Etkinlikler

Ali Kırca İmza Günü

29 Kasım 2014, 15.00 - D&R Meydan AVM
 

Ali Kırca İmza Günü

06 Aralık 2014, 15.00 - D&R Kanyon
 

Ali Kırca İmza Günü

13 Aralık 2014, 15.00 - D&R Ankara Taurus
 

Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

doğu perinçek özal parmak izi cezaevi ibrani yaşar nabi nayır aydınlık şeytan ihanet antoloji küba hayal kırıklığı hz. ali tkp londra vaat edilmiş topraklar deprem şiva vahası kanada kadın ahmet şık memet fuat referans kâhin soykırım dna jack tehlike tolstoy lezzet uyuşturucu feminizm çevre koruma roman sultan işkence doris day kastelli çocuk bakımı selanik şiddet roman kahramanı kehanet gerilim acı aslan fehiman gezi soner yalçın boğa çocuk şiddeti beslenme kutlukhan perker fidel castro izmir trakya spiritüel zombi lokanta bağdat hacı bektaş veli burçlar büyük iskender tarih kürtaj meksika mutfak struma ergen kızlar kolera berlin katil dişi schubert ege yalnızlık yoksulluk ölüler operasyon stasi donka bedeviler cep kitap stalin dar’a durmak özgürlük tarikat oğuz atay yengeç nuriye akman tasavvuf serenad mafya anne komplo teorisi cıa hayatın anlamı mimesis gülbang parti masal fethullah gülen dede kurşun kapancı fotoğraf siyonizm kanser kız arkadaş mektup nazlı ılıcak anı türkiye onat kutlar terazi puşkin kahire balık yahudiye sakkara sinema mekan mitologya gogol uzay başak köpekbalığı musevi cinayet kıskançlık hanefi avcı deloitte dostoyevski sırrı bektaş hayvan hakları emniyet’te fethullahçı örgütlenme romantik komedi yay hitler atatürk oğlak anneler ve kızları rekabet polis koç reis berlin duvarı türk istanbul üniversitesi porno hrant dink yaşlı nick aile ilişkileri soruşturma gözyaşı örgüt izak babel hallacı mansur dışarısı osmanlı kerime nadir anne çocuk haldun taner kimlik çatışması aşiret çalışan kadınlar stiletto öykü istanbul idam kapo astroloji ego israil şiir bir olmak intikam ajanda islam comala kasabası başkalarının kokusu anna karenina küba devrimi ikizler otel maeve binchy yemek kurtuluş italya milliyet dağ 1908 devrimi melek ecinniler brezilya kadın erkek ilişkileri türklük tiyatro hayal iskenderiye cinler azınlık kapatılma çehov aksiyon ekonomi hapishane erich auerbach macera tevrat ergenekon hindistan çocuk dili oyun suç mitoloji delil yazar televizyon kemikliler dönmeler zeka liman devrim mübadele bektaşilik bestseller mizah manyak cafer gabriel garcia marquez nedim şener akrep aşk facebook korsan kitap keşanlı ali destanı ilişki oda 1960 ihtilali erkek arkadaş firavun venedik necip hablemitoğlu etki ajanları korucu köyü şehbal dublin kan yılmaz güney latin amerika edebiyatı pedro parama vampir ali albayrak türk sineması tüccar adres fetih mısır siyaset mübin vedat kan içiciler felsefe hırs papaz osmanlı imparatorluğu laik cellat mezarlığı kaçış kimlik istihbarat allah müzik sabri uzun yahudi banker kastelli yahudi bilim insanları komünist maya göç matematik edebiyat stavrogin akp fanlo hacıbektaş anlatı kova iş dünyası ingilizce islamiyet sufilik nâzım hikmet kasaba pir musa futbol aşk ve macera naziler kadınlar
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL