Hasret

 
Hasret Videosu
 
Kitap Önizlemesi için tıklayınız.

Kitap Hakkında:

Kitabın ilk bölümünü okumak için tıklayın

Hasret, en büyük esaret...

Canan Tan’ın yeni romanı Hasret, mübadele öncesinde başlayıp hasretle sonuçlanan derin bir aşkı ve ayrılığı anlatıyor

HASRET mi, ÖLÜM mü deseler,
Ölümü seçerdi. Tereddütsüz...
Hiç gözünü kırpmadan.
Ama ona soran olmadı ki...

Çok satanlar listesinin en önemli müdavimlerinden Canan Tan’ın yeni romanı Hasret, geçmişin toplumsal çalkantıları içinde yarım kalmış, parçalanmış, kırık bir aşk hikâyesini anlatıyor. Gerçek bir yaşam hikâyesinden alınan ve mübadele döneminde onulmaz bir hasrete mahkûm olan bu aşkın izleri Cumhuriyet öncesine uzanıyor.

Romanın başkahramanı, 1920’lerde Kırşehir’in Keskin ilçesinde yaşayan Tacettin adlı bir genç. Köklü ve varlıklı bir aileye mensup olan Tacettin’in en yakın iki arkadaşından biri Rum (Aris), diğeri Ermeni’dir (Artin). Tacettin, arkadaşlarıyla gittiği tavernada, mekânın sahibi Omorfia’nın kızı Patricia’ya âşık olur. Tacettin’in ailesi bu ilişkiye şiddetle karşı çıkar.

İlişkileri devam ederken Patricia hamile kalır ve oğulları Ali dünyaya gelir. Bu arada Kurtuluş Savaşı başlamış, tüm ülkede olduğu gibi Keskin’de de Rumlarla Müslümanlar arasında gerginlikler baş göstermiştir. Lozan Antlaşması öncesinde, mübadele sözleşmesi imzalanır. Keskin’deki Rumlarla birlikte Patricia, annesi ve üç yaşındaki Ali de Yunanistan’a gönderilir. Tacettin derin bir hüzne düşmüştür.

Selanik’e gelen Patricia, Omorfia ve Ali ise bu şehirde zorlu ve yeni bir hayata başlayacaklardır.

Canan Tan’ın Doğan Kitap etiketiyle yayımlanan yeni romanı Hasret, parçalanan bir aşkın toplumsal arka planını çarpıcı bir şekilde çizerek, bugünün tartışmalarına da bir gönderme yapıyor. Romanın odağında aşk duruyor, din, dil, ırk gözetmeden. Ayrılık keskin bir bıçak gibi ayırıyor âşıkları. Gözyaşı romanın kahramanları kadar okuru da esir alıyor zaman zaman. Yaşanmış hikâyelerin tüm gücünü ve etkisini gözler önüne seriyor Hasret.

 

Yazar Hakkında

Canan Tan Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. Yeni
Asır gazetesinde, Milliyet Pazar’da köşe yazarlığı yaptı. Öykü, roman, mizah ve
çocuk edebiyatı çerçevesinde çok sayıda kitabı ve senaryosu vardır. 2003’te, çok
satanlar listesinden uzun süre inmeyen Piraye adlı romanını yayımladı. Yazarın
diğer eserleri arasında Çikolata Kaplı Hüzünler, Yüreğim Seni Çok Sevdi, Eroinle
Dans, En Son Yürekler Ölür, Aşkın Sanal Halleri, Söylenmemiş Şarkılar, İz, Issız
Erkekler Korosu sayılabilir.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

küba boğa reis idam dede anne çocuk tkp soykırım kehanet çevre koruma erich auerbach korucu köyü öykü türklük kurşun fetih işkence trakya keşanlı ali destanı hayal kırıklığı burçlar mimesis izak babel kız arkadaş hrant dink 1908 devrimi gözyaşı kutlukhan perker cep kitap cezaevi aslan struma firavun şiddet ali albayrak uyuşturucu gerilim gogol pir soruşturma islamiyet müzik anne koç vedat çocuk dili tasavvuf spiritüel rekabet venedik feminizm berlin duvarı fethullah gülen latin amerika edebiyatı kâhin masal oda aşiret doris day israil kahire akrep komplo teorisi liman mekan lokanta ergenekon ege aşk ve macera maya puşkin fanlo aşk stiletto bağdat kaçış ego roman kahramanı tolstoy hitler stavrogin facebook ibrani hapishane komünist başkalarının kokusu parmak izi doğu perinçek hacıbektaş papaz kastelli tarih milliyet şiva vahası dişi yaşar nabi nayır mitologya korsan kitap oğlak kimlik katil cinler sırrı bektaş başak fidel castro ikizler naziler aksiyon kova polis londra banker kastelli nedim şener lezzet azınlık şeytan siyonizm stalin örgüt tehlike gezi küba devrimi parti ergen kızlar kadınlar nuriye akman istihbarat suç emniyet’te fethullahçı örgütlenme ecinniler mizah iskenderiye yahudi bilim insanları kapancı stasi kan içiciler siyaset çocuk bakımı aydınlık bektaşilik yılmaz güney matematik osmanlı imparatorluğu hallacı mansur izmir porno köpekbalığı kürtaj sultan yahudi anneler ve kızları atatürk istanbul anna karenina uzay istanbul üniversitesi yazar dönmeler hacı bektaş veli yalnızlık kanser onat kutlar şehbal kanada nazlı ılıcak schubert göç çocuk şiddeti antoloji kemikliler oğuz atay gabriel garcia marquez romantik komedi yoksulluk sufilik nâzım hikmet dostoyevski acı osmanlı kerime nadir selanik memet fuat futbol 1960 ihtilali kıskançlık brezilya terazi mübin gülbang donka musa adres ölüler hırs operasyon vampir ekonomi jack astroloji necip hablemitoğlu hayatın anlamı tüccar türk sineması anlatı sabri uzun cinayet özgürlük oyun fehiman hanefi avcı edebiyat islam berlin dışarısı laik dar’a durmak kasaba mafya ahmet şık hindistan aile ilişkileri serenad yahudiye kimlik çatışması çalışan kadınlar yaşlı nick hz. ali mektup bedeviler intikam televizyon türkiye felsefe allah dublin kolera mübadele deprem sinema mısır etki ajanları tarikat melek otel kapo sakkara deloitte türk mutfak tevrat mitoloji erkek arkadaş musevi balık cıa fotoğraf tiyatro soner yalçın kapatılma kurtuluş büyük iskender yengeç cellat mezarlığı maeve binchy yemek anı italya ajanda şiir vaat edilmiş topraklar akp ilişki ingilizce özal macera ihanet çehov delil hayvan hakları kadın dna meksika beslenme iş dünyası manyak cafer devrim pedro parama referans roman haldun taner zombi kadın erkek ilişkileri yay bestseller dağ comala kasabası bir olmak hayal zeka kan
 
Hasret

ISBN: 978-605-09-1314-9
Sayfa Sayısı: 352
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Mart 2013
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 24.00 TL