Etkinlikler

Nazlı Eray İmza Günü

07 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Doğu Yücel İmza Günü

07 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Cüneyt Ülsever İmza Günü

08 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Mario Levi İmza Günü

08 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Ali Kırca İmza Günü

08 Mart 2015, 15.00 - D&R Ankara Tunalı
 

Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

acı kadınlar naziler kıskançlık allah mısır kasaba ahmet şık oğlak stiletto hırs dna akp özgürlük masal ölüler istanbul rekabet ajanda zombi erkek arkadaş ikizler comala kasabası aydınlık türklük sufilik kapatılma idam aslan macera koç müzik balık vaat edilmiş topraklar fanlo cep kitap kehanet aşk bağdat öykü stasi ibrani akrep tehlike reis dönmeler tevrat hacıbektaş büyük iskender mizah dağ şiir intikam şeytan porno fidel castro iş dünyası keşanlı ali destanı memet fuat italya köpekbalığı dede maya nuriye akman ergenekon ergen kızlar kanser milliyet kapo oda oyun aksiyon nedim şener donka istanbul üniversitesi hayvan hakları musa çocuk şiddeti lokanta israil musevi gezi çalışan kadınlar anneler ve kızları islam oğuz atay katil kemikliler şehbal uzay brezilya meksika stavrogin deloitte cezaevi beslenme başak mekan sabri uzun terazi hz. ali yoksulluk tiyatro mitologya yay cinler onat kutlar kız arkadaş struma ilişki siyaset aşk ve macera yemek televizyon kâhin soykırım hallacı mansur etki ajanları deprem kurşun komplo teorisi mektup roman ekonomi londra selanik soruşturma bedeviler venedik lezzet yahudiye tarih berlin duvarı sırrı bektaş polis suç azınlık ingilizce küba devrimi türkiye çocuk dili mitoloji kolera jack boğa spiritüel başkalarının kokusu kimlik çatışması göç hayal matematik serenad ecinniler gülbang astroloji mübin istihbarat cinayet atatürk latin amerika edebiyatı yahudi bilim insanları türk sineması aile ilişkileri dostoyevski cellat mezarlığı mimesis tüccar şiddet fehiman dar’a durmak doğu perinçek ego kadın erkek ilişkileri korucu köyü soner yalçın komünist vampir fethullah gülen bektaşilik burçlar vedat operasyon cıa dublin kastelli nazlı ılıcak kutlukhan perker ege osmanlı imparatorluğu sinema emniyet’te fethullahçı örgütlenme felsefe doris day fotoğraf 1908 devrimi bir olmak ali albayrak anne çocuk roman kahramanı tasavvuf hayal kırıklığı feminizm kanada liman zeka çevre koruma puşkin mafya çocuk bakımı kan içiciler mutfak maeve binchy kapancı yalnızlık türk tolstoy facebook fetih örgüt osmanlı berlin nâzım hikmet gözyaşı bestseller schubert necip hablemitoğlu hrant dink parmak izi iskenderiye delil erich auerbach kerime nadir kadın hitler banker kastelli pedro parama referans siyonizm otel stalin sakkara yengeç gabriel garcia marquez dişi anna karenina anlatı hapishane yaşar nabi nayır devrim tarikat kaçış şiva vahası islamiyet izmir küba hindistan gerilim dışarısı sultan trakya laik parti yılmaz güney korsan kitap izak babel anne yaşlı nick uyuşturucu antoloji hayatın anlamı 1960 ihtilali mübadele işkence firavun yahudi manyak cafer özal haldun taner romantik komedi edebiyat kimlik adres futbol aşiret çehov ihanet pir kahire kova papaz gogol anı hanefi avcı kan kürtaj tkp yazar melek kurtuluş hacı bektaş veli
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL