Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

Kitap Hakkında:

Ayrılık... İnsanı en derinden vuran... Yalnızlık hayata egemen olan... Hayatı yabancılarda arayan, kendini bırakan bir kadın... İşte bu hikâye onun... Sıcak bir yüreğin soğumasının hikâyesi bu... Hızla sona doğru koşmasının... Karin Karakaşlı "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" adlı bu ilk romanında öykücülüğün getirdiği alışkanlıkları bırakmıyor ve onu birbirinden kopuk metinler olarak okunabilecek bir tarzda kurguluyor.
İlk ve en uzun bölümde sevgilisinden yeni ayrılmış, duyarlı bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Kimi zaman kendi sesi devreye giriyor, kimi zaman hikâye anlatıcının dilinden hayat buluyor, kimi zaman da ünlü şairlerin şiirleri alıyor kalemi ele. Duygulara yönelik, duygularla beslenen, yoğun bir hüznün kendini gösterdiği bir metin bu. Ardından kadının hayatına giren ya da hayatından teğet geçenlerin rol aldığı öyküler geliyor. Romanı okurken ayrılığın hüznü kadar, günümüzün kargaşası, bireyleri yalnızlığa sürükleyen yapısı ve hayatın tamamına egemen olan duyarsızlıklar da bir kez daha gözümüze çarpıyor. "Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?" duygu yüklü ve iddialı bir ilk roman.

 
Karin Karakaşlı
Karin Karakaşlı

Yazar Hakkında

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

pedro parama ego mekan aşk akp matematik mafya hallacı mansur oğlak mutfak polis gülbang kadın erkek ilişkileri anlatı porno puşkin hacı bektaş veli türkiye ege fanlo kemikliler kimlik roman mektup zombi küba musa oda futbol struma izak babel sufilik fehiman göç korsan kitap schubert fetih sakkara türk dna islamiyet dönmeler roman kahramanı oğuz atay sinema yemek özgürlük anneler ve kızları türk sineması erich auerbach çehov yılmaz güney korucu köyü serenad maeve binchy fidel castro kurtuluş kahire 1908 devrimi firavun sabri uzun musevi deloitte ilişki astroloji tevrat cıa 1960 ihtilali başak osmanlı katil örgüt televizyon naziler intikam kan içiciler berlin doğu perinçek işkence komünist kanser terazi kapo mübin stalin şeytan hacıbektaş onat kutlar operasyon nâzım hikmet öykü kâhin mübadele mitoloji emniyet’te fethullahçı örgütlenme memet fuat vaat edilmiş topraklar anne mizah hayvan hakları çocuk şiddeti müzik kapancı edebiyat cinayet kehanet osmanlı imparatorluğu selanik parmak izi spiritüel oyun hapishane vedat aksiyon papaz allah bektaşilik uzay facebook kasaba berlin duvarı deprem hayal kırıklığı haldun taner nedim şener etki ajanları brezilya zeka komplo teorisi islam milliyet hayatın anlamı vampir burçlar ikizler kolera aydınlık devrim kanada ölüler melek londra hrant dink romantik komedi hz. ali manyak cafer şiddet uyuşturucu kaçış banker kastelli sırrı bektaş dostoyevski balık meksika mısır donka lezzet çocuk dili ibrani tarikat dişi jack kerime nadir gabriel garcia marquez şiva vahası siyaset bağdat akrep kova çalışan kadınlar dar’a durmak trakya izmir kastelli yaşlı nick tiyatro ahmet şık beslenme iş dünyası erkek arkadaş tarih suç kutlukhan perker şiir bestseller türklük istihbarat cellat mezarlığı liman kurşun koç kıskançlık kadınlar gözyaşı stavrogin nazlı ılıcak felsefe macera yahudiye doris day yoksulluk gerilim çevre koruma yazar kürtaj büyük iskender anı nuriye akman boğa ihanet hayal tolstoy mitologya köpekbalığı ali albayrak necip hablemitoğlu cinler latin amerika edebiyatı fethullah gülen tehlike bir olmak ecinniler fotoğraf yalnızlık anne çocuk hitler ergen kızlar aşk ve macera gogol yengeç stasi hanefi avcı kapatılma ajanda parti soner yalçın adres idam anna karenina özal keşanlı ali destanı lokanta çocuk bakımı rekabet istanbul üniversitesi venedik kadın başkalarının kokusu kimlik çatışması aşiret laik istanbul dışarısı referans ergenekon siyonizm antoloji yahudi bilim insanları soykırım soruşturma kız arkadaş yay israil gezi acı iskenderiye comala kasabası atatürk pir feminizm mimesis maya dağ tasavvuf tüccar hindistan küba devrimi italya ingilizce bedeviler reis otel dede ekonomi şehbal delil yahudi azınlık yaşar nabi nayır stiletto kan dublin aslan aile ilişkileri cep kitap tkp masal sultan hırs cezaevi
 
Müsait Bir Yerde İnebilir miyim?

ISBN: 978-605-111-407-1
Sayfa Sayısı: 164
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2005
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL