Aşkı Giyinen Adam

Kitap Hakkında:

Romancılığımızın en özgün ve özgür kaleminden Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi, etkileyici bir roman…

Nazlı Eray, 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün kazanan Aşkı Giyinen Adam’da, tuhaf ve komik dünyalarından birini daha kuruyor: Dürnev Abla’nın tarot kartlarından çıkan Eddie Fisher, Elizabeth Taylor ve Debbie Reynolds; kahramanımızın ve Eddie’nin anıları yüklenmiş koyun kelleleri Peyami ile İdris; şoför Kâzım Efendi’nin çıkardığı gazla dirilen, cinayet kurbanı yaşlı ana-kız; Belligün Pastanesi’nde Mihri Abla’yla birlikte kahve fincanının içinde izlenen Eddie Fisher konseri…
“Doktor Ayberk yaklaşmıştı bana. Yavaşça kulağıma eğilip, ‘Olağanüstü bir şey bu! Bir saattir dinliyorum onu. Hayatından kesitler anlatıyor. Hollywood, Las Vegas; güzel kadınlar; Elizabeth Taylor ile yaşadığı yoğun aşk yüzünden yaşamın bir başka köşesine kayışı; bir iki gecelik kaçamaklar; uzun süreli ilişkilerden kaçması, kadınlara verdiği armağanlar; amfetamin ve kokaine bağımlılığı; bu uçurumdan kurtulmak isterken düştüğü bir paralı tımarhane; sesini yitirişi... Her şeyi anlatıyor. Müthiş bir bellek, olağanüstü bir açıkyüreklilik... Hayatımda hiçbir şey beni bu kelle kadar şaşırtmamıştı, hayretler içindeyim’ dedi.
‘Bir tıp doktoru olarak bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sordum.
‘Yorumlayamıyorum. Beni aşan bir şey bu’ dedi.”

 
Nazlı Eray
Nazlı Eray

Yazar Hakkında

Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi, 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üyesidir.
Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. “Laz Bakkal” başta olmak üzere pek çok öyküsü kültleşti. “Karanfil Gece Kursu” öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Aşkı Giyinen Adam romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü (2009), Başkent Rotary Kulübü’nün Meslek Ödülü (2010) ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk Mavi Anka Ödülü’ne (2014) layık görüldü.
Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri 2005’te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L’ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye’de sahnelendi.
Nazlı Eray, anılarını Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) ve Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni (DK, Mayıs 2013) adlarıyla kitaplaştırdı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

hacı bektaş veli kadın erkek ilişkileri maya sufilik deloitte küba devrimi gogol mısır cinler 1960 ihtilali mekan puşkin papaz kadın özgürlük mitologya komplo teorisi cinayet suç kapo aşiret yoksulluk yaşlı nick çocuk şiddeti mübadele tolstoy bir olmak tevrat dede katil israil burçlar acı necip hablemitoğlu jack gabriel garcia marquez çocuk bakımı siyonizm edebiyat gezi şiddet bestseller boğa selanik ingilizce televizyon kurşun kürtaj gözyaşı kanada donka dostoyevski yazar futbol hayatın anlamı banker kastelli allah tarikat porno ergenekon aşk ve macera yahudiye stalin vedat sinema laik çalışan kadınlar kaçış şeytan bağdat erkek arkadaş ergen kızlar oyun kutlukhan perker kasaba firavun yaşar nabi nayır nedim şener hallacı mansur anı anneler ve kızları tarih stasi etki ajanları nuriye akman manyak cafer bedeviler istihbarat spiritüel ajanda operasyon musa felsefe ilişki hacıbektaş aslan iş dünyası soykırım 1908 devrimi vampir masal anna karenina siyaset hanefi avcı izak babel ecinniler ibrani soner yalçın oğuz atay kan içiciler bektaşilik meksika terazi delil doris day istanbul üniversitesi facebook berlin duvarı küba cep kitap anne çocuk hapishane gerilim tkp berlin roman kahramanı sultan çevre koruma uzay hitler anlatı kastelli nazlı ılıcak örgüt işkence sabri uzun türklük aile ilişkileri kapatılma kadınlar referans hayvan hakları kehanet erich auerbach idam struma azınlık şiir otel stavrogin pedro parama doğu perinçek fidel castro feminizm ege kahire türkiye comala kasabası büyük iskender özal hindistan dar’a durmak roman yengeç cıa kanser oda ego öykü mübin dışarısı mafya oğlak dağ dna osmanlı imparatorluğu tasavvuf aşk islamiyet istanbul fehiman akp mimesis islam brezilya romantik komedi ikizler tehlike iskenderiye kurtuluş dublin kimlik çatışması onat kutlar serenad ölüler stiletto parti ekonomi anne schubert türk polis atatürk uyuşturucu beslenme çocuk dili sırrı bektaş fethullah gülen izmir kâhin koç korucu köyü lezzet pir tiyatro yemek gülbang kız arkadaş macera matematik mektup yılmaz güney mutfak cellat mezarlığı adres ihanet latin amerika edebiyatı fotoğraf liman akrep fanlo yahudi bilim insanları türk sineması musevi korsan kitap lokanta kapancı astroloji kıskançlık tüccar müzik parmak izi londra venedik şiva vahası yay cezaevi kerime nadir osmanlı fetih rekabet yahudi hrant dink göç hayal kırıklığı kimlik zeka melek aksiyon trakya çehov italya hırs balık vaat edilmiş topraklar kolera aydınlık naziler dönmeler mizah başkalarının kokusu ali albayrak yalnızlık hz. ali kova nâzım hikmet intikam reis memet fuat deprem soruşturma keşanlı ali destanı zombi sakkara maeve binchy mitoloji köpekbalığı başak komünist kemikliler devrim antoloji emniyet’te fethullahçı örgütlenme şehbal ahmet şık kan haldun taner hayal milliyet dişi
 
Aşkı Giyinen Adam

ISBN: 978-605-09-0261-7
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ağustos 2011
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL