Aşkı Giyinen Adam

Kitap Hakkında:

Romancılığımızın en özgün ve özgür kaleminden Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi, etkileyici bir roman…

Nazlı Eray, 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün kazanan Aşkı Giyinen Adam’da, tuhaf ve komik dünyalarından birini daha kuruyor: Dürnev Abla’nın tarot kartlarından çıkan Eddie Fisher, Elizabeth Taylor ve Debbie Reynolds; kahramanımızın ve Eddie’nin anıları yüklenmiş koyun kelleleri Peyami ile İdris; şoför Kâzım Efendi’nin çıkardığı gazla dirilen, cinayet kurbanı yaşlı ana-kız; Belligün Pastanesi’nde Mihri Abla’yla birlikte kahve fincanının içinde izlenen Eddie Fisher konseri…
“Doktor Ayberk yaklaşmıştı bana. Yavaşça kulağıma eğilip, ‘Olağanüstü bir şey bu! Bir saattir dinliyorum onu. Hayatından kesitler anlatıyor. Hollywood, Las Vegas; güzel kadınlar; Elizabeth Taylor ile yaşadığı yoğun aşk yüzünden yaşamın bir başka köşesine kayışı; bir iki gecelik kaçamaklar; uzun süreli ilişkilerden kaçması, kadınlara verdiği armağanlar; amfetamin ve kokaine bağımlılığı; bu uçurumdan kurtulmak isterken düştüğü bir paralı tımarhane; sesini yitirişi... Her şeyi anlatıyor. Müthiş bir bellek, olağanüstü bir açıkyüreklilik... Hayatımda hiçbir şey beni bu kelle kadar şaşırtmamıştı, hayretler içindeyim’ dedi.
‘Bir tıp doktoru olarak bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sordum.
‘Yorumlayamıyorum. Beni aşan bir şey bu’ dedi.”

 
Nazlı Eray
Nazlı Eray

Yazar Hakkında

Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi, 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üyesidir.
Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. “Laz Bakkal” başta olmak üzere pek çok öyküsü kültleşti. “Karanfil Gece Kursu” öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Aşkı Giyinen Adam romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü (2009), Başkent Rotary Kulübü’nün Meslek Ödülü (2010) ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk Mavi Anka Ödülü’ne (2014) layık görüldü.
Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri 2005’te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L’ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye’de sahnelendi.
Nazlı Eray, anılarını Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) ve Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni (DK, Mayıs 2013) adlarıyla kitaplaştırdı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kâhin vampir stasi ingilizce gezi kova kutlukhan perker matematik öykü türk sineması referans hayvan hakları stiletto şeytan osmanlı imparatorluğu anlatı izmir hayal kürtaj tarikat soykırım porno jack yahudi kurşun dede kaçış televizyon aşiret emniyet’te fethullahçı örgütlenme katil fotoğraf ibrani yay türk tehlike bağdat siyonizm berlin duvarı londra küba mitoloji çalışan kadınlar laik sinema islam donka anneler ve kızları ali albayrak felsefe meksika yahudiye şiddet beslenme zeka lokanta dişi doğu perinçek mutfak italya sultan istihbarat müzik balık hacı bektaş veli oda deloitte intikam dönmeler tkp hallacı mansur kemikliler hırs ergen kızlar aşk ve macera ihanet ecinniler bektaşilik deprem yaşlı nick roman kahramanı hindistan naziler lezzet kapo örgüt kurtuluş mimesis mısır manyak cafer çocuk dili ege korsan kitap tasavvuf kastelli iskenderiye etki ajanları kapatılma spiritüel fanlo oyun cep kitap fetih kapancı futbol milliyet hrant dink otel stalin istanbul kanser maeve binchy vaat edilmiş topraklar nuriye akman türklük mekan türkiye özgürlük pedro parama aydınlık anne necip hablemitoğlu özal şehbal cellat mezarlığı oğuz atay ajanda kehanet hitler gerilim islamiyet nedim şener ego 1960 ihtilali acı mübadele suç sırrı bektaş soruşturma edebiyat hz. ali kimlik çatışması gogol cinler musevi latin amerika edebiyatı anne çocuk berlin kadınlar başkalarının kokusu kan içiciler yalnızlık 1908 devrimi mektup hacıbektaş vedat komplo teorisi cinayet ahmet şık firavun azınlık kimlik çevre koruma comala kasabası uzay iş dünyası hayal kırıklığı korucu köyü yaşar nabi nayır macera yoksulluk ergenekon anı hayatın anlamı büyük iskender aksiyon aslan yengeç cıa gabriel garcia marquez bestseller memet fuat trakya idam şiir selanik struma stavrogin musa allah çocuk bakımı kız arkadaş romantik komedi hapishane izak babel tüccar papaz fehiman puşkin sabri uzun sakkara burçlar siyaset adres haldun taner dostoyevski koç terazi kanada facebook komünist soner yalçın astroloji feminizm yılmaz güney akp brezilya zombi gülbang uyuşturucu istanbul üniversitesi kolera bedeviler operasyon parmak izi tiyatro erich auerbach schubert dna osmanlı liman başak köpekbalığı nâzım hikmet dağ yemek kerime nadir fidel castro mizah banker kastelli doris day fethullah gülen dışarısı antoloji çocuk şiddeti yazar kan onat kutlar küba devrimi mafya çehov kıskançlık ilişki parti keşanlı ali destanı serenad şiva vahası hanefi avcı kadın erkek ilişkileri boğa tolstoy tevrat rekabet oğlak delil polis aşk kahire atatürk işkence reis venedik bir olmak devrim kadın gözyaşı göç yahudi bilim insanları melek anna karenina dublin erkek arkadaş aile ilişkileri kasaba sufilik dar’a durmak ikizler roman cezaevi maya ekonomi israil mitologya akrep ölüler nazlı ılıcak pir masal mübin tarih
 
Aşkı Giyinen Adam

ISBN: 978-605-09-0261-7
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ağustos 2011
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL