Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

Kitap Hakkında:

Ayrılık... İnsanı en derinden vuran... Yalnızlık hayata egemen olan... Hayatı yabancılarda arayan, kendini bırakan bir kadın... İşte bu hikâye onun... Sıcak bir yüreğin soğumasının hikâyesi bu... Hızla sona doğru koşmasının... Karin Karakaşlı "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" adlı bu ilk romanında öykücülüğün getirdiği alışkanlıkları bırakmıyor ve onu birbirinden kopuk metinler olarak okunabilecek bir tarzda kurguluyor.
İlk ve en uzun bölümde sevgilisinden yeni ayrılmış, duyarlı bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Kimi zaman kendi sesi devreye giriyor, kimi zaman hikâye anlatıcının dilinden hayat buluyor, kimi zaman da ünlü şairlerin şiirleri alıyor kalemi ele. Duygulara yönelik, duygularla beslenen, yoğun bir hüznün kendini gösterdiği bir metin bu. Ardından kadının hayatına giren ya da hayatından teğet geçenlerin rol aldığı öyküler geliyor. Romanı okurken ayrılığın hüznü kadar, günümüzün kargaşası, bireyleri yalnızlığa sürükleyen yapısı ve hayatın tamamına egemen olan duyarsızlıklar da bir kez daha gözümüze çarpıyor. "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" duygu yüklü ve iddialı bir ilk roman.

 
Karin Karakaşlı
Karin Karakaşlı

Yazar Hakkında

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

macera berlin terazi maya mekan tarih kutlukhan perker futbol boğa koç hacıbektaş katil vampir dar’a durmak parmak izi referans balık tevrat kanada korsan kitap pir yahudiye ibrani komplo teorisi uzay kahire facebook doğu perinçek tehlike erich auerbach çehov fethullah gülen cinler gabriel garcia marquez dışarısı soykırım meksika tasavvuf hallacı mansur bektaşilik kan atatürk gogol idam fanlo nazlı ılıcak kaçış ergenekon lezzet kürtaj televizyon çocuk bakımı akp sinema roman sakkara öykü polis latin amerika edebiyatı lokanta yengeç mitoloji hapishane ego hz. ali selanik kapancı beslenme oğuz atay aksiyon aşk ve macera serenad mafya gezi porno dublin allah ihanet izak babel fidel castro kurşun kâhin köpekbalığı banker kastelli emniyet’te fethullahçı örgütlenme etki ajanları naziler venedik yoksulluk hırs zeka nedim şener çevre koruma intikam istanbul izmir istihbarat ecinniler tüccar antoloji kemikliler dönmeler yahudi gerilim türkiye işkence haldun taner türklük devrim azınlık yılmaz güney çocuk dili tkp ikizler suç spiritüel kız arkadaş ahmet şık reis yemek kehanet memet fuat hacı bektaş veli kanser mimesis mübin osmanlı komünist necip hablemitoğlu kıskançlık mektup mübadele aydınlık ekonomi israil sabri uzun kadın yay korucu köyü anlatı delil türk gülbang aşk ajanda şeytan şiddet soruşturma onat kutlar akrep yaşar nabi nayır şiir kapo schubert edebiyat kastelli musevi milliyet osmanlı imparatorluğu aşiret deloitte zombi dişi bestseller melek bir olmak kasaba özal uyuşturucu kadın erkek ilişkileri yahudi bilim insanları stasi şiva vahası kova istanbul üniversitesi anı trakya deprem romantik komedi kimlik anne hanefi avcı siyaset stiletto mitologya ilişki matematik nâzım hikmet fehiman burçlar kadınlar müzik laik tiyatro dna örgüt masal oğlak cep kitap vedat ingilizce feminizm hayal kırıklığı yalnızlık cıa erkek arkadaş göç yazar çocuk şiddeti adres şehbal anneler ve kızları ege aile ilişkileri acı kurtuluş büyük iskender küba tolstoy donka doris day iskenderiye maeve binchy kerime nadir cinayet tarikat özgürlük nuriye akman yaşlı nick manyak cafer hindistan hayatın anlamı cellat mezarlığı roman kahramanı keşanlı ali destanı firavun bedeviler hayal siyonizm çalışan kadınlar kolera brezilya anne çocuk jack mutfak dede aslan oyun hrant dink berlin duvarı iş dünyası vaat edilmiş topraklar felsefe kan içiciler londra ergen kızlar mizah cezaevi hitler 1960 ihtilali kimlik çatışması fetih türk sineması ölüler 1908 devrimi comala kasabası mısır stalin oda italya başak başkalarının kokusu fotoğraf parti islamiyet stavrogin operasyon sultan hayvan hakları rekabet papaz sufilik struma ali albayrak pedro parama kapatılma sırrı bektaş otel küba devrimi bağdat dağ puşkin gözyaşı liman astroloji anna karenina islam dostoyevski soner yalçın musa
 
Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

ISBN: 978-605-111-407-1
Sayfa Sayısı: 164
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL