Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

mitoloji küba hayal kırıklığı cep kitap yaşlı nick kız arkadaş dostoyevski komplo teorisi bestseller hrant dink dublin çocuk bakımı berlin mitologya kapo maya ibrani tüccar ingilizce şeytan 1960 ihtilali mübadele kan papaz erkek arkadaş reis allah doğu perinçek gözyaşı kadın kâhin örgüt devrim intikam katil öykü dede feminizm sufilik kahire köpekbalığı terazi oğuz atay ajanda ihanet tehlike parti televizyon keşanlı ali destanı oda sırrı bektaş manyak cafer zeka tiyatro korsan kitap iskenderiye yazar fotoğraf sinema tkp kaçış futbol hırs yılmaz güney azınlık acı işkence bağdat donka comala kasabası doris day istanbul yemek zombi türkiye deloitte uyuşturucu kimlik çatışması felsefe hacı bektaş veli otel anna karenina stiletto delil kova kehanet çehov roman fethullah gülen kanser özgürlük tarih roman kahramanı yoksulluk kurtuluş 1908 devrimi hayal çevre koruma kapatılma masal uzay israil puşkin kemikliler laik adres siyonizm haldun taner izak babel büyük iskender ali albayrak aydınlık soner yalçın fidel castro sultan yahudi iş dünyası vaat edilmiş topraklar musa kapancı anlatı kadın erkek ilişkileri kutlukhan perker musevi kürtaj sakkara naziler gabriel garcia marquez dönmeler göç istanbul üniversitesi polis şiddet maeve binchy hindistan ecinniler koç türk ilişki aşiret berlin duvarı mekan pir lezzet yalnızlık nazlı ılıcak etki ajanları burçlar çocuk şiddeti nedim şener bir olmak banker kastelli islamiyet lokanta cinler dna jack italya idam stalin schubert hitler tevrat hapishane hacıbektaş komünist hayvan hakları fetih suç latin amerika edebiyatı tarikat osmanlı soykırım çocuk dili şehbal nâzım hikmet şiir ege aile ilişkileri başak vedat necip hablemitoğlu onat kutlar ekonomi bedeviler firavun islam çalışan kadınlar cinayet türk sineması hallacı mansur liman soruşturma tolstoy operasyon spiritüel yay aşk yahudi bilim insanları kerime nadir anne çocuk kolera mektup memet fuat porno gerilim hanefi avcı selanik aşk ve macera kurşun dişi melek akrep ergenekon kıskançlık stavrogin cezaevi kadınlar kasaba ego sabri uzun tasavvuf nuriye akman özal kimlik türklük kastelli kan içiciler ahmet şık kanada mısır bektaşilik yengeç hayatın anlamı siyaset londra fehiman korucu köyü oğlak cıa matematik parmak izi boğa atatürk beslenme astroloji dışarısı osmanlı imparatorluğu küba devrimi dar’a durmak gülbang serenad milliyet anne facebook anneler ve kızları oyun aksiyon struma pedro parama müzik gogol meksika aslan balık mimesis rekabet brezilya şiva vahası stasi anı mafya ölüler antoloji referans yahudiye hz. ali akp izmir mübin istihbarat gezi macera mizah dağ fanlo erich auerbach venedik edebiyat ikizler cellat mezarlığı mutfak ergen kızlar yaşar nabi nayır deprem vampir romantik komedi trakya başkalarının kokusu emniyet’te fethullahçı örgütlenme
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL