Kimseye Etmem Şikayet

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Mehmet Öklü, 2008 yılının Eylül ayında Şişli Kaymakamlığı görevine başlarken, tapu senedinden, Hükümet Konağı olarak kullanılan binanın 19. yüzyılda mutasarrıflık, valilik, nazırlık, ayan üyeliği ve Şura-yı Devlet başkanlığı yapan Köse Mehmet Raif Paşaya ait tarihi Taş Konakolduğunu öğreniyor. Konağın tarihi, mimari özellikleri, sahibi ve diğer sakinleri hakkında edindiği bilgilerden, bu nadide yapının belki yüzlerce benzerinden ayakta kalan tek örnek olduğunu anlamış ve üç yıl süren bir çabadan sonra Taş Konak’ı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında restore ettirmiş.

Kimseye Etmem ŞikâyetKöse Raif Paşa’nın büyük kızı İhsan Raif Hanım’ın romanlaştırılmış hayat hikâyesi. İhsan Raif Hanım’ı ve Taş Konak’ı bir belgeselle tarihe emanet etme, konağın bir odasını ise “İhsan Raif Hanım Müzesi” haline getirme projesinin Temel taşı olarak düşünülmüş bu roman.

İhsan Raif Hanım, her şeyden önce, kendisini ve şiirini çok iyi tanıyan Ahmet Haşim’in “Benim anladığım hece vezni ile milli şiiri iki kişi yazmıştır: Rıza Tevfik ve İhsan Raif Hanım” sözüyle hakkını teslim ettiği öncü bir şair. Hem yaşı hem de hece şiirine onlardan önce başlamış olması dolayısıyla, Beş Hececiler diye anılan şairlerin “abla”sı.

Bir yandan da önemli bir müzisyen. Kendi şiirlerinden bestelediği şarkıları var. Ayrıca doğrudan çileli hayatının özeti denilebilecek “Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime” gibi, başka müzisyenlerce bestelenmiş pek çok şiiri de bulunmakta. “Neden gülmesin gül gibi yüzler” dizesiyle başlayan başka bir şiirinin Erol Büyükburç tarafından yapılan bestesinin ise “Türk Hafif Müziği”nin ilk şarkılarından biri, belki de birincisi olması, İhsan Raif Hanım’a bu yönde de bir öncülük kazandırıyor.

İhsan Hanım ayrıca Halide Edip, Fatma Aliye, Şair Nigâr, Fehime Nüzhet ile birlikte meydan mitinglerinde ateşli nutuklarla, şiirlerle, yazılarla Kurtuluş Savaşı’na destek olan öncü kadınlarımızdandır.

Şairin üçüncü eşi, 1914 yılında evlendiği, Fecr-i Ati edebiyat akımının mensuplarından Şahabettin Süleyman’dı. Ve bu birliktelikten hüzünlü bir hayat hikayesi çıktı.

Kitaptan:

İhsan Hanım, Şahap Bey’i hep “hürriyet”le birlikte hatırlıyordu:
“Belki insanımızın, milletimizin hürriyet uğrunda aldığı mesafeyi, geldiği şerefli yeri göremedi Şahapcığım, ama yeryüzünde hürriyetin yerini tutabilecek bir şey olmadığını çok iyi anladı. Dünyada, insanın yaşama hakkına denk başka bir hak olmadığını bildiğimiz gibi... Hürriyet mücadelesi ve hürriyetperverlik, belki sevmediğim yirminci asrı sevimli hale getirecek, ona damgasını vuracak, insanlığa sulhu, fazileti ve terakkiyi telkin edecek en insani kuvvetimizdir. Çünkü her terakkinin, medeni gelişmenin temelinde hürriyet vardır. Onsuz insanın kavruk, kısır, yoksul ve şeref dilencisi olduğunu yazmakla çok isabet etmişim. Merhum Azmizade Haleti’nin bir rubaisi bu düşünceme destek, adeta derdime derman gibi:

Mahzun oluruz kaçan ki dilşad olsak
Viran kalırız eğer ki abad olsak
Ol mürg-i cefa-perver-i aşkız biz kim
Dâme düşeriz kafesten azad olsak

Biz neşelendiğimiz anda mahzun oluruz. Abad olduğumuz zaman da viran olur kalırız. Biz cefanın beslediği öyle aşk kuşlarıyız ki, kafesten azad olsak, hürriyete kavuşsak, uçar gider tuzağa düşeriz. Bu ne tezat, bu nasıl hayat! Gerçekten kafesteki muhabbetkuşlarının bile kafesi açılınca uçma hevesinden hürriyetin sonsuz esrikliğiyle tuzağa düştüğünü çok gördüm. Lakin uçmak onların yaratılışının icabı, vazgeçemezler ki! Hürriyet de bizim yaratılışımızın esasıdır, özüdür, bu devredilmez, vazgeçilmez hakkı yaşamaktan asla geri duramayız! Ona mecburuz. Esaret tecrübe edilecek nesne değildir zira! Tekrar olduğunu biliyorum ama söylemeden edemiyorum işte: Ancak bedelini ödeyenler hürriyeti hak edebilir.”

 

Yazar Hakkında

Mehmet Öklü (10 Mayıs 1954, Denizli Tavas). İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi (1976). Aynı yıl kaymakamlık sınavlarını kazanarak mülki idare amirliği mesleğine başladı. Kaymakam ve vali yardımcısı olarak hizmet verdi. Bir yıl İngiltere' de yabancı dil geliştirme, yöneticilik ve yönetişim üzerine çalıştı. Görev yaptığı yörelerde eğitim, sağlık ve sosyal yardım çalışmaları ile dezavantajlı bireyler yararına projeler üretip uyguladı. Tarihi değerleri restore edip hayata kazandırmaya çalıştı. Türkçeye ve Türk kültürüne hizmet eden şair, ozan, yazar ve sanatçıları bir araya getirdi. Külde Açan Gül adlı romanı Yeni Konya gazetesinde tefrika edildi. İpek Yolunda İznik Molası adlı bir şiir kitabı vardır. Şu sırada İstanbul'da Şişli Kaymakamlığı görevini sürdürüyor.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

stalin fanlo felsefe schubert rekabet yazar ergen kızlar stiletto kaçış balık musa işkence hapishane zeka soruşturma müzik kadın akrep gözyaşı erich auerbach sinema tarih mitologya matematik şiddet etki ajanları beslenme kıskançlık 1908 devrimi cinayet serenad acı ilişki sırrı bektaş ego yoksulluk masal latin amerika edebiyatı italya cıa parmak izi referans parti hacı bektaş veli kolera özal hrant dink romantik komedi ingilizce haldun taner kahire burçlar mutfak öykü ibrani dede facebook aksiyon tiyatro şiir soner yalçın gogol zombi çocuk bakımı mafya selanik londra doris day korucu köyü bağdat antoloji türkiye istihbarat türk sineması bektaşilik özgürlük allah intikam oğlak ecinniler örgüt çalışan kadınlar mizah spiritüel kimlik çatışması aşk ve macera macera izmir hanefi avcı fehiman devrim vedat kız arkadaş kan içiciler türklük ikizler deprem bir olmak istanbul mübin kapancı pir izak babel anlatı köpekbalığı aile ilişkileri feminizm mitoloji doğu perinçek adres keşanlı ali destanı ölüler stasi şehbal başkalarının kokusu cep kitap koç islamiyet kemikliler sufilik kerime nadir berlin kapo hayatın anlamı gezi ergenekon hallacı mansur mısır donka uyuşturucu yemek pedro parama israil aşk büyük iskender hitler yahudi bilim insanları meksika hacıbektaş anna karenina çocuk dili cinler bedeviler bestseller kadın erkek ilişkileri katil mektup mekan manyak cafer kehanet tkp başak yılmaz güney gabriel garcia marquez ali albayrak hindistan anneler ve kızları tevrat hayal kırıklığı iskenderiye naziler berlin duvarı maeve binchy aslan roman kahramanı fetih liman dağ dönmeler dışarısı yaşlı nick aşiret melek trakya hz. ali gerilim brezilya anne kimlik kâhin memet fuat papaz atatürk kanser osmanlı imparatorluğu dna ajanda deloitte yengeç fethullah gülen dostoyevski yahudi göç musevi akp edebiyat azınlık polis fotoğraf terazi porno kürtaj firavun lezzet onat kutlar ihanet kadınlar futbol anne çocuk mübadele jack cellat mezarlığı fidel castro kova komünist boğa küba devrimi otel yahudiye tarikat oğuz atay hayal tüccar banker kastelli tehlike tolstoy reis sabri uzun kutlukhan perker kan mimesis astroloji yalnızlık nâzım hikmet çehov erkek arkadaş şiva vahası kurtuluş milliyet necip hablemitoğlu islam suç hayvan hakları delil şeytan çevre koruma comala kasabası venedik kastelli idam kasaba nedim şener sultan korsan kitap dar’a durmak puşkin uzay ege 1960 ihtilali vaat edilmiş topraklar kapatılma siyonizm sakkara maya gülbang iş dünyası kanada küba çocuk şiddeti soykırım hırs ekonomi vampir dublin ahmet şık operasyon komplo teorisi oda laik yaşar nabi nayır nazlı ılıcak tasavvuf yay roman aydınlık televizyon stavrogin struma nuriye akman anı osmanlı siyaset kurşun istanbul üniversitesi cezaevi oyun emniyet’te fethullahçı örgütlenme lokanta dişi türk
 
Kimseye Etmem Şikayet

ISBN: 978-605-09-1436-8
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 18.00 TL