Kürtler

Kitap Hakkında:

Hasan Cemal, yazdığı önsözde kitabı hakkında şunları söylüyor:
"Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı. Biraz da Türkiye’de demokrasinin hallerine ışık tutan bir kitap.
Tarihî araştırma hiç değil. Bir gazetecinin notları. Ya da gündemine hâkim olmaya çalışan bir gazetecinin günlüğü sayılabilir. İddiası tarih yazmak, bir sorunu gelmişiyle geçmişiyle yerli yerine oturtmak da değil. Zaten böylesi, bir gazeteci için fazla iddialı olur.
Ne yapar gazeteci ?
Yola koyulur, gözler. Konuşur, izlenim edinir. Kendisine söylenenle yetinmez, kafaların arkasında, kapalı kapılar ardında ne var, görmeye çalışır. Kendini karşısındakinin yerine koyar, anlamak ister. Önyargılardan sıyrılarak değerlendirmeye çalışır gördüklerini, duyduklarını, öğrendiklerini. Not eder, haberleştirir, yorumlaştırır.
Bir kısmını da bekletir, ileride işine yarar diye saklar. Sonra bir gün hepsini harmanlar, daha kalıcı olabilmek umuduyla kitaplaştırır. Çünkü gazete yazısının yirmi dört saatlik ömrünün farkındadır gazeteci. Bu nedenle iz bırakabilmek hevesiyle kitap yazar.
'Tank Sesiyle Uyanmak', 'Demokrasi Korkusu', 'Tarihi Yaşarken Yakalamak', 'Özal Hikâyesi', 'Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım'dan sonra altıncı kitabım 'Kürtler' böyle ortaya çıktı.
Hazırlığı on sekiz yıl öncesine gidiyor.
Yazılması iki yıl sürdü.
PKK’nın Şemdinli ve Eruh baskınları 1984 yılı ağustos ayında patladı. O tarihte 'Cumhuriyet' gazetesinin genel yayın yönetmeniydim. Kürtleri, Güneydoğu’yu, Kürt sorununu öğrenmeye başlarken ne kadar bilgisiz olduğumu da gördüm.
1992 yılı başından itibaren 'Sabah' gazetesinde daha çok zaman ayırdım bu konuya. Sonra 'Milliyet'te devam ettim. Defalarca yalnız Güneydoğu’ya değil, Kuzey Irak’a, Beyrut’a, Bekaa Vadisi’ne, Şam, Washington, Londra ve Paris’e giderek sorunu değişik boyut ve oyuncularıyla kavramaya gayret ettim. Dağda askerle de yattım, PKK’lıyla da... Cumhurbaşkanları, başbakanlar, Genelkurmay başkanlarıyla da konuştum, Apo’yla da...
Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelenin haklı ve meşru olduğunu savundum. Ama aynı zamanda devletin bu mücadeledeki yanlışlarını da eleştirdim.
Her türlü duyarlığı hissetmeye çalıştım.
Elbette eksiği gediği olan bir kitap. Bir fotoğraf çektim. Ne kadar net, bilemiyorum. Ama başkaları da fotoğraf çektikçe, görüntünün iyileşeceğine inanıyorum.
Tarihi geri çevirmek olanaksız!
Yaşananlardan ders çıkarıp geleceğe umutla bakalım."

 
Hasan Cemal
Hasan Cemal

Yazar Hakkında

1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1965’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık "Devrim" dergisinde başladı. "Yeni Ortam" dergisi, Anka Ajansı ve "Günaydın" gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında "Cumhuriyet" gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında "Cumhuriyet" gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında "Sabah" gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen "Milliyet" gazetesinin birinci sayfasında haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. "Nokta" dergisi “1989 Doruktakiler” ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Cumhuriyet" gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

intikam uzay komplo teorisi kan referans ikizler doris day cinayet dede acı çocuk dili latin amerika edebiyatı bektaşilik dna hapishane ingilizce naziler tolstoy hayatın anlamı hayal kırıklığı mektup katil şiva vahası fanlo kahire londra mübadele emniyet’te fethullahçı örgütlenme banker kastelli türk azınlık lokanta mısır aşk ve macera bağdat italya kanser firavun türkiye kurşun porno liman kehanet delil erich auerbach kastelli stavrogin dışarısı kapo reis hayal atatürk şehbal korsan kitap özgürlük anne istanbul tarih cıa stiletto şeytan dişi boğa gezi gözyaşı donka istanbul üniversitesi oğuz atay başkalarının kokusu devrim kapatılma beslenme ihanet adres musa masal vampir yazar terazi mimesis operasyon büyük iskender memet fuat sufilik hanefi avcı keşanlı ali destanı bestseller ilişki struma comala kasabası dönmeler sultan siyonizm nâzım hikmet islamiyet melek yahudi schubert mitoloji zeka lezzet roman oğlak yay facebook bedeviler pedro parama ahmet şık futbol dostoyevski hz. ali antoloji yalnızlık tiyatro kerime nadir doğu perinçek oda roman kahramanı akp öykü kâhin işkence kemikliler sabri uzun çocuk şiddeti şiir parmak izi yaşlı nick cep kitap ali albayrak kasaba etki ajanları necip hablemitoğlu papaz yahudiye selanik yemek aslan nedim şener göç dublin matematik gerilim şiddet onat kutlar gogol ego aksiyon kıskançlık soner yalçın çalışan kadınlar edebiyat 1908 devrimi laik mutfak kürtaj hacıbektaş trakya tarikat idam israil iş dünyası çehov pir oyun başak çocuk bakımı soykırım hindistan nazlı ılıcak aile ilişkileri köpekbalığı hitler mekan parti berlin duvarı yengeç yahudi bilim insanları kadın erkek ilişkileri jack nuriye akman cellat mezarlığı aşk fetih ecinniler otel dar’a durmak kurtuluş komünist fehiman tüccar milliyet cinler anneler ve kızları zombi kapancı haldun taner kimlik çatışması kan içiciler kadınlar kutlukhan perker akrep osmanlı fotoğraf hırs balık fethullah gülen kanada televizyon hayvan hakları izmir aydınlık örgüt felsefe bir olmak osmanlı imparatorluğu mafya maya hacı bektaş veli istihbarat sakkara uyuşturucu allah ibrani islam puşkin rekabet spiritüel romantik komedi kimlik tehlike serenad hrant dink tkp ajanda musevi mübin yılmaz güney anlatı vedat kolera dağ polis gabriel garcia marquez siyaset ergenekon türklük deloitte korucu köyü astroloji kadın kova müzik koç stalin meksika iskenderiye fidel castro anı kaçış vaat edilmiş topraklar suç gülbang küba sırrı bektaş berlin ölüler macera tevrat özal deprem ekonomi manyak cafer küba devrimi hallacı mansur feminizm maeve binchy soruşturma mitologya 1960 ihtilali erkek arkadaş stasi cezaevi aşiret brezilya yoksulluk mizah türk sineması çevre koruma anna karenina burçlar kız arkadaş anne çocuk ege sinema ergen kızlar tasavvuf yaşar nabi nayır izak babel venedik
 
Kürtler

ISBN: 978-975-991-515-5
Sayfa Sayısı: 592
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2003
18. Baskı: Ekim 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 29.00 TL