Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

lezzet latin amerika edebiyatı selanik islam soruşturma mizah oda hayatın anlamı cezaevi istanbul üniversitesi şehbal schubert hindistan donka anı devrim manyak cafer çocuk şiddeti tüccar oğlak anlatı felsefe mekan papaz zombi israil deloitte çocuk bakımı serenad anneler ve kızları özal özgürlük dişi ahmet şık büyük iskender tarikat ali albayrak erkek arkadaş osmanlı korsan kitap fetih aile ilişkileri parti hırs stiletto soykırım fidel castro hayal masal stavrogin reis futbol küba bağdat banker kastelli aslan yılmaz güney ajanda cellat mezarlığı türkiye aşiret kova hacı bektaş veli fotoğraf islamiyet kadın struma brezilya mitologya çocuk dili kadınlar meksika balık yoksulluk mimesis çehov roman türk istanbul hallacı mansur kıskançlık naziler kimlik çatışması stasi nuriye akman kehanet işkence anne dostoyevski yahudi gogol kurtuluş astroloji yemek beslenme azınlık istihbarat kanada oğuz atay kan içiciler romantik komedi kapancı bedeviler facebook uzay başak ekonomi deprem siyaset izmir ingilizce musevi roman kahramanı kaçış hayvan hakları suç edebiyat hz. ali türklük gözyaşı cıa onat kutlar kurşun ilişki nedim şener venedik boğa necip hablemitoğlu matematik kadın erkek ilişkileri izak babel ego nâzım hikmet adres musa antoloji kimlik liman doris day nazlı ılıcak siyonizm fethullah gülen tasavvuf bektaşilik idam kan yaşar nabi nayır trakya fehiman iş dünyası parmak izi tiyatro laik dışarısı hacıbektaş yahudi bilim insanları uyuşturucu şiva vahası vedat çalışan kadınlar italya sufilik oyun spiritüel tolstoy soner yalçın vampir hrant dink otel kapo dublin ölüler mısır mübadele sultan yay ecinniler yalnızlık yazar atatürk bestseller kemikliler kahire terazi öykü müzik yahudiye aksiyon londra türk sineması kastelli çevre koruma doğu perinçek acı mafya şiir hayal kırıklığı katil cinler firavun allah aydınlık hapishane köpekbalığı maeve binchy gerilim gezi sinema şeytan kapatılma emniyet’te fethullahçı örgütlenme iskenderiye koç mektup akp akrep mutfak berlin duvarı dar’a durmak keşanlı ali destanı vaat edilmiş topraklar kürtaj dönmeler etki ajanları haldun taner bir olmak pir sırrı bektaş komplo teorisi tevrat sabri uzun dede comala kasabası anna karenina yaşlı nick tkp cep kitap macera şiddet kolera tarih ibrani jack kutlukhan perker referans operasyon memet fuat dağ aşk ve macera zeka yengeç lokanta ergen kızlar berlin korucu köyü gabriel garcia marquez ihanet kasaba burçlar ikizler rekabet pedro parama sakkara komünist polis kerime nadir melek kâhin örgüt hitler başkalarının kokusu dna kanser maya stalin mübin osmanlı imparatorluğu ergenekon puşkin hanefi avcı cinayet ege anne çocuk televizyon milliyet aşk delil 1908 devrimi mitoloji fanlo kız arkadaş erich auerbach 1960 ihtilali göç tehlike gülbang porno feminizm intikam küba devrimi
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL