Aşkı Giyinen Adam

Kitap Hakkında:

Romancılığımızın en özgün ve özgür kaleminden Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi, etkileyici bir roman…

Nazlı Eray, 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün kazanan Aşkı Giyinen Adam’da, tuhaf ve komik dünyalarından birini daha kuruyor: Dürnev Abla’nın tarot kartlarından çıkan Eddie Fisher, Elizabeth Taylor ve Debbie Reynolds; kahramanımızın ve Eddie’nin anıları yüklenmiş koyun kelleleri Peyami ile İdris; şoför Kâzım Efendi’nin çıkardığı gazla dirilen, cinayet kurbanı yaşlı ana-kız; Belligün Pastanesi’nde Mihri Abla’yla birlikte kahve fincanının içinde izlenen Eddie Fisher konseri…
“Doktor Ayberk yaklaşmıştı bana. Yavaşça kulağıma eğilip, ‘Olağanüstü bir şey bu! Bir saattir dinliyorum onu. Hayatından kesitler anlatıyor. Hollywood, Las Vegas; güzel kadınlar; Elizabeth Taylor ile yaşadığı yoğun aşk yüzünden yaşamın bir başka köşesine kayışı; bir iki gecelik kaçamaklar; uzun süreli ilişkilerden kaçması, kadınlara verdiği armağanlar; amfetamin ve kokaine bağımlılığı; bu uçurumdan kurtulmak isterken düştüğü bir paralı tımarhane; sesini yitirişi... Her şeyi anlatıyor. Müthiş bir bellek, olağanüstü bir açıkyüreklilik... Hayatımda hiçbir şey beni bu kelle kadar şaşırtmamıştı, hayretler içindeyim’ dedi.
‘Bir tıp doktoru olarak bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sordum.
‘Yorumlayamıyorum. Beni aşan bir şey bu’ dedi.”

 
Nazlı Eray
Nazlı Eray

Yazar Hakkında

Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi, 1977 ve 1978 yıllarında Yaratıcı Yazın dersleri verdiği ABD Iowa Üniversitesi’nin Onursal Üyesidir.
Yazmaya 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü “Mösyö Hristo” ile başlayan Eray’ın ilk öykü kitabı Ah Bayım Ah 1975’te çıktı. “Laz Bakkal” başta olmak üzere pek çok öyküsü kültleşti. “Karanfil Gece Kursu” öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Aşkı Giyinen Adam romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü (2009), Başkent Rotary Kulübü’nün Meslek Ödülü (2010) ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk Mavi Anka Ödülü’ne (2014) layık görüldü.
Nazlı Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Erostratus (1977) adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer’in Erostratos yorumlarıyla birlikte Blood and Ink’te (“Kan ve Mürekkep”) yer aldı. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri 2005’te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L’ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye’de sahnelendi.
Nazlı Eray, anılarını Tozlu Altın Kafes (DK, Ocak 2011) ve Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni (DK, Mayıs 2013) adlarıyla kitaplaştırdı.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kıskançlık roman macera aşk ve macera hindistan yengeç parmak izi kurşun cıa zeka ahmet şık acı latin amerika edebiyatı berlin komünist keşanlı ali destanı sultan aydınlık otel kova hacı bektaş veli zombi hallacı mansur dağ köpekbalığı bektaşilik anne yemek türk sineması başak ekonomi liman kürtaj uyuşturucu tasavvuf sabri uzun stasi romantik komedi atatürk hapishane vaat edilmiş topraklar bedeviler intikam ingilizce donka kasaba comala kasabası firavun terazi gülbang mimesis izak babel bir olmak anna karenina mizah soner yalçın fehiman onat kutlar ergenekon türk korucu köyü nedim şener aslan mitologya burçlar iş dünyası kurtuluş küba devrimi soruşturma musevi hanefi avcı meksika vedat türkiye gerilim anlatı feminizm büyük iskender londra kerime nadir katil mübin boğa referans yoksulluk kahire facebook dna israil kanada küba futbol kapancı aşiret başkalarının kokusu yazar dublin iskenderiye schubert erkek arkadaş uzay porno banker kastelli selanik oğlak erich auerbach ecinniler dişi spiritüel yalnızlık istihbarat tarih hacıbektaş stalin türklük kadın erkek ilişkileri pedro parama doğu perinçek puşkin tkp özgürlük istanbul hayal kırıklığı aksiyon tevrat kapo italya ihanet allah sinema şiva vahası felsefe ilişki mübadele suç oğuz atay manyak cafer parti şeytan hırs kaçış stavrogin balık öykü islamiyet istanbul üniversitesi ölüler soykırım yaşar nabi nayır ali albayrak ajanda milliyet idam laik memet fuat roman kahramanı tüccar hrant dink devrim doris day televizyon 1960 ihtilali struma kutlukhan perker sırrı bektaş fethullah gülen islam etki ajanları kâhin reis haldun taner aile ilişkileri maeve binchy pir cellat mezarlığı gözyaşı oyun hayal yay fidel castro yaşlı nick nâzım hikmet rekabet tarikat kapatılma ego bağdat anı emniyet’te fethullahçı örgütlenme edebiyat papaz melek kastelli kemikliler osmanlı imparatorluğu kanser kadın ikizler lezzet koç ege delil kimlik çalışan kadınlar yahudi bilim insanları oda yılmaz güney matematik dışarısı hayvan hakları polis anneler ve kızları mutfak gogol anne çocuk kimlik çatışması operasyon korsan kitap nuriye akman fotoğraf izmir dostoyevski gabriel garcia marquez vampir stiletto osmanlı mısır naziler sakkara jack akp tehlike fetih azınlık örgüt adres fanlo mafya deloitte çocuk dili kadınlar çehov 1908 devrimi çocuk şiddeti hitler ergen kızlar mektup kan bestseller kız arkadaş siyaset kan içiciler dar’a durmak ibrani cep kitap cinayet tolstoy dönmeler özal aşk çocuk bakımı şehbal deprem göç musa brezilya müzik berlin duvarı cinler yahudiye dede yahudi mitoloji mekan işkence şiddet çevre koruma beslenme kolera komplo teorisi hz. ali kehanet hayatın anlamı akrep necip hablemitoğlu sufilik gezi maya antoloji tiyatro şiir serenad cezaevi astroloji lokanta masal venedik nazlı ılıcak trakya siyonizm
 
Aşkı Giyinen Adam

ISBN: 978-605-09-0261-7
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13.5×19.5 cm
Yayın Tarihi: Ağustos 2011
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 22.00 TL