Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

papaz hrant dink tolstoy cezaevi aydınlık izak babel allah sakkara korucu köyü romantik komedi bedeviler dostoyevski fotoğraf spiritüel şeytan liman dişi nedim şener sinema küba devrimi uzay yaşar nabi nayır aslan kadınlar comala kasabası keşanlı ali destanı manyak cafer hapishane deloitte operasyon tüccar sultan dar’a durmak ilişki italya şiir dna çocuk bakımı pedro parama balık iskenderiye hallacı mansur terazi mitoloji memet fuat adres mafya izmir hacıbektaş delil brezilya emniyet’te fethullahçı örgütlenme zombi mısır idam mektup cellat mezarlığı işkence tehlike çalışan kadınlar ölüler anne çocuk kurşun sabri uzun felsefe hırs kanser kan içiciler musevi korsan kitap intikam şehbal fidel castro maeve binchy siyaset reis otel kova berlin deprem trakya islamiyet lezzet bağdat cep kitap macera maya islam stiletto oyun tarih edebiyat matematik kehanet tasavvuf osmanlı imparatorluğu masal kasaba ekonomi vampir dönmeler kahire aşk akrep schubert musa lokanta gerilim cıa 1908 devrimi siyonizm aşk ve macera öykü kaçış futbol ingilizce tarikat kadın erkek ilişkileri istihbarat nâzım hikmet israil kutlukhan perker soner yalçın özgürlük hanefi avcı yahudiye ajanda berlin duvarı etki ajanları başak kapo ergen kızlar fanlo porno ali albayrak acı göç kadın zeka kapatılma antoloji hz. ali çocuk şiddeti kastelli ecinniler mizah ikizler bestseller fehiman başkalarının kokusu dede kâhin serenad küba tevrat nuriye akman türk sineması istanbul kolera akp gezi gözyaşı mimesis gülbang kurtuluş yazar jack pir kapancı donka katil tiyatro referans kan haldun taner çehov laik hayal kerime nadir ibrani mübadele nazlı ılıcak şiddet puşkin uyuşturucu yengeç latin amerika edebiyatı stalin televizyon 1960 ihtilali hacı bektaş veli melek dağ facebook yaşlı nick naziler özal venedik hindistan banker kastelli anneler ve kızları anlatı soykırım stavrogin kürtaj soruşturma erich auerbach struma necip hablemitoğlu fethullah gülen türk iş dünyası istanbul üniversitesi parti aşiret komplo teorisi kanada mutfak roman yalnızlık rekabet astroloji büyük iskender gabriel garcia marquez çevre koruma feminizm dublin anne ego hitler ahmet şık aile ilişkileri sırrı bektaş bektaşilik kıskançlık selanik yoksulluk suç yahudi bilim insanları gogol mitologya atatürk tkp oda komünist boğa cinler hayal kırıklığı vaat edilmiş topraklar hayatın anlamı aksiyon ege parmak izi müzik yahudi beslenme anna karenina oğlak anı ergenekon doris day polis firavun milliyet yemek meksika kız arkadaş kimlik çatışması burçlar osmanlı şiva vahası türklük ihanet fetih londra dışarısı sufilik yay hayvan hakları stasi kemikliler doğu perinçek çocuk dili vedat oğuz atay erkek arkadaş azınlık örgüt koç cinayet türkiye kimlik onat kutlar mekan bir olmak yılmaz güney köpekbalığı roman kahramanı mübin devrim
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL