Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

yay aslan masal idam allah acı ahmet şık cellat mezarlığı astroloji deprem osmanlı kâhin koç aşiret dönmeler hacıbektaş otel sırrı bektaş başak kurşun istanbul üniversitesi büyük iskender kanada tolstoy dışarısı göç lezzet reis rekabet brezilya köpekbalığı ergen kızlar spiritüel dna deloitte küba korucu köyü gezi müzik sinema izak babel dostoyevski yahudi emniyet’te fethullahçı örgütlenme fetih naziler işkence tüccar dar’a durmak schubert kastelli yazar çevre koruma papaz şiva vahası ingilizce soruşturma vedat firavun cezaevi donka bestseller gogol struma küba devrimi zombi anneler ve kızları ajanda memet fuat aile ilişkileri tevrat tkp vaat edilmiş topraklar terazi yemek sakkara mübin mektup melek anne çocuk hallacı mansur yengeç kutlukhan perker mitologya hayvan hakları haldun taner 1960 ihtilali suç türk sineması atatürk operasyon istihbarat edebiyat çehov hanefi avcı öykü ibrani antoloji mimesis yahudi bilim insanları maeve binchy ali albayrak ego fidel castro hrant dink hapishane necip hablemitoğlu anne ergenekon kadın erkek ilişkileri berlin duvarı şiddet berlin hayal hindistan çocuk bakımı porno milliyet akrep trakya tehlike türk mitoloji siyaset devrim anı hayatın anlamı ilişki ikizler londra musa cinler çalışan kadınlar katil laik kız arkadaş nedim şener kapo türklük kehanet gerilim çocuk şiddeti hayal kırıklığı intikam zeka kapatılma korsan kitap referans bir olmak tarih cep kitap manyak cafer kadınlar kimlik başkalarının kokusu feminizm azınlık anna karenina selanik felsefe dublin polis şiir parmak izi vampir comala kasabası macera fethullah gülen gülbang mizah roman kahramanı sufilik mafya onat kutlar stalin şeytan özal islamiyet venedik kasaba jack ölüler pir dişi nazlı ılıcak aşk kurtuluş tasavvuf iş dünyası nâzım hikmet uyuşturucu puşkin kova fehiman kürtaj facebook stavrogin ege dağ yılmaz güney yahudiye kan içiciler pedro parama doğu perinçek hz. ali keşanlı ali destanı 1908 devrimi tarikat mutfak komünist siyonizm fanlo banker kastelli aydınlık fotoğraf yoksulluk yaşar nabi nayır aşk ve macera sultan mübadele oda ecinniler mısır gözyaşı kıskançlık hitler bedeviler oyun burçlar italya gabriel garcia marquez musevi bektaşilik kahire soykırım hacı bektaş veli serenad çocuk dili iskenderiye kaçış kerime nadir ihanet roman uzay kolera erkek arkadaş islam kadın beslenme izmir akp israil televizyon futbol ekonomi mekan etki ajanları türkiye kanser erich auerbach hırs oğlak kan meksika örgüt bağdat şehbal dede kimlik çatışması aksiyon komplo teorisi sabri uzun parti latin amerika edebiyatı doris day balık cinayet tiyatro kapancı lokanta stasi maya delil soner yalçın anlatı yaşlı nick cıa adres boğa osmanlı imparatorluğu özgürlük nuriye akman yalnızlık istanbul romantik komedi liman kemikliler stiletto matematik oğuz atay
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL