Kürtler

Kitap Hakkında:

Hasan Cemal, yazdığı önsözde kitabı hakkında şunları söylüyor:
"Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı. Biraz da Türkiye’de demokrasinin hallerine ışık tutan bir kitap.
Tarihî araştırma hiç değil. Bir gazetecinin notları. Ya da gündemine hâkim olmaya çalışan bir gazetecinin günlüğü sayılabilir. İddiası tarih yazmak, bir sorunu gelmişiyle geçmişiyle yerli yerine oturtmak da değil. Zaten böylesi, bir gazeteci için fazla iddialı olur.
Ne yapar gazeteci ?
Yola koyulur, gözler. Konuşur, izlenim edinir. Kendisine söylenenle yetinmez, kafaların arkasında, kapalı kapılar ardında ne var, görmeye çalışır. Kendini karşısındakinin yerine koyar, anlamak ister. Önyargılardan sıyrılarak değerlendirmeye çalışır gördüklerini, duyduklarını, öğrendiklerini. Not eder, haberleştirir, yorumlaştırır.
Bir kısmını da bekletir, ileride işine yarar diye saklar. Sonra bir gün hepsini harmanlar, daha kalıcı olabilmek umuduyla kitaplaştırır. Çünkü gazete yazısının yirmi dört saatlik ömrünün farkındadır gazeteci. Bu nedenle iz bırakabilmek hevesiyle kitap yazar.
'Tank Sesiyle Uyanmak', 'Demokrasi Korkusu', 'Tarihi Yaşarken Yakalamak', 'Özal Hikâyesi', 'Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım'dan sonra altıncı kitabım 'Kürtler' böyle ortaya çıktı.
Hazırlığı on sekiz yıl öncesine gidiyor.
Yazılması iki yıl sürdü.
PKK’nın Şemdinli ve Eruh baskınları 1984 yılı ağustos ayında patladı. O tarihte 'Cumhuriyet' gazetesinin genel yayın yönetmeniydim. Kürtleri, Güneydoğu’yu, Kürt sorununu öğrenmeye başlarken ne kadar bilgisiz olduğumu da gördüm.
1992 yılı başından itibaren 'Sabah' gazetesinde daha çok zaman ayırdım bu konuya. Sonra 'Milliyet'te devam ettim. Defalarca yalnız Güneydoğu’ya değil, Kuzey Irak’a, Beyrut’a, Bekaa Vadisi’ne, Şam, Washington, Londra ve Paris’e giderek sorunu değişik boyut ve oyuncularıyla kavramaya gayret ettim. Dağda askerle de yattım, PKK’lıyla da... Cumhurbaşkanları, başbakanlar, Genelkurmay başkanlarıyla da konuştum, Apo’yla da...
Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelenin haklı ve meşru olduğunu savundum. Ama aynı zamanda devletin bu mücadeledeki yanlışlarını da eleştirdim.
Her türlü duyarlığı hissetmeye çalıştım.
Elbette eksiği gediği olan bir kitap. Bir fotoğraf çektim. Ne kadar net, bilemiyorum. Ama başkaları da fotoğraf çektikçe, görüntünün iyileşeceğine inanıyorum.
Tarihi geri çevirmek olanaksız!
Yaşananlardan ders çıkarıp geleceğe umutla bakalım."

 
Hasan Cemal
Hasan Cemal

Yazar Hakkında

1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1965’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık "Devrim" dergisinde başladı. "Yeni Ortam" dergisi, Anka Ajansı ve "Günaydın" gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında "Cumhuriyet" gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında "Cumhuriyet" gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında "Sabah" gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen "Milliyet" gazetesinin birinci sayfasında haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. "Nokta" dergisi “1989 Doruktakiler” ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Cumhuriyet" gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

sultan berlin duvarı dağ lokanta facebook şiir gabriel garcia marquez ego osmanlı imparatorluğu hacıbektaş sufilik gezi yazar ingilizce şeytan koç cinler ihanet tiyatro ilişki serenad aile ilişkileri laik mısır yengeç kadın erkek ilişkileri öykü vampir polis dönmeler mimesis gözyaşı nuriye akman referans soykırım latin amerika edebiyatı hrant dink reis kan içiciler hırs nedim şener çocuk bakımı çalışan kadınlar kerime nadir pedro parama pir dublin dar’a durmak istanbul türk soner yalçın israil zombi bir olmak hindistan hayvan hakları sabri uzun intikam izmir hanefi avcı 1908 devrimi vedat uzay astroloji kova puşkin edebiyat ergen kızlar katil ibrani macera hayatın anlamı sırrı bektaş donka vaat edilmiş topraklar adres anne roman tarih balık meksika hacı bektaş veli emniyet’te fethullahçı örgütlenme mitologya stiletto stavrogin erkek arkadaş kastelli cezaevi özal özgürlük hayal kırıklığı kahire istanbul üniversitesi küba devrimi anne çocuk siyonizm selanik oğlak onat kutlar tüccar kanser dede dna tevrat romantik komedi papaz zeka maya kimlik çatışması parmak izi türkiye yemek yaşar nabi nayır rekabet aşk aşiret naziler kapancı hayal kan italya islam kız arkadaş korsan kitap komünist oğuz atay aksiyon ali albayrak melek schubert islamiyet londra dişi çocuk dili küba kehanet matematik delil mitoloji siyaset banker kastelli suç fethullah gülen milliyet musa allah brezilya cep kitap osmanlı gerilim musevi spiritüel fehiman kadın yılmaz güney gogol yay porno anneler ve kızları devrim çevre koruma futbol fetih büyük iskender oyun şiddet kutlukhan perker idam oda akrep şiva vahası bağdat akp fotoğraf jack tasavvuf örgüt şehbal çocuk şiddeti etki ajanları anna karenina aslan ahmet şık kurşun ergenekon stalin yoksulluk anlatı acı venedik komplo teorisi ajanda kanada nâzım hikmet mübadele nazlı ılıcak burçlar mizah trakya anı uyuşturucu kapo erich auerbach comala kasabası aşk ve macera aydınlık göç türklük ikizler tolstoy yaşlı nick bedeviler kasaba bektaşilik feminizm yahudi bilim insanları mekan soruşturma cıa operasyon lezzet köpekbalığı masal kadınlar mutfak cinayet kıskançlık berlin parti kolera yahudiye kürtaj kapatılma struma mektup başak sakkara türk sineması istihbarat gülbang hz. ali doğu perinçek mafya fanlo ecinniler hapishane başkalarının kokusu terazi cellat mezarlığı iş dünyası boğa çehov ölüler kemikliler roman kahramanı tarikat deprem stasi işkence dışarısı antoloji hallacı mansur sinema izak babel memet fuat kaçış keşanlı ali destanı bestseller otel ege maeve binchy beslenme yalnızlık felsefe deloitte hitler doris day liman müzik 1960 ihtilali manyak cafer kimlik dostoyevski azınlık haldun taner tehlike ekonomi yahudi televizyon atatürk fidel castro korucu köyü mübin iskenderiye tkp kurtuluş necip hablemitoğlu firavun kâhin
 
Kürtler

ISBN: 978-975-991-515-5
Sayfa Sayısı: 592
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2003
18. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 29.00 TL