Kürtler

Kitap Hakkında:

Hasan Cemal, yazdığı önsözde kitabı hakkında şunları söylüyor:
"Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı. Biraz da Türkiye’de demokrasinin hallerine ışık tutan bir kitap.
Tarihî araştırma hiç değil. Bir gazetecinin notları. Ya da gündemine hâkim olmaya çalışan bir gazetecinin günlüğü sayılabilir. İddiası tarih yazmak, bir sorunu gelmişiyle geçmişiyle yerli yerine oturtmak da değil. Zaten böylesi, bir gazeteci için fazla iddialı olur.
Ne yapar gazeteci ?
Yola koyulur, gözler. Konuşur, izlenim edinir. Kendisine söylenenle yetinmez, kafaların arkasında, kapalı kapılar ardında ne var, görmeye çalışır. Kendini karşısındakinin yerine koyar, anlamak ister. Önyargılardan sıyrılarak değerlendirmeye çalışır gördüklerini, duyduklarını, öğrendiklerini. Not eder, haberleştirir, yorumlaştırır.
Bir kısmını da bekletir, ileride işine yarar diye saklar. Sonra bir gün hepsini harmanlar, daha kalıcı olabilmek umuduyla kitaplaştırır. Çünkü gazete yazısının yirmi dört saatlik ömrünün farkındadır gazeteci. Bu nedenle iz bırakabilmek hevesiyle kitap yazar.
'Tank Sesiyle Uyanmak', 'Demokrasi Korkusu', 'Tarihi Yaşarken Yakalamak', 'Özal Hikâyesi', 'Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım'dan sonra altıncı kitabım 'Kürtler' böyle ortaya çıktı.
Hazırlığı on sekiz yıl öncesine gidiyor.
Yazılması iki yıl sürdü.
PKK’nın Şemdinli ve Eruh baskınları 1984 yılı ağustos ayında patladı. O tarihte 'Cumhuriyet' gazetesinin genel yayın yönetmeniydim. Kürtleri, Güneydoğu’yu, Kürt sorununu öğrenmeye başlarken ne kadar bilgisiz olduğumu da gördüm.
1992 yılı başından itibaren 'Sabah' gazetesinde daha çok zaman ayırdım bu konuya. Sonra 'Milliyet'te devam ettim. Defalarca yalnız Güneydoğu’ya değil, Kuzey Irak’a, Beyrut’a, Bekaa Vadisi’ne, Şam, Washington, Londra ve Paris’e giderek sorunu değişik boyut ve oyuncularıyla kavramaya gayret ettim. Dağda askerle de yattım, PKK’lıyla da... Cumhurbaşkanları, başbakanlar, Genelkurmay başkanlarıyla da konuştum, Apo’yla da...
Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelenin haklı ve meşru olduğunu savundum. Ama aynı zamanda devletin bu mücadeledeki yanlışlarını da eleştirdim.
Her türlü duyarlığı hissetmeye çalıştım.
Elbette eksiği gediği olan bir kitap. Bir fotoğraf çektim. Ne kadar net, bilemiyorum. Ama başkaları da fotoğraf çektikçe, görüntünün iyileşeceğine inanıyorum.
Tarihi geri çevirmek olanaksız!
Yaşananlardan ders çıkarıp geleceğe umutla bakalım."

 
Hasan Cemal
Hasan Cemal

Yazar Hakkında

1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1965’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık "Devrim" dergisinde başladı. "Yeni Ortam" dergisi, Anka Ajansı ve "Günaydın" gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında "Cumhuriyet" gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında "Cumhuriyet" gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında "Sabah" gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen "Milliyet" gazetesinin birinci sayfasında haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. "Nokta" dergisi “1989 Doruktakiler” ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Cumhuriyet" gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

idam televizyon akrep kimlik meksika doğu perinçek pedro parama kehanet anneler ve kızları hanefi avcı dna yalnızlık acı ergen kızlar spiritüel kutlukhan perker keşanlı ali destanı yaşar nabi nayır dağ roman yahudi musa türk sineması anna karenina fethullah gülen tolstoy türklük islamiyet tarikat operasyon selanik kız arkadaş memet fuat 1908 devrimi cezaevi islam hindistan kadınlar kapancı siyonizm mitologya yengeç bestseller anı edebiyat comala kasabası rekabet öykü kolera dönmeler milliyet felsefe hallacı mansur başak uyuşturucu tehlike berlin duvarı kadın erkek ilişkileri ali albayrak istanbul facebook özal stavrogin çevre koruma mimesis stasi etki ajanları fotoğraf zeka aile ilişkileri vampir bağdat oyun hayal venedik izak babel mutfak tkp hayal kırıklığı nâzım hikmet allah gabriel garcia marquez terazi schubert işkence cellat mezarlığı şeytan iskenderiye vaat edilmiş topraklar mektup stalin iş dünyası kâhin bektaşilik deprem haldun taner roman kahramanı oda oğlak onat kutlar atatürk dublin maeve binchy brezilya oğuz atay aydınlık londra zombi nazlı ılıcak koç kapo hacıbektaş komünist katil ihanet ahmet şık papaz çocuk bakımı soruşturma fehiman gözyaşı tasavvuf romantik komedi cinler köpekbalığı reis cıa mizah gogol kemikliler vedat hırs soner yalçın futbol ajanda kastelli aslan kaçış pir aşk ve macera emniyet’te fethullahçı örgütlenme bir olmak yaşlı nick hayvan hakları musevi göç jack struma kıskançlık suç şiva vahası türkiye hitler yemek adres fanlo kadın korsan kitap firavun şiir kahire sultan uzay ölüler feminizm necip hablemitoğlu kurşun 1960 ihtilali ego soykırım deloitte latin amerika edebiyatı sinema astroloji kapatılma izmir aksiyon çehov istanbul üniversitesi manyak cafer küba gezi dostoyevski parti ege lokanta otel macera berlin mübin parmak izi dışarısı nedim şener kanada beslenme sırrı bektaş ilişki tarih istihbarat italya osmanlı çalışan kadınlar melek burçlar anne çocuk intikam şiddet lezzet donka büyük iskender kurtuluş kerime nadir tevrat yay cinayet sufilik küba devrimi dede stiletto özgürlük ekonomi erkek arkadaş yahudiye mekan banker kastelli puşkin mısır örgüt masal hacı bektaş veli yoksulluk aşk bedeviler erich auerbach boğa çocuk şiddeti dişi mübadele akp kan antoloji gerilim ikizler korucu köyü kimlik çatışması sabri uzun kanser porno polis ingilizce liman israil delil türk siyaset cep kitap ecinniler tiyatro dar’a durmak maya ergenekon gülbang şehbal sakkara aşiret fetih çocuk dili mafya müzik yazar trakya hapishane naziler kan içiciler azınlık mitoloji anlatı balık devrim hrant dink doris day matematik kasaba anne osmanlı imparatorluğu yahudi bilim insanları tüccar komplo teorisi başkalarının kokusu serenad referans hz. ali fidel castro yılmaz güney nuriye akman ibrani kürtaj kova laik hayatın anlamı
 
Kürtler

ISBN: 978-975-991-515-5
Sayfa Sayısı: 592
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2003
18. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 29.00 TL