Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

Kitap Hakkında:

Ayrılık... İnsanı en derinden vuran... Yalnızlık hayata egemen olan... Hayatı yabancılarda arayan, kendini bırakan bir kadın... İşte bu hikâye onun... Sıcak bir yüreğin soğumasının hikâyesi bu... Hızla sona doğru koşmasının... Karin Karakaşlı "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" adlı bu ilk romanında öykücülüğün getirdiği alışkanlıkları bırakmıyor ve onu birbirinden kopuk metinler olarak okunabilecek bir tarzda kurguluyor.
İlk ve en uzun bölümde sevgilisinden yeni ayrılmış, duyarlı bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Kimi zaman kendi sesi devreye giriyor, kimi zaman hikâye anlatıcının dilinden hayat buluyor, kimi zaman da ünlü şairlerin şiirleri alıyor kalemi ele. Duygulara yönelik, duygularla beslenen, yoğun bir hüznün kendini gösterdiği bir metin bu. Ardından kadının hayatına giren ya da hayatından teğet geçenlerin rol aldığı öyküler geliyor. Romanı okurken ayrılığın hüznü kadar, günümüzün kargaşası, bireyleri yalnızlığa sürükleyen yapısı ve hayatın tamamına egemen olan duyarsızlıklar da bir kez daha gözümüze çarpıyor. "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" duygu yüklü ve iddialı bir ilk roman.

 
Karin Karakaşlı
Karin Karakaşlı

Yazar Hakkında

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

vaat edilmiş topraklar beslenme ihanet cep kitap memet fuat özgürlük felsefe 1908 devrimi gözyaşı dişi kürtaj parti melek polis serenad suç musa tkp fetih balık istanbul üniversitesi kova kahire jack ingilizce dede sabri uzun futbol doğu perinçek tarikat yahudi bilim insanları ajanda porno cellat mezarlığı manyak cafer antoloji ali albayrak siyaset ölüler ilişki türk liman maya kan içiciler ibrani vampir yengeç nuriye akman yaşar nabi nayır berlin oğlak nâzım hikmet haldun taner kurtuluş facebook fidel castro ergen kızlar reis sultan oyun ikizler erkek arkadaş sakkara mısır gogol hrant dink hayvan hakları nazlı ılıcak zombi cinayet ahmet şık işkence acı anne referans fethullah gülen idam küba hallacı mansur anlatı hırs kız arkadaş kanada trakya hacıbektaş dönmeler fanlo ecinniler matematik mutfak emniyet’te fethullahçı örgütlenme bektaşilik mafya astroloji hacı bektaş veli milliyet küba devrimi kanser tevrat stasi doris day mitologya sırrı bektaş pir zeka yaşlı nick akrep soner yalçın hitler vedat rekabet venedik müzik yahudiye kasaba mitoloji kehanet deprem hz. ali katil şiva vahası ege comala kasabası erich auerbach cinler edebiyat özal dublin koç lezzet kadın kapancı delil puşkin siyonizm londra akp banker kastelli etki ajanları yılmaz güney bedeviler göç struma terazi allah yalnızlık bestseller anna karenina nedim şener çocuk şiddeti mimesis tarih macera televizyon şeytan necip hablemitoğlu kapo fehiman oda musevi kadın erkek ilişkileri köpekbalığı naziler hayal kırıklığı gerilim aşiret oğuz atay aşk ve macera korsan kitap kerime nadir osmanlı mektup otel latin amerika edebiyatı aydınlık sufilik yay pedro parama donka hapishane mübin keşanlı ali destanı devrim dışarısı tiyatro çevre koruma türkiye tüccar israil schubert ego bir olmak 1960 ihtilali öykü fotoğraf feminizm azınlık dağ şiir roman uzay mizah kadınlar islamiyet kimlik stalin örgüt italya kastelli hayatın anlamı çocuk dili laik tasavvuf anneler ve kızları lokanta soykırım iskenderiye korucu köyü çalışan kadınlar hanefi avcı komünist intikam komplo teorisi roman kahramanı yoksulluk büyük iskender dna uyuşturucu parmak izi selanik hayal kimlik çatışması cıa yemek adres başak islam aşk firavun operasyon kan burçlar şehbal kapatılma iş dünyası anne çocuk başkalarının kokusu atatürk aile ilişkileri kolera meksika çehov yazar kaçış dostoyevski masal çocuk bakımı bağdat türk sineması ergenekon tolstoy aksiyon kutlukhan perker aslan türklük sinema mübadele kurşun izak babel yahudi şiddet tehlike maeve binchy soruşturma istihbarat hindistan anı izmir gezi romantik komedi papaz deloitte spiritüel berlin duvarı gabriel garcia marquez cezaevi dar’a durmak stiletto boğa kâhin mekan stavrogin brezilya onat kutlar gülbang ekonomi istanbul kıskançlık osmanlı imparatorluğu kemikliler
 
Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

ISBN: 978-605-111-407-1
Sayfa Sayısı: 164
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL