Kürtler

Kitap Hakkında:

Hasan Cemal, yazdığı önsözde kitabı hakkında şunları söylüyor:
"Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı. Biraz da Türkiye’de demokrasinin hallerine ışık tutan bir kitap.
Tarihî araştırma hiç değil. Bir gazetecinin notları. Ya da gündemine hâkim olmaya çalışan bir gazetecinin günlüğü sayılabilir. İddiası tarih yazmak, bir sorunu gelmişiyle geçmişiyle yerli yerine oturtmak da değil. Zaten böylesi, bir gazeteci için fazla iddialı olur.
Ne yapar gazeteci ?
Yola koyulur, gözler. Konuşur, izlenim edinir. Kendisine söylenenle yetinmez, kafaların arkasında, kapalı kapılar ardında ne var, görmeye çalışır. Kendini karşısındakinin yerine koyar, anlamak ister. Önyargılardan sıyrılarak değerlendirmeye çalışır gördüklerini, duyduklarını, öğrendiklerini. Not eder, haberleştirir, yorumlaştırır.
Bir kısmını da bekletir, ileride işine yarar diye saklar. Sonra bir gün hepsini harmanlar, daha kalıcı olabilmek umuduyla kitaplaştırır. Çünkü gazete yazısının yirmi dört saatlik ömrünün farkındadır gazeteci. Bu nedenle iz bırakabilmek hevesiyle kitap yazar.
'Tank Sesiyle Uyanmak', 'Demokrasi Korkusu', 'Tarihi Yaşarken Yakalamak', 'Özal Hikâyesi', 'Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım'dan sonra altıncı kitabım 'Kürtler' böyle ortaya çıktı.
Hazırlığı on sekiz yıl öncesine gidiyor.
Yazılması iki yıl sürdü.
PKK’nın Şemdinli ve Eruh baskınları 1984 yılı ağustos ayında patladı. O tarihte 'Cumhuriyet' gazetesinin genel yayın yönetmeniydim. Kürtleri, Güneydoğu’yu, Kürt sorununu öğrenmeye başlarken ne kadar bilgisiz olduğumu da gördüm.
1992 yılı başından itibaren 'Sabah' gazetesinde daha çok zaman ayırdım bu konuya. Sonra 'Milliyet'te devam ettim. Defalarca yalnız Güneydoğu’ya değil, Kuzey Irak’a, Beyrut’a, Bekaa Vadisi’ne, Şam, Washington, Londra ve Paris’e giderek sorunu değişik boyut ve oyuncularıyla kavramaya gayret ettim. Dağda askerle de yattım, PKK’lıyla da... Cumhurbaşkanları, başbakanlar, Genelkurmay başkanlarıyla da konuştum, Apo’yla da...
Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelenin haklı ve meşru olduğunu savundum. Ama aynı zamanda devletin bu mücadeledeki yanlışlarını da eleştirdim.
Her türlü duyarlığı hissetmeye çalıştım.
Elbette eksiği gediği olan bir kitap. Bir fotoğraf çektim. Ne kadar net, bilemiyorum. Ama başkaları da fotoğraf çektikçe, görüntünün iyileşeceğine inanıyorum.
Tarihi geri çevirmek olanaksız!
Yaşananlardan ders çıkarıp geleceğe umutla bakalım."

 
Hasan Cemal
Hasan Cemal

Yazar Hakkında

1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1965’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık "Devrim" dergisinde başladı. "Yeni Ortam" dergisi, Anka Ajansı ve "Günaydın" gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında "Cumhuriyet" gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında "Cumhuriyet" gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında "Sabah" gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen "Milliyet" gazetesinin birinci sayfasında haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. "Nokta" dergisi “1989 Doruktakiler” ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Cumhuriyet" gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

fetih manyak cafer nedim şener oğlak puşkin korucu köyü azınlık fotoğraf yoksulluk operasyon laik yengeç melek izak babel ölüler kolera schubert komünist dostoyevski gözyaşı dar’a durmak fethullah gülen kadın erkek ilişkileri kâhin küba dişi firavun kerime nadir ikizler dağ kahire astroloji hayatın anlamı mübin hacıbektaş bektaşilik aşiret fehiman pedro parama sırrı bektaş mutfak berlin duvarı trakya kurşun komplo teorisi kutlukhan perker istanbul hz. ali erich auerbach gezi kemikliler çocuk bakımı gerilim rekabet yahudiye türklük kapo kasaba bağdat cinler soner yalçın cezaevi hapishane uyuşturucu emniyet’te fethullahçı örgütlenme kapatılma balık stalin işkence gülbang vampir musevi gabriel garcia marquez ekonomi akrep burçlar oda gogol hindistan özgürlük hayal parti idam boğa islam çocuk şiddeti yalnızlık roman dna mısır fanlo osmanlı devrim hitler anna karenina cellat mezarlığı sinema nuriye akman akp türk sineması roman kahramanı mizah zombi porno korsan kitap italya stiletto anlatı tolstoy şiddet lezzet şehbal televizyon siyonizm deprem fidel castro sakkara örgüt istihbarat anneler ve kızları 1908 devrimi ahmet şık çocuk dili kapancı kastelli cıa cinayet delil bestseller koç kova yemek oyun çevre koruma tarih yılmaz güney allah vedat nazlı ılıcak bedeviler iskenderiye büyük iskender atatürk sufilik şiir brezilya soykırım hayvan hakları mitoloji islamiyet siyaset intikam maya tehlike macera vaat edilmiş topraklar papaz comala kasabası çalışan kadınlar ergen kızlar memet fuat jack hırs antoloji çehov necip hablemitoğlu romantik komedi polis felsefe onat kutlar suç referans soruşturma keşanlı ali destanı şeytan yazar yay ajanda aile ilişkileri erkek arkadaş maeve binchy tkp 1960 ihtilali kadınlar kurtuluş öykü aydınlık ibrani dede otel kehanet spiritüel hayal kırıklığı mektup reis etki ajanları bir olmak acı kimlik çatışması aşk ve macera doğu perinçek berlin köpekbalığı ego lokanta hrant dink anı ihanet ege edebiyat yaşlı nick mitologya kız arkadaş ilişki izmir parmak izi sabri uzun katil londra struma mimesis mafya kaçış türkiye latin amerika edebiyatı terazi kan içiciler yaşar nabi nayır kimlik venedik dönmeler özal doris day deloitte selanik dublin tasavvuf küba devrimi başak hallacı mansur kanser oğuz atay ecinniler hanefi avcı haldun taner pir ingilizce zeka müzik şiva vahası milliyet matematik aksiyon ergenekon istanbul üniversitesi liman tarikat adres nâzım hikmet meksika facebook ali albayrak kürtaj sultan anne kıskançlık tiyatro naziler banker kastelli donka beslenme cep kitap iş dünyası hacı bektaş veli yahudi masal başkalarının kokusu kadın türk aslan tevrat israil dışarısı göç mübadele kan stavrogin stasi musa osmanlı imparatorluğu aşk futbol yahudi bilim insanları anne çocuk serenad feminizm kanada tüccar mekan uzay
 
Kürtler

ISBN: 978-975-991-515-5
Sayfa Sayısı: 592
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2003
18. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 29.00 TL