Kürtler

Kitap Hakkında:

Hasan Cemal, yazdığı önsözde kitabı hakkında şunları söylüyor:
"Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı. Biraz da Türkiye’de demokrasinin hallerine ışık tutan bir kitap.
Tarihî araştırma hiç değil. Bir gazetecinin notları. Ya da gündemine hâkim olmaya çalışan bir gazetecinin günlüğü sayılabilir. İddiası tarih yazmak, bir sorunu gelmişiyle geçmişiyle yerli yerine oturtmak da değil. Zaten böylesi, bir gazeteci için fazla iddialı olur.
Ne yapar gazeteci ?
Yola koyulur, gözler. Konuşur, izlenim edinir. Kendisine söylenenle yetinmez, kafaların arkasında, kapalı kapılar ardında ne var, görmeye çalışır. Kendini karşısındakinin yerine koyar, anlamak ister. Önyargılardan sıyrılarak değerlendirmeye çalışır gördüklerini, duyduklarını, öğrendiklerini. Not eder, haberleştirir, yorumlaştırır.
Bir kısmını da bekletir, ileride işine yarar diye saklar. Sonra bir gün hepsini harmanlar, daha kalıcı olabilmek umuduyla kitaplaştırır. Çünkü gazete yazısının yirmi dört saatlik ömrünün farkındadır gazeteci. Bu nedenle iz bırakabilmek hevesiyle kitap yazar.
'Tank Sesiyle Uyanmak', 'Demokrasi Korkusu', 'Tarihi Yaşarken Yakalamak', 'Özal Hikâyesi', 'Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım'dan sonra altıncı kitabım 'Kürtler' böyle ortaya çıktı.
Hazırlığı on sekiz yıl öncesine gidiyor.
Yazılması iki yıl sürdü.
PKK’nın Şemdinli ve Eruh baskınları 1984 yılı ağustos ayında patladı. O tarihte 'Cumhuriyet' gazetesinin genel yayın yönetmeniydim. Kürtleri, Güneydoğu’yu, Kürt sorununu öğrenmeye başlarken ne kadar bilgisiz olduğumu da gördüm.
1992 yılı başından itibaren 'Sabah' gazetesinde daha çok zaman ayırdım bu konuya. Sonra 'Milliyet'te devam ettim. Defalarca yalnız Güneydoğu’ya değil, Kuzey Irak’a, Beyrut’a, Bekaa Vadisi’ne, Şam, Washington, Londra ve Paris’e giderek sorunu değişik boyut ve oyuncularıyla kavramaya gayret ettim. Dağda askerle de yattım, PKK’lıyla da... Cumhurbaşkanları, başbakanlar, Genelkurmay başkanlarıyla da konuştum, Apo’yla da...
Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelenin haklı ve meşru olduğunu savundum. Ama aynı zamanda devletin bu mücadeledeki yanlışlarını da eleştirdim.
Her türlü duyarlığı hissetmeye çalıştım.
Elbette eksiği gediği olan bir kitap. Bir fotoğraf çektim. Ne kadar net, bilemiyorum. Ama başkaları da fotoğraf çektikçe, görüntünün iyileşeceğine inanıyorum.
Tarihi geri çevirmek olanaksız!
Yaşananlardan ders çıkarıp geleceğe umutla bakalım."

 
Hasan Cemal
Hasan Cemal

Yazar Hakkında

1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1965’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık "Devrim" dergisinde başladı. "Yeni Ortam" dergisi, Anka Ajansı ve "Günaydın" gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında "Cumhuriyet" gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında "Cumhuriyet" gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında "Sabah" gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen "Milliyet" gazetesinin birinci sayfasında haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. "Nokta" dergisi “1989 Doruktakiler” ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Cumhuriyet" gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

gerilim hapishane tiyatro bedeviler nuriye akman ergenekon kutlukhan perker osmanlı mübadele şiir ege deprem nazlı ılıcak örgüt yay anne çocuk manyak cafer romantik komedi islamiyet cıa çevre koruma fotoğraf suç kerime nadir fanlo kadınlar hayal fehiman yaşlı nick zombi firavun doris day ahmet şık köpekbalığı kan türk sineması türklük ali albayrak aslan akp rekabet lezzet antoloji emniyet’te fethullahçı örgütlenme kurtuluş kimlik memet fuat istanbul üniversitesi dişi roman kahramanı başkalarının kokusu çocuk dili italya uyuşturucu ilişki cinler anne sufilik hayal kırıklığı cellat mezarlığı tasavvuf mübin schubert feminizm haldun taner hrant dink kan içiciler küba mafya yazar comala kasabası stalin matematik şiddet mutfak ergen kızlar mitologya gabriel garcia marquez komünist serenad dışarısı yahudiye reis oda mekan yoksulluk parti islam mitoloji sırrı bektaş banker kastelli nedim şener ihanet komplo teorisi siyonizm aşk soner yalçın kapo facebook spiritüel felsefe başak ajanda struma cezaevi kıskançlık hırs dede jack korucu köyü futbol pedro parama acı operasyon akrep ecinniler otel yaşar nabi nayır atatürk oğlak delil adres yılmaz güney aile ilişkileri gezi ibrani cep kitap terazi anı öykü iş dünyası liman hindistan kemikliler katil işkence izak babel tehlike vaat edilmiş topraklar osmanlı imparatorluğu tolstoy gogol nâzım hikmet dağ roman hayvan hakları devrim venedik kova aydınlık masal donka mizah tarih vedat şeytan mektup maya fidel castro ingilizce hitler ikizler soruşturma puşkin müzik istihbarat berlin duvarı intikam londra 1960 ihtilali tüccar keşanlı ali destanı balık kahire şehbal kürtaj naziler referans onat kutlar türk korsan kitap bestseller ölüler 1908 devrimi bağdat kız arkadaş porno özal aşk ve macera kimlik çatışması latin amerika edebiyatı kasaba göç aksiyon kâhin gözyaşı ego türkiye oğuz atay gülbang kurşun sultan melek yengeç stiletto kapatılma iskenderiye hz. ali şiva vahası berlin israil mimesis allah mısır stasi anneler ve kızları kolera meksika bektaşilik edebiyat dublin milliyet trakya özgürlük kastelli yalnızlık sakkara musa erich auerbach çehov istanbul kehanet polis çocuk bakımı kadın ekonomi fetih hallacı mansur parmak izi sinema azınlık küba devrimi kanser sabri uzun brezilya hayatın anlamı pir hacıbektaş yahudi dostoyevski dönmeler stavrogin cinayet yahudi bilim insanları kadın erkek ilişkileri musevi çalışan kadınlar doğu perinçek etki ajanları macera çocuk şiddeti televizyon aşiret laik tevrat bir olmak hacı bektaş veli soykırım fethullah gülen dna papaz zeka kapancı büyük iskender anlatı uzay siyaset lokanta boğa deloitte astroloji necip hablemitoğlu oyun idam hanefi avcı yemek izmir kaçış anna karenina vampir maeve binchy koç kanada tkp erkek arkadaş tarikat selanik burçlar beslenme dar’a durmak
 
Kürtler

ISBN: 978-975-991-515-5
Sayfa Sayısı: 592
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2003
18. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 29.00 TL