Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

banker kastelli kanada başak ihanet tehlike doğu perinçek roman kahramanı küba devrimi antoloji mekan müzik osmanlı imparatorluğu pir oğlak kasaba fethullah gülen ekonomi dişi maya onat kutlar kemikliler sultan adres berlin duvarı 1960 ihtilali mitoloji terazi fetih kimlik cinayet ikizler cellat mezarlığı özal atatürk azınlık kadın erkek ilişkileri hayvan hakları brezilya felsefe futbol koç korucu köyü fanlo oğuz atay dağ hacıbektaş naziler manyak cafer türk tevrat trakya meksika yahudi bilim insanları yazar sinema siyaset mübadele kanser katil erich auerbach stiletto hayal kırıklığı tüccar dede çocuk bakımı göç iş dünyası anna karenina kıskançlık vaat edilmiş topraklar italya lokanta kürtaj kâhin kimlik çatışması çocuk şiddeti kova köpekbalığı maeve binchy çalışan kadınlar osmanlı akp haldun taner hayal doris day tasavvuf kan içiciler facebook kapatılma kerime nadir sakkara aşk ve macera hallacı mansur yengeç polis mutfak izak babel mitologya tiyatro dna comala kasabası anneler ve kızları ölüler devrim berlin bestseller suç israil gabriel garcia marquez yahudiye feminizm fotoğraf başkalarının kokusu nedim şener kadın vedat deprem ege dışarısı balık erkek arkadaş islam schubert küba kapo tarih spiritüel tolstoy kapancı edebiyat ibrani iskenderiye milliyet çocuk dili tarikat mizah kız arkadaş hacı bektaş veli firavun aile ilişkileri parmak izi ahmet şık jack delil bedeviler referans çevre koruma büyük iskender kehanet gerilim aşk kaçış kan kurtuluş operasyon aksiyon istanbul üniversitesi cep kitap struma sufilik şiva vahası musevi fehiman keşanlı ali destanı memet fuat hitler roman şeytan gezi hanefi avcı laik istanbul mısır serenad siyonizm korsan kitap cinler intikam zeka ali albayrak islamiyet uyuşturucu macera yoksulluk anlatı hz. ali akrep şiddet hapishane gözyaşı puşkin kastelli hindistan mübin kadınlar fidel castro aslan ilişki dublin musa papaz ergenekon izmir liman romantik komedi soner yalçın türkiye cıa uzay mimesis yay latin amerika edebiyatı soruşturma stalin londra venedik anı hırs hrant dink selanik nuriye akman allah anne çocuk televizyon komünist parti astroloji donka mafya oyun stasi otel porno deloitte aşiret sabri uzun gogol türklük boğa bir olmak türk sineması kurşun yemek ingilizce ego emniyet’te fethullahçı örgütlenme bektaşilik yalnızlık kahire idam lezzet oda yaşar nabi nayır şiir acı tkp ergen kızlar stavrogin yılmaz güney öykü vampir rekabet pedro parama örgüt özgürlük dar’a durmak 1908 devrimi dönmeler aydınlık işkence yaşlı nick ecinniler hayatın anlamı matematik gülbang ajanda necip hablemitoğlu masal komplo teorisi nâzım hikmet burçlar nazlı ılıcak reis soykırım mektup zombi etki ajanları istihbarat cezaevi dostoyevski yahudi çehov anne melek şehbal kutlukhan perker beslenme kolera bağdat sırrı bektaş
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL