Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kadınlar kâhin soruşturma erich auerbach yay özgürlük firavun sırrı bektaş mektup mübadele başak dişi akp hrant dink nedim şener istihbarat latin amerika edebiyatı aşk ve macera gözyaşı lokanta cıa manyak cafer trakya stiletto milliyet başkalarının kokusu tarih mizah kimlik meksika atatürk izak babel matematik italya müzik papaz deprem kan içiciler ingilizce onat kutlar tüccar kahire cinler mutfak otel parmak izi astroloji acı hitler serenad komünist çehov maya sabri uzun dna feminizm fethullah gülen yılmaz güney sultan komplo teorisi operasyon aşk bestseller reis mekan aile ilişkileri stalin fidel castro masal yahudiye kapo brezilya fotoğraf facebook çocuk şiddeti spiritüel allah nâzım hikmet venedik aslan tehlike ahmet şık şeytan mimesis ego puşkin yemek kıskançlık zombi işkence kasaba çalışan kadınlar bir olmak suç nuriye akman ilişki struma kanada islam ikizler korsan kitap türk sineması kerime nadir kimlik çatışması doris day mitologya etki ajanları necip hablemitoğlu televizyon melek schubert cep kitap yaşar nabi nayır gerilim dönmeler kürtaj antoloji korucu köyü musevi vampir ajanda anne çocuk dostoyevski büyük iskender kaçış ergen kızlar gülbang kastelli 1960 ihtilali dışarısı donka hallacı mansur siyonizm idam köpekbalığı osmanlı burçlar ege çevre koruma bektaşilik memet fuat tasavvuf ibrani kutlukhan perker tevrat kadın osmanlı imparatorluğu istanbul oğuz atay türklük katil hayal intikam kapancı fehiman emniyet’te fethullahçı örgütlenme gezi cezaevi cinayet pir zeka haldun taner şiva vahası mübin gabriel garcia marquez azınlık ekonomi aksiyon yalnızlık hindistan ecinniler beslenme 1908 devrimi kehanet tarikat yoksulluk tkp hapishane mafya koç siyaset tiyatro uyuşturucu dağ devrim sufilik bedeviler edebiyat liman rekabet aydınlık akrep anı macera uzay hacı bektaş veli stasi kız arkadaş iskenderiye çocuk dili istanbul üniversitesi hayvan hakları kemikliler özal hayatın anlamı lezzet izmir pedro parama islamiyet fanlo şiddet kanser fetih türkiye bağdat naziler doğu perinçek hayal kırıklığı dar’a durmak mitoloji selanik cellat mezarlığı yaşlı nick iş dünyası comala kasabası anlatı soner yalçın futbol berlin duvarı roman ihanet hanefi avcı adres oda israil aşiret romantik komedi dede kurşun oyun roman kahramanı musa jack hz. ali kapatılma keşanlı ali destanı tolstoy hacıbektaş öykü anna karenina yazar anne şehbal banker kastelli küba devrimi ölüler stavrogin türk referans maeve binchy anneler ve kızları kolera yahudi şiir kurtuluş ergenekon yengeç felsefe dublin sakkara gogol kadın erkek ilişkileri vedat soykırım örgüt çocuk bakımı nazlı ılıcak laik mısır porno balık küba hırs berlin deloitte sinema terazi delil oğlak erkek arkadaş polis boğa vaat edilmiş topraklar londra kova göç ali albayrak kan yahudi bilim insanları parti
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL