Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

Kitap Hakkında:

Ayrılık... İnsanı en derinden vuran... Yalnızlık hayata egemen olan... Hayatı yabancılarda arayan, kendini bırakan bir kadın... İşte bu hikâye onun... Sıcak bir yüreğin soğumasının hikâyesi bu... Hızla sona doğru koşmasının... Karin Karakaşlı "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" adlı bu ilk romanında öykücülüğün getirdiği alışkanlıkları bırakmıyor ve onu birbirinden kopuk metinler olarak okunabilecek bir tarzda kurguluyor.
İlk ve en uzun bölümde sevgilisinden yeni ayrılmış, duyarlı bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Kimi zaman kendi sesi devreye giriyor, kimi zaman hikâye anlatıcının dilinden hayat buluyor, kimi zaman da ünlü şairlerin şiirleri alıyor kalemi ele. Duygulara yönelik, duygularla beslenen, yoğun bir hüznün kendini gösterdiği bir metin bu. Ardından kadının hayatına giren ya da hayatından teğet geçenlerin rol aldığı öyküler geliyor. Romanı okurken ayrılığın hüznü kadar, günümüzün kargaşası, bireyleri yalnızlığa sürükleyen yapısı ve hayatın tamamına egemen olan duyarsızlıklar da bir kez daha gözümüze çarpıyor. "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" duygu yüklü ve iddialı bir ilk roman.

 
Karin Karakaşlı
Karin Karakaşlı

Yazar Hakkında

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

masal başkalarının kokusu antoloji macera kan içiciler puşkin boğa firavun manyak cafer ege cıa kadın hitler vampir cep kitap mafya kıskançlık koç ilişki köpekbalığı fanlo dişi hanefi avcı musevi dede öykü sabri uzun selanik nedim şener erich auerbach ibrani hindistan hapishane meksika romantik komedi anne türklük hacıbektaş kapatılma mitologya mimesis kasaba zombi trakya şiir yahudiye gülbang türk sineması bir olmak anne çocuk kan beslenme astroloji osmanlı jack tarih bağdat polis tasavvuf bedeviler comala kasabası yoksulluk dublin terazi zeka sultan onat kutlar hayal brezilya katil azınlık hrant dink hırs dostoyevski gözyaşı kastelli otel aksiyon tkp kehanet melek komplo teorisi aşk fidel castro hacı bektaş veli liman vaat edilmiş topraklar örgüt tarikat stiletto hallacı mansur islamiyet nuriye akman tevrat kapancı kaçış kanada hayal kırıklığı deprem berlin aşk ve macera tolstoy struma cinler mekan berlin duvarı ingilizce tehlike istanbul pir futbol sırrı bektaş istihbarat soner yalçın kolera doğu perinçek maeve binchy acı yaşar nabi nayır idam tüccar nazlı ılıcak soruşturma işkence istanbul üniversitesi çevre koruma latin amerika edebiyatı kadınlar ajanda oda stavrogin özgürlük operasyon türk küba devrimi memet fuat spiritüel yemek hayatın anlamı siyonizm delil oğlak laik bestseller ölüler aşiret izak babel gezi gerilim adres nâzım hikmet ikizler şiddet milliyet yahudi bilim insanları korucu köyü cinayet yay sakkara kutlukhan perker 1960 ihtilali porno keşanlı ali destanı musa dağ mitoloji kadın erkek ilişkileri soykırım akp haldun taner bektaşilik balık şehbal siyaset devrim donka felsefe kimlik 1908 devrimi şiva vahası stalin iş dünyası parti banker kastelli parmak izi televizyon kâhin matematik dışarısı aile ilişkileri ecinniler facebook kapo israil kanser kurşun cezaevi çalışan kadınlar çocuk şiddeti lezzet papaz londra yılmaz güney kerime nadir kova göç ergen kızlar osmanlı imparatorluğu mektup schubert aydınlık kurtuluş akrep yazar yengeç kahire pedro parama tiyatro italya mübadele dar’a durmak kız arkadaş kemikliler mutfak serenad sinema roman kahramanı etki ajanları kürtaj rekabet referans uyuşturucu anneler ve kızları emniyet’te fethullahçı örgütlenme sufilik büyük iskender izmir anlatı yaşlı nick aslan dönmeler atatürk gogol gabriel garcia marquez yalnızlık küba allah ihanet hz. ali özal çocuk dili fetih ego burçlar ergenekon uzay mübin çocuk bakımı türkiye ali albayrak erkek arkadaş mısır fethullah gülen roman müzik fehiman lokanta islam necip hablemitoğlu vedat maya şeytan iskenderiye mizah fotoğraf cellat mezarlığı deloitte çehov edebiyat venedik korsan kitap anna karenina anı doris day hayvan hakları başak oyun oğuz atay stasi kimlik çatışması naziler intikam yahudi ahmet şık dna feminizm komünist ekonomi reis suç
 
Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

ISBN: 978-605-111-407-1
Sayfa Sayısı: 164
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL