Latife Hanım

Kitap Hakkında:

Mustafa Kemal Atatürk’ün evlendiği kadındı o. Hırçındı, öyle yazdılar. Atatürk’e göre değildi. Zaten evlilikleri de bitti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıldığı kadındı o. Latife Hanım’dı.
İpek Çalışlar, "Latife Hanım"da işte o kadını anlatıyor. Ama şimdiye kadar gördüğümüz, tanıdığımızdan başka bir Latife Hanım çıkıyor karşımıza. Kadın haklarının savunucusu, eşi karşısında sağlam duran, ona destek olan, kültürlü bir kadın. Şimdiye kadar hiç gün ışığına çıkmamış belgeler, yabancı kaynaklardan alıntılar, fotoğraflar Latife Hanım portresini daha ayrıntılı ve net çiziyor. Cumhuriyet tarihiyle birlikte Mustafa Kemal’in portresi de bir kez daha şekilleniyor. Eşiyle siyaset dahil birçok konuda tartışabilen, onunla gurur duyan, onu herkese tanıtmaktan hoşlanan bir erkek bu kitapta ortaya çıkan. Ayrıca, Latife Hanım da Atatürk’le birlikte olduğu dönemle sınırlı kalmıyor, çocukluğu, boşandıktan sonraki yaşamı da giriyor devreye. Öyle olaylar anlatılıyor ki bu kitapta, gölgede kalmış bir aşk gözler önüne seriliyor. Gölgede kalmış bir kişilik şahlanıyor. Kitaba, kadınca bir bakış açısı egemen oluyor. Bir kadını tanımak, Cumhuriyet tarihine bambaşka bir gözle bakmak, sonu hüzünle bitse de olağanüstü bir aşk macerasına tanık olmak için "Latife Hanım"ı mutlaka okumalısınız. Yeni Türkiye’nin kuruluşuna katkıları olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci adamına âşık bir kadından söz ediyoruz, unutmayın. İşte gölgede kalmış Latife!

 
İpek  Çalışlar
İpek Çalışlar

Yazar Hakkında

İpek Çalışlar İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Gazeteciliğe TRT Haber Merkezi'nde başladı. 12 Eylül'de TRT'den ayrıldı; 1980'lerde muhalefetin sesi olan "Nokta" dergisinde haber müdürlüğü yaptı, kısa ömürlü "Söz" gazetesinin ve patronsuz dergi olarak bilinen "Sokak"ın kurucularından biriydi. 1990-1992 yılları arasında Hamburg'da yaşadı, eşcinsellik, kadın ve İslam konularını araştırdı. Türkiye'ye dönünce "Cumhuriyet" gazetesinin haber müdürlüğünü üstlendi, ardından 10 yıl süreyle "Cumhuriyet Dergi"yi çıkarttı.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

akp oğlak kan dede kanser yaşlı nick cezaevi zeka ölüler schubert ihanet soykırım türk osmanlı imparatorluğu doris day puşkin koç idam aşk ve macera siyonizm kanada tevrat işkence istihbarat kutlukhan perker bir olmak struma bedeviler aile ilişkileri porno vaat edilmiş topraklar kadın erkek ilişkileri brezilya yaşar nabi nayır kerime nadir hayatın anlamı öykü delil cinayet romantik komedi nazlı ılıcak kâhin tolstoy sultan deprem yahudiye haldun taner lezzet acı kahire dağ tarikat deloitte parmak izi oyun musevi oda tüccar spiritüel hırs islam şiir çalışan kadınlar israil ergen kızlar mitologya mimesis kapo mizah kapatılma şiva vahası ego türklük küba mübin yahudi bilim insanları cıa türk sineması müzik berlin tiyatro ecinniler kehanet küba devrimi nâzım hikmet şeytan bestseller hitler firavun anne melek mübadele berlin duvarı selanik kimlik çatışması osmanlı televizyon aslan hallacı mansur erkek arkadaş stavrogin milliyet burçlar nuriye akman emniyet’te fethullahçı örgütlenme sinema manyak cafer onat kutlar futbol çehov aydınlık kastelli kan içiciler fehiman ahmet şık islamiyet sırrı bektaş banker kastelli tkp 1960 ihtilali kimlik hacı bektaş veli çocuk bakımı kadınlar referans yay soruşturma antoloji iskenderiye terazi çocuk şiddeti cep kitap aşiret soner yalçın naziler meksika uyuşturucu sufilik kadın aksiyon fotoğraf donka lokanta fanlo reis hrant dink türkiye bağdat dönmeler stiletto matematik mitoloji mısır istanbul felsefe yılmaz güney pir gogol parti gözyaşı tehlike ikizler vampir hacıbektaş italya roman kahramanı fetih jack kasaba şehbal çocuk dili roman kıskançlık pedro parama mekan dna dar’a durmak ali albayrak hayal sakkara gabriel garcia marquez izmir balık gülbang büyük iskender laik keşanlı ali destanı maya otel mektup cellat mezarlığı astroloji londra masal anneler ve kızları sabri uzun oğuz atay adres göç yahudi ilişki dostoyevski beslenme özgürlük istanbul üniversitesi kürtaj kız arkadaş intikam hindistan macera yazar necip hablemitoğlu hayal kırıklığı çevre koruma kemikliler cinler venedik mafya köpekbalığı korsan kitap anna karenina dişi ajanda nedim şener fidel castro anne çocuk ibrani stalin stasi başkalarının kokusu zombi tasavvuf korucu köyü erich auerbach siyaset tarih dublin şiddet 1908 devrimi izak babel facebook vedat dışarısı doğu perinçek boğa örgüt yoksulluk suç memet fuat hz. ali yemek bektaşilik papaz serenad hapishane kurşun kova gezi azınlık gerilim hayvan hakları ekonomi ege latin amerika edebiyatı allah polis anı musa katil kurtuluş ergenekon aşk comala kasabası hanefi avcı uzay yalnızlık başak akrep komünist liman kolera operasyon mutfak devrim yengeç anlatı komplo teorisi etki ajanları trakya rekabet atatürk özal edebiyat iş dünyası maeve binchy feminizm fethullah gülen ingilizce kaçış kapancı
 
Latife Hanım

ISBN: 978-975-991-517-9
Sayfa Sayısı: 524
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2006
14. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 24.00 TL