Kürtler

Kitap Hakkında:

Hasan Cemal, yazdığı önsözde kitabı hakkında şunları söylüyor:
"Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı. Biraz da Türkiye’de demokrasinin hallerine ışık tutan bir kitap.
Tarihî araştırma hiç değil. Bir gazetecinin notları. Ya da gündemine hâkim olmaya çalışan bir gazetecinin günlüğü sayılabilir. İddiası tarih yazmak, bir sorunu gelmişiyle geçmişiyle yerli yerine oturtmak da değil. Zaten böylesi, bir gazeteci için fazla iddialı olur.
Ne yapar gazeteci ?
Yola koyulur, gözler. Konuşur, izlenim edinir. Kendisine söylenenle yetinmez, kafaların arkasında, kapalı kapılar ardında ne var, görmeye çalışır. Kendini karşısındakinin yerine koyar, anlamak ister. Önyargılardan sıyrılarak değerlendirmeye çalışır gördüklerini, duyduklarını, öğrendiklerini. Not eder, haberleştirir, yorumlaştırır.
Bir kısmını da bekletir, ileride işine yarar diye saklar. Sonra bir gün hepsini harmanlar, daha kalıcı olabilmek umuduyla kitaplaştırır. Çünkü gazete yazısının yirmi dört saatlik ömrünün farkındadır gazeteci. Bu nedenle iz bırakabilmek hevesiyle kitap yazar.
'Tank Sesiyle Uyanmak', 'Demokrasi Korkusu', 'Tarihi Yaşarken Yakalamak', 'Özal Hikâyesi', 'Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım'dan sonra altıncı kitabım 'Kürtler' böyle ortaya çıktı.
Hazırlığı on sekiz yıl öncesine gidiyor.
Yazılması iki yıl sürdü.
PKK’nın Şemdinli ve Eruh baskınları 1984 yılı ağustos ayında patladı. O tarihte 'Cumhuriyet' gazetesinin genel yayın yönetmeniydim. Kürtleri, Güneydoğu’yu, Kürt sorununu öğrenmeye başlarken ne kadar bilgisiz olduğumu da gördüm.
1992 yılı başından itibaren 'Sabah' gazetesinde daha çok zaman ayırdım bu konuya. Sonra 'Milliyet'te devam ettim. Defalarca yalnız Güneydoğu’ya değil, Kuzey Irak’a, Beyrut’a, Bekaa Vadisi’ne, Şam, Washington, Londra ve Paris’e giderek sorunu değişik boyut ve oyuncularıyla kavramaya gayret ettim. Dağda askerle de yattım, PKK’lıyla da... Cumhurbaşkanları, başbakanlar, Genelkurmay başkanlarıyla da konuştum, Apo’yla da...
Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelenin haklı ve meşru olduğunu savundum. Ama aynı zamanda devletin bu mücadeledeki yanlışlarını da eleştirdim.
Her türlü duyarlığı hissetmeye çalıştım.
Elbette eksiği gediği olan bir kitap. Bir fotoğraf çektim. Ne kadar net, bilemiyorum. Ama başkaları da fotoğraf çektikçe, görüntünün iyileşeceğine inanıyorum.
Tarihi geri çevirmek olanaksız!
Yaşananlardan ders çıkarıp geleceğe umutla bakalım."

 
Hasan Cemal
Hasan Cemal

Yazar Hakkında

1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1965’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık "Devrim" dergisinde başladı. "Yeni Ortam" dergisi, Anka Ajansı ve "Günaydın" gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında "Cumhuriyet" gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında "Cumhuriyet" gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında "Sabah" gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen "Milliyet" gazetesinin birinci sayfasında haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. "Nokta" dergisi “1989 Doruktakiler” ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Cumhuriyet" gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

venedik delil deprem hallacı mansur kanada naziler mizah çalışan kadınlar ajanda ali albayrak zombi sabri uzun struma masal anne gogol şiddet edebiyat kan tevrat israil çocuk dili işkence gabriel garcia marquez aşiret memet fuat kan içiciler yemek banker kastelli televizyon emniyet’te fethullahçı örgütlenme lokanta anneler ve kızları ingilizce uzay futbol küba devrimi anlatı operasyon stasi nuriye akman cinler papaz başak fehiman pedro parama atatürk dede intikam kâhin acı şeytan yılmaz güney kurşun kastelli akp yaşlı nick puşkin çocuk şiddeti ego soner yalçın kutlukhan perker kapo boğa komünist kanser dişi otel tolstoy tiyatro suç siyonizm yoksulluk dar’a durmak hindistan nâzım hikmet yaşar nabi nayır dna doğu perinçek manyak cafer hacıbektaş tüccar reis felsefe çocuk bakımı roman kahramanı vaat edilmiş topraklar fanlo schubert başkalarının kokusu mektup izmir siyaset özal ölüler hanefi avcı selanik yay izak babel hayatın anlamı hrant dink musevi serenad allah bir olmak berlin duvarı cep kitap kapancı hırs hayvan hakları kaçış porno zeka kapatılma nazlı ılıcak ekonomi fethullah gülen terazi meksika aydınlık yazar devrim brezilya islam erkek arkadaş mübin lezzet bestseller kova matematik dublin maeve binchy büyük iskender yalnızlık nedim şener çevre koruma hitler gezi soruşturma comala kasabası koç 1960 ihtilali anna karenina parti kadın erkek ilişkileri tasavvuf sakkara erich auerbach aile ilişkileri balık öykü gözyaşı mitologya beslenme 1908 devrimi dağ soykırım sırrı bektaş referans osmanlı bektaşilik gülbang parmak izi kız arkadaş tkp onat kutlar akrep latin amerika edebiyatı ergen kızlar cezaevi cinayet mısır aksiyon korsan kitap necip hablemitoğlu ecinniler aşk kadın polis spiritüel deloitte idam ikizler osmanlı imparatorluğu istanbul donka hz. ali komplo teorisi etki ajanları stavrogin feminizm mimesis mitoloji oğuz atay oğlak yahudiye yahudi türkiye bağdat anı stiletto doris day şiir istihbarat kürtaj tehlike kerime nadir kemikliler firavun ahmet şık kehanet sinema örgüt dışarısı yahudi bilim insanları sufilik musa sultan fetih türklük türk cıa dostoyevski milliyet kolera berlin ilişki şehbal iş dünyası mafya iskenderiye jack ihanet göç oda astroloji vedat kurtuluş adres kahire antoloji haldun taner romantik komedi azınlık fidel castro fotoğraf hapishane londra özgürlük tarikat oyun trakya islamiyet burçlar facebook türk sineması kimlik uyuşturucu roman şiva vahası ege bedeviler macera hayal yengeç cellat mezarlığı aslan aşk ve macera laik kimlik çatışması korucu köyü tarih anne çocuk köpekbalığı maya liman italya vampir rekabet çehov melek mutfak ibrani dönmeler kıskançlık küba hacı bektaş veli mekan istanbul üniversitesi pir ergenekon stalin hayal kırıklığı katil gerilim mübadele keşanlı ali destanı kasaba kadınlar müzik
 
Kürtler

ISBN: 978-975-991-515-5
Sayfa Sayısı: 592
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2003
18. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 29.00 TL