Kimseye Etmem Şikayet

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Mehmet Öklü, 2008 yılının Eylül ayında Şişli Kaymakamlığı görevine başlarken, tapu senedinden, Hükümet Konağı olarak kullanılan binanın 19. yüzyılda mutasarrıflık, valilik, nazırlık, ayan üyeliği ve Şura-yı Devlet başkanlığı yapan Köse Mehmet Raif Paşaya ait tarihi Taş Konakolduğunu öğreniyor. Konağın tarihi, mimari özellikleri, sahibi ve diğer sakinleri hakkında edindiği bilgilerden, bu nadide yapının belki yüzlerce benzerinden ayakta kalan tek örnek olduğunu anlamış ve üç yıl süren bir çabadan sonra Taş Konak’ı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında restore ettirmiş.

Kimseye Etmem ŞikâyetKöse Raif Paşa’nın büyük kızı İhsan Raif Hanım’ın romanlaştırılmış hayat hikâyesi. İhsan Raif Hanım’ı ve Taş Konak’ı bir belgeselle tarihe emanet etme, konağın bir odasını ise “İhsan Raif Hanım Müzesi” haline getirme projesinin Temel taşı olarak düşünülmüş bu roman.

İhsan Raif Hanım, her şeyden önce, kendisini ve şiirini çok iyi tanıyan Ahmet Haşim’in “Benim anladığım hece vezni ile milli şiiri iki kişi yazmıştır: Rıza Tevfik ve İhsan Raif Hanım” sözüyle hakkını teslim ettiği öncü bir şair. Hem yaşı hem de hece şiirine onlardan önce başlamış olması dolayısıyla, Beş Hececiler diye anılan şairlerin “abla”sı.

Bir yandan da önemli bir müzisyen. Kendi şiirlerinden bestelediği şarkıları var. Ayrıca doğrudan çileli hayatının özeti denilebilecek “Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime” gibi, başka müzisyenlerce bestelenmiş pek çok şiiri de bulunmakta. “Neden gülmesin gül gibi yüzler” dizesiyle başlayan başka bir şiirinin Erol Büyükburç tarafından yapılan bestesinin ise “Türk Hafif Müziği”nin ilk şarkılarından biri, belki de birincisi olması, İhsan Raif Hanım’a bu yönde de bir öncülük kazandırıyor.

İhsan Hanım ayrıca Halide Edip, Fatma Aliye, Şair Nigâr, Fehime Nüzhet ile birlikte meydan mitinglerinde ateşli nutuklarla, şiirlerle, yazılarla Kurtuluş Savaşı’na destek olan öncü kadınlarımızdandır.

Şairin üçüncü eşi, 1914 yılında evlendiği, Fecr-i Ati edebiyat akımının mensuplarından Şahabettin Süleyman’dı. Ve bu birliktelikten hüzünlü bir hayat hikayesi çıktı.

Kitaptan:

İhsan Hanım, Şahap Bey’i hep “hürriyet”le birlikte hatırlıyordu:
“Belki insanımızın, milletimizin hürriyet uğrunda aldığı mesafeyi, geldiği şerefli yeri göremedi Şahapcığım, ama yeryüzünde hürriyetin yerini tutabilecek bir şey olmadığını çok iyi anladı. Dünyada, insanın yaşama hakkına denk başka bir hak olmadığını bildiğimiz gibi... Hürriyet mücadelesi ve hürriyetperverlik, belki sevmediğim yirminci asrı sevimli hale getirecek, ona damgasını vuracak, insanlığa sulhu, fazileti ve terakkiyi telkin edecek en insani kuvvetimizdir. Çünkü her terakkinin, medeni gelişmenin temelinde hürriyet vardır. Onsuz insanın kavruk, kısır, yoksul ve şeref dilencisi olduğunu yazmakla çok isabet etmişim. Merhum Azmizade Haleti’nin bir rubaisi bu düşünceme destek, adeta derdime derman gibi:

Mahzun oluruz kaçan ki dilşad olsak
Viran kalırız eğer ki abad olsak
Ol mürg-i cefa-perver-i aşkız biz kim
Dâme düşeriz kafesten azad olsak

Biz neşelendiğimiz anda mahzun oluruz. Abad olduğumuz zaman da viran olur kalırız. Biz cefanın beslediği öyle aşk kuşlarıyız ki, kafesten azad olsak, hürriyete kavuşsak, uçar gider tuzağa düşeriz. Bu ne tezat, bu nasıl hayat! Gerçekten kafesteki muhabbetkuşlarının bile kafesi açılınca uçma hevesinden hürriyetin sonsuz esrikliğiyle tuzağa düştüğünü çok gördüm. Lakin uçmak onların yaratılışının icabı, vazgeçemezler ki! Hürriyet de bizim yaratılışımızın esasıdır, özüdür, bu devredilmez, vazgeçilmez hakkı yaşamaktan asla geri duramayız! Ona mecburuz. Esaret tecrübe edilecek nesne değildir zira! Tekrar olduğunu biliyorum ama söylemeden edemiyorum işte: Ancak bedelini ödeyenler hürriyeti hak edebilir.”

 

Yazar Hakkında

Mehmet Öklü (10 Mayıs 1954, Denizli Tavas). İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi (1976). Aynı yıl kaymakamlık sınavlarını kazanarak mülki idare amirliği mesleğine başladı. Kaymakam ve vali yardımcısı olarak hizmet verdi. Bir yıl İngiltere' de yabancı dil geliştirme, yöneticilik ve yönetişim üzerine çalıştı. Görev yaptığı yörelerde eğitim, sağlık ve sosyal yardım çalışmaları ile dezavantajlı bireyler yararına projeler üretip uyguladı. Tarihi değerleri restore edip hayata kazandırmaya çalıştı. Türkçeye ve Türk kültürüne hizmet eden şair, ozan, yazar ve sanatçıları bir araya getirdi. Külde Açan Gül adlı romanı Yeni Konya gazetesinde tefrika edildi. İpek Yolunda İznik Molası adlı bir şiir kitabı vardır. Şu sırada İstanbul'da Şişli Kaymakamlığı görevini sürdürüyor.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

vedat yengeç manyak cafer kutlukhan perker astroloji istanbul üniversitesi ege yaşar nabi nayır maya ilişki melek hırs mizah sinema terazi devrim gabriel garcia marquez beslenme kova kolera nuriye akman türkiye aile ilişkileri özal yalnızlık naziler berlin duvarı öykü kehanet fethullah gülen hayal haldun taner türk sineması cıa firavun osmanlı imparatorluğu otel struma edebiyat puşkin aşk çocuk dili emniyet’te fethullahçı örgütlenme ihanet yahudiye islam stavrogin akrep vaat edilmiş topraklar ibrani zombi facebook mübin korucu köyü çevre koruma oğuz atay mitoloji tevrat dede idam kadın erkek ilişkileri yoksulluk futbol oğlak ahmet şık bedeviler jack dişi oda parmak izi fidel castro aşiret kâhin burçlar yaşlı nick soner yalçın mafya küba referans delil romantik komedi zeka anne tasavvuf istihbarat feminizm aslan kapatılma kaçış roman kahramanı porno köpekbalığı reis kürtaj dönmeler allah operasyon anna karenina mutfak gözyaşı akp anı şiddet erich auerbach parti kadınlar nâzım hikmet mektup latin amerika edebiyatı uzay kız arkadaş hayal kırıklığı nedim şener yılmaz güney macera mısır fetih çalışan kadınlar meksika papaz hallacı mansur mitologya masal hindistan matematik mekan schubert kanser soykırım antoloji memet fuat müzik mübadele dublin ecinniler ingilizce yahudi bilim insanları necip hablemitoğlu tehlike kapo tiyatro koç pedro parama pir yahudi yazar tüccar kerime nadir ego hapishane ölüler kapancı siyaset özgürlük ajanda boğa kıskançlık hitler ekonomi işkence deprem türklük iş dünyası kan çocuk şiddeti suç komplo teorisi hayvan hakları lezzet musa liman doğu perinçek anlatı bektaşilik cellat mezarlığı comala kasabası sakkara nazlı ılıcak tolstoy göç dna gülbang küba devrimi anneler ve kızları kasaba deloitte kanada izak babel trakya cinayet şehbal gogol kurşun stalin laik italya hz. ali gezi şiir donka roman milliyet azınlık stasi hacıbektaş atatürk aydınlık başkalarının kokusu komünist izmir istanbul dar’a durmak spiritüel selanik doris day aşk ve macera onat kutlar stiletto katil maeve binchy fanlo islamiyet kadın cep kitap türk fotoğraf bestseller dağ anne çocuk sabri uzun cezaevi rekabet hanefi avcı sufilik şeytan etki ajanları ergenekon uyuşturucu israil intikam osmanlı adres polis televizyon kastelli musevi hacı bektaş veli brezilya başak banker kastelli soruşturma çehov londra çocuk bakımı ali albayrak kimlik çatışması yemek keşanlı ali destanı aksiyon tkp balık cinler acı vampir lokanta büyük iskender örgüt oyun kimlik kahire yay dostoyevski hayatın anlamı berlin dışarısı venedik mimesis erkek arkadaş tarikat tarih hrant dink 1908 devrimi bir olmak bağdat sırrı bektaş iskenderiye korsan kitap sultan kan içiciler serenad ikizler 1960 ihtilali kemikliler şiva vahası felsefe siyonizm kurtuluş fehiman ergen kızlar gerilim
 
Kimseye Etmem Şikayet

ISBN: 978-605-09-1436-8
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 18.00 TL