Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

donka aksiyon şiddet anlatı stavrogin tasavvuf doris day mitologya devrim aslan parmak izi macera referans kız arkadaş kutlukhan perker kapatılma fotoğraf dönmeler istanbul acı dişi bir olmak meksika atatürk yemek çevre koruma kehanet şeytan felsefe aşk ve macera dublin erkek arkadaş fehiman operasyon comala kasabası venedik özgürlük hallacı mansur brezilya şiva vahası pedro parama berlin dar’a durmak facebook vaat edilmiş topraklar özal melek boğa ilişki romantik komedi başkalarının kokusu kova kâhin hapishane cinler cıa ali albayrak lezzet türk necip hablemitoğlu tevrat kurtuluş londra sakkara kanser yılmaz güney izak babel mizah stalin antoloji ihanet azınlık ecinniler sultan kürtaj vampir polis ego anne çocuk gogol hitler akrep aile ilişkileri zombi firavun aşk ölüler roman kahramanı naziler şehbal dağ nazlı ılıcak ergen kızlar puşkin kimlik çatışması siyaset mitoloji cellat mezarlığı liman hayal kırıklığı musa anneler ve kızları fidel castro müzik küba devrimi jack fanlo banker kastelli iş dünyası türk sineması islamiyet çocuk bakımı fethullah gülen spiritüel islam ergenekon idam parti kahire selanik tarih kıskançlık yay terazi berlin duvarı trakya emniyet’te fethullahçı örgütlenme kadın mısır ege gabriel garcia marquez bestseller latin amerika edebiyatı katil bağdat yahudi italya futbol tehlike kastelli çehov tiyatro sufilik korucu köyü otel akp yengeç cep kitap örgüt türklük koç kurşun hayatın anlamı gezi kaçış türkiye yoksulluk ajanda 1908 devrimi serenad yazar soner yalçın oda anne dna papaz komünist kapo tolstoy yalnızlık cezaevi masal kadın erkek ilişkileri istanbul üniversitesi soruşturma milliyet burçlar ibrani büyük iskender televizyon çocuk dili etki ajanları erich auerbach balık beslenme mutfak haldun taner gözyaşı mafya ingilizce keşanlı ali destanı mekan matematik musevi astroloji hacı bektaş veli bedeviler hindistan ikizler oğlak intikam hayal pir maya tarikat yaşar nabi nayır soykırım kemikliler edebiyat zeka struma başak çocuk şiddeti onat kutlar schubert kanada mektup tkp kimlik osmanlı kasaba sırrı bektaş memet fuat yahudi bilim insanları tüccar iskenderiye nedim şener adres sinema anna karenina feminizm uyuşturucu ahmet şık porno deprem manyak cafer suç nâzım hikmet komplo teorisi cinayet israil hayvan hakları istihbarat kan içiciler lokanta küba roman osmanlı imparatorluğu siyonizm hırs bektaşilik dede oyun ekonomi izmir gerilim kerime nadir öykü köpekbalığı doğu perinçek anı hacıbektaş hrant dink dışarısı kapancı hanefi avcı aydınlık delil fetih deloitte maeve binchy stasi vedat yaşlı nick laik uzay işkence kadınlar nuriye akman 1960 ihtilali kolera yahudiye mübadele kan mübin mimesis oğuz atay gülbang reis dostoyevski sabri uzun rekabet şiir allah çalışan kadınlar göç aşiret stiletto korsan kitap hz. ali
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL