Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

bir olmak facebook kıskançlık mutfak vaat edilmiş topraklar ege yahudi bilim insanları kan soruşturma kastelli örgüt maeve binchy trakya ecinniler kutlukhan perker necip hablemitoğlu delil hitler ibrani parti fetih dışarısı dostoyevski cinler sabri uzun nazlı ılıcak vedat istanbul meksika ingilizce soykırım adres sakkara anı laik dede aile ilişkileri fidel castro anna karenina pedro parama manyak cafer çalışan kadınlar feminizm lokanta siyonizm uyuşturucu akrep mübadele bedeviler türklük latin amerika edebiyatı aşiret fethullah gülen 1960 ihtilali dar’a durmak atatürk macera oğuz atay otel fanlo gerilim kanada yay köpekbalığı anlatı berlin duvarı mizah devrim ekonomi mekan kimlik yalnızlık berlin struma oda serenad stiletto çocuk dili masal öykü memet fuat istihbarat anne çocuk akp ölüler hindistan izak babel kemikliler mitoloji referans erkek arkadaş zeka zombi mafya musevi soner yalçın hacı bektaş veli yahudi 1908 devrimi ihanet italya kapo intikam acı tkp dağ yahudiye tarih siyaset kurtuluş tasavvuf gogol aslan aşk ve macera yaşar nabi nayır gabriel garcia marquez başak uzay yengeç doğu perinçek şehbal dönmeler çehov tevrat kapancı çevre koruma bektaşilik mimesis osmanlı imparatorluğu şiir onat kutlar deloitte küba devrimi osmanlı kasaba komplo teorisi kâhin kerime nadir londra venedik parmak izi israil brezilya tehlike puşkin yemek kan içiciler hallacı mansur keşanlı ali destanı maya komünist nuriye akman kimlik çatışması şiva vahası tiyatro felsefe melek anneler ve kızları türkiye erich auerbach oğlak hayal aydınlık stalin lezzet futbol tarikat küba kolera yaşlı nick sultan donka papaz naziler dublin boğa anne iskenderiye özal bağdat balık vampir kadınlar polis hanefi avcı hacıbektaş burçlar kürtaj şeytan islamiyet yoksulluk hz. ali hayal kırıklığı nedim şener beslenme azınlık stavrogin roman yılmaz güney hırs reis milliyet televizyon katil hapishane sufilik kapatılma şiddet hrant dink dişi etki ajanları yazar kaçış cellat mezarlığı stasi kahire cezaevi ilişki işkence kız arkadaş astroloji kova firavun türk oyun sırrı bektaş korucu köyü aksiyon fehiman haldun taner izmir tüccar gülbang dna ajanda kadın erkek ilişkileri bestseller göç istanbul üniversitesi pir koç büyük iskender deprem spiritüel selanik mısır aşk iş dünyası hayvan hakları müzik ergen kızlar kurşun mitologya rekabet liman schubert banker kastelli edebiyat ikizler nâzım hikmet ahmet şık ergenekon kanser özgürlük başkalarının kokusu korsan kitap ali albayrak comala kasabası mübin gözyaşı mektup matematik cinayet islam sinema jack gezi ego çocuk bakımı operasyon allah hayatın anlamı türk sineması roman kahramanı porno idam kadın fotoğraf emniyet’te fethullahçı örgütlenme cep kitap doris day cıa çocuk şiddeti tolstoy romantik komedi terazi suç musa kehanet antoloji
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL