Kimseye Etmem Şikayet

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Mehmet Öklü, 2008 yılının Eylül ayında Şişli Kaymakamlığı görevine başlarken, tapu senedinden, Hükümet Konağı olarak kullanılan binanın 19. yüzyılda mutasarrıflık, valilik, nazırlık, ayan üyeliği ve Şura-yı Devlet başkanlığı yapan Köse Mehmet Raif Paşaya ait tarihi Taş Konakolduğunu öğreniyor. Konağın tarihi, mimari özellikleri, sahibi ve diğer sakinleri hakkında edindiği bilgilerden, bu nadide yapının belki yüzlerce benzerinden ayakta kalan tek örnek olduğunu anlamış ve üç yıl süren bir çabadan sonra Taş Konak’ı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında restore ettirmiş.

Kimseye Etmem ŞikâyetKöse Raif Paşa’nın büyük kızı İhsan Raif Hanım’ın romanlaştırılmış hayat hikâyesi. İhsan Raif Hanım’ı ve Taş Konak’ı bir belgeselle tarihe emanet etme, konağın bir odasını ise “İhsan Raif Hanım Müzesi” haline getirme projesinin Temel taşı olarak düşünülmüş bu roman.

İhsan Raif Hanım, her şeyden önce, kendisini ve şiirini çok iyi tanıyan Ahmet Haşim’in “Benim anladığım hece vezni ile milli şiiri iki kişi yazmıştır: Rıza Tevfik ve İhsan Raif Hanım” sözüyle hakkını teslim ettiği öncü bir şair. Hem yaşı hem de hece şiirine onlardan önce başlamış olması dolayısıyla, Beş Hececiler diye anılan şairlerin “abla”sı.

Bir yandan da önemli bir müzisyen. Kendi şiirlerinden bestelediği şarkıları var. Ayrıca doğrudan çileli hayatının özeti denilebilecek “Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime” gibi, başka müzisyenlerce bestelenmiş pek çok şiiri de bulunmakta. “Neden gülmesin gül gibi yüzler” dizesiyle başlayan başka bir şiirinin Erol Büyükburç tarafından yapılan bestesinin ise “Türk Hafif Müziği”nin ilk şarkılarından biri, belki de birincisi olması, İhsan Raif Hanım’a bu yönde de bir öncülük kazandırıyor.

İhsan Hanım ayrıca Halide Edip, Fatma Aliye, Şair Nigâr, Fehime Nüzhet ile birlikte meydan mitinglerinde ateşli nutuklarla, şiirlerle, yazılarla Kurtuluş Savaşı’na destek olan öncü kadınlarımızdandır.

Şairin üçüncü eşi, 1914 yılında evlendiği, Fecr-i Ati edebiyat akımının mensuplarından Şahabettin Süleyman’dı. Ve bu birliktelikten hüzünlü bir hayat hikayesi çıktı.

Kitaptan:

İhsan Hanım, Şahap Bey’i hep “hürriyet”le birlikte hatırlıyordu:
“Belki insanımızın, milletimizin hürriyet uğrunda aldığı mesafeyi, geldiği şerefli yeri göremedi Şahapcığım, ama yeryüzünde hürriyetin yerini tutabilecek bir şey olmadığını çok iyi anladı. Dünyada, insanın yaşama hakkına denk başka bir hak olmadığını bildiğimiz gibi... Hürriyet mücadelesi ve hürriyetperverlik, belki sevmediğim yirminci asrı sevimli hale getirecek, ona damgasını vuracak, insanlığa sulhu, fazileti ve terakkiyi telkin edecek en insani kuvvetimizdir. Çünkü her terakkinin, medeni gelişmenin temelinde hürriyet vardır. Onsuz insanın kavruk, kısır, yoksul ve şeref dilencisi olduğunu yazmakla çok isabet etmişim. Merhum Azmizade Haleti’nin bir rubaisi bu düşünceme destek, adeta derdime derman gibi:

Mahzun oluruz kaçan ki dilşad olsak
Viran kalırız eğer ki abad olsak
Ol mürg-i cefa-perver-i aşkız biz kim
Dâme düşeriz kafesten azad olsak

Biz neşelendiğimiz anda mahzun oluruz. Abad olduğumuz zaman da viran olur kalırız. Biz cefanın beslediği öyle aşk kuşlarıyız ki, kafesten azad olsak, hürriyete kavuşsak, uçar gider tuzağa düşeriz. Bu ne tezat, bu nasıl hayat! Gerçekten kafesteki muhabbetkuşlarının bile kafesi açılınca uçma hevesinden hürriyetin sonsuz esrikliğiyle tuzağa düştüğünü çok gördüm. Lakin uçmak onların yaratılışının icabı, vazgeçemezler ki! Hürriyet de bizim yaratılışımızın esasıdır, özüdür, bu devredilmez, vazgeçilmez hakkı yaşamaktan asla geri duramayız! Ona mecburuz. Esaret tecrübe edilecek nesne değildir zira! Tekrar olduğunu biliyorum ama söylemeden edemiyorum işte: Ancak bedelini ödeyenler hürriyeti hak edebilir.”

 

Yazar Hakkında

Mehmet Öklü (10 Mayıs 1954, Denizli Tavas). İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi (1976). Aynı yıl kaymakamlık sınavlarını kazanarak mülki idare amirliği mesleğine başladı. Kaymakam ve vali yardımcısı olarak hizmet verdi. Bir yıl İngiltere' de yabancı dil geliştirme, yöneticilik ve yönetişim üzerine çalıştı. Görev yaptığı yörelerde eğitim, sağlık ve sosyal yardım çalışmaları ile dezavantajlı bireyler yararına projeler üretip uyguladı. Tarihi değerleri restore edip hayata kazandırmaya çalıştı. Türkçeye ve Türk kültürüne hizmet eden şair, ozan, yazar ve sanatçıları bir araya getirdi. Külde Açan Gül adlı romanı Yeni Konya gazetesinde tefrika edildi. İpek Yolunda İznik Molası adlı bir şiir kitabı vardır. Şu sırada İstanbul'da Şişli Kaymakamlığı görevini sürdürüyor.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

tolstoy komünist kan ölüler firavun milliyet sırrı bektaş keşanlı ali destanı hitler çocuk şiddeti musa futbol stiletto örgüt berlin duvarı kerime nadir kürtaj azınlık sakkara musevi komplo teorisi zombi anlatı stavrogin fidel castro ecinniler çehov maeve binchy anne çocuk trakya allah schubert ali albayrak edebiyat hapishane kapancı hayvan hakları soruşturma 1908 devrimi maya küba nuriye akman polis cıa struma yalnızlık hacı bektaş veli dişi mübadele kadınlar akp ahmet şık feminizm anneler ve kızları memet fuat hz. ali istanbul etki ajanları istanbul üniversitesi ege dostoyevski ingilizce kadın erkek arkadaş izmir necip hablemitoğlu soner yalçın aydınlık londra fethullah gülen tehlike aslan vampir balık tüccar nedim şener kapo yoksulluk doris day tarih delil parmak izi yahudi bilim insanları kutlukhan perker çocuk bakımı şiva vahası kâhin lezzet yahudiye laik fanlo terazi roman istihbarat mektup mafya tkp türkiye tasavvuf donka deprem masal mimesis dublin tiyatro yay anı devrim roman kahramanı ajanda köpekbalığı çalışan kadınlar yengeç ibrani şehbal hırs aile ilişkileri pedro parama korsan kitap yaşlı nick kaçış onat kutlar parti şiir özgürlük hayatın anlamı dışarısı hanefi avcı kastelli stasi korucu köyü ilişki anne bedeviler sufilik kehanet kahire akrep hrant dink özal oyun gülbang erich auerbach yemek liman zeka bestseller tevrat siyaset kıskançlık 1960 ihtilali spiritüel aşiret ekonomi latin amerika edebiyatı şeytan türklük banker kastelli dna anna karenina başkalarının kokusu bağdat comala kasabası stalin facebook fehiman şiddet nazlı ılıcak nâzım hikmet antoloji mitoloji sinema iş dünyası kimlik çatışması kurtuluş dar’a durmak macera operasyon idam dönmeler sultan fotoğraf hayal kapatılma ihanet sabri uzun kurşun kanada pir cep kitap kan içiciler mizah mısır kolera islamiyet izak babel dede büyük iskender gerilim intikam ergenekon fetih iskenderiye ergen kızlar papaz türk kadın erkek ilişkileri mitologya hallacı mansur yazar rekabet hayal kırıklığı matematik felsefe melek meksika burçlar suç adres küba devrimi israil naziler islam otel ikizler gözyaşı yahudi kimlik mekan aksiyon porno acı soykırım hacıbektaş kova selanik koç işkence berlin romantik komedi televizyon gabriel garcia marquez siyonizm serenad cinler çocuk dili türk sineması haldun taner aşk ve macera atatürk tarikat katil göç bektaşilik yılmaz güney osmanlı kız arkadaş brezilya venedik oda çevre koruma vedat emniyet’te fethullahçı örgütlenme dağ mutfak cinayet italya manyak cafer doğu perinçek müzik gogol ego cezaevi hindistan boğa osmanlı imparatorluğu beslenme oğlak deloitte jack mübin aşk referans kemikliler kanser lokanta cellat mezarlığı reis uzay bir olmak kasaba vaat edilmiş topraklar puşkin başak oğuz atay astroloji uyuşturucu öykü gezi yaşar nabi nayır
 
Kimseye Etmem Şikayet

ISBN: 978-605-09-1436-8
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 18.00 TL