Etkinlikler

Nazlı Eray İmza Günü

07 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Doğu Yücel İmza Günü

07 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Cüneyt Ülsever İmza Günü

08 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Mario Levi İmza Günü

08 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Ali Kırca İmza Günü

08 Mart 2015, 15.00 - D&R Ankara Tunalı
 

Kürtler

Kitap Hakkında:

Hasan Cemal, yazdığı önsözde kitabı hakkında şunları söylüyor:
"Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı. Biraz da Türkiye’de demokrasinin hallerine ışık tutan bir kitap.
Tarihî araştırma hiç değil. Bir gazetecinin notları. Ya da gündemine hâkim olmaya çalışan bir gazetecinin günlüğü sayılabilir. İddiası tarih yazmak, bir sorunu gelmişiyle geçmişiyle yerli yerine oturtmak da değil. Zaten böylesi, bir gazeteci için fazla iddialı olur.
Ne yapar gazeteci ?
Yola koyulur, gözler. Konuşur, izlenim edinir. Kendisine söylenenle yetinmez, kafaların arkasında, kapalı kapılar ardında ne var, görmeye çalışır. Kendini karşısındakinin yerine koyar, anlamak ister. Önyargılardan sıyrılarak değerlendirmeye çalışır gördüklerini, duyduklarını, öğrendiklerini. Not eder, haberleştirir, yorumlaştırır.
Bir kısmını da bekletir, ileride işine yarar diye saklar. Sonra bir gün hepsini harmanlar, daha kalıcı olabilmek umuduyla kitaplaştırır. Çünkü gazete yazısının yirmi dört saatlik ömrünün farkındadır gazeteci. Bu nedenle iz bırakabilmek hevesiyle kitap yazar.
'Tank Sesiyle Uyanmak', 'Demokrasi Korkusu', 'Tarihi Yaşarken Yakalamak', 'Özal Hikâyesi', 'Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım'dan sonra altıncı kitabım 'Kürtler' böyle ortaya çıktı.
Hazırlığı on sekiz yıl öncesine gidiyor.
Yazılması iki yıl sürdü.
PKK’nın Şemdinli ve Eruh baskınları 1984 yılı ağustos ayında patladı. O tarihte 'Cumhuriyet' gazetesinin genel yayın yönetmeniydim. Kürtleri, Güneydoğu’yu, Kürt sorununu öğrenmeye başlarken ne kadar bilgisiz olduğumu da gördüm.
1992 yılı başından itibaren 'Sabah' gazetesinde daha çok zaman ayırdım bu konuya. Sonra 'Milliyet'te devam ettim. Defalarca yalnız Güneydoğu’ya değil, Kuzey Irak’a, Beyrut’a, Bekaa Vadisi’ne, Şam, Washington, Londra ve Paris’e giderek sorunu değişik boyut ve oyuncularıyla kavramaya gayret ettim. Dağda askerle de yattım, PKK’lıyla da... Cumhurbaşkanları, başbakanlar, Genelkurmay başkanlarıyla da konuştum, Apo’yla da...
Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelenin haklı ve meşru olduğunu savundum. Ama aynı zamanda devletin bu mücadeledeki yanlışlarını da eleştirdim.
Her türlü duyarlığı hissetmeye çalıştım.
Elbette eksiği gediği olan bir kitap. Bir fotoğraf çektim. Ne kadar net, bilemiyorum. Ama başkaları da fotoğraf çektikçe, görüntünün iyileşeceğine inanıyorum.
Tarihi geri çevirmek olanaksız!
Yaşananlardan ders çıkarıp geleceğe umutla bakalım."

 
Hasan Cemal
Hasan Cemal

Yazar Hakkında

1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1965’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık "Devrim" dergisinde başladı. "Yeni Ortam" dergisi, Anka Ajansı ve "Günaydın" gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında "Cumhuriyet" gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında "Cumhuriyet" gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında "Sabah" gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen "Milliyet" gazetesinin birinci sayfasında haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. "Nokta" dergisi “1989 Doruktakiler” ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Cumhuriyet" gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

nedim şener hanefi avcı sufilik kurtuluş dar’a durmak hayal kırıklığı küba devrimi küba koç maeve binchy şeytan kolera kan gerilim aşk ve macera iş dünyası şehbal italya lezzet ilişki kaçış şiva vahası onat kutlar çevre koruma berlin otel aile ilişkileri yaşar nabi nayır türkiye kapatılma ihanet haldun taner dede allah çocuk dili kemikliler türk sineması dublin anne çocuk yazar sabri uzun şiddet hitler kurşun mitoloji banker kastelli bestseller balık parti hallacı mansur beslenme milliyet erkek arkadaş vedat gabriel garcia marquez izmir bağdat musevi ahmet şık kasaba anı idam komplo teorisi bir olmak cinler özgürlük uyuşturucu yay müzik kastelli cellat mezarlığı laik kürtaj kadın erkek ilişkileri devrim fotoğraf tehlike selanik kadınlar terazi fetih nuriye akman reis jack hayatın anlamı kutlukhan perker ege atatürk örgüt kova maya roman kahramanı anneler ve kızları stasi cep kitap osmanlı imparatorluğu soner yalçın cezaevi londra istanbul dışarısı hayal hayvan hakları ergen kızlar şiir spiritüel kâhin zombi trakya kıskançlık feminizm türklük nâzım hikmet akrep özal liman tüccar tarih naziler aksiyon israil oğlak anna karenina anne köpekbalığı iskenderiye islam futbol mizah islamiyet yalnızlık romantik komedi yemek hindistan çocuk bakımı ekonomi çehov sırrı bektaş burçlar dönmeler stavrogin mübadele zeka operasyon hrant dink papaz tevrat porno memet fuat deprem komünist manyak cafer firavun yengeç kimlik macera stalin tasavvuf latin amerika edebiyatı rekabet felsefe brezilya oda kanser facebook kimlik çatışması yılmaz güney kahire azınlık gözyaşı dağ hırs kız arkadaş kapo cıa mimesis etki ajanları tiyatro çalışan kadınlar venedik kapancı kehanet intikam osmanlı masal soruşturma çocuk şiddeti astroloji fidel castro uzay struma işkence siyonizm hacıbektaş ingilizce istanbul üniversitesi keşanlı ali destanı siyaset hacı bektaş veli gülbang izak babel televizyon puşkin nazlı ılıcak erich auerbach ecinniler doris day fethullah gülen aydınlık yahudi emniyet’te fethullahçı örgütlenme bedeviler stiletto ikizler ergenekon meksika tkp mısır istihbarat vaat edilmiş topraklar kanada öykü ajanda antoloji korucu köyü ölüler berlin duvarı dna acı akp suç ego tarikat adres 1908 devrimi vampir comala kasabası oyun anlatı referans kadın mitologya melek soykırım pedro parama ibrani donka yoksulluk deloitte katil musa kan içiciler türk aşk roman hz. ali sakkara başkalarının kokusu boğa lokanta sinema sultan tolstoy başak necip hablemitoğlu aşiret yaşlı nick yahudi bilim insanları gezi doğu perinçek yahudiye korsan kitap schubert fanlo mektup bektaşilik dişi matematik 1960 ihtilali mekan gogol mutfak mafya pir büyük iskender polis fehiman dostoyevski cinayet ali albayrak hapishane serenad göç edebiyat delil kerime nadir oğuz atay mübin aslan parmak izi
 
Kürtler

ISBN: 978-975-991-515-5
Sayfa Sayısı: 592
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2003
18. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 29.00 TL