Aşkı Giyinen Adam

Kitap Hakkında:

Romancılığımızın en özgün ve özgür kaleminden Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi, etkileyici bir roman…

Nazlı Eray, 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün kazanan Aşkı Giyinen Adam’da, tuhaf ve komik dünyalarından birini daha kuruyor: Dürnev Abla’nın tarot kartlarından çıkan Eddie Fisher, Elizabeth Taylor ve Debbie Reynolds; kahramanımızın ve Eddie’nin anıları yüklenmiş koyun kelleleri Peyami ile İdris; şoför Kâzım Efendi’nin çıkardığı gazla dirilen, cinayet kurbanı yaşlı ana-kız; Belligün Pastanesi’nde Mihri Abla’yla birlikte kahve fincanının içinde izlenen Eddie Fisher konseri…
“Doktor Ayberk yaklaşmıştı bana. Yavaşça kulağıma eğilip, ‘Olağanüstü bir şey bu! Bir saattir dinliyorum onu. Hayatından kesitler anlatıyor. Hollywood, Las Vegas; güzel kadınlar; Elizabeth Taylor ile yaşadığı yoğun aşk yüzünden yaşamın bir başka köşesine kayışı; bir iki gecelik kaçamaklar; uzun süreli ilişkilerden kaçması, kadınlara verdiği armağanlar; amfetamin ve kokaine bağımlılığı; bu uçurumdan kurtulmak isterken düştüğü bir paralı tımarhane; sesini yitirişi... Her şeyi anlatıyor. Müthiş bir bellek, olağanüstü bir açıkyüreklilik... Hayatımda hiçbir şey beni bu kelle kadar şaşırtmamıştı, hayretler içindeyim’ dedi.
‘Bir tıp doktoru olarak bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sordum.
‘Yorumlayamıyorum. Beni aşan bir şey bu’ dedi.”

 
Nazlı Eray
Nazlı Eray

Yazar Hakkında

Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi, 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üyesidir.
Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. “Laz Bakkal” başta olmak üzere pek çok öyküsü kültleşti. “Karanfil Gece Kursu” öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Aşkı Giyinen Adam romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü (2009), Başkent Rotary Kulübü’nün Meslek Ödülü (2010) ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk Mavi Anka Ödülü’ne (2014) layık görüldü.
Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri 2005’te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L’ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye’de sahnelendi.
Nazlı Eray, anılarını Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) ve Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni (DK, Mayıs 2013) adlarıyla kitaplaştırdı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

cıa burçlar rekabet stiletto ilişki kutlukhan perker allah kurşun kimlik çatışması londra bağdat nâzım hikmet futbol ölüler ihanet mısır pedro parama iskenderiye vaat edilmiş topraklar kız arkadaş katil milliyet yemek korsan kitap adres başkalarının kokusu ajanda memet fuat aksiyon hanefi avcı oyun beslenme fetih ego otel dna doris day kanada anı sufilik sinema tolstoy berlin hapishane kahire terazi köpekbalığı acı istihbarat tarikat kadın melek referans çocuk bakımı comala kasabası nuriye akman göç küba komünist gerilim hz. ali tarih kemikliler türklük operasyon başak dönmeler necip hablemitoğlu masal dağ sakkara stalin devrim izmir gülbang cep kitap spiritüel bestseller şiir kapo feminizm macera anlatı nedim şener lokanta hırs liman musevi istanbul üniversitesi latin amerika edebiyatı hayal kırıklığı dublin balık çehov lezzet hayatın anlamı firavun mitoloji islamiyet erich auerbach hayal parmak izi öykü hitler aşiret istanbul izak babel tasavvuf naziler cezaevi aşk ve macera atatürk ibrani hindistan kan içiciler aslan mafya romantik komedi özal trakya cellat mezarlığı çevre koruma schubert mekan laik sırrı bektaş uyuşturucu antoloji kadın erkek ilişkileri türk sabri uzun kanser erkek arkadaş nazlı ılıcak ikizler bir olmak edebiyat islam gogol hacı bektaş veli büyük iskender maeve binchy kastelli komplo teorisi intikam yoksulluk facebook israil fotoğraf struma vedat pir soykırım keşanlı ali destanı stasi delil suç yay serenad akp tüccar zombi mimesis çocuk şiddeti iş dünyası koç gezi kaçış polis fanlo aydınlık parti porno kolera doğu perinçek puşkin aile ilişkileri yaşar nabi nayır dar’a durmak akrep zeka soner yalçın mizah fethullah gülen yahudi bilim insanları sultan cinler gözyaşı banker kastelli donka boğa fehiman uzay kova kapancı televizyon yaşlı nick anne italya cinayet azınlık stavrogin yahudiye tkp venedik ali albayrak jack oda reis şiva vahası müzik meksika ege yazar çalışan kadınlar deloitte felsefe türk sineması şiddet kimlik ergen kızlar ekonomi kerime nadir anna karenina hrant dink kehanet deprem astroloji örgüt şehbal dışarısı kürtaj siyonizm roman kurtuluş osmanlı aşk idam siyaset anne çocuk mitologya tevrat yahudi anneler ve kızları bektaşilik dostoyevski roman kahramanı küba devrimi kâhin yengeç soruşturma ecinniler oğlak tehlike mutfak hallacı mansur maya oğuz atay onat kutlar çocuk dili berlin duvarı fidel castro 1960 ihtilali hacıbektaş özgürlük dişi selanik ahmet şık manyak cafer kıskançlık haldun taner musa ergenekon hayvan hakları bedeviler işkence mübin tiyatro matematik emniyet’te fethullahçı örgütlenme brezilya 1908 devrimi yalnızlık ingilizce etki ajanları türkiye yılmaz güney kasaba mübadele kadınlar dede osmanlı imparatorluğu kapatılma papaz kan şeytan korucu köyü gabriel garcia marquez mektup vampir
 
Aşkı Giyinen Adam

ISBN: 978-605-09-0261-7
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ağustos 2011
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL