Etkinlikler

Ali Canip Olgunlu D&R Live Söyleşi Günü

31 Ocak 2018, 19.00 - D&R Trump
 

Doyma Noktası

Kitap Hakkında:

Sema Kaygusuz’un öykülerinde her şey bir kimlik kazanıyor. Kimi zaman bir meyve oluyor bu, kimi zaman yağmur, kimi zaman yılan, kimi zaman bir mekân. Kaygusuz, her öyküde renkleri koyuyor yerli yerine, kokuları, sesleri de... "Doyma Noktası", tüm bu ortak özellikleri içeren, ama birbirinden çok farklı dünyalar kuran dokuz öyküden oluşuyor. Şefkat de hissettiriyor kendini, öç alma duygusu da, nefret de... İnsanlığa ayna tutuyor öykülerin her biri, pervasızca.
Oyuncaksız yaşamın çocukları öldüğünde, bir meyvenin baştan çıkarıcı hayat buluşuna tanık olduğumuzda, gizlice arzu edilen bir vedayı seyrederken, ardıç tohumunun sesine kulak verdiğimizde öykülerin etkisini hissediyoruz derinden. Kaygusuz’un, ilk kez 2002 yılında yayımlanan kitabı okuyucuyu zekice kurgulanmış bir gerilime davet ediyor.

 
Sema Kaygusuz
Sema Kaygusuz

Yazar Hakkında

Edebiyat dünyasına öyküleriyle adım atan Sema Kaygusuz, ilk öykü dosyasıyla 1995’te Varlık dergisinin Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nü Nurdan Beşergil’le paylaştı, ertesi yıl ikinci öykü dosyasıyla Gençlik Kitabevi Öykü Ödülü’nde ikinci oldu. Sandık Lekesi adlı öykü kitabıyla Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü (2000) kazandı. 2006 yılında yayımlanan ilk romanı Yere Düşen Dualar, büyük ilgi toplayıp çeşitli dillere çevrilerek Fransa’dan iki ödül aldı, ayrıca Balkanika Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Yazar, Avrupa’nın saygın kurumu DAAD kültür programı tarafından seçilerek 2010 yılı boyunca Berlin’de ağırlandı. Sema Kaygusuz’un ikinci romanı Yüzünde Bir Yer (2009), Avusturya KulturKontakt kurumu tarafından onurlandırıldı (2011). Sema Kaygusuz, ayrıca Yeşim Ustaoğlu’nun İspanya’da San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde Altın İstiridye Ödülü alan Pandora’nın Kutusu (2008) adlı filminin senaryosunu yönetmenle birlikte kaleme almıştır.

 
Paylaşım
 
 
 
 
 
Doyma Noktası

ISBN: 978-605-111-289-3
Sayfa Sayısı: 88
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Mart 2004
2. Baskı: Mart 2004
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 8.00 TL

SATIN AL
D&R Idefix Kitap Yurdu Hepsi Burada Pandora