Aşkı Giyinen Adam

Kitap Hakkında:

Romancılığımızın en özgün ve özgür kaleminden Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi, etkileyici bir roman…

Nazlı Eray, 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün kazanan Aşkı Giyinen Adam’da, tuhaf ve komik dünyalarından birini daha kuruyor: Dürnev Abla’nın tarot kartlarından çıkan Eddie Fisher, Elizabeth Taylor ve Debbie Reynolds; kahramanımızın ve Eddie’nin anıları yüklenmiş koyun kelleleri Peyami ile İdris; şoför Kâzım Efendi’nin çıkardığı gazla dirilen, cinayet kurbanı yaşlı ana-kız; Belligün Pastanesi’nde Mihri Abla’yla birlikte kahve fincanının içinde izlenen Eddie Fisher konseri…
“Doktor Ayberk yaklaşmıştı bana. Yavaşça kulağıma eğilip, ‘Olağanüstü bir şey bu! Bir saattir dinliyorum onu. Hayatından kesitler anlatıyor. Hollywood, Las Vegas; güzel kadınlar; Elizabeth Taylor ile yaşadığı yoğun aşk yüzünden yaşamın bir başka köşesine kayışı; bir iki gecelik kaçamaklar; uzun süreli ilişkilerden kaçması, kadınlara verdiği armağanlar; amfetamin ve kokaine bağımlılığı; bu uçurumdan kurtulmak isterken düştüğü bir paralı tımarhane; sesini yitirişi... Her şeyi anlatıyor. Müthiş bir bellek, olağanüstü bir açıkyüreklilik... Hayatımda hiçbir şey beni bu kelle kadar şaşırtmamıştı, hayretler içindeyim’ dedi.
‘Bir tıp doktoru olarak bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sordum.
‘Yorumlayamıyorum. Beni aşan bir şey bu’ dedi.”

 
Nazlı Eray
Nazlı Eray

Yazar Hakkında

Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi, 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üyesidir.
Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. “Laz Bakkal” başta olmak üzere pek çok öyküsü kültleşti. “Karanfil Gece Kursu” öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Aşkı Giyinen Adam romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü (2009), Başkent Rotary Kulübü’nün Meslek Ödülü (2010) ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk Mavi Anka Ödülü’ne (2014) layık görüldü.
Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri 2005’te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L’ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye’de sahnelendi.
Nazlı Eray, anılarını Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) ve Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni (DK, Mayıs 2013) adlarıyla kitaplaştırdı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kutlukhan perker başak kadınlar romantik komedi hacıbektaş musa vaat edilmiş topraklar hayatın anlamı şiva vahası şeytan anne çocuk kız arkadaş televizyon ecinniler nazlı ılıcak özal mitologya korucu köyü idam trakya kerime nadir otel delil kadın roman büyük iskender köpekbalığı yaşlı nick memet fuat kaçış kanser pedro parama kanada göç korsan kitap laik vedat antoloji lokanta astroloji mafya şiir küba dostoyevski tehlike stiletto özgürlük intikam puşkin tarih kurşun dede küba devrimi cıa oda referans türkiye fehiman sakkara stalin deprem yengeç edebiyat felsefe çalışan kadınlar mekan papaz ajanda cinler ekonomi hz. ali maya dönmeler hırs ingilizce mübadele dar’a durmak hayal kırıklığı azınlık vampir serenad kapancı dişi donka struma tarikat deloitte firavun kolera ikizler izmir haldun taner tolstoy çocuk bakımı spiritüel siyonizm kurtuluş gözyaşı berlin allah istihbarat tkp soner yalçın akrep italya fethullah gülen milliyet mimesis cep kitap burçlar ergenekon brezilya akp yahudi anı şehbal porno nâzım hikmet tüccar bektaşilik osmanlı katil terazi gogol istanbul hindistan parti yazar kahire kapatılma ilişki hanefi avcı öykü cezaevi kadın erkek ilişkileri meksika çocuk şiddeti aşk ve macera ege selanik çehov kemikliler polis stasi maeve binchy hrant dink ergen kızlar zeka çevre koruma kasaba zombi uzay mübin başkalarının kokusu sırrı bektaş schubert gülbang soruşturma iskenderiye musevi doris day fetih sultan roman kahramanı kıskançlık mutfak liman sufilik kan çocuk dili müzik matematik tasavvuf sabri uzun islam kova etki ajanları gerilim parmak izi aşiret fanlo macera ihanet fotoğraf hallacı mansur aksiyon mektup beslenme nedim şener yalnızlık rekabet mizah hitler komünist ibrani işkence hayvan hakları yahudiye hacı bektaş veli kimlik çatışması jack dublin doğu perinçek kâhin osmanlı imparatorluğu bir olmak tevrat ego anna karenina futbol gezi naziler fidel castro islamiyet comala kasabası oyun soykırım 1908 devrimi örgüt londra kan içiciler stavrogin kapo ölüler dışarısı emniyet’te fethullahçı örgütlenme balık lezzet izak babel berlin duvarı hapishane yemek tiyatro bedeviler sinema kastelli bağdat anneler ve kızları operasyon aydınlık ahmet şık nuriye akman kürtaj anlatı uyuşturucu devrim gabriel garcia marquez boğa yay keşanlı ali destanı bestseller latin amerika edebiyatı aşk erkek arkadaş türk sineması istanbul üniversitesi mısır türk erich auerbach kimlik yoksulluk facebook onat kutlar melek aile ilişkileri atatürk mitoloji adres anne yılmaz güney hayal suç dna iş dünyası türklük israil siyaset oğlak 1960 ihtilali masal kehanet reis venedik komplo teorisi koç şiddet dağ cellat mezarlığı cinayet yahudi bilim insanları pir aslan feminizm oğuz atay yaşar nabi nayır acı ali albayrak necip hablemitoğlu manyak cafer banker kastelli
 
Aşkı Giyinen Adam

ISBN: 978-605-09-0261-7
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ağustos 2011
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL