Latife Hanım

Kitap Hakkında:

Mustafa Kemal Atatürk’ün evlendiği kadındı o. Hırçındı, öyle yazdılar. Atatürk’e göre değildi. Zaten evlilikleri de bitti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıldığı kadındı o. Latife Hanım’dı.
İpek Çalışlar, "Latife Hanım"da işte o kadını anlatıyor. Ama şimdiye kadar gördüğümüz, tanıdığımızdan başka bir Latife Hanım çıkıyor karşımıza. Kadın haklarının savunucusu, eşi karşısında sağlam duran, ona destek olan, kültürlü bir kadın. Şimdiye kadar hiç gün ışığına çıkmamış belgeler, yabancı kaynaklardan alıntılar, fotoğraflar Latife Hanım portresini daha ayrıntılı ve net çiziyor. Cumhuriyet tarihiyle birlikte Mustafa Kemal’in portresi de bir kez daha şekilleniyor. Eşiyle siyaset dahil birçok konuda tartışabilen, onunla gurur duyan, onu herkese tanıtmaktan hoşlanan bir erkek bu kitapta ortaya çıkan. Ayrıca, Latife Hanım da Atatürk’le birlikte olduğu dönemle sınırlı kalmıyor, çocukluğu, boşandıktan sonraki yaşamı da giriyor devreye. Öyle olaylar anlatılıyor ki bu kitapta, gölgede kalmış bir aşk gözler önüne seriliyor. Gölgede kalmış bir kişilik şahlanıyor. Kitaba, kadınca bir bakış açısı egemen oluyor. Bir kadını tanımak, Cumhuriyet tarihine bambaşka bir gözle bakmak, sonu hüzünle bitse de olağanüstü bir aşk macerasına tanık olmak için "Latife Hanım"ı mutlaka okumalısınız. Yeni Türkiye’nin kuruluşuna katkıları olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci adamına âşık bir kadından söz ediyoruz, unutmayın. İşte gölgede kalmış Latife!

 
İpek  Çalışlar
İpek Çalışlar

Yazar Hakkında

İpek Çalışlar İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Gazeteciliğe TRT Haber Merkezi'nde başladı. 12 Eylül'de TRT'den ayrıldı; 1980'lerde muhalefetin sesi olan "Nokta" dergisinde haber müdürlüğü yaptı, kısa ömürlü "Söz" gazetesinin ve patronsuz dergi olarak bilinen "Sokak"ın kurucularından biriydi. 1990-1992 yılları arasında Hamburg'da yaşadı, eşcinsellik, kadın ve İslam konularını araştırdı. Türkiye'ye dönünce "Cumhuriyet" gazetesinin haber müdürlüğünü üstlendi, ardından 10 yıl süreyle "Cumhuriyet Dergi"yi çıkarttı.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

türklük istanbul aile ilişkileri ahmet şık yengeç dna deloitte idam hacı bektaş veli fehiman islam vedat katil delil kan kaçış musa yılmaz güney suç gabriel garcia marquez çocuk şiddeti etki ajanları bir olmak sultan nuriye akman lokanta anne çocuk mübadele latin amerika edebiyatı özal cellat mezarlığı kehanet yalnızlık melek hayal kemikliler aşk ve macera kıskançlık gezi osmanlı hanefi avcı tasavvuf hırs siyonizm deprem zombi venedik edebiyat astroloji sufilik dede şiddet italya pedro parama stiletto oda mısır izmir dışarısı korsan kitap cinayet anı başak cep kitap yemek erich auerbach fetih oğlak hacıbektaş ajanda örgüt gözyaşı masal ölüler oğuz atay cıa korucu köyü nedim şener dar’a durmak ergenekon tiyatro komünist gerilim roman ihanet londra dostoyevski ibrani yahudi bilim insanları fotoğraf kerime nadir kanser trakya erkek arkadaş mitoloji israil ilişki nâzım hikmet papaz mekan stavrogin kız arkadaş naziler soner yalçın mübin memet fuat liman fethullah gülen struma yahudi dişi soykırım yazar doğu perinçek porno özgürlük yahudiye bağdat parti beslenme reis kadın yay kastelli hapishane bektaşilik kâhin kan içiciler berlin haldun taner hayvan hakları çocuk bakımı bestseller mitologya keşanlı ali destanı banker kastelli balık çalışan kadınlar kurtuluş maya kadınlar kahire musevi göç rekabet akrep operasyon selanik tarih 1960 ihtilali sinema osmanlı imparatorluğu manyak cafer jack mizah oyun spiritüel dublin kapancı uyuşturucu romantik komedi büyük iskender cezaevi ali albayrak devrim zeka kova köpekbalığı comala kasabası yaşar nabi nayır aşk sabri uzun türk sineması nazlı ılıcak aşiret türkiye tehlike mimesis kutlukhan perker ecinniler necip hablemitoğlu cinler kimlik çatışması emniyet’te fethullahçı örgütlenme komplo teorisi futbol başkalarının kokusu aydınlık lezzet şiva vahası tkp feminizm kurşun vaat edilmiş topraklar anne ergen kızlar fidel castro kapatılma öykü adres parmak izi uzay boğa laik burçlar hz. ali akp firavun aksiyon kanada hrant dink televizyon felsefe ekonomi çocuk dili serenad tarikat hindistan iş dünyası hallacı mansur kürtaj anlatı pir hayal kırıklığı soruşturma ego puşkin gülbang fanlo maeve binchy tüccar roman kahramanı mutfak kasaba şeytan macera ingilizce facebook onat kutlar polis donka şiir müzik koç stasi stalin çehov siyaset mafya iskenderiye atatürk ege türk allah şehbal kimlik sırrı bektaş terazi kolera otel schubert yoksulluk matematik tolstoy tevrat işkence referans kapo antoloji milliyet bedeviler küba devrimi hayatın anlamı azınlık istihbarat mektup acı meksika 1908 devrimi intikam kadın erkek ilişkileri anna karenina gogol hitler aslan dağ vampir berlin duvarı yaşlı nick islamiyet brezilya sakkara anneler ve kızları doris day dönmeler küba ikizler çevre koruma istanbul üniversitesi izak babel
 
Latife Hanım

ISBN: 978-975-991-517-9
Sayfa Sayısı: 524
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2006
14. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 24.00 TL