Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

islamiyet kasaba 1960 ihtilali feminizm tarikat soykırım yahudi ego dişi yazar maeve binchy otel aşiret facebook kastelli kolera firavun kimlik çatışması porno tüccar operasyon latin amerika edebiyatı yahudi bilim insanları puşkin uzay delil dede liman göç dönmeler aile ilişkileri siyaset islam gözyaşı kadınlar atatürk komplo teorisi kerime nadir yaşlı nick azınlık soruşturma şiir 1908 devrimi vaat edilmiş topraklar dublin roman kıskançlık polis acı korucu köyü dostoyevski kahire rekabet trakya cinayet matematik mübin nedim şener hacıbektaş gezi kutlukhan perker oğuz atay örgüt kan içiciler küba doğu perinçek fehiman maya tiyatro küba devrimi meksika şeytan fotoğraf hindistan ege idam katil mektup ilişki mafya soner yalçın fidel castro türklük allah devrim başkalarının kokusu mısır cinler türkiye bektaşilik stasi dar’a durmak yalnızlık kemikliler akp etki ajanları haldun taner anne anı futbol manyak cafer çocuk dili aydınlık sırrı bektaş naziler bir olmak adres terazi dağ aksiyon kimlik hayatın anlamı komünist kapatılma doris day anne çocuk hz. ali antoloji comala kasabası istanbul üniversitesi vampir öykü şiva vahası kadın edebiyat ibrani gabriel garcia marquez tasavvuf cezaevi kürtaj fetih donka mitologya ikizler oda mekan sultan istihbarat erkek arkadaş stiletto kapancı osmanlı musevi berlin duvarı korsan kitap struma nuriye akman siyonizm zeka yahudiye kurşun uyuşturucu schubert gerilim işkence berlin felsefe sakkara hayal londra deprem istanbul çehov çalışan kadınlar mutfak suç sinema cıa büyük iskender aşk ve macera oğlak emniyet’te fethullahçı örgütlenme astroloji kız arkadaş gülbang anna karenina mizah ergen kızlar akrep kadın erkek ilişkileri hallacı mansur hanefi avcı hitler stavrogin anlatı intikam necip hablemitoğlu israil milliyet kova stalin mübadele kanada türk yemek tehlike yay cellat mezarlığı aslan televizyon musa pedro parama lokanta tolstoy romantik komedi serenad ajanda hacı bektaş veli macera gogol yengeç başak hapishane yoksulluk melek fanlo mimesis parti aşk kan banker kastelli izak babel şehbal oyun onat kutlar kehanet kanser çocuk bakımı şiddet mitoloji ölüler osmanlı imparatorluğu kâhin laik ahmet şık brezilya sufilik izmir erich auerbach kurtuluş reis cep kitap dışarısı vedat anneler ve kızları çocuk şiddeti ecinniler deloitte italya tevrat hayvan hakları beslenme köpekbalığı jack fethullah gülen masal hırs müzik ergenekon ekonomi dna çevre koruma selanik hrant dink iskenderiye ingilizce türk sineması kapo venedik boğa iş dünyası referans bedeviler ali albayrak papaz pir memet fuat zombi özgürlük yaşar nabi nayır roman kahramanı yılmaz güney parmak izi tarih bağdat koç ihanet burçlar keşanlı ali destanı bestseller hayal kırıklığı sabri uzun nazlı ılıcak kaçış lezzet tkp spiritüel nâzım hikmet balık özal
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL