Aşkı Giyinen Adam

Kitap Hakkında:

Romancılığımızın en özgün ve özgür kaleminden Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi, etkileyici bir roman…

Nazlı Eray, 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün kazanan Aşkı Giyinen Adam’da, tuhaf ve komik dünyalarından birini daha kuruyor: Dürnev Abla’nın tarot kartlarından çıkan Eddie Fisher, Elizabeth Taylor ve Debbie Reynolds; kahramanımızın ve Eddie’nin anıları yüklenmiş koyun kelleleri Peyami ile İdris; şoför Kâzım Efendi’nin çıkardığı gazla dirilen, cinayet kurbanı yaşlı ana-kız; Belligün Pastanesi’nde Mihri Abla’yla birlikte kahve fincanının içinde izlenen Eddie Fisher konseri…
“Doktor Ayberk yaklaşmıştı bana. Yavaşça kulağıma eğilip, ‘Olağanüstü bir şey bu! Bir saattir dinliyorum onu. Hayatından kesitler anlatıyor. Hollywood, Las Vegas; güzel kadınlar; Elizabeth Taylor ile yaşadığı yoğun aşk yüzünden yaşamın bir başka köşesine kayışı; bir iki gecelik kaçamaklar; uzun süreli ilişkilerden kaçması, kadınlara verdiği armağanlar; amfetamin ve kokaine bağımlılığı; bu uçurumdan kurtulmak isterken düştüğü bir paralı tımarhane; sesini yitirişi... Her şeyi anlatıyor. Müthiş bir bellek, olağanüstü bir açıkyüreklilik... Hayatımda hiçbir şey beni bu kelle kadar şaşırtmamıştı, hayretler içindeyim’ dedi.
‘Bir tıp doktoru olarak bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sordum.
‘Yorumlayamıyorum. Beni aşan bir şey bu’ dedi.”

 
Nazlı Eray
Nazlı Eray

Yazar Hakkında

Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi, 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üyesidir.
Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. “Laz Bakkal” başta olmak üzere pek çok öyküsü kültleşti. “Karanfil Gece Kursu” öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Aşkı Giyinen Adam romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü (2009), Başkent Rotary Kulübü’nün Meslek Ödülü (2010) ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk Mavi Anka Ödülü’ne (2014) layık görüldü.
Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri 2005’te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L’ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye’de sahnelendi.
Nazlı Eray, anılarını Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) ve Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni (DK, Mayıs 2013) adlarıyla kitaplaştırdı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

stavrogin nazlı ılıcak fehiman ibrani futbol mizah brezilya anneler ve kızları devrim stiletto 1960 ihtilali aşk hapishane yemek izmir çehov emniyet’te fethullahçı örgütlenme sultan vaat edilmiş topraklar hallacı mansur ajanda oğlak lokanta vampir başkalarının kokusu siyonizm ikizler küba devrimi katil trakya sabri uzun dağ kadınlar idam kutlukhan perker aile ilişkileri beslenme ali albayrak haldun taner yaşlı nick venedik dönmeler özgürlük tolstoy kadın erkek ilişkileri mübin polis hacıbektaş kehanet italya korucu köyü acı yengeç terazi referans ergenekon roman kahramanı soruşturma hayatın anlamı anlatı yazar mektup burçlar iş dünyası mekan oyun schubert meksika kan içiciler başak mutfak yoksulluk serenad gülbang büyük iskender istanbul kanser ahmet şık dna balık aşiret hayvan hakları sufilik nâzım hikmet tüccar operasyon bağdat türklük ilişki zombi cinler doğu perinçek adres atatürk keşanlı ali destanı bektaşilik cellat mezarlığı kurtuluş parmak izi kerime nadir memet fuat kastelli soner yalçın tiyatro cep kitap hırs hitler istihbarat fethullah gülen zeka deloitte tarikat uzay roman comala kasabası fotoğraf lezzet dede yay özal stasi kemikliler ecinniler fanlo gogol kimlik çatışması göç şiir kurşun köpekbalığı aşk ve macera türk sineması latin amerika edebiyatı mitologya romantik komedi islam gerilim işkence koç çocuk bakımı mübadele puşkin tkp nuriye akman komplo teorisi kanada milliyet hrant dink hanefi avcı şiddet macera rekabet oğuz atay bestseller vedat kolera soykırım örgüt feminizm londra suç osmanlı facebook matematik dışarısı ekonomi öykü çocuk şiddeti çevre koruma ege sırrı bektaş kız arkadaş yahudiye küba kaçış naziler yılmaz güney sinema islamiyet hayal kırıklığı mimesis tasavvuf onat kutlar struma erkek arkadaş ölüler gözyaşı aslan etki ajanları musevi müzik astroloji izak babel aksiyon kasaba allah berlin hacı bektaş veli maeve binchy dublin gezi fetih banker kastelli parti kâhin firavun antoloji kahire delil pedro parama şeytan tehlike erich auerbach ihanet papaz otel çalışan kadınlar anı şiva vahası doris day kürtaj azınlık ergen kızlar tarih mitoloji türkiye bedeviler tevrat akp hayal cıa ego liman sakkara anne 1908 devrimi bir olmak cezaevi dişi komünist intikam necip hablemitoğlu kova spiritüel felsefe oda fidel castro osmanlı imparatorluğu dostoyevski nedim şener şehbal berlin duvarı deprem yalnızlık iskenderiye anna karenina dar’a durmak laik kimlik manyak cafer masal jack donka musa kan porno mısır israil maya hindistan televizyon ingilizce kadın pir melek yahudi kıskançlık kapatılma stalin boğa korsan kitap selanik mafya çocuk dili siyaset reis yaşar nabi nayır kapo uyuşturucu aydınlık istanbul üniversitesi türk yahudi bilim insanları hz. ali akrep anne çocuk cinayet gabriel garcia marquez kapancı edebiyat
 
Aşkı Giyinen Adam

ISBN: 978-605-09-0261-7
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ağustos 2011
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL