Aşkı Giyinen Adam

Kitap Hakkında:

Romancılığımızın en özgün ve özgür kaleminden Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi, etkileyici bir roman…

Nazlı Eray, 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün kazanan Aşkı Giyinen Adam’da, tuhaf ve komik dünyalarından birini daha kuruyor: Dürnev Abla’nın tarot kartlarından çıkan Eddie Fisher, Elizabeth Taylor ve Debbie Reynolds; kahramanımızın ve Eddie’nin anıları yüklenmiş koyun kelleleri Peyami ile İdris; şoför Kâzım Efendi’nin çıkardığı gazla dirilen, cinayet kurbanı yaşlı ana-kız; Belligün Pastanesi’nde Mihri Abla’yla birlikte kahve fincanının içinde izlenen Eddie Fisher konseri…
“Doktor Ayberk yaklaşmıştı bana. Yavaşça kulağıma eğilip, ‘Olağanüstü bir şey bu! Bir saattir dinliyorum onu. Hayatından kesitler anlatıyor. Hollywood, Las Vegas; güzel kadınlar; Elizabeth Taylor ile yaşadığı yoğun aşk yüzünden yaşamın bir başka köşesine kayışı; bir iki gecelik kaçamaklar; uzun süreli ilişkilerden kaçması, kadınlara verdiği armağanlar; amfetamin ve kokaine bağımlılığı; bu uçurumdan kurtulmak isterken düştüğü bir paralı tımarhane; sesini yitirişi... Her şeyi anlatıyor. Müthiş bir bellek, olağanüstü bir açıkyüreklilik... Hayatımda hiçbir şey beni bu kelle kadar şaşırtmamıştı, hayretler içindeyim’ dedi.
‘Bir tıp doktoru olarak bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sordum.
‘Yorumlayamıyorum. Beni aşan bir şey bu’ dedi.”

 
Nazlı Eray
Nazlı Eray

Yazar Hakkında

Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi, 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üyesidir.
Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. “Laz Bakkal” başta olmak üzere pek çok öyküsü kültleşti. “Karanfil Gece Kursu” öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Aşkı Giyinen Adam romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü (2009), Başkent Rotary Kulübü’nün Meslek Ödülü (2010) ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk Mavi Anka Ödülü’ne (2014) layık görüldü.
Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri 2005’te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L’ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye’de sahnelendi.
Nazlı Eray, anılarını Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) ve Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni (DK, Mayıs 2013) adlarıyla kitaplaştırdı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

zeka aşiret yengeç ölüler manyak cafer yahudi bilim insanları tevrat bağdat özgürlük anne çocuk aile ilişkileri banker kastelli kapo türk schubert felsefe aslan çocuk şiddeti istanbul üniversitesi berlin duvarı melek sinema hırs dna dar’a durmak maya futbol başak erkek arkadaş küba türkiye kastelli delil akrep stiletto izak babel kurtuluş ajanda anı şiir firavun ergen kızlar türk sineması beslenme fidel castro soruşturma kan içiciler yemek uzay matematik işkence erich auerbach hapishane nazlı ılıcak türklük şiva vahası bir olmak kutlukhan perker hitler kız arkadaş stalin reis vedat kemikliler fehiman hayal kırıklığı koç dışarısı otel göç sabri uzun kürtaj ilişki komplo teorisi acı pedro parama terazi edebiyat cezaevi şiddet kıskançlık anneler ve kızları sufilik mübin yay antoloji aydınlık liman kan akp facebook aşk ve macera yalnızlık berlin yahudiye macera örgüt küba devrimi struma milliyet özal hanefi avcı lezzet mektup zombi suç meksika istihbarat porno nedim şener masal puşkin londra dostoyevski ege kolera iş dünyası nuriye akman haldun taner yahudi cinayet soner yalçın dede kanada çocuk bakımı kerime nadir dağ kova mısır kapancı burçlar osmanlı imparatorluğu siyonizm musa hayvan hakları gerilim lokanta kimlik çatışması kurşun oğlak emniyet’te fethullahçı örgütlenme israil kâhin bestseller komünist dişi kapatılma hallacı mansur şehbal çevre koruma astroloji tkp aşk hindistan jack donka aksiyon hacıbektaş yaşlı nick çocuk dili mekan tasavvuf feminizm serenad kadınlar romantik komedi italya mitologya bedeviler 1908 devrimi islam necip hablemitoğlu hayatın anlamı trakya gezi sultan memet fuat doris day gogol iskenderiye nâzım hikmet ergenekon operasyon selanik intikam büyük iskender stasi roman kahramanı uyuşturucu yılmaz güney kehanet soykırım mitoloji fethullah gülen fetih korucu köyü sakkara keşanlı ali destanı cıa osmanlı ego brezilya spiritüel anlatı mafya yazar adres mübadele çalışan kadınlar atatürk gülbang hacı bektaş veli tarih oğuz atay müzik sırrı bektaş fotoğraf maeve binchy mutfak çehov ahmet şık ekonomi başkalarının kokusu polis islamiyet katil kaçış papaz tüccar rekabet tarikat dublin ecinniler izmir allah öykü parti onat kutlar hrant dink laik etki ajanları idam istanbul naziler yoksulluk balık 1960 ihtilali vampir musevi vaat edilmiş topraklar anna karenina yaşar nabi nayır mizah ikizler tolstoy televizyon doğu perinçek kahire oda azınlık mimesis kimlik dönmeler gözyaşı köpekbalığı boğa ingilizce deprem kasaba tehlike cinler kadın siyaset hz. ali pir gabriel garcia marquez fanlo ihanet cep kitap roman parmak izi korsan kitap kanser comala kasabası deloitte stavrogin oyun cellat mezarlığı referans devrim şeytan hayal venedik bektaşilik tiyatro ibrani latin amerika edebiyatı kadın erkek ilişkileri ali albayrak anne
 
Aşkı Giyinen Adam

ISBN: 978-605-09-0261-7
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ağustos 2011
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL