Kimseye Etmem Şikayet

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Mehmet Öklü, 2008 yılının Eylül ayında Şişli Kaymakamlığı görevine başlarken, tapu senedinden, Hükümet Konağı olarak kullanılan binanın 19. yüzyılda mutasarrıflık, valilik, nazırlık, ayan üyeliği ve Şura-yı Devlet başkanlığı yapan Köse Mehmet Raif Paşaya ait tarihi Taş Konakolduğunu öğreniyor. Konağın tarihi, mimari özellikleri, sahibi ve diğer sakinleri hakkında edindiği bilgilerden, bu nadide yapının belki yüzlerce benzerinden ayakta kalan tek örnek olduğunu anlamış ve üç yıl süren bir çabadan sonra Taş Konak’ı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında restore ettirmiş.

Kimseye Etmem ŞikâyetKöse Raif Paşa’nın büyük kızı İhsan Raif Hanım’ın romanlaştırılmış hayat hikâyesi. İhsan Raif Hanım’ı ve Taş Konak’ı bir belgeselle tarihe emanet etme, konağın bir odasını ise “İhsan Raif Hanım Müzesi” haline getirme projesinin Temel taşı olarak düşünülmüş bu roman.

İhsan Raif Hanım, her şeyden önce, kendisini ve şiirini çok iyi tanıyan Ahmet Haşim’in “Benim anladığım hece vezni ile milli şiiri iki kişi yazmıştır: Rıza Tevfik ve İhsan Raif Hanım” sözüyle hakkını teslim ettiği öncü bir şair. Hem yaşı hem de hece şiirine onlardan önce başlamış olması dolayısıyla, Beş Hececiler diye anılan şairlerin “abla”sı.

Bir yandan da önemli bir müzisyen. Kendi şiirlerinden bestelediği şarkıları var. Ayrıca doğrudan çileli hayatının özeti denilebilecek “Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime” gibi, başka müzisyenlerce bestelenmiş pek çok şiiri de bulunmakta. “Neden gülmesin gül gibi yüzler” dizesiyle başlayan başka bir şiirinin Erol Büyükburç tarafından yapılan bestesinin ise “Türk Hafif Müziği”nin ilk şarkılarından biri, belki de birincisi olması, İhsan Raif Hanım’a bu yönde de bir öncülük kazandırıyor.

İhsan Hanım ayrıca Halide Edip, Fatma Aliye, Şair Nigâr, Fehime Nüzhet ile birlikte meydan mitinglerinde ateşli nutuklarla, şiirlerle, yazılarla Kurtuluş Savaşı’na destek olan öncü kadınlarımızdandır.

Şairin üçüncü eşi, 1914 yılında evlendiği, Fecr-i Ati edebiyat akımının mensuplarından Şahabettin Süleyman’dı. Ve bu birliktelikten hüzünlü bir hayat hikayesi çıktı.

Kitaptan:

İhsan Hanım, Şahap Bey’i hep “hürriyet”le birlikte hatırlıyordu:
“Belki insanımızın, milletimizin hürriyet uğrunda aldığı mesafeyi, geldiği şerefli yeri göremedi Şahapcığım, ama yeryüzünde hürriyetin yerini tutabilecek bir şey olmadığını çok iyi anladı. Dünyada, insanın yaşama hakkına denk başka bir hak olmadığını bildiğimiz gibi... Hürriyet mücadelesi ve hürriyetperverlik, belki sevmediğim yirminci asrı sevimli hale getirecek, ona damgasını vuracak, insanlığa sulhu, fazileti ve terakkiyi telkin edecek en insani kuvvetimizdir. Çünkü her terakkinin, medeni gelişmenin temelinde hürriyet vardır. Onsuz insanın kavruk, kısır, yoksul ve şeref dilencisi olduğunu yazmakla çok isabet etmişim. Merhum Azmizade Haleti’nin bir rubaisi bu düşünceme destek, adeta derdime derman gibi:

Mahzun oluruz kaçan ki dilşad olsak
Viran kalırız eğer ki abad olsak
Ol mürg-i cefa-perver-i aşkız biz kim
Dâme düşeriz kafesten azad olsak

Biz neşelendiğimiz anda mahzun oluruz. Abad olduğumuz zaman da viran olur kalırız. Biz cefanın beslediği öyle aşk kuşlarıyız ki, kafesten azad olsak, hürriyete kavuşsak, uçar gider tuzağa düşeriz. Bu ne tezat, bu nasıl hayat! Gerçekten kafesteki muhabbetkuşlarının bile kafesi açılınca uçma hevesinden hürriyetin sonsuz esrikliğiyle tuzağa düştüğünü çok gördüm. Lakin uçmak onların yaratılışının icabı, vazgeçemezler ki! Hürriyet de bizim yaratılışımızın esasıdır, özüdür, bu devredilmez, vazgeçilmez hakkı yaşamaktan asla geri duramayız! Ona mecburuz. Esaret tecrübe edilecek nesne değildir zira! Tekrar olduğunu biliyorum ama söylemeden edemiyorum işte: Ancak bedelini ödeyenler hürriyeti hak edebilir.”

 

Yazar Hakkında

Mehmet Öklü (10 Mayıs 1954, Denizli Tavas). İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi (1976). Aynı yıl kaymakamlık sınavlarını kazanarak mülki idare amirliği mesleğine başladı. Kaymakam ve vali yardımcısı olarak hizmet verdi. Bir yıl İngiltere' de yabancı dil geliştirme, yöneticilik ve yönetişim üzerine çalıştı. Görev yaptığı yörelerde eğitim, sağlık ve sosyal yardım çalışmaları ile dezavantajlı bireyler yararına projeler üretip uyguladı. Tarihi değerleri restore edip hayata kazandırmaya çalıştı. Türkçeye ve Türk kültürüne hizmet eden şair, ozan, yazar ve sanatçıları bir araya getirdi. Külde Açan Gül adlı romanı Yeni Konya gazetesinde tefrika edildi. İpek Yolunda İznik Molası adlı bir şiir kitabı vardır. Şu sırada İstanbul'da Şişli Kaymakamlığı görevini sürdürüyor.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

köpekbalığı ibrani hacıbektaş berlin duvarı başkalarının kokusu dönmeler burçlar izak babel sufilik edebiyat doris day şeytan italya hacı bektaş veli brezilya fehiman akrep maya aşk ve macera yılmaz güney roman kahramanı dişi comala kasabası şehbal hayal nâzım hikmet yahudiye tarih rekabet kasaba matematik korucu köyü londra örgüt vaat edilmiş topraklar soner yalçın beslenme fotoğraf hrant dink tehlike dostoyevski kadın erkek ilişkileri tiyatro polis kerime nadir mekan stavrogin dublin nuriye akman sakkara kutlukhan perker türk yahudi oda mimesis fidel castro katil hallacı mansur hayatın anlamı istanbul üniversitesi manyak cafer kapatılma spiritüel uyuşturucu şiddet kastelli cezaevi idam müzik yoksulluk parmak izi türk sineması 1908 devrimi aslan intikam şiva vahası ali albayrak yemek mübadele hapishane sinema hırs türkiye roman kâhin etki ajanları jack musa cellat mezarlığı romantik komedi istanbul onat kutlar sultan başak masal kadın balık serenad komünist sabri uzun aşk dışarısı kurtuluş fanlo antoloji papaz porno kan siyaset schubert işkence büyük iskender devrim yay anı melek parti osmanlı imparatorluğu ölüler hz. ali kimlik öykü özal ingilizce yalnızlık tolstoy siyonizm musevi milliyet banker kastelli anlatı cinler deloitte gülbang venedik laik soruşturma allah mafya referans yahudi bilim insanları bestseller bir olmak fetih zombi zeka terazi ecinniler ekonomi kan içiciler oğuz atay kanser korsan kitap kemikliler hayvan hakları doğu perinçek hitler nedim şener erich auerbach soykırım kova dede dağ haldun taner aydınlık kız arkadaş facebook iskenderiye komplo teorisi aksiyon lokanta felsefe kolera hanefi avcı hindistan kapo mısır ahmet şık oğlak operasyon tüccar kurşun çehov göç cinayet islamiyet kürtaj kehanet çevre koruma trakya hayal kırıklığı bağdat oyun ego yazar stiletto televizyon suç tarikat firavun uzay türklük latin amerika edebiyatı aşiret gabriel garcia marquez islam reis pedro parama puşkin israil dna gogol kahire ilişki istihbarat gözyaşı stalin vedat çocuk dili astroloji selanik boğa acı macera feminizm vampir çocuk bakımı iş dünyası ege cep kitap kaçış aile ilişkileri ihanet delil mektup naziler kadınlar koç donka izmir pir struma sırrı bektaş cıa bedeviler nazlı ılıcak çocuk şiddeti ergenekon necip hablemitoğlu yaşlı nick yaşar nabi nayır bektaşilik mübin erkek arkadaş kapancı osmanlı futbol ajanda şiir ergen kızlar maeve binchy fethullah gülen dar’a durmak küba devrimi lezzet berlin keşanlı ali destanı akp mitoloji kanada memet fuat mutfak küba adres tevrat özgürlük 1960 ihtilali çalışan kadınlar deprem mitologya emniyet’te fethullahçı örgütlenme otel kıskançlık tasavvuf tkp kimlik çatışması stasi anneler ve kızları gerilim liman atatürk anne mizah azınlık anne çocuk meksika ikizler anna karenina gezi yengeç
 
Kimseye Etmem Şikayet

ISBN: 978-605-09-1436-8
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 18.00 TL