Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

tarikat doğu perinçek cep kitap mübin türk sineması kan yemek vaat edilmiş topraklar mektup ölüler kanada izmir kapatılma stavrogin naziler fehiman schubert oda boğa mizah dna tiyatro roman kahramanı manyak cafer dublin çocuk bakımı ibrani kâhin mübadele televizyon lezzet etki ajanları aslan hanefi avcı nazlı ılıcak aşiret sultan dar’a durmak yahudiye pedro parama kan içiciler atatürk maya sinema özgürlük kız arkadaş parti komünist matematik laik lokanta hayatın anlamı katil yahudi bektaşilik masal şiddet siyonizm meksika feminizm antoloji tehlike büyük iskender roman yazar brezilya şeytan cellat mezarlığı sırrı bektaş cezaevi hırs kıskançlık göç spiritüel osmanlı imparatorluğu siyaset hayal berlin duvarı serenad papaz öykü latin amerika edebiyatı 1908 devrimi italya hapishane selanik çehov hz. ali anna karenina ergen kızlar liman anne kürtaj ajanda nuriye akman felsefe operasyon küba gülbang banker kastelli futbol mekan uyuşturucu kastelli tkp musa hayal kırıklığı bedeviler köpekbalığı onat kutlar mimesis memet fuat oyun yoksulluk struma ergenekon hrant dink ego ingilizce türkiye firavun stalin referans aydınlık keşanlı ali destanı uzay intikam anne çocuk fanlo doris day şehbal işkence osmanlı gabriel garcia marquez dostoyevski erkek arkadaş mafya romantik komedi musevi terazi idam berlin islamiyet tolstoy istanbul sabri uzun zombi kanser istihbarat şiir vedat yılmaz güney maeve binchy mitoloji bir olmak erich auerbach şiva vahası korucu köyü otel hitler tüccar acı dönmeler kasaba cıa dede donka astroloji melek kolera dışarısı zeka trakya burçlar oğlak koç kaçış macera tevrat deloitte vampir suç nâzım hikmet soner yalçın ecinniler kehanet aşk kutlukhan perker ekonomi edebiyat dağ aşk ve macera kadın erkek ilişkileri anı gogol başak ahmet şık müzik kemikliler çocuk şiddeti ilişki azınlık hayvan hakları örgüt gezi oğuz atay islam fidel castro 1960 ihtilali özal sakkara necip hablemitoğlu comala kasabası yaşar nabi nayır başkalarının kokusu türk fetih kimlik çatışması kadın reis kapo cinler jack iskenderiye aksiyon allah sufilik kurşun mitologya yahudi bilim insanları kova bestseller kerime nadir dişi stasi akrep deprem porno gerilim akp fotoğraf izak babel mutfak milliyet anneler ve kızları hallacı mansur nedim şener balık anlatı gözyaşı kurtuluş bağdat çevre koruma kahire çalışan kadınlar ege cinayet mısır aile ilişkileri londra soruşturma ihanet fethullah gülen yalnızlık adres pir küba devrimi devrim kimlik polis çocuk dili komplo teorisi istanbul üniversitesi hindistan stiletto türklük yaşlı nick iş dünyası venedik tarih delil beslenme tasavvuf soykırım hacıbektaş ikizler emniyet’te fethullahçı örgütlenme kapancı parmak izi korsan kitap haldun taner hacı bektaş veli israil kadınlar yay puşkin facebook rekabet ali albayrak yengeç
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL