Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

sufilik hz. ali doğu perinçek mimesis mekan melek kâhin mafya aydınlık siyaset gezi parti lokanta anı burçlar cıa venedik dede laik şiddet mitologya çocuk bakımı cep kitap donka cinler akp kimlik çatışması puşkin dublin akrep gogol iskenderiye nazlı ılıcak büyük iskender fidel castro dostoyevski mitoloji londra haldun taner gerilim porno roman bestseller yay onat kutlar aşk sabri uzun çocuk şiddeti musevi yazar ajanda anne firavun antoloji adres edebiyat ölüler kapancı schubert allah istanbul hayatın anlamı berlin duvarı türklük izak babel brezilya soner yalçın dönmeler ego özgürlük dışarısı liman maya başkalarının kokusu vampir siyonizm memet fuat türk naziler istanbul üniversitesi referans sırrı bektaş aşiret parmak izi kan içiciler azınlık yahudi bilim insanları yaşar nabi nayır matematik şeytan kastelli kız arkadaş yoksulluk fetih kutlukhan perker öykü comala kasabası deloitte polis kürtaj hayvan hakları cezaevi maeve binchy sultan bedeviler mektup reis istihbarat bektaşilik intikam mizah başak kan operasyon aksiyon hayal şiva vahası pedro parama idam necip hablemitoğlu suç etki ajanları oda ege çevre koruma pir tüccar kaçış tiyatro feminizm macera osmanlı imparatorluğu musa köpekbalığı romantik komedi lezzet kıskançlık korsan kitap çalışan kadınlar aile ilişkileri yalnızlık nâzım hikmet osmanlı korucu köyü stalin komplo teorisi kadın erkek ilişkileri rekabet boğa kehanet dar’a durmak ingilizce mutfak koç dişi çocuk dili kolera tarikat ahmet şık hayal kırıklığı erkek arkadaş izmir devrim kimlik trakya islamiyet stiletto kova acı ergen kızlar kanada tarih deprem soruşturma dna zeka balık hitler gabriel garcia marquez mübin 1960 ihtilali müzik doris day latin amerika edebiyatı işkence küba devrimi delil berlin meksika beslenme dağ hapishane nedim şener ihanet oğlak örgüt kapo yemek banker kastelli facebook aşk ve macera tkp tevrat keşanlı ali destanı iş dünyası oyun anlatı kanser spiritüel kahire anneler ve kızları ali albayrak stavrogin selanik soykırım uyuşturucu mübadele zombi mısır göç özal struma türk sineması vaat edilmiş topraklar milliyet sakkara yaşlı nick emniyet’te fethullahçı örgütlenme tasavvuf anna karenina çehov ergenekon hırs hrant dink komünist oğuz atay atatürk futbol türkiye tehlike ikizler tolstoy gülbang küba jack islam kasaba ibrani kerime nadir cinayet roman kahramanı serenad nuriye akman papaz kadın italya ecinniler televizyon bir olmak yengeç katil masal vedat kemikliler yahudiye erich auerbach ekonomi kadınlar şehbal terazi cellat mezarlığı otel uzay şiir astroloji aslan sinema hindistan kapatılma manyak cafer yahudi anne çocuk yılmaz güney fethullah gülen kurşun kurtuluş hanefi avcı fanlo hacıbektaş israil gözyaşı 1908 devrimi fotoğraf hacı bektaş veli felsefe stasi ilişki fehiman hallacı mansur bağdat
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL