Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Kitap Hakkında:

"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", gündelik hayatın hemen her alanında olup biten, hayatın hızlı temposu içinde baktığımız halde görmediğimiz, yaşanan ve yaşanması muhtemel cinayetleri öyküleştiriyor. Usta edebiyatçı Vedat Günyol’un "Türkçe tutkunu, Türkçe vurgunu" olarak nitelediği Ahmet Ümit’in duru bir dil ve akıcı üslupla kaleme aldığı bu bir solukta okunan öykülerde Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali, bir yandan görevlerini yerine getirip cinayetleri çözerken diğer yandan da yazarın hınzır emellerine alet oluyor (!).
"Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"de, Türkiye’nin en ünlü türkücüsü cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor örneğin. Üstelik bu kez, adamlarından biri üstlenmiyor suçu; türkücü, yakayı ele verdiğinde, göğsünü gere gere itiraf ediyor. 1999 yılında on binlerce kişinin canından olduğu Marmara depremini "orgazmik bir heyecan"la karşılayan ünlü bir deprem profesörü, o dönemde bilimsel kimliğinin kaldırmayacağı kadar alaycı açıklamalarıyla pek çok kişide öfke uyandırmıştı. Ahmet Ümit, sessiz yığınlar adına yazarlığını konuşturup, sözü geçen bilim adamının kendini beğenmiş, elitist tutumundan da intikam alıyor. Kanal kanal gezip "dalgasını geçen" profesör, bir TV programı sırasında "haz"dan ölüyor.
Ahmet Ümit, kendi iktidarını kullanıp herkesle alay edercesine yaşayan, okurun kolayca teşhis edebileceği medyatik tipleri eleştiri süzgecinden geçirirken, bir başka noktada daha cesaret çizgisini aşıyor. Türkiye’nin tabularından biri olduğu için sinema, tiyatro vb. sanat dallarında olumsuz örneğini göremediğimiz meslek dallarından suçlular da öykü kahramanı olarak boy gösteriyor "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerde: uyuşturucu işine bulaşmış bir polis, bir jinekolog, albay eşini aldatan öğretmen, arazi mafyasının orman yakmasına öfke duyan avcılar vb.
Tabu olması bir yana, toplum içinde saygınlığı tartışmasız meslek dallarına mensup suçlu kahramanlarına karşı acımasız davranmıyor Ahmet Ümit. Yazarın romanlarından alışık olduğumuz, suç kadar suçluyu, onu eyleme iten nedenleri anlamaya ve okurla paylaşmaya dönük tutumu, "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki öykülerinde de sürüyor. Örneğin, suçlu jinekoloğun işlediği cinayette, işine yabancılaşmanın nasıl bir rol oynayabileceğini bir çırpıda hatırlatıveriyor.
Fethi Naci’nin deyişiyle "Ahmet Ümit’in sürükleyici bir anlatımı var" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"deki kısa öyküler, hiç de bu akıcılığa kurban gitmiyor. Her biri ayrı bir lezzet taşıyan öyküler sona erdiğinde okur yüzünde beliren tebessüm de bunun en güzel kanıtı.

 
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Yazar Hakkında

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adl› denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 

Etiket Bulutu

kimlik ahmet şık boğa schubert kerime nadir terazi öykü şiddet iş dünyası nâzım hikmet intikam operasyon izmir nedim şener ekonomi kahire iskenderiye ihanet stavrogin atatürk komünist kehanet mektup yaşlı nick mekan bedeviler ego özal osmanlı sabri uzun edebiyat serenad balık soruşturma kolera mizah soykırım laik stalin reis aşk ve macera ergen kızlar spiritüel polis çocuk dili başkalarının kokusu kutlukhan perker dağ akp özgürlük istanbul keşanlı ali destanı tasavvuf romantik komedi vampir mübin rekabet masal yaşar nabi nayır zeka idam kurtuluş israil pedro parama gözyaşı soner yalçın çalışan kadınlar comala kasabası gabriel garcia marquez anne hapishane osmanlı imparatorluğu aile ilişkileri musa referans fethullah gülen katil kâhin erich auerbach anı oğlak yılmaz güney sufilik çehov kurşun ergenekon yengeç kimlik çatışması cellat mezarlığı başak dublin şeytan porno küba delil adres nuriye akman hayal mafya tkp anna karenina felsefe memet fuat müzik gogol yahudiye astroloji sinema oda mübadele cep kitap kürtaj dostoyevski macera onat kutlar korucu köyü cezaevi musevi yoksulluk mitologya kıskançlık oyun hitler uzay çevre koruma papaz doris day yazar bestseller etki ajanları mutfak feminizm vedat akrep berlin necip hablemitoğlu ali albayrak yahudi bilim insanları jack gerilim fidel castro fehiman sultan hrant dink maeve binchy futbol tüccar latin amerika edebiyatı stasi göç pir kasaba istanbul üniversitesi oğuz atay anne çocuk struma televizyon kanada vaat edilmiş topraklar parti ibrani mitoloji dna selanik komplo teorisi cinayet gezi doğu perinçek liman tarikat melek kapancı bektaşilik kadın erkek ilişkileri kapatılma kova fetih çocuk bakımı milliyet azınlık ölüler naziler koç lokanta yahudi meksika ecinniler çocuk şiddeti beslenme tehlike büyük iskender sırrı bektaş maya türklük tiyatro yemek mısır brezilya banker kastelli fotoğraf berlin duvarı firavun puşkin cıa dede nazlı ılıcak şiir ege haldun taner anneler ve kızları dar’a durmak lezzet hayvan hakları kanser işkence hindistan 1960 ihtilali matematik anlatı manyak cafer islamiyet bağdat türk facebook uyuşturucu italya zombi ikizler ajanda sakkara hanefi avcı örgüt bir olmak hayal kırıklığı köpekbalığı otel allah tarih aşk kız arkadaş kaçış kan içiciler deloitte 1908 devrimi korsan kitap londra tevrat burçlar dönmeler roman donka venedik acı şiva vahası roman kahramanı trakya tolstoy mimesis antoloji aydınlık kadın stiletto deprem devrim hayatın anlamı dışarısı parmak izi hacıbektaş şehbal izak babel hırs kemikliler türkiye türk sineması kastelli kadınlar islam kan siyaset aşiret suç erkek arkadaş emniyet’te fethullahçı örgütlenme ilişki ingilizce cinler kapo istihbarat dişi aslan siyonizm fanlo küba devrimi yay hz. ali aksiyon hacı bektaş veli hallacı mansur yalnızlık gülbang
 
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

ISBN: 978-975-991-460-8
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2002
14. Baskı: Eylül 2007
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 11.00 TL