Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

Kitap Hakkında:

Ayrılık... İnsanı en derinden vuran... Yalnızlık hayata egemen olan... Hayatı yabancılarda arayan, kendini bırakan bir kadın... İşte bu hikâye onun... Sıcak bir yüreğin soğumasının hikâyesi bu... Hızla sona doğru koşmasının... Karin Karakaşlı "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" adlı bu ilk romanında öykücülüğün getirdiği alışkanlıkları bırakmıyor ve onu birbirinden kopuk metinler olarak okunabilecek bir tarzda kurguluyor.
İlk ve en uzun bölümde sevgilisinden yeni ayrılmış, duyarlı bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Kimi zaman kendi sesi devreye giriyor, kimi zaman hikâye anlatıcının dilinden hayat buluyor, kimi zaman da ünlü şairlerin şiirleri alıyor kalemi ele. Duygulara yönelik, duygularla beslenen, yoğun bir hüznün kendini gösterdiği bir metin bu. Ardından kadının hayatına giren ya da hayatından teğet geçenlerin rol aldığı öyküler geliyor. Romanı okurken ayrılığın hüznü kadar, günümüzün kargaşası, bireyleri yalnızlığa sürükleyen yapısı ve hayatın tamamına egemen olan duyarsızlıklar da bir kez daha gözümüze çarpıyor. "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" duygu yüklü ve iddialı bir ilk roman.

 
Karin Karakaşlı
Karin Karakaşlı

Yazar Hakkında

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

maeve binchy sakkara balık soruşturma istihbarat kahire deprem hacı bektaş veli tevrat uyuşturucu serenad terazi korsan kitap şehbal komünist şiir sabri uzun porno hindistan dağ hapishane aşk türk sineması erich auerbach kapancı çalışan kadınlar deloitte ingilizce dede hayal kırıklığı matematik donka nedim şener aile ilişkileri edebiyat aslan tehlike fehiman schubert kadın erkek ilişkileri başak yılmaz güney trakya mısır gerilim çocuk bakımı kan içiciler siyonizm yazar komplo teorisi kolera doğu perinçek maya parmak izi hanefi avcı cellat mezarlığı stalin erkek arkadaş cıa hallacı mansur türk struma atatürk dostoyevski devrim kadın oğuz atay memet fuat anne parti facebook israil ikizler istanbul 1960 ihtilali kapatılma çocuk dili firavun kerime nadir istanbul üniversitesi aşiret bedeviler londra uzay hayatın anlamı haldun taner gözyaşı kanser antoloji şiddet spiritüel oyun ali albayrak brezilya etki ajanları ilişki öykü çocuk şiddeti fidel castro romantik komedi dna çevre koruma kız arkadaş pir stasi kehanet nuriye akman hırs onat kutlar cep kitap melek osmanlı imparatorluğu şeytan allah örgüt latin amerika edebiyatı türklük kutlukhan perker musa anna karenina televizyon puşkin mutfak mafya kapo kürtaj islamiyet kasaba manyak cafer macera kimlik yahudi katil delil venedik aydınlık osmanlı izmir feminizm ibrani tarikat astroloji hitler cezaevi keşanlı ali destanı pedro parama berlin duvarı vedat felsefe tiyatro kaçış cinayet tüccar kadınlar kıskançlık suç köpekbalığı polis yalnızlık yengeç sinema kurşun anlatı mekan papaz soner yalçın masal mitoloji mektup stavrogin ajanda necip hablemitoğlu liman jack vaat edilmiş topraklar soykırım emniyet’te fethullahçı örgütlenme musevi yoksulluk çehov dar’a durmak 1908 devrimi rekabet kemikliler mimesis zeka meksika yaşar nabi nayır reis naziler banker kastelli sufilik iskenderiye yahudi bilim insanları işkence başkalarının kokusu mübadele anneler ve kızları bir olmak vampir bektaşilik özal azınlık özgürlük oda kova hrant dink zombi sultan büyük iskender doris day hacıbektaş hayal nâzım hikmet futbol dublin intikam akp adres hz. ali kimlik çatışması kastelli cinler hayvan hakları dışarısı iş dünyası otel acı oğlak operasyon selanik kanada ölüler siyaset referans berlin mübin şiva vahası türkiye idam küba fetih anı burçlar gezi gogol stiletto aksiyon ergenekon fanlo ege comala kasabası gülbang kurtuluş izak babel dönmeler koç akrep sırrı bektaş ergen kızlar yahudiye milliyet korucu köyü müzik islam küba devrimi ekonomi gabriel garcia marquez lezzet italya ihanet yemek tasavvuf lokanta roman göç aşk ve macera tkp nazlı ılıcak bağdat tarih laik mizah beslenme anne çocuk kâhin fethullah gülen fotoğraf ahmet şık dişi mitologya ecinniler ego yay kan bestseller yaşlı nick roman kahramanı tolstoy boğa
 
Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

ISBN: 978-605-111-407-1
Sayfa Sayısı: 164
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL