Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

Kitap Hakkında:

Ayrılık... İnsanı en derinden vuran... Yalnızlık hayata egemen olan... Hayatı yabancılarda arayan, kendini bırakan bir kadın... İşte bu hikâye onun... Sıcak bir yüreğin soğumasının hikâyesi bu... Hızla sona doğru koşmasının... Karin Karakaşlı "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" adlı bu ilk romanında öykücülüğün getirdiği alışkanlıkları bırakmıyor ve onu birbirinden kopuk metinler olarak okunabilecek bir tarzda kurguluyor.
İlk ve en uzun bölümde sevgilisinden yeni ayrılmış, duyarlı bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Kimi zaman kendi sesi devreye giriyor, kimi zaman hikâye anlatıcının dilinden hayat buluyor, kimi zaman da ünlü şairlerin şiirleri alıyor kalemi ele. Duygulara yönelik, duygularla beslenen, yoğun bir hüznün kendini gösterdiği bir metin bu. Ardından kadının hayatına giren ya da hayatından teğet geçenlerin rol aldığı öyküler geliyor. Romanı okurken ayrılığın hüznü kadar, günümüzün kargaşası, bireyleri yalnızlığa sürükleyen yapısı ve hayatın tamamına egemen olan duyarsızlıklar da bir kez daha gözümüze çarpıyor. "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" duygu yüklü ve iddialı bir ilk roman.

 
Karin Karakaşlı
Karin Karakaşlı

Yazar Hakkında

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

serenad şiddet trakya hanefi avcı manyak cafer bedeviler kova polis kapo mimesis papaz aile ilişkileri özgürlük mübadele berlin duvarı gözyaşı tarih rekabet tkp şeytan deprem istanbul üniversitesi fotoğraf soner yalçın necip hablemitoğlu lokanta vaat edilmiş topraklar akrep çocuk dili şiir doğu perinçek küba sakkara cep kitap stalin tüccar memet fuat uyuşturucu özal laik aşk yaşlı nick antoloji hayvan hakları matematik hayal gabriel garcia marquez kan siyonizm mektup latin amerika edebiyatı bestseller anneler ve kızları kolera ergenekon fidel castro idam ege onat kutlar azınlık stiletto nâzım hikmet hırs ekonomi 1908 devrimi israil kapancı zeka tolstoy meksika sufilik romantik komedi gülbang kemikliler banker kastelli büyük iskender oda ali albayrak bir olmak dede sırrı bektaş müzik italya yaşar nabi nayır tevrat tarikat sabri uzun başak roman kahramanı pedro parama nazlı ılıcak musevi fehiman brezilya oğuz atay mutfak naziler oğlak gogol schubert korsan kitap aşk ve macera yemek operasyon edebiyat lezzet uzay göç parmak izi kadın istanbul stasi aslan pir hallacı mansur türklük kehanet çehov tasavvuf haldun taner keşanlı ali destanı kanser mısır sultan atatürk televizyon deloitte berlin islam türkiye kimlik parti yılmaz güney aksiyon yahudi bilim insanları osmanlı imparatorluğu ahmet şık dna korucu köyü kahire maya kastelli hz. ali zombi kurşun soykırım anlatı şiva vahası puşkin kürtaj dublin mitoloji yahudiye jack kasaba kanada facebook maeve binchy milliyet melek cellat mezarlığı tehlike allah kurtuluş sinema köpekbalığı spiritüel feminizm anna karenina erkek arkadaş ilişki futbol ibrani çevre koruma istihbarat struma bağdat vampir çalışan kadınlar kapatılma türk sineması mafya mübin gerilim oyun cinayet çocuk şiddeti anne çocuk emniyet’te fethullahçı örgütlenme anı dostoyevski hayatın anlamı mitologya anne porno hacı bektaş veli liman ölüler musa hayal kırıklığı komplo teorisi felsefe koç hrant dink astroloji dar’a durmak londra doris day suç kaçış osmanlı kadın erkek ilişkileri çocuk bakımı donka cıa yengeç mekan cezaevi stavrogin roman reis dişi katil 1960 ihtilali siyaset işkence kız arkadaş etki ajanları intikam fetih kutlukhan perker dağ ecinniler ikizler komünist masal referans terazi aydınlık kerime nadir gezi öykü hacıbektaş şehbal tiyatro acı izak babel ajanda küba devrimi yalnızlık boğa izmir balık venedik ergen kızlar nuriye akman adres erich auerbach kimlik çatışması ego yazar devrim yoksulluk kâhin kadınlar islamiyet macera türk otel cinler yahudi hindistan iskenderiye hitler iş dünyası ihanet firavun başkalarının kokusu selanik burçlar fethullah gülen akp dışarısı fanlo bektaşilik vedat delil yay dönmeler hapishane örgüt kıskançlık nedim şener aşiret soruşturma comala kasabası mizah kan içiciler beslenme ingilizce
 
Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

ISBN: 978-605-111-407-1
Sayfa Sayısı: 164
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL