Med-Cezir

Kitap Hakkında:

“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
Ali Çolak

 
Elif Şafak
Elif Şafak

Yazar Hakkında

Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med-Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı. Doğan Kitap tarafından 2009’da yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010), İngiltere'ye göç etmiş Türkiyeli bir ailenin dramını anlattığı İskender (2011), yine gazete yazılarından derlediği Şemspare (2012) ve yeni romanı Ustam ve Ben 2013 yılında Doğan Kitap tarafından yayımlandı. 2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri otuz dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kimlik çatışması mafya mitoloji öykü comala kasabası oyun tarikat dar’a durmak türk başkalarının kokusu çevre koruma trakya atatürk cıa cellat mezarlığı hacı bektaş veli göç liman ergenekon pedro parama roman rekabet acı soner yalçın deloitte deprem feminizm çalışan kadınlar nâzım hikmet spiritüel ege puşkin gerilim izak babel kıskançlık şehbal islamiyet bektaşilik kadın vedat doğu perinçek londra siyaset hitler kurşun gözyaşı oda tasavvuf hz. ali kerime nadir örgüt adres kan berlin duvarı kapatılma kahire meksika başak edebiyat mektup özal pir kadın erkek ilişkileri mekan hallacı mansur aşk türk sineması aydınlık sinema fetih ikizler tevrat anne suç devrim naziler ergen kızlar istihbarat onat kutlar hindistan işkence stasi istanbul üniversitesi firavun anna karenina lokanta tiyatro siyonizm ali albayrak kimlik sufilik köpekbalığı beslenme kapancı fethullah gülen erkek arkadaş sabri uzun idam bir olmak doris day tarih büyük iskender referans stalin ilişki ingilizce brezilya sırrı bektaş aslan maya 1960 ihtilali italya kâhin israil küba sakkara akrep aile ilişkileri operasyon izmir nedim şener islam kaçış tkp hacıbektaş matematik dede otel komplo teorisi iskenderiye facebook hayal kırıklığı macera dönmeler gezi çocuk dili cep kitap kehanet çocuk şiddeti yaşlı nick haldun taner keşanlı ali destanı ego kapo allah katil yoksulluk nuriye akman cinler romantik komedi parmak izi memet fuat ölüler ekonomi anlatı oğlak mutfak tehlike kutlukhan perker uyuşturucu dağ aşiret anneler ve kızları oğuz atay papaz zeka 1908 devrimi kanser kova televizyon koç dişi zombi dışarısı yazar kan içiciler özgürlük kemikliler kasaba şiva vahası etki ajanları küba devrimi anı tüccar kadınlar hayvan hakları dublin polis yay çocuk bakımı boğa tolstoy manyak cafer osmanlı yaşar nabi nayır vampir mitologya futbol masal iş dünyası kastelli ibrani serenad mizah hırs hayal musevi istanbul struma melek şiir intikam bestseller gülbang hanefi avcı dostoyevski gogol astroloji cezaevi stiletto ecinniler yengeç mübin porno balık kürtaj felsefe fehiman korsan kitap erich auerbach kanada maeve binchy ajanda hayatın anlamı reis osmanlı imparatorluğu uzay anne çocuk vaat edilmiş topraklar yemek lezzet kız arkadaş aşk ve macera nazlı ılıcak ahmet şık gabriel garcia marquez sultan hapishane stavrogin soruşturma bedeviler yalnızlık selanik berlin venedik milliyet aksiyon akp mısır şeytan türkiye burçlar necip hablemitoğlu azınlık fotoğraf şiddet hrant dink emniyet’te fethullahçı örgütlenme fidel castro parti musa schubert yılmaz güney mimesis yahudiye kolera korucu köyü terazi fanlo yahudi bilim insanları cinayet türklük ihanet delil banker kastelli donka yahudi bağdat müzik kurtuluş çehov dna roman kahramanı soykırım mübadele antoloji laik latin amerika edebiyatı komünist jack
 
Med-Cezir

ISBN: 978-605-111-602-0
Sayfa Sayısı: 280
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 21.00 TL