Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

feminizm milliyet islamiyet koç kasaba dişi kehanet yaşlı nick kova bestseller nâzım hikmet nedim şener musa futbol doğu perinçek venedik acı serenad fotoğraf lezzet köpekbalığı uyuşturucu zombi aile ilişkileri hindistan cezaevi cinler kâhin deprem çocuk bakımı masal kahire mısır tehlike reis vedat zeka oyun gerilim katil yılmaz güney ajanda erkek arkadaş manyak cafer struma bektaşilik trakya çehov şiir vaat edilmiş topraklar burçlar italya comala kasabası bağdat yahudi bilim insanları aşiret intikam yoksulluk memet fuat gülbang kemikliler hacıbektaş kız arkadaş başkalarının kokusu israil dönmeler dublin ekonomi korsan kitap fidel castro istanbul üniversitesi korucu köyü kanser devrim boğa necip hablemitoğlu naziler hrant dink akp oğuz atay hacı bektaş veli aydınlık çalışan kadınlar gezi anne edebiyat ali albayrak matematik müzik felsefe beslenme oğlak kutlukhan perker büyük iskender meksika macera türk sineması ingilizce tiyatro mübadele kadın ahmet şık uzay türk dışarısı hitler kanada türkiye stasi ibrani papaz parti anna karenina şeytan kurşun aşk tevrat antoloji ecinniler sufilik başak hz. ali izak babel operasyon tolstoy dostoyevski hırs bedeviler doris day televizyon emniyet’te fethullahçı örgütlenme tüccar ölüler kastelli banker kastelli örgüt istanbul donka yay haldun taner firavun suç anneler ve kızları kaçış stalin hayatın anlamı kerime nadir nazlı ılıcak yengeç gogol delil yahudiye ergen kızlar kan içiciler maeve binchy mübin adres fehiman terazi dar’a durmak sultan atatürk kimlik çatışması kadın erkek ilişkileri lokanta oda cıa sırrı bektaş kan brezilya rekabet ilişki aslan mitoloji soner yalçın şiddet kapo komünist etki ajanları anne çocuk azınlık tasavvuf cinayet deloitte küba selanik sakkara işkence ihanet göç ego anlatı iskenderiye cep kitap hapishane dağ onat kutlar yemek ikizler şiva vahası aşk ve macera tarih dna puşkin hayvan hakları gabriel garcia marquez siyonizm keşanlı ali destanı referans nuriye akman soykırım kurtuluş stavrogin osmanlı imparatorluğu tkp vampir özgürlük 1960 ihtilali dede iş dünyası melek berlin idam erich auerbach ergenekon hayal kırıklığı spiritüel küba devrimi otel fanlo mektup soruşturma kolera sinema hallacı mansur maya komplo teorisi kapancı özal porno hayal istihbarat 1908 devrimi ege tarikat yahudi şehbal musevi berlin duvarı balık akrep islam mutfak allah kürtaj kimlik izmir facebook sabri uzun roman kahramanı latin amerika edebiyatı siyaset kıskançlık romantik komedi çevre koruma öykü polis mimesis cellat mezarlığı hanefi avcı stiletto bir olmak laik çocuk şiddeti fetih astroloji mafya schubert osmanlı londra yaşar nabi nayır yalnızlık roman çocuk dili kapatılma gözyaşı mizah liman mekan türklük fethullah gülen parmak izi yazar pedro parama anı jack mitologya kadınlar pir aksiyon
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL