Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

uzay allah kanser jack özal stasi çalışan kadınlar ali albayrak hayal tevrat suç mekan gogol tiyatro stalin türklük aile ilişkileri kimlik izak babel ilişki mutfak etki ajanları izmir delil ergenekon nedim şener erich auerbach facebook dublin mizah aksiyon kurşun vedat parmak izi küba devrimi berlin israil başkalarının kokusu hindistan cinler kemikliler kapo tkp maeve binchy kerime nadir yemek 1908 devrimi naziler sabri uzun ikizler kadın oyun kimlik çatışması oğuz atay türk sineması kan içiciler matematik ecinniler yahudiye anı deloitte nuriye akman hapishane fotoğraf operasyon yaşar nabi nayır ölüler kastelli devrim roman şeytan latin amerika edebiyatı kolera osmanlı 1960 ihtilali feminizm roman kahramanı zombi korsan kitap stiletto hayal kırıklığı antoloji bedeviler osmanlı imparatorluğu bestseller mısır kâhin meksika ibrani anneler ve kızları hanefi avcı kahire hacı bektaş veli spiritüel iş dünyası istanbul serenad comala kasabası çocuk şiddeti acı yengeç kutlukhan perker hırs mektup fidel castro hitler kıskançlık göç dönmeler anne çocuk tehlike lezzet vampir londra şiva vahası terazi çehov komplo teorisi mafya lokanta felsefe puşkin haldun taner burçlar hacıbektaş pedro parama siyaset cıa başak laik şiddet vaat edilmiş topraklar mübin türk çevre koruma reis iskenderiye atatürk balık manyak cafer çocuk bakımı tarih firavun küba aşiret yahudi bilim insanları islamiyet astroloji hallacı mansur türkiye trakya melek fetih kasaba hrant dink donka gözyaşı emniyet’te fethullahçı örgütlenme berlin duvarı gabriel garcia marquez fehiman televizyon cezaevi gülbang stavrogin siyonizm islam zeka şiir ahmet şık futbol onat kutlar porno cellat mezarlığı müzik kürtaj ingilizce çocuk dili yalnızlık selanik memet fuat necip hablemitoğlu sakkara azınlık dışarısı struma rekabet sufilik macera dostoyevski dağ oğlak fethullah gülen aslan sırrı bektaş istanbul üniversitesi edebiyat kanada beslenme ekonomi mitoloji dede doris day tarikat idam yılmaz güney brezilya soruşturma doğu perinçek soykırım tasavvuf özgürlük anlatı erkek arkadaş musa örgüt dişi masal komünist ajanda musevi boğa anne liman kova bağdat soner yalçın tüccar kurtuluş venedik akrep oda korucu köyü istihbarat nazlı ılıcak cinayet yay mitologya kız arkadaş hz. ali ege ego öykü maya aşk aşk ve macera kaçış dna referans kan şehbal banker kastelli hayatın anlamı schubert ergen kızlar mimesis gerilim kehanet sinema otel cep kitap işkence akp italya aydınlık anna karenina kapancı sultan kadın erkek ilişkileri gezi keşanlı ali destanı kapatılma deprem papaz yoksulluk parti büyük iskender tolstoy fanlo pir bir olmak adres yazar milliyet köpekbalığı nâzım hikmet polis katil ihanet kadınlar romantik komedi mübadele hayvan hakları yahudi uyuşturucu bektaşilik koç dar’a durmak intikam yaşlı nick
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL