Aşkı Giyinen Adam

Kitap Hakkında:

Romancılığımızın en özgün ve özgür kaleminden Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi, etkileyici bir roman…

Nazlı Eray, 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün kazanan Aşkı Giyinen Adam’da, tuhaf ve komik dünyalarından birini daha kuruyor: Dürnev Abla’nın tarot kartlarından çıkan Eddie Fisher, Elizabeth Taylor ve Debbie Reynolds; kahramanımızın ve Eddie’nin anıları yüklenmiş koyun kelleleri Peyami ile İdris; şoför Kâzım Efendi’nin çıkardığı gazla dirilen, cinayet kurbanı yaşlı ana-kız; Belligün Pastanesi’nde Mihri Abla’yla birlikte kahve fincanının içinde izlenen Eddie Fisher konseri…
“Doktor Ayberk yaklaşmıştı bana. Yavaşça kulağıma eğilip, ‘Olağanüstü bir şey bu! Bir saattir dinliyorum onu. Hayatından kesitler anlatıyor. Hollywood, Las Vegas; güzel kadınlar; Elizabeth Taylor ile yaşadığı yoğun aşk yüzünden yaşamın bir başka köşesine kayışı; bir iki gecelik kaçamaklar; uzun süreli ilişkilerden kaçması, kadınlara verdiği armağanlar; amfetamin ve kokaine bağımlılığı; bu uçurumdan kurtulmak isterken düştüğü bir paralı tımarhane; sesini yitirişi... Her şeyi anlatıyor. Müthiş bir bellek, olağanüstü bir açıkyüreklilik... Hayatımda hiçbir şey beni bu kelle kadar şaşırtmamıştı, hayretler içindeyim’ dedi.
‘Bir tıp doktoru olarak bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sordum.
‘Yorumlayamıyorum. Beni aşan bir şey bu’ dedi.”

 
Nazlı Eray
Nazlı Eray

Yazar Hakkında

Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi, 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üyesidir.
Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. “Laz Bakkal” başta olmak üzere pek çok öyküsü kültleşti. “Karanfil Gece Kursu” öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Aşkı Giyinen Adam romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü (2009), Başkent Rotary Kulübü’nün Meslek Ödülü (2010) ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk Mavi Anka Ödülü’ne (2014) layık görüldü.
Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri 2005’te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L’ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye’de sahnelendi.
Nazlı Eray, anılarını Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) ve Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni (DK, Mayıs 2013) adlarıyla kitaplaştırdı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

onat kutlar dede stalin zombi fanlo nâzım hikmet azınlık hallacı mansur feminizm cep kitap şiir kız arkadaş örgüt korucu köyü izak babel hayal kırıklığı hacı bektaş veli liman tevrat kürtaj öykü puşkin siyonizm nedim şener kimlik çatışması sufilik hayvan hakları hayatın anlamı oğlak balık pedro parama porno kanada hindistan özgürlük dar’a durmak fehiman kerime nadir uzay ihanet kadınlar tehlike gogol köpekbalığı acı stiletto mitologya allah mısır izmir hrant dink istanbul üniversitesi astroloji kadın hayal jack istanbul nuriye akman sırrı bektaş cinler bedeviler doris day selanik osmanlı imparatorluğu gülbang komplo teorisi berlin duvarı ergenekon boğa kasaba anneler ve kızları hapishane meksika yengeç tüccar trakya futbol çalışan kadınlar ego yay yahudi anı sakkara stavrogin reis mübadele uyuşturucu hitler kadın erkek ilişkileri haldun taner yalnızlık oyun sabri uzun manyak cafer bağdat şiddet anna karenina mutfak serenad oğuz atay dışarısı antoloji tasavvuf pir venedik rekabet papaz vaat edilmiş topraklar zeka fethullah gülen yaşar nabi nayır kanser nazlı ılıcak kahire gezi deprem spiritüel kutlukhan perker suç facebook sinema roman kahramanı yahudiye milliyet aslan londra fotoğraf ali albayrak parmak izi burçlar bektaşilik vampir dostoyevski türk sineması struma aşk ve macera atatürk tarikat bestseller maeve binchy aksiyon kimlik gözyaşı türklük anlatı delil yoksulluk korsan kitap adres kolera televizyon yahudi bilim insanları brezilya yılmaz güney lezzet anne kurtuluş sultan istihbarat laik kurşun gerilim ilişki deloitte erkek arkadaş kıskançlık kapatılma işkence tarih iş dünyası mekan mafya emniyet’te fethullahçı örgütlenme maya italya beslenme macera kan içiciler hırs kâhin donka yazar kapo mizah koç ahmet şık türkiye islam idam cellat mezarlığı anne çocuk erich auerbach aşiret soruşturma şeytan kapancı melek başkalarının kokusu 1908 devrimi aydınlık comala kasabası fidel castro aşk cıa matematik mitoloji tolstoy iskenderiye firavun soykırım naziler operasyon ajanda küba mimesis vedat felsefe akp israil şehbal başak doğu perinçek necip hablemitoğlu ergen kızlar masal ege schubert memet fuat romantik komedi referans aile ilişkileri akrep islamiyet berlin keşanlı ali destanı şiva vahası intikam musevi katil dağ yemek çehov edebiyat müzik gabriel garcia marquez ölüler kastelli cezaevi yaşlı nick dublin dönmeler mübin türk kehanet kemikliler siyaset hz. ali cinayet oda otel 1960 ihtilali polis göç dişi kova tkp lokanta ekonomi bir olmak ingilizce soner yalçın roman osmanlı ikizler devrim çocuk bakımı terazi fetih stasi banker kastelli parti mektup çocuk dili kan büyük iskender ibrani çevre koruma latin amerika edebiyatı çocuk şiddeti tiyatro kaçış özal ecinniler komünist küba devrimi hacıbektaş musa dna hanefi avcı etki ajanları
 
Aşkı Giyinen Adam

ISBN: 978-605-09-0261-7
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ağustos 2011
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL