Aşk ve Ölüm Senaryoları

Kitap Hakkında:

Usta yönetmen Halit Refiğ’in üçü film olarak izleyiciyle buluşmuş, biri de henüz buluşmamış dört filminin özünü yakalama şansını okuyucularımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. "Hanım", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" ve "Elveda Burgaz" adlı senaryoları okurken sinemanın büyüsünü daha yakından hissedecek, beyazperdenin arkasına geçeceksiniz. Çok farklı filmler olarak görünen bu dört eseri birleştiren kavramlar var. Onlar da kitaba adını veriyor: "Aşk ve Ölüm Senaryoları".

Halit Refiğ kitapta yer alan filmleri bir üçleme ya da dörtleme olarak tasarlamamış aslında. Her biri ayrı zamanlarda, farklı motivasyonlarla filme çekilmiş. Hikâyeleri birbirinden bağımsız ve değişik. Ama daha önce de söylediğimiz gibi aşk ve ölüm kavramları onları birleştiriyor. Dünya da bu iki tema çevresinde dönmüyor mu zaten? Kendini bildi bileli hayatın gerçeğini merak eden usta yönetmenin bu temalardan uzak kalması düşünülemezdi elbette. Filmlerin senaryoları kadar ilgi çekici olan bir şey daha var, o da yönetmenin her senaryonun önünde filmlerde aşk ve ölüm kavramlarının ne şekilde işlendiğini okuyucuyla paylaşması, yani filmlerin oluşum hikâyesini de anlatması. İşin özü belki de Halit Refiğ’in şu sözlerinde saklı: "Ben ‘aşk’ı Doğu’da tanıdım, Batı’da ‘ölüm’ü gördüm." Sinemanın büyüsünün edebiyatın içine işlediği, edebiyat ile sinemanın vazgeçilmez dostluğunun bir kez daha ortaya çıktığı bu çalışma sadece sinemaseverlerin değil tüm okurların ilgisini çekecektir kuşkusuz.

 
Halit Refiğ
Halit Refiğ

Yazar Hakkında

Halit Refiğ 1934’te İzmir’de doğdu. Robert Kolej Mühendislik Bölümü’nde okudu. Okul bittikten sonra amatörce 8 mm’lik filmler çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön’le birlikte "Sinema" dergisini yayımlamaya başladı. Ardından "Kim" dergisi, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema çalışmasını "Yaşamak Hakkımdır" adlı filmde Atıf Yılmaz’ın asistanlığını yaparak gerçekleştirdi. 1960’ta da ilk filmi "Yasak Aşk"ı çekti. Ardından "Şehirdeki Yabancı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Bir Türk’e Gönül Verdim" adlı filmlere imza attı ve Moskova, Yeni Delhi, Sorrento film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında da "Gurbet Kuşları" ona Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi. 70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle televizyon filmlerine yöneldi. 1975’te TRT’ye çektiği "Aşk-ı Memnu"yla TV dizilerinin öncüsü oldu. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", "Karılar Koğuşu", "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararıyla "Onursal Profesörlük" unvanı verilen Refiğ’in "Ulusal Sinema Kavgası" adlı bir de kitabı vardır.

Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri
 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

tarih kasaba dar’a durmak uyuşturucu izmir burçlar cıa bağdat manyak cafer musa romantik komedi şiddet erich auerbach gogol adres trakya istihbarat doğu perinçek soruşturma referans masal mafya mitologya anne şiir lezzet tasavvuf cep kitap dişi fetih bestseller ikizler sakkara fidel castro mutfak akrep rekabet azınlık tkp sabri uzun tüccar ingilizce küba devrimi kastelli istanbul schubert kemikliler çocuk şiddeti struma operasyon oğlak kıskançlık osmanlı imparatorluğu ecinniler göç kerime nadir dışarısı nuriye akman feminizm edebiyat kutlukhan perker intikam komünist aile ilişkileri hayatın anlamı çehov pir keşanlı ali destanı donka kanada hırs venedik yalnızlık firavun katil dede allah ege hacı bektaş veli soykırım porno comala kasabası ilişki aslan siyonizm beslenme fotoğraf sultan vaat edilmiş topraklar tiyatro nâzım hikmet tolstoy çocuk bakımı kahire iskenderiye parti dönmeler yahudiye şiva vahası yahudi bilim insanları brezilya kâhin memet fuat aydınlık fehiman türk facebook hanefi avcı mübin mısır aksiyon şeytan felsefe ego ekonomi kova kurtuluş hz. ali laik roman kahramanı yaşlı nick emniyet’te fethullahçı örgütlenme latin amerika edebiyatı antoloji idam gezi londra maya vampir erkek arkadaş banker kastelli mitoloji islamiyet kapatılma kapo puşkin gözyaşı zombi iş dünyası oyun ergen kızlar sinema yay cinayet reis gülbang başkalarının kokusu israil kadın fanlo işkence meksika zeka cellat mezarlığı aşiret hayvan hakları kürtaj devrim korsan kitap onat kutlar hapishane spiritüel liman polis bir olmak 1960 ihtilali macera siyaset kehanet tehlike küba berlin fethullah gülen mimesis atatürk lokanta kaçış hrant dink sufilik acı osmanlı müzik kan içiciler maeve binchy anna karenina jack melek kimlik kadın erkek ilişkileri stasi papaz haldun taner yengeç izak babel berlin duvarı matematik aşk ve macera futbol deloitte kadınlar milliyet otel anı oğuz atay naziler hacıbektaş 1908 devrimi kimlik çatışması kolera yoksulluk serenad mekan gerilim ali albayrak deprem uzay örgüt necip hablemitoğlu bedeviler şehbal parmak izi öykü tevrat türk sineması vedat kız arkadaş selanik terazi ihanet aşk kapancı türkiye cinler italya hayal kırıklığı sırrı bektaş kurşun ibrani islam ölüler yazar çalışan kadınlar kanser stalin anlatı etki ajanları astroloji mübadele dağ boğa oda türklük hallacı mansur köpekbalığı yahudi büyük iskender cezaevi kan musevi ajanda pedro parama anneler ve kızları akp tarikat özgürlük stavrogin mektup özal hitler gabriel garcia marquez yemek roman bektaşilik dublin balık doris day başak suç televizyon yılmaz güney nedim şener çocuk dili delil dostoyevski istanbul üniversitesi soner yalçın hindistan çevre koruma mizah nazlı ılıcak yaşar nabi nayır stiletto dna anne çocuk ergenekon ahmet şık komplo teorisi hayal koç korucu köyü
 
Aşk ve Ölüm Senaryoları

ISBN: 978-975-293-450-4
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Nisan 2006
2. Baskı: Mayıs 2006
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 16.00 TL