Kürtler

Kitap Hakkında:

Hasan Cemal, yazdığı önsözde kitabı hakkında şunları söylüyor:
"Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı. Biraz da Türkiye’de demokrasinin hallerine ışık tutan bir kitap.
Tarihî araştırma hiç değil. Bir gazetecinin notları. Ya da gündemine hâkim olmaya çalışan bir gazetecinin günlüğü sayılabilir. İddiası tarih yazmak, bir sorunu gelmişiyle geçmişiyle yerli yerine oturtmak da değil. Zaten böylesi, bir gazeteci için fazla iddialı olur.
Ne yapar gazeteci ?
Yola koyulur, gözler. Konuşur, izlenim edinir. Kendisine söylenenle yetinmez, kafaların arkasında, kapalı kapılar ardında ne var, görmeye çalışır. Kendini karşısındakinin yerine koyar, anlamak ister. Önyargılardan sıyrılarak değerlendirmeye çalışır gördüklerini, duyduklarını, öğrendiklerini. Not eder, haberleştirir, yorumlaştırır.
Bir kısmını da bekletir, ileride işine yarar diye saklar. Sonra bir gün hepsini harmanlar, daha kalıcı olabilmek umuduyla kitaplaştırır. Çünkü gazete yazısının yirmi dört saatlik ömrünün farkındadır gazeteci. Bu nedenle iz bırakabilmek hevesiyle kitap yazar.
'Tank Sesiyle Uyanmak', 'Demokrasi Korkusu', 'Tarihi Yaşarken Yakalamak', 'Özal Hikâyesi', 'Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım'dan sonra altıncı kitabım 'Kürtler' böyle ortaya çıktı.
Hazırlığı on sekiz yıl öncesine gidiyor.
Yazılması iki yıl sürdü.
PKK’nın Şemdinli ve Eruh baskınları 1984 yılı ağustos ayında patladı. O tarihte 'Cumhuriyet' gazetesinin genel yayın yönetmeniydim. Kürtleri, Güneydoğu’yu, Kürt sorununu öğrenmeye başlarken ne kadar bilgisiz olduğumu da gördüm.
1992 yılı başından itibaren 'Sabah' gazetesinde daha çok zaman ayırdım bu konuya. Sonra 'Milliyet'te devam ettim. Defalarca yalnız Güneydoğu’ya değil, Kuzey Irak’a, Beyrut’a, Bekaa Vadisi’ne, Şam, Washington, Londra ve Paris’e giderek sorunu değişik boyut ve oyuncularıyla kavramaya gayret ettim. Dağda askerle de yattım, PKK’lıyla da... Cumhurbaşkanları, başbakanlar, Genelkurmay başkanlarıyla da konuştum, Apo’yla da...
Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelenin haklı ve meşru olduğunu savundum. Ama aynı zamanda devletin bu mücadeledeki yanlışlarını da eleştirdim.
Her türlü duyarlığı hissetmeye çalıştım.
Elbette eksiği gediği olan bir kitap. Bir fotoğraf çektim. Ne kadar net, bilemiyorum. Ama başkaları da fotoğraf çektikçe, görüntünün iyileşeceğine inanıyorum.
Tarihi geri çevirmek olanaksız!
Yaşananlardan ders çıkarıp geleceğe umutla bakalım."

 
Hasan Cemal
Hasan Cemal

Yazar Hakkında

1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1965’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık "Devrim" dergisinde başladı. "Yeni Ortam" dergisi, Anka Ajansı ve "Günaydın" gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında "Cumhuriyet" gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında "Cumhuriyet" gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında "Sabah" gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen "Milliyet" gazetesinin birinci sayfasında haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. "Nokta" dergisi “1989 Doruktakiler” ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Cumhuriyet" gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kapancı azınlık erkek arkadaş dna 1960 ihtilali türk anne çocuk öykü struma balık fotoğraf maya anı atatürk bağdat schubert ali albayrak mimesis terazi izmir özgürlük mutfak feminizm vampir yalnızlık mekan facebook iskenderiye uyuşturucu çalışan kadınlar roman kahramanı hanefi avcı fehiman mizah hacı bektaş veli deprem kâhin manyak cafer pedro parama nâzım hikmet korsan kitap masal ibrani iş dünyası hrant dink lokanta oda kapatılma brezilya kutlukhan perker maeve binchy erich auerbach tüccar deloitte sinema yahudiye dönmeler kanser ergenekon donka kemikliler gezi korucu köyü mafya fethullah gülen papaz ahmet şık çocuk bakımı kan içiciler küba devrimi aydınlık kerime nadir pir aile ilişkileri bir olmak operasyon tolstoy rekabet sufilik hayal kırıklığı izak babel mitoloji ekonomi banker kastelli tiyatro yaşlı nick acı hayal dışarısı stavrogin siyonizm yılmaz güney stiletto ecinniler tasavvuf hallacı mansur zeka berlin duvarı boğa nedim şener kadınlar başak tehlike musa hacıbektaş ego hayvan hakları kova mitologya suç naziler türkiye dar’a durmak mektup liman emniyet’te fethullahçı örgütlenme kehanet şiir gerilim sakkara kız arkadaş koç adres antoloji istihbarat bedeviler roman israil felsefe venedik çehov türk sineması kapo nuriye akman burçlar serenad küba dişi yaşar nabi nayır dostoyevski yengeç 1908 devrimi aslan zombi referans intikam islamiyet cep kitap londra kan parti parmak izi cellat mezarlığı ihanet cinler kaçış firavun mübin çocuk dili astroloji köpekbalığı kadın beslenme osmanlı imparatorluğu islam kadın erkek ilişkileri milliyet bestseller tevrat şiva vahası delil tarikat gözyaşı comala kasabası kürtaj tkp gogol komplo teorisi çevre koruma büyük iskender matematik cinayet istanbul üniversitesi ergen kızlar yazar polis soner yalçın selanik kurtuluş yay lezzet türklük anne yahudi soruşturma şehbal oğlak hırs laik hindistan onat kutlar ajanda allah gabriel garcia marquez kimlik vedat latin amerika edebiyatı doğu perinçek çocuk şiddeti şiddet soykırım cezaevi aşiret anneler ve kızları sabri uzun kolera keşanlı ali destanı aksiyon reis macera fidel castro ikizler hayatın anlamı ilişki trakya akp katil sırrı bektaş kahire mısır spiritüel hitler devrim puşkin kanada haldun taner melek müzik memet fuat akrep örgüt stalin siyaset fanlo fetih necip hablemitoğlu yemek oyun kimlik çatışması uzay yahudi bilim insanları sultan gülbang idam özal hz. ali hapishane oğuz atay tarih bektaşilik kasaba italya porno otel cıa musevi kurşun nazlı ılıcak stasi göç meksika kastelli aşk jack başkalarının kokusu istanbul dede doris day kıskançlık ölüler komünist şeytan vaat edilmiş topraklar televizyon anlatı anna karenina ege yoksulluk dublin mübadele edebiyat osmanlı futbol berlin dağ işkence romantik komedi etki ajanları aşk ve macera ingilizce
 
Kürtler

ISBN: 978-975-991-515-5
Sayfa Sayısı: 592
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2003
18. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 29.00 TL