Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

ege facebook kahire berlin duvarı astroloji bestseller küba devrimi fehiman venedik romantik komedi başkalarının kokusu banker kastelli allah meksika soruşturma struma göç futbol terazi büyük iskender çocuk şiddeti intikam siyaset kaçış fotoğraf hindistan kadın bedeviler gabriel garcia marquez aşk ve macera ibrani iş dünyası oğlak cinler balık aile ilişkileri kurtuluş hrant dink islamiyet bektaşilik hayal lezzet istanbul üniversitesi dönmeler azınlık nâzım hikmet aşk fethullah gülen latin amerika edebiyatı vaat edilmiş topraklar iskenderiye sinema roman kahramanı dna donka operasyon dublin türk stiletto memet fuat komplo teorisi vedat mutfak musevi oyun ilişki kurşun stalin hacıbektaş doris day şiir parmak izi cellat mezarlığı türk sineması acı anne cıa keşanlı ali destanı liman mektup ölüler katil adres musa cezaevi tüccar korsan kitap soykırım hırs başak zeka melek fanlo nuriye akman gülbang brezilya anı kova suç ingilizce bir olmak kadın erkek ilişkileri mitologya çalışan kadınlar yaşar nabi nayır firavun dar’a durmak sultan idam haldun taner kanada özgürlük antoloji felsefe kemikliler italya kastelli aslan nazlı ılıcak boğa öykü roman oda kasaba siyonizm türklük jack burçlar ecinniler aksiyon işkence macera fetih istihbarat türkiye serenad mitoloji etki ajanları londra yılmaz güney tkp aşiret deloitte comala kasabası gogol laik hallacı mansur hayvan hakları hitler deprem tarikat onat kutlar korucu köyü 1908 devrimi uyuşturucu soner yalçın kan otel delil gerilim tevrat kimlik çatışması anlatı berlin sufilik maya müzik kapatılma zombi naziler devrim doğu perinçek sabri uzun matematik ihanet yahudi bilim insanları yahudi çocuk dili kız arkadaş kapo mizah kimlik pir osmanlı anne çocuk hapishane yaşlı nick yoksulluk pedro parama stavrogin gözyaşı beslenme tehlike kerime nadir hayatın anlamı televizyon fidel castro milliyet hacı bektaş veli feminizm referans kehanet kan içiciler hayal kırıklığı rekabet ergen kızlar akp yalnızlık şehbal ajanda mekan israil komünist emniyet’te fethullahçı örgütlenme maeve binchy porno ikizler selanik yengeç mafya köpekbalığı puşkin kâhin çevre koruma reis izak babel oğuz atay ahmet şık kürtaj kutlukhan perker küba koç uzay ekonomi hz. ali erich auerbach manyak cafer tasavvuf ergenekon sakkara dışarısı islam masal schubert mübadele şiddet şeytan yahudiye aydınlık vampir cinayet izmir gezi ali albayrak dostoyevski erkek arkadaş örgüt cep kitap tiyatro anna karenina tarih hanefi avcı çocuk bakımı papaz kapancı istanbul 1960 ihtilali tolstoy mübin osmanlı imparatorluğu dişi ego mısır yazar trakya atatürk yemek spiritüel kanser kıskançlık mimesis çehov edebiyat anneler ve kızları dağ bağdat akrep parti lokanta stasi yay necip hablemitoğlu şiva vahası nedim şener sırrı bektaş polis özal dede kolera kadınlar
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL