Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

Kitap Hakkında:

Ayrılık... İnsanı en derinden vuran... Yalnızlık hayata egemen olan... Hayatı yabancılarda arayan, kendini bırakan bir kadın... İşte bu hikâye onun... Sıcak bir yüreğin soğumasının hikâyesi bu... Hızla sona doğru koşmasının... Karin Karakaşlı "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" adlı bu ilk romanında öykücülüğün getirdiği alışkanlıkları bırakmıyor ve onu birbirinden kopuk metinler olarak okunabilecek bir tarzda kurguluyor.
İlk ve en uzun bölümde sevgilisinden yeni ayrılmış, duyarlı bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Kimi zaman kendi sesi devreye giriyor, kimi zaman hikâye anlatıcının dilinden hayat buluyor, kimi zaman da ünlü şairlerin şiirleri alıyor kalemi ele. Duygulara yönelik, duygularla beslenen, yoğun bir hüznün kendini gösterdiği bir metin bu. Ardından kadının hayatına giren ya da hayatından teğet geçenlerin rol aldığı öyküler geliyor. Romanı okurken ayrılığın hüznü kadar, günümüzün kargaşası, bireyleri yalnızlığa sürükleyen yapısı ve hayatın tamamına egemen olan duyarsızlıklar da bir kez daha gözümüze çarpıyor. "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" duygu yüklü ve iddialı bir ilk roman.

 
Karin Karakaşlı
Karin Karakaşlı

Yazar Hakkında

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

1908 devrimi kimlik islamiyet israil hitler komünist dışarısı aşk anne çocuk şiva vahası romantik komedi melek dağ lezzet macera antoloji dublin oğuz atay mutfak müzik yahudi bilim insanları latin amerika edebiyatı balık çocuk bakımı yay referans ihanet aslan fetih başak rekabet vaat edilmiş topraklar zeka osmanlı imparatorluğu ikizler masal tolstoy ekonomi istanbul üniversitesi gözyaşı ergenekon tiyatro feminizm nedim şener doris day serenad izak babel kürtaj kapancı pir kız arkadaş astroloji musevi istihbarat papaz jack ibrani matematik devrim berlin keşanlı ali destanı şiddet ecinniler kimlik çatışması ahmet şık suç fidel castro kova uzay dişi hayvan hakları ilişki roman gabriel garcia marquez struma edebiyat maya dede cep kitap yaşlı nick hindistan istanbul çocuk şiddeti mimesis oğlak erich auerbach necip hablemitoğlu yaşar nabi nayır delil işkence hacı bektaş veli mekan türk stalin meksika çehov deloitte sultan ajanda cinler kâhin cellat mezarlığı anne manyak cafer akp pedro parama boğa comala kasabası katil puşkin oda kemikliler özal etki ajanları hz. ali 1960 ihtilali mübadele büyük iskender türk sineması sinema kastelli osmanlı çevre koruma hayatın anlamı gezi yazar ölüler kan onat kutlar porno roman kahramanı göç kehanet yoksulluk nuriye akman türklük kapo mübin küba devrimi dönmeler fehiman anneler ve kızları anna karenina sırrı bektaş naziler gerilim mafya tevrat aile ilişkileri dar’a durmak yahudiye dna cıa anı milliyet tkp nâzım hikmet intikam idam bağdat musa sufilik korsan kitap parmak izi emniyet’te fethullahçı örgütlenme mitoloji terazi firavun liman futbol mizah hayal hrant dink laik ergen kızlar dostoyevski tarih azınlık brezilya hayal kırıklığı soner yalçın yalnızlık parti ingilizce tasavvuf italya kurtuluş örgüt gogol yemek bektaşilik facebook ego siyonizm mitologya maeve binchy komplo teorisi doğu perinçek başkalarının kokusu tarikat soykırım mektup yılmaz güney çocuk dili kurşun deprem oyun acı otel tüccar kadın erkek ilişkileri sabri uzun anlatı soruşturma kıskançlık schubert burçlar allah aksiyon vampir hapishane berlin duvarı hırs şiir venedik izmir kutlukhan perker donka şehbal cinayet erkek arkadaş türkiye atatürk nazlı ılıcak aşk ve macera mısır yahudi köpekbalığı fanlo korucu köyü gülbang hacıbektaş koç kanser ali albayrak küba hallacı mansur aydınlık uyuşturucu öykü kapatılma adres stavrogin spiritüel lokanta polis bestseller kahire şeytan vedat banker kastelli iş dünyası kadınlar televizyon londra hanefi avcı islam kadın ege siyaset akrep özgürlük haldun taner tehlike yengeç stiletto bedeviler kasaba kanada kerime nadir stasi memet fuat fethullah gülen aşiret operasyon çalışan kadınlar trakya fotoğraf iskenderiye zombi felsefe selanik reis bir olmak sakkara cezaevi beslenme kolera kan içiciler kaçış
 
Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

ISBN: 978-605-111-407-1
Sayfa Sayısı: 164
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL