Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

Kitap Hakkında:

Ayrılık... İnsanı en derinden vuran... Yalnızlık hayata egemen olan... Hayatı yabancılarda arayan, kendini bırakan bir kadın... İşte bu hikâye onun... Sıcak bir yüreğin soğumasının hikâyesi bu... Hızla sona doğru koşmasının... Karin Karakaşlı "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" adlı bu ilk romanında öykücülüğün getirdiği alışkanlıkları bırakmıyor ve onu birbirinden kopuk metinler olarak okunabilecek bir tarzda kurguluyor.
İlk ve en uzun bölümde sevgilisinden yeni ayrılmış, duyarlı bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Kimi zaman kendi sesi devreye giriyor, kimi zaman hikâye anlatıcının dilinden hayat buluyor, kimi zaman da ünlü şairlerin şiirleri alıyor kalemi ele. Duygulara yönelik, duygularla beslenen, yoğun bir hüznün kendini gösterdiği bir metin bu. Ardından kadının hayatına giren ya da hayatından teğet geçenlerin rol aldığı öyküler geliyor. Romanı okurken ayrılığın hüznü kadar, günümüzün kargaşası, bireyleri yalnızlığa sürükleyen yapısı ve hayatın tamamına egemen olan duyarsızlıklar da bir kez daha gözümüze çarpıyor. "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" duygu yüklü ve iddialı bir ilk roman.

 
Karin Karakaşlı
Karin Karakaşlı

Yazar Hakkında

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

anne çocuk suç tarih komünist necip hablemitoğlu deprem örgüt istanbul facebook brezilya adres koç kehanet fethullah gülen vampir uzay cezaevi çocuk dili kapatılma kimlik yahudi bilim insanları mutfak hayvan hakları balık astroloji atatürk yahudiye papaz laik azınlık liman ingilizce öykü fotoğraf korucu köyü kız arkadaş kahire aslan kaçış bektaşilik 1908 devrimi jack türk sineması spiritüel yılmaz güney venedik kapo hallacı mansur trakya hırs parti terazi romantik komedi sufilik ajanda kıskançlık islam melek fetih osmanlı feminizm mısır özgürlük comala kasabası aydınlık 1960 ihtilali stasi kerime nadir tevrat puşkin berlin pir çevre koruma gabriel garcia marquez kâhin soykırım bir olmak cinayet kan naziler roman kahramanı zeka ibrani türkiye cep kitap dna çocuk bakımı hindistan oğuz atay anna karenina stavrogin yalnızlık matematik izmir iş dünyası fanlo çalışan kadınlar antoloji acı berlin duvarı anne istanbul üniversitesi ege roman mizah tolstoy musa kanada büyük iskender deloitte ikizler küba bedeviler anneler ve kızları hayatın anlamı sabri uzun hanefi avcı türklük akp bağdat mafya tasavvuf futbol latin amerika edebiyatı londra kurtuluş hayal yoksulluk televizyon tüccar italya aşk ve macera etki ajanları macera gerilim hrant dink parmak izi şiva vahası anı özal lokanta anlatı hapishane mimesis beslenme tkp felsefe katil tiyatro aşiret maeve binchy gözyaşı mübin referans kastelli dar’a durmak mitoloji gogol ölüler yengeç gezi intikam edebiyat mitologya dönmeler kurşun yaşlı nick israil masal stiletto komplo teorisi hayal kırıklığı mekan boğa akrep hacı bektaş veli göç erkek arkadaş bestseller yemek idam şehbal işkence vaat edilmiş topraklar serenad dişi nedim şener musevi şeytan yahudi selanik pedro parama vedat tarikat yay islamiyet siyaset kasaba sultan korsan kitap başak kapancı ihanet çocuk şiddeti kadın erkek ilişkileri ilişki ekonomi cıa küba devrimi kürtaj tehlike uyuşturucu nazlı ılıcak ecinniler otel kadınlar doris day cellat mezarlığı emniyet’te fethullahçı örgütlenme çehov ergenekon sırrı bektaş lezzet keşanlı ali destanı onat kutlar devrim yazar kimlik çatışması kadın aşk dağ schubert allah reis oda haldun taner manyak cafer soruşturma kanser doğu perinçek nâzım hikmet dostoyevski erich auerbach ergen kızlar ahmet şık şiddet dublin banker kastelli yaşar nabi nayır gülbang hacıbektaş kova soner yalçın istihbarat osmanlı imparatorluğu donka kutlukhan perker milliyet hz. ali maya ali albayrak dışarısı struma kolera delil firavun oyun izak babel meksika fehiman stalin kan içiciler ego fidel castro aksiyon sinema burçlar şiir mübadele zombi hitler siyonizm polis nuriye akman sakkara başkalarının kokusu rekabet türk müzik dede oğlak iskenderiye aile ilişkileri mektup porno operasyon memet fuat kemikliler köpekbalığı cinler
 
Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

ISBN: 978-605-111-407-1
Sayfa Sayısı: 164
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL