Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

Kitap Hakkında:

Ayrılık... İnsanı en derinden vuran... Yalnızlık hayata egemen olan... Hayatı yabancılarda arayan, kendini bırakan bir kadın... İşte bu hikâye onun... Sıcak bir yüreğin soğumasının hikâyesi bu... Hızla sona doğru koşmasının... Karin Karakaşlı "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" adlı bu ilk romanında öykücülüğün getirdiği alışkanlıkları bırakmıyor ve onu birbirinden kopuk metinler olarak okunabilecek bir tarzda kurguluyor.
İlk ve en uzun bölümde sevgilisinden yeni ayrılmış, duyarlı bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Kimi zaman kendi sesi devreye giriyor, kimi zaman hikâye anlatıcının dilinden hayat buluyor, kimi zaman da ünlü şairlerin şiirleri alıyor kalemi ele. Duygulara yönelik, duygularla beslenen, yoğun bir hüznün kendini gösterdiği bir metin bu. Ardından kadının hayatına giren ya da hayatından teğet geçenlerin rol aldığı öyküler geliyor. Romanı okurken ayrılığın hüznü kadar, günümüzün kargaşası, bireyleri yalnızlığa sürükleyen yapısı ve hayatın tamamına egemen olan duyarsızlıklar da bir kez daha gözümüze çarpıyor. "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" duygu yüklü ve iddialı bir ilk roman.

 
Karin Karakaşlı
Karin Karakaşlı

Yazar Hakkında

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

haldun taner mafya acı gezi maya büyük iskender oda hırs kasaba kova türkiye osmanlı musevi bektaşilik balık yay referans berlin duvarı yalnızlık onat kutlar dar’a durmak tolstoy iş dünyası cezaevi gülbang sinema gerilim soner yalçın oğlak kan içiciler fehiman doğu perinçek yılmaz güney ahmet şık sırrı bektaş londra spiritüel keşanlı ali destanı koç suç kimlik çatışması akrep stiletto şehbal tiyatro istanbul üniversitesi hindistan puşkin soruşturma yengeç anna karenina kemikliler roman osmanlı imparatorluğu masal kâhin tarikat anne atatürk yemek kapo bedeviler korsan kitap yahudi bilim insanları kadın nuriye akman naziler lezzet özal ikizler fotoğraf kürtaj ingilizce erich auerbach anlatı mutfak allah jack ege ecinniler bağdat mübadele çocuk şiddeti kaçış özgürlük facebook kimlik berlin yahudi stavrogin kurşun macera operasyon vaat edilmiş topraklar örgüt anne çocuk beslenme çehov kan hayatın anlamı aslan doris day nâzım hikmet hayal kırıklığı astroloji dostoyevski parti yaşar nabi nayır oyun mektup azınlık italya musa şiir burçlar mitoloji ali albayrak dişi kutlukhan perker aşk ve macera hacıbektaş kurtuluş kehanet hayal mimesis uyuşturucu ibrani mekan kız arkadaş polis trakya şeytan tkp meksika yazar vampir donka futbol 1908 devrimi kanada manyak cafer uzay aydınlık felsefe lokanta porno zeka korucu köyü hallacı mansur edebiyat deprem kastelli gabriel garcia marquez cep kitap kapancı liman bestseller stasi idam tasavvuf şiddet serenad köpekbalığı küba devrimi izak babel nedim şener komplo teorisi yaşlı nick dede ergen kızlar sultan islam kolera tehlike kadınlar memet fuat aşk comala kasabası fethullah gülen televizyon kıskançlık aşiret oğuz atay çevre koruma selanik hitler hrant dink aksiyon brezilya tevrat dönmeler otel yahudiye çocuk dili gogol yoksulluk vedat hacı bektaş veli etki ajanları intikam öykü parmak izi soykırım cellat mezarlığı siyonizm gözyaşı zombi schubert fidel castro erkek arkadaş kahire terazi akp firavun kadın erkek ilişkileri rekabet türk mizah şiva vahası işkence reis antoloji başkalarının kokusu devrim anneler ve kızları pir ilişki izmir papaz ego venedik dublin mısır siyaset stalin türk sineması anı sakkara latin amerika edebiyatı mitologya fanlo delil roman kahramanı aile ilişkileri ajanda maeve binchy ergenekon necip hablemitoğlu hanefi avcı katil tarih cinler 1960 ihtilali bir olmak melek iskenderiye adres tüccar romantik komedi laik israil dağ emniyet’te fethullahçı örgütlenme sufilik hapishane cinayet banker kastelli dışarısı islamiyet istihbarat pedro parama fetih türklük dna milliyet çocuk bakımı feminizm mübin hz. ali deloitte küba ekonomi istanbul kapatılma boğa kerime nadir komünist göç nazlı ılıcak müzik hayvan hakları kanser sabri uzun başak struma cıa ölüler matematik ihanet çalışan kadınlar
 
Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

ISBN: 978-605-111-407-1
Sayfa Sayısı: 164
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL