Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

hayvan hakları yemek ergenekon macera göç cinayet italya kova bektaşilik çalışan kadınlar aslan nazlı ılıcak hayal çevre koruma deprem 1960 ihtilali naziler gülbang idam nâzım hikmet sinema dna manyak cafer cezaevi oğuz atay suç türklük kahire zombi doris day kemikliler müzik anlatı özgürlük kaçış burçlar anı şiva vahası bağdat çehov soner yalçın akrep facebook yaşar nabi nayır vedat romantik komedi dışarısı devrim akp fehiman spiritüel stavrogin stalin aşiret uzay latin amerika edebiyatı yaşlı nick azınlık 1908 devrimi rekabet ilişki televizyon ecinniler mektup vampir lezzet hallacı mansur kâhin polis berlin atatürk fidel castro öykü soykırım ikizler haldun taner korucu köyü kadın erkek ilişkileri hindistan gerilim yay tkp tehlike firavun ahmet şık şehbal cellat mezarlığı bir olmak felsefe terazi türk korsan kitap kan içiciler mübin dede melek mimesis mitoloji kız arkadaş çocuk dili başak yahudiye erkek arkadaş çocuk bakımı londra ego keşanlı ali destanı büyük iskender sabri uzun aile ilişkileri sakkara ergen kızlar sırrı bektaş hayal kırıklığı operasyon kanser dişi gözyaşı kurşun roman tarih fotoğraf fanlo tüccar hz. ali dublin emniyet’te fethullahçı örgütlenme dağ jack soruşturma gezi lokanta mekan allah yoksulluk vaat edilmiş topraklar maya kürtaj aydınlık küba aşk ve macera kerime nadir iskenderiye roman kahramanı dar’a durmak kan iş dünyası sufilik kimlik çatışması parmak izi kapo deloitte yazar antoloji yengeç ege israil mutfak hırs kehanet laik stasi puşkin hacı bektaş veli hayatın anlamı mafya istanbul kadınlar etki ajanları oğlak ingilizce kurtuluş kastelli maeve binchy ekonomi fetih donka kapancı kolera türkiye oyun şeytan stiletto doğu perinçek selanik şiddet kanada mitologya pedro parama musa sultan mısır reis kıskançlık musevi parti uyuşturucu küba devrimi astroloji intikam venedik köpekbalığı fethullah gülen edebiyat hapishane türk sineması işkence bestseller izmir oda aksiyon kutlukhan perker ihanet hacıbektaş islam gabriel garcia marquez islamiyet yalnızlık mizah tarikat anna karenina bedeviler acı yılmaz güney serenad özal tevrat anne çocuk masal dostoyevski brezilya koç dönmeler memet fuat liman erich auerbach porno izak babel başkalarının kokusu mübadele ibrani kadın siyaset banker kastelli osmanlı onat kutlar istihbarat feminizm zeka meksika tasavvuf pir struma ajanda hitler anne yahudi hanefi avcı referans balık adres futbol şiir siyonizm papaz cinler comala kasabası boğa yahudi bilim insanları katil trakya tolstoy matematik gogol komplo teorisi kapatılma delil örgüt beslenme nuriye akman nedim şener çocuk şiddeti istanbul üniversitesi tiyatro schubert ali albayrak cep kitap aşk hrant dink kimlik cıa anneler ve kızları kasaba osmanlı imparatorluğu otel necip hablemitoğlu berlin duvarı milliyet komünist ölüler
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL