Latife Hanım

Kitap Hakkında:

Mustafa Kemal Atatürk’ün evlendiği kadındı o. Hırçındı, öyle yazdılar. Atatürk’e göre değildi. Zaten evlilikleri de bitti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıldığı kadındı o. Latife Hanım’dı.
İpek Çalışlar, "Latife Hanım"da işte o kadını anlatıyor. Ama şimdiye kadar gördüğümüz, tanıdığımızdan başka bir Latife Hanım çıkıyor karşımıza. Kadın haklarının savunucusu, eşi karşısında sağlam duran, ona destek olan, kültürlü bir kadın. Şimdiye kadar hiç gün ışığına çıkmamış belgeler, yabancı kaynaklardan alıntılar, fotoğraflar Latife Hanım portresini daha ayrıntılı ve net çiziyor. Cumhuriyet tarihiyle birlikte Mustafa Kemal’in portresi de bir kez daha şekilleniyor. Eşiyle siyaset dahil birçok konuda tartışabilen, onunla gurur duyan, onu herkese tanıtmaktan hoşlanan bir erkek bu kitapta ortaya çıkan. Ayrıca, Latife Hanım da Atatürk’le birlikte olduğu dönemle sınırlı kalmıyor, çocukluğu, boşandıktan sonraki yaşamı da giriyor devreye. Öyle olaylar anlatılıyor ki bu kitapta, gölgede kalmış bir aşk gözler önüne seriliyor. Gölgede kalmış bir kişilik şahlanıyor. Kitaba, kadınca bir bakış açısı egemen oluyor. Bir kadını tanımak, Cumhuriyet tarihine bambaşka bir gözle bakmak, sonu hüzünle bitse de olağanüstü bir aşk macerasına tanık olmak için "Latife Hanım"ı mutlaka okumalısınız. Yeni Türkiye’nin kuruluşuna katkıları olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci adamına âşık bir kadından söz ediyoruz, unutmayın. İşte gölgede kalmış Latife!

 
İpek  Çalışlar
İpek Çalışlar

Yazar Hakkında

İpek Çalışlar İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Gazeteciliğe TRT Haber Merkezi'nde başladı. 12 Eylül'de TRT'den ayrıldı; 1980'lerde muhalefetin sesi olan "Nokta" dergisinde haber müdürlüğü yaptı, kısa ömürlü "Söz" gazetesinin ve patronsuz dergi olarak bilinen "Sokak"ın kurucularından biriydi. 1990-1992 yılları arasında Hamburg'da yaşadı, eşcinsellik, kadın ve İslam konularını araştırdı. Türkiye'ye dönünce "Cumhuriyet" gazetesinin haber müdürlüğünü üstlendi, ardından 10 yıl süreyle "Cumhuriyet Dergi"yi çıkarttı.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

keşanlı ali destanı tiyatro oda tkp firavun comala kasabası akrep mübin cellat mezarlığı çalışan kadınlar yay izak babel kurtuluş atatürk antoloji intikam hitler dağ necip hablemitoğlu aksiyon selanik suç anlatı brezilya otel televizyon berlin manyak cafer macera puşkin uzay siyonizm fehiman dişi tarikat kimlik çatışması başak ekonomi hanefi avcı dede soruşturma bağdat dışarısı lokanta melek tehlike banker kastelli pedro parama erich auerbach nuriye akman cep kitap musevi bestseller mafya ego hindistan roman dar’a durmak 1960 ihtilali kanser bedeviler yahudiye bektaşilik gogol kadın erkek ilişkileri sırrı bektaş şiddet polis köpekbalığı islamiyet referans terazi edebiyat aşk ve macera aslan özal deprem nedim şener porno doğu perinçek vaat edilmiş topraklar kahire astroloji kapancı şehbal liman trakya kan venedik tasavvuf aile ilişkileri sultan allah idam iskenderiye anı hacı bektaş veli parti kıskançlık bir olmak israil soner yalçın kova operasyon mutfak etki ajanları hz. ali hallacı mansur komplo teorisi cinayet deloitte mekan yaşar nabi nayır kaçış cinler şiir pir jack türklük şeytan hapishane matematik anna karenina onat kutlar gabriel garcia marquez istanbul kehanet ergenekon dna latin amerika edebiyatı burçlar kemikliler donka boğa fanlo milliyet vampir kâhin naziler hrant dink ibrani hayatın anlamı işkence zombi haldun taner ingilizce mizah çocuk dili mısır sufilik feminizm izmir erkek arkadaş gerilim çocuk şiddeti aşk romantik komedi aydınlık reis islam kimlik ahmet şık anne koç türk istanbul üniversitesi roman kahramanı kadın adres hayvan hakları kolera ergen kızlar ali albayrak ajanda istihbarat devrim siyaset çehov stalin maya kasaba laik göç ege öykü meksika kerime nadir yılmaz güney tarih çocuk bakımı italya memet fuat serenad delil küba devrimi komünist katil fidel castro kutlukhan perker hırs yahudi masal kan içiciler kanada mimesis hacıbektaş ihanet cıa fethullah gülen kürtaj yaşlı nick fetih dönmeler ecinniler iş dünyası gezi sakkara ikizler hayal kırıklığı tevrat sinema felsefe balık zeka schubert futbol osmanlı imparatorluğu çevre koruma mübadele oyun mitoloji müzik parmak izi vedat başkalarının kokusu korucu köyü anneler ve kızları londra osmanlı 1908 devrimi ilişki sabri uzun nâzım hikmet ölüler spiritüel akp türk sineması musa yahudi bilim insanları azınlık anne çocuk struma örgüt maeve binchy tüccar facebook yemek stiletto fotoğraf stasi yoksulluk küba mitologya uyuşturucu berlin duvarı gülbang oğlak yengeç doris day şiva vahası büyük iskender kurşun lezzet papaz soykırım kapatılma yazar rekabet yalnızlık emniyet’te fethullahçı örgütlenme dostoyevski gözyaşı özgürlük kastelli cezaevi korsan kitap türkiye kız arkadaş acı nazlı ılıcak dublin oğuz atay kapo hayal kadınlar aşiret beslenme stavrogin tolstoy mektup
 
Latife Hanım

ISBN: 978-975-991-517-9
Sayfa Sayısı: 524
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2006
14. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 24.00 TL