Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

haldun taner yalnızlık parti kurşun sakkara katil kova ingilizce intikam yahudi bilim insanları türklük latin amerika edebiyatı mimesis sırrı bektaş struma erich auerbach melek ihanet kadın operasyon kolera papaz gerilim hayal bir olmak yahudiye mitologya sultan oda anı korsan kitap istihbarat osmanlı oğuz atay küba mekan fehiman acı korucu köyü anne mübadele uzay fanlo islamiyet hanefi avcı delil porno beslenme balık özgürlük kastelli türk sineması hayatın anlamı küba devrimi sinema comala kasabası dışarısı matematik onat kutlar çocuk bakımı vaat edilmiş topraklar ego referans cıa başak tarikat çehov başkalarının kokusu aşk ve macera tkp kemikliler tüccar hacı bektaş veli keşanlı ali destanı musevi ergenekon ege nâzım hikmet otel hacıbektaş hitler siyonizm kurtuluş şeytan antoloji donka nazlı ılıcak 1908 devrimi kürtaj kâhin kehanet şiva vahası islam hrant dink naziler vampir serenad macera cinler kimlik koç schubert masal gogol tasavvuf hayal kırıklığı kimlik çatışması lezzet yengeç zombi gülbang jack boğa çevre koruma hapishane kan mizah soruşturma kerime nadir soner yalçın nuriye akman fidel castro deprem özal berlin komünist stasi komplo teorisi stalin deloitte kız arkadaş şehbal terazi osmanlı imparatorluğu iş dünyası rekabet yoksulluk mafya londra bestseller soykırım roman atatürk aşiret hallacı mansur gabriel garcia marquez kanser bektaşilik mutfak sabri uzun kapatılma kan içiciler dostoyevski pedro parama laik dna liman adres aksiyon tiyatro memet fuat anlatı hayvan hakları vedat ibrani doris day aslan romantik komedi necip hablemitoğlu venedik polis tehlike italya firavun azınlık felsefe kutlukhan perker yaşlı nick cellat mezarlığı istanbul üniversitesi ahmet şık oğlak kahire akp kıskançlık bağdat doğu perinçek iskenderiye istanbul şiir büyük iskender mübin ecinniler cinayet lokanta meksika yay tolstoy israil çocuk şiddeti kadınlar hz. ali maeve binchy reis hindistan yemek cezaevi pir örgüt türk musa nedim şener zeka öykü stiletto roman kahramanı gözyaşı erkek arkadaş puşkin fethullah gülen izak babel ölüler etki ajanları futbol suç tevrat selanik uyuşturucu parmak izi anne çocuk feminizm gezi türkiye dağ ali albayrak dönmeler burçlar işkence edebiyat stavrogin yılmaz güney ergen kızlar dublin ilişki brezilya emniyet’te fethullahçı örgütlenme maya anna karenina milliyet ikizler akrep cep kitap trakya bedeviler aydınlık facebook dişi devrim idam kapo allah berlin duvarı göç mısır anneler ve kızları kadın erkek ilişkileri sufilik manyak cafer izmir tarih çocuk dili kanada çalışan kadınlar televizyon müzik banker kastelli kasaba ekonomi ajanda köpekbalığı mektup spiritüel astroloji kaçış yahudi şiddet yazar mitoloji dar’a durmak fotoğraf dede fetih aşk siyaset oyun hırs aile ilişkileri 1960 ihtilali kapancı yaşar nabi nayır
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL