Kürtler

Kitap Hakkında:

Hasan Cemal, yazdığı önsözde kitabı hakkında şunları söylüyor:
"Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı. Biraz da Türkiye’de demokrasinin hallerine ışık tutan bir kitap.
Tarihî araştırma hiç değil. Bir gazetecinin notları. Ya da gündemine hâkim olmaya çalışan bir gazetecinin günlüğü sayılabilir. İddiası tarih yazmak, bir sorunu gelmişiyle geçmişiyle yerli yerine oturtmak da değil. Zaten böylesi, bir gazeteci için fazla iddialı olur.
Ne yapar gazeteci ?
Yola koyulur, gözler. Konuşur, izlenim edinir. Kendisine söylenenle yetinmez, kafaların arkasında, kapalı kapılar ardında ne var, görmeye çalışır. Kendini karşısındakinin yerine koyar, anlamak ister. Önyargılardan sıyrılarak değerlendirmeye çalışır gördüklerini, duyduklarını, öğrendiklerini. Not eder, haberleştirir, yorumlaştırır.
Bir kısmını da bekletir, ileride işine yarar diye saklar. Sonra bir gün hepsini harmanlar, daha kalıcı olabilmek umuduyla kitaplaştırır. Çünkü gazete yazısının yirmi dört saatlik ömrünün farkındadır gazeteci. Bu nedenle iz bırakabilmek hevesiyle kitap yazar.
'Tank Sesiyle Uyanmak', 'Demokrasi Korkusu', 'Tarihi Yaşarken Yakalamak', 'Özal Hikâyesi', 'Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım'dan sonra altıncı kitabım 'Kürtler' böyle ortaya çıktı.
Hazırlığı on sekiz yıl öncesine gidiyor.
Yazılması iki yıl sürdü.
PKK’nın Şemdinli ve Eruh baskınları 1984 yılı ağustos ayında patladı. O tarihte 'Cumhuriyet' gazetesinin genel yayın yönetmeniydim. Kürtleri, Güneydoğu’yu, Kürt sorununu öğrenmeye başlarken ne kadar bilgisiz olduğumu da gördüm.
1992 yılı başından itibaren 'Sabah' gazetesinde daha çok zaman ayırdım bu konuya. Sonra 'Milliyet'te devam ettim. Defalarca yalnız Güneydoğu’ya değil, Kuzey Irak’a, Beyrut’a, Bekaa Vadisi’ne, Şam, Washington, Londra ve Paris’e giderek sorunu değişik boyut ve oyuncularıyla kavramaya gayret ettim. Dağda askerle de yattım, PKK’lıyla da... Cumhurbaşkanları, başbakanlar, Genelkurmay başkanlarıyla da konuştum, Apo’yla da...
Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelenin haklı ve meşru olduğunu savundum. Ama aynı zamanda devletin bu mücadeledeki yanlışlarını da eleştirdim.
Her türlü duyarlığı hissetmeye çalıştım.
Elbette eksiği gediği olan bir kitap. Bir fotoğraf çektim. Ne kadar net, bilemiyorum. Ama başkaları da fotoğraf çektikçe, görüntünün iyileşeceğine inanıyorum.
Tarihi geri çevirmek olanaksız!
Yaşananlardan ders çıkarıp geleceğe umutla bakalım."

 
Hasan Cemal
Hasan Cemal

Yazar Hakkında

1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1965’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık "Devrim" dergisinde başladı. "Yeni Ortam" dergisi, Anka Ajansı ve "Günaydın" gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında "Cumhuriyet" gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında "Cumhuriyet" gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında "Sabah" gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen "Milliyet" gazetesinin birinci sayfasında haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. "Nokta" dergisi “1989 Doruktakiler” ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Cumhuriyet" gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

hitler spiritüel yoksulluk izak babel vampir donka mekan ölüler oyun 1960 ihtilali küba mutfak kadın roman kahramanı şeytan hacıbektaş sırrı bektaş kadın erkek ilişkileri tarikat kehanet yalnızlık siyonizm nedim şener kerime nadir naziler yengeç sinema fethullah gülen allah delil dağ hallacı mansur ikizler aşk sakkara dişi çehov mübadele tolstoy gözyaşı hrant dink mitologya cezaevi yaşar nabi nayır hz. ali ego aksiyon doğu perinçek kanada anı serenad soruşturma suç katil kan soykırım vaat edilmiş topraklar londra koç fetih soner yalçın mizah nâzım hikmet papaz oğlak ajanda anne pedro parama cıa siyaset terazi macera tiyatro başak aile ilişkileri bağdat manyak cafer uyuşturucu özal kız arkadaş türkiye parti kapancı stalin matematik yahudi bilim insanları başkalarının kokusu lezzet musa romantik komedi polis televizyon çocuk şiddeti tkp kurşun akp hindistan çocuk dili mübin ege selanik tasavvuf firavun yazar felsefe hayal tehlike oda anneler ve kızları beslenme yaşlı nick bestseller tüccar hayvan hakları idam emniyet’te fethullahçı örgütlenme dönmeler ali albayrak etki ajanları feminizm facebook fanlo kova dışarısı çocuk bakımı köpekbalığı devrim kahire izmir yay korsan kitap osmanlı trakya hacı bektaş veli örgüt schubert parmak izi deprem kastelli ibrani uzay necip hablemitoğlu berlin şiir roman oğuz atay kan içiciler islamiyet türk sineması referans operasyon azınlık liman cep kitap adres ingilizce ilişki masal işkence gezi kimlik mısır dna bedeviler yemek hırs osmanlı imparatorluğu astroloji fehiman porno gülbang bir olmak mitoloji nazlı ılıcak mektup fotoğraf hayal kırıklığı kutlukhan perker türk melek istihbarat büyük iskender balık fidel castro gogol zeka 1908 devrimi banker kastelli struma istanbul boğa kapo deloitte kâhin anne çocuk islam stasi aslan rekabet dar’a durmak komünist tevrat göç jack israil kimlik çatışması şiddet erkek arkadaş tarih stavrogin anlatı cinayet özgürlük komplo teorisi hanefi avcı öykü kolera pir nuriye akman zombi erich auerbach hapishane kemikliler kasaba iskenderiye otel aşk ve macera musevi doris day cellat mezarlığı maya bektaşilik küba devrimi korucu köyü hayatın anlamı comala kasabası intikam aydınlık ergen kızlar acı gabriel garcia marquez türklük maeve binchy ergenekon ahmet şık burçlar haldun taner onat kutlar sabri uzun ihanet çevre koruma latin amerika edebiyatı reis mafya kanser yahudi kürtaj puşkin aşiret brezilya yahudiye atatürk lokanta istanbul üniversitesi cinler gerilim şehbal kaçış memet fuat akrep dublin antoloji ekonomi kıskançlık şiva vahası çalışan kadınlar dede sufilik meksika ecinniler keşanlı ali destanı italya berlin duvarı dostoyevski anna karenina yılmaz güney kurtuluş kapatılma iş dünyası vedat kadınlar venedik sultan futbol laik müzik milliyet stiletto edebiyat mimesis
 
Kürtler

ISBN: 978-975-991-515-5
Sayfa Sayısı: 592
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2003
18. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 29.00 TL