Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

tüccar mektup komünist tarih aşk küba devrimi berlin duvarı anı örgüt kâhin yengeç ibrani soner yalçın puşkin nuriye akman mısır struma tehlike katil cinler matematik kahire erich auerbach akrep venedik banker kastelli acı gabriel garcia marquez koç büyük iskender başkalarının kokusu hrant dink hayvan hakları dublin kapancı çevre koruma kolera çocuk bakımı erkek arkadaş istanbul üniversitesi deloitte haldun taner şehbal kadınlar aşiret macera ilişki milliyet başak oğlak islamiyet kurşun anne çocuk bedeviler tasavvuf latin amerika edebiyatı felsefe aydınlık yaşar nabi nayır sufilik emniyet’te fethullahçı örgütlenme spiritüel azınlık hacıbektaş kimlik hırs şeytan vaat edilmiş topraklar mübin etki ajanları islam maeve binchy lezzet doğu perinçek akp gerilim fetih idam adres trakya bağdat iş dünyası lokanta antoloji parti dostoyevski çocuk şiddeti fehiman dişi küba cinayet televizyon suç siyonizm kastelli çalışan kadınlar allah soykırım naziler vedat deprem pir yılmaz güney dna jack tkp kurtuluş atatürk cezaevi özal kanser osmanlı imparatorluğu devrim kapo kerime nadir ergenekon uzay sabri uzun kimlik çatışması otel ölüler ali albayrak schubert anneler ve kızları çehov tarikat yaşlı nick mitoloji papaz zombi kehanet istanbul pedro parama facebook anlatı laik ihanet tevrat berlin cellat mezarlığı reis anne ege köpekbalığı londra yahudi boğa izak babel gözyaşı cıa korucu köyü oda oyun sultan dönmeler şiddet gogol kasaba yazar kadın soruşturma yay kan içiciler meksika işkence donka feminizm firavun stavrogin astroloji kaçış rekabet dağ nâzım hikmet yahudiye keşanlı ali destanı anna karenina mutfak özgürlük hitler sakkara ergen kızlar hayatın anlamı israil gezi oğuz atay hanefi avcı kanada bir olmak cep kitap selanik göç müzik fotoğraf kadın erkek ilişkileri burçlar mitologya referans sinema mizah operasyon türklük kova fidel castro kan sırrı bektaş hz. ali futbol roman kahramanı mekan ajanda melek stasi aşk ve macera balık komplo teorisi dışarısı doris day kutlukhan perker vampir kürtaj hindistan liman roman hayal kırıklığı edebiyat hapishane 1908 devrimi italya korsan kitap serenad fanlo türk brezilya nedim şener dar’a durmak şiva vahası kıskançlık yoksulluk hayal yalnızlık siyaset türk sineması bestseller mübadele musevi romantik komedi kapatılma izmir ecinniler tiyatro terazi ahmet şık ikizler musa intikam memet fuat türkiye osmanlı comala kasabası hacı bektaş veli tolstoy iskenderiye aslan polis dede öykü porno manyak cafer istihbarat masal parmak izi bektaşilik stiletto zeka delil uyuşturucu maya mimesis aile ilişkileri yemek ingilizce necip hablemitoğlu yahudi bilim insanları nazlı ılıcak aksiyon mafya kemikliler hallacı mansur şiir onat kutlar fethullah gülen beslenme ego ekonomi 1960 ihtilali kız arkadaş gülbang çocuk dili stalin
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL