Kimseye Etmem Şikayet

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Mehmet Öklü, 2008 yılının Eylül ayında Şişli Kaymakamlığı görevine başlarken, tapu senedinden, Hükümet Konağı olarak kullanılan binanın 19. yüzyılda mutasarrıflık, valilik, nazırlık, ayan üyeliği ve Şura-yı Devlet başkanlığı yapan Köse Mehmet Raif Paşaya ait tarihi Taş Konakolduğunu öğreniyor. Konağın tarihi, mimari özellikleri, sahibi ve diğer sakinleri hakkında edindiği bilgilerden, bu nadide yapının belki yüzlerce benzerinden ayakta kalan tek örnek olduğunu anlamış ve üç yıl süren bir çabadan sonra Taş Konak’ı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında restore ettirmiş.

Kimseye Etmem ŞikâyetKöse Raif Paşa’nın büyük kızı İhsan Raif Hanım’ın romanlaştırılmış hayat hikâyesi. İhsan Raif Hanım’ı ve Taş Konak’ı bir belgeselle tarihe emanet etme, konağın bir odasını ise “İhsan Raif Hanım Müzesi” haline getirme projesinin Temel taşı olarak düşünülmüş bu roman.

İhsan Raif Hanım, her şeyden önce, kendisini ve şiirini çok iyi tanıyan Ahmet Haşim’in “Benim anladığım hece vezni ile milli şiiri iki kişi yazmıştır: Rıza Tevfik ve İhsan Raif Hanım” sözüyle hakkını teslim ettiği öncü bir şair. Hem yaşı hem de hece şiirine onlardan önce başlamış olması dolayısıyla, Beş Hececiler diye anılan şairlerin “abla”sı.

Bir yandan da önemli bir müzisyen. Kendi şiirlerinden bestelediği şarkıları var. Ayrıca doğrudan çileli hayatının özeti denilebilecek “Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime” gibi, başka müzisyenlerce bestelenmiş pek çok şiiri de bulunmakta. “Neden gülmesin gül gibi yüzler” dizesiyle başlayan başka bir şiirinin Erol Büyükburç tarafından yapılan bestesinin ise “Türk Hafif Müziği”nin ilk şarkılarından biri, belki de birincisi olması, İhsan Raif Hanım’a bu yönde de bir öncülük kazandırıyor.

İhsan Hanım ayrıca Halide Edip, Fatma Aliye, Şair Nigâr, Fehime Nüzhet ile birlikte meydan mitinglerinde ateşli nutuklarla, şiirlerle, yazılarla Kurtuluş Savaşı’na destek olan öncü kadınlarımızdandır.

Şairin üçüncü eşi, 1914 yılında evlendiği, Fecr-i Ati edebiyat akımının mensuplarından Şahabettin Süleyman’dı. Ve bu birliktelikten hüzünlü bir hayat hikayesi çıktı.

Kitaptan:

İhsan Hanım, Şahap Bey’i hep “hürriyet”le birlikte hatırlıyordu:
“Belki insanımızın, milletimizin hürriyet uğrunda aldığı mesafeyi, geldiği şerefli yeri göremedi Şahapcığım, ama yeryüzünde hürriyetin yerini tutabilecek bir şey olmadığını çok iyi anladı. Dünyada, insanın yaşama hakkına denk başka bir hak olmadığını bildiğimiz gibi... Hürriyet mücadelesi ve hürriyetperverlik, belki sevmediğim yirminci asrı sevimli hale getirecek, ona damgasını vuracak, insanlığa sulhu, fazileti ve terakkiyi telkin edecek en insani kuvvetimizdir. Çünkü her terakkinin, medeni gelişmenin temelinde hürriyet vardır. Onsuz insanın kavruk, kısır, yoksul ve şeref dilencisi olduğunu yazmakla çok isabet etmişim. Merhum Azmizade Haleti’nin bir rubaisi bu düşünceme destek, adeta derdime derman gibi:

Mahzun oluruz kaçan ki dilşad olsak
Viran kalırız eğer ki abad olsak
Ol mürg-i cefa-perver-i aşkız biz kim
Dâme düşeriz kafesten azad olsak

Biz neşelendiğimiz anda mahzun oluruz. Abad olduğumuz zaman da viran olur kalırız. Biz cefanın beslediği öyle aşk kuşlarıyız ki, kafesten azad olsak, hürriyete kavuşsak, uçar gider tuzağa düşeriz. Bu ne tezat, bu nasıl hayat! Gerçekten kafesteki muhabbetkuşlarının bile kafesi açılınca uçma hevesinden hürriyetin sonsuz esrikliğiyle tuzağa düştüğünü çok gördüm. Lakin uçmak onların yaratılışının icabı, vazgeçemezler ki! Hürriyet de bizim yaratılışımızın esasıdır, özüdür, bu devredilmez, vazgeçilmez hakkı yaşamaktan asla geri duramayız! Ona mecburuz. Esaret tecrübe edilecek nesne değildir zira! Tekrar olduğunu biliyorum ama söylemeden edemiyorum işte: Ancak bedelini ödeyenler hürriyeti hak edebilir.”

 

Yazar Hakkında

Mehmet Öklü (10 Mayıs 1954, Denizli Tavas). İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi (1976). Aynı yıl kaymakamlık sınavlarını kazanarak mülki idare amirliği mesleğine başladı. Kaymakam ve vali yardımcısı olarak hizmet verdi. Bir yıl İngiltere' de yabancı dil geliştirme, yöneticilik ve yönetişim üzerine çalıştı. Görev yaptığı yörelerde eğitim, sağlık ve sosyal yardım çalışmaları ile dezavantajlı bireyler yararına projeler üretip uyguladı. Tarihi değerleri restore edip hayata kazandırmaya çalıştı. Türkçeye ve Türk kültürüne hizmet eden şair, ozan, yazar ve sanatçıları bir araya getirdi. Külde Açan Gül adlı romanı Yeni Konya gazetesinde tefrika edildi. İpek Yolunda İznik Molası adlı bir şiir kitabı vardır. Şu sırada İstanbul'da Şişli Kaymakamlığı görevini sürdürüyor.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

dede lezzet işkence brezilya dostoyevski milliyet beslenme küba banker kastelli suç kan içiciler masal comala kasabası gözyaşı hırs islam antoloji parmak izi siyaset fehiman 1908 devrimi facebook dna kapo ölüler uzay bedeviler yaşlı nick operasyon feminizm italya aşiret aşk yalnızlık azınlık kova serenad vaat edilmiş topraklar 1960 ihtilali zombi gogol polis fidel castro struma akrep ihanet londra fethullah gülen kâhin aksiyon cezaevi mübin tevrat jack nuriye akman istanbul üniversitesi aydınlık islamiyet ingilizce stavrogin stasi osmanlı imparatorluğu sinema kerime nadir müzik venedik bestseller yemek mısır roman intikam kurşun özgürlük tasavvuf cıa fanlo musa mizah nazlı ılıcak hindistan boğa kastelli sultan öykü rekabet çehov hitler laik mitoloji oğlak şehbal erkek arkadaş hapishane donka naziler acı terazi kanser macera balık yengeç fotoğraf astroloji cinayet başkalarının kokusu lokanta edebiyat sabri uzun aşk ve macera spiritüel komplo teorisi haldun taner tehlike kimlik ilişki dar’a durmak anna karenina hrant dink başak deloitte kasaba hz. ali siyonizm gerilim kapatılma vedat koç mafya fetih berlin duvarı akp mutfak memet fuat meksika hayal cep kitap schubert kaçış izmir bir olmak nâzım hikmet iş dünyası yılmaz güney tarikat mübadele türk mektup kimlik çatışması felsefe çevre koruma papaz şiir bektaşilik tiyatro tolstoy ahmet şık uyuşturucu firavun melek trakya sakkara istanbul hayvan hakları büyük iskender erich auerbach izak babel parti stiletto liman anne çocuk istihbarat yazar katil sufilik yahudiye maeve binchy kehanet komünist hacıbektaş nedim şener anneler ve kızları doğu perinçek israil berlin hayatın anlamı dışarısı yahudi bilim insanları oğuz atay onat kutlar soner yalçın hacı bektaş veli yaşar nabi nayır delil soruşturma yay türk sineması korsan kitap çocuk dili zeka aslan porno kahire matematik gülbang burçlar sırrı bektaş şeytan mekan kurtuluş televizyon çocuk şiddeti mimesis köpekbalığı emniyet’te fethullahçı örgütlenme kürtaj keşanlı ali destanı vampir ikizler ege hayal kırıklığı özal stalin idam doris day ajanda kadınlar şiddet korucu köyü soykırım aile ilişkileri roman kahramanı şiva vahası ibrani oda kolera dublin cellat mezarlığı kan kemikliler yahudi hanefi avcı osmanlı bağdat anı pedro parama deprem gabriel garcia marquez reis adres küba devrimi selanik dağ kız arkadaş puşkin ali albayrak ekonomi kapancı devrim kadın erkek ilişkileri etki ajanları kadın ergen kızlar allah çocuk bakımı maya atatürk latin amerika edebiyatı ego çalışan kadınlar musevi örgüt hallacı mansur tarih romantik komedi manyak cafer türkiye dişi mitologya yoksulluk oyun anlatı anne cinler futbol göç pir otel ecinniler necip hablemitoğlu dönmeler ergenekon gezi kutlukhan perker türklük kıskançlık iskenderiye tüccar tkp kanada referans
 
Kimseye Etmem Şikayet

ISBN: 978-605-09-1436-8
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 18.00 TL