Latife Hanım

Kitap Hakkında:

Mustafa Kemal Atatürk’ün evlendiği kadındı o. Hırçındı, öyle yazdılar. Atatürk’e göre değildi. Zaten evlilikleri de bitti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıldığı kadındı o. Latife Hanım’dı.
İpek Çalışlar, "Latife Hanım"da işte o kadını anlatıyor. Ama şimdiye kadar gördüğümüz, tanıdığımızdan başka bir Latife Hanım çıkıyor karşımıza. Kadın haklarının savunucusu, eşi karşısında sağlam duran, ona destek olan, kültürlü bir kadın. Şimdiye kadar hiç gün ışığına çıkmamış belgeler, yabancı kaynaklardan alıntılar, fotoğraflar Latife Hanım portresini daha ayrıntılı ve net çiziyor. Cumhuriyet tarihiyle birlikte Mustafa Kemal’in portresi de bir kez daha şekilleniyor. Eşiyle siyaset dahil birçok konuda tartışabilen, onunla gurur duyan, onu herkese tanıtmaktan hoşlanan bir erkek bu kitapta ortaya çıkan. Ayrıca, Latife Hanım da Atatürk’le birlikte olduğu dönemle sınırlı kalmıyor, çocukluğu, boşandıktan sonraki yaşamı da giriyor devreye. Öyle olaylar anlatılıyor ki bu kitapta, gölgede kalmış bir aşk gözler önüne seriliyor. Gölgede kalmış bir kişilik şahlanıyor. Kitaba, kadınca bir bakış açısı egemen oluyor. Bir kadını tanımak, Cumhuriyet tarihine bambaşka bir gözle bakmak, sonu hüzünle bitse de olağanüstü bir aşk macerasına tanık olmak için "Latife Hanım"ı mutlaka okumalısınız. Yeni Türkiye’nin kuruluşuna katkıları olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci adamına âşık bir kadından söz ediyoruz, unutmayın. İşte gölgede kalmış Latife!

 
İpek  Çalışlar
İpek Çalışlar

Yazar Hakkında

İpek Çalışlar İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Gazeteciliğe TRT Haber Merkezi'nde başladı. 12 Eylül'de TRT'den ayrıldı; 1980'lerde muhalefetin sesi olan "Nokta" dergisinde haber müdürlüğü yaptı, kısa ömürlü "Söz" gazetesinin ve patronsuz dergi olarak bilinen "Sokak"ın kurucularından biriydi. 1990-1992 yılları arasında Hamburg'da yaşadı, eşcinsellik, kadın ve İslam konularını araştırdı. Türkiye'ye dönünce "Cumhuriyet" gazetesinin haber müdürlüğünü üstlendi, ardından 10 yıl süreyle "Cumhuriyet Dergi"yi çıkarttı.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

dostoyevski türkiye futbol deprem roman kahramanı musa selanik hacı bektaş veli kan haldun taner yoksulluk hindistan dönmeler tarih dağ aslan çocuk bakımı mısır soruşturma vedat yılmaz güney başak mekan feminizm erich auerbach hayal yaşar nabi nayır aşk ve macera anlatı stalin mübin necip hablemitoğlu köpekbalığı gerilim ergenekon yengeç aşk balık kıskançlık türk sineması kehanet oğlak kapancı kutlukhan perker osmanlı suç etki ajanları anne çocuk kız arkadaş kanada oğuz atay manyak cafer çehov ihanet papaz yahudi bilim insanları anı ibrani fanlo gabriel garcia marquez tarikat ingilizce kâhin fetih zeka dışarısı trakya ahmet şık ikizler nâzım hikmet dna 1908 devrimi mafya dar’a durmak berlin azınlık sultan kurtuluş latin amerika edebiyatı aydınlık matematik astroloji oyun islamiyet hayal kırıklığı naziler porno melek örgüt kerime nadir kimlik fethullah gülen sufilik delil nedim şener küba devrimi aile ilişkileri korsan kitap hayatın anlamı küba cep kitap anne maeve binchy ölüler uyuşturucu adres kastelli stasi berlin duvarı milliyet terazi koç yaşlı nick erkek arkadaş bağdat macera acı oda onat kutlar puşkin ergen kızlar mektup hanefi avcı çocuk şiddeti yalnızlık özgürlük mutfak aşiret izmir tolstoy cezaevi televizyon sırrı bektaş donka fehiman fotoğraf vampir özal boğa devrim roman türk şehbal ecinniler gülbang gogol londra sabri uzun kaçış uzay yazar bedeviler çocuk dili yahudiye bir olmak türklük cinayet başkalarının kokusu soykırım intikam kanser kadınlar büyük iskender tiyatro istanbul üniversitesi şiddet zombi cellat mezarlığı fidel castro lokanta kadın erkek ilişkileri istihbarat öykü kova hırs bektaşilik izak babel cıa katil islam şeytan polis şiir musevi mitologya akrep vaat edilmiş topraklar hallacı mansur şiva vahası otel memet fuat gezi nuriye akman facebook 1960 ihtilali schubert tüccar gözyaşı firavun struma brezilya kurşun atatürk hacıbektaş çalışan kadınlar ego dublin ali albayrak aksiyon tasavvuf tehlike dişi çevre koruma mitoloji deloitte operasyon komplo teorisi stiletto venedik laik maya anneler ve kızları hayvan hakları iş dünyası banker kastelli hitler anna karenina ilişki doris day kahire kasaba kolera kapatılma lezzet beslenme bestseller ekonomi doğu perinçek siyaset tkp müzik mübadele ajanda comala kasabası burçlar kadın reis romantik komedi osmanlı imparatorluğu serenad ege edebiyat sakkara siyonizm işkence kemikliler cinler hz. ali pir kimlik çatışması spiritüel rekabet kan içiciler iskenderiye hrant dink referans parti keşanlı ali destanı idam italya mimesis korucu köyü liman israil emniyet’te fethullahçı örgütlenme dede meksika tevrat yemek komünist akp felsefe pedro parama göç parmak izi allah nazlı ılıcak kürtaj yay yahudi antoloji kapo jack mizah masal soner yalçın istanbul hapishane stavrogin sinema
 
Latife Hanım

ISBN: 978-975-991-517-9
Sayfa Sayısı: 524
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2006
14. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 24.00 TL