Latife Hanım

Kitap Hakkında:

Mustafa Kemal Atatürk’ün evlendiği kadındı o. Hırçındı, öyle yazdılar. Atatürk’e göre değildi. Zaten evlilikleri de bitti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıldığı kadındı o. Latife Hanım’dı.
İpek Çalışlar, "Latife Hanım"da işte o kadını anlatıyor. Ama şimdiye kadar gördüğümüz, tanıdığımızdan başka bir Latife Hanım çıkıyor karşımıza. Kadın haklarının savunucusu, eşi karşısında sağlam duran, ona destek olan, kültürlü bir kadın. Şimdiye kadar hiç gün ışığına çıkmamış belgeler, yabancı kaynaklardan alıntılar, fotoğraflar Latife Hanım portresini daha ayrıntılı ve net çiziyor. Cumhuriyet tarihiyle birlikte Mustafa Kemal’in portresi de bir kez daha şekilleniyor. Eşiyle siyaset dahil birçok konuda tartışabilen, onunla gurur duyan, onu herkese tanıtmaktan hoşlanan bir erkek bu kitapta ortaya çıkan. Ayrıca, Latife Hanım da Atatürk’le birlikte olduğu dönemle sınırlı kalmıyor, çocukluğu, boşandıktan sonraki yaşamı da giriyor devreye. Öyle olaylar anlatılıyor ki bu kitapta, gölgede kalmış bir aşk gözler önüne seriliyor. Gölgede kalmış bir kişilik şahlanıyor. Kitaba, kadınca bir bakış açısı egemen oluyor. Bir kadını tanımak, Cumhuriyet tarihine bambaşka bir gözle bakmak, sonu hüzünle bitse de olağanüstü bir aşk macerasına tanık olmak için "Latife Hanım"ı mutlaka okumalısınız. Yeni Türkiye’nin kuruluşuna katkıları olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci adamına âşık bir kadından söz ediyoruz, unutmayın. İşte gölgede kalmış Latife!

 
İpek  Çalışlar
İpek Çalışlar

Yazar Hakkında

İpek Çalışlar İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Gazeteciliğe TRT Haber Merkezi'nde başladı. 12 Eylül'de TRT'den ayrıldı; 1980'lerde muhalefetin sesi olan "Nokta" dergisinde haber müdürlüğü yaptı, kısa ömürlü "Söz" gazetesinin ve patronsuz dergi olarak bilinen "Sokak"ın kurucularından biriydi. 1990-1992 yılları arasında Hamburg'da yaşadı, eşcinsellik, kadın ve İslam konularını araştırdı. Türkiye'ye dönünce "Cumhuriyet" gazetesinin haber müdürlüğünü üstlendi, ardından 10 yıl süreyle "Cumhuriyet Dergi"yi çıkarttı.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

örgüt rekabet yahudiye aile ilişkileri ihanet tarikat erkek arkadaş anneler ve kızları aydınlık lezzet komplo teorisi iskenderiye cıa zeka ölüler trakya hz. ali jack suç gezi delil gerilim şiddet aslan yazar izak babel pedro parama fethullah gülen ekonomi gözyaşı gogol laik özgürlük mutfak fidel castro tkp yengeç ikizler porno dar’a durmak italya kıskançlık işkence hapishane emniyet’te fethullahçı örgütlenme feminizm ergenekon firavun kâhin dede çalışan kadınlar yahudi fetih yoksulluk kahire izmir şeytan polis spiritüel mimesis masal terazi kasaba oda mekan futbol hayatın anlamı yılmaz güney ingilizce hindistan dublin papaz lokanta sırrı bektaş stiletto dışarısı yaşar nabi nayır burçlar vedat allah türk 1960 ihtilali nazlı ılıcak osmanlı londra uyuşturucu gülbang fanlo türklük hırs kurşun islam azınlık dostoyevski soner yalçın brezilya ibrani manyak cafer edebiyat tasavvuf kürtaj tüccar kurtuluş fotoğraf bir olmak onat kutlar nâzım hikmet anı özal osmanlı imparatorluğu televizyon kadın erkek ilişkileri mısır aksiyon memet fuat korsan kitap ajanda haldun taner serenad donka iş dünyası etki ajanları sakkara roman kahramanı nuriye akman yay kaçış tiyatro vampir cinayet öykü aşk istihbarat intikam bestseller berlin felsefe küba romantik komedi tehlike tarih necip hablemitoğlu aşk ve macera bektaşilik mübadele hanefi avcı dağ ecinniler kapatılma islamiyet hayal sufilik mafya puşkin küba devrimi deprem macera sultan bağdat deloitte dişi başkalarının kokusu kan içiciler ilişki çevre koruma kanser soruşturma uzay comala kasabası banker kastelli boğa kanada doris day ege kapo liman istanbul melek kadınlar kutlukhan perker kemikliler dönmeler tevrat hayvan hakları doğu perinçek meksika büyük iskender hitler kova matematik mizah israil stasi 1908 devrimi anne çocuk akp oyun schubert ahmet şık göç keşanlı ali destanı kolera musevi latin amerika edebiyatı nedim şener dna kimlik siyaset kan fehiman balık çocuk bakımı parti mübin erich auerbach komünist acı çocuk şiddeti referans şehbal anna karenina hayal kırıklığı istanbul üniversitesi mitologya hacıbektaş kadın adres anlatı şiir cinler hrant dink selanik astroloji kimlik çatışması atatürk soykırım kastelli facebook katil hallacı mansur vaat edilmiş topraklar siyonizm oğlak devrim parmak izi başak koç mitoloji cep kitap kerime nadir kız arkadaş cezaevi yaşlı nick zombi otel hacı bektaş veli reis müzik kapancı tolstoy bedeviler yalnızlık oğuz atay cellat mezarlığı ali albayrak musa ergen kızlar çocuk dili yemek idam kehanet beslenme ego naziler korucu köyü yahudi bilim insanları struma akrep çehov türkiye köpekbalığı maya gabriel garcia marquez maeve binchy antoloji aşiret sabri uzun berlin duvarı milliyet operasyon venedik türk sineması pir anne stavrogin şiva vahası roman stalin mektup sinema
 
Latife Hanım

ISBN: 978-975-991-517-9
Sayfa Sayısı: 524
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2006
14. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 24.00 TL