Latife Hanım

Kitap Hakkında:

Mustafa Kemal Atatürk’ün evlendiği kadındı o. Hırçındı, öyle yazdılar. Atatürk’e göre değildi. Zaten evlilikleri de bitti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıldığı kadındı o. Latife Hanım’dı.
İpek Çalışlar, "Latife Hanım"da işte o kadını anlatıyor. Ama şimdiye kadar gördüğümüz, tanıdığımızdan başka bir Latife Hanım çıkıyor karşımıza. Kadın haklarının savunucusu, eşi karşısında sağlam duran, ona destek olan, kültürlü bir kadın. Şimdiye kadar hiç gün ışığına çıkmamış belgeler, yabancı kaynaklardan alıntılar, fotoğraflar Latife Hanım portresini daha ayrıntılı ve net çiziyor. Cumhuriyet tarihiyle birlikte Mustafa Kemal’in portresi de bir kez daha şekilleniyor. Eşiyle siyaset dahil birçok konuda tartışabilen, onunla gurur duyan, onu herkese tanıtmaktan hoşlanan bir erkek bu kitapta ortaya çıkan. Ayrıca, Latife Hanım da Atatürk’le birlikte olduğu dönemle sınırlı kalmıyor, çocukluğu, boşandıktan sonraki yaşamı da giriyor devreye. Öyle olaylar anlatılıyor ki bu kitapta, gölgede kalmış bir aşk gözler önüne seriliyor. Gölgede kalmış bir kişilik şahlanıyor. Kitaba, kadınca bir bakış açısı egemen oluyor. Bir kadını tanımak, Cumhuriyet tarihine bambaşka bir gözle bakmak, sonu hüzünle bitse de olağanüstü bir aşk macerasına tanık olmak için "Latife Hanım"ı mutlaka okumalısınız. Yeni Türkiye’nin kuruluşuna katkıları olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci adamına âşık bir kadından söz ediyoruz, unutmayın. İşte gölgede kalmış Latife!

 
İpek  Çalışlar
İpek Çalışlar

Yazar Hakkında

İpek Çalışlar İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Gazeteciliğe TRT Haber Merkezi'nde başladı. 12 Eylül'de TRT'den ayrıldı; 1980'lerde muhalefetin sesi olan "Nokta" dergisinde haber müdürlüğü yaptı, kısa ömürlü "Söz" gazetesinin ve patronsuz dergi olarak bilinen "Sokak"ın kurucularından biriydi. 1990-1992 yılları arasında Hamburg'da yaşadı, eşcinsellik, kadın ve İslam konularını araştırdı. Türkiye'ye dönünce "Cumhuriyet" gazetesinin haber müdürlüğünü üstlendi, ardından 10 yıl süreyle "Cumhuriyet Dergi"yi çıkarttı.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

büyük iskender oda dna edebiyat bedeviler tevrat acı oğlak kimlik manyak cafer hz. ali gözyaşı müzik tiyatro hallacı mansur ingilizce islamiyet kutlukhan perker yazar tarih fotoğraf emniyet’te fethullahçı örgütlenme anneler ve kızları futbol uzay ibrani kadınlar türk oğuz atay iş dünyası şeytan tasavvuf kan içiciler kova siyonizm rekabet kaçış parti kapatılma kadın fehiman aşk ve macera kadın erkek ilişkileri bestseller tehlike latin amerika edebiyatı firavun kanada yemek ekonomi komünist dar’a durmak musa feminizm uyuşturucu bağdat deloitte balık şiir anne çocuk memet fuat kanser ego cinayet maya zombi ergen kızlar atatürk venedik otel mutfak siyaset sufilik melek spiritüel izak babel pir aile ilişkileri beslenme hapishane struma doğu perinçek vaat edilmiş topraklar komplo teorisi kastelli aşiret referans cinler stalin hayvan hakları porno 1908 devrimi örgüt stiletto aslan yaşlı nick jack meksika cep kitap dostoyevski hanefi avcı dönmeler etki ajanları idam dişi hırs yay felsefe hayatın anlamı nazlı ılıcak maeve binchy çehov türkiye osmanlı imparatorluğu kerime nadir yengeç trakya yılmaz güney mısır liman nâzım hikmet stavrogin kürtaj katil mitoloji gabriel garcia marquez hacı bektaş veli zeka musevi tüccar tolstoy ergenekon matematik ahmet şık televizyon mizah kız arkadaş istanbul üniversitesi polis berlin duvarı italya çocuk şiddeti cıa banker kastelli şehbal israil sabri uzun intikam nuriye akman donka kâhin istanbul sakkara yahudi bilim insanları öykü sinema akrep necip hablemitoğlu izmir laik ikizler yoksulluk küba şiva vahası kemikliler hayal kırıklığı korucu köyü kan operasyon roman keşanlı ali destanı iskenderiye osmanlı erkek arkadaş puşkin çalışan kadınlar özgürlük ilişki oyun hitler delil ölüler kasaba allah londra akp brezilya macera cezaevi soykırım mitologya tarikat onat kutlar doris day cellat mezarlığı naziler islam hindistan mekan reis azınlık fetih istihbarat schubert tkp serenad dublin kimlik çatışması ecinniler nedim şener kurtuluş dağ mübin stasi mafya 1960 ihtilali kurşun sırrı bektaş milliyet köpekbalığı yaşar nabi nayır kolera deprem mimesis koç soruşturma başkalarının kokusu romantik komedi gogol hrant dink yahudiye roman kahramanı fanlo comala kasabası küba devrimi ege anna karenina facebook parmak izi antoloji türklük ali albayrak vedat pedro parama türk sineması kapo başak aksiyon çocuk dili bir olmak ihanet burçlar adres kehanet masal fethullah gülen devrim korsan kitap vampir gerilim berlin haldun taner fidel castro anı çevre koruma yalnızlık gülbang sultan erich auerbach selanik lokanta bektaşilik anne papaz özal suç hayal terazi kıskançlık anlatı boğa şiddet işkence mektup hacıbektaş astroloji lezzet soner yalçın kapancı göç ajanda aydınlık dışarısı yahudi mübadele dede aşk kahire gezi çocuk bakımı
 
Latife Hanım

ISBN: 978-975-991-517-9
Sayfa Sayısı: 524
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2006
14. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 24.00 TL