Med-Cezir

Kitap Hakkında:

“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
Ali Çolak

 
Elif Şafak
Elif Şafak

Yazar Hakkında

Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med­Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı.

Doğan Kitap tarafından 2009 Martı’nda yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010), İngiltere’ye göç etmiş Türkiyeli bir ailenin dramını anlattığı İskender (2011), yine gazete yazılarından derlediği Şemspare (2012) ve yeni romanı Ustam ve Ben (2013) Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri kırk bir dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin Random House, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

www.elifsafak.com.tr

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

ecinniler tevrat bestseller özgürlük mimesis hallacı mansur otel kapo tarikat melek lokanta operasyon kemikliler köpekbalığı deloitte cinayet matematik türk sineması facebook fehiman soner yalçın emniyet’te fethullahçı örgütlenme kolera nâzım hikmet allah dna kâhin dostoyevski tarih romantik komedi deprem stiletto spiritüel futbol adres soykırım sufilik mekan kıskançlık italya kehanet fanlo burçlar papaz masal selanik kerime nadir erich auerbach 1908 devrimi liman feminizm keşanlı ali destanı akrep gülbang gezi kürtaj kaçış siyaset izak babel gogol berlin londra akp istanbul üniversitesi acı parmak izi kan puşkin kapatılma meksika anlatı roman dönmeler mizah kanser uyuşturucu oğlak kova ingilizce vaat edilmiş topraklar müzik aşk dublin macera anna karenina kapancı ihanet yengeç iş dünyası serenad fidel castro polis mitoloji yahudiye kan içiciler aşk ve macera kurşun kahire ibrani musa delil kadın şiva vahası doris day pedro parama maeve binchy televizyon bağdat başak kadınlar milliyet gözyaşı aksiyon idam ergen kızlar berlin duvarı suç tiyatro katil venedik çocuk dili dede örgüt gerilim atatürk cezaevi ege ajanda brezilya nedim şener rekabet intikam hacı bektaş veli azınlık osmanlı imparatorluğu ahmet şık türklük struma referans yalnızlık dar’a durmak fethullah gülen banker kastelli hindistan şeytan şiir parti uzay göç laik israil hacıbektaş onat kutlar manyak cafer balık aslan kurtuluş schubert bektaşilik yoksulluk mitologya hanefi avcı istanbul ikizler boğa reis sinema gabriel garcia marquez trakya kimlik çatışması başkalarının kokusu hayatın anlamı ali albayrak hayal stalin ekonomi korucu köyü anı cıa lezzet memet fuat nuriye akman fetih aydınlık antoloji stavrogin latin amerika edebiyatı islam beslenme hapishane hrant dink anne çocuk terazi jack sultan istihbarat firavun yay ego mübadele türkiye hz. ali roman kahramanı islamiyet kadın erkek ilişkileri cinler öykü oyun naziler zombi siyonizm şiddet vampir donka çalışan kadınlar fotoğraf ölüler etki ajanları anneler ve kızları astroloji bedeviler mübin mektup türk çocuk bakımı kastelli tasavvuf hayal kırıklığı koç maya kimlik comala kasabası necip hablemitoğlu anne hayvan hakları küba devrimi dişi izmir hırs aile ilişkileri 1960 ihtilali büyük iskender mafya bir olmak erkek arkadaş yaşar nabi nayır felsefe zeka dağ çehov dışarısı yılmaz güney küba cep kitap hitler mısır sırrı bektaş işkence nazlı ılıcak ilişki sakkara kız arkadaş musevi cellat mezarlığı oda şehbal tehlike doğu perinçek kasaba ergenekon edebiyat yemek porno yazar özal iskenderiye korsan kitap çevre koruma kutlukhan perker pir yahudi bilim insanları aşiret tolstoy stasi devrim yahudi tüccar kanada komünist çocuk şiddeti mutfak osmanlı sabri uzun soruşturma tkp komplo teorisi haldun taner vedat yaşlı nick oğuz atay
 
Med-Cezir

ISBN: 978-605-111-602-0
Sayfa Sayısı: 280
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2010
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 21.00 TL