Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

Kitap Hakkında:

Ayrılık... İnsanı en derinden vuran... Yalnızlık hayata egemen olan... Hayatı yabancılarda arayan, kendini bırakan bir kadın... İşte bu hikâye onun... Sıcak bir yüreğin soğumasının hikâyesi bu... Hızla sona doğru koşmasının... Karin Karakaşlı "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" adlı bu ilk romanında öykücülüğün getirdiği alışkanlıkları bırakmıyor ve onu birbirinden kopuk metinler olarak okunabilecek bir tarzda kurguluyor.
İlk ve en uzun bölümde sevgilisinden yeni ayrılmış, duyarlı bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Kimi zaman kendi sesi devreye giriyor, kimi zaman hikâye anlatıcının dilinden hayat buluyor, kimi zaman da ünlü şairlerin şiirleri alıyor kalemi ele. Duygulara yönelik, duygularla beslenen, yoğun bir hüznün kendini gösterdiği bir metin bu. Ardından kadının hayatına giren ya da hayatından teğet geçenlerin rol aldığı öyküler geliyor. Romanı okurken ayrılığın hüznü kadar, günümüzün kargaşası, bireyleri yalnızlığa sürükleyen yapısı ve hayatın tamamına egemen olan duyarsızlıklar da bir kez daha gözümüze çarpıyor. "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" duygu yüklü ve iddialı bir ilk roman.

 
Karin Karakaşlı
Karin Karakaşlı

Yazar Hakkında

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

islamiyet pir yemek firavun hitler türk cıa hırs ahmet şık fidel castro anlatı kasaba rekabet hacı bektaş veli mafya anne felsefe dublin kız arkadaş hindistan delil nuriye akman latin amerika edebiyatı etki ajanları akrep beslenme özgürlük gabriel garcia marquez edebiyat masal futbol comala kasabası dar’a durmak musevi mitologya venedik mutfak oyun sabri uzun tiyatro berlin duvarı sakkara nedim şener kutlukhan perker cezaevi trakya anneler ve kızları zombi bir olmak parti keşanlı ali destanı özal tasavvuf erkek arkadaş kanser feminizm tarikat 1908 devrimi tehlike meksika akp çocuk şiddeti osmanlı imparatorluğu aşiret hayatın anlamı soykırım gerilim küba devrimi dede emniyet’te fethullahçı örgütlenme yengeç atatürk manyak cafer anna karenina macera küba schubert parmak izi hayvan hakları yılmaz güney berlin kıskançlık sultan mübadele şiva vahası şeytan çocuk bakımı ergen kızlar ergenekon tevrat yaşar nabi nayır fotoğraf türkiye struma örgüt tarih kimlik çatışması soner yalçın tolstoy roman kanada boğa komünist milliyet hrant dink dişi burçlar kan musa sufilik maya deloitte korsan kitap dna müzik sinema cinayet kâhin yahudi bilim insanları aksiyon zeka porno stasi vedat izak babel kimlik fethullah gülen gözyaşı aile ilişkileri kaçış mekan mısır ali albayrak soruşturma kadın erkek ilişkileri oğlak donka cep kitap roman kahramanı kova dönmeler allah bestseller osmanlı aşk hacıbektaş uyuşturucu kapo kurşun ibrani melek pedro parama televizyon uzay erich auerbach mektup nazlı ılıcak balık operasyon yazar dostoyevski iş dünyası sırrı bektaş şiir romantik komedi matematik cellat mezarlığı kerime nadir kan içiciler yalnızlık stalin dağ komplo teorisi tüccar aslan vaat edilmiş topraklar deprem naziler türk sineması devrim kahire haldun taner otel banker kastelli londra memet fuat ecinniler çalışan kadınlar kadınlar polis hayal dışarısı italya yoksulluk köpekbalığı başak mübin istanbul ingilizce yahudiye jack katil brezilya bedeviler tkp oda yay serenad gogol şiddet maeve binchy istihbarat islam başkalarının kokusu korucu köyü koç istanbul üniversitesi kemikliler kapancı fetih öykü iskenderiye hayal kırıklığı siyonizm hanefi avcı büyük iskender referans suç yahudi mizah reis ikizler işkence ege ajanda cinler gezi anı bektaşilik selanik idam kürtaj nâzım hikmet necip hablemitoğlu izmir anne çocuk antoloji çevre koruma stavrogin aydınlık puşkin spiritüel astroloji ekonomi siyaset ihanet çocuk dili liman lezzet ilişki fehiman 1960 ihtilali israil facebook şehbal stiletto aşk ve macera kapatılma kehanet hz. ali yaşlı nick kurtuluş çehov oğuz atay ölüler göç gülbang terazi ego doğu perinçek adres laik kadın lokanta azınlık fanlo papaz onat kutlar hallacı mansur mitoloji vampir acı bağdat kastelli doris day hapishane intikam mimesis kolera türklük
 
Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

ISBN: 978-605-111-407-1
Sayfa Sayısı: 164
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL