Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

Kitap Hakkında:

Ayrılık... İnsanı en derinden vuran... Yalnızlık hayata egemen olan... Hayatı yabancılarda arayan, kendini bırakan bir kadın... İşte bu hikâye onun... Sıcak bir yüreğin soğumasının hikâyesi bu... Hızla sona doğru koşmasının... Karin Karakaşlı "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" adlı bu ilk romanında öykücülüğün getirdiği alışkanlıkları bırakmıyor ve onu birbirinden kopuk metinler olarak okunabilecek bir tarzda kurguluyor.
İlk ve en uzun bölümde sevgilisinden yeni ayrılmış, duyarlı bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Kimi zaman kendi sesi devreye giriyor, kimi zaman hikâye anlatıcının dilinden hayat buluyor, kimi zaman da ünlü şairlerin şiirleri alıyor kalemi ele. Duygulara yönelik, duygularla beslenen, yoğun bir hüznün kendini gösterdiği bir metin bu. Ardından kadının hayatına giren ya da hayatından teğet geçenlerin rol aldığı öyküler geliyor. Romanı okurken ayrılığın hüznü kadar, günümüzün kargaşası, bireyleri yalnızlığa sürükleyen yapısı ve hayatın tamamına egemen olan duyarsızlıklar da bir kez daha gözümüze çarpıyor. "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" duygu yüklü ve iddialı bir ilk roman.

 
Karin Karakaşlı
Karin Karakaşlı

Yazar Hakkında

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

doğu perinçek acı sırrı bektaş soruşturma stasi dişi keşanlı ali destanı çocuk dili oda kerime nadir hitler yengeç delil beslenme macera koç uyuşturucu sultan siyonizm parti serenad mizah istihbarat cinayet aile ilişkileri cep kitap devrim sufilik akp pir fidel castro oyun otel komplo teorisi porno schubert rekabet fotoğraf hallacı mansur türk nuriye akman hindistan tevrat mekan azınlık mısır ingilizce brezilya kapo puşkin osmanlı imparatorluğu gabriel garcia marquez polis hacı bektaş veli memet fuat çevre koruma kadın erkek ilişkileri londra islamiyet iskenderiye trakya referans kapatılma dostoyevski ege bir olmak allah hayal kırıklığı iş dünyası soner yalçın hapishane kolera aşk ve macera yahudi ecinniler küba balık şehbal yaşar nabi nayır parmak izi tüccar kemikliler deloitte kahire kova gezi reis yahudiye kan oğuz atay selanik melek kimlik hayal anne çocuk jack meksika tkp gerilim öykü emniyet’te fethullahçı örgütlenme comala kasabası adres kâhin burçlar işkence korucu köyü boğa antoloji yahudi bilim insanları nazlı ılıcak bestseller romantik komedi gözyaşı feminizm dönmeler şiir suç şiddet venedik anna karenina zombi berlin duvarı fehiman etki ajanları kadın kehanet örgüt pedro parama necip hablemitoğlu yaşlı nick kasaba naziler berlin kurşun papaz fanlo aksiyon anı mitologya lokanta dar’a durmak latin amerika edebiyatı tarikat türk sineması mübadele gogol nedim şener televizyon tarih atatürk dna ali albayrak bektaşilik futbol hrant dink vampir köpekbalığı aslan türklük korsan kitap yazar kanada anneler ve kızları hanefi avcı kürtaj mutfak sakkara hırs ibrani musa çehov ergenekon mafya liman mübin kaçış facebook yılmaz güney firavun astroloji milliyet kastelli deprem fethullah gülen laik hayvan hakları roman tiyatro hz. ali büyük iskender tehlike kurtuluş ilişki türkiye spiritüel ihanet cinler hacıbektaş şeytan cellat mezarlığı erich auerbach kıskançlık yalnızlık aşiret stalin başak siyaset dublin ekonomi kan içiciler küba devrimi gülbang zeka kız arkadaş manyak cafer ikizler struma fetih cezaevi roman kahramanı izak babel 1908 devrimi ajanda ahmet şık müzik ergen kızlar çalışan kadınlar akrep bağdat stavrogin çocuk bakımı doris day maeve binchy şiva vahası mitoloji kimlik çatışması matematik yoksulluk istanbul üniversitesi operasyon mimesis anlatı katil sinema maya hayatın anlamı tolstoy tasavvuf musevi çocuk şiddeti soykırım kapancı aydınlık kutlukhan perker stiletto özal dede kanser terazi onat kutlar özgürlük göç intikam banker kastelli aşk vedat uzay sabri uzun oğlak italya edebiyat islam erkek arkadaş cıa vaat edilmiş topraklar izmir lezzet başkalarının kokusu komünist yemek bedeviler 1960 ihtilali ölüler donka istanbul ego anne idam nâzım hikmet israil haldun taner osmanlı felsefe dışarısı yay dağ kadınlar mektup masal
 
Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

ISBN: 978-605-111-407-1
Sayfa Sayısı: 164
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL