehov aşiret çevre koruma yengeç onat kutlar dar’a durmak vaat edilmiş topraklar mübadele hindistan astroloji sakkara sufilik roman kahramanı dağ spiritüel acı sırrı bektaş delil anneler ve kızları balık fehiman berlin vedat yemek çocuk dili venedik mısır nuriye akman beslenme fanlo tiyatro türk sineması fotoğraf türk tasavvuf brezilya emniyet’te fethullahçı örgütlenme papaz polis stalin osmanlı imparatorluğu hrant dink anlatı fethullah gülen siyonizm bağdat hitler hayatın anlamı kapatılma kolera gabriel garcia marquez erkek arkadaş şeytan islam tarih büyük iskender intikam adres oda küba devrimi necip hablemitoğlu stiletto aşk mekan laik dublin cıa cinayet nazlı ılıcak dönmeler boğa hacı bektaş veli etki ajanları pedro parama oğuz atay sabri uzun tüccar 1908 devrimi lokanta dışarısı işkence kanada sinema burçlar zeka soruşturma maya komplo teorisi korsan kitap atatürk nâzım hikmet çocuk şiddeti futbol öykü mizah doris day istihbarat mafya şiir kemikliler televizyon türkiye israil hayal kırıklığı musa kasaba latin amerika edebiyatı operasyon puşkin meksika hacıbektaş hanefi avcı kapo kadın erkek ilişkileri hırs tarikat bir olmak selanik türklük mitoloji facebook gezi roman tkp haldun taner zombi doğu perinçek anne köpekbalığı lezzet tolstoy banker kastelli hapishane kimlik gerilim erich auerbach milliyet ege yay deprem keşanlı ali destanı kanser mimesis gogol ilişki çocuk bakımı yahudi bilim insanları liman referans macera yahudiye serenad mektup dişi kıskançlık hallacı mansur izak babel otel azınlık kız arkadaş soner yalçın yaşar nabi nayır istanbul üniversitesi bedeviler matematik yazar kâhin kadınlar terazi ölüler ergen kızlar donka başkalarının kokusu kastelli jack kimlik çatışması ego örgüt romantik komedi yahudi osmanlı reis ihanet gülbang katil ahmet şık fidel castro yalnızlık uyuşturucu allah berlin duvarı musevi cellat mezarlığı ingilizce idam comala kasabası italya şiva vahası dostoyevski devrim nedim şener korucu köyü kürtaj hayal felsefe yoksulluk çalışan kadınlar masal 1960 ihtilali iskenderiye aslan izmir gözyaşı istanbul anı yılmaz güney dna fetih uzay şehbal parti kurşun yaşlı nick stavrogin stasi özal soykırım ergenekon oyun küba kerime nadir hz. ali firavun anna karenina ecinniler kurtuluş londra memet fuat maeve binchy kaçış başak kova kadın kutlukhan perker edebiyat naziler anne çocuk göç kan içiciler aydınlık komünist sultan müzik koç ajanda mübin
 
Med-Cezir

ISBN: 978-605-111-602-0
Sayfa Sayısı: 280
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 21.00 TL