Kürtler

Kitap Hakkında:

Hasan Cemal, yazdığı önsözde kitabı hakkında şunları söylüyor:
"Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı. Biraz da Türkiye’de demokrasinin hallerine ışık tutan bir kitap.
Tarihî araştırma hiç değil. Bir gazetecinin notları. Ya da gündemine hâkim olmaya çalışan bir gazetecinin günlüğü sayılabilir. İddiası tarih yazmak, bir sorunu gelmişiyle geçmişiyle yerli yerine oturtmak da değil. Zaten böylesi, bir gazeteci için fazla iddialı olur.
Ne yapar gazeteci ?
Yola koyulur, gözler. Konuşur, izlenim edinir. Kendisine söylenenle yetinmez, kafaların arkasında, kapalı kapılar ardında ne var, görmeye çalışır. Kendini karşısındakinin yerine koyar, anlamak ister. Önyargılardan sıyrılarak değerlendirmeye çalışır gördüklerini, duyduklarını, öğrendiklerini. Not eder, haberleştirir, yorumlaştırır.
Bir kısmını da bekletir, ileride işine yarar diye saklar. Sonra bir gün hepsini harmanlar, daha kalıcı olabilmek umuduyla kitaplaştırır. Çünkü gazete yazısının yirmi dört saatlik ömrünün farkındadır gazeteci. Bu nedenle iz bırakabilmek hevesiyle kitap yazar.
'Tank Sesiyle Uyanmak', 'Demokrasi Korkusu', 'Tarihi Yaşarken Yakalamak', 'Özal Hikâyesi', 'Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım'dan sonra altıncı kitabım 'Kürtler' böyle ortaya çıktı.
Hazırlığı on sekiz yıl öncesine gidiyor.
Yazılması iki yıl sürdü.
PKK’nın Şemdinli ve Eruh baskınları 1984 yılı ağustos ayında patladı. O tarihte 'Cumhuriyet' gazetesinin genel yayın yönetmeniydim. Kürtleri, Güneydoğu’yu, Kürt sorununu öğrenmeye başlarken ne kadar bilgisiz olduğumu da gördüm.
1992 yılı başından itibaren 'Sabah' gazetesinde daha çok zaman ayırdım bu konuya. Sonra 'Milliyet'te devam ettim. Defalarca yalnız Güneydoğu’ya değil, Kuzey Irak’a, Beyrut’a, Bekaa Vadisi’ne, Şam, Washington, Londra ve Paris’e giderek sorunu değişik boyut ve oyuncularıyla kavramaya gayret ettim. Dağda askerle de yattım, PKK’lıyla da... Cumhurbaşkanları, başbakanlar, Genelkurmay başkanlarıyla da konuştum, Apo’yla da...
Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelenin haklı ve meşru olduğunu savundum. Ama aynı zamanda devletin bu mücadeledeki yanlışlarını da eleştirdim.
Her türlü duyarlığı hissetmeye çalıştım.
Elbette eksiği gediği olan bir kitap. Bir fotoğraf çektim. Ne kadar net, bilemiyorum. Ama başkaları da fotoğraf çektikçe, görüntünün iyileşeceğine inanıyorum.
Tarihi geri çevirmek olanaksız!
Yaşananlardan ders çıkarıp geleceğe umutla bakalım."

 
Hasan Cemal
Hasan Cemal

Yazar Hakkında

1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1965’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık "Devrim" dergisinde başladı. "Yeni Ortam" dergisi, Anka Ajansı ve "Günaydın" gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında "Cumhuriyet" gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında "Cumhuriyet" gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında "Sabah" gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen "Milliyet" gazetesinin birinci sayfasında haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. "Nokta" dergisi “1989 Doruktakiler” ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Cumhuriyet" gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

yalnızlık musevi gogol zeka kimlik çatışması ergen kızlar kerime nadir yahudi bilim insanları hz. ali ölüler maeve binchy parti stiletto vaat edilmiş topraklar serenad delil cinayet kâhin venedik iş dünyası ahmet şık kemikliler doğu perinçek türkiye otel romantik komedi izak babel ego öykü stavrogin ikizler fotoğraf bedeviler nuriye akman suç puşkin fethullah gülen mutfak anlatı matematik gabriel garcia marquez çehov hanefi avcı boğa operasyon cellat mezarlığı mekan aksiyon jack tüccar ingilizce komplo teorisi haldun taner anna karenina koç vampir dna köpekbalığı ihanet şeytan deloitte pir büyük iskender edebiyat nazlı ılıcak kadın hindistan onat kutlar bağdat hayvan hakları kadınlar reis zombi uzay erich auerbach porno cezaevi anı polis tehlike firavun mübadele özgürlük keşanlı ali destanı hitler yahudiye kasaba deprem bektaşilik gezi nâzım hikmet banker kastelli çocuk dili iskenderiye doris day küba milliyet şiddet yemek kapancı tarikat kaçış stasi fehiman tiyatro israil kanada fidel castro feminizm izmir oyun hrant dink uyuşturucu başkalarının kokusu macera soruşturma donka tarih aşk ve macera istihbarat kapo kimlik kutlukhan perker cep kitap dışarısı türklük şiva vahası felsefe oğuz atay meksika televizyon ajanda komünist akrep idam anne çocuk oda sinema parmak izi allah tevrat kıskançlık adres tasavvuf kurtuluş kız arkadaş rekabet emniyet’te fethullahçı örgütlenme mübin naziler dostoyevski ecinniler anneler ve kızları sultan azınlık istanbul üniversitesi ekonomi sırrı bektaş brezilya aslan istanbul küba devrimi soner yalçın sufilik mektup sabri uzun kahire mitologya aşiret türk sineması lokanta hallacı mansur hacı bektaş veli katil balık başak erkek arkadaş korsan kitap ali albayrak bestseller masal gözyaşı comala kasabası cinler musa mitoloji hayal kırıklığı dişi referans kürtaj yazar dede yoksulluk italya islamiyet dar’a durmak ege kurşun dağ nedim şener sakkara bir olmak trakya stalin osmanlı imparatorluğu çevre koruma astroloji çocuk bakımı hacıbektaş hayal siyonizm berlin atatürk mimesis vedat yengeç terazi türk facebook özal burçlar devrim kanser schubert dönmeler londra 1960 ihtilali yaşlı nick soykırım aşk anne pedro parama mafya cıa dublin beslenme latin amerika edebiyatı tkp etki ajanları struma gerilim 1908 devrimi spiritüel akp ibrani aile ilişkileri laik melek intikam aydınlık acı memet fuat şiir osmanlı hapishane yay fanlo roman kahramanı necip hablemitoğlu islam ergenekon papaz liman korucu köyü işkence maya örgüt hayatın anlamı çocuk şiddeti futbol yaşar nabi nayır gülbang kan içiciler ilişki fetih mısır yılmaz güney kova oğlak müzik berlin duvarı çalışan kadınlar göç kehanet kastelli kan manyak cafer selanik lezzet tolstoy roman mizah hırs yahudi şehbal antoloji kapatılma kadın erkek ilişkileri kolera siyaset
 
Kürtler

ISBN: 978-975-991-515-5
Sayfa Sayısı: 592
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2003
18. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 29.00 TL