Aşkı Giyinen Adam

Kitap Hakkında:

Romancılığımızın en özgün ve özgür kaleminden Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi, etkileyici bir roman…

Nazlı Eray, 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün kazanan Aşkı Giyinen Adam’da, tuhaf ve komik dünyalarından birini daha kuruyor: Dürnev Abla’nın tarot kartlarından çıkan Eddie Fisher, Elizabeth Taylor ve Debbie Reynolds; kahramanımızın ve Eddie’nin anıları yüklenmiş koyun kelleleri Peyami ile İdris; şoför Kâzım Efendi’nin çıkardığı gazla dirilen, cinayet kurbanı yaşlı ana-kız; Belligün Pastanesi’nde Mihri Abla’yla birlikte kahve fincanının içinde izlenen Eddie Fisher konseri…
“Doktor Ayberk yaklaşmıştı bana. Yavaşça kulağıma eğilip, ‘Olağanüstü bir şey bu! Bir saattir dinliyorum onu. Hayatından kesitler anlatıyor. Hollywood, Las Vegas; güzel kadınlar; Elizabeth Taylor ile yaşadığı yoğun aşk yüzünden yaşamın bir başka köşesine kayışı; bir iki gecelik kaçamaklar; uzun süreli ilişkilerden kaçması, kadınlara verdiği armağanlar; amfetamin ve kokaine bağımlılığı; bu uçurumdan kurtulmak isterken düştüğü bir paralı tımarhane; sesini yitirişi... Her şeyi anlatıyor. Müthiş bir bellek, olağanüstü bir açıkyüreklilik... Hayatımda hiçbir şey beni bu kelle kadar şaşırtmamıştı, hayretler içindeyim’ dedi.
‘Bir tıp doktoru olarak bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sordum.
‘Yorumlayamıyorum. Beni aşan bir şey bu’ dedi.”

 
Nazlı Eray
Nazlı Eray

Yazar Hakkında

Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi, 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üyesidir.
Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. “Laz Bakkal” başta olmak üzere pek çok öyküsü kültleşti. “Karanfil Gece Kursu” öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Aşkı Giyinen Adam romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü (2009), Başkent Rotary Kulübü’nün Meslek Ödülü (2010) ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk Mavi Anka Ödülü’ne (2014) layık görüldü.
Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri 2005’te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L’ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye’de sahnelendi.
Nazlı Eray, anılarını Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) ve Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni (DK, Mayıs 2013) adlarıyla kitaplaştırdı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kapo izak babel latin amerika edebiyatı hırs türk sineması anlatı doğu perinçek kolera jack yemek zombi aile ilişkileri mektup katil maya referans öykü iskenderiye erkek arkadaş spiritüel şehbal kutlukhan perker dublin erich auerbach rekabet aşk ve macera kadın cezaevi hindistan balık çocuk dili otel vaat edilmiş topraklar çevre koruma kurşun bağdat cıa dişi aksiyon kimlik çatışması fethullah gülen polis nazlı ılıcak idam hayal kırıklığı koç astroloji feminizm yaşar nabi nayır ergenekon mekan istihbarat göç hanefi avcı manyak cafer kapancı laik masal tehlike ajanda örgüt milliyet mizah oğuz atay stasi siyaset selanik musevi çehov aslan ali albayrak dede fehiman matematik dna roman soykırım delil akp zeka vedat ege şiddet doris day parmak izi küba şiir cinler fidel castro oda ego devrim islamiyet maeve binchy kova 1960 ihtilali aydınlık ibrani gülbang kıskançlık sufilik roman kahramanı soruşturma kâhin kanada tolstoy kan içiciler iş dünyası brezilya aşk ahmet şık melek kasaba soner yalçın ölüler hayvan hakları ikizler londra islam yaşlı nick cellat mezarlığı yahudi israil dostoyevski macera korsan kitap kahire yahudi bilim insanları lokanta ergen kızlar tiyatro işkence tarikat yay hayal fotoğraf kimlik çocuk bakımı fanlo hz. ali tarih fetih bedeviler deloitte mutfak pir banker kastelli nedim şener uyuşturucu schubert bektaşilik intikam dar’a durmak deprem izmir venedik vampir oyun facebook pedro parama beslenme anna karenina atatürk hitler naziler şeytan allah osmanlı gerilim mitoloji yahudiye mafya donka emniyet’te fethullahçı örgütlenme suç burçlar hayatın anlamı yazar sinema tüccar parti kastelli kurtuluş istanbul üniversitesi kadın erkek ilişkileri özgürlük yoksulluk istanbul köpekbalığı etki ajanları kemikliler hacıbektaş serenad kan onat kutlar başak terazi anneler ve kızları nâzım hikmet berlin duvarı ihanet özal berlin başkalarının kokusu televizyon dışarısı gabriel garcia marquez çocuk şiddeti 1908 devrimi papaz felsefe büyük iskender stiletto bestseller ingilizce uzay tkp türk mısır sırrı bektaş firavun anne sabri uzun mimesis mübin romantik komedi tasavvuf kehanet hrant dink türkiye acı hacı bektaş veli ekonomi musa komünist italya ecinniler ilişki şiva vahası memet fuat oğlak dağ keşanlı ali destanı adres dönmeler nuriye akman tevrat siyonizm edebiyat sultan hapishane kadınlar cep kitap gezi stalin comala kasabası akrep stavrogin kürtaj anne çocuk osmanlı imparatorluğu boğa mitologya müzik kanser cinayet meksika kaçış küba devrimi yılmaz güney çalışan kadınlar reis struma operasyon puşkin mübadele kerime nadir gözyaşı bir olmak necip hablemitoğlu liman yengeç yalnızlık trakya gogol hallacı mansur kız arkadaş türklük sakkara kapatılma futbol aşiret lezzet komplo teorisi antoloji anı korucu köyü azınlık haldun taner porno
 
Aşkı Giyinen Adam

ISBN: 978-605-09-0261-7
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ağustos 2011
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL