Latife Hanım

Kitap Hakkında:

Mustafa Kemal Atatürk’ün evlendiği kadındı o. Hırçındı, öyle yazdılar. Atatürk’e göre değildi. Zaten evlilikleri de bitti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıldığı kadındı o. Latife Hanım’dı.
İpek Çalışlar, "Latife Hanım"da işte o kadını anlatıyor. Ama şimdiye kadar gördüğümüz, tanıdığımızdan başka bir Latife Hanım çıkıyor karşımıza. Kadın haklarının savunucusu, eşi karşısında sağlam duran, ona destek olan, kültürlü bir kadın. Şimdiye kadar hiç gün ışığına çıkmamış belgeler, yabancı kaynaklardan alıntılar, fotoğraflar Latife Hanım portresini daha ayrıntılı ve net çiziyor. Cumhuriyet tarihiyle birlikte Mustafa Kemal’in portresi de bir kez daha şekilleniyor. Eşiyle siyaset dahil birçok konuda tartışabilen, onunla gurur duyan, onu herkese tanıtmaktan hoşlanan bir erkek bu kitapta ortaya çıkan. Ayrıca, Latife Hanım da Atatürk’le birlikte olduğu dönemle sınırlı kalmıyor, çocukluğu, boşandıktan sonraki yaşamı da giriyor devreye. Öyle olaylar anlatılıyor ki bu kitapta, gölgede kalmış bir aşk gözler önüne seriliyor. Gölgede kalmış bir kişilik şahlanıyor. Kitaba, kadınca bir bakış açısı egemen oluyor. Bir kadını tanımak, Cumhuriyet tarihine bambaşka bir gözle bakmak, sonu hüzünle bitse de olağanüstü bir aşk macerasına tanık olmak için "Latife Hanım"ı mutlaka okumalısınız. Yeni Türkiye’nin kuruluşuna katkıları olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci adamına âşık bir kadından söz ediyoruz, unutmayın. İşte gölgede kalmış Latife!

 
İpek  Çalışlar
İpek Çalışlar

Yazar Hakkında

İpek Çalışlar İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Gazeteciliğe TRT Haber Merkezi'nde başladı. 12 Eylül'de TRT'den ayrıldı; 1980'lerde muhalefetin sesi olan "Nokta" dergisinde haber müdürlüğü yaptı, kısa ömürlü "Söz" gazetesinin ve patronsuz dergi olarak bilinen "Sokak"ın kurucularından biriydi. 1990-1992 yılları arasında Hamburg'da yaşadı, eşcinsellik, kadın ve İslam konularını araştırdı. Türkiye'ye dönünce "Cumhuriyet" gazetesinin haber müdürlüğünü üstlendi, ardından 10 yıl süreyle "Cumhuriyet Dergi"yi çıkarttı.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

cezaevi kurtuluş ege çalışan kadınlar anne çocuk venedik operasyon ölüler haldun taner dar’a durmak brezilya mitoloji anna karenina kapancı hayvan hakları cinler stavrogin kan dışarısı dublin tolstoy fanlo bektaşilik nazlı ılıcak roman kahramanı çocuk bakımı anneler ve kızları oda idam yaşar nabi nayır terazi israil dostoyevski kıskançlık mısır kemikliler roman gülbang hz. ali hırs kadın erkek ilişkileri tevrat doris day berlin duvarı yaşlı nick latin amerika edebiyatı atatürk aşk deloitte kimlik çatışması mafya şiir kadınlar stiletto macera mizah vampir matematik gogol tehlike yengeç meksika komünist erich auerbach sırrı bektaş selanik şiva vahası hapishane soykırım sultan pir şehbal donka kız arkadaş aşk ve macera ikizler kasaba aydınlık spiritüel balık oğlak hitler kâhin papaz 1908 devrimi anlatı küba devrimi aşiret musa beslenme gabriel garcia marquez porno hayal kırıklığı öykü yahudi banker kastelli dağ ekonomi şeytan vaat edilmiş topraklar oyun tüccar komplo teorisi struma kastelli londra hayatın anlamı memet fuat bir olmak italya dönmeler mübin izak babel zeka islamiyet necip hablemitoğlu çocuk dili müzik yahudiye korucu köyü ilişki küba yazar romantik komedi comala kasabası polis puşkin emniyet’te fethullahçı örgütlenme izmir ali albayrak çehov hacı bektaş veli azınlık fidel castro yoksulluk lezzet kurşun kan içiciler ibrani allah deprem yalnızlık kapatılma 1960 ihtilali naziler özgürlük korsan kitap rekabet sinema onat kutlar türklük vedat çocuk şiddeti soruşturma anne yahudi bilim insanları iş dünyası liman büyük iskender siyonizm kahire maya dna siyaset anı delil osmanlı imparatorluğu fethullah gülen göç kadın trakya edebiyat tarikat futbol hanefi avcı osmanlı ergen kızlar kanser gözyaşı yay musevi devrim pedro parama gerilim köpekbalığı berlin mitologya başkalarının kokusu ajanda milliyet burçlar cıa parti akp kutlukhan perker hayal kerime nadir manyak cafer reis başak maeve binchy melek kova ecinniler antoloji tasavvuf nâzım hikmet kapo intikam cellat mezarlığı soner yalçın katil gezi istanbul mutfak keşanlı ali destanı bedeviler oğuz atay nedim şener yılmaz güney türk sineması boğa etki ajanları aksiyon dede örgüt hrant dink kanada aile ilişkileri aslan suç islam mübadele tiyatro fehiman fetih sufilik şiddet zombi nuriye akman masal erkek arkadaş mekan lokanta hindistan sabri uzun mektup fotoğraf sakkara mimesis hacıbektaş serenad referans stasi kaçış koç tkp hallacı mansur ergenekon işkence dişi ego çevre koruma iskenderiye özal kimlik kolera feminizm adres ihanet bağdat akrep uyuşturucu otel tarih astroloji acı türk televizyon türkiye schubert uzay ingilizce facebook jack bestseller firavun istanbul üniversitesi cep kitap ahmet şık felsefe parmak izi istihbarat laik stalin kehanet kürtaj cinayet doğu perinçek yemek
 
Latife Hanım

ISBN: 978-975-991-517-9
Sayfa Sayısı: 524
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2006
14. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 24.00 TL