Kimseye Etmem Şikayet

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Mehmet Öklü, 2008 yılının Eylül ayında Şişli Kaymakamlığı görevine başlarken, tapu senedinden, Hükümet Konağı olarak kullanılan binanın 19. yüzyılda mutasarrıflık, valilik, nazırlık, ayan üyeliği ve Şura-yı Devlet başkanlığı yapan Köse Mehmet Raif Paşaya ait tarihi Taş Konakolduğunu öğreniyor. Konağın tarihi, mimari özellikleri, sahibi ve diğer sakinleri hakkında edindiği bilgilerden, bu nadide yapının belki yüzlerce benzerinden ayakta kalan tek örnek olduğunu anlamış ve üç yıl süren bir çabadan sonra Taş Konak’ı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında restore ettirmiş.

Kimseye Etmem ŞikâyetKöse Raif Paşa’nın büyük kızı İhsan Raif Hanım’ın romanlaştırılmış hayat hikâyesi. İhsan Raif Hanım’ı ve Taş Konak’ı bir belgeselle tarihe emanet etme, konağın bir odasını ise “İhsan Raif Hanım Müzesi” haline getirme projesinin Temel taşı olarak düşünülmüş bu roman.

İhsan Raif Hanım, her şeyden önce, kendisini ve şiirini çok iyi tanıyan Ahmet Haşim’in “Benim anladığım hece vezni ile milli şiiri iki kişi yazmıştır: Rıza Tevfik ve İhsan Raif Hanım” sözüyle hakkını teslim ettiği öncü bir şair. Hem yaşı hem de hece şiirine onlardan önce başlamış olması dolayısıyla, Beş Hececiler diye anılan şairlerin “abla”sı.

Bir yandan da önemli bir müzisyen. Kendi şiirlerinden bestelediği şarkıları var. Ayrıca doğrudan çileli hayatının özeti denilebilecek “Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime” gibi, başka müzisyenlerce bestelenmiş pek çok şiiri de bulunmakta. “Neden gülmesin gül gibi yüzler” dizesiyle başlayan başka bir şiirinin Erol Büyükburç tarafından yapılan bestesinin ise “Türk Hafif Müziği”nin ilk şarkılarından biri, belki de birincisi olması, İhsan Raif Hanım’a bu yönde de bir öncülük kazandırıyor.

İhsan Hanım ayrıca Halide Edip, Fatma Aliye, Şair Nigâr, Fehime Nüzhet ile birlikte meydan mitinglerinde ateşli nutuklarla, şiirlerle, yazılarla Kurtuluş Savaşı’na destek olan öncü kadınlarımızdandır.

Şairin üçüncü eşi, 1914 yılında evlendiği, Fecr-i Ati edebiyat akımının mensuplarından Şahabettin Süleyman’dı. Ve bu birliktelikten hüzünlü bir hayat hikayesi çıktı.

Kitaptan:

İhsan Hanım, Şahap Bey’i hep “hürriyet”le birlikte hatırlıyordu:
“Belki insanımızın, milletimizin hürriyet uğrunda aldığı mesafeyi, geldiği şerefli yeri göremedi Şahapcığım, ama yeryüzünde hürriyetin yerini tutabilecek bir şey olmadığını çok iyi anladı. Dünyada, insanın yaşama hakkına denk başka bir hak olmadığını bildiğimiz gibi... Hürriyet mücadelesi ve hürriyetperverlik, belki sevmediğim yirminci asrı sevimli hale getirecek, ona damgasını vuracak, insanlığa sulhu, fazileti ve terakkiyi telkin edecek en insani kuvvetimizdir. Çünkü her terakkinin, medeni gelişmenin temelinde hürriyet vardır. Onsuz insanın kavruk, kısır, yoksul ve şeref dilencisi olduğunu yazmakla çok isabet etmişim. Merhum Azmizade Haleti’nin bir rubaisi bu düşünceme destek, adeta derdime derman gibi:

Mahzun oluruz kaçan ki dilşad olsak
Viran kalırız eğer ki abad olsak
Ol mürg-i cefa-perver-i aşkız biz kim
Dâme düşeriz kafesten azad olsak

Biz neşelendiğimiz anda mahzun oluruz. Abad olduğumuz zaman da viran olur kalırız. Biz cefanın beslediği öyle aşk kuşlarıyız ki, kafesten azad olsak, hürriyete kavuşsak, uçar gider tuzağa düşeriz. Bu ne tezat, bu nasıl hayat! Gerçekten kafesteki muhabbetkuşlarının bile kafesi açılınca uçma hevesinden hürriyetin sonsuz esrikliğiyle tuzağa düştüğünü çok gördüm. Lakin uçmak onların yaratılışının icabı, vazgeçemezler ki! Hürriyet de bizim yaratılışımızın esasıdır, özüdür, bu devredilmez, vazgeçilmez hakkı yaşamaktan asla geri duramayız! Ona mecburuz. Esaret tecrübe edilecek nesne değildir zira! Tekrar olduğunu biliyorum ama söylemeden edemiyorum işte: Ancak bedelini ödeyenler hürriyeti hak edebilir.”

 

Yazar Hakkında

Mehmet Öklü (10 Mayıs 1954, Denizli Tavas). İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi (1976). Aynı yıl kaymakamlık sınavlarını kazanarak mülki idare amirliği mesleğine başladı. Kaymakam ve vali yardımcısı olarak hizmet verdi. Bir yıl İngiltere' de yabancı dil geliştirme, yöneticilik ve yönetişim üzerine çalıştı. Görev yaptığı yörelerde eğitim, sağlık ve sosyal yardım çalışmaları ile dezavantajlı bireyler yararına projeler üretip uyguladı. Tarihi değerleri restore edip hayata kazandırmaya çalıştı. Türkçeye ve Türk kültürüne hizmet eden şair, ozan, yazar ve sanatçıları bir araya getirdi. Külde Açan Gül adlı romanı Yeni Konya gazetesinde tefrika edildi. İpek Yolunda İznik Molası adlı bir şiir kitabı vardır. Şu sırada İstanbul'da Şişli Kaymakamlığı görevini sürdürüyor.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

ali albayrak spiritüel hallacı mansur anı şeytan delil çocuk bakımı osmanlı mitologya erich auerbach nuriye akman çocuk dili mısır kimlik çatışması tolstoy intikam hırs ahmet şık zeka matematik izak babel sabri uzun televizyon otel korucu köyü hayal hapishane stasi edebiyat firavun serenad mekan oyun selanik etki ajanları sakkara iskenderiye cep kitap adres fehiman burçlar doğu perinçek kıskançlık dişi antoloji istanbul sırrı bektaş koç pir meksika oğuz atay sultan ergen kızlar başak iş dünyası nedim şener ergenekon kova keşanlı ali destanı kan içiciler allah bestseller emniyet’te fethullahçı örgütlenme fotoğraf papaz atatürk dar’a durmak astroloji fidel castro operasyon musa sinema başkalarının kokusu fanlo kurşun melek maeve binchy kürtaj kanada yalnızlık oğlak gogol anne küba devrimi yaşar nabi nayır dublin türkiye bir olmak cıa donka idam yoksulluk kasaba sufilik özgürlük memet fuat mitoloji deloitte berlin duvarı komünist türk şiddet venedik örgüt şehbal banker kastelli kâhin fethullah gülen mafya musevi bedeviler yengeç küba boğa mübin cinler vedat israil berlin kastelli kadınlar liman polis stiletto masal çevre koruma struma mimesis tarikat manyak cafer felsefe kimlik feminizm hayal kırıklığı islamiyet vaat edilmiş topraklar italya doris day onat kutlar gülbang aşiret izmir yaşlı nick anna karenina osmanlı imparatorluğu hacı bektaş veli aslan parti akp romantik komedi stavrogin uzay istanbul üniversitesi kapancı futbol roman fetih cellat mezarlığı siyonizm aşk aile ilişkileri köpekbalığı ihanet necip hablemitoğlu yemek ege yazar büyük iskender deprem soykırım ikizler rekabet tüccar dağ korsan kitap türk sineması yılmaz güney cinayet balık kanser milliyet mektup ibrani istihbarat puşkin dede dostoyevski facebook cezaevi kurtuluş ekonomi hayvan hakları acı şiva vahası parmak izi tehlike anne çocuk aşk ve macera hayatın anlamı dna kadın ego anneler ve kızları yahudi bilim insanları vampir kaçış latin amerika edebiyatı laik comala kasabası çalışan kadınlar beslenme dışarısı ingilizce dönmeler ecinniler mutfak anlatı hacıbektaş aksiyon kapo mübadele türklük lokanta roman kahramanı tasavvuf katil akrep kutlukhan perker göç brezilya çocuk şiddeti maya tkp gözyaşı tarih mizah gabriel garcia marquez kehanet kız arkadaş referans kemikliler nazlı ılıcak soner yalçın kerime nadir stalin yahudi siyaset gerilim kan yay terazi ilişki reis bektaşilik gezi yahudiye devrim özal jack kolera işkence ölüler trakya pedro parama ajanda haldun taner çehov hz. ali 1908 devrimi öykü tiyatro 1960 ihtilali komplo teorisi aydınlık müzik schubert erkek arkadaş tevrat kahire azınlık uyuşturucu oda bağdat kadın erkek ilişkileri soruşturma kapatılma suç londra hindistan nâzım hikmet şiir macera porno hitler naziler lezzet hrant dink hanefi avcı islam zombi
 
Kimseye Etmem Şikayet

ISBN: 978-605-09-1436-8
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 18.00 TL