Med-Cezir

Kitap Hakkında:

“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
Ali Çolak

 
Elif Şafak
Elif Şafak

Yazar Hakkında

Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med-Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı. Doğan Kitap tarafından 2009’da yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010), İngiltere'ye göç etmiş Türkiyeli bir ailenin dramını anlattığı İskender (2011), yine gazete yazılarından derlediği Şemspare (2012) ve yeni romanı Ustam ve Ben 2013 yılında Doğan Kitap tarafından yayımlandı. 2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri otuz dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

anı çevre koruma osmanlı israil mafya antoloji kehanet tehlike şiva vahası operasyon izmir boğa kadın erkek ilişkileri romantik komedi kastelli fanlo tiyatro spiritüel stavrogin kapancı fehiman özal bağdat tkp burçlar 1908 devrimi komplo teorisi dişi kapatılma uyuşturucu ölüler musa ingilizce izak babel fidel castro kanser comala kasabası tarih haldun taner müzik sabri uzun anlatı yazar gabriel garcia marquez roman etki ajanları kurşun firavun mektup atatürk oğlak keşanlı ali destanı porno balık 1960 ihtilali hırs kadın istihbarat gerilim kerime nadir cezaevi islam tarikat gülbang kutlukhan perker televizyon parmak izi hrant dink örgüt masal beslenme iş dünyası katil donka kahire intikam soykırım kâhin yaşar nabi nayır fotoğraf suç hz. ali kan struma oyun musevi kimlik çatışması tasavvuf acı lezzet maeve binchy çalışan kadınlar nuriye akman aydınlık korucu köyü kürtaj feminizm papaz kız arkadaş kapo zeka deprem siyaset otel tolstoy kova türkiye berlin yılmaz güney kemikliler cep kitap türklük bestseller jack dede istanbul üniversitesi anneler ve kızları selanik allah doğu perinçek idam siyonizm rekabet ibrani cellat mezarlığı mısır reis necip hablemitoğlu nâzım hikmet vampir köpekbalığı deloitte istanbul macera hitler soruşturma yalnızlık çocuk dili nedim şener mübin azınlık manyak cafer mekan onat kutlar mimesis akp londra fethullah gülen tüccar korsan kitap ilişki meksika oda dağ delil yaşlı nick brezilya pedro parama gezi hayal trakya öykü hacı bektaş veli latin amerika edebiyatı kasaba türk dönmeler referans bektaşilik polis parti felsefe kanada iskenderiye aslan matematik gözyaşı yay kan içiciler erkek arkadaş zombi ergen kızlar osmanlı imparatorluğu ajanda aşiret puşkin stasi serenad sırrı bektaş sultan aksiyon aşk ve macera çocuk şiddeti başkalarının kokusu cıa facebook mübadele hayvan hakları cinayet kadınlar adres hacıbektaş ekonomi yoksulluk bedeviler anne çocuk vaat edilmiş topraklar astroloji koç emniyet’te fethullahçı örgütlenme yemek çocuk bakımı doris day anna karenina göç hindistan ikizler berlin duvarı yahudi bilim insanları mutfak yahudi tevrat özgürlük memet fuat naziler sinema stalin şeytan sakkara kurtuluş roman kahramanı maya erich auerbach dostoyevski futbol schubert edebiyat hapishane venedik işkence ali albayrak liman stiletto mizah islamiyet ecinniler şehbal terazi yahudiye komünist anne dublin şiir büyük iskender laik türk sineması bir olmak hayal kırıklığı devrim milliyet hallacı mansur vedat hanefi avcı ergenekon sufilik uzay mitologya oğuz atay hayatın anlamı kimlik mitoloji dışarısı yengeç kaçış pir şiddet ego fetih kıskançlık nazlı ılıcak melek soner yalçın küba devrimi lokanta ahmet şık ege başak ihanet aile ilişkileri dna gogol banker kastelli akrep italya küba dar’a durmak kolera çehov aşk cinler
 
Med-Cezir

ISBN: 978-605-111-602-0
Sayfa Sayısı: 280
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 21.00 TL