Latife Hanım

Kitap Hakkında:

Mustafa Kemal Atatürk’ün evlendiği kadındı o. Hırçındı, öyle yazdılar. Atatürk’e göre değildi. Zaten evlilikleri de bitti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıldığı kadındı o. Latife Hanım’dı.
İpek Çalışlar, "Latife Hanım"da işte o kadını anlatıyor. Ama şimdiye kadar gördüğümüz, tanıdığımızdan başka bir Latife Hanım çıkıyor karşımıza. Kadın haklarının savunucusu, eşi karşısında sağlam duran, ona destek olan, kültürlü bir kadın. Şimdiye kadar hiç gün ışığına çıkmamış belgeler, yabancı kaynaklardan alıntılar, fotoğraflar Latife Hanım portresini daha ayrıntılı ve net çiziyor. Cumhuriyet tarihiyle birlikte Mustafa Kemal’in portresi de bir kez daha şekilleniyor. Eşiyle siyaset dahil birçok konuda tartışabilen, onunla gurur duyan, onu herkese tanıtmaktan hoşlanan bir erkek bu kitapta ortaya çıkan. Ayrıca, Latife Hanım da Atatürk’le birlikte olduğu dönemle sınırlı kalmıyor, çocukluğu, boşandıktan sonraki yaşamı da giriyor devreye. Öyle olaylar anlatılıyor ki bu kitapta, gölgede kalmış bir aşk gözler önüne seriliyor. Gölgede kalmış bir kişilik şahlanıyor. Kitaba, kadınca bir bakış açısı egemen oluyor. Bir kadını tanımak, Cumhuriyet tarihine bambaşka bir gözle bakmak, sonu hüzünle bitse de olağanüstü bir aşk macerasına tanık olmak için "Latife Hanım"ı mutlaka okumalısınız. Yeni Türkiye’nin kuruluşuna katkıları olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci adamına âşık bir kadından söz ediyoruz, unutmayın. İşte gölgede kalmış Latife!

 
İpek  Çalışlar
İpek Çalışlar

Yazar Hakkında

İpek Çalışlar İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Gazeteciliğe TRT Haber Merkezi'nde başladı. 12 Eylül'de TRT'den ayrıldı; 1980'lerde muhalefetin sesi olan "Nokta" dergisinde haber müdürlüğü yaptı, kısa ömürlü "Söz" gazetesinin ve patronsuz dergi olarak bilinen "Sokak"ın kurucularından biriydi. 1990-1992 yılları arasında Hamburg'da yaşadı, eşcinsellik, kadın ve İslam konularını araştırdı. Türkiye'ye dönünce "Cumhuriyet" gazetesinin haber müdürlüğünü üstlendi, ardından 10 yıl süreyle "Cumhuriyet Dergi"yi çıkarttı.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

fethullah gülen vedat başkalarının kokusu ilişki çalışan kadınlar italya bektaşilik şeytan yahudi bilim insanları gabriel garcia marquez erkek arkadaş ergen kızlar schubert yoksulluk yengeç selanik büyük iskender kurtuluş kadın macera parmak izi komplo teorisi facebook stavrogin dostoyevski fehiman istihbarat akp cinayet meksika emniyet’te fethullahçı örgütlenme kimlik mitologya etki ajanları siyonizm trakya ekonomi yalnızlık nedim şener aile ilişkileri zombi brezilya comala kasabası devrim tarikat oda doris day terazi struma cinler doğu perinçek gerilim izak babel uyuşturucu kastelli mübadele melek ölüler oğuz atay donka roman kahramanı deloitte kerime nadir dna kolera puşkin kan aşiret londra otel roman latin amerika edebiyatı hitler sultan kurşun çocuk şiddeti mitoloji adres tüccar ecinniler hapishane azınlık hallacı mansur öykü anlatı osmanlı imparatorluğu şiir zeka deprem sabri uzun hrant dink özal intikam berlin duvarı maeve binchy bestseller çocuk dili banker kastelli mektup lokanta milliyet tolstoy bağdat hayvan hakları kapatılma cıa liman hayatın anlamı kahire vaat edilmiş topraklar izmir ikizler nâzım hikmet mısır oğlak papaz matematik türklük dönmeler tehlike hayal kırıklığı mutfak hacıbektaş hindistan tevrat soruşturma hacı bektaş veli acı ibrani dişi memet fuat keşanlı ali destanı futbol hayal cellat mezarlığı anı şiddet hırs işkence ahmet şık mimesis gözyaşı küba gezi kova televizyon jack mafya kemikliler tiyatro kasaba yahudi kaçış anne çocuk yaşar nabi nayır suç istanbul cezaevi venedik kehanet islamiyet edebiyat referans türkiye burçlar pir rekabet feminizm hz. ali bedeviler bir olmak ergenekon anneler ve kızları israil istanbul üniversitesi dağ küba devrimi allah masal aşk ve macera necip hablemitoğlu naziler polis anne oyun romantik komedi akrep köpekbalığı musevi örgüt dışarısı berlin boğa musa erich auerbach siyaset korsan kitap 1960 ihtilali uzay serenad antoloji parti yahudiye kız arkadaş osmanlı pedro parama reis laik aşk tasavvuf cep kitap türk stalin atatürk yay fetih dede koç ihanet ege aslan sakkara kürtaj yaşlı nick dar’a durmak fotoğraf vampir kâhin nuriye akman mekan tarih tkp spiritüel ajanda lezzet özgürlük kadın erkek ilişkileri sufilik kapo çocuk bakımı mizah aydınlık müzik çehov nazlı ılıcak şiva vahası operasyon porno stiletto ego kan içiciler stasi sırrı bektaş firavun ali albayrak komünist yemek türk sineması balık kimlik çatışması başak iskenderiye kapancı mübin idam beslenme felsefe gogol onat kutlar kadınlar haldun taner kutlukhan perker dublin kanser fanlo soner yalçın maya kıskançlık yılmaz güney 1908 devrimi fidel castro delil korucu köyü göç sinema ingilizce katil soykırım kanada manyak cafer anna karenina hanefi avcı aksiyon iş dünyası islam astroloji gülbang şehbal yazar çevre koruma
 
Latife Hanım

ISBN: 978-975-991-517-9
Sayfa Sayısı: 524
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2006
14. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 24.00 TL