Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kapo berlin duvarı bedeviler melek ergen kızlar küba devrimi aksiyon 1908 devrimi futbol televizyon kasaba naziler gerilim otel atatürk onat kutlar tkp oda istanbul kan içiciler vaat edilmiş topraklar mübin kanser dar’a durmak stavrogin anne çocuk cellat mezarlığı kâhin azınlık felsefe bestseller yaşlı nick çehov osmanlı imparatorluğu 1960 ihtilali şiva vahası korsan kitap ahmet şık kastelli sufilik boğa şiddet musa ecinniler donka izmir hacı bektaş veli serenad dönmeler referans ibrani lezzet hz. ali keşanlı ali destanı cep kitap reis burçlar sabri uzun dostoyevski dede parmak izi örgüt mizah milliyet fethullah gülen mübadele akp kolera fidel castro kapancı çevre koruma puşkin mitoloji bağdat katil kan istihbarat tiyatro şeytan laik etki ajanları tolstoy komünist hacıbektaş ihanet beslenme nedim şener tüccar brezilya ölüler ali albayrak nâzım hikmet yahudiye feminizm kahire ikizler manyak cafer kimlik çocuk şiddeti hanefi avcı çalışan kadınlar banker kastelli balık deprem liman küba operasyon hayatın anlamı anlatı hapishane aşiret oyun büyük iskender emniyet’te fethullahçı örgütlenme trakya latin amerika edebiyatı hırs kurşun zeka bir olmak yoksulluk aşk ve macera terazi meksika antoloji osmanlı hayal kırıklığı ingilizce müzik bektaşilik macera hayvan hakları astroloji dişi dublin romantik komedi firavun koç hitler cinayet facebook doris day tarih spiritüel hallacı mansur kehanet türklük kimlik çatışması korucu köyü doğu perinçek kadın erkek ilişkileri türk sineması uzay maeve binchy mısır başkalarının kokusu sultan yazar polis fetih anı anna karenina cıa yılmaz güney tehlike rekabet yaşar nabi nayır musevi stalin mektup jack mekan italya oğuz atay sırrı bektaş masal oğlak allah israil delil papaz nazlı ılıcak anne stasi mafya nuriye akman suç pedro parama göç comala kasabası cezaevi aile ilişkileri çocuk dili kova stiletto pir matematik mitologya haldun taner başak hindistan siyaset iskenderiye kadınlar kurtuluş selanik ekonomi ege kaçış devrim çocuk bakımı şehbal vampir kız arkadaş struma ajanda lokanta roman kerime nadir hayal roman kahramanı fehiman tarikat kutlukhan perker schubert kürtaj özgürlük londra gogol siyonizm iş dünyası soykırım gezi yahudi bilim insanları edebiyat hrant dink adres uyuşturucu aydınlık anneler ve kızları necip hablemitoğlu intikam türk gözyaşı zombi ilişki erich auerbach erkek arkadaş islamiyet ergenekon cinler deloitte idam izak babel mutfak türkiye fanlo maya dna kanada öykü kemikliler kapatılma şiir sinema dışarısı gülbang yahudi vedat komplo teorisi kadın işkence kıskançlık venedik aslan yemek tevrat acı berlin ego sakkara yengeç islam fotoğraf dağ aşk soruşturma özal soner yalçın mimesis yalnızlık tasavvuf memet fuat gabriel garcia marquez köpekbalığı yay akrep porno istanbul üniversitesi parti
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL