Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

necip hablemitoğlu kova mutfak parti bir olmak tarih küba devrimi beslenme cellat mezarlığı hapishane kız arkadaş vedat çocuk dili ajanda hanefi avcı şeytan yahudi hayal astroloji berlin emniyet’te fethullahçı örgütlenme futbol soner yalçın jack donka comala kasabası uzay anı delil devrim aşk brezilya deloitte meksika çehov liman islamiyet terazi anneler ve kızları kâhin kimlik ibrani hacıbektaş mübin televizyon kastelli tevrat mizah antoloji çocuk şiddeti anlatı porno cezaevi kan içiciler dublin istanbul kadın erkek ilişkileri zombi kolera kürtaj burçlar köpekbalığı tkp komünist başak idam islam firavun kimlik çatışması koç kan mübadele kahire siyonizm kadın serenad göç hallacı mansur oyun operasyon naziler korucu köyü dışarısı ege ali albayrak türk sineması stiletto struma hindistan memet fuat özal tolstoy ecinniler kadınlar dostoyevski keşanlı ali destanı akp yaşlı nick akrep çalışan kadınlar gözyaşı lezzet papaz stavrogin maeve binchy laik kapatılma otel polis bektaşilik örgüt özgürlük gerilim oğuz atay sabri uzun öykü kemikliler kaçış cep kitap istanbul üniversitesi gabriel garcia marquez israil doris day fethullah gülen facebook aşk ve macera müzik erkek arkadaş ego komplo teorisi iskenderiye feminizm hırs musevi tiyatro allah ergen kızlar atatürk fanlo manyak cafer maya italya hacı bektaş veli dönmeler oğlak spiritüel latin amerika edebiyatı cinler lokanta sultan zeka aksiyon kanada deprem yalnızlık aile ilişkileri fidel castro anne çocuk nuriye akman kapo yengeç çevre koruma yahudiye işkence anne türklük ergenekon mitoloji onat kutlar tehlike puşkin trakya kutlukhan perker türkiye yazar şiva vahası aslan referans yoksulluk roman kahramanı kasaba yemek vampir rekabet şiir ihanet dna intikam anna karenina venedik aşiret cinayet bestseller başkalarının kokusu dağ ekonomi sinema kıskançlık parmak izi kanser soykırım fetih gülbang kurtuluş ikizler dede bağdat roman erich auerbach hayal kırıklığı yahudi bilim insanları pir selanik romantik komedi osmanlı imparatorluğu berlin duvarı tasavvuf siyaset ilişki yılmaz güney büyük iskender nedim şener osmanlı macera türk hayvan hakları mektup reis mimesis tarikat çocuk bakımı aydınlık musa cıa küba dişi ölüler şiddet şehbal hitler balık mitologya fehiman dar’a durmak banker kastelli kapancı katil stasi milliyet kehanet oda gezi mafya iş dünyası uyuşturucu 1908 devrimi korsan kitap matematik stalin melek doğu perinçek ahmet şık tüccar kerime nadir etki ajanları azınlık ingilizce hrant dink izak babel acı bedeviler sakkara mekan nazlı ılıcak kurşun haldun taner pedro parama 1960 ihtilali soruşturma hayatın anlamı sırrı bektaş yaşar nabi nayır hz. ali yay schubert edebiyat adres sufilik izmir vaat edilmiş topraklar gogol mısır nâzım hikmet felsefe boğa suç londra istihbarat fotoğraf masal
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL