Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

aşk ve macera idam sabri uzun ihanet küba aksiyon iskenderiye yahudiye tehlike terazi kıskançlık onat kutlar brezilya mutfak çocuk dili gabriel garcia marquez bir olmak kaçış kimlik çatışması yengeç burçlar anna karenina stavrogin türk sineması yılmaz güney yemek laik hırs berlin schubert tasavvuf parti mübin musa yazar kutlukhan perker kapancı intikam izak babel yaşlı nick doğu perinçek osmanlı azınlık oda kâhin beslenme hapishane tarih felsefe anlatı aydınlık kehanet bestseller trakya parmak izi kanada fanlo pedro parama ecinniler hallacı mansur sinema vaat edilmiş topraklar mübadele türk dna referans kadın kimlik kemikliler kapo delil dublin edebiyat deloitte özgürlük fethullah gülen yahudi bilim insanları nâzım hikmet istanbul üniversitesi anneler ve kızları kasaba akrep sultan donka türkiye stiletto gezi hayal oyun hacı bektaş veli cezaevi ilişki cinler cellat mezarlığı bektaşilik oğlak ajanda soner yalçın israil küba devrimi izmir istanbul mekan rekabet vedat 1960 ihtilali matematik kadınlar ölüler mısır şiddet korucu köyü naziler komplo teorisi kahire oğuz atay başkalarının kokusu tiyatro operasyon büyük iskender öykü aile ilişkileri zombi ikizler çocuk bakımı dönmeler masal hitler erkek arkadaş reis venedik mektup hz. ali boğa özal kolera iş dünyası firavun atatürk cıa balık keşanlı ali destanı ahmet şık erich auerbach deprem göç kan jack fetih tüccar puşkin necip hablemitoğlu gerilim hayal kırıklığı yalnızlık roman tevrat koç mimesis 1908 devrimi katil futbol mitologya banker kastelli macera ergenekon stasi fotoğraf ergen kızlar gülbang yaşar nabi nayır siyonizm bağdat tolstoy haldun taner fidel castro allah latin amerika edebiyatı kan içiciler aşk polis romantik komedi çocuk şiddeti anne çocuk memet fuat yoksulluk melek selanik adres nuriye akman gogol televizyon berlin duvarı mitoloji müzik türklük acı maeve binchy cep kitap tarikat osmanlı imparatorluğu milliyet ali albayrak sırrı bektaş devrim işkence kapatılma zeka istihbarat etki ajanları kurtuluş dağ italya anı ingilizce meksika çevre koruma aşiret uzay dar’a durmak comala kasabası hindistan antoloji ekonomi tkp kurşun kadın erkek ilişkileri çalışan kadınlar uyuşturucu dişi liman şehbal kastelli hanefi avcı otel soruşturma porno ege bedeviler feminizm soykırım manyak cafer kürtaj mafya spiritüel yay ibrani roman kahramanı nedim şener sufilik çehov pir islamiyet suç maya nazlı ılıcak dostoyevski fehiman yahudi londra korsan kitap facebook papaz emniyet’te fethullahçı örgütlenme islam köpekbalığı dede komünist kanser hacıbektaş lokanta akp şiva vahası dışarısı ego şeytan lezzet kız arkadaş örgüt struma hayvan hakları sakkara cinayet mizah anne hrant dink hayatın anlamı kova musevi başak serenad gözyaşı şiir doris day aslan stalin astroloji siyaset vampir kerime nadir
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL