Latife Hanım

Kitap Hakkında:

Mustafa Kemal Atatürk’ün evlendiği kadındı o. Hırçındı, öyle yazdılar. Atatürk’e göre değildi. Zaten evlilikleri de bitti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıldığı kadındı o. Latife Hanım’dı.
İpek Çalışlar, "Latife Hanım"da işte o kadını anlatıyor. Ama şimdiye kadar gördüğümüz, tanıdığımızdan başka bir Latife Hanım çıkıyor karşımıza. Kadın haklarının savunucusu, eşi karşısında sağlam duran, ona destek olan, kültürlü bir kadın. Şimdiye kadar hiç gün ışığına çıkmamış belgeler, yabancı kaynaklardan alıntılar, fotoğraflar Latife Hanım portresini daha ayrıntılı ve net çiziyor. Cumhuriyet tarihiyle birlikte Mustafa Kemal’in portresi de bir kez daha şekilleniyor. Eşiyle siyaset dahil birçok konuda tartışabilen, onunla gurur duyan, onu herkese tanıtmaktan hoşlanan bir erkek bu kitapta ortaya çıkan. Ayrıca, Latife Hanım da Atatürk’le birlikte olduğu dönemle sınırlı kalmıyor, çocukluğu, boşandıktan sonraki yaşamı da giriyor devreye. Öyle olaylar anlatılıyor ki bu kitapta, gölgede kalmış bir aşk gözler önüne seriliyor. Gölgede kalmış bir kişilik şahlanıyor. Kitaba, kadınca bir bakış açısı egemen oluyor. Bir kadını tanımak, Cumhuriyet tarihine bambaşka bir gözle bakmak, sonu hüzünle bitse de olağanüstü bir aşk macerasına tanık olmak için "Latife Hanım"ı mutlaka okumalısınız. Yeni Türkiye’nin kuruluşuna katkıları olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci adamına âşık bir kadından söz ediyoruz, unutmayın. İşte gölgede kalmış Latife!

 
İpek  Çalışlar
İpek Çalışlar

Yazar Hakkında

İpek Çalışlar İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Gazeteciliğe TRT Haber Merkezi'nde başladı. 12 Eylül'de TRT'den ayrıldı; 1980'lerde muhalefetin sesi olan "Nokta" dergisinde haber müdürlüğü yaptı, kısa ömürlü "Söz" gazetesinin ve patronsuz dergi olarak bilinen "Sokak"ın kurucularından biriydi. 1990-1992 yılları arasında Hamburg'da yaşadı, eşcinsellik, kadın ve İslam konularını araştırdı. Türkiye'ye dönünce "Cumhuriyet" gazetesinin haber müdürlüğünü üstlendi, ardından 10 yıl süreyle "Cumhuriyet Dergi"yi çıkarttı.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

başak şehbal çalışan kadınlar türklük memet fuat intikam keşanlı ali destanı iş dünyası maeve binchy bektaşilik allah dağ çevre koruma erich auerbach islam stasi küba devrimi çocuk dili latin amerika edebiyatı israil özgürlük ergenekon kanser kadın erkek ilişkileri aşk ege cinler yılmaz güney yaşlı nick hrant dink adres kutlukhan perker yoksulluk kapancı kapo roman hacı bektaş veli kaçış televizyon siyonizm melek hayal ajanda aydınlık cezaevi dışarısı tehlike felsefe italya antoloji akrep astroloji yazar anne firavun gerilim deprem fidel castro acı ahmet şık köpekbalığı lokanta doris day başkalarının kokusu maya liman siyaset stalin laik izak babel küba stavrogin ikizler hitler sırrı bektaş nazlı ılıcak azınlık ihanet vaat edilmiş topraklar sabri uzun masal dublin aşk ve macera kemikliler polis etki ajanları çocuk bakımı bağdat mizah kolera schubert mitoloji kadın cıa şiir kurşun ibrani doğu perinçek struma dede naziler islamiyet cep kitap yalnızlık anı musevi ecinniler serenad istihbarat tasavvuf vampir beslenme hayal kırıklığı puşkin donka osmanlı imparatorluğu boğa hapishane aşiret kurtuluş mısır tarih anneler ve kızları aile ilişkileri terazi bestseller nedim şener soruşturma feminizm ölüler anne çocuk şiddet facebook kova yaşar nabi nayır türk sineması korucu köyü yemek tevrat operasyon yay mimesis hanefi avcı parti referans mübadele dna işkence tkp zombi selanik oda ekonomi örgüt kehanet müzik soner yalçın ego hayvan hakları şiva vahası korsan kitap osmanlı kan kız arkadaş yengeç kerime nadir nuriye akman gözyaşı porno fetih hindistan sufilik papaz oğlak kıskançlık aslan aksiyon koç fehiman edebiyat sakkara futbol vedat bir olmak yahudiye gabriel garcia marquez tolstoy venedik göç oyun stiletto meksika ilişki özal mitologya roman kahramanı ali albayrak comala kasabası mekan oğuz atay spiritüel ingilizce rekabet cellat mezarlığı türkiye 1908 devrimi necip hablemitoğlu izmir yahudi bilim insanları mutfak berlin lezzet suç kimlik çatışması istanbul üniversitesi kastelli onat kutlar devrim dostoyevski idam katil trakya mafya hacıbektaş parmak izi türk cinayet kürtaj tiyatro emniyet’te fethullahçı örgütlenme kapatılma uzay kadınlar kimlik jack fanlo bedeviler komplo teorisi hz. ali yahudi komünist haldun taner çocuk şiddeti kan içiciler manyak cafer ergen kızlar fotoğraf hırs kasaba anlatı londra dar’a durmak gezi tarikat deloitte berlin duvarı musa pir banker kastelli brezilya milliyet soykırım gogol dişi kâhin romantik komedi reis balık 1960 ihtilali anna karenina otel atatürk matematik sinema delil erkek arkadaş mübin zeka nâzım hikmet hallacı mansur mektup öykü uyuşturucu dönmeler çehov gülbang akp macera büyük iskender burçlar pedro parama kanada istanbul kahire hayatın anlamı iskenderiye sultan şeytan fethullah gülen tüccar
 
Latife Hanım

ISBN: 978-975-991-517-9
Sayfa Sayısı: 524
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2006
14. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 24.00 TL