Kimseye Etmem Şikayet

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Mehmet Öklü, 2008 yılının Eylül ayında Şişli Kaymakamlığı görevine başlarken, tapu senedinden, Hükümet Konağı olarak kullanılan binanın 19. yüzyılda mutasarrıflık, valilik, nazırlık, ayan üyeliği ve Şura-yı Devlet başkanlığı yapan Köse Mehmet Raif Paşaya ait tarihi Taş Konakolduğunu öğreniyor. Konağın tarihi, mimari özellikleri, sahibi ve diğer sakinleri hakkında edindiği bilgilerden, bu nadide yapının belki yüzlerce benzerinden ayakta kalan tek örnek olduğunu anlamış ve üç yıl süren bir çabadan sonra Taş Konak’ı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında restore ettirmiş.

Kimseye Etmem ŞikâyetKöse Raif Paşa’nın büyük kızı İhsan Raif Hanım’ın romanlaştırılmış hayat hikâyesi. İhsan Raif Hanım’ı ve Taş Konak’ı bir belgeselle tarihe emanet etme, konağın bir odasını ise “İhsan Raif Hanım Müzesi” haline getirme projesinin Temel taşı olarak düşünülmüş bu roman.

İhsan Raif Hanım, her şeyden önce, kendisini ve şiirini çok iyi tanıyan Ahmet Haşim’in “Benim anladığım hece vezni ile milli şiiri iki kişi yazmıştır: Rıza Tevfik ve İhsan Raif Hanım” sözüyle hakkını teslim ettiği öncü bir şair. Hem yaşı hem de hece şiirine onlardan önce başlamış olması dolayısıyla, Beş Hececiler diye anılan şairlerin “abla”sı.

Bir yandan da önemli bir müzisyen. Kendi şiirlerinden bestelediği şarkıları var. Ayrıca doğrudan çileli hayatının özeti denilebilecek “Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime” gibi, başka müzisyenlerce bestelenmiş pek çok şiiri de bulunmakta. “Neden gülmesin gül gibi yüzler” dizesiyle başlayan başka bir şiirinin Erol Büyükburç tarafından yapılan bestesinin ise “Türk Hafif Müziği”nin ilk şarkılarından biri, belki de birincisi olması, İhsan Raif Hanım’a bu yönde de bir öncülük kazandırıyor.

İhsan Hanım ayrıca Halide Edip, Fatma Aliye, Şair Nigâr, Fehime Nüzhet ile birlikte meydan mitinglerinde ateşli nutuklarla, şiirlerle, yazılarla Kurtuluş Savaşı’na destek olan öncü kadınlarımızdandır.

Şairin üçüncü eşi, 1914 yılında evlendiği, Fecr-i Ati edebiyat akımının mensuplarından Şahabettin Süleyman’dı. Ve bu birliktelikten hüzünlü bir hayat hikayesi çıktı.

Kitaptan:

İhsan Hanım, Şahap Bey’i hep “hürriyet”le birlikte hatırlıyordu:
“Belki insanımızın, milletimizin hürriyet uğrunda aldığı mesafeyi, geldiği şerefli yeri göremedi Şahapcığım, ama yeryüzünde hürriyetin yerini tutabilecek bir şey olmadığını çok iyi anladı. Dünyada, insanın yaşama hakkına denk başka bir hak olmadığını bildiğimiz gibi... Hürriyet mücadelesi ve hürriyetperverlik, belki sevmediğim yirminci asrı sevimli hale getirecek, ona damgasını vuracak, insanlığa sulhu, fazileti ve terakkiyi telkin edecek en insani kuvvetimizdir. Çünkü her terakkinin, medeni gelişmenin temelinde hürriyet vardır. Onsuz insanın kavruk, kısır, yoksul ve şeref dilencisi olduğunu yazmakla çok isabet etmişim. Merhum Azmizade Haleti’nin bir rubaisi bu düşünceme destek, adeta derdime derman gibi:

Mahzun oluruz kaçan ki dilşad olsak
Viran kalırız eğer ki abad olsak
Ol mürg-i cefa-perver-i aşkız biz kim
Dâme düşeriz kafesten azad olsak

Biz neşelendiğimiz anda mahzun oluruz. Abad olduğumuz zaman da viran olur kalırız. Biz cefanın beslediği öyle aşk kuşlarıyız ki, kafesten azad olsak, hürriyete kavuşsak, uçar gider tuzağa düşeriz. Bu ne tezat, bu nasıl hayat! Gerçekten kafesteki muhabbetkuşlarının bile kafesi açılınca uçma hevesinden hürriyetin sonsuz esrikliğiyle tuzağa düştüğünü çok gördüm. Lakin uçmak onların yaratılışının icabı, vazgeçemezler ki! Hürriyet de bizim yaratılışımızın esasıdır, özüdür, bu devredilmez, vazgeçilmez hakkı yaşamaktan asla geri duramayız! Ona mecburuz. Esaret tecrübe edilecek nesne değildir zira! Tekrar olduğunu biliyorum ama söylemeden edemiyorum işte: Ancak bedelini ödeyenler hürriyeti hak edebilir.”

 

Yazar Hakkında

Mehmet Öklü (10 Mayıs 1954, Denizli Tavas). İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi (1976). Aynı yıl kaymakamlık sınavlarını kazanarak mülki idare amirliği mesleğine başladı. Kaymakam ve vali yardımcısı olarak hizmet verdi. Bir yıl İngiltere' de yabancı dil geliştirme, yöneticilik ve yönetişim üzerine çalıştı. Görev yaptığı yörelerde eğitim, sağlık ve sosyal yardım çalışmaları ile dezavantajlı bireyler yararına projeler üretip uyguladı. Tarihi değerleri restore edip hayata kazandırmaya çalıştı. Türkçeye ve Türk kültürüne hizmet eden şair, ozan, yazar ve sanatçıları bir araya getirdi. Külde Açan Gül adlı romanı Yeni Konya gazetesinde tefrika edildi. İpek Yolunda İznik Molası adlı bir şiir kitabı vardır. Şu sırada İstanbul'da Şişli Kaymakamlığı görevini sürdürüyor.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

yengeç hacıbektaş anne kimlik aşk ve macera necip hablemitoğlu ilişki izak babel ingilizce romantik komedi mitoloji ahmet şık acı stavrogin tiyatro emniyet’te fethullahçı örgütlenme iş dünyası brezilya serenad çehov kaçış naziler gerilim uzay müzik osmanlı televizyon masal memet fuat israil korucu köyü kurtuluş siyonizm ergen kızlar ege deprem hindistan trakya zombi ihanet manyak cafer etki ajanları italya kıskançlık şehbal edebiyat balık aile ilişkileri ego mimesis kerime nadir yoksulluk keşanlı ali destanı stalin soruşturma londra lokanta donka dağ cellat mezarlığı istihbarat allah dostoyevski kurşun başak islamiyet kanada fanlo parmak izi parti istanbul kova sinema mübadele mübin kapo komünist dublin pedro parama kapancı komplo teorisi devrim laik islam aşiret kutlukhan perker sakkara yahudi iskenderiye mizah oğlak 1960 ihtilali dna bestseller mitologya soner yalçın puşkin örgüt hallacı mansur şiddet banker kastelli siyaset kimlik çatışması musa hitler cep kitap gabriel garcia marquez kastelli şiva vahası dar’a durmak beslenme yaşlı nick nâzım hikmet futbol cinler maeve binchy schubert sufilik felsefe terazi akrep ibrani selanik sırrı bektaş roman nuriye akman türk milliyet papaz atatürk tüccar macera hrant dink reis erich auerbach venedik kemikliler mafya ergenekon dede zeka ecinniler türklük oda gülbang oyun kız arkadaş referans ölüler köpekbalığı işkence facebook kolera istanbul üniversitesi mekan latin amerika edebiyatı musevi aksiyon kadın erkek ilişkileri tkp roman kahramanı azınlık berlin duvarı kan içiciler hz. ali tehlike tolstoy mısır struma uyuşturucu kadın türkiye kâhin polis yay nedim şener bir olmak idam kahire gezi hayal liman sultan anne çocuk tasavvuf maya boğa büyük iskender kadınlar mutfak berlin fehiman fetih melek fidel castro bedeviler küba devrimi doris day kanser tarikat cıa gogol izmir kasaba aşk nazlı ılıcak delil vedat vampir kürtaj çocuk şiddeti hapishane koç anı suç onat kutlar haldun taner hayatın anlamı ali albayrak dışarısı çocuk dili çalışan kadınlar tevrat doğu perinçek türk sineması vaat edilmiş topraklar yahudiye porno astroloji comala kasabası aslan ikizler firavun fethullah gülen hanefi avcı göç çocuk bakımı hırs hacı bektaş veli jack anna karenina cezaevi katil matematik kan fotoğraf rekabet çevre koruma dişi oğuz atay ekonomi sabri uzun antoloji öykü otel ajanda adres cinayet 1908 devrimi yemek özal meksika anneler ve kızları stasi burçlar stiletto tarih lezzet hayvan hakları deloitte soykırım yalnızlık yılmaz güney dönmeler özgürlük hayal kırıklığı başkalarının kokusu bağdat şiir feminizm osmanlı imparatorluğu yahudi bilim insanları yazar anlatı şeytan mektup akp intikam gözyaşı erkek arkadaş kehanet spiritüel korsan kitap aydınlık yaşar nabi nayır kapatılma küba pir operasyon bektaşilik
 
Kimseye Etmem Şikayet

ISBN: 978-605-09-1436-8
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 18.00 TL