Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

vampir kaçış fanlo dostoyevski siyonizm cellat mezarlığı musevi tasavvuf yay burçlar islam roman acı 1960 ihtilali ergenekon meksika kova gözyaşı hayatın anlamı spiritüel aşk ve macera yaşar nabi nayır anne necip hablemitoğlu özgürlük istanbul üniversitesi hacı bektaş veli 1908 devrimi selanik dışarısı stalin kâhin cıa suç tiyatro korsan kitap yahudi bilim insanları hayvan hakları felsefe yahudi astroloji kadın erkek ilişkileri erkek arkadaş aydınlık hırs tarih dönmeler beslenme firavun dede soner yalçın vedat ego istanbul ecinniler çocuk şiddeti kan çocuk dili intikam dişi hindistan kız arkadaş berlin televizyon antoloji mübin musa roman kahramanı keşanlı ali destanı operasyon akrep mitologya şiddet fetih ingilizce hitler kemikliler yengeç küba devrimi allah şehbal israil kerime nadir kanser terazi kimlik çatışması öykü oğuz atay kanada bir olmak maya gezi nazlı ılıcak tüccar devrim müzik kimlik erich auerbach lokanta manyak cafer sufilik kapancı atatürk ali albayrak aksiyon parmak izi özal yemek sakkara soruşturma edebiyat ölüler hallacı mansur tkp melek mektup yaşlı nick nâzım hikmet kapatılma ekonomi mimesis kurşun ajanda struma şeytan mısır cep kitap anı otel hapishane çehov gerilim türk sineması korucu köyü kehanet polis lezzet pedro parama milliyet yalnızlık başak kahire aile ilişkileri masal başkalarının kokusu comala kasabası liman kıskançlık köpekbalığı fehiman fethullah gülen deprem komplo teorisi soykırım boğa etki ajanları mutfak feminizm ilişki büyük iskender cinler türk tehlike hz. ali delil katil mafya sultan oyun mekan dağ iskenderiye nuriye akman hrant dink anlatı dublin uyuşturucu kapo stiletto oda siyaset doğu perinçek azınlık dar’a durmak doris day istihbarat kan içiciler hayal kırıklığı yahudiye şiva vahası türkiye yılmaz güney tarikat küba hanefi avcı latin amerika edebiyatı osmanlı imparatorluğu haldun taner bağdat anne çocuk şiir trakya italya stasi kadınlar cinayet bestseller zeka aşk macera londra fidel castro oğlak reis vaat edilmiş topraklar papaz hacıbektaş sabri uzun aşiret uzay matematik kadın anneler ve kızları mübadele kurtuluş ahmet şık kürtaj adres stavrogin hayal türklük ibrani puşkin gabriel garcia marquez çalışan kadınlar komünist berlin duvarı yoksulluk bedeviler kolera nedim şener gogol sinema çevre koruma zombi göç laik tevrat emniyet’te fethullahçı örgütlenme idam tolstoy venedik örgüt anna karenina bektaşilik memet fuat futbol ege kastelli brezilya işkence akp facebook ergen kızlar donka pir kasaba islamiyet iş dünyası mitoloji onat kutlar maeve binchy ikizler izak babel jack balık aslan dna fotoğraf gülbang kutlukhan perker yazar referans banker kastelli mizah schubert cezaevi deloitte rekabet koç serenad çocuk bakımı parti izmir osmanlı porno ihanet sırrı bektaş naziler romantik komedi
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL