Kürtler

Kitap Hakkında:

Hasan Cemal, yazdığı önsözde kitabı hakkında şunları söylüyor:
"Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı. Biraz da Türkiye’de demokrasinin hallerine ışık tutan bir kitap.
Tarihî araştırma hiç değil. Bir gazetecinin notları. Ya da gündemine hâkim olmaya çalışan bir gazetecinin günlüğü sayılabilir. İddiası tarih yazmak, bir sorunu gelmişiyle geçmişiyle yerli yerine oturtmak da değil. Zaten böylesi, bir gazeteci için fazla iddialı olur.
Ne yapar gazeteci ?
Yola koyulur, gözler. Konuşur, izlenim edinir. Kendisine söylenenle yetinmez, kafaların arkasında, kapalı kapılar ardında ne var, görmeye çalışır. Kendini karşısındakinin yerine koyar, anlamak ister. Önyargılardan sıyrılarak değerlendirmeye çalışır gördüklerini, duyduklarını, öğrendiklerini. Not eder, haberleştirir, yorumlaştırır.
Bir kısmını da bekletir, ileride işine yarar diye saklar. Sonra bir gün hepsini harmanlar, daha kalıcı olabilmek umuduyla kitaplaştırır. Çünkü gazete yazısının yirmi dört saatlik ömrünün farkındadır gazeteci. Bu nedenle iz bırakabilmek hevesiyle kitap yazar.
'Tank Sesiyle Uyanmak', 'Demokrasi Korkusu', 'Tarihi Yaşarken Yakalamak', 'Özal Hikâyesi', 'Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım'dan sonra altıncı kitabım 'Kürtler' böyle ortaya çıktı.
Hazırlığı on sekiz yıl öncesine gidiyor.
Yazılması iki yıl sürdü.
PKK’nın Şemdinli ve Eruh baskınları 1984 yılı ağustos ayında patladı. O tarihte 'Cumhuriyet' gazetesinin genel yayın yönetmeniydim. Kürtleri, Güneydoğu’yu, Kürt sorununu öğrenmeye başlarken ne kadar bilgisiz olduğumu da gördüm.
1992 yılı başından itibaren 'Sabah' gazetesinde daha çok zaman ayırdım bu konuya. Sonra 'Milliyet'te devam ettim. Defalarca yalnız Güneydoğu’ya değil, Kuzey Irak’a, Beyrut’a, Bekaa Vadisi’ne, Şam, Washington, Londra ve Paris’e giderek sorunu değişik boyut ve oyuncularıyla kavramaya gayret ettim. Dağda askerle de yattım, PKK’lıyla da... Cumhurbaşkanları, başbakanlar, Genelkurmay başkanlarıyla da konuştum, Apo’yla da...
Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelenin haklı ve meşru olduğunu savundum. Ama aynı zamanda devletin bu mücadeledeki yanlışlarını da eleştirdim.
Her türlü duyarlığı hissetmeye çalıştım.
Elbette eksiği gediği olan bir kitap. Bir fotoğraf çektim. Ne kadar net, bilemiyorum. Ama başkaları da fotoğraf çektikçe, görüntünün iyileşeceğine inanıyorum.
Tarihi geri çevirmek olanaksız!
Yaşananlardan ders çıkarıp geleceğe umutla bakalım."

 
Hasan Cemal
Hasan Cemal

Yazar Hakkında

1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1965’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık "Devrim" dergisinde başladı. "Yeni Ortam" dergisi, Anka Ajansı ve "Günaydın" gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında "Cumhuriyet" gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında "Cumhuriyet" gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında "Sabah" gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen "Milliyet" gazetesinin birinci sayfasında haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. "Nokta" dergisi “1989 Doruktakiler” ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Cumhuriyet" gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

tevrat işkence banker kastelli ihanet başkalarının kokusu cinayet musevi şehbal hayal gerilim jack papaz azınlık kadın erkek ilişkileri intikam operasyon kasaba fetih vaat edilmiş topraklar dönmeler hayatın anlamı anne çocuk çalışan kadınlar nazlı ılıcak soruşturma serenad sufilik roman kadınlar izmir hrant dink örgüt yazar ergen kızlar bağdat dar’a durmak liman islam kimlik çatışması selanik idam anneler ve kızları burçlar kan fotoğraf çocuk bakımı kastelli ego ibrani yemek çevre koruma vampir hapishane tkp delil naziler çocuk dili büyük iskender mısır sultan haldun taner terazi polis lezzet cep kitap komplo teorisi kanada donka sakkara özal fehiman iş dünyası müzik anlatı adres mimesis romantik komedi kaçış stalin ölüler öykü kız arkadaş mutfak iskenderiye astroloji musa cezaevi atatürk kova televizyon stasi felsefe yahudiye kâhin kapancı doris day fanlo sinema türk israil porno yoksulluk aşk ve macera şiddet osmanlı cellat mezarlığı ilişki berlin duvarı etki ajanları yahudi bilim insanları hitler sırrı bektaş mafya brezilya venedik stavrogin gabriel garcia marquez türklük osmanlı imparatorluğu balık deprem memet fuat aslan antoloji islamiyet kerime nadir oda türkiye onat kutlar kanser kıskançlık yaşar nabi nayır mektup hanefi avcı mitologya hayvan hakları lokanta bir olmak izak babel aksiyon ikizler tehlike yılmaz güney tarih kurşun dna kolera uzay matematik tiyatro akrep londra özgürlük roman kahramanı tarikat maeve binchy schubert feminizm başak dede ergenekon küba bestseller zombi aşiret yahudi kan içiciler parti ecinniler soner yalçın otel dostoyevski erich auerbach nuriye akman yaşlı nick kurtuluş kadın oyun firavun spiritüel 1960 ihtilali mizah cıa mübin çocuk şiddeti gözyaşı kehanet uyuşturucu anı kahire aydınlık dağ dişi siyonizm doğu perinçek gülbang ajanda macera referans ahmet şık gezi ege oğlak necip hablemitoğlu kutlukhan perker yengeç soykırım pir futbol hayal kırıklığı akp nedim şener kapatılma suç çehov milliyet hacıbektaş anne deloitte küba devrimi fidel castro erkek arkadaş oğuz atay manyak cafer köpekbalığı göç siyaset rekabet gogol comala kasabası istanbul üniversitesi puşkin ingilizce parmak izi acı fethullah gülen ali albayrak zeka hallacı mansur hindistan yay edebiyat meksika türk sineması dışarısı bektaşilik katil laik korsan kitap pedro parama nâzım hikmet vedat koç italya reis masal 1908 devrimi kürtaj hz. ali hırs mekan kimlik stiletto boğa şeytan anna karenina şiva vahası keşanlı ali destanı berlin beslenme maya aile ilişkileri allah latin amerika edebiyatı cinler kemikliler istihbarat mitoloji yalnızlık aşk ekonomi facebook melek struma kapo dublin emniyet’te fethullahçı örgütlenme komünist tolstoy şiir istanbul korucu köyü mübadele trakya devrim hacı bektaş veli tüccar sabri uzun tasavvuf bedeviler
 
Kürtler

ISBN: 978-975-991-515-5
Sayfa Sayısı: 592
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2003
18. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 29.00 TL