Aşkı Giyinen Adam

Kitap Hakkında:

Romancılığımızın en özgün ve özgür kaleminden Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi, etkileyici bir roman…

Nazlı Eray, 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün kazanan Aşkı Giyinen Adam’da, tuhaf ve komik dünyalarından birini daha kuruyor: Dürnev Abla’nın tarot kartlarından çıkan Eddie Fisher, Elizabeth Taylor ve Debbie Reynolds; kahramanımızın ve Eddie’nin anıları yüklenmiş koyun kelleleri Peyami ile İdris; şoför Kâzım Efendi’nin çıkardığı gazla dirilen, cinayet kurbanı yaşlı ana-kız; Belligün Pastanesi’nde Mihri Abla’yla birlikte kahve fincanının içinde izlenen Eddie Fisher konseri…
“Doktor Ayberk yaklaşmıştı bana. Yavaşça kulağıma eğilip, ‘Olağanüstü bir şey bu! Bir saattir dinliyorum onu. Hayatından kesitler anlatıyor. Hollywood, Las Vegas; güzel kadınlar; Elizabeth Taylor ile yaşadığı yoğun aşk yüzünden yaşamın bir başka köşesine kayışı; bir iki gecelik kaçamaklar; uzun süreli ilişkilerden kaçması, kadınlara verdiği armağanlar; amfetamin ve kokaine bağımlılığı; bu uçurumdan kurtulmak isterken düştüğü bir paralı tımarhane; sesini yitirişi... Her şeyi anlatıyor. Müthiş bir bellek, olağanüstü bir açıkyüreklilik... Hayatımda hiçbir şey beni bu kelle kadar şaşırtmamıştı, hayretler içindeyim’ dedi.
‘Bir tıp doktoru olarak bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sordum.
‘Yorumlayamıyorum. Beni aşan bir şey bu’ dedi.”

 
Nazlı Eray
Nazlı Eray

Yazar Hakkında

Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi, 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üyesidir.
Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. “Laz Bakkal” başta olmak üzere pek çok öyküsü kültleşti. “Karanfil Gece Kursu” öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Aşkı Giyinen Adam romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü (2009), Başkent Rotary Kulübü’nün Meslek Ödülü (2010) ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk Mavi Anka Ödülü’ne (2014) layık görüldü.
Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri 2005’te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L’ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye’de sahnelendi.
Nazlı Eray, anılarını Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) ve Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni (DK, Mayıs 2013) adlarıyla kitaplaştırdı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

nazlı ılıcak şiddet futbol terazi suç kürtaj sakkara 1908 devrimi yay tiyatro lokanta stiletto trakya memet fuat soner yalçın manyak cafer cinler kan içiciler cıa nuriye akman iskenderiye papaz uzay kadın kan özgürlük kutlukhan perker serenad brezilya mutfak istanbul üniversitesi küba anlatı oyun tarih anna karenina sinema parmak izi selanik hayal kırıklığı romantik komedi devrim astroloji tarikat hanefi avcı ergen kızlar aile ilişkileri schubert aslan ego ölüler keşanlı ali destanı ecinniler akrep katil iş dünyası türk kanser sırrı bektaş porno köpekbalığı onat kutlar struma dışarısı şeytan mübin gözyaşı çocuk bakımı antoloji dişi şiir hırs ibrani hayal aksiyon mitoloji roman kahramanı milliyet kâhin felsefe comala kasabası yaşlı nick delil vaat edilmiş topraklar yahudiye uyuşturucu laik berlin mısır soruşturma sufilik dostoyevski liman tevrat türk sineması kimlik çatışması tasavvuf başkalarının kokusu reis pedro parama londra büyük iskender ihanet başak musa kastelli koç hacı bektaş veli hindistan kerime nadir gabriel garcia marquez dağ kapancı masal ekonomi spiritüel dna doris day macera islam deprem kova islamiyet acı kız arkadaş çocuk dili ergenekon kadınlar kurtuluş türkiye roman zombi mübadele burçlar berlin duvarı kahire kolera maya kapo 1960 ihtilali çehov anne çocuk ilişki ingilizce atatürk sabri uzun soykırım özal maeve binchy göç gogol ege şehbal fidel castro deloitte mektup aşk ve macera yahudi çocuk şiddeti fethullah gülen adres parti emniyet’te fethullahçı örgütlenme bestseller referans israil pir sultan yalnızlık korsan kitap banker kastelli osmanlı komünist tkp hz. ali cezaevi latin amerika edebiyatı mitologya meksika hapishane kanada anı anneler ve kızları zeka necip hablemitoğlu azınlık donka osmanlı imparatorluğu çalışan kadınlar operasyon anne kehanet fetih siyonizm bir olmak gerilim ikizler stavrogin cep kitap siyaset ajanda yaşar nabi nayır korucu köyü kaçış tüccar aydınlık akp facebook kemikliler beslenme hallacı mansur kadın erkek ilişkileri istihbarat naziler küba devrimi mekan mizah erkek arkadaş stasi gezi hrant dink fehiman italya otel aşk bektaşilik dar’a durmak nedim şener ahmet şık melek musevi fanlo yengeç komplo teorisi kapatılma türklük fotoğraf nâzım hikmet örgüt aşiret izmir istanbul oda mafya allah hacıbektaş vedat idam oğuz atay yoksulluk oğlak yahudi bilim insanları edebiyat hitler matematik cellat mezarlığı vampir hayatın anlamı ali albayrak kurşun cinayet çevre koruma mimesis dönmeler erich auerbach müzik işkence televizyon etki ajanları gülbang dede öykü izak babel intikam haldun taner kıskançlık kimlik dublin lezzet yazar puşkin hayvan hakları polis bedeviler firavun feminizm boğa yılmaz güney doğu perinçek şiva vahası tehlike tolstoy stalin venedik rekabet yemek jack balık bağdat kasaba
 
Aşkı Giyinen Adam

ISBN: 978-605-09-0261-7
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ağustos 2011
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL