Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

Kitap Hakkında:

Ayrılık... İnsanı en derinden vuran... Yalnızlık hayata egemen olan... Hayatı yabancılarda arayan, kendini bırakan bir kadın... İşte bu hikâye onun... Sıcak bir yüreğin soğumasının hikâyesi bu... Hızla sona doğru koşmasının... Karin Karakaşlı "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" adlı bu ilk romanında öykücülüğün getirdiği alışkanlıkları bırakmıyor ve onu birbirinden kopuk metinler olarak okunabilecek bir tarzda kurguluyor.
İlk ve en uzun bölümde sevgilisinden yeni ayrılmış, duyarlı bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Kimi zaman kendi sesi devreye giriyor, kimi zaman hikâye anlatıcının dilinden hayat buluyor, kimi zaman da ünlü şairlerin şiirleri alıyor kalemi ele. Duygulara yönelik, duygularla beslenen, yoğun bir hüznün kendini gösterdiği bir metin bu. Ardından kadının hayatına giren ya da hayatından teğet geçenlerin rol aldığı öyküler geliyor. Romanı okurken ayrılığın hüznü kadar, günümüzün kargaşası, bireyleri yalnızlığa sürükleyen yapısı ve hayatın tamamına egemen olan duyarsızlıklar da bir kez daha gözümüze çarpıyor. "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" duygu yüklü ve iddialı bir ilk roman.

 
Karin Karakaşlı
Karin Karakaşlı

Yazar Hakkında

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

macera türk dağ anne stiletto edebiyat boğa istanbul vaat edilmiş topraklar terazi gogol şeytan soner yalçın 1960 ihtilali katil hapishane ikizler başkalarının kokusu müzik kurtuluş balık serenad dna islam puşkin kimlik vedat osmanlı imparatorluğu stalin mekan masal hrant dink koç necip hablemitoğlu izak babel gerilim acı porno deprem milliyet musevi hırs yemek erich auerbach örgüt burçlar otel tevrat doris day cep kitap türkiye fethullah gülen delil mitologya aşk şiva vahası ihanet referans ergen kızlar haldun taner parmak izi hanefi avcı kutlukhan perker mafya musa maya idam mitoloji şiddet komünist uyuşturucu cellat mezarlığı 1908 devrimi mimesis cıa ali albayrak rekabet aşiret dede azınlık beslenme yazar schubert gülbang şehbal tiyatro meksika kız arkadaş hindistan osmanlı çocuk dili memet fuat yoksulluk stavrogin ibrani kan hz. ali erkek arkadaş mutfak kimlik çatışması kanada polis küba fetih mübin trakya öykü yaşlı nick feminizm banker kastelli ingilizce iş dünyası etki ajanları hayal kırıklığı bektaşilik oda fanlo onat kutlar zombi pedro parama intikam dişi donka ajanda italya akp dostoyevski cinayet manyak cafer kürtaj çocuk şiddeti deloitte berlin duvarı ege devrim venedik nuriye akman anneler ve kızları roman kahramanı hallacı mansur kerime nadir selanik hayvan hakları sufilik bedeviler dönmeler soruşturma küba devrimi özal kova anlatı emniyet’te fethullahçı örgütlenme bir olmak spiritüel oğlak kadın erkek ilişkileri fehiman kapo köpekbalığı stasi korsan kitap oğuz atay kolera sakkara papaz vampir hacı bektaş veli kanser ölüler kastelli struma yahudi dublin çocuk bakımı komplo teorisi astroloji bestseller başak mübadele izmir istanbul üniversitesi tarikat adres doğu perinçek romantik komedi mısır sultan yahudiye hitler aşk ve macera anı parti siyaset islamiyet yay anna karenina televizyon kan içiciler lokanta aydınlık nedim şener jack hayal pir antoloji keşanlı ali destanı bağdat göç gabriel garcia marquez facebook kemikliler yengeç sinema tüccar gezi gözyaşı nazlı ılıcak laik fotoğraf siyonizm büyük iskender fidel castro sırrı bektaş mektup tkp uzay brezilya yahudi bilim insanları tehlike cinler kadın çehov kaçış maeve binchy berlin kapancı tolstoy latin amerika edebiyatı lezzet aslan londra dışarısı oyun çevre koruma iskenderiye kıskançlık akrep kadınlar kehanet ahmet şık liman felsefe tarih özgürlük kurşun türklük kahire şiir türk sineması anne çocuk korucu köyü operasyon allah soykırım yılmaz güney hayatın anlamı roman yalnızlık tasavvuf israil cezaevi kasaba nâzım hikmet ecinniler çalışan kadınlar suç zeka yaşar nabi nayır sabri uzun ego kapatılma reis melek comala kasabası futbol naziler ergenekon kâhin firavun dar’a durmak aile ilişkileri mizah hacıbektaş matematik atatürk ekonomi işkence ilişki aksiyon istihbarat
 
Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

ISBN: 978-605-111-407-1
Sayfa Sayısı: 164
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL