Latife Hanım

Kitap Hakkında:

Mustafa Kemal Atatürk’ün evlendiği kadındı o. Hırçındı, öyle yazdılar. Atatürk’e göre değildi. Zaten evlilikleri de bitti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıldığı kadındı o. Latife Hanım’dı.
İpek Çalışlar, "Latife Hanım"da işte o kadını anlatıyor. Ama şimdiye kadar gördüğümüz, tanıdığımızdan başka bir Latife Hanım çıkıyor karşımıza. Kadın haklarının savunucusu, eşi karşısında sağlam duran, ona destek olan, kültürlü bir kadın. Şimdiye kadar hiç gün ışığına çıkmamış belgeler, yabancı kaynaklardan alıntılar, fotoğraflar Latife Hanım portresini daha ayrıntılı ve net çiziyor. Cumhuriyet tarihiyle birlikte Mustafa Kemal’in portresi de bir kez daha şekilleniyor. Eşiyle siyaset dahil birçok konuda tartışabilen, onunla gurur duyan, onu herkese tanıtmaktan hoşlanan bir erkek bu kitapta ortaya çıkan. Ayrıca, Latife Hanım da Atatürk’le birlikte olduğu dönemle sınırlı kalmıyor, çocukluğu, boşandıktan sonraki yaşamı da giriyor devreye. Öyle olaylar anlatılıyor ki bu kitapta, gölgede kalmış bir aşk gözler önüne seriliyor. Gölgede kalmış bir kişilik şahlanıyor. Kitaba, kadınca bir bakış açısı egemen oluyor. Bir kadını tanımak, Cumhuriyet tarihine bambaşka bir gözle bakmak, sonu hüzünle bitse de olağanüstü bir aşk macerasına tanık olmak için "Latife Hanım"ı mutlaka okumalısınız. Yeni Türkiye’nin kuruluşuna katkıları olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci adamına âşık bir kadından söz ediyoruz, unutmayın. İşte gölgede kalmış Latife!

 
İpek  Çalışlar
İpek Çalışlar

Yazar Hakkında

İpek Çalışlar İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Gazeteciliğe TRT Haber Merkezi'nde başladı. 12 Eylül'de TRT'den ayrıldı; 1980'lerde muhalefetin sesi olan "Nokta" dergisinde haber müdürlüğü yaptı, kısa ömürlü "Söz" gazetesinin ve patronsuz dergi olarak bilinen "Sokak"ın kurucularından biriydi. 1990-1992 yılları arasında Hamburg'da yaşadı, eşcinsellik, kadın ve İslam konularını araştırdı. Türkiye'ye dönünce "Cumhuriyet" gazetesinin haber müdürlüğünü üstlendi, ardından 10 yıl süreyle "Cumhuriyet Dergi"yi çıkarttı.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

adres komplo teorisi televizyon boğa vedat hayal kırıklığı londra sultan hayvan hakları ilişki porno kan içiciler maya musa çalışan kadınlar parti ekonomi köpekbalığı romantik komedi siyonizm müzik lokanta allah milliyet donka soner yalçın tolstoy stavrogin nedim şener islam yılmaz güney erkek arkadaş 1960 ihtilali izmir katil tasavvuf pir mübin beslenme fidel castro zeka astroloji facebook otel cıa göç komünist hayatın anlamı kurşun stiletto kan ihanet haldun taner erich auerbach kürtaj aile ilişkileri yemek korsan kitap oğlak aşiret yay ecinniler hindistan azınlık struma manyak cafer yazar cellat mezarlığı sinema aydınlık italya şeytan kerime nadir ingilizce brezilya anneler ve kızları yahudi tevrat mektup kıskançlık kahire tehlike türklük küba vaat edilmiş topraklar roman sabri uzun sakkara gülbang yahudi bilim insanları jack bir olmak istanbul fanlo dönmeler başkalarının kokusu roman kahramanı bedeviler trakya türk sineması kimlik örgüt liman aşk ve macera israil cep kitap kemikliler serenad burçlar kastelli doris day çehov kehanet atatürk çocuk şiddeti suç şiir anlatı ibrani soruşturma balık fethullah gülen fehiman tarikat tüccar cezaevi dostoyevski futbol cinler musevi intikam gezi dışarısı mimesis hacıbektaş dağ küba devrimi ege devrim osmanlı imparatorluğu çocuk bakımı dede şehbal hitler mizah kurtuluş hırs mekan istanbul üniversitesi puşkin soykırım mübadele masal çevre koruma kutlukhan perker gabriel garcia marquez macera idam islamiyet stasi öykü oda papaz yoksulluk dna berlin duvarı koç ali albayrak bağdat onat kutlar naziler hacı bektaş veli özgürlük gerilim ahmet şık ajanda schubert yahudiye izak babel yalnızlık keşanlı ali destanı zombi nuriye akman kanser sırrı bektaş kolera kasaba nazlı ılıcak ergen kızlar deprem istihbarat cinayet anne kapatılma selanik doğu perinçek aksiyon tkp mitoloji hz. ali anne çocuk hanefi avcı hrant dink meksika reis osmanlı spiritüel sufilik uyuşturucu etki ajanları emniyet’te fethullahçı örgütlenme anna karenina uzay iş dünyası oğuz atay operasyon gogol hallacı mansur kadın erkek ilişkileri bektaşilik tarih nâzım hikmet berlin korucu köyü kız arkadaş yaşar nabi nayır ergenekon referans memet fuat hapishane acı bestseller hayal anı kapo fotoğraf mutfak ölüler yengeç terazi vampir melek aşk akrep başak işkence fetih ego delil lezzet şiva vahası iskenderiye comala kasabası şiddet gözyaşı deloitte firavun polis ikizler latin amerika edebiyatı 1908 devrimi siyaset kadınlar antoloji çocuk dili mısır aslan dublin venedik kâhin kaçış feminizm maeve binchy kimlik çatışması matematik parmak izi edebiyat mafya felsefe necip hablemitoğlu kadın akp banker kastelli türkiye laik kanada özal mitologya stalin kapancı büyük iskender tiyatro oyun rekabet yaşlı nick türk dar’a durmak kova pedro parama dişi
 
Latife Hanım

ISBN: 978-975-991-517-9
Sayfa Sayısı: 524
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2006
14. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 24.00 TL