Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

Kitap Hakkında:

Ayrılık... İnsanı en derinden vuran... Yalnızlık hayata egemen olan... Hayatı yabancılarda arayan, kendini bırakan bir kadın... İşte bu hikâye onun... Sıcak bir yüreğin soğumasının hikâyesi bu... Hızla sona doğru koşmasının... Karin Karakaşlı "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" adlı bu ilk romanında öykücülüğün getirdiği alışkanlıkları bırakmıyor ve onu birbirinden kopuk metinler olarak okunabilecek bir tarzda kurguluyor.
İlk ve en uzun bölümde sevgilisinden yeni ayrılmış, duyarlı bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Kimi zaman kendi sesi devreye giriyor, kimi zaman hikâye anlatıcının dilinden hayat buluyor, kimi zaman da ünlü şairlerin şiirleri alıyor kalemi ele. Duygulara yönelik, duygularla beslenen, yoğun bir hüznün kendini gösterdiği bir metin bu. Ardından kadının hayatına giren ya da hayatından teğet geçenlerin rol aldığı öyküler geliyor. Romanı okurken ayrılığın hüznü kadar, günümüzün kargaşası, bireyleri yalnızlığa sürükleyen yapısı ve hayatın tamamına egemen olan duyarsızlıklar da bir kez daha gözümüze çarpıyor. "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" duygu yüklü ve iddialı bir ilk roman.

 
Karin Karakaşlı
Karin Karakaşlı

Yazar Hakkında

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

yahudi bilim insanları dar’a durmak terazi tkp mübin aşk tiyatro dna çocuk şiddeti mübadele nedim şener fethullah gülen comala kasabası köpekbalığı masal mitoloji kıskançlık kemikliler roman mafya referans azınlık sabri uzun küba kerime nadir yalnızlık şeytan kadın erkek ilişkileri mimesis brezilya fotoğraf aslan ikizler bedeviler stalin hrant dink kastelli kan nazlı ılıcak idam hayal kırıklığı antoloji firavun oğuz atay cezaevi çalışan kadınlar kasaba yılmaz güney mitologya iskenderiye cinayet ekonomi yaşlı nick venedik keşanlı ali destanı lokanta şiir deloitte kova kurşun feminizm anı izmir sufilik hacıbektaş şehbal anneler ve kızları ahmet şık maya yengeç özal pir başak devrim şiva vahası futbol kapancı küba devrimi istanbul üniversitesi uyuşturucu tarih aksiyon dede uzay stavrogin akrep adres melek tehlike iş dünyası hallacı mansur kurtuluş kehanet kadınlar serenad tevrat ege koç osmanlı imparatorluğu osmanlı suç türkiye zeka hapishane komplo teorisi soruşturma bağdat televizyon polis kız arkadaş berlin duvarı yazar anna karenina sultan türklük gülbang türk sineması aile ilişkileri pedro parama sinema kolera kanada gözyaşı fetih çehov kapo kimlik çatışması dönmeler latin amerika edebiyatı aydınlık türk parti tüccar ilişki 1908 devrimi 1960 ihtilali maeve binchy donka erkek arkadaş allah macera hacı bektaş veli dağ meksika naziler bestseller korucu köyü dışarısı ecinniler hitler katil reis öykü beslenme oda israil dostoyevski islam romantik komedi onat kutlar selanik parmak izi gerilim gezi anne çocuk siyaset dublin porno kan içiciler kapatılma yahudi dişi bektaşilik necip hablemitoğlu musa anne jack istanbul tolstoy ibrani papaz mizah müzik erich auerbach oyun kürtaj soykırım kutlukhan perker schubert tasavvuf londra acı vedat oğlak başkalarının kokusu edebiyat sırrı bektaş hayvan hakları ajanda gabriel garcia marquez kaçış hindistan ingilizce tarikat vampir ali albayrak haldun taner atatürk çevre koruma nâzım hikmet hırs anlatı laik vaat edilmiş topraklar stasi matematik kimlik trakya örgüt burçlar sakkara milliyet mektup fanlo fidel castro kadın yemek cellat mezarlığı musevi hayatın anlamı siyonizm italya büyük iskender islamiyet kahire delil mısır yoksulluk kâhin boğa bir olmak etki ajanları komünist rekabet hz. ali doris day operasyon istihbarat puşkin banker kastelli fehiman mutfak ihanet deprem akp cinler mekan özgürlük facebook ergenekon emniyet’te fethullahçı örgütlenme felsefe spiritüel şiddet memet fuat aşk ve macera liman yay yaşar nabi nayır doğu perinçek izak babel çocuk dili roman kahramanı hanefi avcı astroloji stiletto gogol nuriye akman çocuk bakımı berlin manyak cafer balık otel ego kanser cep kitap soner yalçın intikam korsan kitap yahudiye göç hayal lezzet struma ergen kızlar aşiret ölüler işkence zombi cıa
 
Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

ISBN: 978-605-111-407-1
Sayfa Sayısı: 164
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL