Etkinlikler

Ali Kırca İmza Günü

29 Kasım 2014, 15.00 - D&R Meydan AVM
 

Ali Kırca İmza Günü

06 Aralık 2014, 15.00 - D&R Marmara Forum AVM
 

Ali Kırca İmza Günü

13 Aralık 2014, 15.00 - D&R Ankara Taurus
 

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

feminizm bektaşilik dede yengeç hallacı mansur selanik oyun italya pir gözyaşı doğu perinçek öykü kehanet şiir soner yalçın anneler ve kızları iş dünyası hayal kırıklığı istanbul struma vampir kapatılma kurşun çalışan kadınlar vedat boğa oğlak kadınlar macera kova kanada kürtaj kapancı idam yahudiye felsefe mübin bir olmak firavun doris day ibrani bedeviler yaşar nabi nayır erkek arkadaş 1908 devrimi anna karenina tarih sultan kaçış kurtuluş kemikliler türk edebiyat nedim şener iskenderiye balık liman kutlukhan perker gezi izak babel hanefi avcı lokanta kapo kimlik çatışması sufilik oğuz atay gogol anne çocuk küba tarikat cıa korucu köyü emniyet’te fethullahçı örgütlenme siyonizm soruşturma kadın erkek ilişkileri banker kastelli özal kan ergenekon rekabet türk sineması referans mısır başkalarının kokusu milliyet reis uzay oda yahudi hz. ali bağdat porno dar’a durmak suç ahmet şık mizah mimesis manyak cafer aksiyon anne dişi hindistan masal dublin kerime nadir siyaset burçlar nâzım hikmet serenad akp parmak izi mektup kadın kanser venedik aile ilişkileri aşk mübadele facebook uyuşturucu londra sırrı bektaş hayatın anlamı antoloji 1960 ihtilali devrim cezaevi fotoğraf keşanlı ali destanı televizyon mutfak islam etki ajanları schubert şehbal maeve binchy yılmaz güney puşkin matematik astroloji osmanlı allah parti kız arkadaş göç hayvan hakları yalnızlık erich auerbach stasi büyük iskender meksika ali albayrak mitoloji deloitte tüccar cep kitap fidel castro ege tolstoy laik çevre koruma berlin duvarı roman mitologya israil musevi ajanda jack atatürk bestseller fetih naziler ecinniler sinema nazlı ılıcak aslan anı terazi kahire hırs spiritüel yazar çocuk şiddeti aşiret kastelli comala kasabası hacı bektaş veli hrant dink berlin haldun taner deprem polis şeytan zeka cellat mezarlığı memet fuat köpekbalığı komünist yaşlı nick koç komplo teorisi islamiyet trakya delil küba devrimi fanlo dostoyevski soykırım brezilya roman kahramanı dönmeler korsan kitap ihanet onat kutlar intikam çehov aydınlık tevrat dışarısı beslenme aşk ve macera kan içiciler zombi hapishane melek futbol kimlik stavrogin adres katil şiddet ilişki mekan hayal şiva vahası fethullah gülen cinayet otel başak gülbang nuriye akman ergen kızlar cinler fehiman örgüt tkp pedro parama romantik komedi papaz türklük gerilim yemek yahudi bilim insanları gabriel garcia marquez musa necip hablemitoğlu hacıbektaş tasavvuf azınlık istanbul üniversitesi özgürlük yoksulluk kasaba hitler tehlike akrep dna ölüler anlatı osmanlı imparatorluğu dağ kâhin ingilizce lezzet ikizler stalin maya ego kolera ekonomi sabri uzun acı sakkara vaat edilmiş topraklar türkiye operasyon müzik stiletto çocuk bakımı mafya tiyatro işkence donka kıskançlık çocuk dili izmir yay istihbarat latin amerika edebiyatı
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL