Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

Kitap Hakkında:

Ayrılık... İnsanı en derinden vuran... Yalnızlık hayata egemen olan... Hayatı yabancılarda arayan, kendini bırakan bir kadın... İşte bu hikâye onun... Sıcak bir yüreğin soğumasının hikâyesi bu... Hızla sona doğru koşmasının... Karin Karakaşlı "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" adlı bu ilk romanında öykücülüğün getirdiği alışkanlıkları bırakmıyor ve onu birbirinden kopuk metinler olarak okunabilecek bir tarzda kurguluyor.
İlk ve en uzun bölümde sevgilisinden yeni ayrılmış, duyarlı bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Kimi zaman kendi sesi devreye giriyor, kimi zaman hikâye anlatıcının dilinden hayat buluyor, kimi zaman da ünlü şairlerin şiirleri alıyor kalemi ele. Duygulara yönelik, duygularla beslenen, yoğun bir hüznün kendini gösterdiği bir metin bu. Ardından kadının hayatına giren ya da hayatından teğet geçenlerin rol aldığı öyküler geliyor. Romanı okurken ayrılığın hüznü kadar, günümüzün kargaşası, bireyleri yalnızlığa sürükleyen yapısı ve hayatın tamamına egemen olan duyarsızlıklar da bir kez daha gözümüze çarpıyor. "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" duygu yüklü ve iddialı bir ilk roman.

 
Karin Karakaşlı
Karin Karakaşlı

Yazar Hakkında

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

istihbarat roman kahramanı stalin köpekbalığı soykırım edebiyat liman mizah göç aşk ve macera türklük jack israil türk islam rekabet kurtuluş milliyet fethullah gülen mektup yaşar nabi nayır tarikat kapo mutfak tüccar kadın erkek ilişkileri bestseller katil vedat kâhin zeka ikizler sufilik hanefi avcı azınlık 1908 devrimi acı etki ajanları dar’a durmak melek gezi futbol yılmaz güney pir deloitte hayal 1960 ihtilali kolera ali albayrak aksiyon osmanlı imparatorluğu çocuk şiddeti şiva vahası stasi başak kanser keşanlı ali destanı uzay allah mısır kaçış brezilya soner yalçın gabriel garcia marquez struma islamiyet maya kapatılma aydınlık ergen kızlar sabri uzun sakkara ilişki maeve binchy ahmet şık anı intikam tasavvuf gerilim kapancı anne operasyon naziler fidel castro devrim otel hapishane doris day parmak izi tevrat beslenme ego şiddet ecinniler mübadele komünist venedik trakya küba devrimi ege roman berlin duvarı işkence deprem iskenderiye aslan tarih lokanta dostoyevski yazar laik kız arkadaş idam papaz musevi masal özal osmanlı romantik komedi öykü comala kasabası oğlak özgürlük manyak cafer soruşturma bektaşilik hallacı mansur dublin kimlik dönmeler astroloji koç adres çevre koruma nedim şener kerime nadir kürtaj ajanda polis iş dünyası çocuk dili felsefe yahudiye parti fotoğraf porno yengeç kıskançlık stavrogin oğuz atay serenad anna karenina atatürk kanada facebook kan antoloji cep kitap vaat edilmiş topraklar kutlukhan perker erich auerbach izmir cinler donka istanbul latin amerika edebiyatı pedro parama hz. ali mitoloji feminizm banker kastelli emniyet’te fethullahçı örgütlenme zombi fehiman dişi burçlar meksika yahudi bilim insanları sırrı bektaş cinayet yoksulluk kan içiciler hacı bektaş veli puşkin müzik cellat mezarlığı şehbal hayatın anlamı tehlike haldun taner büyük iskender anneler ve kızları akrep anlatı londra aşiret hitler mimesis hacıbektaş çehov hayal kırıklığı kadın anne çocuk kastelli yahudi reis terazi ibrani boğa yaşlı nick şiir ekonomi nazlı ılıcak doğu perinçek tkp cıa gogol örgüt ergenekon uyuşturucu hindistan tolstoy bir olmak oda hayvan hakları ölüler izak babel erkek arkadaş gözyaşı memet fuat başkalarının kokusu matematik akp ihanet çalışan kadınlar aşk firavun selanik musa televizyon oyun gülbang kimlik çatışması macera nuriye akman lezzet onat kutlar mekan ingilizce çocuk bakımı italya kahire kova dede fetih berlin istanbul üniversitesi mitologya dağ suç yemek korsan kitap komplo teorisi siyaset bedeviler kadınlar dna vampir mübin hrant dink tiyatro cezaevi kehanet spiritüel schubert balık türkiye mafya dışarısı stiletto kemikliler fanlo delil yay nâzım hikmet yalnızlık sultan siyonizm türk sineması kurşun aile ilişkileri sinema kasaba bağdat necip hablemitoğlu korucu köyü referans şeytan hırs küba
 
Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

ISBN: 978-605-111-407-1
Sayfa Sayısı: 164
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL