Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

berlin roman yemek ajanda fehiman vaat edilmiş topraklar ibrani haldun taner kapo bağdat hırs roman kahramanı hindistan hallacı mansur ege tevrat ecinniler doris day kutlukhan perker uzay korsan kitap mafya etki ajanları aslan zeka tiyatro sinema kurşun onat kutlar dağ yılmaz güney kıskançlık ali albayrak keşanlı ali destanı tehlike stavrogin ihanet müzik mitologya kadın bedeviler londra kanada hrant dink futbol vampir burçlar masal kasaba nuriye akman köpekbalığı memet fuat ilişki sakkara tasavvuf hz. ali tarikat dublin hapishane latin amerika edebiyatı kan liman mekan bestseller feminizm bir olmak suç bektaşilik gözyaşı beslenme edebiyat laik dışarısı musa kadınlar soner yalçın komplo teorisi küba devrimi berlin duvarı koç anneler ve kızları ergen kızlar öykü izmir kapatılma stalin siyonizm başak oyun mübin çocuk dili yahudiye şiva vahası kehanet pir necip hablemitoğlu kadın erkek ilişkileri soruşturma çevre koruma islamiyet doğu perinçek 1908 devrimi comala kasabası aşiret şeytan zombi atatürk schubert sırrı bektaş selanik romantik komedi deloitte jack hanefi avcı aydınlık cıa gabriel garcia marquez milliyet katil çalışan kadınlar serenad başkalarının kokusu trakya aile ilişkileri macera özgürlük reis vedat dar’a durmak yazar yahudi deprem delil parti istanbul üniversitesi aşk korucu köyü struma fanlo maeve binchy çehov spiritüel cellat mezarlığı hayal kırıklığı anne çocuk hacıbektaş gogol mizah venedik ego sabri uzun kaçış maya kova nâzım hikmet türkiye türklük 1960 ihtilali dönmeler kimlik ahmet şık kimlik çatışması nazlı ılıcak lokanta çocuk bakımı boğa fidel castro oğuz atay oda iskenderiye akp mutfak manyak cafer hayal anne idam aşk ve macera banker kastelli sufilik örgüt israil kemikliler devrim türk küba operasyon ingilizce facebook matematik musevi firavun kâhin televizyon cinler kapancı adres kolera kız arkadaş cinayet parmak izi mitoloji felsefe gezi tolstoy tüccar polis tkp fotoğraf gerilim fetih dostoyevski yaşar nabi nayır mübadele kürtaj anlatı hacı bektaş veli intikam büyük iskender oğlak çocuk şiddeti lezzet yahudi bilim insanları referans kan içiciler gülbang şiddet kurtuluş otel melek mektup fethullah gülen naziler osmanlı imparatorluğu stasi komünist allah hayvan hakları porno azınlık yoksulluk ikizler istanbul pedro parama hitler dede ölüler işkence emniyet’te fethullahçı örgütlenme göç meksika donka brezilya mimesis aksiyon papaz iş dünyası balık şehbal kastelli şiir puşkin yalnızlık cezaevi rekabet yengeç mısır siyaset acı islam kerime nadir kahire akrep erkek arkadaş antoloji tarih soykırım istihbarat nedim şener anı dna türk sineması dişi ergenekon erich auerbach sultan terazi stiletto cep kitap anna karenina yay özal yaşlı nick osmanlı izak babel uyuşturucu astroloji ekonomi hayatın anlamı kanser italya
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL