Etkinlikler

Berna Kumaş Sipahi D&R Live İmza Günü

26 Mayıs 2017, 19.00 - D&R Alsancak
 

İdeolojik Kodlarıyla Kağıt Üstündeki PKK

Kitap Hakkında:

Usta gazeteci Fikret Bilâ’nın kaleminden tartışma yaratacak bir kitap• PKK kurulduğu günden bu yana nasıl bir ideolojik seyir izledi?
• Öcalan’ın ideolojik çelişkileri, söylem-eylem tutarsızlıkları nelerdir?
• 1999’da yakalanarak hapse giren Abdullah Öcalan neden bir ideoloji arayışına girdi?
• “Yeni” ideolojinin fikir babası Öcalan mı, Amerikalı düşünür Murray Bookchin mi?
• KCK Sözleşmesi kimin fikirlerini taşıyor?
• Öcalan ile Bookchin arasındaki dolaylı temas nasıl kuruldu? Bookchin’in partneri Janet Biehl Diyarbakır ve Kamışlı’ya neden gitti?
• Öcalan’ın “Demokratik Konfederal Kürdistan” dediği harita hangi coğrafyayı kapsıyor?
• KCK’nın örgüt şeması nasıldır? PKK-PYD ilişkisi ve KCK-Rojava Sözleşmesi neleri içeriyor? KCK Sözleşmesi, PYD Tüzüğü ve PKK Tüzüğü’ndeki ortak hükümler nelerdir?
• Öcalan, bağımsız Kürt devleti kurmaktan gerçekten vazgeçti mi?

Usta gazeteci Fikret Bilâ’nın kaleminden tartışma yaratacak bir kitap

PKK’nın, 2003 yılından beri dış güçlerin bölgeye askeri müdahalesiyle başlayan ve Suriye içsavaşıyla şekillenen koşullarda, Suriye’nin kuzeyinde ve Türkiye’nin güneydoğusunda giriştiği kent savaşlarıyla, Türkiye, Suriye, Irak ve İran’dan koparmaya çalıştığı parçalarda kurmayı hedeflediği “Demokratik Konfederal Kürdistan”ın dayandığı ideoloji uygulanabilir mi?
Uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olan İdeolojik Kodlarıyla Kâğıt Üstündeki PKK, tüm bu sorulara yanıt veriyor.

 
Fikret Bilâ
Fikret Bilâ

Yazar Hakkında

Fikret Bilâ, 1958 yılında Zonguldak’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra 1979 yılında Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 1986 yılında aynı üniversiteden doktora derecesi aldı. Gazeteciliğe 1977 yılında üniversite öğrencisiyken Yankı dergisinde başladı. 1980 yılında Sayıştay Denetçiliği sınavını birincilikle kazanarak bu kuruma geçti ve gazeteciliğe ara verdi; 1986 yılına kadar bu görevde çalıştı. Aynı yıl Sayıştay Daireler Kurulu Raportörlüğü’nden istifa etti ve Nokta dergisiyle yeniden gazeteciliğe döndü. 1986 yılının sonunda Milliyet gazetesine geçti. Gazetenin Ankara bürosunda 1993 yılında haber müdürü, 1995 yılından itibaren de Ankara temsilcisi ve köşe yazarı olarak görev yaptı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde araştırmacı gazetecilik dersleri verdi. 2013 yılında Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi ve bu görevini 2016 yılına kadar sürdürdü. Halen Hürriyet gazetesinde köşe yazarıdır. Çok sayıda gazetecilik ödülü alan Fikret Bilâ, Phoenix: Ecevit’in Yeniden Doğuşu (2001), Sivil Darbe Girişimi ve Ankara’da Irak Savaşları (2003), Hangi PKK: Satranç Tahtasında Yeni Hamleler (2004, genişletilmiş baskı 2007), Komutanlar Cephesi (2007, genişletilmiş baskı 2010) isimli kitapların da yazarıdır.

 
Paylaşım
 
 
Bu Kitabı Nereden Alabilirim?

Bu kitabı aşağıdaki Internet mağazalarından ve seçkin kitabevlerinden alabilirsiniz.

D&R İdefix Kitapyurdu
 
Hepsiburada Pandora
 
 
 
İdeolojik Kodlarıyla Kağıt Üstündeki PKK

ISBN: 978-605-09-3710-7
Sayfa Sayısı: 220
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2016
Tavsiye edilen perakende satış fiyatı: 20.00 TL