Hasret

 
Hasret Videosu
 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Kitabın ilk bölümünü okumak için tıklayın

Hasret, en büyük esaret...

Canan Tan’ın yeni romanı Hasret, mübadele öncesinde başlayıp hasretle sonuçlanan derin bir aşkı ve ayrılığı anlatıyor

HASRET mi, ÖLÜM mü deseler,
Ölümü seçerdi. Tereddütsüz...
Hiç gözünü kırpmadan.
Ama ona soran olmadı ki...

Çok satanlar listesinin en önemli müdavimlerinden Canan Tan’ın yeni romanı Hasret, geçmişin toplumsal çalkantıları içinde yarım kalmış, parçalanmış, kırık bir aşk hikâyesini anlatıyor. Gerçek bir yaşam hikâyesinden alınan ve mübadele döneminde onulmaz bir hasrete mahkûm olan bu aşkın izleri Cumhuriyet öncesine uzanıyor.

Romanın başkahramanı, 1920’lerde Kırşehir’in Keskin ilçesinde yaşayan Tacettin adlı bir genç. Köklü ve varlıklı bir aileye mensup olan Tacettin’in en yakın iki arkadaşından biri Rum (Aris), diğeri Ermeni’dir (Artin). Tacettin, arkadaşlarıyla gittiği tavernada, mekânın sahibi Omorfia’nın kızı Patricia’ya âşık olur. Tacettin’in ailesi bu ilişkiye şiddetle karşı çıkar.

İlişkileri devam ederken Patricia hamile kalır ve oğulları Ali dünyaya gelir. Bu arada Kurtuluş Savaşı başlamış, tüm ülkede olduğu gibi Keskin’de de Rumlarla Müslümanlar arasında gerginlikler baş göstermiştir. Lozan Antlaşması öncesinde, mübadele sözleşmesi imzalanır. Keskin’deki Rumlarla birlikte Patricia, annesi ve üç yaşındaki Ali de Yunanistan’a gönderilir. Tacettin derin bir hüzne düşmüştür.

Selanik’e gelen Patricia, Omorfia ve Ali ise bu şehirde zorlu ve yeni bir hayata başlayacaklardır.

Canan Tan’ın Doğan Kitap etiketiyle yayımlanan yeni romanı Hasret, parçalanan bir aşkın toplumsal arka planını çarpıcı bir şekilde çizerek, bugünün tartışmalarına da bir gönderme yapıyor. Romanın odağında aşk duruyor, din, dil, ırk gözetmeden. Ayrılık keskin bir bıçak gibi ayırıyor âşıkları. Gözyaşı romanın kahramanları kadar okuru da esir alıyor zaman zaman. Yaşanmış hikâyelerin tüm gücünü ve etkisini gözler önüne seriyor Hasret.

 

Yazar Hakkında

Canan Tan Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. Yeni
Asır gazetesinde, Milliyet Pazar’da köşe yazarlığı yaptı. Öykü, roman, mizah ve
çocuk edebiyatı çerçevesinde çok sayıda kitabı ve senaryosu vardır. 2003’te, çok
satanlar listesinden uzun süre inmeyen Piraye adlı romanını yayımladı. Yazarın
diğer eserleri arasında Çikolata Kaplı Hüzünler, Yüreğim Seni Çok Sevdi, Eroinle
Dans, En Son Yürekler Ölür, Aşkın Sanal Halleri, Söylenmemiş Şarkılar, İz, Issız
Erkekler Korosu sayılabilir.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

istanbul üniversitesi futbol şiva vahası şehbal 1908 devrimi mektup ekonomi izak babel özal serenad dna kanada gogol kadın erkek ilişkileri yalnızlık kapancı ergen kızlar başak ali albayrak korsan kitap laik hacı bektaş veli yaşlı nick sinema türklük yahudiye papaz bir olmak idam koç operasyon soykırım sufilik cinayet italya kapatılma türk dişi naziler mafya kürtaj musevi aksiyon gerilim mimesis küba kutlukhan perker kız arkadaş felsefe yemek pedro parama devrim yaşar nabi nayır 1960 ihtilali zeka oda boğa melek şiddet iş dünyası ibrani islamiyet cep kitap nuriye akman acı dağ erkek arkadaş sultan dönmeler göç bestseller katil yengeç fanlo aşk ve macera türkiye ahmet şık liman berlin duvarı mübadele kimlik çatışması kehanet nâzım hikmet akrep nazlı ılıcak stasi kimlik polis zombi ege akp iskenderiye vedat gezi hayvan hakları kâhin facebook stiletto jack yazar hindistan kolera latin amerika edebiyatı bedeviler beslenme gözyaşı stalin aşk ihanet kova lezzet cellat mezarlığı yahudi bilim insanları anne çocuk porno tarih dublin meksika roman kahramanı spiritüel istihbarat atatürk mitoloji yay tevrat ingilizce memet fuat çehov tolstoy onat kutlar büyük iskender selanik haldun taner bektaşilik kan terazi soruşturma yoksulluk osmanlı rekabet sakkara fotoğraf stavrogin doğu perinçek emniyet’te fethullahçı örgütlenme çevre koruma romantik komedi tüccar uyuşturucu fehiman hayal kırıklığı hrant dink aydınlık dar’a durmak çocuk şiddeti hapishane dostoyevski kapo komplo teorisi delil çocuk dili venedik öykü gülbang astroloji allah israil hitler kanser musa vaat edilmiş topraklar işkence aşiret kaçış uzay örgüt necip hablemitoğlu roman kasaba mekan ecinniler dışarısı edebiyat oğuz atay kurşun ego trakya anlatı puşkin yahudi donka siyonizm sabri uzun parmak izi köpekbalığı firavun burçlar siyaset doris day tasavvuf islam hayatın anlamı mübin parti dede ikizler banker kastelli yılmaz güney osmanlı imparatorluğu hacıbektaş kahire milliyet pir ölüler londra manyak cafer sırrı bektaş kerime nadir televizyon mizah adres tarikat mısır hallacı mansur soner yalçın masal azınlık anneler ve kızları fidel castro matematik berlin hz. ali deloitte gabriel garcia marquez referans mutfak tehlike keşanlı ali destanı macera müzik anne komünist antoloji kadınlar cezaevi şiir başkalarının kokusu türk sineması kurtuluş erich auerbach aile ilişkileri kadın korucu köyü anna karenina fetih küba devrimi hayal ergenekon schubert reis kan içiciler mitologya tiyatro hanefi avcı kemikliler fethullah gülen bağdat suç kıskançlık aslan nedim şener izmir istanbul struma intikam etki ajanları ilişki özgürlük şeytan brezilya maya tkp comala kasabası vampir maeve binchy anı oğlak kastelli otel çocuk bakımı hırs çalışan kadınlar cıa cinler feminizm lokanta oyun ajanda deprem balık
 
Hasret

ISBN: 978-605-09-1314-9
Sayfa Sayısı: 352
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Mart 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 24.00 TL