Kimseye Etmem Şikayet

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Mehmet Öklü, 2008 yılının Eylül ayında Şişli Kaymakamlığı görevine başlarken, tapu senedinden, Hükümet Konağı olarak kullanılan binanın 19. yüzyılda mutasarrıflık, valilik, nazırlık, ayan üyeliği ve Şura-yı Devlet başkanlığı yapan Köse Mehmet Raif Paşaya ait tarihi Taş Konakolduğunu öğreniyor. Konağın tarihi, mimari özellikleri, sahibi ve diğer sakinleri hakkında edindiği bilgilerden, bu nadide yapının belki yüzlerce benzerinden ayakta kalan tek örnek olduğunu anlamış ve üç yıl süren bir çabadan sonra Taş Konak’ı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında restore ettirmiş.

Kimseye Etmem ŞikâyetKöse Raif Paşa’nın büyük kızı İhsan Raif Hanım’ın romanlaştırılmış hayat hikâyesi. İhsan Raif Hanım’ı ve Taş Konak’ı bir belgeselle tarihe emanet etme, konağın bir odasını ise “İhsan Raif Hanım Müzesi” haline getirme projesinin Temel taşı olarak düşünülmüş bu roman.

İhsan Raif Hanım, her şeyden önce, kendisini ve şiirini çok iyi tanıyan Ahmet Haşim’in “Benim anladığım hece vezni ile milli şiiri iki kişi yazmıştır: Rıza Tevfik ve İhsan Raif Hanım” sözüyle hakkını teslim ettiği öncü bir şair. Hem yaşı hem de hece şiirine onlardan önce başlamış olması dolayısıyla, Beş Hececiler diye anılan şairlerin “abla”sı.

Bir yandan da önemli bir müzisyen. Kendi şiirlerinden bestelediği şarkıları var. Ayrıca doğrudan çileli hayatının özeti denilebilecek “Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime” gibi, başka müzisyenlerce bestelenmiş pek çok şiiri de bulunmakta. “Neden gülmesin gül gibi yüzler” dizesiyle başlayan başka bir şiirinin Erol Büyükburç tarafından yapılan bestesinin ise “Türk Hafif Müziği”nin ilk şarkılarından biri, belki de birincisi olması, İhsan Raif Hanım’a bu yönde de bir öncülük kazandırıyor.

İhsan Hanım ayrıca Halide Edip, Fatma Aliye, Şair Nigâr, Fehime Nüzhet ile birlikte meydan mitinglerinde ateşli nutuklarla, şiirlerle, yazılarla Kurtuluş Savaşı’na destek olan öncü kadınlarımızdandır.

Şairin üçüncü eşi, 1914 yılında evlendiği, Fecr-i Ati edebiyat akımının mensuplarından Şahabettin Süleyman’dı. Ve bu birliktelikten hüzünlü bir hayat hikayesi çıktı.

Kitaptan:

İhsan Hanım, Şahap Bey’i hep “hürriyet”le birlikte hatırlıyordu:
“Belki insanımızın, milletimizin hürriyet uğrunda aldığı mesafeyi, geldiği şerefli yeri göremedi Şahapcığım, ama yeryüzünde hürriyetin yerini tutabilecek bir şey olmadığını çok iyi anladı. Dünyada, insanın yaşama hakkına denk başka bir hak olmadığını bildiğimiz gibi... Hürriyet mücadelesi ve hürriyetperverlik, belki sevmediğim yirminci asrı sevimli hale getirecek, ona damgasını vuracak, insanlığa sulhu, fazileti ve terakkiyi telkin edecek en insani kuvvetimizdir. Çünkü her terakkinin, medeni gelişmenin temelinde hürriyet vardır. Onsuz insanın kavruk, kısır, yoksul ve şeref dilencisi olduğunu yazmakla çok isabet etmişim. Merhum Azmizade Haleti’nin bir rubaisi bu düşünceme destek, adeta derdime derman gibi:

Mahzun oluruz kaçan ki dilşad olsak
Viran kalırız eğer ki abad olsak
Ol mürg-i cefa-perver-i aşkız biz kim
Dâme düşeriz kafesten azad olsak

Biz neşelendiğimiz anda mahzun oluruz. Abad olduğumuz zaman da viran olur kalırız. Biz cefanın beslediği öyle aşk kuşlarıyız ki, kafesten azad olsak, hürriyete kavuşsak, uçar gider tuzağa düşeriz. Bu ne tezat, bu nasıl hayat! Gerçekten kafesteki muhabbetkuşlarının bile kafesi açılınca uçma hevesinden hürriyetin sonsuz esrikliğiyle tuzağa düştüğünü çok gördüm. Lakin uçmak onların yaratılışının icabı, vazgeçemezler ki! Hürriyet de bizim yaratılışımızın esasıdır, özüdür, bu devredilmez, vazgeçilmez hakkı yaşamaktan asla geri duramayız! Ona mecburuz. Esaret tecrübe edilecek nesne değildir zira! Tekrar olduğunu biliyorum ama söylemeden edemiyorum işte: Ancak bedelini ödeyenler hürriyeti hak edebilir.”

 

Yazar Hakkında

Mehmet Öklü (10 Mayıs 1954, Denizli Tavas). İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi (1976). Aynı yıl kaymakamlık sınavlarını kazanarak mülki idare amirliği mesleğine başladı. Kaymakam ve vali yardımcısı olarak hizmet verdi. Bir yıl İngiltere' de yabancı dil geliştirme, yöneticilik ve yönetişim üzerine çalıştı. Görev yaptığı yörelerde eğitim, sağlık ve sosyal yardım çalışmaları ile dezavantajlı bireyler yararına projeler üretip uyguladı. Tarihi değerleri restore edip hayata kazandırmaya çalıştı. Türkçeye ve Türk kültürüne hizmet eden şair, ozan, yazar ve sanatçıları bir araya getirdi. Külde Açan Gül adlı romanı Yeni Konya gazetesinde tefrika edildi. İpek Yolunda İznik Molası adlı bir şiir kitabı vardır. Şu sırada İstanbul'da Şişli Kaymakamlığı görevini sürdürüyor.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

müzik korsan kitap nâzım hikmet hindistan maya hz. ali aşiret mimesis göç şiva vahası yemek macera trakya şehbal istihbarat özgürlük deloitte zombi türk sineması struma aşk devrim soruşturma başkalarının kokusu felsefe türklük çehov kaçış delil türkiye kurşun onat kutlar naziler katil kasaba nuriye akman kapancı astroloji bedeviler parmak izi köpekbalığı kutlukhan perker banker kastelli vampir kapo akrep edebiyat liman milliyet kadın oda lokanta ölüler ego ilişki haldun taner dağ komplo teorisi islam aile ilişkileri hallacı mansur berlin duvarı porno 1908 devrimi papaz iş dünyası ihanet cezaevi yalnızlık anlatı yaşlı nick hırs hanefi avcı schubert kehanet otel maeve binchy kova osmanlı imparatorluğu tarih sakkara allah uzay burçlar anne çocuk hacıbektaş gülbang ergenekon dişi oğlak dublin kan kemikliler pedro parama ekonomi yaşar nabi nayır intikam romantik komedi ibrani rekabet musa etki ajanları kahire necip hablemitoğlu stavrogin islamiyet cinayet akp kan içiciler kolera lezzet futbol tarikat feminizm facebook berlin brezilya boğa anna karenina terazi meksika erkek arkadaş polis anı özal kerime nadir dede latin amerika edebiyatı çevre koruma puşkin ecinniler sabri uzun serenad balık iskenderiye tehlike izmir izak babel yahudiye nazlı ılıcak ergen kızlar sultan anne oyun nedim şener öykü aydınlık televizyon italya dönmeler tasavvuf sırrı bektaş adres fidel castro gogol ingilizce şiddet uyuşturucu cıa anneler ve kızları firavun comala kasabası mitologya parti bestseller kız arkadaş ege koç doris day beslenme kimlik çatışması reis şeytan tkp şiir osmanlı fetih israil zeka gezi emniyet’te fethullahçı örgütlenme suç istanbul üniversitesi mizah başak kanser fethullah gülen roman çocuk şiddeti manyak cafer kastelli cep kitap aslan dostoyevski kurtuluş çocuk bakımı hayal kırıklığı cellat mezarlığı yoksulluk hacı bektaş veli ikizler büyük iskender fehiman mutfak çalışan kadınlar soykırım ahmet şık musevi deprem tiyatro laik tüccar fotoğraf mübin sufilik matematik stasi roman kahramanı hitler aksiyon mekan gabriel garcia marquez erich auerbach tevrat mafya kapatılma çocuk dili ali albayrak kanada mektup antoloji kâhin referans soner yalçın yahudi venedik yengeç acı bektaşilik azınlık kadın erkek ilişkileri örgüt gözyaşı kadınlar hayal yay fanlo hayvan hakları komünist atatürk kürtaj siyonizm yılmaz güney londra kimlik vedat stiletto hapishane siyaset ajanda operasyon vaat edilmiş topraklar korucu köyü yazar cinler spiritüel bağdat gerilim idam doğu perinçek melek 1960 ihtilali işkence bir olmak dışarısı tolstoy küba donka oğuz atay masal jack türk hayatın anlamı selanik mısır dar’a durmak pir yahudi bilim insanları küba devrimi kıskançlık hrant dink aşk ve macera dna mübadele memet fuat sinema keşanlı ali destanı stalin mitoloji istanbul
 
Kimseye Etmem Şikayet

ISBN: 978-605-09-1436-8
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 18.00 TL