Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

yahudi burçlar astroloji kasaba ikizler laik istihbarat anlatı stasi cellat mezarlığı oyun bir olmak aslan yazar sakkara bağdat tüccar hayatın anlamı ingilizce anna karenina öykü mitologya selanik israil kehanet mekan atatürk oğuz atay yılmaz güney iş dünyası türklük devrim ekonomi oğlak papaz nuriye akman intikam türk sineması tkp maya dönmeler keşanlı ali destanı nazlı ılıcak kemikliler şehbal kapancı dede dışarısı yaşar nabi nayır cep kitap mısır akrep kurtuluş hrant dink mizah delil hayvan hakları fotoğraf hz. ali italya mektup çocuk dili sabri uzun tarih yay naziler uzay haldun taner fidel castro ibrani vaat edilmiş topraklar doris day sırrı bektaş büyük iskender istanbul çevre koruma soruşturma dublin kadın aşk adres feminizm hanefi avcı latin amerika edebiyatı türk hacıbektaş tevrat hacı bektaş veli kanser ölüler hitler dişi lokanta suç istanbul üniversitesi donka tasavvuf sufilik aile ilişkileri televizyon siyaset facebook dar’a durmak korsan kitap reis cinayet gogol komplo teorisi şeytan iskenderiye ecinniler operasyon cezaevi hayal kadın erkek ilişkileri gabriel garcia marquez ergen kızlar aşk ve macera siyonizm berlin duvarı anne koç bektaşilik referans matematik kapatılma romantik komedi allah fanlo vampir porno şiva vahası liman ali albayrak yahudi bilim insanları gözyaşı kürtaj stavrogin soykırım tehlike anı gülbang parti fethullah gülen mübadele kan içiciler osmanlı dağ aksiyon kapo acı onat kutlar roman mimesis trakya terazi kıskançlık doğu perinçek polis roman kahramanı kastelli bestseller özal mübin erich auerbach pedro parama örgüt spiritüel çocuk bakımı ege deloitte erkek arkadaş ego ilişki milliyet kimlik komünist kanada dna türkiye struma oda kahire bedeviler akp serenad anneler ve kızları osmanlı imparatorluğu firavun puşkin islamiyet dostoyevski kan melek memet fuat nedim şener çehov banker kastelli boğa kova musa şiddet izmir hırs yahudiye 1908 devrimi hayal kırıklığı nâzım hikmet mafya tolstoy pir kolera başkalarının kokusu özgürlük antoloji gerilim göç idam müzik aydınlık londra yengeç fehiman tarikat kurşun meksika korucu köyü uyuşturucu berlin işkence brezilya hallacı mansur necip hablemitoğlu kerime nadir schubert masal başak sinema mitoloji azınlık ajanda emniyet’te fethullahçı örgütlenme köpekbalığı zeka gezi izak babel islam etki ajanları stiletto deprem manyak cafer zombi rekabet kadınlar aşiret futbol lezzet cıa comala kasabası maeve binchy küba devrimi yoksulluk hindistan balık kâhin macera stalin ahmet şık tiyatro kaçış ihanet felsefe venedik beslenme çocuk şiddeti anne çocuk parmak izi edebiyat küba mutfak fetih cinler sultan kız arkadaş şiir soner yalçın yemek vedat yaşlı nick musevi ergenekon kimlik çatışması yalnızlık otel çalışan kadınlar katil hapishane jack kutlukhan perker 1960 ihtilali
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL