Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

yaşlı nick vampir korsan kitap mimesis cep kitap ecinniler soykırım yahudiye anneler ve kızları burçlar manyak cafer hz. ali kapo jack sabri uzun doğu perinçek sırrı bektaş çocuk bakımı deloitte türkiye örgüt boğa şiva vahası hırs ilişki gözyaşı aşk idam berlin deprem gezi kemikliler fethullah gülen romantik komedi anne oğuz atay dişi mitoloji dar’a durmak akrep intikam fehiman gülbang bir olmak sufilik nuriye akman aile ilişkileri meksika kadın erkek ilişkileri terazi kutlukhan perker ikizler islam milliyet hitler köpekbalığı stavrogin kanser mübin stalin kız arkadaş siyaset haldun taner ego soruşturma stiletto bağdat mektup kıskançlık kan içiciler hayal kırıklığı papaz izak babel ekonomi etki ajanları pir nedim şener yahudi polis onat kutlar iskenderiye antoloji rekabet futbol yoksulluk roman kahramanı akp kanada islamiyet cinayet vaat edilmiş topraklar küba devrimi fidel castro tasavvuf lokanta doris day gerilim tarikat hrant dink oğlak aslan operasyon hayvan hakları hacı bektaş veli hayatın anlamı brezilya gogol hindistan cezaevi acı çevre koruma dağ iş dünyası liman latin amerika edebiyatı parti masal devrim fanlo aksiyon ölüler dublin kaçış başak koç gabriel garcia marquez mübadele dışarısı tolstoy çalışan kadınlar yalnızlık kastelli kimlik çatışması siyonizm ajanda sultan israil işkence porno zeka hanefi avcı hapishane vedat şehbal delil ibrani facebook tehlike kolera aşiret komplo teorisi tkp balık anne çocuk keşanlı ali destanı uyuşturucu özal adres edebiyat fetih nazlı ılıcak öykü bektaşilik felsefe mısır stasi şiir korucu köyü şiddet kurtuluş istihbarat istanbul üniversitesi roman oyun ege serenad kehanet emniyet’te fethullahçı örgütlenme laik hayal kurşun aşk ve macera erkek arkadaş yaşar nabi nayır başkalarının kokusu komünist reis dostoyevski izmir şeytan yahudi bilim insanları kasaba kimlik mizah astroloji banker kastelli mitologya allah çehov ergen kızlar 1908 devrimi ergenekon donka aydınlık trakya zombi türklük yengeç hacıbektaş londra bedeviler pedro parama musevi ingilizce matematik kürtaj beslenme türk yılmaz güney tiyatro kerime nadir dna yazar yemek parmak izi tevrat oda kadın türk sineması selanik anlatı müzik nâzım hikmet erich auerbach necip hablemitoğlu struma yay fotoğraf azınlık mutfak osmanlı imparatorluğu kan memet fuat bestseller göç puşkin uzay soner yalçın çocuk şiddeti venedik dönmeler ali albayrak dede katil maya ihanet 1960 ihtilali atatürk kâhin tüccar sinema mekan suç kova özgürlük italya berlin duvarı lezzet istanbul kahire anna karenina naziler cinler referans hallacı mansur cellat mezarlığı musa anı televizyon cıa kadınlar melek feminizm osmanlı küba maeve binchy tarih sakkara büyük iskender schubert çocuk dili firavun spiritüel kapancı kapatılma comala kasabası ahmet şık mafya macera otel
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL