Latife Hanım

Kitap Hakkında:

Mustafa Kemal Atatürk’ün evlendiği kadındı o. Hırçındı, öyle yazdılar. Atatürk’e göre değildi. Zaten evlilikleri de bitti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıldığı kadındı o. Latife Hanım’dı.
İpek Çalışlar, "Latife Hanım"da işte o kadını anlatıyor. Ama şimdiye kadar gördüğümüz, tanıdığımızdan başka bir Latife Hanım çıkıyor karşımıza. Kadın haklarının savunucusu, eşi karşısında sağlam duran, ona destek olan, kültürlü bir kadın. Şimdiye kadar hiç gün ışığına çıkmamış belgeler, yabancı kaynaklardan alıntılar, fotoğraflar Latife Hanım portresini daha ayrıntılı ve net çiziyor. Cumhuriyet tarihiyle birlikte Mustafa Kemal’in portresi de bir kez daha şekilleniyor. Eşiyle siyaset dahil birçok konuda tartışabilen, onunla gurur duyan, onu herkese tanıtmaktan hoşlanan bir erkek bu kitapta ortaya çıkan. Ayrıca, Latife Hanım da Atatürk’le birlikte olduğu dönemle sınırlı kalmıyor, çocukluğu, boşandıktan sonraki yaşamı da giriyor devreye. Öyle olaylar anlatılıyor ki bu kitapta, gölgede kalmış bir aşk gözler önüne seriliyor. Gölgede kalmış bir kişilik şahlanıyor. Kitaba, kadınca bir bakış açısı egemen oluyor. Bir kadını tanımak, Cumhuriyet tarihine bambaşka bir gözle bakmak, sonu hüzünle bitse de olağanüstü bir aşk macerasına tanık olmak için "Latife Hanım"ı mutlaka okumalısınız. Yeni Türkiye’nin kuruluşuna katkıları olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci adamına âşık bir kadından söz ediyoruz, unutmayın. İşte gölgede kalmış Latife!

 
İpek  Çalışlar
İpek Çalışlar

Yazar Hakkında

İpek Çalışlar İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Gazeteciliğe TRT Haber Merkezi'nde başladı. 12 Eylül'de TRT'den ayrıldı; 1980'lerde muhalefetin sesi olan "Nokta" dergisinde haber müdürlüğü yaptı, kısa ömürlü "Söz" gazetesinin ve patronsuz dergi olarak bilinen "Sokak"ın kurucularından biriydi. 1990-1992 yılları arasında Hamburg'da yaşadı, eşcinsellik, kadın ve İslam konularını araştırdı. Türkiye'ye dönünce "Cumhuriyet" gazetesinin haber müdürlüğünü üstlendi, ardından 10 yıl süreyle "Cumhuriyet Dergi"yi çıkarttı.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

azınlık gözyaşı ikizler tehlike yaşlı nick erich auerbach yazar kanada gülbang ilişki dostoyevski banker kastelli tasavvuf haldun taner hayal kırıklığı sufilik mısır kerime nadir felsefe akrep masal mutfak hrant dink mübin papaz göç cezaevi parti ihanet ergenekon schubert sakkara atatürk kıskançlık çocuk şiddeti boğa 1908 devrimi gogol bektaşilik operasyon fanlo ahmet şık futbol kurşun aksiyon tolstoy dede naziler antoloji mübadele ecinniler özal meksika onat kutlar televizyon idam porno şiddet şiva vahası ibrani çevre koruma kapatılma kürtaj koç doris day firavun siyaset dublin akp yoksulluk devrim deprem tkp otel sırrı bektaş ajanda jack iskenderiye dna hindistan yengeç komplo teorisi maeve binchy kimlik siyonizm kadın dönmeler hallacı mansur oğuz atay türk istanbul korucu köyü aşiret ali albayrak bedeviler istanbul üniversitesi roman küba devrimi vaat edilmiş topraklar türkiye feminizm lezzet delil öykü gabriel garcia marquez italya islam yahudiye özgürlük gezi suç cinayet bir olmak kolera mitoloji uzay melek astroloji brezilya korsan kitap cep kitap hırs hacıbektaş berlin kadınlar uyuşturucu hz. ali köpekbalığı etki ajanları osmanlı roman kahramanı türklük anı deloitte sinema kimlik çatışması milliyet çocuk bakımı fidel castro küba ego zombi işkence anna karenina aşk mimesis istihbarat kadın erkek ilişkileri stalin sabri uzun dışarısı musa kahire stavrogin dar’a durmak aşk ve macera zeka kâhin balık gerilim kapo kurtuluş emniyet’te fethullahçı örgütlenme matematik örgüt başak katil stasi kan cıa parmak izi rekabet bestseller liman şiir beslenme hacı bektaş veli yay fotoğraf islamiyet fetih ergen kızlar izmir romantik komedi referans fethullah gülen mektup reis soner yalçın necip hablemitoğlu aslan edebiyat hayal dağ pir yaşar nabi nayır donka yemek şehbal erkek arkadaş puşkin serenad terazi 1960 ihtilali maya kehanet kan içiciler londra trakya anneler ve kızları nâzım hikmet kastelli kaçış comala kasabası lokanta burçlar hayvan hakları acı tiyatro israil fehiman vampir kova laik tüccar spiritüel nazlı ılıcak selanik stiletto ekonomi büyük iskender türk sineması kapancı hitler vedat allah macera kanser oğlak dişi hapishane kutlukhan perker ölüler hayatın anlamı struma musevi latin amerika edebiyatı polis keşanlı ali destanı komünist nuriye akman sultan soykırım tarikat oyun adres ingilizce kasaba mitologya iş dünyası manyak cafer mafya mizah kemikliler memet fuat mekan çalışan kadınlar izak babel çehov cellat mezarlığı hanefi avcı tevrat tarih yalnızlık müzik pedro parama çocuk dili anne aydınlık aile ilişkileri osmanlı imparatorluğu bağdat nedim şener şeytan yahudi facebook ege yahudi bilim insanları soruşturma anne çocuk oda berlin duvarı venedik anlatı intikam doğu perinçek kız arkadaş yılmaz güney başkalarının kokusu cinler
 
Latife Hanım

ISBN: 978-975-991-517-9
Sayfa Sayısı: 524
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2006
14. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 24.00 TL