Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

hayatın anlamı hayvan hakları gogol balık türk sineması dublin operasyon türk romantik komedi şehbal katil anna karenina kapatılma mübadele musevi zeka manyak cafer ergenekon israil hırs 1908 devrimi anı yaşlı nick italya korucu köyü osmanlı çevre koruma bir olmak ikizler dostoyevski lokanta hayal yay sufilik kutlukhan perker ekonomi dışarısı yemek türkiye müzik selanik serenad laik atatürk fethullah gülen dönmeler televizyon hrant dink dar’a durmak futbol anne sakkara osmanlı imparatorluğu nâzım hikmet hayal kırıklığı siyaset vaat edilmiş topraklar ölüler kehanet gülbang tolstoy spiritüel trakya bestseller fehiman erkek arkadaş firavun istanbul üniversitesi mitologya keşanlı ali destanı berlin aslan devrim 1960 ihtilali izmir cinler komplo teorisi çocuk bakımı edebiyat doğu perinçek antoloji koç referans kadın erkek ilişkileri kan içiciler yengeç roman kahramanı mısır dişi bağdat anneler ve kızları reis fetih kıskançlık mizah siyonizm kız arkadaş hitler kan şiir uyuşturucu cep kitap lezzet meksika ilişki allah jack idam onat kutlar mafya masal kapancı oğlak beslenme hanefi avcı hallacı mansur feminizm necip hablemitoğlu kanada venedik zombi şiva vahası stasi brezilya komünist porno anne çocuk uzay delil ajanda intikam özal şeytan tarikat milliyet kova sırrı bektaş kaçış hapishane kurtuluş musa küba cinayet londra etki ajanları azınlık schubert aşk oğuz atay yahudiye tiyatro örgüt sabri uzun memet fuat soruşturma sinema yahudi bilim insanları anlatı aile ilişkileri stiletto kürtaj fanlo cezaevi ergen kızlar nedim şener ege parmak izi melek hacı bektaş veli tarih soner yalçın kimlik çatışması aydınlık tasavvuf cellat mezarlığı ego parti struma yalnızlık donka aksiyon çocuk şiddeti kasaba kimlik ahmet şık aşk ve macera tevrat yahudi aşiret göç erich auerbach gezi kapo mitoloji islamiyet çocuk dili yılmaz güney kemikliler istanbul kadın maeve binchy mutfak izak babel kanser tüccar iskenderiye çehov felsefe işkence mimesis rekabet büyük iskender dede kastelli cıa başkalarının kokusu soykırım astroloji gözyaşı istihbarat tehlike islam mektup hindistan acı polis kâhin berlin duvarı vampir pir akp vedat dna ali albayrak ihanet pedro parama stalin doris day naziler gerilim kerime nadir nazlı ılıcak roman suç küba devrimi başak kurşun hacıbektaş fidel castro oyun mekan deprem kahire şiddet papaz otel adres kolera yoksulluk liman maya stavrogin macera facebook akrep comala kasabası banker kastelli köpekbalığı latin amerika edebiyatı terazi hz. ali yazar çalışan kadınlar puşkin ingilizce emniyet’te fethullahçı örgütlenme oda özgürlük matematik bektaşilik fotoğraf öykü haldun taner mübin tkp ecinniler nuriye akman gabriel garcia marquez sultan boğa yaşar nabi nayır ibrani türklük kadınlar deloitte iş dünyası korsan kitap bedeviler dağ burçlar
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL