Kürtler

Kitap Hakkında:

Hasan Cemal, yazdığı önsözde kitabı hakkında şunları söylüyor:
"Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı. Biraz da Türkiye’de demokrasinin hallerine ışık tutan bir kitap.
Tarihî araştırma hiç değil. Bir gazetecinin notları. Ya da gündemine hâkim olmaya çalışan bir gazetecinin günlüğü sayılabilir. İddiası tarih yazmak, bir sorunu gelmişiyle geçmişiyle yerli yerine oturtmak da değil. Zaten böylesi, bir gazeteci için fazla iddialı olur.
Ne yapar gazeteci ?
Yola koyulur, gözler. Konuşur, izlenim edinir. Kendisine söylenenle yetinmez, kafaların arkasında, kapalı kapılar ardında ne var, görmeye çalışır. Kendini karşısındakinin yerine koyar, anlamak ister. Önyargılardan sıyrılarak değerlendirmeye çalışır gördüklerini, duyduklarını, öğrendiklerini. Not eder, haberleştirir, yorumlaştırır.
Bir kısmını da bekletir, ileride işine yarar diye saklar. Sonra bir gün hepsini harmanlar, daha kalıcı olabilmek umuduyla kitaplaştırır. Çünkü gazete yazısının yirmi dört saatlik ömrünün farkındadır gazeteci. Bu nedenle iz bırakabilmek hevesiyle kitap yazar.
'Tank Sesiyle Uyanmak', 'Demokrasi Korkusu', 'Tarihi Yaşarken Yakalamak', 'Özal Hikâyesi', 'Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım'dan sonra altıncı kitabım 'Kürtler' böyle ortaya çıktı.
Hazırlığı on sekiz yıl öncesine gidiyor.
Yazılması iki yıl sürdü.
PKK’nın Şemdinli ve Eruh baskınları 1984 yılı ağustos ayında patladı. O tarihte 'Cumhuriyet' gazetesinin genel yayın yönetmeniydim. Kürtleri, Güneydoğu’yu, Kürt sorununu öğrenmeye başlarken ne kadar bilgisiz olduğumu da gördüm.
1992 yılı başından itibaren 'Sabah' gazetesinde daha çok zaman ayırdım bu konuya. Sonra 'Milliyet'te devam ettim. Defalarca yalnız Güneydoğu’ya değil, Kuzey Irak’a, Beyrut’a, Bekaa Vadisi’ne, Şam, Washington, Londra ve Paris’e giderek sorunu değişik boyut ve oyuncularıyla kavramaya gayret ettim. Dağda askerle de yattım, PKK’lıyla da... Cumhurbaşkanları, başbakanlar, Genelkurmay başkanlarıyla da konuştum, Apo’yla da...
Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelenin haklı ve meşru olduğunu savundum. Ama aynı zamanda devletin bu mücadeledeki yanlışlarını da eleştirdim.
Her türlü duyarlığı hissetmeye çalıştım.
Elbette eksiği gediği olan bir kitap. Bir fotoğraf çektim. Ne kadar net, bilemiyorum. Ama başkaları da fotoğraf çektikçe, görüntünün iyileşeceğine inanıyorum.
Tarihi geri çevirmek olanaksız!
Yaşananlardan ders çıkarıp geleceğe umutla bakalım."

 
Hasan Cemal
Hasan Cemal

Yazar Hakkında

1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1965’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık "Devrim" dergisinde başladı. "Yeni Ortam" dergisi, Anka Ajansı ve "Günaydın" gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında "Cumhuriyet" gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında "Cumhuriyet" gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında "Sabah" gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen "Milliyet" gazetesinin birinci sayfasında haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. "Nokta" dergisi “1989 Doruktakiler” ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Cumhuriyet" gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

yaşlı nick memet fuat aşk yaşar nabi nayır facebook mitologya dublin roman kolera cezaevi ecinniler cinayet astroloji bestseller kanada dişi zombi masal siyaset deprem kaçış lezzet akp donka dışarısı israil stiletto parmak izi struma balık banker kastelli köpekbalığı milliyet kız arkadaş yahudi bilim insanları ibrani şeytan sırrı bektaş oğlak anne kan içiciler hayatın anlamı kâhin yalnızlık kutlukhan perker anneler ve kızları ege antoloji siyonizm tolstoy soykırım izak babel kehanet yazar iş dünyası comala kasabası istanbul üniversitesi gözyaşı istanbul anna karenina müzik parti aile ilişkileri lokanta futbol feminizm kahire intikam ali albayrak kadınlar tarikat maya nedim şener anne çocuk cıa mizah cep kitap selanik türkiye çalışan kadınlar aksiyon bektaşilik nazlı ılıcak hayal kırıklığı kanser mutfak ikizler terazi bir olmak hacıbektaş sufilik onat kutlar liman katil tkp mübadele papaz nâzım hikmet özgürlük emniyet’te fethullahçı örgütlenme kastelli dede sinema işkence kapatılma hz. ali edebiyat oda yengeç roman kahramanı kurşun çevre koruma hitler hallacı mansur bağdat korucu köyü etki ajanları yılmaz güney firavun mafya cellat mezarlığı oyun fotoğraf göç istihbarat iskenderiye hayal kan koç başak pedro parama ilişki musa vedat stavrogin oğuz atay gabriel garcia marquez kürtaj operasyon dostoyevski kadın erkek ilişkileri erkek arkadaş azınlık tiyatro türklük zeka kemikliler referans rekabet venedik yoksulluk fetih uzay keşanlı ali destanı musevi idam hacı bektaş veli gezi aslan doris day çehov kimlik çatışması aydınlık dna ölüler türk korsan kitap başkalarının kokusu öykü küba çocuk şiddeti özal matematik haldun taner otel manyak cafer dar’a durmak türk sineması maeve binchy ingilizce delil fehiman ihanet fethullah gülen tevrat meksika hrant dink brezilya devrim mimesis stasi reis hayvan hakları mübin ergen kızlar büyük iskender boğa örgüt kurtuluş polis islamiyet spiritüel allah latin amerika edebiyatı dağ dönmeler ahmet şık trakya uyuşturucu 1960 ihtilali ajanda puşkin ekonomi vaat edilmiş topraklar mekan mısır 1908 devrimi gerilim şiva vahası tehlike italya porno hapishane erich auerbach sultan fidel castro tarih stalin fanlo bedeviler yay londra şiddet küba devrimi mitoloji kapo suç tasavvuf kapancı anlatı kimlik laik romantik komedi hindistan ego hanefi avcı sakkara kadın nuriye akman naziler serenad vampir beslenme aşiret acı yemek akrep çocuk dili schubert kerime nadir macera gülbang şiir osmanlı ergenekon osmanlı imparatorluğu adres televizyon gogol şehbal aşk ve macera çocuk bakımı hırs yahudiye izmir necip hablemitoğlu komünist burçlar komplo teorisi kova mektup soner yalçın doğu perinçek deloitte anı pir yahudi islam kasaba kıskançlık melek soruşturma atatürk berlin sabri uzun tüccar jack berlin duvarı felsefe cinler
 
Kürtler

ISBN: 978-975-991-515-5
Sayfa Sayısı: 592
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2003
18. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 29.00 TL