Etkinlikler

Nedim Gürsel İmza Günü

28 Şubat 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Sevil Atasoy İmza Günü

28 Şubat 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Ali Kırca İmza Günü

01 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Gül Sunal İmza Günü

01 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Nazlı Eray İmza Günü

07 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Doğu Yücel İmza Günü

07 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Cüneyt Ülsever İmza Günü

08 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Mario Levi İmza Günü

08 Mart 2015, 14.00 - CNR Kitap Fuarı
 

Ali Kırca İmza Günü

08 Mart 2015, 15.00 - D&R Ankara Tunalı
 

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kadın erkek ilişkileri yılmaz güney hayvan hakları kerime nadir işkence çalışan kadınlar mizah kapancı brezilya kan ekonomi tüccar kapo beslenme suç kehanet porno yahudi bağdat spiritüel hırs çevre koruma melek mimesis vedat roman islamiyet dişi italya ihanet şiir dönmeler cep kitap keşanlı ali destanı şeytan allah şiva vahası hitler anne zombi liman papaz hayal kırıklığı osmanlı kanser büyük iskender ingilizce londra gezi yazar iskenderiye kurtuluş erkek arkadaş vaat edilmiş topraklar anlatı hz. ali bedeviler uzay schubert oğlak dna serenad göç öykü ajanda hrant dink devrim istanbul üniversitesi osmanlı imparatorluğu gülbang idam kıskançlık hayal çocuk dili nedim şener yay hacı bektaş veli kadınlar fehiman puşkin istihbarat vampir nazlı ılıcak kadın yaşlı nick yahudi bilim insanları kimlik çatışması türklük mafya maeve binchy yahudiye hayatın anlamı özal ergenekon berlin ege anı cinayet ikizler futbol banker kastelli stasi tehlike intikam musa akp sultan tarih dede tarikat onat kutlar mısır özgürlük milliyet yemek oda kız arkadaş türkiye islam akrep feminizm aşk terazi necip hablemitoğlu fidel castro yaşar nabi nayır fethullah gülen katil balık uyuşturucu haldun taner ali albayrak delil aksiyon astroloji pedro parama zeka erich auerbach izak babel çocuk bakımı anne çocuk tkp dar’a durmak 1908 devrimi anna karenina oğuz atay kasaba antoloji deprem felsefe kutlukhan perker siyonizm donka soruşturma izmir facebook türk sineması anneler ve kızları dışarısı stalin aşk ve macera naziler kapatılma örgüt oyun struma comala kasabası tiyatro ergen kızlar mitologya korsan kitap aşiret dublin nuriye akman ecinniler kürtaj trakya siyaset boğa parti atatürk hallacı mansur çocuk şiddeti korucu köyü israil kâhin pir yengeç matematik istanbul operasyon soner yalçın stavrogin deloitte komplo teorisi şiddet sırrı bektaş latin amerika edebiyatı bestseller reis aile ilişkileri bir olmak kahire fetih yalnızlık etki ajanları sakkara mübin manyak cafer jack musevi cezaevi mekan ibrani köpekbalığı çehov kova şehbal dağ acı selanik müzik başkalarının kokusu lezzet tolstoy ölüler cellat mezarlığı lokanta mitoloji polis soykırım kaçış kanada stiletto tasavvuf kan içiciler iş dünyası aydınlık 1960 ihtilali kimlik masal gözyaşı venedik komünist mektup ego rekabet meksika sufilik fanlo otel macera maya cıa kastelli hacıbektaş aslan tevrat bektaşilik doris day türk fotoğraf romantik komedi yoksulluk nâzım hikmet kemikliler kolera referans firavun koç cinler azınlık laik burçlar mübadele ahmet şık gogol kurşun sinema doğu perinçek küba devrimi memet fuat berlin duvarı gabriel garcia marquez başak hindistan emniyet’te fethullahçı örgütlenme roman kahramanı sabri uzun parmak izi hapishane hanefi avcı küba gerilim ilişki televizyon dostoyevski adres mutfak edebiyat
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL