Kimseye Etmem Şikayet

 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Mehmet Öklü, 2008 yılının Eylül ayında Şişli Kaymakamlığı görevine başlarken, tapu senedinden, Hükümet Konağı olarak kullanılan binanın 19. yüzyılda mutasarrıflık, valilik, nazırlık, ayan üyeliği ve Şura-yı Devlet başkanlığı yapan Köse Mehmet Raif Paşaya ait tarihi Taş Konakolduğunu öğreniyor. Konağın tarihi, mimari özellikleri, sahibi ve diğer sakinleri hakkında edindiği bilgilerden, bu nadide yapının belki yüzlerce benzerinden ayakta kalan tek örnek olduğunu anlamış ve üç yıl süren bir çabadan sonra Taş Konak’ı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında restore ettirmiş.

Kimseye Etmem ŞikâyetKöse Raif Paşa’nın büyük kızı İhsan Raif Hanım’ın romanlaştırılmış hayat hikâyesi. İhsan Raif Hanım’ı ve Taş Konak’ı bir belgeselle tarihe emanet etme, konağın bir odasını ise “İhsan Raif Hanım Müzesi” haline getirme projesinin Temel taşı olarak düşünülmüş bu roman.

İhsan Raif Hanım, her şeyden önce, kendisini ve şiirini çok iyi tanıyan Ahmet Haşim’in “Benim anladığım hece vezni ile milli şiiri iki kişi yazmıştır: Rıza Tevfik ve İhsan Raif Hanım” sözüyle hakkını teslim ettiği öncü bir şair. Hem yaşı hem de hece şiirine onlardan önce başlamış olması dolayısıyla, Beş Hececiler diye anılan şairlerin “abla”sı.

Bir yandan da önemli bir müzisyen. Kendi şiirlerinden bestelediği şarkıları var. Ayrıca doğrudan çileli hayatının özeti denilebilecek “Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime” gibi, başka müzisyenlerce bestelenmiş pek çok şiiri de bulunmakta. “Neden gülmesin gül gibi yüzler” dizesiyle başlayan başka bir şiirinin Erol Büyükburç tarafından yapılan bestesinin ise “Türk Hafif Müziği”nin ilk şarkılarından biri, belki de birincisi olması, İhsan Raif Hanım’a bu yönde de bir öncülük kazandırıyor.

İhsan Hanım ayrıca Halide Edip, Fatma Aliye, Şair Nigâr, Fehime Nüzhet ile birlikte meydan mitinglerinde ateşli nutuklarla, şiirlerle, yazılarla Kurtuluş Savaşı’na destek olan öncü kadınlarımızdandır.

Şairin üçüncü eşi, 1914 yılında evlendiği, Fecr-i Ati edebiyat akımının mensuplarından Şahabettin Süleyman’dı. Ve bu birliktelikten hüzünlü bir hayat hikayesi çıktı.

Kitaptan:

İhsan Hanım, Şahap Bey’i hep “hürriyet”le birlikte hatırlıyordu:
“Belki insanımızın, milletimizin hürriyet uğrunda aldığı mesafeyi, geldiği şerefli yeri göremedi Şahapcığım, ama yeryüzünde hürriyetin yerini tutabilecek bir şey olmadığını çok iyi anladı. Dünyada, insanın yaşama hakkına denk başka bir hak olmadığını bildiğimiz gibi... Hürriyet mücadelesi ve hürriyetperverlik, belki sevmediğim yirminci asrı sevimli hale getirecek, ona damgasını vuracak, insanlığa sulhu, fazileti ve terakkiyi telkin edecek en insani kuvvetimizdir. Çünkü her terakkinin, medeni gelişmenin temelinde hürriyet vardır. Onsuz insanın kavruk, kısır, yoksul ve şeref dilencisi olduğunu yazmakla çok isabet etmişim. Merhum Azmizade Haleti’nin bir rubaisi bu düşünceme destek, adeta derdime derman gibi:

Mahzun oluruz kaçan ki dilşad olsak
Viran kalırız eğer ki abad olsak
Ol mürg-i cefa-perver-i aşkız biz kim
Dâme düşeriz kafesten azad olsak

Biz neşelendiğimiz anda mahzun oluruz. Abad olduğumuz zaman da viran olur kalırız. Biz cefanın beslediği öyle aşk kuşlarıyız ki, kafesten azad olsak, hürriyete kavuşsak, uçar gider tuzağa düşeriz. Bu ne tezat, bu nasıl hayat! Gerçekten kafesteki muhabbetkuşlarının bile kafesi açılınca uçma hevesinden hürriyetin sonsuz esrikliğiyle tuzağa düştüğünü çok gördüm. Lakin uçmak onların yaratılışının icabı, vazgeçemezler ki! Hürriyet de bizim yaratılışımızın esasıdır, özüdür, bu devredilmez, vazgeçilmez hakkı yaşamaktan asla geri duramayız! Ona mecburuz. Esaret tecrübe edilecek nesne değildir zira! Tekrar olduğunu biliyorum ama söylemeden edemiyorum işte: Ancak bedelini ödeyenler hürriyeti hak edebilir.”

 

Yazar Hakkında

Mehmet Öklü (10 Mayıs 1954, Denizli Tavas). İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi (1976). Aynı yıl kaymakamlık sınavlarını kazanarak mülki idare amirliği mesleğine başladı. Kaymakam ve vali yardımcısı olarak hizmet verdi. Bir yıl İngiltere' de yabancı dil geliştirme, yöneticilik ve yönetişim üzerine çalıştı. Görev yaptığı yörelerde eğitim, sağlık ve sosyal yardım çalışmaları ile dezavantajlı bireyler yararına projeler üretip uyguladı. Tarihi değerleri restore edip hayata kazandırmaya çalıştı. Türkçeye ve Türk kültürüne hizmet eden şair, ozan, yazar ve sanatçıları bir araya getirdi. Külde Açan Gül adlı romanı Yeni Konya gazetesinde tefrika edildi. İpek Yolunda İznik Molası adlı bir şiir kitabı vardır. Şu sırada İstanbul'da Şişli Kaymakamlığı görevini sürdürüyor.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

ahmet şık aydınlık feminizm vedat doris day hayvan hakları hacı bektaş veli osmanlı küba devrimi soruşturma anlatı bestseller hanefi avcı fanlo örgüt şiir ege pedro parama berlin duvarı ilişki izak babel dışarısı yaşar nabi nayır gerilim çalışan kadınlar yahudiye nazlı ılıcak parmak izi ikizler cellat mezarlığı iskenderiye çevre koruma vampir dostoyevski hallacı mansur aile ilişkileri ajanda mimesis stalin aşk ve macera kadın erkek ilişkileri laik nedim şener adres anı 1960 ihtilali tiyatro fetih hapishane ingilizce brezilya uyuşturucu köpekbalığı romantik komedi beslenme felsefe çocuk dili mitoloji tkp ibrani kehanet aşk spiritüel azınlık kahire yalnızlık dağ göç uzay balık kürtaj antoloji mübadele kadınlar siyaset tarikat sinema oyun melek islamiyet dişi gezi kapancı ego kemikliler mizah türk sineması ecinniler osmanlı imparatorluğu yazar türklük kurşun şiva vahası parti çocuk şiddeti kerime nadir vaat edilmiş topraklar sultan istihbarat deprem kolera milliyet etki ajanları otel yemek israil öykü ergen kızlar futbol cinler şehbal mutfak müzik çocuk bakımı mektup siyonizm tüccar hindistan yaşlı nick sakkara facebook cezaevi zeka hayatın anlamı kapatılma anneler ve kızları ergenekon dönmeler meksika erkek arkadaş tasavvuf küba ali albayrak kan emniyet’te fethullahçı örgütlenme cıa istanbul terazi özgürlük kurtuluş yoksulluk necip hablemitoğlu tehlike yay manyak cafer yılmaz güney hrant dink atatürk soner yalçın polis serenad sufilik başak dar’a durmak boğa haldun taner edebiyat 1908 devrimi musa hayal kırıklığı stavrogin lezzet donka idam akrep kadın fotoğraf komünist istanbul üniversitesi yahudi akp venedik jack tarih oda sırrı bektaş maeve binchy anne çocuk aksiyon erich auerbach fethullah gülen izmir sabri uzun gogol korucu köyü cep kitap oğuz atay türk mübin kova suç koç özal hitler başkalarının kokusu anna karenina allah burçlar matematik fehiman hırs bağdat gülbang comala kasabası yengeç keşanlı ali destanı stiletto ölüler islam referans mekan musevi yahudi bilim insanları dna şeytan astroloji reis anne schubert kaçış aslan katil kastelli kıskançlık ihanet onat kutlar bedeviler soykırım kasaba mafya operasyon türkiye puşkin kutlukhan perker memet fuat mitologya berlin bektaşilik hacıbektaş kimlik hz. ali kâhin stasi liman şiddet işkence kanada çehov selanik oğlak zombi gözyaşı trakya masal kan içiciler porno tevrat fidel castro macera gabriel garcia marquez nuriye akman cinayet iş dünyası büyük iskender kimlik çatışması londra hayal italya lokanta pir ekonomi naziler aşiret roman kahramanı bir olmak firavun kapo nâzım hikmet doğu perinçek komplo teorisi mısır deloitte roman dublin intikam delil dede televizyon kız arkadaş kanser struma maya latin amerika edebiyatı rekabet papaz banker kastelli acı korsan kitap devrim tolstoy
 
Kimseye Etmem Şikayet

ISBN: 978-605-09-1436-8
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 18.00 TL