Aşkı Giyinen Adam

Kitap Hakkında:

Romancılığımızın en özgün ve özgür kaleminden Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi, etkileyici bir roman…

Nazlı Eray, 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün kazanan Aşkı Giyinen Adam’da, tuhaf ve komik dünyalarından birini daha kuruyor: Dürnev Abla’nın tarot kartlarından çıkan Eddie Fisher, Elizabeth Taylor ve Debbie Reynolds; kahramanımızın ve Eddie’nin anıları yüklenmiş koyun kelleleri Peyami ile İdris; şoför Kâzım Efendi’nin çıkardığı gazla dirilen, cinayet kurbanı yaşlı ana-kız; Belligün Pastanesi’nde Mihri Abla’yla birlikte kahve fincanının içinde izlenen Eddie Fisher konseri…
“Doktor Ayberk yaklaşmıştı bana. Yavaşça kulağıma eğilip, ‘Olağanüstü bir şey bu! Bir saattir dinliyorum onu. Hayatından kesitler anlatıyor. Hollywood, Las Vegas; güzel kadınlar; Elizabeth Taylor ile yaşadığı yoğun aşk yüzünden yaşamın bir başka köşesine kayışı; bir iki gecelik kaçamaklar; uzun süreli ilişkilerden kaçması, kadınlara verdiği armağanlar; amfetamin ve kokaine bağımlılığı; bu uçurumdan kurtulmak isterken düştüğü bir paralı tımarhane; sesini yitirişi... Her şeyi anlatıyor. Müthiş bir bellek, olağanüstü bir açıkyüreklilik... Hayatımda hiçbir şey beni bu kelle kadar şaşırtmamıştı, hayretler içindeyim’ dedi.
‘Bir tıp doktoru olarak bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sordum.
‘Yorumlayamıyorum. Beni aşan bir şey bu’ dedi.”

 
Nazlı Eray
Nazlı Eray

Yazar Hakkında

Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi, 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üyesidir.
Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. “Laz Bakkal” başta olmak üzere pek çok öyküsü kültleşti. “Karanfil Gece Kursu” öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Aşkı Giyinen Adam romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü (2009), Başkent Rotary Kulübü’nün Meslek Ödülü (2010) ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk Mavi Anka Ödülü’ne (2014) layık görüldü.
Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri 2005’te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L’ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye’de sahnelendi.
Nazlı Eray, anılarını Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) ve Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni (DK, Mayıs 2013) adlarıyla kitaplaştırdı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

siyaset kahire feminizm çocuk dili berlin hayatın anlamı italya roman yahudiye selanik yemek mübin islam soner yalçın kanser nuriye akman azınlık manyak cafer nâzım hikmet aile ilişkileri kolera şiddet idam kurşun televizyon osmanlı imparatorluğu mısır vampir futbol pedro parama müzik anne çocuk stavrogin şehbal yaşar nabi nayır banker kastelli kıskançlık trakya mafya doğu perinçek matematik latin amerika edebiyatı ergenekon anne felsefe boğa delil dağ türkiye cıa uyuşturucu komünist çocuk bakımı dışarısı kapo puşkin soruşturma parmak izi mitoloji milliyet aydınlık gogol terazi naziler beslenme yılmaz güney sufilik tarih anı papaz türk sineması tüccar parti liman dede onat kutlar otel cep kitap haldun taner emniyet’te fethullahçı örgütlenme sultan zombi işkence kan etki ajanları kadınlar ekonomi intikam edebiyat mübadele burçlar izak babel katil fetih ingilizce suç tasavvuf komplo teorisi berlin duvarı bağdat dar’a durmak yay pir sakkara osmanlı aşiret hitler sabri uzun masal stiletto yoksulluk polis yalnızlık kan içiciler ihanet ibrani erkek arkadaş aksiyon göç 1908 devrimi sırrı bektaş operasyon kadın erkek ilişkileri ali albayrak necip hablemitoğlu yazar dublin ego romantik komedi mekan antoloji hapishane öykü islamiyet anna karenina hayal kırıklığı kerime nadir stasi küba devrimi cellat mezarlığı firavun siyonizm deprem vaat edilmiş topraklar istihbarat hindistan tevrat hacıbektaş soykırım rekabet iş dünyası meksika devrim fehiman mimesis ergen kızlar bedeviler hırs dostoyevski gözyaşı astroloji başkalarının kokusu hrant dink yahudi bilim insanları deloitte türklük melek memet fuat kürtaj sinema kemikliler balık comala kasabası mutfak londra serenad fanlo gülbang kimlik hallacı mansur korsan kitap spiritüel şeytan korucu köyü dişi kastelli referans oyun hayal musevi laik çehov kız arkadaş ölüler çocuk şiddeti aşk şiir jack ecinniler oğlak vedat çevre koruma hz. ali struma bir olmak ajanda doris day maya kaçış yengeç facebook 1960 ihtilali tehlike erich auerbach maeve binchy köpekbalığı cinler lezzet tiyatro zeka yaşlı nick hayvan hakları oğuz atay koç donka izmir küba atatürk anlatı başak hacı bektaş veli ilişki tarikat iskenderiye macera dönmeler fethullah gülen kurtuluş ikizler keşanlı ali destanı kova ahmet şık brezilya tolstoy bektaşilik akp aslan özgürlük gerilim büyük iskender gezi türk cinayet fidel castro şiva vahası cezaevi kadın kimlik çatışması kutlukhan perker kâhin aşk ve macera roman kahramanı mizah musa çalışan kadınlar allah oda mitologya uzay istanbul istanbul üniversitesi kapancı schubert bestseller anneler ve kızları dna lokanta stalin kanada mektup tkp akrep nazlı ılıcak acı reis hanefi avcı kasaba yahudi kehanet özal porno gabriel garcia marquez örgüt nedim şener venedik israil adres fotoğraf ege kapatılma
 
Aşkı Giyinen Adam

ISBN: 978-605-09-0261-7
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ağustos 2011
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL