Latife Hanım

Kitap Hakkında:

Mustafa Kemal Atatürk’ün evlendiği kadındı o. Hırçındı, öyle yazdılar. Atatürk’e göre değildi. Zaten evlilikleri de bitti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıldığı kadındı o. Latife Hanım’dı.
İpek Çalışlar, "Latife Hanım"da işte o kadını anlatıyor. Ama şimdiye kadar gördüğümüz, tanıdığımızdan başka bir Latife Hanım çıkıyor karşımıza. Kadın haklarının savunucusu, eşi karşısında sağlam duran, ona destek olan, kültürlü bir kadın. Şimdiye kadar hiç gün ışığına çıkmamış belgeler, yabancı kaynaklardan alıntılar, fotoğraflar Latife Hanım portresini daha ayrıntılı ve net çiziyor. Cumhuriyet tarihiyle birlikte Mustafa Kemal’in portresi de bir kez daha şekilleniyor. Eşiyle siyaset dahil birçok konuda tartışabilen, onunla gurur duyan, onu herkese tanıtmaktan hoşlanan bir erkek bu kitapta ortaya çıkan. Ayrıca, Latife Hanım da Atatürk’le birlikte olduğu dönemle sınırlı kalmıyor, çocukluğu, boşandıktan sonraki yaşamı da giriyor devreye. Öyle olaylar anlatılıyor ki bu kitapta, gölgede kalmış bir aşk gözler önüne seriliyor. Gölgede kalmış bir kişilik şahlanıyor. Kitaba, kadınca bir bakış açısı egemen oluyor. Bir kadını tanımak, Cumhuriyet tarihine bambaşka bir gözle bakmak, sonu hüzünle bitse de olağanüstü bir aşk macerasına tanık olmak için "Latife Hanım"ı mutlaka okumalısınız. Yeni Türkiye’nin kuruluşuna katkıları olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci adamına âşık bir kadından söz ediyoruz, unutmayın. İşte gölgede kalmış Latife!

 
İpek  Çalışlar
İpek Çalışlar

Yazar Hakkında

İpek Çalışlar İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Gazeteciliğe TRT Haber Merkezi'nde başladı. 12 Eylül'de TRT'den ayrıldı; 1980'lerde muhalefetin sesi olan "Nokta" dergisinde haber müdürlüğü yaptı, kısa ömürlü "Söz" gazetesinin ve patronsuz dergi olarak bilinen "Sokak"ın kurucularından biriydi. 1990-1992 yılları arasında Hamburg'da yaşadı, eşcinsellik, kadın ve İslam konularını araştırdı. Türkiye'ye dönünce "Cumhuriyet" gazetesinin haber müdürlüğünü üstlendi, ardından 10 yıl süreyle "Cumhuriyet Dergi"yi çıkarttı.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

mafya oyun erkek arkadaş aşiret laik kastelli adres etki ajanları bedeviler türkiye fethullah gülen manyak cafer osmanlı gogol türk spiritüel devrim dar’a durmak hitler tasavvuf kan kolera bağdat lezzet roman kahramanı korucu köyü mizah mitoloji soruşturma brezilya porno bektaşilik şiir yemek ingilizce meksika gözyaşı hayvan hakları yoksulluk bir olmak nazlı ılıcak kasaba milliyet izmir yalnızlık aslan hallacı mansur parmak izi gerilim pir 1908 devrimi azınlık yazar ege sabri uzun felsefe özal feminizm deloitte musa kurtuluş ecinniler soner yalçın yahudiye ego çehov anlatı kerime nadir futbol bestseller hırs latin amerika edebiyatı kadınlar anneler ve kızları aydınlık berlin duvarı balık sufilik erich auerbach cezaevi intikam çalışan kadınlar yaşar nabi nayır serenad başkalarının kokusu kanada hz. ali tüccar parti şehbal küba struma kapatılma öykü mübadele kemikliler rekabet idam atatürk referans dağ acı uyuşturucu çocuk bakımı schubert korsan kitap yahudi kanser katil başak ihanet osmanlı imparatorluğu liman stavrogin anna karenina terazi yay sinema tolstoy doris day komplo teorisi yılmaz güney gabriel garcia marquez fanlo hayal kırıklığı 1960 ihtilali roman burçlar jack banker kastelli oğuz atay akp aşk ve macera gezi otel anı onat kutlar çocuk dili büyük iskender maya naziler mısır kadın hanefi avcı ahmet şık musevi yaşlı nick suç macera necip hablemitoğlu nuriye akman kimlik çatışması haldun taner operasyon kurşun trakya stiletto ölüler örgüt ajanda maeve binchy hacı bektaş veli berlin allah kadın erkek ilişkileri ekonomi nâzım hikmet aşk cep kitap yahudi bilim insanları kaçış dna vedat donka siyaset gülbang matematik oğlak ibrani ikizler boğa ali albayrak italya stalin kimlik venedik hapishane sırrı bektaş göç pedro parama şeytan memet fuat kehanet kapancı comala kasabası kâhin tiyatro soykırım vampir puşkin hindistan zombi istanbul koç anne istihbarat sultan izak babel masal siyonizm mübin antoloji cellat mezarlığı firavun ilişki oda küba devrimi türklük aksiyon hrant dink işkence özgürlük kız arkadaş anne çocuk şiva vahası fotoğraf fetih doğu perinçek edebiyat zeka delil lokanta ergen kızlar reis müzik hacıbektaş londra ergenekon kova melek fidel castro türk sineması israil dede kıskançlık yengeç vaat edilmiş topraklar tarih komünist selanik mutfak iş dünyası islamiyet emniyet’te fethullahçı örgütlenme kutlukhan perker tevrat astroloji iskenderiye akrep kan içiciler kapo dönmeler tkp sakkara dişi uzay mitologya televizyon stasi cıa dublin beslenme romantik komedi cinler fehiman hayal mektup tehlike islam çevre koruma istanbul üniversitesi kahire polis dışarısı deprem çocuk şiddeti dostoyevski keşanlı ali destanı tarikat papaz mekan mimesis aile ilişkileri hayatın anlamı cinayet facebook kürtaj köpekbalığı nedim şener şiddet
 
Latife Hanım

ISBN: 978-975-991-517-9
Sayfa Sayısı: 524
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2006
14. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 24.00 TL