Aşkı Giyinen Adam

Kitap Hakkında:

Romancılığımızın en özgün ve özgür kaleminden Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi, etkileyici bir roman…

Nazlı Eray, 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün kazanan Aşkı Giyinen Adam’da, tuhaf ve komik dünyalarından birini daha kuruyor: Dürnev Abla’nın tarot kartlarından çıkan Eddie Fisher, Elizabeth Taylor ve Debbie Reynolds; kahramanımızın ve Eddie’nin anıları yüklenmiş koyun kelleleri Peyami ile İdris; şoför Kâzım Efendi’nin çıkardığı gazla dirilen, cinayet kurbanı yaşlı ana-kız; Belligün Pastanesi’nde Mihri Abla’yla birlikte kahve fincanının içinde izlenen Eddie Fisher konseri…
“Doktor Ayberk yaklaşmıştı bana. Yavaşça kulağıma eğilip, ‘Olağanüstü bir şey bu! Bir saattir dinliyorum onu. Hayatından kesitler anlatıyor. Hollywood, Las Vegas; güzel kadınlar; Elizabeth Taylor ile yaşadığı yoğun aşk yüzünden yaşamın bir başka köşesine kayışı; bir iki gecelik kaçamaklar; uzun süreli ilişkilerden kaçması, kadınlara verdiği armağanlar; amfetamin ve kokaine bağımlılığı; bu uçurumdan kurtulmak isterken düştüğü bir paralı tımarhane; sesini yitirişi... Her şeyi anlatıyor. Müthiş bir bellek, olağanüstü bir açıkyüreklilik... Hayatımda hiçbir şey beni bu kelle kadar şaşırtmamıştı, hayretler içindeyim’ dedi.
‘Bir tıp doktoru olarak bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sordum.
‘Yorumlayamıyorum. Beni aşan bir şey bu’ dedi.”

 
Nazlı Eray
Nazlı Eray

Yazar Hakkında

Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi, 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üyesidir.
Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. “Laz Bakkal” başta olmak üzere pek çok öyküsü kültleşti. “Karanfil Gece Kursu” öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Aşkı Giyinen Adam romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü (2009), Başkent Rotary Kulübü’nün Meslek Ödülü (2010) ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk Mavi Anka Ödülü’ne (2014) layık görüldü.
Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri 2005’te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L’ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye’de sahnelendi.
Nazlı Eray, anılarını Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) ve Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni (DK, Mayıs 2013) adlarıyla kitaplaştırdı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kapancı cellat mezarlığı manyak cafer çehov tüccar gezi tiyatro korsan kitap devrim dar’a durmak islamiyet kaçış deprem felsefe rekabet edebiyat balık hanefi avcı dublin dönmeler romantik komedi 1960 ihtilali mizah kimlik çatışması roman kahramanı atatürk kova fotoğraf mübadele soner yalçın gabriel garcia marquez bedeviler doğu perinçek sabri uzun gerilim tevrat antoloji parti kahire hrant dink donka adres küba kanada deloitte oğuz atay hz. ali puşkin dışarısı venedik londra türk sineması kutlukhan perker çocuk bakımı anneler ve kızları fethullah gülen hacıbektaş ergenekon istihbarat mektup siyaset kıskançlık brezilya yaşlı nick şiva vahası sultan yazar türklük spiritüel soruşturma anne çocuk yay nâzım hikmet fetih işkence kerime nadir bir olmak katil oğlak yengeç erkek arkadaş kasaba aşk jack delil erich auerbach cezaevi sakkara laik otel yahudi anlatı selanik izak babel papaz fidel castro hindistan sinema kapo beslenme kurtuluş hırs onat kutlar uyuşturucu komplo teorisi mekan intikam parmak izi hitler kürtaj sufilik korucu köyü ecinniler berlin göç dostoyevski trakya nazlı ılıcak stavrogin yaşar nabi nayır uzay doris day roman berlin duvarı israil anne hacı bektaş veli futbol pir necip hablemitoğlu yahudiye tolstoy schubert kâhin referans nedim şener anı özal aydınlık çocuk şiddeti gülbang kehanet ali albayrak polis müzik kemikliler vampir istanbul üniversitesi latin amerika edebiyatı türkiye yoksulluk cinayet hallacı mansur aşiret yemek aslan burçlar şeytan facebook lezzet ikizler soykırım acı struma mübin mutfak haldun taner reis bestseller ekonomi macera mitologya italya özgürlük kurşun liman ajanda maeve binchy ilişki musa porno anna karenina oda siyonizm tkp pedro parama televizyon büyük iskender ihanet allah ahmet şık komünist keşanlı ali destanı başak çocuk dili maya nuriye akman bektaşilik sırrı bektaş şiir operasyon zeka vedat kadınlar matematik tarih fanlo dağ köpekbalığı stiletto oyun koç cep kitap kimlik mitoloji kadın hapishane tarikat şehbal küba devrimi comala kasabası milliyet istanbul memet fuat idam astroloji islam tehlike hayvan hakları aile ilişkileri mısır 1908 devrimi hayal meksika yalnızlık kastelli azınlık mimesis şiddet akp firavun çalışan kadınlar naziler kan dede fehiman hayal kırıklığı lokanta ergen kızlar etki ajanları terazi gözyaşı feminizm ingilizce ego hayatın anlamı kız arkadaş kadın erkek ilişkileri dna iskenderiye kanser akrep zombi osmanlı imparatorluğu masal iş dünyası ege aşk ve macera ibrani çevre koruma cinler örgüt stalin izmir yahudi bilim insanları kan içiciler yılmaz güney banker kastelli kapatılma stasi türk musevi bağdat suç serenad osmanlı cıa boğa vaat edilmiş topraklar dişi öykü ölüler gogol emniyet’te fethullahçı örgütlenme kolera mafya aksiyon başkalarının kokusu tasavvuf melek
 
Aşkı Giyinen Adam

ISBN: 978-605-09-0261-7
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ağustos 2011
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL