Kürtler

Kitap Hakkında:

Hasan Cemal, yazdığı önsözde kitabı hakkında şunları söylüyor:
"Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı. Biraz da Türkiye’de demokrasinin hallerine ışık tutan bir kitap.
Tarihî araştırma hiç değil. Bir gazetecinin notları. Ya da gündemine hâkim olmaya çalışan bir gazetecinin günlüğü sayılabilir. İddiası tarih yazmak, bir sorunu gelmişiyle geçmişiyle yerli yerine oturtmak da değil. Zaten böylesi, bir gazeteci için fazla iddialı olur.
Ne yapar gazeteci ?
Yola koyulur, gözler. Konuşur, izlenim edinir. Kendisine söylenenle yetinmez, kafaların arkasında, kapalı kapılar ardında ne var, görmeye çalışır. Kendini karşısındakinin yerine koyar, anlamak ister. Önyargılardan sıyrılarak değerlendirmeye çalışır gördüklerini, duyduklarını, öğrendiklerini. Not eder, haberleştirir, yorumlaştırır.
Bir kısmını da bekletir, ileride işine yarar diye saklar. Sonra bir gün hepsini harmanlar, daha kalıcı olabilmek umuduyla kitaplaştırır. Çünkü gazete yazısının yirmi dört saatlik ömrünün farkındadır gazeteci. Bu nedenle iz bırakabilmek hevesiyle kitap yazar.
'Tank Sesiyle Uyanmak', 'Demokrasi Korkusu', 'Tarihi Yaşarken Yakalamak', 'Özal Hikâyesi', 'Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım'dan sonra altıncı kitabım 'Kürtler' böyle ortaya çıktı.
Hazırlığı on sekiz yıl öncesine gidiyor.
Yazılması iki yıl sürdü.
PKK’nın Şemdinli ve Eruh baskınları 1984 yılı ağustos ayında patladı. O tarihte 'Cumhuriyet' gazetesinin genel yayın yönetmeniydim. Kürtleri, Güneydoğu’yu, Kürt sorununu öğrenmeye başlarken ne kadar bilgisiz olduğumu da gördüm.
1992 yılı başından itibaren 'Sabah' gazetesinde daha çok zaman ayırdım bu konuya. Sonra 'Milliyet'te devam ettim. Defalarca yalnız Güneydoğu’ya değil, Kuzey Irak’a, Beyrut’a, Bekaa Vadisi’ne, Şam, Washington, Londra ve Paris’e giderek sorunu değişik boyut ve oyuncularıyla kavramaya gayret ettim. Dağda askerle de yattım, PKK’lıyla da... Cumhurbaşkanları, başbakanlar, Genelkurmay başkanlarıyla da konuştum, Apo’yla da...
Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelenin haklı ve meşru olduğunu savundum. Ama aynı zamanda devletin bu mücadeledeki yanlışlarını da eleştirdim.
Her türlü duyarlığı hissetmeye çalıştım.
Elbette eksiği gediği olan bir kitap. Bir fotoğraf çektim. Ne kadar net, bilemiyorum. Ama başkaları da fotoğraf çektikçe, görüntünün iyileşeceğine inanıyorum.
Tarihi geri çevirmek olanaksız!
Yaşananlardan ders çıkarıp geleceğe umutla bakalım."

 
Hasan Cemal
Hasan Cemal

Yazar Hakkında

1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1965’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık "Devrim" dergisinde başladı. "Yeni Ortam" dergisi, Anka Ajansı ve "Günaydın" gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında "Cumhuriyet" gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında "Cumhuriyet" gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında "Sabah" gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen "Milliyet" gazetesinin birinci sayfasında haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. "Nokta" dergisi “1989 Doruktakiler” ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Cumhuriyet" gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

firavun gabriel garcia marquez türk anlatı milliyet ahmet şık cellat mezarlığı astroloji stavrogin kutlukhan perker ecinniler 1908 devrimi hırs mübadele mübin ekonomi balık kan mektup cezaevi televizyon işkence pir laik siyonizm roman italya yay maya adres özal stiletto katil soykırım kemikliler nuriye akman cinler kadın fethullah gülen kapancı ibrani vampir kastelli yahudiye ingilizce bestseller edebiyat haldun taner gogol şehbal jack dar’a durmak spiritüel korsan kitap aydınlık intikam mafya kova çevre koruma ilişki oğlak comala kasabası hayatın anlamı ergenekon sultan kehanet aşiret aşk matematik feminizm venedik zeka latin amerika edebiyatı çocuk şiddeti cinayet örgüt sabri uzun kürtaj bir olmak aile ilişkileri mekan tehlike ege devrim operasyon zombi facebook koç rekabet erich auerbach cıa bektaşilik hacı bektaş veli berlin şiddet tüccar ihanet sırrı bektaş yalnızlık allah brezilya kasaba fidel castro yoksulluk mimesis göç çocuk dili parti selanik struma şiir terazi parmak izi soruşturma maeve binchy tevrat başkalarının kokusu akp hindistan kaçış tasavvuf kadınlar özgürlük polis futbol soner yalçın yaşar nabi nayır nâzım hikmet berlin duvarı schubert kurşun kan içiciler dublin israil gözyaşı 1960 ihtilali kerime nadir tarih siyaset romantik komedi roman kahramanı dede hayal kırıklığı reis suç küba idam hitler kız arkadaş hrant dink oğuz atay londra trakya dönmeler deloitte tarikat oyun aşk ve macera müzik anneler ve kızları türkiye çalışan kadınlar doris day felsefe fehiman hacıbektaş kâhin fanlo hanefi avcı islamiyet otel macera pedro parama liman oda iskenderiye tiyatro ajanda nedim şener fotoğraf sinema osmanlı vedat beslenme hayvan hakları türklük uzay puşkin mutfak mitoloji stasi kahire kanser kimlik izak babel acı mitologya ölüler dişi öykü referans banker kastelli musa şiva vahası fetih dna papaz antoloji kapo sufilik deprem bağdat memet fuat necip hablemitoğlu çocuk bakımı masal etki ajanları naziler anı başak dağ yılmaz güney serenad korucu köyü yahudi bilim insanları izmir keşanlı ali destanı kolera dışarısı burçlar donka yemek köpekbalığı tolstoy emniyet’te fethullahçı örgütlenme stalin şeytan istihbarat melek kadın erkek ilişkileri hallacı mansur ergen kızlar onat kutlar ali albayrak yazar ego yahudi delil küba devrimi çehov aslan vaat edilmiş topraklar anne hz. ali anna karenina azınlık erkek arkadaş istanbul üniversitesi hayal lezzet iş dünyası komplo teorisi dostoyevski gerilim anne çocuk nazlı ılıcak kapatılma akrep uyuşturucu islam meksika hapishane musevi kimlik çatışması doğu perinçek gezi türk sineması kurtuluş büyük iskender cep kitap yaşlı nick lokanta istanbul tkp boğa kıskançlık mizah manyak cafer yengeç porno ikizler bedeviler komünist kanada sakkara aksiyon mısır atatürk gülbang osmanlı imparatorluğu
 
Kürtler

ISBN: 978-975-991-515-5
Sayfa Sayısı: 592
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2003
18. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 29.00 TL