Aşkı Giyinen Adam

Kitap Hakkında:

Romancılığımızın en özgün ve özgür kaleminden Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi, etkileyici bir roman…

Nazlı Eray, 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün kazanan Aşkı Giyinen Adam’da, tuhaf ve komik dünyalarından birini daha kuruyor: Dürnev Abla’nın tarot kartlarından çıkan Eddie Fisher, Elizabeth Taylor ve Debbie Reynolds; kahramanımızın ve Eddie’nin anıları yüklenmiş koyun kelleleri Peyami ile İdris; şoför Kâzım Efendi’nin çıkardığı gazla dirilen, cinayet kurbanı yaşlı ana-kız; Belligün Pastanesi’nde Mihri Abla’yla birlikte kahve fincanının içinde izlenen Eddie Fisher konseri…
“Doktor Ayberk yaklaşmıştı bana. Yavaşça kulağıma eğilip, ‘Olağanüstü bir şey bu! Bir saattir dinliyorum onu. Hayatından kesitler anlatıyor. Hollywood, Las Vegas; güzel kadınlar; Elizabeth Taylor ile yaşadığı yoğun aşk yüzünden yaşamın bir başka köşesine kayışı; bir iki gecelik kaçamaklar; uzun süreli ilişkilerden kaçması, kadınlara verdiği armağanlar; amfetamin ve kokaine bağımlılığı; bu uçurumdan kurtulmak isterken düştüğü bir paralı tımarhane; sesini yitirişi... Her şeyi anlatıyor. Müthiş bir bellek, olağanüstü bir açıkyüreklilik... Hayatımda hiçbir şey beni bu kelle kadar şaşırtmamıştı, hayretler içindeyim’ dedi.
‘Bir tıp doktoru olarak bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sordum.
‘Yorumlayamıyorum. Beni aşan bir şey bu’ dedi.”

 
Nazlı Eray
Nazlı Eray

Yazar Hakkında

Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi, 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üyesidir.
Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. “Laz Bakkal” başta olmak üzere pek çok öyküsü kültleşti. “Karanfil Gece Kursu” öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Aşkı Giyinen Adam romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü (2009), Başkent Rotary Kulübü’nün Meslek Ödülü (2010) ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk Mavi Anka Ödülü’ne (2014) layık görüldü.
Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri 2005’te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L’ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye’de sahnelendi.
Nazlı Eray, anılarını Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) ve Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni (DK, Mayıs 2013) adlarıyla kitaplaştırdı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kaçış latin amerika edebiyatı onat kutlar mekan ergen kızlar kerime nadir fetih şehbal nazlı ılıcak feminizm liman parti büyük iskender özgürlük dna comala kasabası spiritüel matematik sırrı bektaş küba devrimi gülbang kemikliler küba başak ajanda türk banker kastelli islamiyet yahudi bilim insanları balık keşanlı ali destanı kanser reis zeka oğuz atay meksika cezaevi islam dede sinema stasi soruşturma dostoyevski korsan kitap venedik ibrani akrep bestseller kapancı hacı bektaş veli struma kıskançlık türk sineması idam yaşar nabi nayır kapatılma vedat jack yahudiye ege aşiret tiyatro kehanet göç deloitte anneler ve kızları çocuk dili oda israil dönmeler berlin duvarı kurşun sabri uzun stiletto hanefi avcı mutfak terazi aslan özal mektup cıa kastelli erich auerbach yay fanlo mübin etki ajanları milliyet otel cep kitap dağ hayatın anlamı referans naziler tarikat delil kahire sufilik ikizler siyaset komplo teorisi televizyon çocuk şiddeti iş dünyası antoloji selanik müzik maya ecinniler aksiyon astroloji ergenekon çalışan kadınlar kan içiciler hayvan hakları edebiyat acı cinayet fethullah gülen hapishane dişi mafya roman kahramanı yılmaz güney kutlukhan perker kapo soykırım musevi deprem polis kadınlar mitologya ekonomi hrant dink futbol hallacı mansur tkp fidel castro soner yalçın izak babel tolstoy beslenme hayal hayal kırıklığı izmir rekabet istanbul üniversitesi kimlik kürtaj öykü başkalarının kokusu azınlık gerilim allah fehiman manyak cafer papaz ihanet serenad fotoğraf emniyet’te fethullahçı örgütlenme adres mimesis yengeç kâhin pir gabriel garcia marquez akp kolera kız arkadaş macera nâzım hikmet dar’a durmak stavrogin yemek parmak izi hırs anı nuriye akman oğlak yaşlı nick atatürk hitler çocuk bakımı porno yalnızlık yazar haldun taner şiir anna karenina dublin istanbul bedeviler bektaşilik çevre koruma sakkara romantik komedi işkence kova 1960 ihtilali ingilizce türklük tasavvuf hindistan ilişki komünist lokanta melek masal suç aşk ve macera sultan burçlar laik ali albayrak facebook hz. ali tevrat boğa istihbarat zombi çehov tüccar erkek arkadaş aşk kadın erkek ilişkileri şiddet anne çocuk aile ilişkileri mübadele ölüler anlatı firavun donka koç kimlik çatışması türkiye anne mısır roman kanada tehlike necip hablemitoğlu mitoloji doris day osmanlı imparatorluğu cinler puşkin devrim uyuşturucu vaat edilmiş topraklar kadın bağdat nedim şener hacıbektaş ahmet şık katil vampir bir olmak siyonizm intikam korucu köyü gogol memet fuat gözyaşı trakya pedro parama yahudi iskenderiye kan berlin örgüt 1908 devrimi tarih köpekbalığı uzay lezzet dışarısı operasyon mizah şeytan yoksulluk brezilya aydınlık doğu perinçek felsefe şiva vahası londra maeve binchy kasaba kurtuluş osmanlı ego oyun stalin italya cellat mezarlığı gezi schubert musa
 
Aşkı Giyinen Adam

ISBN: 978-605-09-0261-7
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ağustos 2011
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL