Kimseye Etmem Şikayet

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Mehmet Öklü, 2008 yılının Eylül ayında Şişli Kaymakamlığı görevine başlarken, tapu senedinden, Hükümet Konağı olarak kullanılan binanın 19. yüzyılda mutasarrıflık, valilik, nazırlık, ayan üyeliği ve Şura-yı Devlet başkanlığı yapan Köse Mehmet Raif Paşaya ait tarihi Taş Konakolduğunu öğreniyor. Konağın tarihi, mimari özellikleri, sahibi ve diğer sakinleri hakkında edindiği bilgilerden, bu nadide yapının belki yüzlerce benzerinden ayakta kalan tek örnek olduğunu anlamış ve üç yıl süren bir çabadan sonra Taş Konak’ı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında restore ettirmiş.

Kimseye Etmem ŞikâyetKöse Raif Paşa’nın büyük kızı İhsan Raif Hanım’ın romanlaştırılmış hayat hikâyesi. İhsan Raif Hanım’ı ve Taş Konak’ı bir belgeselle tarihe emanet etme, konağın bir odasını ise “İhsan Raif Hanım Müzesi” haline getirme projesinin Temel taşı olarak düşünülmüş bu roman.

İhsan Raif Hanım, her şeyden önce, kendisini ve şiirini çok iyi tanıyan Ahmet Haşim’in “Benim anladığım hece vezni ile milli şiiri iki kişi yazmıştır: Rıza Tevfik ve İhsan Raif Hanım” sözüyle hakkını teslim ettiği öncü bir şair. Hem yaşı hem de hece şiirine onlardan önce başlamış olması dolayısıyla, Beş Hececiler diye anılan şairlerin “abla”sı.

Bir yandan da önemli bir müzisyen. Kendi şiirlerinden bestelediği şarkıları var. Ayrıca doğrudan çileli hayatının özeti denilebilecek “Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime” gibi, başka müzisyenlerce bestelenmiş pek çok şiiri de bulunmakta. “Neden gülmesin gül gibi yüzler” dizesiyle başlayan başka bir şiirinin Erol Büyükburç tarafından yapılan bestesinin ise “Türk Hafif Müziği”nin ilk şarkılarından biri, belki de birincisi olması, İhsan Raif Hanım’a bu yönde de bir öncülük kazandırıyor.

İhsan Hanım ayrıca Halide Edip, Fatma Aliye, Şair Nigâr, Fehime Nüzhet ile birlikte meydan mitinglerinde ateşli nutuklarla, şiirlerle, yazılarla Kurtuluş Savaşı’na destek olan öncü kadınlarımızdandır.

Şairin üçüncü eşi, 1914 yılında evlendiği, Fecr-i Ati edebiyat akımının mensuplarından Şahabettin Süleyman’dı. Ve bu birliktelikten hüzünlü bir hayat hikayesi çıktı.

Kitaptan:

İhsan Hanım, Şahap Bey’i hep “hürriyet”le birlikte hatırlıyordu:
“Belki insanımızın, milletimizin hürriyet uğrunda aldığı mesafeyi, geldiği şerefli yeri göremedi Şahapcığım, ama yeryüzünde hürriyetin yerini tutabilecek bir şey olmadığını çok iyi anladı. Dünyada, insanın yaşama hakkına denk başka bir hak olmadığını bildiğimiz gibi... Hürriyet mücadelesi ve hürriyetperverlik, belki sevmediğim yirminci asrı sevimli hale getirecek, ona damgasını vuracak, insanlığa sulhu, fazileti ve terakkiyi telkin edecek en insani kuvvetimizdir. Çünkü her terakkinin, medeni gelişmenin temelinde hürriyet vardır. Onsuz insanın kavruk, kısır, yoksul ve şeref dilencisi olduğunu yazmakla çok isabet etmişim. Merhum Azmizade Haleti’nin bir rubaisi bu düşünceme destek, adeta derdime derman gibi:

Mahzun oluruz kaçan ki dilşad olsak
Viran kalırız eğer ki abad olsak
Ol mürg-i cefa-perver-i aşkız biz kim
Dâme düşeriz kafesten azad olsak

Biz neşelendiğimiz anda mahzun oluruz. Abad olduğumuz zaman da viran olur kalırız. Biz cefanın beslediği öyle aşk kuşlarıyız ki, kafesten azad olsak, hürriyete kavuşsak, uçar gider tuzağa düşeriz. Bu ne tezat, bu nasıl hayat! Gerçekten kafesteki muhabbetkuşlarının bile kafesi açılınca uçma hevesinden hürriyetin sonsuz esrikliğiyle tuzağa düştüğünü çok gördüm. Lakin uçmak onların yaratılışının icabı, vazgeçemezler ki! Hürriyet de bizim yaratılışımızın esasıdır, özüdür, bu devredilmez, vazgeçilmez hakkı yaşamaktan asla geri duramayız! Ona mecburuz. Esaret tecrübe edilecek nesne değildir zira! Tekrar olduğunu biliyorum ama söylemeden edemiyorum işte: Ancak bedelini ödeyenler hürriyeti hak edebilir.”

 

Yazar Hakkında

Mehmet Öklü (10 Mayıs 1954, Denizli Tavas). İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi (1976). Aynı yıl kaymakamlık sınavlarını kazanarak mülki idare amirliği mesleğine başladı. Kaymakam ve vali yardımcısı olarak hizmet verdi. Bir yıl İngiltere' de yabancı dil geliştirme, yöneticilik ve yönetişim üzerine çalıştı. Görev yaptığı yörelerde eğitim, sağlık ve sosyal yardım çalışmaları ile dezavantajlı bireyler yararına projeler üretip uyguladı. Tarihi değerleri restore edip hayata kazandırmaya çalıştı. Türkçeye ve Türk kültürüne hizmet eden şair, ozan, yazar ve sanatçıları bir araya getirdi. Külde Açan Gül adlı romanı Yeni Konya gazetesinde tefrika edildi. İpek Yolunda İznik Molası adlı bir şiir kitabı vardır. Şu sırada İstanbul'da Şişli Kaymakamlığı görevini sürdürüyor.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

cezaevi referans boğa ahmet şık papaz kehanet musa ajanda selanik yaşlı nick kemikliler stasi cinler siyaset bedeviler kova osmanlı kapancı ego latin amerika edebiyatı dişi cıa tasavvuf çalışan kadınlar soner yalçın meksika zombi aşiret örgüt beslenme hanefi avcı yalnızlık dublin vaat edilmiş topraklar fehiman kadın erkek ilişkileri anı adres mısır tüccar türklük naziler nedim şener gülbang suç anne struma kimlik çatışması ingilizce idam küba devrimi kastelli ilişki korsan kitap özal türk sineması şehbal necip hablemitoğlu komünist deloitte oda kapatılma tiyatro ergen kızlar firavun istanbul deprem dağ anne çocuk hrant dink hallacı mansur dönmeler serenad berlin duvarı aslan futbol dar’a durmak felsefe kan lezzet romantik komedi matematik schubert yengeç anna karenina ihanet kan içiciler londra mimesis yemek roman kahramanı gogol cinayet stalin ölüler liman fetih ergenekon allah onat kutlar melek astroloji terazi islamiyet televizyon mektup laik polis aile ilişkileri hayatın anlamı uzay balık mitoloji ibrani feminizm ali albayrak ege nazlı ılıcak akrep brezilya şiddet islam başak atatürk hapishane sufilik manyak cafer istihbarat çocuk şiddeti stiletto yaşar nabi nayır macera köpekbalığı mafya masal trakya oğuz atay akp hırs sakkara porno italya dostoyevski fotoğraf 1960 ihtilali osmanlı imparatorluğu acı memet fuat kürtaj işkence anlatı kanser vampir azınlık kapo berlin hacı bektaş veli comala kasabası soruşturma istanbul üniversitesi devrim hacıbektaş özgürlük yahudi dna hayvan hakları yay jack izak babel operasyon çocuk bakımı puşkin parmak izi hayal hayal kırıklığı iskenderiye bağdat mübin bir olmak kadın erich auerbach rekabet mutfak öykü vedat hitler yahudiye kimlik şeytan doris day lokanta çehov cellat mezarlığı sultan siyonizm hz. ali tkp israil gözyaşı bektaşilik milliyet kadınlar 1908 devrimi büyük iskender gabriel garcia marquez fethullah gülen haldun taner erkek arkadaş keşanlı ali destanı dışarısı pedro parama tehlike etki ajanları facebook musevi sabri uzun soykırım mekan mizah koç banker kastelli sinema reis kanada ekonomi türkiye aşk spiritüel kız arkadaş maya bestseller kutlukhan perker çocuk dili izmir korucu köyü anneler ve kızları komplo teorisi çevre koruma kasaba hindistan otel fidel castro fanlo kurşun sırrı bektaş antoloji mitologya pir maeve binchy cep kitap tevrat intikam gerilim kıskançlık stavrogin kolera ecinniler tolstoy kâhin şiir katil yazar aksiyon burçlar roman kaçış ikizler delil venedik yılmaz güney zeka yoksulluk kurtuluş edebiyat şiva vahası uyuşturucu yahudi bilim insanları küba oyun doğu perinçek parti kahire tarih oğlak göç emniyet’te fethullahçı örgütlenme aydınlık gezi müzik türk tarikat iş dünyası nâzım hikmet kerime nadir nuriye akman mübadele donka dede başkalarının kokusu aşk ve macera
 
Kimseye Etmem Şikayet

ISBN: 978-605-09-1436-8
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 18.00 TL